Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

25 grudnia 2014 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Badam się, więc mam pewność... Poradnik na temat mammografii

Dlaczego wszystkim kobietom po 50 roku życia zaleca się wykonywanie mammografii?

W Polsce na raka piersi zapada rocznie około 16 tysięcy kobiet. Nowotwory piersi stanowią około 22% spośród wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet. U 75 procent kobiet rak piersi jest wykrywany w wieku 50 lat i więcej. Nowotwory piersi powodują zagrożenie życia, ujemnie wpływają na psychikę kobiet, ich życie rodzinne i zawodowe. Tymczasem wczesne wykrycie raka piersi daje szansę na jego wyleczenie. Wśród kobiet, które uczestniczą w przesiewowych badaniach mammograficznych stwierdza się obniżenie o 35% ryzyka zgonu z powodu raka piersi, w porównaniu do kobiet, które odrzucają możliwość wykonania bezpłatnej mammografii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co oznacza "wczesne wykrywanie raka piersi”?

Mammografia umożliwia wykrywanie nowotworów piersi w bardzo wczesnym okresie ich rozwoju, gdy nieobecne są jakiekolwiek zmiany w piersiach lub objawy kliniczne. Rak ma wtedy postać małego guzka, niewyczuwalnego w badaniu palcami. Nieobecne są przerzuty do węzłów chłonnych, ani przerzuty odległe - ryzyko ich powstania jest tym większe, im większy jest guzek nowotworowy. Leczenie mało zaawansowanego nowotworu nie musi być okaleczające ani długotrwałe - polega najczęściej na usunięciu guzka z marginesem tkanek piersi, oraz na kilkumiesięcznym leczeniu uzupełniającym. W większości leczenie takie kończy się powrotem do zdrowia i normalnej aktywności życiowej.

Czy badanie mammograficzne jest skuteczniejsze od innych badań piersi?

Badanie mammograficzne jest uznawane za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi. Umożliwia wykrywanie bardzo małych zmian nowotworowych, a w wielu próbach klinicznych wykazano, że jego skuteczność przewyższa inne metody badania piersi. Istotne jest również to, że mammografia może być w efektywny sposób wykorzystywana w masowych badaniach profilaktycznych piersi, tzw. badaniach przesiewowych.

Na czym polega badanie mammograficzne?

Badanie mammograficzne polega na prześwietleniu piersi minimalną dawką promieniowania rentgenowskiego. W celu zmniejszenia dawki promieniowania, piersi poddawane są uciskowi. Pozwala to również uzyskać wyraźniejszy obraz gruczołów piersiowych. W czasie badania każda pierś jest prześwietlona dwukrotnie, jednak całe badanie trwa tylko kilka minut. Poprawne wykonanie badania wymaga zastosowania ucisku piersi, która jest układana pomiędzy stolikiem mammografu i płytką uciskową. Niektóre kobiety odczuwają ten ucisk jako nieprzyjemny lub bolesny. Powinnaś być jednak pewna, że nie stanowi on żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Dlaczego zorganizowano Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi?

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi został zorganizowany, aby obniżyć umieralność u kobiet w wieku od 50 do 69 lat. W tym celu wprowadzono bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet z tego przedziału wiekowego, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonały mammografii w ramach Programu. W programie przewidziano również możliwość wykonania bezpłatnych badań diagnostycznych przez te kobiety, u których badaniem mammograficznym zostaną wykryte zmiany w piersiach.

Jak przygotować się na badanie?

Możesz otrzymać zaproszenie na mammografię do pracowni mammograficznej w szpitalu lub w przychodni, albo do tzw. mammobusu. Pamiętaj, na badanie mammograficzne w ramach Programu możesz się zgłosić również bez zaproszenia, jeżeli masz 50-69 lat i w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywałaś mammografii. Na badanie weź ze sobą dowód osobisty i aktualne ubezpieczenie. Jeżeli posiadasz zdjęcia z poprzednich badań, weź je ze sobą. Porównanie poprzedniej mammografii z obecną będzie cenną informacją dla lekarza opisującego zdjęcie. W dniu badania nie należy stosować dezodorantów, szczególnie na bazie talku, ponieważ jego drobiny mogą wpłynąć na obraz piersi widoczny na mammogramach. Do badania należy się rozebrać do pasa, lepiej więc nie ubierać się w sukienkę, lecz strój dwuczęściowy.

Jak przebiega badanie profilaktyczne?

Po zarejestrowaniu Twojej wizyty w bazie danych będziesz proszona o wypełnienie krótkiej ankiety - jeśli to konieczne zabierz ze sobą okulary. Następnie zostaniesz zaproszona do pracowni mammograficznej w celu wykonania zdjęć. Wszystkie procedury związane z wizytą w ośrodku badań profilaktycznych nie trwają dłużej niż pół godziny. Po wykonaniu badania upewnij się, kiedy i w jaki sposób możesz dowiedzieć się o jego wynik.

Jak odebrać wynik badania?

Wyniki mammografii powinnaś otrzymać najpóźniej w ciągu 3 tygodni. Najczęściej wyniki są do odebrania w pracowni lub ośrodku, w którym wykonywałaś badanie. Jeżeli będziesz badana w mammobusie możesz otrzymać wynik pocztą. Wykonane zdjęcia są często przechowywane w archiwum pracowni wtedy otrzymasz tylko opis badania i zalecenia dotyczące terminu kolejnego badania profilaktycznego. Natomiast, jeżeli po mammografii lekarz uzna, że potrzebne są dodatkowe badania diagnostyczne - z wynikiem mammografii otrzymasz zdjęcia oraz skierowanie i informację, gdzie powinnaś zgłosić się na kolejne badanie.

Jakie informacje zawiera wynik badania?

Wynik badania mammograficznego może być pozytywny lub negatywny. Warto pamiętać, że negatywny wynik badania przesiewowego oznacza brak zmian chorobowych w piersiach. Wynik pozytywny zaś oznacza konieczność wykonania dodatkowych badań (np. USG, zdjęcie powiększone). Wynik, jaki kobiety otrzymują po mammografii, najczęściej jest krótki i zawiera stwierdzenie o braku podejrzanych zmian oraz informacje, za jaki czas należy zgłosić się na kolejne badanie. Jeżeli wynik mammografii jest pozytywny - w opisie pojawia się informacja o potrzebie uzupełnienia badania. Kobieta otrzymuje dodatkowo skierowanie z adresem ośrodka wykonującego bezpłatne badania diagnostyczne. W takim przypadku do wyniku powinny być dołączone zdjęcia mammograficzne.


Jak dużo kobiet jest kierowanych na dalsze badania?

U niektórych kobiet (około pięciu na 100 badanych) w mammografii stwierdza się zmiany, których charakter wymaga wyjaśnienia. Jednak otrzymanie skierowania na dalsze badania nie oznacza rozpoznania raka. Tylko u niektórych pacjentek wykonanie tych badań - przede wszystkim biopsji, kończy się rozpoznaniem nowotworu. U większości kobiet dodatkowe badania rozwiewają wcześniejsze podejrzenia i są one ponownie zapraszane na rutynowe badania mammograficzne co dwa lata.

Jak często kobiety są kierowane na leczenie?

Nowotwory piersi są wykrywane u jednej na około 200 badanych kobiet. Jeśli w wyniku badań lekarze ustalą, że u pacjentki zaczął rozwijać się nowotwór, jest ona szybko zapraszana na kolejną konsultację i lekarze przedstawiają jej dostępne możliwości leczenia. Leczenie raka piersi jest stale ulepszane, a w Polsce dostępne są wszystkie nowoczesne metody terapii. Każda kobieta powinna mieć świadomość, że leczenie mało zaawansowanych nowotworów piersi wykrytych w badaniach przesiewowych jest skuteczniejsze i krótsze. Jedną z wielu jego zalet jest brak konieczności usuwania piersi - po leczeniu stan zdrowia i wygląd pacjentki mogą być takie, jak przed wykryciem raka.

Na ile można być pewnym wyniku mammografii?

Mammografia pomimo, że jest najlepszą metodą wczesnego wykrywania raka piersi, nie jest badaniem doskonałym. Jest w stanie wykryć ponad 90% wczesnych nowotworów. Niestety są rzadkie odmiany nowotworów piersi, które bardzo trudno zaobserwować na zdjęciu rentgenowskim, ponieważ nie wywołują typowych zmian radiologicznych. Wynik negatywny nie zwalnia od regularnego samobadania piersi. Oczywiście duże znaczenie ma również doświadczenie radiologa oraz jakość zdjęć mammograficznych. Oba te elementy są brane pod uwagę w ramach programu - stosuje się tzw. podwójną ocenę zdjęć, tj. czytanie zdjęć niezależnie przez 2 radiologów, a w pracowniach mammograficznych wykonywana jest regularnie kontrola jakości badań.

Czy mammografia chroni przed rakiem piersi?

Niestety nie. Badanie to pomaga wykrywać zmiany już istniejące, chociaż bardzo małe. Dlatego w ramach programu dużą wagę przykłada się do informowania kobiet o potrzebie samobadania piersi - niezależnie od regularnego wykonywania mammografii. Każda kobieta powinna mieć świadomość, że rak piersi może ujawnić się przed jej pierwszym badaniem mammograficznym (przed 50 rokiem życia), a także - chociaż rzadko, pomiędzy badaniami. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach.
Każda kobieta powinna:
• znać metodę samobadania piersi,
• wiedzieć, jaką budowę mają jej piersi i co jest w nich normalne,
• wiedzieć, jakich zmian szukać (guzki, ból, wydzielina
• z brodawki lub wszystkie inne nietypowe zmiany),
• bez zwlekania poinformować lekarza o wszelkich niepokojących objawach i nietypowych zmianach,
• zgłaszać się na okresowe badanie piersi do lekarza.
Najczęściej okazuje się, że wywołujące u kobiet niepokój zmiany w piersiach, nie są zmianami nowotworowymi, lecz fizjologicznymi zmianami, zależnymi na przykład od cyklu hormonalnego.

Czy mammografia jest bezpieczna?

Mammografia jest badaniem rentgenowskim, wymaga więc zastosowania pewnej dawki promieniowania jonizującego. Jednak dawka ta jest tak mała, że nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia kobiet. W każdej pracowni uczestniczącej w programie wykonuje się codziennie testy kontrolne oraz okresowo testy specjalistyczne, które pozwalają sprawdzić, czy dawki promieniowania stosowane w badaniach mieszczą się w dopuszczalnych normach.

Dlaczego warto zgłosić się na mammografię?

Badania mammograficzne nie są pozbawione pewnych wad. Kobiety przystępujące do programu badań profilaktycznych powinny mieć świadomość, że mogą być wezwane na badania dodatkowe. Może to wywołać u nich obawy o stan zdrowia, które wyjaśnią się dopiero po wykonaniu dodatkowych badań. Należy mieć również świadomość, że nie wszystkie nowotwory piersi mogą być wykryte badaniami mammograficznymi i potrzebna jest samokontrola piersi, niezależnie od prawidłowego wyniku mammografii. Ponieważ badania mammograficzne stanowią pewne narażenie na promieniowanie jonizujące - dlatego należy dostosować się do zaleceń odnośnie częstości ich wykonywania. Warto również wiedzieć, że ucisk piersi w czasie badania nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Pomimo tych ograniczeń powszechnie uważa się, że korzyści związane z udziałem w badaniach mammograficznych wielokrotnie przewyższają skutki uboczne. Przesiewowe badania mammograficzne są obecnie prowadzone w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że chociaż znane są pewne czynniki podwyższające ryzyko wystąpienia raka piersi, to u większości kobiet, u których występuje nowotwór, nie stwierdza się żadnego z nich. Wiek jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka - dlatego w badaniach mammograficznych powinny brać udział wszystkie kobiety po 50 roku życia. Dla wielu z nich badania te stwarzają szansę na uratowanie zdrowia i życia, dzięki wykryciu mało zaawansowanych nowotworów piersi, które nie dają jeszcze żadnych objawów.
Gdzie szukać dalszych informacji?

Jeśli masz pytania dotyczące mammografii lub możliwości jej wykonania możesz:
• zapytać o to Twojego lekarza rodzinnego
• zadzwonić do Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program - tel. 81 747 75 11 wew. 190
• zadzwonić na infolinię NFZ tel. 81 9488
• odwiedzić stronę Centralnego Ośrodka Koordynującego
profilaktykaraka.coi.waw.pl
• lub stronę WOK
onkologia.lublin.pl
• lub stronę NFZ
nfz.gov.pl/profilaktyka.pl

Pozostałe informacje

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

W najbliższy poniedziałek, 5 maja, ulice Lublina wypełnią się solidarnością, równością i radością. Tego dnia obchodzony będzie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Viva la musica! Niech żyje zabawa
foto
galeria

Viva la musica! Niech żyje zabawa

Noc w El Cubano była pełna niepowtarzalnej energii, która porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek i zaskakujących momentów. Zza konsolety rządził Dj, który zapewnił strumień gorących clubowych hitów. Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w El Cubano.

Przygotowałem miejsce w piwnicy, wniosłem meble, zamówiłem szyld, a żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem – odpowiada Marek Naumiuk

Winyle i gramofony: Żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem

Uwielbiam przywracać życie zabytkowym urządzeniom, które trafiły na śmietnik historii – Marek Naumiuk włącza patefon. Charakterystyczny trzask i dźwięk są nie do opisania. I zaczyna swoją opowieść...

Podlasie Biała Podlaska musiała uznać wyższość Podhala Nowy Targ

Podlasie Biała Podlaska gorsze od Podhala Nowy Targ

Podhale Nowy Targ lepsze o bramkę od Podlasia Biała Podlaska

Dziś Dzień Strażaka

Dziś Dzień Strażaka

Dziś przed południem na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Krew jest cennym lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium