Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 września 2024 r.
16:59

Za dużo "winiarskiego festynu" na zamku? Dyrektor Brzezicka odpowiada

Janowiecki oddział MNKD zmierza w kierunku uzyskania niezależności od swojej kazimierskiej macierzy. Decyzję w tej sprawie podejmie samorząd województwa lubelskiego
Janowiecki oddział MNKD zmierza w kierunku uzyskania niezależności od swojej kazimierskiej macierzy. Decyzję w tej sprawie podejmie samorząd województwa lubelskiego (fot. rs/archiwum)

Za mało merytorycznej pracy i wystaw, a za dużo winiarstwa i festynów - krytykuje działalność janowieckiego oddziału były pracownik Muzeum Nadwiślańskiego, Remigiusz Jeżewski. Z taką oceną nie zgadza się z-ca dyrektora ds. zamkowego oddziału tej jednostki, Marzena Brzezicka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kierunek zmian w janowieckim oddziale MNKD nie podoba się jednemu byłych już pracowników tego muzeum, Remigiuszowi Jeżewskiemu, który dwa lata temu pełnił funkcję kierownika Działu Historii i Kultury Regionu w Kazimierzu Dolnym, a następnie muzealnego asystenta na wspomnianym zamku. 

Za mało wystaw?

- W janowieckim oddziale główne zadanie, jakim jest gromadzenie, udostępnianie i przechowywanie gromadzonych zbiorów, czyli sedno muzeum, odchodzą na plan dalszy. W zasadzie są całkowicie marginalizowane. Głównym priorytetem działalności muzeum w Janowcu jest tworzenie plantacji winorośli, co następuje z bardzo marnym skutkiem oraz tworzenie wokół tego wydarzeń pozbawionych cech zadań muzealnych - ocenia Remigiusz Jeżewski. - W chwili obecnej zamek stał się jednym, wielkim festynem, gdzie zapomina się o muzealnej roli tego oddziału - dodaje.

Jako osobę odpowiedzialną za taki stan rzeczy były pracownik (porozumienie stron) wskazuje zastępcę dyrektora MNKD do spraw oddziału na zamku, Marzenę Brzezicką. - Dyrektor bazuje na tym, co zastała, czyli zamku jako budowli i skansenie funkcjonującym od lat 70-tych minionego stulecia. Oczywiście organizowane są wystawy czasowe w Galerii Brama, ale jest to ułamek muzealnych możliwości całego obiektu - twierdzi Jeżewski, sugerując niewykorzystywanie potencjału i złe ukierunkowanie priorytetów kierownictwa oddziału.

Duma regionu

Co na to wszystko wywołana do tablicy dyrektor oddziału MNKD w Janowcu? - Dopiero od momentu objęcia przeze mnie funkcji dyrektora oddziału rozpoczęto szeroko zakrojone prace remontowe oraz pozyskano dofinansowanie na rewitalizację obiektu i otaczającego go parku. W 2025 roku zaplanowaliśmy cztery konferencje naukowe, wydanie dwóch książek, utworzenie nowej wystawy, zakup muzealiów oraz oczyszczanie skarp wokół zamku, by chronić go przed wilgocią - wylicza nasza rozmówczyni.

- Pragnę podkreślić, że w tym czasie nie zwiększyliśmy ilości zadań związanych z winiarstwem. Odbędzie się tylko jedno wydarzenie z tym związane, czwarta edycja "Biało Czerwonego Winobrania" - dodaje dyrektor Brzezicka.

Szefowa oddziału chwali się również pozyskaną od województwa dotacją na poprawę warunków pracy, która pozwoliła sfinansować zakup nowych mebli, komputerów, pochłaniaczy wilgoci, czy narzędzi gospodarczych dla pracowników muzealnych obiektów w Janowcu. Wskazuje również odnowienie zamkowych lapidariów oraz pracy nad utworzeniem nowych pracowni dla konserwacji i dygitalizacji zbiorów.

- Moim celem jest stworzenie instytucji będącej dumą regionu i magnesem dla turystów z całego kraju. Moje decyzje nie są wymierzone przeciwko kulturze wysokiej, lecz stanowią próbę stworzenia nowocesnego muzeum lepiej służącego społeczności i przyciągającego szerokie grono odbiorców - podkreśla dyrektor.

Zastane owce i nowa kadra

Marzena Brzezicka odnosi się również do uwag mówiących o tym, że w trakcie jej kadencji z pracy odeszło lub zostało zdegradowanych kilkoro merytorycznych pracowników oddziału, co według Remigiusza Jeżewskiego, osłabiło kadrowo MNKD.

- Oddział w Janowcu może pochwalić się obecnie najlepszym zespołem merytorycznym spośród wszystkich oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Udało się zatrudnić specjalistów z różnych dziedzin, w tym historyka sztuki i kulturoznawcę, historyka i teologa, archeologa oraz kustosza zbiorów militarnych, który przyszedł do nas z Zamku Królewskiego - wylicza, przyznając jednocześnie, że odejścia miały miejsce, ale nie były one wynikiem zwolnień. - Jeżeli pracownik odchodzi z pracy i nie podaje przyczyny, nie mogę ingerować w jego decyzję - tłumaczy.

Na koniec Marzena Brzezicka odnosi się również do krytyki nowego rodzaju działań, jak uprawa winorośli, zamkowa pasieka, czy hodowla owiec. - To inicjatywy nawiązujące do bogatych tradycji regionu, które przyciągają nowe grupy odbiorców i angażują lokalną społeczność, podnosząc atrakcyjność instytucji kultury. To nie degraduje funkcji muzealnych, ale je uzupełnia - ocenia szefowa oddziału, przypominając o tym, że winnica i owce to elementy przez nią "zastane", a dbanie o to mienie należy do jej obowiązków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium