Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

22 czerwca 2022 r.
11:55

Jakie wybrać łóżko rehabilitacyjne, na co zwrócić uwagę?

0 A A

Łóżka rehabilitacyjne są niezbędnym artykułem dla niektórych osób. Szczególnie należy tu uwzględnić ludzi chorych, lub starszych. Łóżka te charakteryzują się wieloma rzeczami, na temat których warto nieco więcej się dowiedzieć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem łóżek rehabilitacyjnych, przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się z niego wielu ciekawych rzeczy, które być może pomogą w wyborze łóżka rehabilitacyjnego. Sprawdzimy także, co jest lepszym rozwiązaniem dla niektórych osób, zakup, czy być może wynajem. Przeczytaj!

Czym są łóżka rehabilitacyjne

Produkt przeznaczony jest dla osób chorych. Łóżko rehabilitacyjne, często nazywane jest również pielęgnacyjnym. Ma ono za zadanie to, aby osoba użytkująca je, czuła się komfortowo. Lecz to nie wszystko, gdyż zalety łóżka rehabilitacyjnego na tym się nie kończą.

Przede wszystkim warto uwzględnić fakt, że osoba, tudzież opiekun chorego, będzie miał bardzo ułatwioną pracę, ze względu na zastosowanie omawianego łóżka. Przede wszystkim, opieka nad osobą chorą będzie prostsza i wygodniejsza.

Kto może korzystać z łóżka rehabilitacyjnego

Przede wszystkim jest ono przeznaczone dla osób chorych - leżących, jak też osób starszych, które wymagają opieki. Co za tym idzie, użytkownicy łóżek rehabilitacyjnych bardzo często posiadają dolegliwości, które w mniejszym, lub większym stopniu ograniczają ruch. Zatem podsumowując, omawiane łóżka nadają się idealnie dla:

  • osób chorych - leżących,
  • osób wymagających opieki rehabilitacyjnej w domu, np. po udarach, wylewach itp.,
  • osób niepełnosprawnych,
  • osób starszych.
łóżko rehabilitacyjne

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje omawianych łóżek. Otóż występują łóżka rehabilitacyjne w wersji manualnej, jak również w wersji elektrycznej. Każde z nich charakteryzuje się innymi atrybutami, o których warto wiedzieć.

Łóżka rehabilitacyjne manualne - innymi słowy są to łóżka szpitalne. Jak sama nazwa wskazuje, są one regulowane manualnie. Łóżka te wyglądają tak samo jak te, które znamy ze szpitali, zatem posiadają dosyć surowy wygląd. Bronią się jednak tym, że należą do tanich rozwiązań, biorąc pod uwagę omawiany asortyment. Jeżeli chodzi o wersje manualne, warto wiedzieć, że zawsze powinny one posiadać wysięgnik z trójkątem w standardzie. Dodatkowo można dokupić inne akcesoria. Omawiany rodzaj łóżka nie posiada za dużo możliwych regulacji, otóż całość ogranicza się zazwyczaj jedynie do regulacji oparcia, lub podnóżków.

Łóżka rehabilitacyjne elektryczne - jest to zdecydowanie bardziej zaawansowany asortyment. Otóż regulacja odbywa się w tym przypadku za pomocą specjalnego pilota. Co za tym idzie, istnieje możliwość regulacji wysokości, oparcia, itp. Cechą charakterystyczną jest to, że omawiany rodzaj łóżek często nawiązuje swoim wyglądem do klasycznych mebli, jakie znamy. Mowa tutaj o drewnianych elementach konstrukcji, itp. Dzięki takiemu rozwiązaniu łóżko, które zostanie wstawione np. do pokoju dziennego, lepiej wpasuje się w wystrój, aniżeli powyżej opisany rodzaj manualny łóżka.

Do modeli elektrycznych również można dokupić dodatkowy asortyment. Należy wiedzieć także, że łóżko takie także powinno być wyposażone w standardzie w wysięgnik z trójkątem. Oczywiście łóżka elektryczne również dzielą się na te bardziej, lub mniej zaawansowane, więc co za tym idzie ich funkcjonalność uwarunkowana może być z możliwościami technologicznymi łóżka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego

Jeżeli chcielibyśmy zapewnić osobie wymagającej łóżka należytą opiekę, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii przy wyborze.

Waga pacjenta

Łóżka rehabilitacyjne często są dostosowane do ciężaru rzędu około 160-170 kilogramów. Jednak nie oznacza to, że osoby ważące więcej nie mogą z takowego asortymentu korzystać. Otóż na rynku znaleźć można modele, które charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na obciążenia. Bez trudu zatem można znaleźć modele posiadające udźwig nawet do 250 kilogramów.

Sterowanie

Jeżeli chodzi o rodzaj manualny, sterowanie jest ręczne. Czyli opiekun, bądź osoba korzystająca jeżeli jest w stanie, musi sama regulować np. wysokość łóżka, poręczy, czy nachylenie oparcia.

Co innego w przypadku rodzaju elektrycznego. Tutaj całe sterowanie odbywa się za pomocą wcześniej wspomnianego pilota. Rozwiązanie to, jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla opiekunów, jak też dla osób korzystających z łóżka. Użycie pilota pozwala na płynną zmianę wysokości łóżka, oparcia, podnóżków, czy innych elementów.

Ilość ustawień

Głównie tutaj mowa o ustawieniu materaca. Otóż zaleca się go dobierać do potrzeb osób chorych. Dla przykładu, jeżeli chory posiada unieruchomione nogi i np. biodra, warto zastanowić się nad wyborem łóżka dwufunkcyjnego. W przypadku, kiedy chory jest unieruchomiony całkowicie, warto rozglądnąć się odnośnie łóżek trzyfunkcyjnych, jak też czterofunkcyjnych.

Odpowiedni wybór może pomóc w zapobieganiu powstawania odleżyn, czy pogłębianiu się problemów krążeniowych, albo oddechowych. Świetnym rozwiązaniem może być konsultacja z fizjoterapeutą, lub lekarzem. Taki krok, może nakierować nas na odpowiedni wybór asortymentu.

Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne - dobór materaca

Odpowiednie łóżko rehabilitacyjne to jedno, lecz kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego materaca. Podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego, bez względu na to, czy to będzie zakup, czy wynajem, często nie ma się co spodziewać, że w zestawie otrzymamy materac. Jeżeli już jakiś jest, zapewne będzie to zupełnie podstawowy model, który nie będzie odpowiedni dla większości osób mających użytkować dane łóżko rehabilitacyjne.

Jednak na rynku znaleźć można naprawdę sporo różnych materacy, które świetnie nadadzą się na omawiane łóżko rehabilitacyjne. Przy wyborze powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, jak dużo czasu chory spędza, lub będzie spędzał w łóżku. Jeżeli czas ten stanowi większość, należy spojrzeć w kierunku materacy przeciwodleżynowych. Odpowiedni materac powinien być także dobierany z uwzględnieniem wagi chorego.

W przypadku, kiedy osoba chora nie spędza w danym łóżku większości czasu, wybór może być ukierunkowany w stronę materaca piankowego, lub podwójnego. Odnośnie podwójnego, głównie chodzi o to, żeby jeden był klasyczny, a drugi może być np. podkładowy, którego grubość wynosi około 5-10 centymetrów.

Jakie dodatkowe elementy może posiadać łóżko rehabilitacyjne

Do danego asortymentu zawsze można dokupić kilka dodatkowych elementów, które mogą zapewnić dodatkowy komfort opiekunowi, jak i choremu. Do takich zaliczyć można np.:

Barierki boczne i koła

Wygoda to jedna kwestia, ale bezpieczeństwo, jest drugą, w dodatku bardzo istotną. W związku z tym warto zastanowić się nad wyposażeniem łóżka w specjalne barierki boczne, których zadaniem jest ochrona chorego przed upadkiem z łóżka rehabilitacyjnego. Omawiane barierki boczne są podnoszone, jak i obniżane, dzięki czemu nie będą one przeszkadzały opiekunowi podczas pracy. Dodatkowo posiadają łatwy demontaż, dzięki czemu nawet chory, jeżeli będzie w stanie, może je zdemontować.

Odnośnie kół również warto nieco wspomnieć. Dzięki takiemu rozwiązaniu przede wszystkim przemieszczanie łóżka rehabilitacyjnego będzie prostsze. Koła posiadają oczywiście specjalne blokady, dzięki czemu łóżko rehabilitacyjne nie przesunie się samoczynnie.

Drabinki i wysięgniki

Istnieją na rynku łóżka rehabilitacyjne wyposażone w drabinki, jak też wysięgniki. Takie udogodnienia wpływają znacznie na możliwość samodzielnego poruszania się osoby poszkodowanej w określonym zakresie. Chory może np. bezpiecznie się podnieść, i położyć. Takie dodatki świetnie nadadzą się dla wielu osób, które korzystają z łóżka rehabilitacyjnego z uwagi rehabilitacji domowej.

Inne akcesoria

Oczywiście istnieją również inne akcesoria, które zdecydowanie mogą ułatwić opiekę, jak też być dostosowane do potrzeb osoby chorej. Można zatem wyróżnić:

  • stojak na kroplówkę,
  • stojak przy łóżkowy,
  • szafka przy łóżkowa na kółkach

i inne.

Jak pozyskać łóżko rehabilitacyjne

Istnieje kilka dróg pozyskania omawianych łóżka. Otóż jedną z nich jest wynajem krótko, lub długoterminowy, jak i zakup. Opcje te mają swoje zalety jak i wady. Zdecydowanie również każda z nich ukierunkowana jest do konkretnych pacjentów.

Aby móc podjąć właściwą decyzję, wystarczy zadać sobie kilka pytań. Otóż jednym i zupełnie podstawowym jest to, czy osoba korzystająca jest leżąca na stałe, a być może tylko przewlekle chora. Jeżeli pacjent jest np. tylko chwilowo niedysponowany, można z powodzeniem spojrzeć w kierunku wynajmu łóżka na okres krótko, lub długoterminowy.

W przypadku kiedy pacjent jest jednak osobą leżącą na stałe, zakup łóżka rehabilitacyjnego może być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Warto także wiedzieć, że wynajem długoterminowy świetnie sprawdzi się u osób starszych, gdzie choroba z czasem może postępować.

Wynajem

Podczas wyboru wynajmu, warto zwrócić uwagę na funkcje, jakie posiada łóżko rehabilitacyjne. Modeli na wynajem jest naprawdę sporo, zatem przed podjęciem decyzji ważne jest sprawdzenie, czy dane łóżko posiada wyżej wymienione funkcje (które np. chcemy, aby były niezbędne).

Jeżeli chodzi o ceny za wynajem, są one uwzględnione nie tylko z uwagi na funkcje, ale także, chociażby na markę. Przyjmuje się jednak, że ceny za wynajem zaczynają się już od około 70 złotych miesięcznie. Dotyczy to zupełnie podstawowych modeli, gdzie regulacja łóżka rehabilitacyjnego odbywa się w sposób manualny.

Biorąc pod uwagę zaawansowane modele, np. łóżka elektryczne, ceny będą wyższe. Otóż mogą one sięgać nawet 200 złotych miesięcznie lub więcej, również w zależności od, chociażby marki.

Zdecydowanie największą zaletą wynajmu jest to, że po upływie czasu, kiedy dany asortyment nie będzie już potrzebny można go zwrócić. Warto zapamiętać, że o wypożyczone łóżko rehabilitacyjne należy odpowiednio dbać. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić sobie zbędnych nieprzyjemności, czy kosztów, które możemy ponieść przy zdawaniu łóżka. Szczegóły sprawdź tutaj. 

Zakup

W przypadku zakupu sprawa wygląda trochę prościej, aniżeli odnośnie wynajmu. Po prostu całość sprowadza się do wyboru interesującego nas modelu i po prostu dokonania zakupu. Ceny za zupełnie najprostsze łóżka pielęgnacyjne zaczynają się od 700-800 złotych (mowa o nowych). Za łóżko elektryczne natomiast należy zapłacić często kwotę oscylującą w okolice 2000 złotych i więcej. Warto mieć na uwadze, że za modele bardzo zaawansowane technologicznie, gdzie naszpikowane będą one nowoczesnymi funkcjami, ceny mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Takie łóżka można nawet nazwać wręcz luksusowymi.

Zaletą zakupu jest to, że wtedy, kiedy łóżko nie będzie już potrzebne można je odsprzedać i odzyskać nieco poniesionych kosztów.

Warto także wiedzieć, że odnośnie zakupu łóżka rehabilitacyjnego, można starać się o dofinansowanie z PFRON, PCPR, czy chociażby MOPR. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, wymagane będzie orzeczenie o niepełnosprawności chorego. Dofinansowanie często wynosi od około 60% do 80%. Kwotę po odliczeniu dofinansowania pokrywa się ze środków własnych, bądź tych pochodzących np. z różnych fundacji.

Podsumowanie

Wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne nie jest łatwo. Jednak zwracając uwagę na kilka szczegółów, które wymienione zostały w powyższym tekście, wybór będzie zdecydowanie prostszy. Wiele funkcji, jakie posiadają niektóre łóżka, np. elektryczna regulacja oparcia pleców, opuszczanie, jak też podnoszenie, czy inne mogą być bardzo pomocne dla wielu osób.

Dokonując wyboru, warto zastanowić się na jak długi czas dany asortyment może być potrzebny. Jeżeli czas ten będzie stosunkowo krótki i tymczasowy, zdecydowanie lepiej zastanowić się nad wynajmem. Jeżeli zaś łóżko będzie potrzebne na stałe, zakup jest lepszym rozwiązaniem.

Takie łóżko jest niekiedy ogromnie ważną rzeczą dla osób chorych, jak i starszych, dlatego z uwagi na troskę warto rozważyć jego pozyskanie. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]
galeria

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]

Przedłużą się prace nad nowym, antywojennym muralem tworzonym przez ukraińskiego artystę na ścianie kamienicy przy Jasnej. Miał być gotowy do dzisiaj, na jego ukończenie potrzeba jeszcze kilka dni.

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak
Alarm24

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak

Bilety na to wydarzenie nie były tanie, bo kosztowały od 184 do 499 zł. Jednak ci melomani, którzy mieli ochotę posłuchać w piątek muzyki rockowej spod znaku Dire Straits, solidnie się rozczarowali. Koncert został odwołany kilka dni temu, ale niektórzy i tak pojawili się w hali Globus w Lublinie, bo nie dotarła do nich informacja o jego odwołaniu. Organizator komunikował się z posiadaczami biletów za pośrednictwem Facebooka

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Trwa rozpad drużyny Górnika Łęczna. W piątek okazało się, że z zielono-czarnymi pożegnało się dwóch kolejnych zawodników z linii pomocy – Jason Lokilo i Janusz Gol

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia
film

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia

W piątek rozpoczął się Finałowy Turniej Makroregionu w ramach UEFA Regions Cup. W Stalowej Woli o awans do krajowego finału walczy także reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Piłkarze Sebastiana Luterka na dzień dobry pokonali rywali z Podkarpacia 2:0.

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]
galeria

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]

Już jest ponad 100 sadzonek najróżniejszych roślin i kwiatów. Za jakiś czas powstaną też alejki, domki dla owadów i ptaków, a także ławki i altanka. Przy Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi rozpoczęła się budowa ogrodu sensorycznego.

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

W Lublinie młodzież Motoru zajęła drugą lokatę i powtórzyła ten wyczyn dzień później w Bydgoszczy. W czwartek na torze miejscowej Abramczyk Polonii rozegrano drugi ćwierćfinał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w grupie B

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Były radny powiatowy Zbigniew A., zgodnie z decyzją władz powiatu puławskiego, ma zwrócić diety, które zostały mu wypłacone po prawomocnym wyroku skazującym. Samorządowiec został o to poproszony już pod koniec lutego, ale pieniędzy do dzisiaj nie zwrócił.

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne
25 czerwca 2022, 13:00

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne

Na początek przedstawienie dla dzieci, a na wieczorem plenerowy, widowiskowy spektakl na Rynku Wielkim. W sobotę zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne. Potrwa do 10 lipca.

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Dwoje małych dzieci pojechało do szpitala na badania po tym, jak samochód, którym jechały, zderzył się z drugim autem. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo ruch w miejscu zdarzenia jest utrudniony

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Ktoś w maju na pomniku Latającej Fortecy w Worońcu pod Białą Podlaską zamieścił kontrowersyjny napis. Policji nie udało się namierzyć sprawcy.

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów
Zdjęcia
galeria

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów

Igor przez godzinę odtwarzał pozycję człowieka w sytuacji opresji, z głową przy ziemi. Elektroniczny zegar odmierzał głośne sekundy.

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Dorohusku liczy już ponad 35 kilometrów. Korek zaczyna się od miejscowości Stołpie. Wiele wskazuje też na to, że będzie tak aż do końca czerwca. Dzisiaj Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek zamknie przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin dla samochodów osobowych

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]
galeria

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]

Formalnie pierwszy dzień wakacji jest w sobotę, więc dopiero od tego dnia plażowiczów nad zalewem w Zamościu strzec będą ratownicy WOPR. Ale amatorów wodnych i słonecznych kąpieli nie brakowało tutaj już w piątkowe popołudnie.

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Widok skrajnie wychudzonej suczki zaniepokoił sąsiadów, którzy zaalarmowali puławską fundację prozwierzęcą "Przyjazna Łapa". Wolontariuszki w czwartek udały się pod wskazany adres i odebrały czworonoga właścicielowi. Mela trafiła do puławskiej lecznicy weterynaryjnej.

Zagrodzono część najpopularniejszej drogi rowerowej w Lublinie

Zagrodzono część najpopularniejszej drogi rowerowej w Lublinie

Ponad miesiąc mogą potrwać utrudnienia w ruchu na najbardziej obleganej spośród lubelskich dróg rowerowych, czyli na bulwarze wzdłuż Bystrzycy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium