Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 lipca 2021 r.
13:13

Z Lublina do Gdańska samolotem. Warto pojechać nie tylko nad morze

0 5 A A

Przez całe wakacje możemy polecieć z Lublina do Gdańska. Kierunek typowo letni, bo wakacje kojarzą się z morskimi kąpielami. Pomorze ma nam jednak do zaoferowanie o wiele więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna we współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną i Portem Lotniczym Lublin zaprosiła dziennikarzy na wyjazd do Gdańska. Chodziło o to, żeby za naszym pośrednictwem pokazać mieszkańcom regionu, jak można spędzać czas w Pomorskiem, bo parawaning wcale nie jest pozycją obowiązkową.

Czas to pieniądz

Do 11 września z Portu Lotniczego Lublin można polecieć do Gdańska. Wakacyjne loty w tym kierunku uruchomiły Polskie Linie Lotnicze LOT. Rejsy są wykonywane dwa razy w tygodniu: we wtorki i soboty. Starty z lubelskiego lotniska o godz. 8.45 z lądowaniem w Gdańsku o 9.55. Z powrotem samoloty narodowego przewoźnika odlatują o 10.35, a w Lublinie lądują o 11.45.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to wyjątkowo krótki czas podróży. Zamiast kilku godzin jazdy samochodem i kolejnych godzin w korkach czeka nas zaledwie 50-minutowy lot. Dzięki temu rozwiązaniu to dobra oferta dla osób, które mogą pozwolić sobie na niewiele więcej niż weekendowy wypoczynek. Nie tracą dwóch dni w podróży.

Jest też dodatkowy bonus. Jeśli wybierzemy miejsce przy prawym skrzydle, a pogoda na to pozwoli, to przed samym lądowaniem będziemy mogli podziwiać wyjątkową panoramę Gdańska z Głównym Miastem (czyli miejscem, które zwykliśmy błędnie nazywać Starym Miastem – red.) oraz pływającymi po morzu statkami w tle, wyglądającymi niczym unoszące się w powietrzu. Efekt? Po samolocie roznosi się głośne: „Wow!”

Gdańsk

Wysiadamy w Gdańsku. Zabytki tego miasta na wszystkich robią wrażenie. Tym razem warto zwrócić jednak uwagę nie tylko na nie, ale także na to, jak miasto się zmienia. W jego historycznej części, jak grzyby po deszczu, wyrastają nowoczesne gmachy. Zasługą deweloperów i miejskiego architekta jest to, że nie są to banalne plomby tylko budynki w pełni wpisujące się w zabytki, a często zawierające w sobie fragmenty oryginalnych ścian. Oglądanie ich jest wielką przyjemnością.

– Główne Miasto jest objęte ochroną konserwatorską i istnieją wytyczne co do zabudowy. To dlatego nowoczesne centra handlowe znajdują się nieco na zewnątrz. Kiedy zaczęto stawianie nowych budynków na Wyspie Spichrzów, ograniczając ich wysokość, inspirowano się jednak kształtem gdańskich kamienic – mówi Małgorzata Geringer d’Oedenberg, przewodniczka turystyczna po Trójmieście. – Dzięki temu zbudowano coś, co jest współczesne, a jednocześnie zawiera akcenty zachowanych ruin spichlerzy Gdańska, co nadaje im specyficzny charakter.

Gdańsk zachwyca też wszechobecną zielenią i bombardującą z każdej strony historią: związaną z mieszczańskimi początkami miasta czy z klasztorami cystersów i franciszkanów. Jest historia Bazyliki Mariackiej i przestrzenie dla tych, którzy chcą zrozumieć funkcjonowanie dawnego portu.

Gdańsk to także muzea. Zarówno te historyczne, jak i w pełni nowoczesne – Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności, na korytarzach którego spotkać można czasami Lecha Wałęsę, bo mieszczą się tam jego biura. To miejsca wyjątkowe nie tylko ze względu na część wystawową, ale także na ich wyjątkowe i w pełni przemyślane koncepcje architektoniczne.

– Wiele osób przyjeżdża, żeby zobaczyć, co mamy nowego. Wiozłem niedawno turystki z Moskwy. Zainteresowane były nowymi centrami handlowymi i imprezową ofertą dla młodych. A tu mamy się czym pochwalić – mówi pan Marcin, gdański taksówkarz. Bo w mieście otwiera się coraz więcej miejsc imprezowo-kulturalnych. Wiele z nich znajduje się na terenach postoczniowych i wśród działających magazynów i hal.

Trójmiasto

– Jestem osobą bardzo nieobiektywną, bo jestem tu urodzona i kocham to miasto. Każdy jego koniec, każde miejsce, każda przestrzeń jest mi bliska – mówi Małgorzata Geringer d’Oedenberg. – Gdańsk jest przestrzenią w mojej ocenie, w której trudno zobaczyć wszystko za jednym zamachem, ale na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy morze i plaże. Równolegle do wybrzeża pojawia się zmiana poziomy gruntu, czyli Trójmiejski Park Krajobrazowy. Zresztą całe miasto można przejść parkami, omijając obszary zabudowane. Jest oferta sportowa i oferta kulturalna. To m.in. przestrzenie koncertowe i teatr szekspirowski. Są też tereny postyczniowe, które z jednej strony fascynują starymi budynkami stoczni cesarskiej, a dookoła tętnią życiem ze względu na pojawiających się tam artystów lub młodzież, która spotyka się tam na koncertach lub by zjeść coś atrakcyjnego.

– Gdańsk to Główne Miasto i port, czyli przede wszystkim historia. Sopot to uzdrowisko, a dalej mamy gdyński modernizm – wylicza Barbara Makurat, z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Ale warto przyjechać na Pomorze, bo do zaoferowania mamy znacznie więcej.

Kaszuby i Kociewie

– Ci, co lubią tereny nadmorskie, wybiorą Hel, Łebę i plaże nad pełnym morzem. Wiele osób udaje się w głąb, by rozsiąść się na Kaszubach. Szczególnie teraz, w czasach epidemii, mamy znacznie więcej zainteresowanych spędzaniem czasu w różnego rodzaju domkach i w agroturystyce. Szwajcaria kaszubska jest niewątpliwie niezwykle atrakcyjna. Jeśli jednak udamy się na południe i na wschód, będziemy mogli się zagłębić w temat zamków krzyżackich.

Są też Bory Tucholskie, czyli jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce z rzekami, jeziorami i torfowiskami. Są też Żuławy usłane rzekami i rowami melioracyjnymi z zielonością ciągnącą się aż po horyzont. Jest wreszcie Powiśle z zamkami w Kwidzynie i w Sztumie. Z Gdańska wszędzie dojedziemy w maksimum dwie godziny i możemy chłonąć po drodze wyjątkowe widoki.

Na szlaku warto odwiedzić Marynowy – wieś w gminie Nowy Dwór Gdański na obszarze Wielkich Żuław Malborskich. Zobaczyć można w niej przepiękny kościół p.w. św. Anny z 1321 r., z wyjątkowym dachem krytym dachówką szkliwioną w różnych kolorach i zachwycającym malowanym stropem wewnątrz. We wsi znajdują się tez trzy domy podcieniowe, kiedyś charakterystyczne dla tego rejonu. Dziś już wyjątkowo rzadkie, a niezwykle piękne.

Śladami Zakonu

Pomorze to jednak miejsce bardzo intensywnie związane z Zakonem Krzyżackim. Kiedy myślimy o nim, pierwszym, co przychodzi na myśl, jest oczywiście Zamek w Malborku. To niewątpliwie najczęściej odwiedzana ze wszystkich budowli krzyżackich. Miejsc związanych z zakonem jest jednak znacznie więcej. To m.in. zamki w Kwidzynie, Sztumie, Bytowie i Lęborku. Każdy z nich jest inny i każdy odwiedzić warto. Miejscem wyjątkowym na ich tle jest Zamek Gniew, którego historia rozpoczyna się w XIII wieku. Po wielu jej zakrętach w 1945 r. zamek jest tzw. trwałą ruiną. Najpierw stacjonuje w nim wojsko, a potem działają Zakłady Podzespołów Radiowych T-20. Odbudowa idzie wyjątkowo powoli. I wtedy pojawia się Jarosław Struczyński, człowiek – legenda. Gdy miał 6 lat, powiedział rodzicom, że gdy dorośnie odbuduje zamek. W wieku 10 lat był już przewodnikiem po nim, co pokazano nawet w nakręconym wówczas filmie.

– Na początku lat 90. zostałem dyrektorem Miejsko-Gminnego Domu Kultury i skupiłem się na odbudowie zamku – mówi Struczyński, który dziś jest kustoszem zamku. – Byłoby to niemożliwe, gdyby do robót nie udało się zaangażować w ramach prac publicznych bezrobotnych z naszego terenu, a bezrobocie sięgało wtedy 40 proc. W ciągu pięciu sezonów budowlanych przepracowało 2500 bezrobotnych, którzy odbudowali trzy skrzydła zamku. Zbudowaliśmy dormitorium na poziomie schroniska młodzieżowego, kuchnie, salę konferencyjną.

Trudne, a czasami śmieszne koleje odbudowy Zamku Gniew są materiałem na kolejny film. Ostatecznie zamek trafił w prywatne ręce, a nowy właściciel zobowiązał się do zainwestowania w dalszą odbudowę „dużych pieniędzy”. Zamek musi zarabiać, więc w dormitorium działa hotel. Gości jest wielu, bo kto nie chciałby spędzić nocy na zamku. Sukcesem Struczyńskiego jest jednak to, że skupił wokół siebie historyków i rekonstruktorem, którzy sprawili, że do Gniewu spieszą miłośnicy historii z całego świata.

I właśnie takich historii o miejscach i ludziach z nimi związanych są na Pomorzu tysiące. Odkrywanie ich to niewątpliwa przyjemność.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną i jest działaniem projektu nr PR/1/008/2018 ‘Tourism beyond the boundaries – tourism routes of the cross-border regions of Russia and North-East Poland’ Turystyka bez granic – szlakami turystycznymi na obszarach transgranicznych Rosji i północno-wschodniej Polski, realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Niniejszy artykuł został opracowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Za treść niniejszego artykułu odpowiada Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla on stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego PWT  Polska-Rosja 2014 - 2020.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DrInz / 3 lipca 2021 r. o 15:41
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
Avatar
_DX_ / 5 lipca 2021 r. o 08:52
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
  Są jeszcze inne nowe atrakcje turystyczne w Lublinie. Jest jedyny w Polsce park bezdrzewny (na Zawilcowej). Jest park błotny, który powoli zarasta chwastami (Ludowy). Absolutnym hitem jest  naturalistyczna ścieżka spacerowa na Górkach Czechowskich ze spektakularnymi widokami na kilometry blachy falistej i barierek, które w promieniach zachodzącego słońca mienią się przepięknymi barwami.
  Są jeszcze inne nowe atrakcje turystyczne w Lublinie. Jest jedyny w Polsce park bezdrzewny (na Zawilcowej). Jest park błotny, który powoli zarasta chwastami (Ludowy). Absolutnym hitem jest  naturalistyczna ścieżka spacerowa na Górkach Czechowskich ze spektakularnymi widokami na kilometry blachy falistej i barierek, które w promieniach zachodzącego słońca mienią się przepięknymi barwami. rozwiń
Avatar
_XD_ / 3 lipca 2021 r. o 23:32
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
 Ty to chyba dawno byłeś w tych miejscach, które opisałeś?
 Ty to chyba dawno byłeś w tych miejscach, które opisałeś? rozwiń
Avatar
AaronSzechter / 3 lipca 2021 r. o 15:38
Gdańsk? Dla mieszkańca ściany wschodniej to żadna atrakcja. Co tam można robić? Co innego gdyby były lity do Częstochowy albo Lichenia. Albo chociaż Toruń - to dla studentów.
 Wracaj do wideł 
Avatar
Kroll / 3 lipca 2021 r. o 14:21
Gdańsk? Dla mieszkańca ściany wschodniej to żadna atrakcja. Co tam można robić? Co innego gdyby były lity do Częstochowy albo Lichenia. Albo chociaż Toruń - to dla studentów.
Avatar
_DX_ / 5 lipca 2021 r. o 08:52
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
  Są jeszcze inne nowe atrakcje turystyczne w Lublinie. Jest jedyny w Polsce park bezdrzewny (na Zawilcowej). Jest park błotny, który powoli zarasta chwastami (Ludowy). Absolutnym hitem jest  naturalistyczna ścieżka spacerowa na Górkach Czechowskich ze spektakularnymi widokami na kilometry blachy falistej i barierek, które w promieniach zachodzącego słońca mienią się przepięknymi barwami.
  Są jeszcze inne nowe atrakcje turystyczne w Lublinie. Jest jedyny w Polsce park bezdrzewny (na Zawilcowej). Jest park błotny, który powoli zarasta chwastami (Ludowy). Absolutnym hitem jest  naturalistyczna ścieżka spacerowa na Górkach Czechowskich ze spektakularnymi widokami na kilometry blachy falistej i barierek, które w promieniach zachodzącego słońca mienią się przepięknymi barwami. rozwiń
Avatar
_XD_ / 3 lipca 2021 r. o 23:32
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
 Ty to chyba dawno byłeś w tych miejscach, które opisałeś?
 Ty to chyba dawno byłeś w tych miejscach, które opisałeś? rozwiń
Avatar
DrInz / 3 lipca 2021 r. o 15:41
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
Avatar
AaronSzechter / 3 lipca 2021 r. o 15:38
Gdańsk? Dla mieszkańca ściany wschodniej to żadna atrakcja. Co tam można robić? Co innego gdyby były lity do Częstochowy albo Lichenia. Albo chociaż Toruń - to dla studentów.
 Wracaj do wideł 
Avatar
Kroll / 3 lipca 2021 r. o 14:21
Gdańsk? Dla mieszkańca ściany wschodniej to żadna atrakcja. Co tam można robić? Co innego gdyby były lity do Częstochowy albo Lichenia. Albo chociaż Toruń - to dla studentów.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowość w zamojskiej galerii handlowej. Zakupy z dzieckiem będą wygodniejsze

Nowość w zamojskiej galerii handlowej. Zakupy z dzieckiem będą wygodniejsze

Dla małych dzieci zakupy w centrum handlowym mogą być męczące, jeśli pieszo mają z rodzicami chodzić od sklepu do sklepu. W Galerii Twierdza w Zamościu postanowili tę kwestię rozwiązać. Klienci mogą wypożyczać dla swoich pociech wózki.

Azoty Puławy w sobotę zagrają w Kaliszu. Konieczna pełna koncentracja

Azoty Puławy w sobotę zagrają w Kaliszu. Konieczna pełna koncentracja

W pierwszym meczu rundy rewanżowej Azoty Puławy zmierzą się w sobotę z Energą MKS Kalisz. Początek spotkania o godzinie 15. Transmisja na emocje.pl.

Mieszkańcy protestują przeciwko kurnikom, a politycy obiecują

Mieszkańcy protestują przeciwko kurnikom, a politycy obiecują

Mieszkańcy kilku gmin powiatu bialskiego od kilku miesięcy protestują przeciwko budowie ogromnych kurników. W tle wyłania się też polityczna walka oponentów, o to kto więcej obiecał, a kto cokolwiek zrobił w tej sprawie.

Motor Lublin – Górnik Łęczna 0:3. Pierwsza porażka w zimie

Motor Lublin – Górnik Łęczna 0:3. Pierwsza porażka w zimie

Dokładnie za tydzień Górnik Łęczna wraca do walki o punkty. Było to widać w piątek na Arenie Lublin. Zielono-czarni byli lepszym zespołem i zasłużenie pokonali Motor Lublin 3:0. Dla podopiecznych Goncalo Feio była to pierwsza porażka podczas zimowych przygotowań.

Uderzył kasjerkę czekoladą. Grozi mu 10 lat więzienia

Uderzył kasjerkę czekoladą. Grozi mu 10 lat więzienia

Na razie jest wniosek o tymczasowy areszt a wkrótce może być długi pobyt w więzieniu. Wszystko to czeka 30-latka z Lublina zatrzymanego w jednym ze sklepów spożywczych.

Trwa nabór do 2. edycji Lubelskiej Wiosny. Nagrody za 100 tys. zł

Trwa nabór do 2. edycji Lubelskiej Wiosny. Nagrody za 100 tys. zł

100 tysięcy złotych wynosi pula nagród w 2. edycji Lubelskiej Wiosny. Do 3 marca artyści z całej Polski mogą się zgłaszać do Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa organizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na wystawie.

Matka z dziećmi szukała mieszkania ale sąsiedzi nie byli zadowoleni "Powiedzieli, że jestem tu niemile widziana"

Matka z dziećmi szukała mieszkania ale sąsiedzi nie byli zadowoleni "Powiedzieli, że jestem tu niemile widziana"

Mieszkańcy Parchatki zapewniają, że drzwi do świetlicy pozostają otwarte dla wszystkich potrzebujących. Ich gościnności nie odczuła skierowana na miejsce samotna matka z dziećmi, która straciła dach nad głową. Po przywitaniu przez sołtysa, kobieta z przeprowadzki zrezygnowała.

LUK Lublin zagra w sobotę z PSG Stal Nysa

LUK Lublin zagra w sobotę z PSG Stal Nysa

Wyjazdowym przeciwnikiem LUK Lublin będzie PSG Stal Nysa. Pierwszy gwizdek w sobotę o godzinie 17.30.

Awantura o opłatę targową w Łęcznej. Radny nie chce płacić

Awantura o opłatę targową w Łęcznej. Radny nie chce płacić

Piotr Kotuła, radny sympatyzujący z PiS, jest za zniesienia opłaty targowej w Łęcznej. Opowiada się za zmianą uchwały sprzed 7 lat regulującej stawki tych opłat. – To zwyczajna prywata i zmiana przepisów pod własny interes – odpowiada Leszek Włodarski, burmistrz Łęcznej. Radny prowadzi stoisko spożywcze na osiedlu Bobrowniki.

21 mandatów na 2100 zł. Wszystko dla jednego kierowcy

21 mandatów na 2100 zł. Wszystko dla jednego kierowcy

Mężczyzna zajmujący się przewozem materiałów niebezpiecznych został zatrzymany przez policjantów z ryckiej drogówki. Podczas jednej kontroli znaleziono 21 wykroczeń.

Willa plus. Przemysław Czarnek tłumaczy się z milionowych dotacji i zapowiada akcję odwetową

Willa plus. Przemysław Czarnek tłumaczy się z milionowych dotacji i zapowiada akcję odwetową

40 mln zł publicznych pieniędzy trafiło do organizacji pozarządowych na zakup nieruchomości m.in. w Warszawie, Katowicach i Lublinie. Decyzje podejmował osobiście Przemysław Czarnek, mimo opinii ekspertów, którzy negatywnie ocenili złożone wnioski. Minister uważa, że miał do tego pełne prawo i zapowiada ogólnopolską akcję radnych PiS.

Jak czyścić ekspres do kawy?

Jak czyścić ekspres do kawy?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia aromatycznej, pobudzającej kawy. Niezależnie od tego, czy wolisz mocne espresso, czy może delikatne cappuccino, ekspres automatyczny jest urządzeniem must have. Prawdziwi koneserzy kaw stawiają nie tylko na najwyższą jakość ziaren, ale także na profesjonalny sprzęt. Jednak jego zakup to nie wszystko. Jeżeli chcemy cieszyć się prawdziwym smakiem kawy, o ekspres należy odpowiednio zadbać. Systematyczne czyszczenie, konserwacja i odkamienianie pozwolą utrzymać intensywny aromat i głęboki smak kawy. Jak należy dbać o ekspres do kawy, aby urządzenie pracowało dla nas bezawaryjnie?

Zjeżdżalnie za 800 tysięcy złotych. Takie rzeczy tylko w Opolu Lubelskim

Zjeżdżalnie za 800 tysięcy złotych. Takie rzeczy tylko w Opolu Lubelskim

Dobra passa najmłodszych mieszkańców. Nie tylko budżet obywatelski zostanie wydany na place zabaw, ale także gmina inwestuje w miejsca dla dzieci. Wczoraj wykonawca symbolicznie odebrał plac budowy na którym postawi huśtawki i bujaki.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [03-05.02]
3 lutego 2023, 8:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [03-05.02]

Na ekrany lubelskich kin trafi w piątek kilka premier. Wśród nich polski tytuł - "Masz ci los!". Będzie można zobaczyć także kryminał "Podejrzana" oraz przedpremierowo - nową odsłonę Asteriksa i Obeliksa.

Politycy zapraszają na spotkania. Pierwsze już dziś

Politycy zapraszają na spotkania. Pierwsze już dziś

W piątek i sobotę puławianie będą mieli okazję porozmawiać z politykami, a jednocześnie pomóc Ukrainie. Na warsztaty z robienia świec zaprasza Polska 2050. A Lewica chce rozmawiać o bieżących problemach mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium