Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

8 listopada 2019 r.
12:10

Przemysław Czarnek żegna się z urzędem. „Nauczyłem się województwa lubelskiego”

Autor: Zdjęcie autora (toma)
66 49 A A

Wojewoda Przemysław Czarnek żegna się z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Po czterech latach pracy w gmachu przy ul. Spokojnej w Lublinie we wtorek oficjalnie obejmie mandat posła na Sejm.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek Czarnek powiesił swój portret w galerii wojewodów w swoim urzędowym gabinecie. Na ścianie zawisł obok pełniącego tę funkcję przed nim Wojciecha Wilka. W poniedziałek poseł-elekt jako wojewoda weźmie jeszcze udział w 11-listopadowych uroczystościach. Dzień później złoży poselskie ślubowanie.

O czterech latach

- To były cztery lata, które mocno województwo lubelskie zmieniały. Ten proces będzie trwał, bo wygraliśmy te wybory w sposób absolutnie zdecydowany. Prawo i Sprawiedliwość po czterech latach rządów uzyskało w okręgu lubelskim o 85 tysięcy głosów więcej niż w 2015 roku. To pokazuje bardzo dobrą ocenę wystawioną przez mieszkańców obecnej władzy, w tym między innymi działalności wojewody lubelskiego. Tak bym podsumował te cztery lata. Gdyby ta ocena była negatywna, wówczas wyniki wyborów byłyby zdecydowanie inne. To była bardzo dobra kadencja, a dla mnie ogromny zaszczyt, móc pracować na rzecz województwa lubelskiego i gwarantuję, że to nie jest koniec tej pracy.

O tym, czego się nauczył

- Czas na taką refleksję pewnie jeszcze przyjdzie, ale nie mam wątpliwości, że nauczyłem się ogromnie wiele. Na pewno sposobu zarządzania i współpracy z dużą ilością osób. Miałem pewne doświadczenia zawodowe, ale nigdy nie zarządzałem ponad 800-osobowym urzędem. To niezwykle cenne doświadczenie i mam nadzieję wykorzystać je w przyszłości. Nauczyłem się województwa lubelskiego i to w drobnych szczegółach. Łącznie z tymi wyborczymi, uczestniczyłem w 250 spotkaniach w całym regionie. To nie były uroczystości, sytuacje okolicznościowe czy imprezy, tylko po prostu spotkania z ludźmi w domach kultury czy remizach. One pokazały realne problemy mieszkańców. Poznałem to województwo w każdym calu i myślę, że to będzie dawało dobrą płaszczyznę do tego, aby wykorzystywać to w przyszłości na jego rzecz.

O pracy

- Tak naprawdę, to dużo więcej czasu poświęcałem na pracę przed 2015 rokiem, kiedy pracowałem jako praktyk w kancelariach adwokackich obsługujących gminy na terenie całego województwa i współpracowałem z firmą szkoleniową, szkoląc z zakresu prawa pracy we wszystkich miastach wojewódzkich. Do tego pisałem habilitację i gromadziłem dorobek naukowy. Wtedy wstawałem o 4.30, żeby pisać, a o 6.30 wyjeżdżałem na przykład do Obszy czy do Radzynia Podlaskiego. Dla mnie i dla rodziny nie było niczym nowym, że muszę dużo czasu spędzać w pracy. Nie chcę powiedzieć, że jako wojewoda miałem jej dużo mniej, ale przynajmniej nie musiałem tak rano wstawać. Niekiedy weekendy, jak to w życiu polityka, też były pracowite. Ale fakt, że mieszkam pod Lublinem, bardzo ułatwiał sprawę, bo do pracy miałem 10 minut. Nie było tak źle.

O sukcesach i porażkach

- Nie mam wątpliwości, że największym sukcesem było branie udziału w procesie decyzyjnym, który doprowadził do tego, że mamy Fundusz Dróg Samorządowych i olbrzymie pieniądze na drogi gminne i powiatowe czyli coś, czego mieszkańcy oczekiwali od dawna. Sam premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że iskra do tego wyszła z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Sukcesów jest dużo więcej, bo każde zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, których wiele wydaliśmy przez te cztery lata, to ogromna praca i olbrzymi proces konsultacyjny. A porażka? Państwo oceńcie, co nią jest. Ja druzgocących klęsk nie mam w swojej świadomości. Były chwile przykre i niekomfortowe jak choćby moment, kiedy wygaszałem mandat prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Od początku byłem całkowicie przeświadczony, że robię dobrze i to my mamy rację i tak się okazało.

O swojej karierze politycznej

- Kiedy zostawałem wojewodą, zakładałem, że będę nim rok, a jak mi się uda dobrze funkcjonować, może dwa lata. W ostatnich latach zmiany na tym stanowisku były dość częste i nie spodziewałem się, że wytrwam przez całą kadencję. Na pewno nie planowałem tego, że w październiku 2019 roku zdobędę 87 343 głosy, co jest najlepszym wynikiem w historii w okręgu lubelskim w wyborach do Sejmu. Tego nie brałem pod uwagę, ale wiedziałem, że będę bardzo ciężko pracował, bo do ciężkiej pracy byłem przyzwyczajony. Byłem człowiekiem nowym w polityce zewnętrznej, ale nie byłem w niej nowy w ogóle. Przez wcześniejsze lata byłem na bieżąco z polityką, doradzając m.in. posłowi Sławomirowi Zawiślakowi. Myślę, że to przygotowanie dało mi solidne podstawy do dalszej działalności.

e-Wydanie

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
marek / 8 listopada 2019 o 12:23
+35
Nie będę po tym panu płakać. Więcej było bisia piany o pierdoły, a nie konstruktywnej pracy. Jakby nie patrzeć, to Lubelszczyzna zrobiła ogromny krok cywilizacyjny za czasów rządów PO PSL. Wtedy coś się działo. A chwalić się, że na pis głosowało wiele osób? No cóż, wystarczy sprawdzić, kto głosował - nawięcej osób z małych miejscowości, mało wykształconych, mao wymagających, którym reżimowa telewizja i rydzykowa radiostacja zrobiła wodę z mózgu i to do tego stopnia, że wciąz tysiące z nich wierzy w zamach smoleński...
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 12:27
+33
Pamiętam jak 4 lata temu kazał wszystkie portrety pozdejmować, a teraz swoją facyjate wiesza, WSTYD
Avatar
Insider / 8 listopada 2019 o 12:37
+32
25 doradców zostało bez pana... Ciekawe co z nimi zrobią?
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 12:40
+29
No oby tylko nie przysłali jeszcze większego tępaka
Avatar
Japolan / 8 listopada 2019 o 12:35
+26
Tytuł jest bardzo mocny - "ostatnie dni". Widać, że Redakcja także ma dość pana Przemysława Czarnka.
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 12:25
+26
Zmarnowane 4 lata.
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 12:17
+25
Miejmy nadzieję, że Pan Wojewoda zabierze ze sobą całą ekipę asystentów i doradców. Nikt nie będzie po nich płakał.
Avatar
Tommy Lee / 8 listopada 2019 o 12:35
+24
Szkoda tych 4 lat, Lubelskie wciąż jest jednym z najbiedniejszych regionów. Widać, że dzięki stanowisku Pan wojewoda się mocno wypromował, szkoda że zapomniał o naszym województwie. Dawno na tym stanowisku nie było takiego pratyjniaka, który bardziej dbał o interesy partii niż regionu. Poza tym, nie możemy zapomnieć Panu wojewodzie o tym, że niestety nie dopilnował przebudowy torów kolejowych do Warszawy. Zostaliśmy praktycznie odcięci od połączenia z Warszawa. Zlecenie rządowe, na mieniu rządowym? kto miał tego pilnować jak nie wojewoda, TOTALNA PORAŻKA!
Avatar
b.k. / 8 listopada 2019 o 13:33
+21
a idz pan w ... i nie wracaj, a jak szanownego Tułajewa zabierzesz pan ze sobą to stawiam więcej łychy niż dacie rade wypić przez tydzień. Po komentarzach widzę, że inni dorzucą się na zagrychę i pożegnalne kwiaty, a kto wie, może i na bilet w jedną stronę na drugi koniec świata się zbierze, dobre wakacje nie są złe.
Avatar
Wreszcie / 8 listopada 2019 o 12:34
+21
panie garnek żegnam ozieble
Avatar
SpokoGostek / 9 listopada 2019 o 07:46
+8
Jak pójdzie do Warszawy to Panoramę Lubelską w TVP3 będą musieli skrócić przynajmniej o połowę bo nie będzie kogo pokazywać.
Avatar
Tom / 8 listopada 2019 o 21:20
-9
Przemysław Czarnek dostał wysokie poparcie m.in. dlatego, że jest patriotą i nie bał się w ogólnopolskiej telewizji mówić o trudnych sprawach (dzięki temu znają go ludzie nie tylko w województwie lubelskim, ale też w dolnośląskim, lubuskim, małopolskim itd.) Wy, fani Żuka tego nie POjmujecie, bo wg Was ta telewizja jest reżimowa, ale tu nie o telewizję chodzi tylko o to co pan Przemysław mówił i jak zapędzał w kozi róg lewicowo- liberalne mądrale. Po prostu mądry człowiek o wysokim poziomie moralności.
Avatar
v / 8 listopada 2019 o 21:00
+10
...a kultury ciągle brak. Teraz będziesz się uczył kultury i szacunku, od innych chamów z wiejskiej...
Avatar
Abcd / 8 listopada 2019 o 20:56
-6
POrównajcie sobie wiedzę, umiejętności, moralność pana Czarnka z Żukiem, przecież to jest przepaść, ten drugi jest doktorem ekonomii i nie POjmuje, że zadłużanie Lublina z miesiąca na miesiąc to jest ślepa uliczka. Do tego dochodzi sprzyjanie deweloperom, przejdźcie się Krakowskim Przedmieściem od placu Litewskiego w stronę ul. Lipowej to na wprost będziecie cały czas widzieli wielki apartamentowiec, z którego bogaci ludzie (być może część z tych ludzi związana z PO) będą mieli widok na najważniejszą ulicę Lublina, kiedyś była piękna przestrzeń a teraz nam Lubelakom zabudowali. Żuk sobie POzwala na za dużo, trzeba mu patrzeć na ręce, problemem jest to, że ma większość w Radzie Miasta.
POrównajcie sobie wiedzę, umiejętności, moralność pana Czarnka z Żukiem, przecież to jest przepaść, ten drugi jest doktorem ekonomii i nie POjmuje, że zadłużanie Lublina z miesiąca na miesiąc to jest ślepa uliczka. Do tego dochodzi sprzyjanie deweloperom, przejdźcie się Krakowskim Przedmieściem od placu Litewskiego w stronę ul. Lipowej to na wprost będziecie cały czas widzieli wielki apartamentowiec, z którego bogaci ludzie (być może część z tych ludzi związana z PO) będą mieli widok na najważniejszą ulicę Lublina, kiedyś była piękna przestr... rozwiń
Avatar
szabani / 8 listopada 2019 o 19:04
-8
Jeszcze nikt sie nia narodzil co by wszystkim dogodzil i jak sie czyta wypociny asfaltow to won z lubelszczyzny.Pan Czarnek byl wyrazistym wojewoda i dostal ponad 85 tys.glosow poparcia to sam fakt swiadczy,ze byl super jako szef,jako czlowiek i wierze,ze przed nim kariera polityczna.Zycze zdrowia i sukcesow w walce z kretynstwem wsrod roznej masci ktorym nalezy uzdrawiac chore komorki nad potylica.
Avatar
koń z Janowa / 8 listopada 2019 o 18:51
+7
jak zostanę wojewodą to dorysuję mu wąsy na portrecie i świński podbródek
 Dorysuj mu ryj przy korycie
Avatar
Japolan / 8 listopada 2019 o 18:43
0
Wreszcie! Bardzo ważne jest zawieszenie własnej POdobizny - ktoś inny mógłby o tym zapomnieć. Czy pan Tomasz Pitucha "zabierze graty" wraz z panem Przemysławem Czarnkiem?
Czy autor tego wpisu już złożył cv na pucybuta w biurze lubelskim partii rządzącej? Dla takich fachowców drzwi władzy zawsze stoją otworem.
Waszych podań tam wystarczy - prawdopodobnie już się z szaf wysypują.
Avatar
Fajny i dobry wojewoda był - najlepszy po 1989 / 8 listopada 2019 o 18:03
-6
Fajny i dobry wojewoda był - najlepszy po 1989 r. najbardziej aktywny. Bo platformersi, SLDowcy i ZSLowcy nic nie robili, a wilkami byli
Avatar
Dobry Wojewoda / 8 listopada 2019 o 18:02
-5
Bardzo dobry Wojewoda. Mam nadzieję że jeszcze będzie dla Polski pracował na godnych stanowiskach
Avatar
Przemek / 8 listopada 2019 o 17:20
0
Adam z Lublina za swoje lewackie i szkodliwe społecznie poglądy i umiłowanie do środowisk lpg powinien mieć zakaz pracy z młodzieżą. Czas nazwać rzeczy po imieniu.
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 2

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 30 69

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 16 58

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 8

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 15 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 125 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 4 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 70 36

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010