Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 grudnia 2018 r.
21:33

Klubowi grozi upadek po wycofaniu się głównego sponsora. Trenuje tu 500 młodych sportowców

40 59 A A
Co roku Zakłady Azotowe Puławy inwestowały w KS Wisła Puławy ok. 3 mln zł
Co roku Zakłady Azotowe Puławy inwestowały w KS Wisła Puławy ok. 3 mln zł (fot. Radosław Szczęch)

Wielosekcyjny, największy w mieście klub sportowy Wisła Puławy stracił głównego sponsora. Zakłady Azotowe zerwały umowę, która zapewniała wpływy rzędu 3 mln zł rocznie. Jeśli nowy zarząd klubu nie znajdzie dodatkowych środków, „Dumie Powiśla” grozi upadłość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wisła Puławy, jeden z najbardziej znanych klubów sportowych na mapie województwa lubelskiego, ma kłopoty. Warto przypomnieć, że „Wisła” to nie tylko występujący obecnie w trzeciej lidze piłkarze, ale również sekcja lekkoatletyczna, pływacka oraz podnoszenia ciężarów. Łącznie jej barwy reprezentuje pół tysiąca młodych sportowców. Utrzymanie ich trenerów, masażystów, wynajem obiektów, pokrycie kosztów podróży, marketingu, zakupów sprzętu sportowego – za to wszystko płacił sponsor, Zakłady Azotowe „Puławy”. W ostatnich latach było to ok. 3 mln zł rocznie, co stanowiło główne źródło utrzymania. Dlaczego 7 grudnia darczyńca zerwał umowę?

Rekomendacja odrzucona

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy cofnąć się do początku października, kiedy na zebraniu delegatów klubu wybrano jego nowy zarząd. Na stanowisko nowego prezesa powołano Piotra Owczarzaka, który zastąpił Grzegorza Nowosadzkiego. Nie był to kandydat popierany przez zarząd Zakładów Azotowych. Główny sponsor liczył na wybór Andrzeja Śliwy, byłego prezesa Wisły Puławy.

– Ten skład zarządu nie jest akceptowany przez Grupę Azoty. Sponsor nie po to wykłada pieniądze, żeby nie mieć nic w tym zakresie do powiedzenia. Nasza rekomendacja wskazywała jednoznacznie na pana Andrzeja Śliwę – mówił Dariusz Pranga, przedstawiciel ZA Puławy, który próbował przekonać członków klubu do tej kandydatury. Już wtedy zapowiedział, jakie skutki może nieść za sobą ta niesubordynacja. – Jeśli ta zmiana nie nastąpi, sponsor może wycofać się z finansowania – przestrzegał.

Wyniki Azotów w dół

Od wypowiedzenia tych słów do rozwiązania umowy minęło ponad dwa miesiące. W tym czasie doszło do dwóch innych istotnych wydarzeń. Jedno z nich to opublikowanie raportu finansowego, który pokazał ujemny wynik finansowy puławskiego koncernu chemicznego w trzecim kwartale. Drugim wydarzeniem było podpisanie aneksu do obowiązującej umowy z klubem, który podtrzymywał dalszy sponsoring Wisły (mimo zapowiedzi możliwości jego zerwania). Ale tydzień po zawarciu tego porozumienia Grupa Azoty wycofała się jednak z finansowania Wisły Puławy.

– To była dla nas bardzo zaskakująca i niezrozumiała decyzja – przyznaje Michał Świderski, wybrany na sekretarza klubu. Jego osoba, ze względu na działalność związkową (był rzecznikiem „Pogotowia Strajkowego”), może nie wzbudzać sympatii władz spółki. – Jeśli to byłaby prawda, zrezygnowałbym – zapewnia.

Z pierwszej do trzeciej ligi

Tymczasem Magdalena Pokora z Działu Komunikacji Korporacyjnej w Grupie Azoty Puławy, poinformowała, że decyzję o zakończeniu sponsorowania Wisły podjęto po analizie danych dotyczących tzw. korzyści wizerunkowych.

– Badania za rok 2017 wskazują, że efektywność działań sponsoringowych związanych ze wsparciem KS „Wisła” Puławy nie ulega przewidywanej poprawie, tzw. zwrot z inwestycji w stosunku do zainwestowanych środków nadal jest jednym z najniższych spośród tego rodzaju projektów prowadzonych przez spółkę – tłumaczy Pokora. – Nie bez znaczenia dla decyzji są również słabe wyniki sportowe sekcji piłki nożnej mężczyzn. Pomimo zwiększenia w okresie 2015-2017 przez GA „Puławy” swojego zaangażowania finansowego o 70 proc., zespół w ciągu dwóch sezonów spadł z pierwszej do trzeciej ligi – podkreśla.

Rozwiązanie umowy to również efekt oceny „sytuacji na rynku chemicznym i nawozowym w Polsce”, która skłoniła zarząd spółki do „racjonalizacji wydatków”.

Pieniędzy wystarczy do lutego

Zarząd Wisły zaczął już poszukiwania firm, które mogłyby wesprzeć klub. Rozmowy toczą się zarówno z przedsiębiorstwami z Puław, jak i z innych regionów województwa i kraju. Władze klubu apelują o pomoc również do władz miasta.

– To dla nas bardzo trudna sytuacja i dlatego prosimy o pomoc. Jesteśmy pod ścianą. Bez głównego sponsora nie będziemy w stanie funkcjonować, a nowego nie jesteśmy w stanie znaleźć w tak krótkim czasie. Środków wystarczy nam tylko do lutego. Żeby zakończyć sezon, potrzebujemy ok. 800 tys. zł – mówił Piotr Owczarzak, prezes puławskiej „Wisły”, podczas wtorkowej sesji rady miasta.

Radni apelują, liczą na wyjaśnienia

Rada w odpowiedzi przyjęła stanowisko przygotowane przez radnego Sławomira Seredyna. To rodzaj apelu skierowanego m.in. do władz spółki, a także parlamentarzystów, starosty i prezydenta miasta o podjęcie działań, które mogłyby się zakończyć nowym porozumieniem pomiędzy klubem a Zakładami Azotowymi. Czy miasto, które samo dosyć poważnie się zadłuża, żeby móc sfinansować przyszłoroczne inwestycje, będzie w stanie pomóc „Wiśle”? To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi.

– Zanim podejmiemy decyzję, o tym jak możemy pomóc Wiśle Puławy, będziemy chcieli porozmawiać z zarządem ZA i poznać prawdziwe powody zerwania tej umowy. Dochodzą nas różne informacje, m.in. o sprawach kadrowych oraz sytuacji w klubie. Musimy to wyjaśnić – przyznaje Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta.

Decyzję zarządu Azotów krytykuje prezydent Paweł Maj. – Odcięcie finansowania przez spółkę uważam za decyzję krzywdzącą i nieprzemyślaną, która uderza w rozwijany w naszym mieście sport dziecięcy i młodzieżowy. Za dalece niesprawiedliwe uważam również to, że firma na taki krok zdecydowała się jedynie wobec klubu puławskiego, pozostawiając bez zmian sponsorowanie podmiotów z innych miast – ocenia prezydent.

Czy miasto pomoże Wiśle i czy są jeszcze szanse na to, że ZA „Puławy” dadzą się przekonać do pozostania głównym sponsorem klubu, który w tym roku kończy 95 lat, dowiemy się po serii zapowiedzianych już rozmów i negocjacji. Obie strony sporu zostaną zaproszone m.in. na posiedzenie miejskiej komisji sportu. Do mediacji zaproszeni zostali także puławscy posłowie.

Logotypy mają zniknąć, sprzęt do wyrzucenia

Koniec umowy sponsoringowej dla Wisły Puławy oznacza nie tylko brak kilku milionów złotych, które są niezbędne do utrzymania klubu. Były już sponsor nakazał również usunięcie wszelkich logotypów Grupy Azoty „Puławy” z materiałów promocyjnych, w tym sprzętu sportowego. Chodzi m.in. o znaczki Azotów na dresach, torbach, piłkach i wszelkich gadżetach promocyjnych, które mają zniknąć do połowy przyszłego roku. Być może część z nich uda się zdrapać lub zaszyć, ale według sekretarza Wisły, w większości przypadków nie da się tego zrobić. – Stracimy przez to sprzęt warty kilkaset tysięcy złotych – martwi się Michał Świderski.

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 23:22
+42
ZA pod kontrolą PIS przenosi wszytko do Tarnowa. Puławy to będzie tylko produkcja bez całego zaplecza. Po co im promować nasze miasto? Nie będzie sportu, nie będzie też innych rzeczy. Nie ma zysku, nie ma premii, nie mam też proc. dla budżetu miasta z podatków. Jak to Maj zepnie. Teraz klub a potem miasto bankrut. Ciekawe czy ludzie z naszego miasta rozliczą ich przy wyborach?
Avatar
gość / 12 grudnia 2018 o 22:09
+29
Artykuł trafia w samo sedno problemu czyli; polityka, prezes Wisły nieodpowiedni dla sponsora bo jest pewnie lepszy kolega na to miejsce z opcji PIS, plus słabe wyniki spółki i klubu te czysto sportowe. Krótko pisząc szydło wyszło z worka redaktor Radek naprawdę obiektywnie to opisał. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o układy. Prezydent Maj słusznie zauważył skoro jest dołek finansowy to dlaczego tylko Wisła dostała po nosie? Wymiana prezesa załatwi sprawę.
Avatar
Miki / 13 grudnia 2018 o 01:42
+28
Dopuściliście PiS do władzy to teraz macie. Zamiast sponsorować lokalny sport, Dojna - Dobra zmiana woli przekazywać pieniądze na swoją propagandę. W ubiegłym roku Grupa Azoty przekazała 14 mln złotych na konto Polskiej Fundacji Narodowej. ( ***s://***tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/polska-fundacja-narodowa-pieniadze-sprawa-w-sadzie-i-kontrola-nik,783076.html ) Kampanie bilbordową trzeba było zasponsorować a dla miejscowych dzieci i młodzieży to kasy nie ma.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 21:40
+28
Ale się dziwicie. Pisowski aparatczyk Mulawa lansował się na puławskim sporcie, był dumnym sponsorem, a teraz jak dostał stołek partyjny w sejmiku to pisiaki mają w duuupie Puławy.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 22:29
+27
Ciekaw po co komu hala za 90 000 000? Z ręczną tak samo będzie?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 22:15
+20
Pierwsze symptomy zwijania ZAP z tego miasta - na szczęście Prezydent już po wyborach zapowiedział, że aktywnie będzie bronił pozycji puławskich zakładów w grupie: """Co do Zakładów Azotowych to uważam natomiast, że dotychczas miasto w niewystarczającym stopniu angażowało się w przeciwdziałanie marginalizacji pozycji tej firmy w Grupie Azoty. Prezydent nie korzystał ze wszystkich możliwości, by wyraźnie stanąć po stronie ZA, gdy próbowano wyprowadzić z nich dział handlu. Mam nadzieję, że takie zakusy już się nie powtórzą, a jeśli pojawią się kolejne próby wykluczania puławskich Azotów, ja na pewno nie będę milczał.""" ***s://***dziennikwschodni.pl/pulawy/nie-wiem-czego-mieliby-sie-obawiac-pulawscy-cyganie-rozmowa-z-nowym-prezydentem-pulaw-pawlem-majem,n,1000230933.html
Pierwsze symptomy zwijania ZAP z tego miasta - na szczęście Prezydent już po wyborach zapowiedział, że aktywnie będzie bronił pozycji puławskich zakładów w grupie: """Co do Zakładów Azotowych to uważam natomiast, że dotychczas miasto w niewystarczającym stopniu angażowało się w przeciwdziałanie marginalizacji pozycji tej firmy w Grupie Azoty. Prezydent nie korzystał ze wszystkich możliwości, by wyraźnie stanąć po stronie ZA, gdy próbowano wyprowadzić z nich dział handlu. Mam nadzieję, że takie zakusy już się nie powtórzą, a je... rozwiń
Avatar
pisowiec zawidziony / 13 grudnia 2018 o 00:58
+17
To  wtym   klubie wychowali się Olipiczycy Czerniak ,Konrad ,Malwina  Kopryń ,czy piłkarze    Jarek Niezgoda .To misto ma ponad 500 młodzieży biedni rodzice nie są wstanie ich    wspierać ekonomiczne a trenerzy a obiekty sportowe itd .PUŁAWIANIE uważajcie na Tarnów oni was niszczą
Avatar
Bez podpisu / 12 grudnia 2018 o 21:48
+16
Ciekawa strategia. Najpierw złe wyniki finansowe spółki a teraz słabe wyniki sportowe chociaż dwa tygodnie wcześniej podpisaliście nowa umowę. Nie znaliście wtedy wyników sportowych? Ustalcie jedna wersje bo to trochę kpina z kibiców, których wprowadza się w błąd. A kolega z Lublina pokazuje Himalaje hipokryzji wyzywając ludzi z Puław, którzy pracują na wasz żużel. Gratulacje.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 00:44
+14
Po co stadion, po co hala. Po co sport w Puławach. Oddać koszulki i piłki cyganom. Puławy nie lubią zmian. Pan Śliwa już był i nic nie zrobił . Brawo jeszcze raz brawo.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 o 22:25
+10
To kiedy odetną piłkę miotaną od kasy i logo?
Avatar
Mark211 / 16 grudnia 2018 o 17:02
-1
Andrzej Śliwa - Prawo i Sprawiedliwość Miało być cicho, Miała byc kasa dla swojego, co nas obchodzi jakiś 500 dzieciaków.
Avatar
do Remek / 13 grudnia 2018 o 18:09
+2
Zapomniałeś kolego dodać, że p. Śliwa to pobierał sobie rowno kasę, jakieś premie wymyślone wtedy gdy klub nie miał pieniędzy na trenerów.... wyplacał sobie pieniadze i sprawa trafiła do prokuratury.... sześćdziesiąt kilka tysiecy złotych pobranych nie prawidłowo... sprawę umorzono bo...... pkazało się, że niska szkodliwość społeczna...... Brawo Ty....... i dlatego w wyborach na przezesa otrzymał 4 na dwadzieścia kilka głosów..... i kto tu wydoił już raz klub ???
 Z tego co wiem to przez rok nie pobierał żadnej kasy i to pewnie sprawdziłeś w klubie (czy Twoja wiedza opiera się na pomówieniach). A ja wiem że prokuratura nie umorzyła sprawy ale stwierdziła że nie było żadnych nieprawidłowości i znamion przestępstwa a wręcz analizowała punkt po punkcie doniesienia jakie złożył p. Nowosadzki. Myślę że Śliwa powinien pokazać dokumenty i zamknął by wam gęby. Zdobył 4 głosy bo kto miał na niego zagłosować delegaci, stara gwardia z PZPR która działa w tym klubie 40 lat. Śmiech
 Z tego co wiem to przez rok nie pobierał żadnej kasy i to pewnie sprawdziłeś w klubie (czy Twoja wiedza opiera się na pomówieniach). A ja wiem że prokuratura nie umorzyła sprawy ale stwierdziła że nie było żadnych nieprawidłowości i znamion przestępstwa a wręcz analizowała punkt po punkcie doniesienia jakie złożył p. Nowosadzki. Myślę że Śliwa powinien pokazać dokumenty i zamknął by wam gęby. Zdobył 4 głosy bo kto miał na niego zagłosować delegaci, stara gwardia z PZPR która działa w tym klubie 40 lat. Śmiech rozwiń
Avatar
do Remek / 13 grudnia 2018 o 17:55
+2
Jeśli to jest prawda to gdzie była Komisja Rewizyjna ciało statutowe i czemu zarząd dostawał co roku absolutorium i nie zgłaszano żadnych nieprawidłowości. Kolego znasz sprawę tylko z przekazu jednej strony, proponowałbym zapytać osobiście Śliwy. Zapytaj także czy i ile wydoiły klub Zarządy po Zarządzie Śliwy. I dla czego nowy prezes nie zrobił audytu. 
Avatar
sftytr y / 13 grudnia 2018 o 17:18
+2
A czy to nie na mieście spoczywa obowiązek finansowania sportu dzieci i młodzieży ???
Avatar
poznaniak / 13 grudnia 2018 o 17:03
+1
Ponieważ politycy i premier niszczy region Lubelski to ja podam kilka faktów dla wielu Polaków setki osób już   znana . Polski rząd jest kłamcą bo oszukuje Polaków że przyjoł  dobrowolnie??////////////////350 tys z poza uni w 2017 roku a Informacja  z Hiszpanii że rząd przyjoł 658 tys w ciagu roku   więcej jak Niemcy a najwięcej w Europie  tz uchodzców czyli kłamał kłamał ,a zaślepieni mieszkańcy Polaków wierzą w rząd Morawieckiego byłego doradcy ??dawnego premier ,stop oszustom 
Avatar
mundryposzkodzie / 13 grudnia 2018 o 16:28
+9
Ja tylko zastanawiam się jaka jest korzyść wizerunkowa dla firmy z decyzji o tym, że Azoty nie mają pieniędzy na dalsze sponsorowanie klubu sportowego. W świat idzie informacja, że firma coraz cieniej przędzie, a po tyłku dostają niewinne dzieciaki z miasteczka znajdującego się we wschodniej Polsce. Czy o to naprawdę o taki przekaz chodziło zarządowi Grupy Azoty? Czy o coś takiego chodziło naszemu premierowi, który na każdym kroku mówi o "łączeniu Polski" i zasypywaniu różnic pomiędzy mniej i bardziej rozwiniętymi obszarami naszego kraju? I jak to w końcu jest z tą biedą w Azotach, skoro stać ich na nowe auta dla prezesów, fundowanie pomników i masztów? I nie wiem też jak można było zdjąć całe finansowanie klubu bez żadnego okresu wypowiedzenia, nie dając jego władzom czasu na reakcję. Jeśli chodziło o oszczędności, władze spółki mogły np. zmniejszyć finansowanie Wisły nawet o 50 proc. To co zrobiono wygląda na biznesowe barbarzyństwo. Ruch na którym starci zarówno klub jak i Azoty. W pył zamieniają w ten sposób lata budowania pozytywnego wizerunku. To już nawet nie chodzi o samo wycofanie się, ale o styl, w jakim to zrobiono. Styl bardziej niż zachodnie standardy przypomina niestety autorytarne rządy rosyjskich oligarchów, gdzie człowiek znajduje się na najdalszym planie. To kuriozum, że w ogóle mamy do czynienia z sytuacją, w której Zakłady Azotowe "należą" do innej firmy, której to władze nie identyfikują się ani z miastem, ani z jego mieszkańcami. Możemy podziękować za to zarówno Platformie jak i PiS-owi, który mimo tak ogromnej popularności w naszym województwie nie doczekał się jeszcze polityków stąd którzy posiadaliby jakiekolwiek wpływy w rządzie.
Ja tylko zastanawiam się jaka jest korzyść wizerunkowa dla firmy z decyzji o tym, że Azoty nie mają pieniędzy na dalsze sponsorowanie klubu sportowego. W świat idzie informacja, że firma coraz cieniej przędzie, a po tyłku dostają niewinne dzieciaki z miasteczka znajdującego się we wschodniej Polsce. Czy o to naprawdę o taki przekaz chodziło zarządowi Grupy Azoty? Czy o coś takiego chodziło naszemu premierowi, który na każdym kroku mówi o "łączeniu Polski" i zasypywaniu różnic pomiędzy mniej i bardziej rozwiniętymi obszarami naszego... rozwiń
Avatar
Remek / 13 grudnia 2018 o 14:55
+6
Zapomniałeś kolego dodać, że p. Śliwa to pobierał sobie rowno kasę, jakieś premie wymyślone wtedy gdy klub nie miał pieniędzy na trenerów.... wyplacał sobie pieniadze i sprawa trafiła do prokuratury.... sześćdziesiąt kilka tysiecy złotych pobranych nie prawidłowo... sprawę umorzono bo...... pkazało się, że niska szkodliwość społeczna...... Brawo Ty....... i dlatego w wyborach na przezesa otrzymał 4 na dwadzieścia kilka głosów..... i kto tu wydoił już raz klub ???
Avatar
gość / 13 grudnia 2018 o 14:32
+2
Pan Śliwa był i wszystko wyprostował po Panu Prezesie Burku klub awansował do III ligi były organizowane przez klub Mistrzostwa Polski w pływaniu i ciężarach, klub się rozwijał i szedł w dobrym kierunku. W klubie byli tacy zawodnicy jak K. Czerniak i M. Kopron a teraz jakie kluby reprezentują?. Wśród kopaczy 80 procent zawodników było z Puław Ł. Giza, A. Mróz, R. Dryk itd. A teraz ilu zawodników z Puław jest w kadrze pierwszej drużyny? Jak zadbano o byłych zawodników?  Trochę wiedzy i obiektywizmu by się przydało komentując.
Avatar
kora / 13 grudnia 2018 o 12:33
+2
Gdzie sa politycy PIS!!!!! Z Lubelskiego!!!!co obiecywali kokosy !!!! Bo narazie to tarnow a chodza pogloski ze to police wszytsko wywoza z tad i maja w *** cale pulawy! Zreszta jak i wszyscy politycy z Pis ! Bo z PO to wiemy to od dawna ze maja gdzies nas !
Avatar
Żużel / 13 grudnia 2018 o 11:39
+2
Gratuluję wyborcom PiS! To wy wszyscy, co do jednego, jesteście odpowiedzialni za upadek tego miasta, okradaniu Polski, finansowaniu kolesi Kaczyńskiego i innych. Głosujcie dalej na pis i Maja! Nie zdziwię się jak piłka ręczna też stoczy się z Superligii i Pucharów EHF i połączy z drugoligowymi rezerwami. A za wyłożenie pieniędzy na żużel w Lublinie wykur...łbym gościowi osobiście w parszywy ryj. Banda bolszewickich bandytów!
 Taki kozak z ciebie a z cyganami nie umiecie porządku zrobić! Walnij się sam w parszywy ryj 
Zobacz wszystkie komentarze 59

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skazany chwali się na Facebooku zdjęciami z więzienia. Nie wiedzą, jak wyciekły do sieci

Skazany chwali się na Facebooku zdjęciami z więzienia. Nie wiedzą, jak wyciekły do sieci 9 2

Na zdjęciach skazany odbywający karę w chełmskim Zakładzie Karnym pręży imponującą muskulaturę, pozuje do zdjęcia ze współwięźniami i ćwiczy sporty walki korzystając z prowizorycznych urządzeń. A wszystko to nielegalnie

Speed-ball, czyli szybka piłka na żyłce

Speed-ball, czyli szybka piłka na żyłce 0 0

Do gry potrzebują tylko statywu z przymocowaną za pomocą żyłki piłką oraz rakietę – zawodnicy speed-ballu gościli w weekend w Lublinie w ramach IV Europejskiego Campu. Do Polski przyjechali również szkoleniowcy z Francji

30-latek pomylił domy? Jedną kobietę zabił, druga walczy o życie
film

30-latek pomylił domy? Jedną kobietę zabił, druga walczy o życie 9 1

Andrzej Ł. wtargnął do domu, w którym mieszkały dwie starsze kobiety. Jedną z nich zabił. Druga z licznymi ranami ciętymi trafiła do szpitala, gdzie walczy o życie. Siostra napastnika utrzymuje, że przed zabójstwem informowała służby, ostrzegając o zagrożeniu ze strony brata.

"Wolimy wycinać i wycinać". Biolog o zmianach w Lublinie i górkach czechowskich

"Wolimy wycinać i wycinać". Biolog o zmianach w Lublinie i górkach czechowskich 14 17

Korytarze przewietrzające są konieczne, by nie powtórzył się krakowski scenariusz, gdzie pomimo wymiany starych pieców węglowych smog nie ustąpił. Dlaczego? Ponieważ blokowiska, jak parawany na polskich plażach, zastawiły kliny przewietrzające miasto - pisze w liście do mediów biolog Tomasz Buczek

Pielęgniarki już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę?

Pielęgniarki już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę? 0 2

Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża do pracy za granicę – wynika z danych ich samorządu. – W województwie lubelskim tego nie widać – twierdzą tymczasem związkowcy

Nowy wydział lubelskiej uczelni. Przeprowadzka na Felin

Nowy wydział lubelskiej uczelni. Przeprowadzka na Felin 0 2

Utworzenie nowego wydziału planują władze Uniwersytetu Przyrodniczego. Od nowego roku akademickiego studenci i pracownicy mają wprowadzić się do uczelnianego budynku na Felinie

Oni najlepiej wspierają ekonomię społeczną

Oni najlepiej wspierają ekonomię społeczną 0 0

Cztery samorządy i czterech samorządowców zostało wczoraj nagrodzonych podczas II Regionalnego Spotkania Ekonomii Społecznej. W każdej z kategorii przyznano też wyróżnienia.

Lubelska kuria ujawniła ile osób zgłosiło molestowanie dzieci w ciągu ostatnich 28 lat

Lubelska kuria ujawniła ile osób zgłosiło molestowanie dzieci w ciągu ostatnich 28 lat 18 11

9 zawiadomień o przypadkach dotyczących molestowania seksualnego małoletnich wpłynęło do Kurii Metropolitalnej w Lublinie w ciągu ostatnich 28 lat. Archidiecezja lubelska ujawniła wczoraj dane, które zbiorczo przedstawili w ubiegłym tygodniu hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce

Koniec z cofaniem liczników? Można pójść do więzienia. Zmiany w prawie

Koniec z cofaniem liczników? Można pójść do więzienia. Zmiany w prawie 14 13

Sejm przyjął zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder cofania liczników w używanych autach. Kara może sięgać 5 lat więzienia

Nowe samoloty szkoleniowe dla chełmskiej uczelni [zdjęcia]
galeria

Nowe samoloty szkoleniowe dla chełmskiej uczelni [zdjęcia] 4 11

Nowe miejsca pracy, terminal przeładunkowy, miasteczko medyczne i nowe szkolne samoloty – za realizację pomysłów prezydenta Chełma ręczą wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i wicepremier Jarosław Gowin

Najdłuższe tiramisu świata. Cukiernicy pobili rekord Guinnessa
film

Najdłuższe tiramisu świata. Cukiernicy pobili rekord Guinnessa 0 0

Mediolan, Włochy. Trzydziestu cukierników przyrządziło w Mediolanie 273-metrowe tiramisu, bijąc rekord w księdze Gunnessa. Potrzebowali do tego 300 litrów kawy, 500 kilogramów kremu mascarpone i 50 tysięcy biszkoptów.

Park Jana Pawła II będzie dłuższy, ale z małą wyrwą. Wkrótce ruszą prace

Park Jana Pawła II będzie dłuższy, ale z małą wyrwą. Wkrótce ruszą prace 14 24

Na przełomie marca i kwietnia powinny się rozpocząć prace przy urządzaniu dalszej części parku Jana Pawła II. W piątek rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie alejek wzdłuż os. Świt i os. Łęgi

Gabrijela Besen (MKS Perła): Jesteśmy lepsze od Zagłębia i to udowodnimy

Gabrijela Besen (MKS Perła): Jesteśmy lepsze od Zagłębia i to udowodnimy 0 0

Rozmowa z Gabrijelą Besen, bramkarką MKS Perła Lublin

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia]
galeria

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia] 16 10

Rozpoczął się proces 29-latka z okolic Poniatowej, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką – dowodzi prokuratura. Panowie mieli pokłócić się o kobietę

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport 0 2

Polski Związek Koszykówki postanowił wprowadzić rewolucyjne zmiany w regulaminie rozgrywek. W przyszłym sezonie nie będzie m.in. obowiązywał przepis o konieczności przebywania na parkiecie minimum dwóch zawodników wyszkolonych w Polsce

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.