Kaszuby to jeden z najatrakcyjniejszych regionów Polski, który regularnie przyciąga miłośników przyrody, nietuzinkowej kultury i kuchni kaszubskiej czy też aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak warto spędzić czas na Kaszubach podczas weekendowego wypadu? Poniżej znajduje się kilka propozycji dotyczących najlepszych atrakcji turystycznych.
Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Golgowskich we Wdzydzach
Założone w 1906 roku muzeum jest najstarszym skansenem funkcjonującym obecnie na ziemiach polskich. Na terenie muzeum zgromadzono ponad pięćdziesiąt obiektów związanych z kulturą kaszubską, takich jak drewniany kościół, kuźnia czy dworki. To doskonały pomysł na lekcję historii w terenie i możliwość odkrycia, jak niegdyś wyglądało życie na tych terenach.
Spływy kajakowe na Kaszubach
Spływy kajakowe na Kaszubach to kusząca propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku i kajakowych przygód. Na terenie całego regionu organizowane są zarówno jednodniowe, jak i dwudniowe spływy, a także spływy dla grup zorganizowanych. Poszczególne szlaki różnią się stopniem trudności, przez co każdy z powodzeniem może wybrać wycieczkę dostosowaną do własnych umiejętności i preferencji. Wspólnym mianownikiem wszystkich szlaków jest jednak to, że zapewniają one możliwość podziwiania kaszubskiej przyrody z zupełnie innej perspektywy, sporo zabawy, a czasem nawet nieco adrenaliny. Możesz skorzystać z usług firm organizujących spływy kajakowe na Kaszubach, która kompleksowo zajmie się transportem kajaków i przewozem do miejsca docelowego.
Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy jest jednym z dwudziestu trzech parków narodowych w całej Polsce. Został założony w 1967 roku i obejmuje między innymi Mierzeję Łebską, fragmenty moreny czołowej z ostatniego zlodowacenia oraz szereg jezior. Podczas zwiedzania parku można podziwiać również torfowiska, bagna, lasy i słynne ruchome wydmy.
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
To pozycja obowiązkowa dla miłośników kolei, którzy pragną zobaczyć oryginalne eksponaty z różnych etapów historycznych Na terenie muzeum znajdującego się przy dworcu kolejowym można podziwiać na przykład parowozy, lokomotywy i wagony motorowe.
Osada Średniowieczna Sławutowo
To kolejna propozycja dla miłośników historii, a zwłaszcza wieków średnich, które od lat fascynują miliony ludzi na całym świecie. Można tutaj zobaczyć jak w średniowieczu wyglądało życie w grodach warownych, ale to nie koniec atrakcji. Na terenie osady regularnie odbywają się ciekawe warsztaty rzemieślnicze, a dzieci mają okazję postrzelać z łuku czy też sprawdzić, jak ciężki jest prawdziwy miecz.
Kaszubski Park Miniatur
Kaszubski Park Miniatur znajduje się w miejscowości Strysza Buda i jest miejscem, w którym można podziwiać modele i makiety przedstawiające wiele popularnych pereł architektury z całego świata. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się szczegółom architektonicznym takich budowli, jak Krzywa Wieża w Pizie, londyński Big Ben czy nowojorska Statua Wolności. Ponadto na miejscu można podziwiać pomniejszone budowle charakterystyczne dla całego regionu kaszubskiego. To bardzo dobry pomysł na wycieczkę z dziećmi i możliwość wykonania wielu artystycznych ujęć z popularnymi obiektami w tle.
Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry
Jest to placówka naukowo-badawcza, którą turyści mogą odwiedzać i rzeczywiście robią to bardzo chętnie. Wszystko przez niezwykłych lokatorów tego miejsca, a więc ujmujące i bardzo sympatyczne foki. Kompleks trzech głównych basenów to miejsce, w którym można podziwiać foki szare, a przy okazji wesprzeć prace nad odtworzeniem kolonii foki szarej w południowym Bałtyku.
Pracownia Ceramiki Kaszubskiej
Pracownia Ceramiki Kaszubskiej znajduje się w Chmielnie i jest ciekawostką dla turystów zainteresowanych ludową sztuką kaszubską. Region ten od lat słynie ze wspaniałych, ręcznie malowanych artefaktów. W tym miejscu można poznać ich bogatą historię, znaczenie poszczególnych kolorów i wiele innych ciekawostek. Muzeum powstało w 1993 roku przy warsztacie wytwórczym rodziny Neclów nad Jeziorem Białym, a wśród eksponatów znajdują się nawet takie, które mają około trzystu lat.
Muzeum Obrony Wybrzeża
Muzeum to znajduje się na Helu i znajduje się w nim kilkanaście stałych wystaw nawiązujących do historii militarnej regionu. To znakomita okazja, aby przypomnieć sobie, jak wielkie znaczenie miała ta część Polski podczas kampanii wrześniowej i nie tylko. Ponadto na terenie muzeum kursuje kolejka wąskotorowa, którą ciągnie lokomotywa używana niegdyś przez polską marynarkę wojenną i szereg innych atrakcji dla dzieci i dorosłych zainteresowanych militariami.