Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Piłka nożna

6 czerwca 2008 r.
15:38
Edytuj ten wpis

Kalendarium mistrzostw Europy

0 0 A A

Od imprezy we Francji w 1960 r. do 2004 r. w Portugalii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
1960 Francja

Pomysłodawcą zorganizowania rywalizacji, w której stawką miał być tytuł najlepszej drużyny piłkarskiej w Europie, był Henri Delaunay - szef francuskiej federacji.

Niezbyt ciepło o owym pomyśle wypowiadali się: Włosi, Holendrzy czy sami Francuzi. Uznawali wówczas, że taka rywalizacja nie ma... żadnego sensu. Pierwsze ME odbywały się tylko na dwóch stadionach, a uczestniczyły w nich 4 drużyny. Finał został rozegrany w Paryżu na stadionie Parc des Princes. Medale wręczono piłkarzom na wieży Eiffla.

1964 Hiszpania

Do najciekawszego wydarzenia doszło jeszcze podczas eliminacji
do turnieju finałowego. Chociaż dzisiaj wydaje się to absolutnie niemożliwe, wówczas w eliminacjach Luksemburg wyeliminował Holandię.

W dodatku oba mecze odbyły się na w Kraju Tulipanów. W Amsterdamie było 1:1, a w Rotterdamie 1:2. Zwycięzcami Euro 1964 zostali jedyny raz w historii Hiszpanie, najwięksi przegrani wielu późniejszych turniejów.

1968 Włochy

Po raz pierwszy i ostatni w historii turnieju o tytule zdecydował powtórzony mecz. Bo najpierw, w kontrowersyjnych okolicznościach, Włochy zremisowały z Jugosławią 1:1. W powtórce gospodarze byli już lepsi. Pomogło pięć zmian w podstawowej jedenastce. Ówczesny regulamin w przypadku remisu nakazywał powtórne rozegranie jedynie finału. Pozostałe spotkania miały być rozstrzygane przez rzut monetą. Łut szczęścia zadecydował wtedy o półfinałowym zwycięstwie Włochów nad ZSRR.

1972 Belgia

Największą gwiazdą RFN był Gerd Muller. Jeden z najlepszych napastników w historii Niemiec dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w półfinale i swój wyczyn powtórzył w spotkaniu o złoto.

1976 Jugosławia

Do historii przeszedł rzut karny wykonywany przez Antonina Panenkę. Czeski piłkarz nie przestraszył się ogromnej presji i w serii jedenastek decydujących o tytule ośmieszył Seppa Meiera lekkim, technicznym uderzeniem w sam środek bramki.

1980 Włochy

Włoski turniej to dominacja "catenaccio”, czyli obrony za wszelką cenę. W całym turnieju padło zaledwie 27 goli. Aż sześciokrotnie (na 14 spotkań) padały remisy 0:0 lub 1:1.

Mistrzostwa we Włoszech rozpoczęły tradycję maskotek. W 1980 roku był nią Pinokio. Do historii ME przeszedł Jan Ceulemans. Belgijski napastnik strzelał gole w tym i trzech kolejnych turniejach. Jego pierwszą i ostatnią bramkę dzieliło 10 lat i 266 dni!

1984 Francja

Turniej Michela Platiniego. Francuz na własnych śmieciach w każdym spotkaniu wpisywał się na listę strzelców. W sumie zdobył 9 goli, najwięcej ze wszystkich turniejów.

Oprócz świetnej postawy Platiniego trzeba też zwrócić uwagę na eliminacje. Podczas nich Hiszpanie, aby awansować do finałów, potrzebowali zwycięstwa nad Maltą aż 11 bramkami. Wygrali ostatecznie 12:1!

1988 Niemcy

Ozdobą tego Euro był gol Marco Van Bastena zdobyty z woleja. Choć napastnik AC Milan zaczynał turniej jako... rezerwowy. W pamięci zapisali się także inni piłkarze zespołu Rinusa Michelsa: Ruud Gullit, Frank Rijkaard i Ronald Koeman.

1992 Szwecja

Najbardziej zaskakujący zwycięzca turnieju finałowego w historii. Dania została zaproszona do Szwecji dopiero po tym, jak ONZ nałożyła sankcje na Jugosławię.

Była to kara za działania wojenne na terenie Bośni. W ekipie "Plavich” aż roiło się wówczas od klasowych piłkarzy. Duńczycy przyjechali na imprezę bez przygotowań, prosto z urlopów.

1996 Anglia

Po raz pierwszy w historii w finałach udział wzięło 16 drużyn. Swoją premierę w 1996 roku miał także "złoty gol”. W myśl nowego regulaminu, bramka zdobyta w dogrywce od razu kończyła mecz. Właśnie w ten sposób rezerwowy Oliver Bierhoff rozstrzygnął finał Niemców z Czechami (2:1).

Od fazy pucharowej często o przejściu do kolejnej fazy decydowały rzuty karne.
Do wyłonienia zwycięzców dwóch ćwierćfinałów i obu meczów półfinałowych potrzebne były właśnie "jedenastki”.

2000 Belgia i Holandia

Po raz pierwszy zmagania zorganizowały dwa kraje. Francja zwycięstwo zawdzięczała Davidowi Trezeguet, który w 103 minucie meczu potężnym wolejem zdobył "złotego gola”.

W turnieju padły 84 gole, było na co popatrzeć. Bardzo słabo zaprezentowali się Niemcy. W trzech meczach zdobyli tylko jeden punkt i trafili do siatki rywali zaledwie raz. Z grupy nie zdołali wyjść także Anglicy.

2004 Portugalia

Sporo kontrowersji wzbudził grupowy pojedynek pomiędzy dwoma krajami skandynawskimi. Szwedzi i Duńczycy, aby zapewnić sobie awans, potrzebowali w ostatnim spotkaniu remisu 2:2. No i mecz zakończył się wynikiem... 2:2, po golu w 89 min.

Podczas turnieju w Portugalii padła najszybsza bramka w historii mistrzostw. Rosjanin Dmitrij Kiriczenko trafił do siatki Grecji już w 68 sekundzie meczu. Grecy za wygranie imprezy otrzymali od UEFA nagrodę w wysokości 14 milionów Euro.

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

PKO BP EKSTRAKLASA
18. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Lech Poznań 2-1
Korona Kielce - Pogoń Szczecin 0-0
Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 1-0
Piast Gliwice - Cracovia 0-0
Puszcza Niepołomice - Jagiellonia Białystok 1-1
Radomiak Radom - GKS Katowice 1-1
Raków Częstochowa - Motor Lublin 2-2
Widzew Łódź - Stal Mielec 2-1
Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 0-3

Tabela:

1. Lech 18 38 33-14
2. Raków 18 36 25-11
3. Jagiellonia 18 35 32-25
4. Legia 18 32 36-23
5. Cracovia 18 31 36-28
6. Górnik 18 30 26-20
7. Motor 18 28 27-30
8. Pogoń 18 27 25-21
9. Widzew 18 25 24-25
10. Katowice 18 23 27-25
11. Piast 18 22 18-18
12. Stal 18 19 19-24
13. Zagłębie 18 19 16-27
14. Puszcza 18 18 17-26
15. Korona 18 18 15-27
16. Radomiak 17 17 21-25
17. Lechia 18 14 18-33
18. Śląsk 17 10 13-26

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!