Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 grudnia 2022 r.
10:06

Coraz więcej przypadków raka endometrium. Bialscy lekarze prowadzą projekt badawczy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
Bialscy lekarze podczas ogólnopolskiej konferencji prowadzili m.in. warsztaty z histeroskopii na trenażerach manualnych i cyfrowych
Bialscy lekarze podczas ogólnopolskiej konferencji prowadzili m.in. warsztaty z histeroskopii na trenażerach manualnych i cyfrowych (fot. WSzS)

Wzrost liczby pacjentek z rakiem endometrium skłonił bialskich lekarzy do projektu badawczego. To na razie półmetek, bo przebadanych będzie tysiąc kobiet. Kluczową rolę odgrywa histeroskopia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tak naprawdę wdrożyliśmy ją dosyć wcześnie w bialskim szpitalu, bo 20 lat temu. Chcieliśmy jednak to rozwinąć, tak by oprócz diagnostyki i leczenia, wyciągnąć wnioski, które pacjentki są bardziej narażone na raka trzonu macicy – tłumaczy dr n. med. Andrzej Kisiel, ordynator oddziału ginekologiczno–położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Histeroskopia pozwala ocenić kształt jamy macicy, stan endometrium oraz ujść macicznych jajowodów. W trakcie badania lekarz dokonuje szczegółowej wizualizacji wnętrza macicy, dzięki czemu może zauważyć nawet niewielkie zmiany patologiczne.

Do projektu badawczego lekarzy skłoniły niepokojące statystyki. Co roku w Polsce niemal 1900 kobiet umiera na raka endometrium. – Jesteśmy na szarym końcu w Europie, jeśli chodzi o wykrywanie tego nowotworu. A liczba zachorowań rośnie, bo w 2010 roku mieliśmy 5 tys. rozpoznanych przypadków, a w 2020 roku już 10 tys. – zauważa z kolei dr n. med. Łukasz Szeszko z bialskiego szpitala.

W jakim momencie kobieta powinna zgłosić się na badanie? – Przede wszystkim wtedy, gdy zaobserwuje u siebie patologiczne krwawienie z dróg rodnych. Chodzi zarówno o obfite, bolesne miesiączki, czy każde krwawienie pomenopauzalne, które powinno być zweryfikowane histopatologicznie – precyzuje Szeszko.

Do tej pory, bialscy lekarze przebadali blisko 500 pacjentek, więc to półmetek. – Jak na razie, najwięcej jest kobiet pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Zachęcamy pacjentki do diagnostyki, bo wcześnie wykryte zmiany dają lepsze rokowania – dodaje lekarz.

Wśród czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy są otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie. – W naszym projekcie, mamy jeszcze komponent naukowo–badawczy. U kobiet badamy jeszcze poziomy hormonów, które mogą wpływać na zmiany nowotworowe – zaznacza Szeszko. W zależności od wyników histopatologicznych, lekarze wdrażają leczenie farmakologiczne lub zabiegowe.

Histeroskopia jest doskonałą techniką diagnostyczną, bo można od razy pobrać materiał z jamy macicy, a jednocześnie to metoda leczenia, bo usuwamy za jej pomocą polipy czy mięśniaki, oszczędzając macicę – tłumaczy jeszcze ordynator oddziału ginekologicznego.

Zabiegi są refundowane przez NFZ. – Początkowo, wykonywaliśmy na naszym oddziale kilkanaście zabiegów miesięcznie, a dzisiaj od 80 do 100 – dodaje na koniec Kisiel.

Bialscy lekarze prezentowali swój projekt podczas trwającej od czwartku w bialskim szpitalu ogólnopolskiej konferencji "Praktyka. Ginekologia. Onkologia 2022".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium