Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 września 2024 r.
14:21

Puławianie pomagają powodzianom. "Dzielimy się tym,co mamy"

Powódź, która uderzyła w południowo-zachodnią Polskę, uruchomiła falę dobroczynnej pomocy ze strony wielu obywateli naszego kraju. Wśród nich znaleźli się puławianie, którzy w ciągu kilku dni przynieśli tony żywności, środków higieny, karmy dla zwierząt i butelkowanej wody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbiórka organizowana przez Urząd Miasta w Puławach trwała od poniedziałku i powoli dobiega końca. W sali konferencyjnej, która na co dzień służy jako miejsce pracy radnych, utworzono tymczasowy magazyn darów dla powodzian. Co kilka minut wchodzili kolejni darczyńcy z pełnymi reklamówkami.

- To oczywiste, że w takiej sytuacji pomagamy, jak możemy. Dzielimy się tym, co mamy. Tylko to możemy zrobić. Wiadomo, że wszyscy współczujemy tym ludziom, ale wiemy również, że samo współczucie nie wystarczy - mówi nam puławianka, Jadwiga Jędrzejczyk, która przyniosła dużą paczkę pieluch dla dzieci, paczkę pampersów dla dorosłych, karton papieru toaletowego i karmę dla zwierząt. Nasza rozmówczyni zapewnia, że jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa na dalszą pomoc.

Na pomoc zdecydowali się także państwo Witold i Elżbieta, starsi mieszkańcy miasta. - Przynieśliśmy makaron, olej, woreczki do pakowania, chemię. Bardzo współczujemy powodzianom. Sam widok tej klęski mówi za siebie, że pomagać trzeba - mówią darczyńcy.

Zbiórkę koordynuje szef wydziału zarządzania kryzowego, Grzegorz Bartuzi. - Darów, nie licząc wody, mamy na pewno powyżej dwóch ton. Wodę niedługo załadujemy na ciężarówkę PCK, która zbierze towar z całego powiatu i zawiezie go do Lublina, skąd dotrze do potrzebujących. Kolejna ciężarówka, którą sami zapewniamy, pojedzie natomiast do hubu we Wrocławiu. Ona zabierze wszystkie pozostałe dary - tłumaczy urzędnik.

Decyzję o utworzeniu zbiórki podjął prezydent Puław. - Ogromna skala tej tragedii wywołała niezwykłą falę dobrego serca. Puławianie przynieśli wiele darów, żywność, wodę, środki higieny. Mieszkając nad Wisłą dobrze wiemy, jak nieprzewidywalna może być woda. Wisła wylewała w 1997 i 2010 roku, kiedy bardzo blisko było do niepowetowanych strat. Dlatego dzisiaj łączymy się z mieszkańcami południowej Polski i cieszmy się, że możemy im te dary przekazać. Wiemy, jak bardzo są one im teraz potrzebne - powiedział w rozmowie z nami Paweł Maj. - Dziękuję wszystkim darczyńcom, fantastyczna robota - podkreślił.

Miejska zbiórka kończy się o godz. 15, ale osoby, które chcą pomagać, nadal mają taką możliwość. Do końca września na dary (ale bez wody) czeka powiat puławski. Rzeczy dla powodzian można zostawiać w starostwie codziennie w godz. 7:30-20:00 w sali nr 102. W weekend, gdy drzwi są zamykane, urzędnicy proszą o naciśnięcie dzwonka przy głównym wejściu do budynku.

Co ważne, oprócz standardowej pomocy żywnościowo-higienicznej potrzeba m.in. materiałów budowlanych, cementu, klejów, farb, chemii budowlanej, narzędzi, w tym łopat, grabi, pił, łomów, młotków, mioteł, szczotek, a także latarek, naładowanych powerbanków i baterii.

Powodzianie proszą również o agregaty prądotwórcze, osuszacze budynków, czy pochłaniacze wilgoci. Te wszystkie rzeczy również można składować w sali nr 102. W przypadku gabarytowych towarów urzędnicy z powiatu proszą o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 81 886 11 38 lub z końcówką 11 32 oraz 12 03. Potrzeba również "rąk do pracy". Chętni na wyjazd mogą dzwonić w tej sprawie do wicestarsty Piotra Rzetelskiego pod 81 886 11 31.

Prezydent Puław o zbiórce dla powodzian

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium