Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

8 stycznia 2019 r.
10:41

Tupot małych stóp – gdzie najlepiej kupić obuwie dla dzieci?

0 1 A A

Doskonale wiemy, że źle dobrane buty dla dziecka mogą powodować cały szereg nieprawidłowości: płaskostopie, koślawość stóp czy kolan, wady postawy. Zatem jakie modele kupować, aby tych błędów uniknąć? Jak dobierać buty, by stopa malca układała się komfortowo, a chodzenie i bieganie było dla niego przyjemnością?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Właściwy wybór obuwia dla szybko rosnącej dziecięcej stopy nie jest łatwym zadaniem. Istnieje jednak kilka prostych uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać.

Po pierwsze, nie kierujmy się "ludową mądrością", zalecającą kupno butów na wyrost. Owszem, warto zadbać, by miały one 10-15-milimetrowy zapas, dzięki czemu nie staną się za małe już po miesiącu czy dwóch. Natomiast buty większe o dwa czy trzy rozmiary to zdecydowanie zły pomysł. Nawet przy ciasnym zasznurowaniu stopa będzie się w nich przesuwać nawet podczas zwykłych spacerów. A bieganie czy wspinanie się w takich butach będzie prawdziwie karkołomnym zadaniem.

Po drugie, nie dawajmy dziecku używanej pary, nawet w doskonałym stanie. Buty - inaczej niż ubrania - dopasowują się do właściciela. Odcisk stopy i sposób chodzenia formują ich indywidualny kształt. Dlatego para odziedziczona po bracie lub siostrze może być bardzo niewygodna i zniekształcać stopy dziecka, zwłaszcza małego - które dopiero zaczyna chodzić.

Po trzecie, wybierając buciki, zwracajmy uwagę na jakość i wykonanie (atrakcyjny wygląd to kwestia zdecydowanie mniejszej wagi). Dobrej jakości buty zwykle są uszyte ze skóry licowej, nubukowej czy zamszu. Górna krawędź cholewki powinna być zaokrąglona i wyprofilowana tak, by nie uciskać ścięgna Achillesa. Dobrze, by zapiętek był usztywniony, zapewniający właściwą pozycję pięty i całej stopy. Noski też nie powinny być zbyt miękkie, za to szerokie i zaokraglone, by dziecko mogło poruszać palcami. Zwracajmy także uwagę na dodatkowe ulepszenia, np. wkładki profilaktyczno-ortopedyczne, wstawki z siateczki, poprawiające wentylację, dodatkowe otoki ze skóry lub gumy wokół czubka, chroniące przed szybkim zużyciem itp.

Producenci dziecięcego obuwia stosują się do tych wskazań, ciągle doskonaląc swoje produkty po konsultacjach z fizjoterapeutami i ortopedami. Oto co proponują naszym dzieciom:

Wygodnie, czyli w kapciach

Nasze stopy wcale nie są przystosowane do chodzenia po płaskim podłożu. A już na pewno nie jest to wskazane dla delikatnych stóp małego dziecka. Dlatego po domu malec powinien chodzić w kapciach z elastyczną podeszwą i sztywnym zapiętkiem. Takie domowe obuwie wzmacnia mięśnie, zapobiega płaskostopiu, a giętka podeszwa pozwala stopom swobodnie "pracować".

Dobre dziecięce kapcie powinny być wygodne i przewiewne, oddychające - wykonane z naturalnych skór czy wysokojakościowych tekstyliów, bawełny czy filcu. Warto wybrać takie, które są wyposażone w profilaktyczne wkładki o właściwościach antybakteryjnych, wchłaniające pot i nieprzyjemny zapach.

Lekko, czyli w sandałach i trampkach

Letnie buty dziecięce, jak wszystkie inne, powinny być odpowiednio wyprofilowane. Ale przy tym na tyle lekkie i wygodne, by w czasie upałów dziecięce stopy się nie przepociły i nie pokryły otarciami czy pęcherzami. Jak połączyć jedno z drugim?

Sandały, które kilkulatek zakłada na spacery, powinny mieć zabudowaną piętę. Nie wybierajmy takich, które mają z tyłu jedynie pasek. Dziecięca stopa musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, by nie ulegała zniekształceniom. Za to część przednia sandałów może być wykonana z paseczków, ważne jednak, by nie były one zbyt luźne - stopa wtedy się ślizga i dziecku trudniej chodzić. W środku but powinien być odpowiednio wyprofilowany, powinien też mieć elastyczną podeszwę.

Na wyprawy do lasu czy do jazdy na rowerze malec powinien zakładać buty sportowe typu adidasy albo trampki. Lepiej ochronią nogę przed zwichnięciami czy otarciami, nie nasypie się do nich piasek. Również te buty powinny mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę. Niekoniecznie muszą sięgać za kostkę. Dobre usztywnienie pięty wystarczy, by utrzymać stopę we właściwym położeniu.

Ciepło, czyli w kozakach i botkach

Dobre zimowe buty nie pozwolą dziecięcej stopie na przemarzniecie ani przemoknięcie. Zrobione są z naturalnej skóry, mają ocieplaną wkładkę, a większość jest udoskonalona membraną Te-por. Jest to nieprzemakalny i oddychający materiał, który chroni przed wilgocią, zapewnia odpowiednią wentylację i znakomicie podtrzymuje ciepło wytwarzane przez stopę.

Gdy zima nie jest sroga, nie musimy zaopatrywać malców w buty alpinisty. Wystarczą skórzane kozaki, na ogół też bardzo solidne, z ocieplaną wkładką i kompletem atrybutów właściwym butom dziecięcym (elastyczną podeszwą, usztywnionym zapiętkiem i szerokim czubkiem). Jeśli są zapinane na boczny zamek, warto sprawdzić, czy rozpina się on na całej długości buta, czy jest dobrze wszyty i nie uwiera dziecka.

Zdrowo, czyli z obcasem Thomasa

Często rodzice, będąc z dzieckiem u lekarza ortopedy, dostają zalecenie zastosowania obuwia korekcyjnego z obcasem Thomasa. Co to takiego? Jest to jeden z podstawowych elementów obuwia profilaktycznego, który koryguje koślawość stóp i kolan, podwyższając podeszwę buta o kilka centymetrów.

Warto zastosować się do tego zalecenia i wybrać buty z takim obcasem dla dziecka, bo efekty noszenia dobrze dopasowanego obuwia profilaktycznego widoczne będą już po kilkunastu miesiącach. A buciki profilaktyczne niczym się nie różnią od standardowych - są tak samo zgrabne, starannie uszyte i estetyczne.

W naszym sklepie e-butydladzieci.pl znajdziecie Państwo bogaty wybór dziecięcych butów w ofercie czołowych polskich producentów. Większość posiada cenione przez rodziców i lekarzy rekomendacje - certyfikaty "Zdrowej stopy”, przyznawane przez Instytut Przemysłu Skórzanego, oraz atesty Instytutu Matki i Dziecka. To dodatkowa gwarancja tego, że pomogą w utrzymaniu zdrowia i dobrej formy naszych dzieci.

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!