Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

23 września 2019 r.
9:56

Ceny jabłek spadają. Apele, by nie dostarczać ich do skupów i zarzuty zmowy cenowej

18 24 A A
Sadownicy podkreślają, że zbiory w tym roku z pewnością będą niskie
Sadownicy podkreślają, że zbiory w tym roku z pewnością będą niskie

Spadły ceny jabłek przemysłowych, mimo że owoców jest w tym roku mniej. Lubelska Izba Rolnicza podejrzewa, że mogło dojść do zmowy cenowej. LIR zamierza złożyć w tej sprawie zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a być może również do Centralnego Biura Śledczego Policji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W 2017 r. były przymrozki, jabłek było bardzo mało. W ubiegłym roku żadnych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych nie było, tyle, że wówczas mówiło się o nadprodukcji – przypomniała Jolanta Szałas, dyrektor Biura Lubelskiej Izby Rolniczej, która pochodzi z okolic Wilkowa. – Ceny były niskie w granicach 13 groszy a nawet 11 groszy za kg jabłek do przemysłu. Natomiast ceny za jabłka deserowe kształtowały się na poziomie 70 groszy do 1 zł za kilogram.

Ten sezon niestety też nie zapowiada się dobrze dla sadowników. – Około połowy września ceny za jabłko przemysłowe było na poziomie 58 gr/kg w niektórych miejscach nawet 60 gr/kg – podaje dyrektor biura LIR. – Tydzień później cena już spadła do 45 gr/kg, co absolutnie nie ma żadnego uzasadnienia.

Mniej jabłek

Sadownicy podkreślają, że zbiory w tym roku z pewnością będą niskie. „Tak w Polsce, jak i w wielu innych krajach. To doniesienia światowych ekspertów, choćby z kongresu Prognosfruit. Ceny muszą więc być zdecydowanie większe niż rok temu.” – pisze Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. „Tak też się do niedawna kształtował rynek. Niestety po raz kolejny niektóre zakłady przetwórcze, które niemal zmonopolizowały sektor, podjęły próbę niczym nieuzasadnionej obniżki cen skupu jabłek do przetwórstwa. W ślad za tym mogą spaść ceny owoców deserowych.”

– W powiecie opolskim, w gminie Wilków tegoroczne zbiory są na poziomie 60 procent przeciętnego zbioru jabłek na naszym terenie – zaznaczyła dyrektor Jolanta Szałas. – Miejscami tych owoców może być dużo mniej. Wszystko przez wiosenne przymrozki. Przez nawałnice i gradobicia bardzo mało jest też jabłek deserowych. Owoce spadają z drzew i gniją. Nie ma możliwości, by je dłużej przetrzymać.

Tymczasem prezes Związku Sadowników RP apeluje, by nie ulegać panice i w momencie, kiedy ceny jabłek spadają nie dostarczać owoców do skupów. Zdaniem Jolanty Szałas to niewykonalne. – Jeśli ich nie zbierzemy to one się zmarnują – podkreśliła nasza rozmówczyni. – Jabłko jest w kiepskim stanie i nie da się go przetrzymać na dłużej jak dzień, dwa najwyżej trzy. Tym bardziej, że pogoda temu nie sprzyja. W nocy z 19 na 20 września w gminie Wilków mieliśmy przymrozek. Dzień wcześniej był grad.

Wysokie koszty

Tymczasem wyprodukowanie owoców coraz więcej kosztuje. – Zatrudniając obywatela Ukrainy muszą mu zapłacić 13 zł za godzinę pracy. Muszę mu zapewnić także zakwaterowanie i utrzymanie i legalny pobyt – podliczała Jolanta Szałas. – Do tego dochodzą inne koszty. Już nawet nie wspomnę, ile trzeba zapłacić za środki ochrony roślin i nawozy.

Potwierdzają to specjaliści. – Z punktu widzenia niewielkiego przedsiębiorcy, prywatnego sadownika, to kwota zabezpieczająca za jabłko przemysłowe powinna być na poziomie 60 gr/kg. Jest to cena minimalna przy dobrej rentowności sadu – zaznaczał Marian Ścibior, główny specjalista ds. sadownictwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Rentowny sad będzie wtedy, kiedy jest właściwa obsada drzew na jednostce powierzchni, drzewa są plenne, by mogły wydawać istotny plon. Potrzebna jest też dobra pogoda. I w tym momencie zaczynają się schody. Przy niskich plonach, które mogą wynikach m.in. z niedoinwestowania sadu, niedostatecznej gęstości drzew czy też wypadków losowych, jak chociażby przymrozki czy gradobicie koszty mogą mocno nadwyrężać spodziewany przychód rolnika.

W najlepszej sytuacji są więc ci, którzy mają sady nowoczesne, w gorszej są zaś producenci, którzy od tego odstają. – Mają stare sady, a całe życie żyją z przemysłu – podkreślał ekspert z LODR w Końskowoli. – Kłopot jest znaczny, ponieważ nie ma zbyt wielu drzew, z tego też tytułu trudno się spodziewać wysokich plonów. Do tego dochodzi wahająca się cena.                          

Spadek cen

Zdaniem sadowników odnotowany w ubiegłym tygodniu spadek cen w skupach nie jest niczym uzasadniony. – Jesteśmy niemal pewni, że doszło do zmowy cenowej – zaznaczyła dyrektor Biura Lubelskiej Izby Rolniczej. – Będziemy składać zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), a być może również do Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

– Skoro skupy i przetwórnie mogły dać 60 groszy za kilogram za jabłko przemysłowe, a mają rozeznanie, że jabłek nie ma aż tyle co zwykle, to skąd cena tej wysokości – zaznaczał Marian Ścibior. – Trzeba było od początku dać niższą cenę na poziomie 49 czy 50 gr/kg. Niestety często spotykamy się z tym, że cena, która jest wysoka jeszcze rośnie, a później spada. Są to tzw. ceny niemoralne. Po co było kilka lat temu płacić aż 90 groszy/kg za jabłko przemysłowe, a po dwóch latach obniżyć cenę na 15 groszy/kg. Z czegoś to musi wynikać? To jest czysta spekulacja jednostek przetwórczych i skupujących. A tak być nie powinno. Brakuje jakiegoś centralnego uregulowania tej sytuacji. Dlatego powinna być cena minimalna.

Szansą narodowy holding spożywczy?

W połowie września br. podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ardanowski ogłosił, że zakończono tworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, która ma wspierać polskie rolnictwo. Ma zostać dokapitalizowana przez Skarb Państwa. Trzonem grupy ma być Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier, która jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Koncert skupia siedem cukrowni zlokalizowanych na terenie pięciu województw, w tym w Lubelskiem – Krasnystaw i Werbkowice. Ma też zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku.

– Minister Krzysztof Ardanowski chce, by powstał narodowy holding spożywczy i trzeba mu w tym pomóc – podkreśliła Jolanta Szałas. – Jeśli nie będziemy mieć jakiś polskich zakładów, grup producenckich, które będą mogły ściągnąć nadmiar owoców z rynku to my sadownicy będziemy zawsze słyszeć, że jest gospodarka wolnorynkowa.

e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 15:29
+9
I tak będą brali z Ukrainy bo ukraincy nagrali ich w domach uciech i teraz żeby nie publikować tych nagrań to różne kuchty będą im nadskakiwać a my tradycyjnie za to zapłacimy.
Avatar
"traktorzysta"... / 23 września 2019 o 10:25
+9
....."koszty produkcji są wysokie"...oczywiście, że są wysokie i jeszcze bardziej wzrosną. Przedwyborcze obiecanki politycznych kanalii uczynią z nas kraj z tak wysokim kosztem pozyskania płodów, że wielu producentów rolnych już obecnie może zacząć zwijać swój interes! Te obiecanki serwują nam osobnicy, którzy nie prowadzili nawet kiosku "Ruch", a co najwyżej burdel na godziny. Oni są kompletnie oderwani od rzeczywistości.....
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 10:53
+8
Rolnikom polecam stworzyć duże grupy producenckie i postawić swoje zakłady przetwórcze i tłoczyć koncentraty, robić soki, dżemy i sprzedawać bezpośrednio dużym sieciom handlowym. Ominiecie pośredników i zarobicie jeszcze sami. Ale trzeba się dogadać a to w polskich warunkach prawie niemożliwe. Każdy woli sam i sobie nawet na tych 2-3 hektarach.
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 13:31
+6
Dobra zmiana. PiS nalezy zdelegalizowac a jego pollitykow pozamykac w pudle, wyborcow w psychiatrykach.
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 11:33
+6
a na targu zawsze po ok 3zł... coś tu śmierdzi...
Avatar
"traktorzysta"... / 23 września 2019 o 10:44
+6
"Ceny ziemniaków sa obecnie wyższe od cen bananów które pochodzą z południowej Europy"....bananem, to jesteś Ty. A na pewno tym z południowej Europy.
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 12:34
+5
Pryskaja te jabłka po 15 razy od wiosny do zbiorow to nuc dziwnego, że sie nawet koszty produkcji sie nie zwracają. Ja dziekuje za te zdrowe jabłka
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 11:07
+5
Czy nieurodzaj czy nadurodzaj ceny w sklepach te same czyli 2, 50-3 zeta za kg. Polska jablkiem stoi ale ceny jablek jak bananow albo i wyzsze...
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 13:29
+4
Polska jest jednym z 3 glownych importerow jablek z ukrainy a ukraincy zarabiaja na eksporcie do Polski wiecej niz polscy sadownicy u siebie w kraju.
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 12:00
+4
do Tadam W zeszłym roku kupiłem tak 80 kg pięknych jabłek koło Chodla płacąc 0.5 zł za kg. Czyli nawet z ceną paliwa wyszło mi 0.75 zł./kg. Najtańsze i brzydsze w Biedronie widziałem po 2.5 zł.
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 15:29
+9
I tak będą brali z Ukrainy bo ukraincy nagrali ich w domach uciech i teraz żeby nie publikować tych nagrań to różne kuchty będą im nadskakiwać a my tradycyjnie za to zapłacimy.
Avatar
kol90 / 23 września 2019 o 15:23
+2
Ja przestałem jeść sklepowe jabłka. Wystarczy sobie zrobić eksperyment i zjeść najpierw jabłko z hipermarketu a później te zerwane od chłopa. I wszystko stanie się jasne. Jak ktoś mieszka na wsi i ma swój stary sad przy chałupie to powinien się cieszyć że ma jeszcze okazję jeść prawdziwe jabłka. Na wsi powinny sobie dorabiać sprzedając takie jabłka bezpośrednio do sklepów ze ekologiczną żywnością.
Avatar
UR Lublin.... / 23 września 2019 o 14:49
+3
Rządowe restrykcje nie pozwalają wykorzystywać nadprodukcji rolnej do wytwarzania alkoholi możliwych w domieszkach paliw. Koszt pozyskania 1 l. spirytusu najwyższej jakości, to nie więcej niż 3.6 zł.. Tłumaczenie, że takie regulacje wpłyną na wzrost kosztów żywności na rynku krajowym uważam za bezzasadne, a nawet wręcz szkodliwe! Mądre kształtowanie struktur producenckich może w dużym stopniu pomoc rodzimej produkcji rolno sadowniczej.
Avatar
r / 23 września 2019 o 13:50
-3
Dobra zmiana. PiS nalezy zdelegalizowac a jego pollitykow pozamykac w pudle, wyborcow w psychiatrykach.
 Daj spokój. Nie każdego trzeba traktować tak jak potraktowano ciebie.
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 13:31
+6
Dobra zmiana. PiS nalezy zdelegalizowac a jego pollitykow pozamykac w pudle, wyborcow w psychiatrykach.
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 13:29
+4
Polska jest jednym z 3 glownych importerow jablek z ukrainy a ukraincy zarabiaja na eksporcie do Polski wiecej niz polscy sadownicy u siebie w kraju.
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 13:25
+3
Bedzie jeszcze gorzej bo polskie rolnictwo rozlozy ukrainska nieuczciwa konkurencja. Tak sie konczy wspieranie za wszelka cene UPAdliny zeby tylko zrobic na zlosc Rosji (ktora byla dobrym rynkiem zbytu polskiej zywnosci).
Avatar
a póżniej między zębami,fuj / 23 września 2019 o 13:00
+2
Ciekawe czy zeżarłbyś np.taki bób bez pryskania,smacznego, z robalami wewnątrz
Avatar
pajacu do cyrku / 23 września 2019 o 12:55
0
Idż doczytaj trochę ,nie każdy oprysk to pestycyd,są wszelakie odżwyki stosowane w sadownictwie, sadownik nie produkuje na własne potrzeby  oprysku w szopie ,firmy głównie niemieckie.Idż sie z nimi kłuć ,preparaty dopuszczone do użytku
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 12:34
+5
Pryskaja te jabłka po 15 razy od wiosny do zbiorow to nuc dziwnego, że sie nawet koszty produkcji sie nie zwracają. Ja dziekuje za te zdrowe jabłka
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia]
galeria

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia] 0 1

- Jadając w tej stołówce obiady, zaglądałem też z zaciekawieniem za kulisy, gdzie nieupoważnionym wstęp jest zwykle wzbroniony. Pani Irena Nawrot załatwiła mi pismo, taki list polecający od rektora, które kulisy te przede mną otworzyło - wyjaśnia autor zdjęć

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu?

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu? 0 1

46-latek z gminy Leśniowice odpowie za gwałt. Miał zaatakować kobietę, z którą przez kilka dni imprezował w jednym domu. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju 0 0

Drużyna robotyczna z Kraśnika leci na Mistrzostwa Świata do Dubaju. – Jesteśmy jedyną ekipą, która dwukrotnie pod rząd stanęła na podium – mówi Dariusz Głuchowski, jeden z mentorów Spice Gears. – Brakuje nam tylko złota. Mamy nadzieję, że tym razem się uda

"USG jak gwałt w ciemnej uliczce". Slajd na szkoleniu lekarzy wywołał burzę na Facebooku

"USG jak gwałt w ciemnej uliczce". Slajd na szkoleniu lekarzy wywołał burzę na Facebooku 38 7

Wykonywanie badania USG jest jak gwałt w ciemnej uliczce. Nie należy liczyć na dłuższą grę wstępną i wyrafinowane pieszczoty – to fragment prezentacji jednego z wykładowców Roztoczańskiej Szkoły Ultrasonografii w Zamościu, która prowadzi kursy dla lekarzy.

Lublin: Wybrano firmę, która dostarczy 15 trolejbusów

Lublin: Wybrano firmę, która dostarczy 15 trolejbusów 0 3

ZTM rozstrzygnął dwa postępowania na zakup 5 i 10 sztuk trolejbusów przegubowych. Łącznie 15 "przegubowców" dostarczy firma Solaris

Lublin: Wymienią tabliczki z nazwami ulic. Będą w stylu staromiejskim

Lublin: Wymienią tabliczki z nazwami ulic. Będą w stylu staromiejskim 26 9

Do końca roku na Starym Mieście zmienią się tabliczki z nazwami ulic. Wyglądem mają pasować do numerycznych, projektowanych na wzór międzywojennych

Kraty wokół drzew w Lublinie. Wymyślili je architekci z Katowic. "To smutny symbol"

Kraty wokół drzew w Lublinie. Wymyślili je architekci z Katowic. "To smutny symbol" 18 28

– Uderzyło nas to, jak skandalicznie w Lublinie traktowana jest zieleń – mówi architektka z Katowic. Przy kilku drzewach instalowane są właśnie metalowe klatki. – To minirezerwaty przyrody i zarazem manifest – tłumaczy

SP nr 6 w Puławach nie do poznania. Nowe boiska, zieleń i parkingi [zdjęcia]
galeria

SP nr 6 w Puławach nie do poznania. Nowe boiska, zieleń i parkingi [zdjęcia] 0 7

Otoczenie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Lotników w ciągu dwóch ostatnich miesięcy przeszło znaczącą metamorfozę. Na miejscu powstał nowy kompleks sportowy za prawie 3,5 mln zł. Trwają ostatnie prace brukarskie i ogrodnicze.

Minimalna porażka futsalistów AZS UMCS w Bochni

Minimalna porażka futsalistów AZS UMCS w Bochni 0 0

Po wyrównanym i zaciętym meczu AZS UMCS Lublin uległ na wyjeździe drużynie BSF Bochnia 1:2. Dla lubelskiej drużyny była to trzecia porażka w trwającym sezonie

Dym unosi się nad miastem. Czytelnik: Nie można otworzyć okna, ani wyjść na spacer
alarm24

Dym unosi się nad miastem. Czytelnik: Nie można otworzyć okna, ani wyjść na spacer 0 18

Działkowcy i właściciele prywatnych domów skutecznie zatruwają życie mieszkańcom osiedli Bobrowniki i Niepodległości – taką skargę otrzymaliśmy od naszego czytelnika z Łęcznej. Chodzi o jesienne palenie liści i resztek roślin po uprawach. Dym najbardziej daje się we znaki osobom z uczuleniami, czy astmą

Lublin: Młodzieżowa Rada Miasta. Nie udało się wybrać lidera

Lublin: Młodzieżowa Rada Miasta. Nie udało się wybrać lidera 0 6

W poniedziałek w ratuszu spotkali się młodzi miejscy radni. To uczniowie, którzy utworzą na kolejną kadencję Młodzieżową Radę Miasta. Mieli wybrać władze, ale nikt z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów

Lubartów: Komornik w Urzędzie Miasta po interwencji prezesa spółdzielni mieszkaniowej

Lubartów: Komornik w Urzędzie Miasta po interwencji prezesa spółdzielni mieszkaniowej 0 8

Jacek Tomasiak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie, wysłał do miasta komornika, który zablokował konto magistratu. Poszło o osoby z prawomocnym wyrokiem eksmisji, które nadal korzystały z lokali spółdzielczych, choć mieszkania socjalne powinno zapewnić im miasto. Należność szybko uregulowano, a komornik odblokował konto magistratu

Biłgoraj: Park rolkarza już działa

Biłgoraj: Park rolkarza już działa 0 0

W najbliższą sobotę o godzinie 13. warsztatami rolkowymi rozpocznie działalność Park rolkarza – nowy obiektu na mapie Biłgoraja.

Zbudują filharmonię w Zamościu. Jest opinia ws. lokalizacji inwestycji

Zbudują filharmonię w Zamościu. Jest opinia ws. lokalizacji inwestycji 0 5

W poniedziałek władze Zamościa pochwaliły się dokumentem, który w znaczący sposób przybliża realizację nowej kulturalnej inwestycji. Narodowy Instytut Dziedzictwa pozytywnie zaopiniował lokalizację filharmonii przy ul. Sadowej

Sukces ekologów, radni gminy przeciwko kopalni. "Wygraliśmy bitwę, ale wojna o Poleski Park Narodowy wciąż trwa"

Sukces ekologów, radni gminy przeciwko kopalni. "Wygraliśmy bitwę, ale wojna o Poleski Park Narodowy wciąż trwa" 68 13

Sukces ekologów. Radni gminy Hańsk usunęli ze studium zagospodarowania przestrzennego zapis, który zezwalał na budowę kopalni węgla kamiennego. – Wygraliśmy bitwę, ale wojna o Poleski Park Narodowy wciąż trwa – komentuje prof. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.