Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 października 2020 r.
21:28

Domy publiczne w międzywojennym Lublinie. Historia niezwykła

13 5 A A
Zofia Jakóbczak
Zofia Jakóbczak (fot. Maciej Kaczanowski)

- Czy były lokale dla osób wpływowych, to trudno ustalić, ale na pewno mógł taki istnieć. Domy publiczne były w prestiżowych miejscach chociaż nie było domów publicznych przy Krakowskim Przedmieściu czy ul. Narutowicza, która przed wojna była Namiestnikowską – rozmowa z Zofią Jakóbczak, Przewodniczka Inspiracji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedwojenny Lublin, jeśli chodzi o nierząd, miał się czym pochwalić?

– Jeżeli można mówić w ogóle o chwaleniu się domami publicznymi, to Lublin nie odbiegał w tej kwestii od innych miast. Były tu domy publiczne rejestrowane i nielegalne, z którymi policja sanitarno-obyczajowa walczyła. Powiedziałabym, że walczyła z marnym skutkiem, bo większość spraw sądowych kończyła się jednak tym, że alfonsów oskarżonych o sutenerstwo wypuszczano na wolność. Brakowało dowodów, a świadkowie zazwyczaj zeznawali na korzyść alfonsów.

Przed wojną, tak jak dziś sama prostytucja nie była karalna.

– W myśl zapisów Kodeksu Karnego karane było zmuszanie do nierządu i czerpanie z niego zysków, a nie uprawianie nierządu. Według prawa z 1935 roku za nakłanianie do zawodowego nierządu groziło do 5 lat więzienia i kary grzywny, a za nierząd publiczny lub z osoba nieletnią do 15 lat więzienia. Są też znane w Lublinie przypadki, że zmuszanie do uprawiania nierządu kończyło się zabójstwem, a za to groziła nawet kara śmierci.

Jakie normy musiały spełniać domy rejestrowane?

– Jak sama nazwa wskazuje były wciągnięte na listę Magistratu, a pracujące tam kobiety miały obowiązek stawiać się dwa razy w tygodniu w celu przeprowadzenia badania lekarskiego pod kątem występowania chorób wenerycznych. Lekarz oceniał, czy dziewczyna jest zdolna do pracy, a jeśli nie to kierował ją na kurację do szpitala św. Józefa. To było długotrwałe leczenie, więc sutenerzy, zabiegali, aby wynik dziewczyn były negatywne. Skrupulatnie dbali o „ciągłość pracy”, gdyż „plac” – miejsce w domu publicznym i wyznaczony teren „urzędowania” dziewczyn – nie mógł być pusty i nie przynosić dochodów. Posługiwali się przy tym łapówkami dając pieniądze „na szkiełko”.

Co to znaczy?

– Badane były próbki pod mikroskopem i stąd ta nazwa. Sutenerzy pobierali „daniny” od dziewczyn właśnie na takie przypadki, kiedy trzeba było przekupić lekarza.

Klienci pytali dziewczyny o aktualne zaświadczenia?

– Czy klienci sami pytali o stan badań? Nie natrafiłam na takie relacje, ale obowiązkiem prostytutki było mieć taką książeczkę – nazywano ją „czarną książeczką”. Podejrzewam, że na żądanie klienta taka książeczka była okazywana. Ale to, czy zapisane w niej wyniki były zgodne z rzeczywistością, to już inna sprawa.

Czy ktoś odważył się kiedyś pozwać prostytutkę, że go zaraziła jakąś chorobą?

– Nie natrafiałam na taką sprawę, bo przecież taki mężczyzna musiałby się przyznać, że korzysta z takich usług.

To się do dziś nie zmieniło, natomiast prawdą są opowieści o tym, że zdarzały się np. sprawy szantażowania klientów domów publicznych?

– Do tego rodzaju nadużyć dochodziło już w XIX wieku. Przecież prostytutki i sutenerzy działali na pograniczu świata legalnego i przestępczego. Do nadużyć dochodziło też na linii dziewczyna – klient. Były próby pobić czy wymuszenia innych czynności niż te, za które klient zapłacił. Są na ten temat i publikacje prasowe, akta sądowe. Ale nie wiem, czy działała grupa przestępcza zajmująca się szantażem.

Która z takich medialnych spraw przykuła pani uwagę szczególnie?

– W okresie międzywojennym było ich bardzo dużo. Najciekawsze sprawy to te, na których opieram swój spacer. Ważną postacią tego światka był Moszek Safirsztajn – przydomek Herman, król sutenerów lubelskich, albo Szama Grajer, który ze swoją kochanką Gołdą Małc przy ul. Złotej miał swój złoty interes i prowadził go pod przykrywką salonu fryzjerskiego przy Krakowskim Przedmieściu 24. Utrzymywał, że salon zakupił za zaoszczędzone pieniądze i zarobione z fryzjerstwa środki, co oczywiście było nieprawdą.

Była też sytuacja, kiedy ze szpitala św. Józefa wyszła dziewczyna – Stasia M. i została „przygarnięta” przez jednego z alfonsów, a dziewczyna miała 17 lat, podczas gdy legalny nierząd mogła uprawiać mając 21 lat. Stasia naiwnie przyznała się do wszystkiego w sądzie, a w konsekwencji Kulawy Moszek, Szama Grajer i Gołda Małc nie potrafili się wybronić i trafili do więzienia. Siedzieli w nim do wybuchu wojny. Ich dalsze losy to też ciekawa historia...

Były też burdelmamy?

– Określały się same jako „gospodynie”. Policji opowiadały, że zmieniają w tych przybytkach pościel i przynoszą dziewczynom posiłki. Jak prawdziwe gospodynie, ale tak naprawdę pilnowały swojego interesu, częściej interesu kochanka i sutenera w jednym.

Oprócz tego, że na domy publiczne skarżyli się ich sąsiedzi, to interweniował też Kościół?

– To jest jakiś paradoks, nie wiem czy tylko lubelski, że im większe zagęszczenie kościołów, tym więcej było domów publicznych wokół. Nie można tutaj niczego sugerować, bo nie ma żadnego potwierdzenia w dokumentach, kim byli klienci takich przybytków, ale wiemy że jeden z domów mieścił się vis a vis Kurii Biskupiej przy dzisiejszej ul. Wyszyńskiego, dawniej Zamojskiej.

Wiele osób opowiada, na kanwie pani spacerów, że „tu, przy Wyszyńskiego urzędowały panny”.

– To był „dom wesołych panien”, bo tak został określony w skardze do Kurii Biskupiej w 1933 roku. Dwaj znamienici mieszkańcy tej kamienicy wystosowali pismo, bo te wesołe panny nagabują księży i kleryków idących z seminarium do Katedry na modły. Kuria sama w sobie niewiele mogła zrobić, ale wystosowała pismo do Starosty Grodzkiego. Policja przyjrzała się temu, ale okazało się, że dziewczyny pracują zupełnie legalnie. Przyjmowały dwie w mieszkaniu – zgodnie z przepisami. Dziewczyny się wymieniały, były dwie rano, dwie po południu, a gdy wchodziła policja, to zawsze były maksymalnie dwie i sobie zarabiały.

Właśnie, ile się płaciło dziewczynom?

– Bardzo różnie, ceny zaczynały się od 50 groszy czyli tyle co kosztował obwarzanek u Chmielewskiego, co jest z jednej strony straszne, z drugiej nie dziwi, bo bieda doskwierała dużej części mieszkańców. Generalnie prostytutka w ciągu nocy miała od kilku do kilkunastu klientów i potrafiła zarobić około 30-40 złotych, z czego część oddawała – zazwyczaj połowę – sutenerowi. Były też potrącane inne opłaty, jak np. na łapówki czy na mieszkanie lub wyżywienie lub nową odzież.

Domy publiczne dzieliły się na lepsze i gorsze, droższe i tańsze? Były przybytki dla VIP-ów?

– Czy były lokale dla osób wpływowych, to trudno ustalić, ale na pewno mógł taki istnieć. Domy publiczne były w prestiżowych miejscach chociaż nie było domów publicznych przy Krakowskim Przedmieściu czy ul. Narutowicza, która przed wojna była Namiestnikowską. Znajdowały się poza centrum miasta. Tańsze znajdowały się w gorszych częściach jak Stare Miasto, ulica Rybna, Olejna, Szambelańska.

Sądzi pani, czy o przedwojennej prostytucji dowiedziała się pani już wszystkiego, co można było ustalić?

– Materiałów dotyczących sytuacji lubelskich kobiet w tamtym czasie jest bardzo dużo i w pewnym momencie musiałam sobie powiedzieć pas, bo ogrom wiedzy jednak przytłacza – podczas spacerów dla naszych turystów nie wszystko uda się zresztą opowiedzieć czy pokazać, bo spacer to zaledwie 2-3 godziny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
malta / 17 października 2020 r. o 23:06
+7
A za jakie pieniądze wybudowano szpital św. Józefa? Za podatki płacone przez funkcjonujący legalnie w Lublinie zamtuz... Tak, tak, działalność lupanarów, zamtuzów, domów publicznych i schadzek wszelakich była działalnością opodatkowaną! A najbardziej niepochlebna opinie miały w mieście kochliwe mieszkanki Czwartku, które nawet trafiły do literatury.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 października 2020 r. o 22:36
+6
„kadry prostytucji tajnej i otwartej są w obfitej mierze wzmacniane przez rozpustne dziewczęta pochodzące ze sfer żydowskich.”. Przyznawał, iż odsetek prostytutek –Żydówek przewyższa w znacznej mierze odsetek prostytutek – chrześcijanek, a winił za to głównienędzę, w jakiej znalazły się w czasie wojny duża część kobiet żydowskich. - Henoch Rechtszaft, jeden z członków zarządu lubelskiej GminyŻydowskiej  W 1916 w Lublinie w 1916
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 października 2020 r. o 22:43
+3
Teraz został tylko jeden taki dom , w okolicy pl. Łokietka. Często  działa pod osłoną  nocy nawet w niedziele.  Przychodzą tam bogaci panowie a malowanie blond panie  jak tez inni panowie spełniają ich zachcianki.   Tyle że prostytuowanie się zmieniło już swoją formę od czasów międzywojennych , ale nadal chodzi o to żeby łatwo i szybko zarobić kasę.
 I w czym tobie ta Katedra przeszkadza ??
Avatar
LBN / 17 października 2020 r. o 21:46
+1
Teraz został tylko jeden taki dom , w okolicy pl. Łokietka. Często działa pod osłoną nocy nawet w niedziele. Przychodzą tam bogaci panowie a malowanie blond panie jak tez inni panowie spełniają ich zachcianki. Tyle że prostytuowanie się zmieniło już swoją formę od czasów międzywojennych , ale nadal chodzi o to żeby łatwo i szybko zarobić kasę.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 października 2020 r. o 22:32
0
Prostytutki żydowskie w województwie lubelskim w dwudziestoleciu międzywojennym. - BIBlioteka.teatrnn.pl/dlibra/Content/9592/Prostytutki_zydowskie_w_wojewodztwie_lubelskim.pdf
Avatar
malta / 17 października 2020 r. o 23:06
+7
A za jakie pieniądze wybudowano szpital św. Józefa? Za podatki płacone przez funkcjonujący legalnie w Lublinie zamtuz... Tak, tak, działalność lupanarów, zamtuzów, domów publicznych i schadzek wszelakich była działalnością opodatkowaną! A najbardziej niepochlebna opinie miały w mieście kochliwe mieszkanki Czwartku, które nawet trafiły do literatury.
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 października 2020 r. o 22:43
+3
Teraz został tylko jeden taki dom , w okolicy pl. Łokietka. Często  działa pod osłoną  nocy nawet w niedziele.  Przychodzą tam bogaci panowie a malowanie blond panie  jak tez inni panowie spełniają ich zachcianki.   Tyle że prostytuowanie się zmieniło już swoją formę od czasów międzywojennych , ale nadal chodzi o to żeby łatwo i szybko zarobić kasę.
 I w czym tobie ta Katedra przeszkadza ??
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 października 2020 r. o 22:36
+6
„kadry prostytucji tajnej i otwartej są w obfitej mierze wzmacniane przez rozpustne dziewczęta pochodzące ze sfer żydowskich.”. Przyznawał, iż odsetek prostytutek –Żydówek przewyższa w znacznej mierze odsetek prostytutek – chrześcijanek, a winił za to głównienędzę, w jakiej znalazły się w czasie wojny duża część kobiet żydowskich. - Henoch Rechtszaft, jeden z członków zarządu lubelskiej GminyŻydowskiej  W 1916 w Lublinie w 1916
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 października 2020 r. o 22:32
0
Prostytutki żydowskie w województwie lubelskim w dwudziestoleciu międzywojennym. - BIBlioteka.teatrnn.pl/dlibra/Content/9592/Prostytutki_zydowskie_w_wojewodztwie_lubelskim.pdf
Avatar
LBN / 17 października 2020 r. o 21:46
+1
Teraz został tylko jeden taki dom , w okolicy pl. Łokietka. Często działa pod osłoną nocy nawet w niedziele. Przychodzą tam bogaci panowie a malowanie blond panie jak tez inni panowie spełniają ich zachcianki. Tyle że prostytuowanie się zmieniło już swoją formę od czasów międzywojennych , ale nadal chodzi o to żeby łatwo i szybko zarobić kasę.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin, Puławy, Zamość, Biała Podlaska. Dziś kolejne protesty. „To już jest wojna”
galeria

Lublin, Puławy, Zamość, Biała Podlaska. Dziś kolejne protesty. „To już jest wojna”

W środę o godzinie 17 w wielu miastach odbędą się kolejne manifestacje. Tym razem w protestach mają wziąć udział uczniowie.

Azoty Puławy kontra Zagłębie Lubin, czyli chcą w końcu zagrać

Azoty Puławy kontra Zagłębie Lubin, czyli chcą w końcu zagrać

W zaległym spotkaniu 4. kolejki Azoty Puławy zmierzą się z Zagłębiem Lubin. Początek środowych zawodów w hali MOSiR o godz. 18.

Pies zakopany żywcem. Zgłosił się właściel zwierzęcia, a sprawcy wciąż szuka lubelska policja
galeria

Pies zakopany żywcem. Zgłosił się właściel zwierzęcia, a sprawcy wciąż szuka lubelska policja

Jego stan jest krytyczny i niestety nie rokujący poprawy. Pies, którego nieznany wciąż sprawca chciał zabić zakopując żywcem przy ul. Grygowej w Lublinie jest obecnie pod opieką schroniska przy ul. Metalurgicznej. Policja, która zajmuje się sprawą potwierdza, że znalazł się właściciel zwierzęcia. Po publikacji komunikatu, sam skontaktował się z policjantami.

Samorządowcy i protesty kobiet. Zamość nie poparł. Powiat hrubieszowski, głosuje w piątek
galeria

Samorządowcy i protesty kobiet. Zamość nie poparł. Powiat hrubieszowski, głosuje w piątek

W wielu miastach i miasteczkach trwają protesty osób niezadowolonych z decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Radni z Zamościa, bezskutecznie próbowali wyrazić dla nich swoje poparcie. Do podobnego głosowania ma dojść na sesji rady powiatu w Hrubieszowie

Lubelskie. Zdrowy pacejnt uwięziony w szpitalu, bo zaginęły jego próbki

Lubelskie. Zdrowy pacejnt uwięziony w szpitalu, bo zaginęły jego próbki

– Leżę zdrowy od kilku dni i blokuję miejsce na oddziale dla naprawdę chorych – alarmuje nas pacjent szpitala w Tomaszowie Lubelskim, który trafił tam po zakażeniu koronawirusem. Wyjść nie może, bo próbki z dwóch wykonanych przez niego testów gdzieś „zaginęły”. Takich przypadków jest w regionie znacznie więcej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 października 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 października 2020 r.

Rząd obiecuje tarczę i pieniądze, a właściciel restauracji w Lublnie: "To zakrawa na żart"
galeria

Rząd obiecuje tarczę i pieniądze, a właściciel restauracji w Lublnie: "To zakrawa na żart"

Świadczenia postojowe, zwolnienie ze składek na ZUS i bezzwrotne dotacje obiecuje rząd przedsiębiorcom z branż zamykanych przez pandemię. – To zakrawa na żart – komentuje jeden z lubelskich restauratorów

Działaczki wywołują do tablicy zastępczynię prezydenta Lublina

Działaczki wywołują do tablicy zastępczynię prezydenta Lublina

Zastanawia nas pani milczenie – piszą działaczki stowarzyszenia Homo Faber do zastępczyni prezydenta miasta. W swym liście otwartym do Moniki Lipińskiej pytają, czy kierowane przez nią Forum Kobiet Lublina zamierza zabrać głos w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wywołał silne protesty kobiet

Straż Miejska nie pomoże w Lublinie policji przy działaniach wobec protestujących kobiet
galeria

Straż Miejska nie pomoże w Lublinie policji przy działaniach wobec protestujących kobiet

Straż Miejska nie będzie wspierać policji w jej działaniach przy protestach - zapowiada prezydent Lublina Krzysztof Żuk w swym oświadczeniu, w którym stwierdził, że państwo przekroczyło granice, które nie powinny być przekroczone.

Jarosław Kaczyński na filmie na Facebooku wzywa działaczy PiS do bronienia kościołów
galeria

Jarosław Kaczyński na filmie na Facebooku wzywa działaczy PiS do bronienia kościołów

- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji jest zgodny z konstytucją i w świetle konstytucji innego wyroku być nie mogło – oświadczył prezes PiS na nagraniu umieszczonym w internecie.

Lublin. Na drodze Strajku Kobiet stanęli Obrońcy Katedry. Hasła i wyzwiska pod kurią
zdjęcia, wideo
galeria

Lublin. Na drodze Strajku Kobiet stanęli Obrońcy Katedry. Hasła i wyzwiska pod kurią

„Adoptujcie chore dzieci” – krzyczeli protestujący, a pod spod bramy Kurii Metropolitalnej słyszeli: „którą z was?”. Właśnie pod siedzibą arcybiskupa spotkał się Strajk Kobiet z Obrońcami Katedry.

Cezary Kucharski przesłuchiwany przez prokuraturę. "Swoisty szantaż" Roberta Lewandowskiego

Cezary Kucharski przesłuchiwany przez prokuraturę. "Swoisty szantaż" Roberta Lewandowskiego

O kierowanie gróźb karalnych pod adresem Roberta Lewandowskiego jest podejrzany Cezary Kucharski, były agent najlepszego polskiego piłkarza. To także były poseł z województwa lubelskiego

Samochodowy protest kobiet w Lublinie
Zdjęcia
galeria
film

Samochodowy protest kobiet w Lublinie

Spore utrudnienia w ruchu w Lublinie powoduje samochodowy protest kobiet będący odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Powiślak Końskowola – Górnik II Łęczna 1:2. Dwa debiuty i trzy cenne punkty

Powiślak Końskowola – Górnik II Łęczna 1:2. Dwa debiuty i trzy cenne punkty

W niedzielę druga drużyna Górnika Łęczna niespodziewanie przegrała u siebie ze Spartą Rejowiec Fabryczny 1:2. Można jednak powiedzieć, że szybko odrobiła te punkty, bo chyba niewielu spodziewało się, że zielono-czarni będą w stanie ograć na wyjeździe Powiślaka. A we wtorek, w zaległym meczu z 13. kolejki triumfowali goście (2:1).

Pilnie zatrudnię ze znajomością obsługi respiratora! Wojewoda szuka medyków do nowego szpitala

Pilnie zatrudnię ze znajomością obsługi respiratora! Wojewoda szuka medyków do nowego szpitala

Nawet kilkaset lekarzy i pielęgniarek chce zatrudnić wojewoda lubelski w nowo tworzonym szpitalu tymczasowym w Targach Lublin. Jeśli parlament przyjmie najnowszą ustawę covidowską, pracujący tam mają zarabiać dwa razy tyle, ile w dotychczasowym miejscu pracy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.