Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

INNE

13 czerwca 2024 r.
7:13

Szlachetny gest Waldemara i Renaty Jareckich na rzecz wielkiego polskiego olimpijczyka

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
Chłopcy z Polskiej Szkoły Sobotniej w Crawley odgrywający role olimpijskiej czwórki ze sternikiem
Chłopcy z Polskiej Szkoły Sobotniej w Crawley odgrywający role olimpijskiej czwórki ze sternikiem (fot. Waldemar Jarecki/Materiał udostępniony przez Lubelskie Centrum Dokumentacji Historii Sportu)

Renata i Waldemar Jareccy to wielcy pasjonaci sportu, którzy odnowili grób wielkiego polskiego olimpijczyka, Jerzego Waleriana Brauna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za nieco ponad miesiąc w Paryżu sportowcy z całego świata będą rywalizować o medale Igrzysk Olimpijskich. Wśród nich będzie również wielu zawodników z Polski, w tym oczywiście również z województwa lubelskiego.

Zawody w Paryżu dla naszego olimpizmu będą zresztą wyjątkowo specyficzne, ponieważ uczczą one 100-lecie obecności naszego kraju w Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszy raz oficjalnie nasza kadra pojawiła się w 1924 r., kiedy najważniejsza impreza sportowa świata również odbywała się w stolicy Francji. Wcześniej nasi zawodnicy również brali udział w Igrzyskach, ale z powodu braku naszej niepodległości byli zmuszeni do reprezentowania barw naszych zaborców.

Jednym z tych, którzy startowali w Igrzyskach Olimpijskich pod biało-czerwoną flagą był Jerzy Walerian Braun. Pochodzący z Bydgoszczy wioślarz występował w Igrzyskach w Los Angeles w 1932 r. i Berlinie w 1936 r. Na tych pierwszych sięgnął po dwa medale – srebrny w dwójce ze sternikiem oraz brązowy w czwórce ze sternikiem. Wojenna zawierucha skierowała go do armii, gdzie bronił Polski w kampanii wrześniowej. Później  przedostał się na Bliski Wschód i trafił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Walczył chociażby pod Tobrukiem czy Monte Cassino i dwa razy został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł na stałe w Wielkiej Brytanii, gdzie założył rodzinę. Zmarł 8 marca 1968 r. w Crawley koło Londynu.

I w tym miejscu zaczyna się lubelski wątek tej historii. Kiedy Renata i Waldemar Jareccy, małżeństwo pochodzące ze Zwierzyńca, zwiedzali cmentarz Snell Hatch w Crawley, ich uwagę przykuł niezwykły grobowiec z polskim nazwiskiem i olimpijskimi kółkami. Na płycie nagrobnej dało się odczytać inskrypcję w języku polskim „Zawsze kochany, nigdy niezapomniany Jureczek”. Okazało się, że Jerzy Walerian Braun zmarł bezpotomnie i od lat już nie było komu opiekować się jego grobowcem. Wówczas Renata Jarecka zwróciła się do lokalnego urzędu miasta o zgodę na odnowienie płyty nagrobnej, a do lokalnej społeczności i Ambasady RP w Londynie o pokrycie kosztów renowacji.

Grób udało się odnowić, a opiekę nad nim powierzono Polskiej Szkole Sobotniej w Crawley, którą założyła Renata Jarecka. Wraz z mężem przygotowała ekspozycję poświęconą polskim wioślarzom, którą przez 7 lat można było podziwiać w Crawley Museum. Do dnia dzisiejszego grób Jerzego Waleriana Brauna jest odwiedzany i pielęgnowany przez absolwentów i uczniów szkoły w Crawley. Dla wątku lubelskiego jest to tym bardziej istotne, że obecnie prowadzi ją pochodząca z Zamościa Kamila Kowalska.

Warto wspomnieć, że działalność małżeństwa Jareckich nagłośniono przy okazji konferencji naukowej „Od Paryża do Paryża. Polski sport olimpijski na tle dziejów najnowszych” zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Przy tej okazji Renata Jarecka została zaproszona przez dyrektor Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, Grażynę Kawkę, na spotkanie z klasami sportowymi. Na szkolnym spotkaniu przekazała uczniom klas sportowych nie tylko ułamek wiedzy o przedwojennych igrzyskach olimpijskich i osiągnięciach polskich osad wioślarskich, ale zaszczepiła ducha walki o przyszłość tych młodych ludzi – czy w życiu, czy na zawodach sportowych. – Pani Renata Jarecka zrobiła fantastyczną rzecz dla polskiego sportu. A fakt, że zaangażowała w to również młodzież budzi olbrzymi szacunek. Jest wielu polskich sportowców, którzy spoczywają gdzieś tam na obczyźnie zupełnie zapomniani. Tacy ludzie jak Pani Renata Jarecka przywracają pamięć o nich – powiedział prof. dr hab. Dariusz Słapek z Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu. To instytucja, która w historycznym świecie budzi olbrzymi szacunek. Jej powstanie była inicjatywą osób, którym leżało na sercu przywrócenie pamięci o wspaniałej tradycji sportu z Lublina oraz Ziemi Lubelskiej. Od tej pory przyjaciele LCDHS dotarli do tysięcy osób i przygotowali mnóstwo publikacji dotyczących lubelskiego sportu, których znakomita większość można śledzić na stronie internetowej organizacji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!