Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

10 października 2015 r.
18:00

Grzyby warte zachodu w lesie i kuchni

0 2 A A

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas grzybobrania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kurka czyli pieprznik jadalny

Występuje od końca maja do połowy listopada. Lubi skryć się w mchu lub opadłych liściach. Szukajcie go tam, gdzie rosną sosny i świerki. Lubi także towarzystwo graba i dębu.

Ma lejkowaty kształt, kapelusz w kolorach bladożółtych, żółtopomarańczowych i pomarańczowych, brzeg kapelusza jest podwinięty. Miąższ białawy, mięsisty.

Kurka, zwana liszką jest bardzo smacznym grzybem, który dobrze się przechowuje.

Maślak zwyczajny

Lubi lasy sosnowe, zaczyna rosnąć w maju, ostatnie okazy można trafić w listopadzie, a nawet grudniu.
Kapelusz ma kolor czekoladowo brązowy lub szarobrązowy.

Cecha charakterystyczna: śluzowaty i lepki. Skórka łatwo odchodzi od miąższu. Bardzo smaczny grzyb jadalny, lekkostrawny (w przeciwieństwie do kurki). Dobry na zupę, do sosu, ale najlepszy marynowany.

Podgrzybek brunatny

Rośnie od czerwca do listopada pod sosnami i świerkami, rzadziej w lasach mieszanych pod dębami i bukami. Ma półkolisty lub wypukły kapelusz o średnicy od 6 do 16 centymetrów. Młode podgrzybki mają kapelusz zamszowaty i matowy, starsze: gładki, błyszczący, który podczas deszczu robi się lepki i śluzowaty.

Ma baryłkowaty lub cylindryczny trzon, kremowe rurki od spodu kapelusza po przecięciu barwią się na niebiesko i sinieją. Miąższ jędrny, twardy, białawy lub kremowy, miejscami także sinieje. Bardzo smaczny, doskonały na sosy i na suszenie, dla wielu numer dwa po borowiku szlachetnym.

Borowik szlachetny

Rośnie latem i jesienią w lasach iglastych, rzadziej w mieszanych i liściastych. Rośnie pojedynczo lub w niewielkich grupach. Borowik zwany prawdziwkiem ma kapelusz od 6 do 15 cm, biały i półkulisty u młodych borowików, jasno i ciemno brązowy, wypukły i poduchowaty u starszych.
Trzon baryłkowaty, pełny, białawy, pokryty u góry jasnobrązową lub białą siateczką. Miąższ jędrny, twardy i biały.

Jeden z najlepszych i najsmaczniejszych grzybów w Polsce, obiekt westchnień smakoszy i grzybiarzy.

Koźlarz babka

Występuje od lipca do listopada w każdym lesie. U młodych koźlaków kapelusz jest półkulisty, u dorosłych poduszkowaty. Barwa kapelusza od żółtobrązowej do ciemnobrązowej, skórka błyszcząca, podczas deszczu śluzowata. Trzon smukły, cylindryczny, włóknisty, pokryty licznymi ciemnobrązowymi lub czarnymi kosmkami, miąższ biały lub białokremowy, twardy.

To najczęściej spożywany grzyb w Polsce, doskonały na suszenie. Występuje w 10 odmianach, które popularnie nazywane są kozakami.

Gąska zielonka

Wysyp gąsek zaczyna się we wrześniu, trwa do listopada, jak nie ma mrozów, gąski rosną w grudniu. Rośnie w lasach iglastych na piaszczystych glebach. Gąski lubią chować się w mchu i igliwiu, na świat wystaje tylko główna część kapelusza.

Kapelusz ma kolor żółtozielony, żółtobrązowy lub brązowooliwkowy o średnicy od 4 do 8 cm, prawie zawsze zanieczyszczony piaskiem. Brzeg kapelusza jest podgięty, później rozpostarty i powyginany, blaszki jaskrawożółte, trzon pełny żółty lub żółtozielony. Miąższ twardy i biały. Idealny na pierogi.

Czubajka kania

Bardzo smaczny grzyb, który jest najczęściej mylony ze śmiertelnie trującym muchomorem. Rośnie w lasach, na polanach, pastwiskach - od lipca do listopada.

Kapelusz najpierw jajowaty (wtedy najłatwiej się pomylić), brązowy, następnie jasnobrązowy, płowy, szeroko rozpostarty - z garbkiem na szczycie. Średnica kapelusza od 10 do 30 cm, powierzchnia kapelusza sucha, popękana, pokryta brązowymi łuskami, pod którymi prześwituje włóknista i kremowa skórka.

Blaszki gęste, białe, kremowe, trzon wysmukły, u podstawy buliwiasty i gąbczasty, dalej pusty (bardzo ważne). W górnej części trzonu - podwójny, ruchomy, dający się przesuwać pierścień (bardzo ważne). Kania, nazywana także sową a nawet parasolnikiem najbardziej smakuje, przyrządzona jak schabowe. Kanie można ususzyć, pokruszyć i dodawać do zup.

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium