Już 3 marca startuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Odbędzie się w ponad 360 miastach kraju i za granicą. Organizatorzy są już gotowi, by przyjmować zapisy.
Biegowi towarzyszyć będą zbiórki krwi oraz kwesta na rzecz dwójki dzieci z problemami zdrowotnymi. – VII edycja Biegu Tropem Wilczym pozostawi po sobie dobry, wymierny ślad – zapewnia Barbara Konarska, rzecznik prasowy imprezy.
Bieg Tropem Wilczym wystartuje aż w 27 miastach Lubelszczyzny. Wśród nich znajdują się: Biała Podlaska, Biłgoraj, Bychawa, Chełm, Dęblin, Hrubieszów, Janów Lubelski, Kodeń, Konstantynów, Kraśnik, Lubartów, Międzyrzec Podlaski, Parczew, Radecznica, Radzyń Podlaski, Sobieszyn, Świdnik, Terespol, Tomaszów Lubelski, Turobin, Wisznice, Włodawa, Zalesie, Zamość. Największe z nich, Lublin, rozpoczęło rejestrację oraz wydawanie numerów startowych.
Bieg honorowy na dystansie 1963 metrów odbędzie się we wszystkich miastach. W każdym z nich organizatorzy wyznaczają również trasy, w których można wziąć udział sprawdzając się w dłuższych dystansach. Wśród atrakcji towarzyszących są pikniki, rekonstrukcje i pokazy historyczne.
W pakietach startowych dla biegaczy znajdą się informacje dotyczące biegu, mapy i spis atrakcji, a także unikatowe koszulki z wizerunkami bohaterów: Jerzego Stawskiego, Barbary Otwinowskiej, Antoniego Hedy, Stanisławy Rachwał, Władysława Siły Nowickiego oraz Pawła Jasienicy. To właśnie oni będą patronami biegaczy biorących udział w tegorocznym wydarzeniu.
Zainteresowani biegiem w Lublinie mogą już teraz śledzić aktualności na stronie organizatora, gdzie wkrótce rozpoczną się zapisy do biegu. Wszelkich informacji na temat tras oraz zapisów udzielają organizatorzy, a o samej inicjatywie oraz aktualnych wydarzeniach informują bieżące materiały na stronie www.tropemwilczym.pl
Bieg Tropem Wilczym
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – do Parku Skaryszewskiego. Wystartowało wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Żołnierze Wyklęci
Działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.
Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy, ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944–1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci.