Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 października 2018 r.
6:37

Plastikowe słomki i torebki będą zakazane? Dziś głosowanie w Parlamencie Europejskim

0 12 A A
Happening pod budynkiem europarlamentu w Strasburgu. Wczoraj europosłowie zatwierdzili nowe przepisy zmniejszające maksymalne limity niektórych zanieczyszczeń w wodzie z kranu, takich jak ołów, substancje polifluoroalkilowe (PFAS), szkodliwe bakterie, substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, a także nowe paramenty monitorowania mikrodrobin plastiku
Happening pod budynkiem europarlamentu w Strasburgu. Wczoraj europosłowie zatwierdzili nowe przepisy zmniejszające maksymalne limity niektórych zanieczyszczeń w wodzie z kranu, takich jak ołów, substancje polifluoroalkilowe (PFAS), szkodliwe bakterie, substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, a także nowe paramenty monitorowania mikrodrobin plastiku (fot. Parlament Europejski)

Plastikowe sztućce i talerze. Patyczki do uszu, mieszadełka i słomki. A także pojemniki fast-food i cienkie torby foliowe. Dziś w Strasburgu europosłowie będą głosować nad ograniczeniem plastików jednorazowego użytku. Zakaz ich produkcji i sprzedaży ma obowiązywać w Unii Europejskiej od 2021 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żyjemy w coraz bardziej plastikowym świecie. Z tworzyw sztucznych zrobiona jest przeważająca większość przedmiotów codziennego użytku, nasze ubrania, a nawet domy. O szczelnie opakowanej plastikiem żywności (40 proc.) nie wspominając. Czemu więc europosłowie uwzięli się właśnie na patyczki do uszu?

Na liście 10 przedmiotów najczęściej wyrzucanych przez morze, który w maju sporządziła Komisja Europejska, znalazły się właśnie słomki, plastikowe widelce, patyczki do uszu, narzędzia służące do połowów i niedopałki papierosów.

– Coraz większe ilości odpadów trafiają do oceanów na całym świecie, szkodzą ekosystemom i zabijają zwierzęta – czytamy w projekcie rezolucji.

10 października na Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE (ENVI) do projektu unijnej dyrektywy dopisano też lekkie plastikowe torebki (poniżej 15 mikrometrów), produkty z utleniającego się plastiku i opakowania na żywność ze styropianu. Wszystko to z unijnego rynku miałoby zniknąć do 2021.

– Jak ważny to temat, widać po liczbie próśb przedstawicieli różnych branży, zwłaszcza tytoniowej (chodzi o filtry do papierosów – red.), która o spotkanie w moim biurze zabiegała przez kilka tygodni – przyznaje Krzysztof Hetman, europoseł z naszego regionu. – Chodzą i lobbują w swojej sprawie. Podobnie organizacje ekologiczne. Ale trzeba pamiętać, że lobbing w PE jest w pełni legalny, a każde wejście lobbysty do europejskich instytucji jest rejestrowane.

UE chce, by producenci tytoniu aktywnie włączyli się w działania na rzecz ochrony środowiska (każdy z krajów będzie musiał dopilnować, by przedsiębiorstwa tytoniowe pokrywały koszty zbierania połowy niedopałków), a docelowo zmienili technologię produkcji papierosowych filtrów.

– Dostępne są opłacalne zamienniki, które mogą zastąpić celulozowe filtry – przypominają autorzy rezolucji. I podkreślają, że jeden niedopałek może zanieczyścić nawet 1000 litrów wody, a rozkłada się przez 12 lat.

– Ja nie palę, ale włosy mi dęba stanęły, gdy o tym przeczytałem. Większość palaczy też pewnie nie wie, że w filtrach jest plastik – mówi Krzysztof Hetman. Jak dodaje, co do idei ograniczenia plastiku w środowisku jest „za”. – Dlatego skłaniam się za zakazem. I myślę, że on przejdzie. W instytucjach europejskich jest dużo większa świadomość.

Europosłowie chcą też, by inne plastiki, takie jak opakowania do kanapek, warzyw, gotowych potraw, zostały ograniczone, zaś plastikowe butelki po napojach – w 90 proc. zbierane i przetwarzane powtórnie. Kraje wspólnoty będą jednak miały aż 6 lat, by się do tego przygotować.

Komisja szacuje, że wprowadzenie alternatyw dla zakazywanych plastików pozwoli stworzyć około 30 tys. nowych miejsc pacy w UE.

Zbyt trwały i w naszych żołądkach

Plastiki z czasem ulegają rozdrobnieniu na coraz mniejsze cząstki. Spożywają je ryby i trafiają do soli morskiej, a docelowo na nasz stół. Naukowcy wykryli już mikroplastik (drobiny mniejsze niż 5 mm) w owadach, jelitach zwierząt, a nawet w kale ludzi. Tymczasem światowa produkcja tworzyw sztucznych gwałtownie rośnie – w 2017 r. wyniosła 348 mln ton.

Szacuje się, że obecnie w oceanach znajduje się 5,25 bilionów kawałków plastiku. Naukowcy wyliczyli, że z tego powodu ginie ponad milion ptaków oraz 100 000 ssaków rocznie.

W 2050 roku plastikowych odpadów w morzach i oceanach będzie więcej niż ryb.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium