Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 lipca 2021 r.
13:13

Z Lublina do Gdańska samolotem. Warto pojechać nie tylko nad morze

0 5 A A

Przez całe wakacje możemy polecieć z Lublina do Gdańska. Kierunek typowo letni, bo wakacje kojarzą się z morskimi kąpielami. Pomorze ma nam jednak do zaoferowanie o wiele więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna we współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną i Portem Lotniczym Lublin zaprosiła dziennikarzy na wyjazd do Gdańska. Chodziło o to, żeby za naszym pośrednictwem pokazać mieszkańcom regionu, jak można spędzać czas w Pomorskiem, bo parawaning wcale nie jest pozycją obowiązkową.

Czas to pieniądz

Do 11 września z Portu Lotniczego Lublin można polecieć do Gdańska. Wakacyjne loty w tym kierunku uruchomiły Polskie Linie Lotnicze LOT. Rejsy są wykonywane dwa razy w tygodniu: we wtorki i soboty. Starty z lubelskiego lotniska o godz. 8.45 z lądowaniem w Gdańsku o 9.55. Z powrotem samoloty narodowego przewoźnika odlatują o 10.35, a w Lublinie lądują o 11.45.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to wyjątkowo krótki czas podróży. Zamiast kilku godzin jazdy samochodem i kolejnych godzin w korkach czeka nas zaledwie 50-minutowy lot. Dzięki temu rozwiązaniu to dobra oferta dla osób, które mogą pozwolić sobie na niewiele więcej niż weekendowy wypoczynek. Nie tracą dwóch dni w podróży.

Jest też dodatkowy bonus. Jeśli wybierzemy miejsce przy prawym skrzydle, a pogoda na to pozwoli, to przed samym lądowaniem będziemy mogli podziwiać wyjątkową panoramę Gdańska z Głównym Miastem (czyli miejscem, które zwykliśmy błędnie nazywać Starym Miastem – red.) oraz pływającymi po morzu statkami w tle, wyglądającymi niczym unoszące się w powietrzu. Efekt? Po samolocie roznosi się głośne: „Wow!”

Gdańsk

Wysiadamy w Gdańsku. Zabytki tego miasta na wszystkich robią wrażenie. Tym razem warto zwrócić jednak uwagę nie tylko na nie, ale także na to, jak miasto się zmienia. W jego historycznej części, jak grzyby po deszczu, wyrastają nowoczesne gmachy. Zasługą deweloperów i miejskiego architekta jest to, że nie są to banalne plomby tylko budynki w pełni wpisujące się w zabytki, a często zawierające w sobie fragmenty oryginalnych ścian. Oglądanie ich jest wielką przyjemnością.

– Główne Miasto jest objęte ochroną konserwatorską i istnieją wytyczne co do zabudowy. To dlatego nowoczesne centra handlowe znajdują się nieco na zewnątrz. Kiedy zaczęto stawianie nowych budynków na Wyspie Spichrzów, ograniczając ich wysokość, inspirowano się jednak kształtem gdańskich kamienic – mówi Małgorzata Geringer d’Oedenberg, przewodniczka turystyczna po Trójmieście. – Dzięki temu zbudowano coś, co jest współczesne, a jednocześnie zawiera akcenty zachowanych ruin spichlerzy Gdańska, co nadaje im specyficzny charakter.

Gdańsk zachwyca też wszechobecną zielenią i bombardującą z każdej strony historią: związaną z mieszczańskimi początkami miasta czy z klasztorami cystersów i franciszkanów. Jest historia Bazyliki Mariackiej i przestrzenie dla tych, którzy chcą zrozumieć funkcjonowanie dawnego portu.

Gdańsk to także muzea. Zarówno te historyczne, jak i w pełni nowoczesne – Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności, na korytarzach którego spotkać można czasami Lecha Wałęsę, bo mieszczą się tam jego biura. To miejsca wyjątkowe nie tylko ze względu na część wystawową, ale także na ich wyjątkowe i w pełni przemyślane koncepcje architektoniczne.

– Wiele osób przyjeżdża, żeby zobaczyć, co mamy nowego. Wiozłem niedawno turystki z Moskwy. Zainteresowane były nowymi centrami handlowymi i imprezową ofertą dla młodych. A tu mamy się czym pochwalić – mówi pan Marcin, gdański taksówkarz. Bo w mieście otwiera się coraz więcej miejsc imprezowo-kulturalnych. Wiele z nich znajduje się na terenach postoczniowych i wśród działających magazynów i hal.

Trójmiasto

– Jestem osobą bardzo nieobiektywną, bo jestem tu urodzona i kocham to miasto. Każdy jego koniec, każde miejsce, każda przestrzeń jest mi bliska – mówi Małgorzata Geringer d’Oedenberg. – Gdańsk jest przestrzenią w mojej ocenie, w której trudno zobaczyć wszystko za jednym zamachem, ale na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy morze i plaże. Równolegle do wybrzeża pojawia się zmiana poziomy gruntu, czyli Trójmiejski Park Krajobrazowy. Zresztą całe miasto można przejść parkami, omijając obszary zabudowane. Jest oferta sportowa i oferta kulturalna. To m.in. przestrzenie koncertowe i teatr szekspirowski. Są też tereny postyczniowe, które z jednej strony fascynują starymi budynkami stoczni cesarskiej, a dookoła tętnią życiem ze względu na pojawiających się tam artystów lub młodzież, która spotyka się tam na koncertach lub by zjeść coś atrakcyjnego.

– Gdańsk to Główne Miasto i port, czyli przede wszystkim historia. Sopot to uzdrowisko, a dalej mamy gdyński modernizm – wylicza Barbara Makurat, z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Ale warto przyjechać na Pomorze, bo do zaoferowania mamy znacznie więcej.

Kaszuby i Kociewie

– Ci, co lubią tereny nadmorskie, wybiorą Hel, Łebę i plaże nad pełnym morzem. Wiele osób udaje się w głąb, by rozsiąść się na Kaszubach. Szczególnie teraz, w czasach epidemii, mamy znacznie więcej zainteresowanych spędzaniem czasu w różnego rodzaju domkach i w agroturystyce. Szwajcaria kaszubska jest niewątpliwie niezwykle atrakcyjna. Jeśli jednak udamy się na południe i na wschód, będziemy mogli się zagłębić w temat zamków krzyżackich.

Są też Bory Tucholskie, czyli jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce z rzekami, jeziorami i torfowiskami. Są też Żuławy usłane rzekami i rowami melioracyjnymi z zielonością ciągnącą się aż po horyzont. Jest wreszcie Powiśle z zamkami w Kwidzynie i w Sztumie. Z Gdańska wszędzie dojedziemy w maksimum dwie godziny i możemy chłonąć po drodze wyjątkowe widoki.

Na szlaku warto odwiedzić Marynowy – wieś w gminie Nowy Dwór Gdański na obszarze Wielkich Żuław Malborskich. Zobaczyć można w niej przepiękny kościół p.w. św. Anny z 1321 r., z wyjątkowym dachem krytym dachówką szkliwioną w różnych kolorach i zachwycającym malowanym stropem wewnątrz. We wsi znajdują się tez trzy domy podcieniowe, kiedyś charakterystyczne dla tego rejonu. Dziś już wyjątkowo rzadkie, a niezwykle piękne.

Śladami Zakonu

Pomorze to jednak miejsce bardzo intensywnie związane z Zakonem Krzyżackim. Kiedy myślimy o nim, pierwszym, co przychodzi na myśl, jest oczywiście Zamek w Malborku. To niewątpliwie najczęściej odwiedzana ze wszystkich budowli krzyżackich. Miejsc związanych z zakonem jest jednak znacznie więcej. To m.in. zamki w Kwidzynie, Sztumie, Bytowie i Lęborku. Każdy z nich jest inny i każdy odwiedzić warto. Miejscem wyjątkowym na ich tle jest Zamek Gniew, którego historia rozpoczyna się w XIII wieku. Po wielu jej zakrętach w 1945 r. zamek jest tzw. trwałą ruiną. Najpierw stacjonuje w nim wojsko, a potem działają Zakłady Podzespołów Radiowych T-20. Odbudowa idzie wyjątkowo powoli. I wtedy pojawia się Jarosław Struczyński, człowiek – legenda. Gdy miał 6 lat, powiedział rodzicom, że gdy dorośnie odbuduje zamek. W wieku 10 lat był już przewodnikiem po nim, co pokazano nawet w nakręconym wówczas filmie.

– Na początku lat 90. zostałem dyrektorem Miejsko-Gminnego Domu Kultury i skupiłem się na odbudowie zamku – mówi Struczyński, który dziś jest kustoszem zamku. – Byłoby to niemożliwe, gdyby do robót nie udało się zaangażować w ramach prac publicznych bezrobotnych z naszego terenu, a bezrobocie sięgało wtedy 40 proc. W ciągu pięciu sezonów budowlanych przepracowało 2500 bezrobotnych, którzy odbudowali trzy skrzydła zamku. Zbudowaliśmy dormitorium na poziomie schroniska młodzieżowego, kuchnie, salę konferencyjną.

Trudne, a czasami śmieszne koleje odbudowy Zamku Gniew są materiałem na kolejny film. Ostatecznie zamek trafił w prywatne ręce, a nowy właściciel zobowiązał się do zainwestowania w dalszą odbudowę „dużych pieniędzy”. Zamek musi zarabiać, więc w dormitorium działa hotel. Gości jest wielu, bo kto nie chciałby spędzić nocy na zamku. Sukcesem Struczyńskiego jest jednak to, że skupił wokół siebie historyków i rekonstruktorem, którzy sprawili, że do Gniewu spieszą miłośnicy historii z całego świata.

I właśnie takich historii o miejscach i ludziach z nimi związanych są na Pomorzu tysiące. Odkrywanie ich to niewątpliwa przyjemność.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną i jest działaniem projektu nr PR/1/008/2018 ‘Tourism beyond the boundaries – tourism routes of the cross-border regions of Russia and North-East Poland’ Turystyka bez granic – szlakami turystycznymi na obszarach transgranicznych Rosji i północno-wschodniej Polski, realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej

Niniejszy artykuł został opracowany przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Za treść niniejszego artykułu odpowiada Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla on stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego PWT  Polska-Rosja 2014 - 2020.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DrInz / 3 lipca 2021 r. o 15:41
+11
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
Avatar
_DX_ / 5 lipca 2021 r. o 08:52
+3
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
  Są jeszcze inne nowe atrakcje turystyczne w Lublinie. Jest jedyny w Polsce park bezdrzewny (na Zawilcowej). Jest park błotny, który powoli zarasta chwastami (Ludowy). Absolutnym hitem jest  naturalistyczna ścieżka spacerowa na Górkach Czechowskich ze spektakularnymi widokami na kilometry blachy falistej i barierek, które w promieniach zachodzącego słońca mienią się przepięknymi barwami.
  Są jeszcze inne nowe atrakcje turystyczne w Lublinie. Jest jedyny w Polsce park bezdrzewny (na Zawilcowej). Jest park błotny, który powoli zarasta chwastami (Ludowy). Absolutnym hitem jest  naturalistyczna ścieżka spacerowa na Górkach Czechowskich ze spektakularnymi widokami na kilometry blachy falistej i barierek, które w promieniach zachodzącego słońca mienią się przepięknymi barwami. rozwiń
Avatar
_XD_ / 3 lipca 2021 r. o 23:32
+3
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
 Ty to chyba dawno byłeś w tych miejscach, które opisałeś?
 Ty to chyba dawno byłeś w tych miejscach, które opisałeś? rozwiń
Avatar
AaronSzechter / 3 lipca 2021 r. o 15:38
+2
Gdańsk? Dla mieszkańca ściany wschodniej to żadna atrakcja. Co tam można robić? Co innego gdyby były lity do Częstochowy albo Lichenia. Albo chociaż Toruń - to dla studentów.
 Wracaj do wideł 
Avatar
Kroll / 3 lipca 2021 r. o 14:21
-19
Gdańsk? Dla mieszkańca ściany wschodniej to żadna atrakcja. Co tam można robić? Co innego gdyby były lity do Częstochowy albo Lichenia. Albo chociaż Toruń - to dla studentów.
Avatar
_DX_ / 5 lipca 2021 r. o 08:52
+3
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
  Są jeszcze inne nowe atrakcje turystyczne w Lublinie. Jest jedyny w Polsce park bezdrzewny (na Zawilcowej). Jest park błotny, który powoli zarasta chwastami (Ludowy). Absolutnym hitem jest  naturalistyczna ścieżka spacerowa na Górkach Czechowskich ze spektakularnymi widokami na kilometry blachy falistej i barierek, które w promieniach zachodzącego słońca mienią się przepięknymi barwami.
  Są jeszcze inne nowe atrakcje turystyczne w Lublinie. Jest jedyny w Polsce park bezdrzewny (na Zawilcowej). Jest park błotny, który powoli zarasta chwastami (Ludowy). Absolutnym hitem jest  naturalistyczna ścieżka spacerowa na Górkach Czechowskich ze spektakularnymi widokami na kilometry blachy falistej i barierek, które w promieniach zachodzącego słońca mienią się przepięknymi barwami. rozwiń
Avatar
_XD_ / 3 lipca 2021 r. o 23:32
+3
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
 Ty to chyba dawno byłeś w tych miejscach, które opisałeś?
 Ty to chyba dawno byłeś w tych miejscach, które opisałeś? rozwiń
Avatar
DrInz / 3 lipca 2021 r. o 15:41
+11
Za to turyści z Pomorza, którzy zdecydują się na przylot do Lublina, mogą wybrać się na zwiedzanie wspaniale zakonserwowanego syfu i dziur w zabudowie na podzamczu, pooglądać wspaniałe billboardy reklamowe wokół PKS (polskie las vegas), następnie wypożyczyć rowery i udać się roztelepaną i od kilkudziesięciu lat nie remontowaną ścieżką rowerową nad Zalew Zemborzycki, gdzie podziwiać można śmieci wysypujące się z koszy i brudną pianę na brzegu. Któż się oprze takiej ofercie? :)
Avatar
AaronSzechter / 3 lipca 2021 r. o 15:38
+2
Gdańsk? Dla mieszkańca ściany wschodniej to żadna atrakcja. Co tam można robić? Co innego gdyby były lity do Częstochowy albo Lichenia. Albo chociaż Toruń - to dla studentów.
 Wracaj do wideł 
Avatar
Kroll / 3 lipca 2021 r. o 14:21
-19
Gdańsk? Dla mieszkańca ściany wschodniej to żadna atrakcja. Co tam można robić? Co innego gdyby były lity do Częstochowy albo Lichenia. Albo chociaż Toruń - to dla studentów.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie o krok od obostrzeń. Ten powiat już się do nich kwalifikuje

Lubelskie o krok od obostrzeń. Ten powiat już się do nich kwalifikuje

Powiat łęczyński jako pierwszy w województwie lubelskim kwalifikuje się do obostrzeń regionalnych. Nie ma jeszcze decyzji resortu zdrowia o ich wprowadzeniu, ale można się jej spodziewać jeszcze w tym tygodniu.

Awantura o maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. "Niesmak pozostaje" kontra "krzywdzące opinie"

Awantura o maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. "Niesmak pozostaje" kontra "krzywdzące opinie"

Zamieszanie wokół konkursu na maskotkę Lubelskiego Festiwalu Nauki. Autorka jednej z wyróżnionych prac zarzuca wykorzystanie swojego pomysłu, choć konkurs formalnie nie został rozstrzygnięty. Zdaniem organizatorów, zarzuty są nieprawdziwe, krzywdzące i godzą w wizerunek wydarzenia

Koncert Wojtka Władka w Restauracji Może
25 września 2021, 20:00

Koncert Wojtka Władka w Restauracji Może

Restauracja Może przy ul. Żeglarskiej 5a otwiera swoje wnętrze. 25 września o godz. 20 będzie można wziąć udział w koncercie Wojtka Władka i degustacji.

Polski Cukier Avia Świdnik zaczyna nowy sezon. Cel? Powtórzyć wynik z wiosny

Polski Cukier Avia Świdnik zaczyna nowy sezon. Cel? Powtórzyć wynik z wiosny

Spotkaniem u siebie z ZAKSĄ Strzelce Opolskie Polski Cukier Avia Świdnik rozpocznie nowe rozgrywki na zapleczu PlusLigi. Początek środowego meczu w hali Szkoły Podstawowej nr 7 o godzinie 18.

Biała Podlaska: Tytuł dla działaczki "Solidarności"? Zadecydują o tym radni

Biała Podlaska: Tytuł dla działaczki "Solidarności"? Zadecydują o tym radni

Władze Białej Podlaskiej chcą uhonorować Elżbietę Chaberską, działaczkę „Solidarności”. O przyznaniu jej tytułu „Zasłużonego dla Miasta” zdecydują radni.

Będzie nowe stanowisko sejmiku województwa w sprawie "ideologii LGBT". Co się zmieni?

Będzie nowe stanowisko sejmiku województwa w sprawie "ideologii LGBT". Co się zmieni?

Zapadła decyzja dotycząca stanowiska sejmiku województwa w sprawie „ideologii LGBT”. Kontrowersyjny dokument nie zostanie uchylony. – Zmienimy jego treść tak, by nie było pola do nadinterpretacji – mówi Marek Wojciechowski, sekretarz sejmikowego klubu Prawa i Sprawiedliwości

Lublin: Pożar w wieżowcu przy Niepodległości [zdjęcia]
galeria

Lublin: Pożar w wieżowcu przy Niepodległości [zdjęcia]

Cztery zastępy straży walczyły z pożarem, który wybuchł w jednym z mieszkań w wieżowcu przy Niepodległości 11

Michał Oleksiejczuk i Cezary Kęsik już znają swoich przeciwników

Michał Oleksiejczuk i Cezary Kęsik już znają swoich przeciwników

Zdecydowane trudniejsze zadanie będzie miał pochodzący spod Łęcznej Oleksiejczuk. Popularny „Lord” 30 października w Abu Zabi zmierzy się z Szamilem Gamzatowem na gali UFC 267.

"Pogranicza języka, muzyki i kultury popularnej" - spotkanie z Bartkiem Chacińskim
24 września 2021, 17:00

"Pogranicza języka, muzyki i kultury popularnej" - spotkanie z Bartkiem Chacińskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na kolejną odsłonę projektu "Muzyka. Kultura. Książka. Biblioteka". W piątek, 24 września o godz. 17 w Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12 odbędzie się spotkanie autorskie Bartkiem Chacińskim pt. "Polifonia - Pogranicza języka, muzyki i kultury popularnej".

Poszedł na grzyby i zabłądził. 76-latka szukała policja

Poszedł na grzyby i zabłądził. 76-latka szukała policja

Mieszkaniec Puław do lasu wybrał się w poniedziałek. Gdy do wieczora nie pojawił się w domu, jego syn powiadomił policję. Na nogi postawiono całą jednostkę. W poszukiwaniach wzięli udział także strażnicy leśni wyposażeni w noktowizory.

Skuteczna obsługa stron internetowych, czyli jak efektywnie reprezentować markę w Internecie

Skuteczna obsługa stron internetowych, czyli jak efektywnie reprezentować markę w Internecie

Do zapewnienia trwałej pozycji strony www w Internecie konieczny jest jej stały rozwój techniczny, optymalizacja treści, regularne aktualizacje oraz przemyślana strategia SEO. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie wykonać te działania samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Pobyt dzienny seniora w domu opieki, dlaczego warto?

Pobyt dzienny seniora w domu opieki, dlaczego warto?

Opieka dzienna nad seniorem pozwala zapewnić bezpieczne środowisko dla osób starszych. Może stanowić skuteczne antidotum na samotność i brak stymulujących zajęć umożliwiających zachowanie aktywności umysłowej i fizycznej.

Trzy kursy kosmetyczne, które warto mieć w ofercie gabinetu kosmetycznego

Trzy kursy kosmetyczne, które warto mieć w ofercie gabinetu kosmetycznego

Kosmetologia oraz medycyna estetyczna wciąż się rozwijają. Nowe technologie, innowacyjne preparaty, ale również zmiana postrzegania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej sprawiają, że rośnie zainteresowanie nimi przede wszystkim wśród płci pięknej, ale nie tylko.

Artur Sowiński z Pogoni Mostostal Puławy blisko podium w Gdyni

Artur Sowiński z Pogoni Mostostal Puławy blisko podium w Gdyni

Dość nieoczekiwanie w Pucharze Polski w maratonie MTB w Gdyni wystartował Artur Sowiński. Zawodnik Pogoni Mostostal Puławy to specjalista od wyścigów na szosie. Na dużo cięższym rowerze spisał się jednak równie dobrze.

Amerykańskie Herculesy latały nad Białą Podlaską. Ćwiczyli z nimi żołnierze GROM [zdjęcia]
galeria

Amerykańskie Herculesy latały nad Białą Podlaską. Ćwiczyli z nimi żołnierze GROM [zdjęcia]

Prawdziwą gratkę mieli w ostatnich dniach fani lotnictwa. Zagadka głośnych i wielkich samolotów na bialskim niebie została dopiero teraz rozwikłana. To amerykańskie, transportowe Herculesy przyleciały na dawne lotnisko wojskowe w Białej Podlaskiej z niemieckiej bazy Rammstein.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.