Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

5 grudnia 2022 r.
15:24

Wcześniej drut kolczasty, teraz masowa wycinka drzew nad Bugiem. "Przyrodnicza masakra"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 2 A A

–To przyrodnicza masakra – ekolodzy alarmują o wycince drzew wzdłuż rzeki Bug. Straż Graniczna tłumaczy to „właściwym utrzymaniem pasa drogi granicznej”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy o kolczastym drucie na Bugu, który był śmiertelną pułapką dla gatunków wielu zwierząt, a teraz podobny los spotyka drzewa wzdłuż granicy.

– Pod koniec listopada natknęliśmy się na pryzmy drewna przy rzece Bug w miejscowości Jabłeczna (gmina Sławatycze - przyp. red.) – mówi Paweł Jowik z Federacji Arborystów Polskich. – Wygląda to jak całkowite czyszczenie terenu, bo drzewa, również te stare, są wyrywane z korzeniami – opisuje ekolog.

Znalazł dwie wielkie pryzmy drewna szerokości 40 metrów. – Przecież tam są siedliska gatunków ściśle chronionych czy zagrożonych wyginięciem. To przyrodnicza masakra. A odbudowanie tego zajmie przynajmniej 150 lat – uważa. Przypomina też, że to obszary zarówno Natury 2000, jak i Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Polesie Zachodnie”. – Z tego co zdążyłem ustalić, znacząco zniszczone zostały łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe oraz ziołorośla nadrzeczne. Poza tym, wycięcie wiekowych wierzb spowodowało zniszczenie stanowisk porostu – odnożycy jesionowej, która w Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowe – zwraca uwagę Jowik.

Na tym nie koniec, bo stare drzewa są często siedliskami lęgowymi dzięciołów. – Nie wykluczamy skierowania sprawy do prokuratury – zapowiada członek Federacji Arborystów Polskich, która zajmuje się ochroną drzew.

Wójt nadbużańskiej gminy Sławatycze niewiele mówi o sprawie. – To działania Straży Granicznej. Wycinki dokonywane są przeważnie na działkach prywatnych. Nasza jest tylko jedna działka, z której sprzątnęliśmy wycięte krzaki – odpowiada Arkadiusz Misztal, odsyłając nas do Straży Granicznej.

Aktualnie na odcinku granicy polsko – białoruskiej, w tym również w rejonie gminy Sławatycze prowadzone są prace związane z właściwym utrzymaniem pasa drogi granicznej – tłumaczy Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Wynikają one wprost z ustawy o ochronie granicy państwowej z dnia 12 października 1990 roku i są prowadzone w taki sposób, aby zgodnie z ustawą „zapewnić widoczność linii granicy państwowej i znaków granicznych” – dodaje rzecznik. Ile drzew pójdzie pod topór, tego Straż Graniczna nie wie.

Ustawa wskazuje też, że to „właściciele i użytkownicy gruntów i lasów (…) są obowiązani do oczyszczania, odpłatnie na warunkach uzgodnionych z właściwymi organami Straży Granicznej, tych gruntów i lasów z drzew i krzewów oraz innych zarośli na szerokość ustaloną w umowach międzynarodowych zawartych przez Rzeczpospolitą Polską”. Jeśli się z tego nie wywiązują, wtedy to Straż Graniczna zleca to zadanie innym podmiotom. A koszty z tym związane pochodzą z puli zaplanowanej na funkcjonowanie SG.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Jasiński

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Ten zespół udowodnił, że zasługuje na duży kredyt zaufania

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, drugim trenerem Motoru Lublin

Akcja Tornister Pełen Uśmiechów zakończona sukcesem
Pomoc
galeria

Akcja Tornister Pełen Uśmiechów zakończona sukcesem

Pomocy humanitarna w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” pojedzie do Burundi oraz Charkowa. Dzięki współpracy Caritas- Stowarzyszenie Spes, dzieci z Afryki otrzymają 760 w pełni wyposażonych plecaków, a 200 tornistrów przekazanych zostanie uczniom z Charkowa. Akcja obejmuje nie tylko szkolne plecaki wraz z wyposażeniem, ale także inne niezbędne artykuły np. mleko w proszku, makaron, mydło czy ubrania.

Jakie kolczyki ze stali chirurgicznej wybrać na jesień?

Jakie kolczyki ze stali chirurgicznej wybrać na jesień?

Lato nieubłaganie przemija, ale… czy to źle? Przecież jesień to pora roku pełna magii! Złote liście, ciepłe swetry i długie spacery w chłodne, ale urokliwe dni mają w sobie to coś. To również doskonały czas na odświeżenie swojej biżuterii i wprowadzenie nowych modnych elementów do kolekcji.

Wsparcie Opiekunów: Różnice między Demencją a Alzheimerem

Wsparcie Opiekunów: Różnice między Demencją a Alzheimerem

Opieka nad seniorami w domu zyskuje na znaczeniu, szczególnie w obliczu wzrastającej liczby osób starszych potrzebujących wsparcia. Kluczowe jest, aby Opiekunowie posiadali odpowiednie kwalifikacje i wiedzę, umożliwiające im skuteczne wypełnianie swoich obowiązków. Należy pamiętać, że opieka nad seniorem to nie tylko codzienne zadania, ale także troska o jego komfort psychiczny i fizyczny. Zrozumienie symptomów demencji, w tym otępienia starczego, jest istotne, aby skutecznie sprostać wyzwaniom, jakie niesie opieka. Kursy dedykowane opiece nad osobami starszymi dostarczają praktycznych umiejętności i wiedzy, niezbędnych w codziennej pracy Opiekuna. Niezwykle ważne jest również zapewnienie seniorowi bezpiecznego i przyjaznego otoczenia, co znacząco wpływa na poprawę jakości życia podopiecznego.

Witaminy i suplementy dla aktywnych fizycznie - co wybrać?

Witaminy i suplementy dla aktywnych fizycznie - co wybrać?

Wzmożona aktywność fizyczna prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Odpowiedzą na te potrzeby są suplementy z jakościowym składem. Wybór właściwych produktów może znacząco wpłynąć na Twoją wydolność, regenerację oraz ogólny stan zdrowia. Tylko które witaminy i suplementy warto wybrać?

Wiceprezydent Mariusz Banach: mam nadzieję, że ten rok szkolny nie będzie wyjątkowy
dzień wschodzi
film

Wiceprezydent Mariusz Banach: mam nadzieję, że ten rok szkolny nie będzie wyjątkowy

Wiceprezydent ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach jest gościem programu Dzień Wschodzi. Rozmowa dotyczyła tematów związanych z nowym rokiem szkolnym, pracy w wakacje, ale także sporu politycznego z opozycyjnymi radnymi Prawa i Sprawiedliwości, którzy twierdzą, że Lublin nie potrzebuje większej ilości szkół. Banach opowiedział, jakie są jego zdaniem najważniejsze inwestycje w szkołach w stolicy województwa oraz co przynosi Ratuszowi największy wstyd w tej dziedzinie.

Kibice ciągle czekają na debiut Wilfredo Leona w barwach Bogdanki LUK Lublin

Kiedy debiut Wilfredo Leona w Bogdance LUK Lublin? Klub wyjaśnia sytuację siatkarza

Przyjmujący reprezentacji Polski i Bogdanki LUK Lublin Wilfredo Leon podczas okresu przygotowawczego nie zagrał w ani jednym meczu kontrolnym swojego nowego zespołu. Klub z Lublina wyjaśnia, że zawodnik cały czas realizuje przygotowany specjalnie dla niego indywidualny plan treningowy.

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Brakuje aż czterech grup

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Brakuje aż czterech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bije na alarm. Zapasy krwi są na wyczerpaniu.

Jesienny piknik z podopiecznymi schroniska dla zwierząt

Jesienny piknik z podopiecznymi schroniska dla zwierząt

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zaprasza na piknik charytatywny. Będzie można poznać czworonożnych podopiecznych, wysłuchać rad behawiorystów i wziąć udział w sesji zdjęciowej z własnym pupilem.

Wojciech Szacoń został nowym trenerem Avii Świdnik

Avia Świdnik ma nowego trenera. Zmiany także w zarządzie klubu

Wojciech Makowski nie jest już trenerem Avii Świdnik. W poniedziałek wieczorem żółto-niebiescy poinformowali o rozwiązaniu umowy ze szkoleniowcem za porozumieniem stron. Drużynę poprowadzi teraz Wojciech Szacoń, który był najpierw asystentem Łukasza Mierzejewskiego, a ostatnio Makowskiego.

Celebryci lubią lubelskie. Sprawdź czy wiesz o kogo chodzi
QUIZ

Celebryci lubią lubelskie. Sprawdź czy wiesz o kogo chodzi

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na ekranach. Ale mało kto wie, że są związani z Lubelszczyzną. Zapraszamy na drugą odsłonę quizu o lubelskich celebrytach

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!
13 września 2024, 19:00

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!

W piątek (13 września) w studiu koncertowym Radia Lublin im. Budki Suflera odbędzie się niezwykły koncert. Po raz pierwszy w tym miejscu wystąpi Budka Suflera, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno
Magazyn

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno

To jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Nie zawsze daje o sobie znać.

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolim ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach
Dużo zdjęć
galeria

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolim ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach

O tym wydarzeniu jeszcze długo będzie mówiło się na lubelskich Bronowicach i w Lublinie. 25-urodziny Społecznego Komitetu Mieszkańców ściągnęły na tereny zielone przy Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej tłumy. Tak wyśmienicie, jak w piątek, podczas koncertów zespołów Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima publiczność w Lublinie już dawno się nie bawiła

W planach są m.in. maratony tworzenia gier

Specjaliści od gier będą się kształcić na lubelskiej uczelni

Lubelska Akademia WSEI podpisała porozumienie z Fundacją Lublin GameDev oraz firmą PoligonStudio. Ma to być nowy etap współpracy na rzecz rozwoju branży gier komputerowych w regionie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium