Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2019

10 października 2019 r.
21:29

Kampania stała się plebiscytem "za" lub "przeciw" rządowi

12 45 A A

Rozmowa z dr Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawcą z UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W niedzielę wybierzemy nowych posłów i senatorów. Według sondaży pewne zwycięstwo odniesie Prawo i Sprawiedliwość.

- Badania sondażowe od wielu miesięcy wskazują na dużą przewagę PiS nad ugrupowaniami opozycyjnymi. Ten miarodajny „sondaż”, jakim były majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, potwierdził dominującą pozycję tej partii na scenie politycznej. Te wyniki mogą być w pewnym sensie zaskoczeniem z racji tego, że każda władza się zużywa, a po czterech latach PiS utrzymał dobrą pozycję sondażową, a nawet wzmocnił ją względem 2015 roku. To pokazuje, że ta formacja stała się teflonową i wszelkie kryzysy, które dotykały ją na przestrzeni tych lat, nie przekładały się na spadek zaufania społecznego. A do tego realizacja obietnic wyborczych, głównie w obszarze socjalnym, pozwoliła zatrzymać tych wyborców, którzy wcześniej nie głosowali na PiS, ale ich sytuacja życiowa się poprawiła.

• Z czego wynika to, że chcąca powrócić do władzy Koalicja Obywatelska nie może poprawić swoich notowań?

- Te notowania są niższe z oczywistego powodu podzielenia się bloku, jaki wokół Platformy Obywatelskiej powstał przed majowymi eurowyborami. Sojusz Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych współpracuje z innymi ugrupowaniami lewicowymi, a PSL z Kukiz’15. Ostateczny wynik wyborów i to, kto będzie rządzić, jeszcze nie jest rozstrzygnięte, bo tu może decydować kilka punktów procentowych na korzyść PiS lub strony opozycyjnej. Ale obecne wyniki sondażowe Koalicji Obywatelskiej są niższe od tych, jakie PO miała przed wyborami w 2015 roku. To pokazuje, że partia w okresie bycia liderem opozycji nie przygotowała atrakcyjnej oferty, która byłaby alternatywą dla dużej grupy wyborców. Co więcej: nie udało się wykreować lidera, który zdobyłby zaufanie i mógł zagrozić politykom PiS. 

• Od kilku lat słyszymy, że kolejne kampanie wyborcze są coraz mniej merytoryczne. Jak jest w tym roku?

- Z reguły kampania wyborcza nie może być merytoryczna, bo jej głównym celem jest wzbudzenie emocji i poprzez nie z jednej strony mobilizowanie zwolenników, a z drugiej: próba dotarcia do osób niezdecydowanych. Program schodzi tu na bok, bo mało który wyborca zapoznaje się z nim w sposób dosłowny. Liczą się docierające w sposób uproszczony hasła. Kolejnym elementem wzbudzania emocji jest próba demobilizowania zwolenników przeciwników politycznych. W tej kampanii jest podobnie. Zauważmy, że praktycznie wszystkie ugrupowania prześcigały się w składaniu obietnic socjalnych. Jeżeli podchodzilibyśmy do tego z perspektywy dyskusji merytorycznej, należałoby stwierdzić, że wszystkie dążą do scenariusza greckiego, który doprowadził do kryzysu finansowego. 

• A jak ocenia pan kampanię z perspektywy naszego regionu? Miała ona charakter lokalny, czy bardziej ogólnopolski?

- Z racji tego, że kampania stała się plebiscytem „za” lub „przeciw” rządowi, to miała charakter ogólnopolski. Siłą rzeczy, musiały się pojawiać wątki lokalne, ale tylko jako pewne uzupełnienie i zachęta mieszkańców niektórych części regionu. Dominowały jednak tematy krajowe i przekaz akcentujący starcie dwóch wizji Polski. 

• Czy wśród kandydatów z naszego województwa możemy wskazać wygranych tej kampanii?

- Miałbym tu pewien problem ze wskazaniem. Wydaje mi się, że w indywidualnym wymiarze ta kampania nie była przykładem perfekcyjnie realizowanej strategii. Z jednej strony wielu polityków PiS korzystało z narzędzi, jakie daje im sprawowanie przez ugrupowanie władzy i składało obietnice, które zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Z kolei część kandydatów KO prowadziło zinfantylizowaną kampanię, która z pewnością zwiększała ich widoczność, ale trudno powiedzieć, czy była atrakcyjną ofertą dla wyborców. Wyraźnie widać też, że ta walka opierała się na dążeniu do uzyskania lepszego wyniku od kolegów z tej samej listy, a nie na próbie podjęcia rękawicy względem PiS. Mieliśmy do czynienia z akcjami zaczepnymi, jak przerywanie konferencji prasowych konkurentów politycznych, ale ogólnie rzecz biorąc, nie zaobserwowałem gryzienia trawy w walce o głosy mieszkańców. W regionie ta kampania nie była spektakularna. W jej takcie ze skrzynki pocztowej wyciągnąłem tylko dwie ulotki wyborcze. To pokazuje, jak kandydaci chcą docierać do wyborców przy pomocy tradycyjnych środków. Pojawiały się reklamy w mediach społecznościowych, ale myślę, że w przypadku naszego regionu to nie wystarczy. 

• Jakiej frekwencji możemy spodziewać się w niedzielę?

- Wszelkie badania wskazują, że może zbliżyć się ona do rekordowej frekwencji w wyborach parlamentarnych z 1989 roku (62,7 proc. - przyp. aut.). Według ostatnich prognoz, miałaby wynieść w granicach 57-58 proc. i byłaby wyższa niż w ostatnich latach. To pokazuje, że partiom udaje się mobilizować swój elektorat, ale także to, że osoby, które w ostatnich latach rezygnowały z udziału w wyborach, też czują potrzebę zajęcia stanowiska w sporze politycznym, jaki ma miejsce w Polsce.

e-Wydanie

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
SUWEREN / 10 października 2019 o 22:12
+11
Zas*anie Lublina plakatami jest straszne. Nie tak powinny wyglądać kampanie w demokracjach. Kto wiecej oblepił ten wygra -żałosne.
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 06:54
+10
Piniendzy ni ma i nie bedzie. Rostowski PO
Avatar
MAGDALENKOWY DEAL CZAS ZAKOŃCZYC / 11 października 2019 o 07:48
+7
KOD? NOWOSMIESZNA? PLATFORM0? LSD? ZSL? -  to "CH D I KAMIENI KUPA"
Avatar
Długi należy spłacać / 11 października 2019 o 10:01
+6
Kandydaci wywodzący się z Nowoczesnej (byli i obecni członkowie tej partii) to najpierw powinni zająć się uregulowaniem milionowych długów z poprzedniej kampanii, a dopiero po wykonaniu tego mogą obiecywać coś tylko chcą. Wówczas byliby wiarygodni.
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 09:57
+6
Jachira, Budka, Brejza, Neumann, Trzaskowski, Wałęsa, ....niezle co?
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 10:09
+5
"W wyjaśnieniu decyzji o przyznaniu Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk, Akademia Szwedzka uzasadniła, że najbardziej ujęła ją powieść "Księgi Jakubowe" jeszcze  nieprzetłumaczona na język  angielski. "
A przyszło ci do głowy, że w Akademii zasiadają ludzie, dla których istnieje nie tylko angielski? Potrafią też czytać w innyh językach. Żałosne, jak to niektórzy nie znają się, a oceniają literaturę. Kiedy ostatnio przeczytałeś jakąś książkę i co to było?
jak podają media, Pani ma korzenie Ukraińskie - więc wypowiedzi jej o Polakach i iich relacjach z Zydami z 2015 sa już całkowicie klarowne.
O tak, przecież obiektywnie o Polakach mogą się wypowiadać tylko Polacy, prawda?... Prześledź swoje ... Realnie zaś to my sami siebie wyniszczamy, skaczemy sobie do gardeł. ...
nie sami, nie sami ... 'polskie obozy", Kosiński, Grass, Michnik, konsultowanie polskiej ustawy o IPN w Izraelu - ciągle ktoś nam się wpie.... z butami. Suwerenny kraj nie powinien pozwalac sobie na defamację.
nie sami, nie sami ... 'polskie obozy", Kosiński, Grass, Michnik, konsultowanie polskiej ustawy o IPN w Izraelu - ciągle ktoś nam się wpie.... z butami. Suwerenny kraj nie powinien pozwalac sobie na defamację. rozwiń
Avatar
BojKot / 11 października 2019 o 06:45
+5
Dziel i rządź! Ten sztuczny medialny i przedwyborczy konflikt ma na celu tylko to, byś kolejny raz lub po raz pierwszy dał im środki finansowe na kolejne 4. lata. Zanim dasz złowić swoją rękę do wrzucenia kartki do urny, to sprawdź, ile będą brać co roku za twoją głowę. Jeżeli przekroczą 3% frekwencję, to nie wchodząc do parlamentu, mają od każdego wyborcy 5,77 zł subwencji rocznie. Powyżej 5% wypłata za każdy głos, maleje, ale rośnie wysokość kwartalnych wypłat dla partii politycznych, bo liczby robią swoje. W przypadku dwóch najbardziej "zwaśnionych" partii będzie to ponad 15 milionów rocznie dla PO i Ponad 20 milionów dla PiS i to w sytuacji, w której pierwsza partia będzie mieć 2,31 zł od wyborcy, a druga już tylko 0,87 zł od podpisu złożonego w spisie wyborców i wrzucenie karty z ich wyborem.
Dziel i rządź! Ten sztuczny medialny i przedwyborczy konflikt ma na celu tylko to, byś kolejny raz lub po raz pierwszy dał im środki finansowe na kolejne 4. lata. Zanim dasz złowić swoją rękę do wrzucenia kartki do urny, to sprawdź, ile będą brać co roku za twoją głowę. Jeżeli przekroczą 3% frekwencję, to nie wchodząc do parlamentu, mają od każdego wyborcy 5,77 zł subwencji rocznie. Powyżej 5% wypłata za każdy głos, maleje, ale rośnie wysokość kwartalnych wypłat dla partii politycznych, bo liczby robią swoje. W przypadku dwóch najbardziej &q... rozwiń
Avatar
PARTIOKRACJA / 10 października 2019 o 23:27
+5
Zas*anie Lublina plakatami jest straszne. Nie tak powinny wyglądać kampanie w demokracjach. Kto wiecej oblepił ten wygra -żałosne.
 im wiecej kasy, tym wiecej plakatow - i mandacik senatora/posła w kieszeni
Avatar
SZOK / 11 października 2019 o 07:55
+4
"W wyjaśnieniu decyzji o przyznaniu Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk, Akademia Szwedzka uzasadniła, że najbardziej ujęła ją powieść "Księgi Jakubowe" jeszcze nieprzetłumaczona na język angielski. "
Avatar
LEWACY - ODCZEPCIE SIĘ OD DZIECI / 11 października 2019 o 07:46
+4
Zas*anie Lublina plakatami jest straszne. Nie tak powinny wyglądać kampanie w demokracjach. Kto wiecej oblepił ten wygra -żałosne.
im wiecej kasy, tym wiecej plakatow - i mandacik senatora/posła w kieszeni
Dokładie - tylko PIS miał program i mozna zweryfikować czy zreazlizował czy nie. Reszta opozycji to antypis  - nie mają pomysłu, tylko do koryta się chcą dopchać i zostać nic nie robiąc dla podatnika,.
Avatar
Ale jaja ale jaja / 11 października 2019 o 23:56
+1
Okazało się, że z tymi dwoma volkswagenami od bezdomnego to jednak szczera prawda. Obszernie pisze o tym Onet. Ciekawe czy hejterzy przeproszą za swoje bardzo liczne kalumnie w tym zakresie? Jeśliby mieli chociaż odrobinę honoru.....
Avatar
_K_ / 11 października 2019 o 13:44
+1
Kandydaci wywodzący się z Nowoczesnej (byli i obecni członkowie tej partii) to najpierw powinni zająć się uregulowaniem milionowych długów z poprzedniej kampanii, a dopiero po wykonaniu tego mogą obiecywać coś tylko chcą. Wówczas byliby wiarygodni.
Oni czekają aż im jakiś bezdomny ofiaruje dwa auta lub zaprzyjaźniony AKowiec da kamienicę. Wtedy wszystko spłacą raz dwa.
TYLKO TUTAJ MAMY DO CZYNIENIA Z OBECNYMI POSŁAMI, KANDYDATAMI NA POSŁÓW I SENATORÓW, KTÓRZY STANOWIĄ PRAWO I BEZWZGLĘDNIE NIE MOGĄ MIEĆ ŻADNEGO ZADŁUŻENIA W TYM W SZCZEGÓLNOŚCI Z POPRZEDNIEJ KAMPANII.
A czy kandydat na parlamentarzystęi jednocześnie obecny parlamentarzysta może mieć w *** prawo?
A czy kandydat na parlamentarzystęi jednocześnie obecny parlamentarzysta może mieć w *** prawo? rozwiń
Avatar
Ustawodawca musi być bez skazy / 11 października 2019 o 13:08
0
Kandydaci wywodzący się z Nowoczesnej (byli i obecni członkowie tej partii) to najpierw powinni zająć się uregulowaniem milionowych długów z poprzedniej kampanii, a dopiero po wykonaniu tego mogą obiecywać coś tylko chcą. Wówczas byliby wiarygodni.
Oni czekają aż im jakiś bezdomny ofiaruje dwa auta lub zaprzyjaźniony AKowiec da kamienicę. Wtedy wszystko spłacą raz dwa.
 TYLKO TUTAJ MAMY DO CZYNIENIA Z OBECNYMI POSŁAMI, KANDYDATAMI NA POSŁÓW I SENATORÓW, KTÓRZY STANOWIĄ PRAWO I BEZWZGLĘDNIE NIE MOGĄ MIEĆ ŻADNEGO ZADŁUŻENIA W TYM W SZCZEGÓLNOŚCI Z POPRZEDNIEJ KAMPANII.
 TYLKO TUTAJ MAMY DO CZYNIENIA Z OBECNYMI POSŁAMI, KANDYDATAMI NA POSŁÓW I SENATORÓW, KTÓRZY STANOWIĄ PRAWO I BEZWZGLĘDNIE NIE MOGĄ MIEĆ ŻADNEGO ZADŁUŻENIA W TYM W SZCZEGÓLNOŚCI Z POPRZEDNIEJ KAMPANII. rozwiń
Avatar
widzę to inaczej / 11 października 2019 o 12:27
+1
Kandydaci wywodzący się z Nowoczesnej (byli i obecni członkowie tej partii) to najpierw powinni zająć się uregulowaniem milionowych długów z poprzedniej kampanii, a dopiero po wykonaniu tego mogą obiecywać coś tylko chcą. Wówczas byliby wiarygodni.
 Oni czekają aż im jakiś bezdomny ofiaruje dwa auta lub zaprzyjaźniony AKowiec da kamienicę. Wtedy wszystko spłacą raz dwa.
Avatar
_K_ / 11 października 2019 o 11:58
-1
Modą jest i cool wyśmiewanie się z p. Kaczyńskiego i PIS. Myślę, że po drugiej stronie są setki, tysiące na to zasługujących. Dobrze , że może w duchu myślimy inaczej chociaż tvny robią swoje i wielu spraw po prostu nie zauważamy
A przyszło ci do głowy, że dla wielu jest to nie moda, tylko brak zgody na to, co wyrabia PiS i Pan Kaczyński?
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 11:24
+2
Modą jest i cool wyśmiewanie się z p. Kaczyńskiego i PIS. Myślę, że po drugiej stronie są setki, tysiące na to zasługujących. Dobrze , że może w duchu myślimy inaczej chociaż tvny robią swoje i wielu spraw po prostu nie zauważamy
Avatar
polityka na kolanach ? / 11 października 2019 o 11:02
+3
Pisowski europarlament zatwierdził na eurokomisarza pisowca, a nie zatwierdził kandydatki francuskiej, promowanej przez samego Macrona! No co się dzieje!
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 10:09
+5
"W wyjaśnieniu decyzji o przyznaniu Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk, Akademia Szwedzka uzasadniła, że najbardziej ujęła ją powieść "Księgi Jakubowe" jeszcze  nieprzetłumaczona na język  angielski. "
A przyszło ci do głowy, że w Akademii zasiadają ludzie, dla których istnieje nie tylko angielski? Potrafią też czytać w innyh językach. Żałosne, jak to niektórzy nie znają się, a oceniają literaturę. Kiedy ostatnio przeczytałeś jakąś książkę i co to było?
jak podają media, Pani ma korzenie Ukraińskie - więc wypowiedzi jej o Polakach i iich relacjach z Zydami z 2015 sa już całkowicie klarowne.
O tak, przecież obiektywnie o Polakach mogą się wypowiadać tylko Polacy, prawda?... Prześledź swoje ... Realnie zaś to my sami siebie wyniszczamy, skaczemy sobie do gardeł. ...
nie sami, nie sami ... 'polskie obozy", Kosiński, Grass, Michnik, konsultowanie polskiej ustawy o IPN w Izraelu - ciągle ktoś nam się wpie.... z butami. Suwerenny kraj nie powinien pozwalac sobie na defamację.
nie sami, nie sami ... 'polskie obozy", Kosiński, Grass, Michnik, konsultowanie polskiej ustawy o IPN w Izraelu - ciągle ktoś nam się wpie.... z butami. Suwerenny kraj nie powinien pozwalac sobie na defamację. rozwiń
Avatar
Długi należy spłacać / 11 października 2019 o 10:01
+6
Kandydaci wywodzący się z Nowoczesnej (byli i obecni członkowie tej partii) to najpierw powinni zająć się uregulowaniem milionowych długów z poprzedniej kampanii, a dopiero po wykonaniu tego mogą obiecywać coś tylko chcą. Wówczas byliby wiarygodni.
Avatar
Gość / 11 października 2019 o 09:57
+6
Jachira, Budka, Brejza, Neumann, Trzaskowski, Wałęsa, ....niezle co?
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Napaść i oszustwa. Kolejne problemy szefa kancelarii z Lublina

Napaść i oszustwa. Kolejne problemy szefa kancelarii z Lublina 0 1

Tomasz P., właściciel kancelarii prawnej z Lublina, usłyszał kolejne zarzuty. Odpowie m.in. za napaść oraz próbę wyłudzenia 2,8 tys. zł zwrotu kosztów za dojazd na przesłuchanie. Wcześniej został już oskarżony o oszustwa.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.10.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.10.2019 0 0

Plany przebudowy rynku do zmiany? Archeolodzy dokonali ciekawych odkryć

Plany przebudowy rynku do zmiany? Archeolodzy dokonali ciekawych odkryć 0 4

Pod płytą rynku w Kraśniku archeolodzy natrafili na budynek – prawdopodobnie dawny ratusz. W niedalekiej odległości zlokalizowali też studnię. Oznacza to, że plany przebudowy rynku trzeba gruntownie zweryfikować

Prezydent Andrzej Duda w Biłgoraju. "Należy założyć, że potknięcia będą się zdarzały"
galeria

Prezydent Andrzej Duda w Biłgoraju. "Należy założyć, że potknięcia będą się zdarzały" 0 32

Prezydent Andrzej Duda odwiedził we wtorek Biłgoraj. Mówił m.in. o historii tego regionu, chwalił programy realizowane przez PiS, wspomniał też o "potknięciach"

Półmetek podzielił uczniów Biskupiaka. "Według egzorcystów halloween jest czymś złym"

Półmetek podzielił uczniów Biskupiaka. "Według egzorcystów halloween jest czymś złym" 329 37

Uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego bawić mają się na półmetku. Impreza organizowana jest w klimacie halloween. Wydarzenie podzieliło młodzież z Biskupiaka

Nowy mural w Lublinie. Ptaki z ulicy Medalionów [zdjęcia]
galeria
film

Nowy mural w Lublinie. Ptaki z ulicy Medalionów [zdjęcia] 0 3

Pierwszy był zimorodek, kolejne to kolibry. Na dłuższej ścianie budynku rozdzielni ciepła przy ul. Medalionów można już podziwiać nowe malowidło. Autorem obu murali jest lubelski artysta AeroMat.

Tanie śniadania z kawą i zestawy obiadowe. Otwarcie stołówki UMCS [zdjęcia]
galeria

Tanie śniadania z kawą i zestawy obiadowe. Otwarcie stołówki UMCS [zdjęcia] 0 9

Śniadania z kawą za 12 zł i zestawy obiadowe z zupą i drugim daniem za 15 lub 17 zł. To cennik w reaktywowanej stołówce akademickiej UMCS. Ale w wyremontowanym obiekcie przy ul. Langiewicza będzie można nie tylko zjeść. Otwarcie w czwartek

Tragiczny wypadek na DK17. Nie żyje kobieta

Tragiczny wypadek na DK17. Nie żyje kobieta 18 3

Piesza zginęła w wypadku w okolicach miejscowości Chomęciska Małe na drodze krajowej nr 17 między Krasnymstawem a Zamościem

Nawet pięć lat bez Zalewu Zemborzyckiego?

Nawet pięć lat bez Zalewu Zemborzyckiego? 99 51

Państwowa spółka Wody Polskie bierze pod uwagę trzy warianty remontu Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie, włącznie ze spuszczeniem wody ze zbiornika. W piątek odbędą się konsultacje z mieszkańcami w sprawie jego rewitalizacji

Farming Simulator 19: Edycja platynowa i nowe kombajny (wideo)
film

Farming Simulator 19: Edycja platynowa i nowe kombajny (wideo) 0 0

380 - tyle maszyn i pojazdów rolniczych znajdziemy w grze Farming Simulator 19 po dzisiejszej premierze Edycji Platynowej.

Międzyrzec Podlaski: Latarnie nie świecą, urzędnicy proszą o cierpliwość

Międzyrzec Podlaski: Latarnie nie świecą, urzędnicy proszą o cierpliwość 0 1

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego skarżą się na oświetlenie uliczne. – Na niektórych ulicach od kilku dni latarnie nie świecą – alarmuje nasz czytelnik. Władze miasta odpowiadają, że to tymczasowe utrudnienie.

Piłkarki Górnika Łęczna wciąż są niepokonane

Piłkarki Górnika Łęczna wciąż są niepokonane 0 0

Górnik Łęczna wywalczył kolejny komplet punktów. Podopieczne Piotra Mazurkiewicza pokonały 4:0 AZS Wrocław

Krasnobród nadal uzdrowiskiem. "Brakuje reklamy. Goście są zaskoczeni, że mamy zalew"

Krasnobród nadal uzdrowiskiem. "Brakuje reklamy. Goście są zaskoczeni, że mamy zalew" 1 6

Właściwości lecznicze klimatu i borowiny potwierdzone. Uzdrowisko Krasnobród spełniło wymogi i trafiło na kolejne dziesięć lat na ministerialną listę. W kuracjuszach i turystach widzi swoją przyszłość

Dzieci promowały zdrowie. Festiwal w SP nr 51 w Lublinie [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dzieci promowały zdrowie. Festiwal w SP nr 51 w Lublinie [zdjęcia, wideo] 0 0

Zabawy w Bezpiecznym Miasteczku Ruchu Drogowego, zajęcia dotyczące emocji, turniej edukacyjnych gier prozdrowotnych, pokazy taneczne, akrobatyczne i cyrkowe to tylko część atrakcji, jakie towarzyszyły we wtorek IV Festiwalowi Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Gospodarzem imprezy była Szkoła Podstawowa nr 51 w Lublinie.

Czujniki smogu w tysiącach szkół

Czujniki smogu w tysiącach szkół 0 1

10 tys. czujników umieszczonych w szkołach będzie badać jakość powietrza. Edukacja dzieci, ich rodziców i nauczycieli ma pomóc w walce ze smogiem

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.