W weekend na stadionie olimpijskim w Londynie rozgrywane były zawody o Puchar Świata. Mamy powody do radości, bo Polska zajęła drugą lokatę, jedynie za USA. Biało-Czerwonych w Anglii reprezentowała trójka zawodników z województwa lubelskiego: Paulina Guba i Karolina Kołeczek (obie AZS UMCS Lublin) oraz Dominik Kopeć (Agros Zamość)
Guba po raz kolejny potwierdziła świetną formę. Niedawno 27-latka zbliżyła się do rekordu Polski w pchnięciu kulą osiągając wynik aż 19,38 metra. Tym razem pchała ciut bliżej, ale po raz kolejny przekroczyła granicę 19 metrów. Puchar Świata to specyficzne zawody, bo miotacze bez względu na wszystko mają tylko cztery próby. Mimo to Guba mogła się pochwalić rezultatem 19,29. A to dało jej drugą lokatę w konkursie. Najlepsza okazała się Lijiao Gong z Chin – 19,90 m.
– Tu chodziło o punkty i o zajęcie, jak najwyższej lokaty. Jestem bardzo zadowolona, że na takiej fajnej imprezie przekroczyłam 19 metrów – mówiła w rozmowie z TVP Sport Paulina Guba. Dodawała też, co dają jej ostatnie, świetne wyniki. – Wychodzę teraz na konkursy pewniejsza. Wiem na co mnie stać i że mogę pchać daleko. Mam nadzieję, że w mistrzostwach Polski będzie jeszcze lepiej. Muszę się oswoić z tymi 19 metrami. Berlin? Zobaczymy – dodawała zawodniczka AZS UMCS Lublin.
Jej klubowa koleżanka Karolina Kołeczek znalazła się tuż za podium. W biegu na 100 m przez płotki była piąta z czasem 13,09 sekundy. Z kolei polska sztafeta 4 x 100 m mężczyzn w składzie: Krzysztof Grześkowiak, Remigiusz Olszewski, Przemysław Słowikowski i Dominik Kopeć z Agrosu zajęła siódmą lokatę z czasem 38,91. Wygrało USA – 38,42.
Ciekawe rzeczy działy się przy okazji biegu sztafety mężczyzn 4 x 400 m. Biało-Czerwoni w składzie: Dariusz Kowaluk, Rafał Omelko, Mateusz Rzeźniczak i Karol Zalewski linię mety minęli na trzeciej pozycji (3:02,80). Za przekroczenie strefy zmian RPA oraz Francja zostały jednak zdyskwalifikowane. Na dodatek przed startem wykluczono także Wielką Brytanię, bo jeden z zawodników nie pojawił się na starcie. I ostatecznie przegraliśmy jedynie z USA (2:59,78).
W klasyfikacji pierwszego w historii Pucharu Świata pierwsze miejsce przypadło Stanom Zjednoczonym z dorobkiem 219 punktów. Biało-Czerwoni wywalczyli 162 „oczka”. Na podium znaleźli się jeszcze gospodarze. Lekkoatleci z Wielkiej Brytanii zapisali na swoim koncie 155 punktów.
Klasyfikacja Pucharu Świata
1. USA – 219 punktów, 2. Polska – 162, 3. Wielka Brytania – 155, 4. Jamajka – 153, 5. Francja – 146, 6. Niemcy – 137, 7. RPA – 135, 8. Chiny – 81.