Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

24 marca 2023 r.
6:40

Z miejskiego krajobrazu znika najstarszy drewniany dom. Jego historia poruszyła mieszkańców

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A

Zaangażowanie społeczne i sugestie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie pomogły. Z miejskiego krajobrazu znika najstarszy drewniany dom, o którym wiele się ostatnio mówiło w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozbiórka ruszyła we wtorek. – To smutny koniec długiej historii – ubolewa Michał Serafinowicz. Dom ponad 200 lat temu należał do jego przodków. – Jeden z lokalnych fotografów amatorów z Białej Podlaskiej, którzy również przejęli się losem tego domu dostał od obecnego właściciela cały worek zdjęć, które zostały tam po mojej ciotce Marii Brzozowskiej – mówi nam Michał. Jedno ze zdjęć jest szczególnie ciekawe.

– Widać na nim, jak z moją ciotką siedzą w tym domu Henryk Kuś, który wykłada teorię fotografii na UMCS, Andrzej Brzeziński wielki prekursor fotografii, który już nie żyje, a także artysta Witold Dederko, jeden z największych polskich fotografów – opowiada nasz rozmówca.

To on kilka tygodni temu opisał w Internecie historię domu, która poruszyła tak wielu mieszkańców. – Przy ulicy Piłsudskiego 25 mieszkała rodzina Serafinowiczów, która najprawdopodobniej w połowie XVIII wieku przybyła na Podlasie ze Żmudzi. Stała się znana w Białej Podlaskiej, bo parała się farfurnictwem. A dokładniej moi przodkowie wykonywali fajans dla książąt Radziwiłłów, a dla lokalnej ludności garnki i inne naczynia z gliny – opowiadał nam wcześniej potomek tego rodu.

Ale teraz Serafinowiczowie już z obiektem nie mają nic wspólnego, bo jest on w rękach prywatnych. W październiku ubiegłego roku zarządzeniem prezydenta miasta wyłączono go z Gminnej Ewidencji Zabytków. Później Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Białej Podlaskiej wydał decyzję o nakazie rozbiórki „ze względu na zły stan techniczny”, który „zagraża życiu i zdrowiu ludzi pozostających w bezpośrednim otoczeniu budynku”.

Nie pomogły nawet sugestie Dariusza Kopciowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który był na miejscu i co prawda, stwierdził, że stan budynku jest rzeczywiście zły, ale dawał pewne nadzieje. – Niektóre pomieszczenia są niedostępne. Tym niemniej zrąb domu nadaje się może w jakimś niewielkim procencie do ponownego wykorzystania – stwierdził kilka dni temu konserwator.

Ale to mogłoby nastąpić po rozbiórce domu. Wysłał nawet pismo do prezydenta miasta o „zajęcie stanowiska w sprawie odbudowy tego obiektu na cele społeczne”. Ale urzędnicy z ratusza nie pozostawili złudzeń.

– Sytuacja prawna tej nieruchomości jest uregulowana i jasna. Miasto nie ma żadnych kompetencji, by nią dysponować, a właściciel złożył wniosek na zajęcie pasa drogowego na czas rozbiórki obiektu – poinformował nas Maciej Buczyński, zastępca prezydenta.

Zgodnie z zapowiedziami, rozbiórka miała się dokonać do 31 marca.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polowanie na ważki

Polowanie na ważki

Grupa miłośników przyrody z siatkami, kompasami i lupami w dłoniach wzięła udział w spacerze na obrzeża miasta, by wypatrywać małe zwierzątka. Dzięki wsparciu doświadczonego przewodnika, udało im się zaobserwować 53 gatunki owadów i pajęczaków.

Potrzebny ASAP

Potrzebny ASAP

Potrzebny ASAP FELIETON Kiedy rozpadł się Związek Sowiecki i nastąpił koniec zimnej wojny, a Polska i inne kraje Europy Wschodniej przystąpiły do NATO, zapanował powszechny optymizm i przekonanie, że zapasy broni powinny trafić na złom. Jednak kolejne wojny na świecie, atak na WTC i agresywna polityka Rosji szybko zweryfikowały romantyczną wizję Francisa Fukuyamy o “końcu historii”.

Co musi się stać, by Motor wciąż mógł liczyć na awans? Możliwe scenariusze

Co musi się stać, by Motor wciąż mógł liczyć na awans? Możliwe scenariusze

Nadszedł kulminacyjny moment sezonu w eWinner drugiej lidze. W niedzielę o godzinie 18 Motor Lublin zagra na wyjeździe z pewną awansu Polonią Warszawa. Dla ekipy trenera Goncalo Feio będzie to mecz o „być albo nie być” w kontekście walki o baraże do Fortuna I Ligi. Ewentualna porażka przy Konwiktorskiej może zepchnąć żółto-biało-niebieskich nawet na siódme miejsce

Nie dać się zaskoczyć. Platinum Motor Lublin w niedzielę pojedzie w Grudziądzu

Nie dać się zaskoczyć. Platinum Motor Lublin w niedzielę pojedzie w Grudziądzu

Platinum Motor Lublin już w niedzielę stoczy rewanżowy mecz z Zooleszcz GKM-em Grudziądz. Żółto-niebiescy w ubiegłym tygodniu przejechali się po czerwonej latarni ligi. Tym razem rywal ma atut własnego toru, ale to nie powinno stanowić większej przeszkody dla mistrza Polski

Piłkarska trzecia Liga. Chełmianka gra o życie, trudny wyjazd Orląt do lidera

Piłkarska trzecia Liga. Chełmianka gra o życie, trudny wyjazd Orląt do lidera

W weekend zostanie rozegrana 32. kolejka w piłkarskiej trzeciej lidze. Oczy całej piłkarskiej Lubelszczyzny będą w sobotę zwrócone na Chełm, gdzie tamtejsza Chełmianka zagra z Podhalem Nowy Targ. I jeśli przegra będzie musiała pożegnać się z trzecią ligą

Artystycznie i sportowo na placu Chopina. Za nami Dzień Dziecka [zdjęcia]
galeria

Artystycznie i sportowo na placu Chopina. Za nami Dzień Dziecka [zdjęcia]

Mydlane bańki, strażackie i policyjne samochody, wokaliści, tancerki i zespoły z Domu Chemika, kolorowanki, klocki, piłkarskie gierki z Wisłą Puławy - to część atrakcji, jakie z okazji Dnia Dziecka przygotowało w tym roku miasto Puławy. Impreza przyciągnęła na plac Chopina setki mieszkańców, w tym rodziny z dziećmi.

Budujemy silne Lubelskie dzięki nowym inwestycjom

Budujemy silne Lubelskie dzięki nowym inwestycjom

Wybuch wojny w Ukrainie i planowana jej odbudowa sprawia, że potrzeba stworzenia wygodniejszego połączenia z naszą wschodnią granicą stała się nagląca - ROZMOWA z Ryszardem Madziarem, doradcą wicepremiera Jacka Sasina, ministra Aktywów Państwowych

Oryginalne części rolnicze czy zamienniki – co się opłaca?

Oryginalne części rolnicze czy zamienniki – co się opłaca?

Nowoczesne maszyny rolnicze są co prawda kosztowne, ale jednocześnie niezbędne w pracy rolnika. Poszczególne części rolnicze ulegają stopniowemu zużyciu, a czasem nawet awariom. To naturalna kolej rzeczy. Wynika z ich wzmożonej eksploatacji zwłaszcza podczas sezonu. Aby przywrócić sprawność techniczną maszyny, zwykle konieczna staje się wymiana zużytych lub niesprawnych części na nowe. Wówczas właściciel maszyny staje przed niełatwym wyborem. Musi bowiem zastanowić się nie tylko nad tym, gdzie kupić poszczególne komponenty. Istotne jest również to, czy wybrać te oryginalne, czy zamienniki. Warto zatem wiedzieć, czym różnią się one między sobą oraz jakie mogą mieć zalety i wady.

Jakie firany na metry wybrać?

Jakie firany na metry wybrać?

Firanki na metry to bardzo popularna alternatywa gotowych osłon okiennych. Wykorzystywana jest w wielu domach, biurach czy przestrzeniach publicznych, ponieważ pozwala dopasować wszystkie elementy do konkretnych potrzeb. Poza tym tego rodzaju firany są lekkie, transparentne tkaniny i doskonale wpisują się w modne trendy. Są dostępne w różnych wzorach, kolorach i fakturach. Mogą być gładkie, haftowane, zdobione lub drukowane. Często mają delikatne wzory, takie jak kwiaty, liście, a także abstrakcyjne motywy. Kolorystyka firanek może być bardzo zróżnicowana – od jasnych pasteli po głębokie kolory.

Meble sosnowe – 5 ciekawych porad aranżacyjnych!

Meble sosnowe – 5 ciekawych porad aranżacyjnych!

Meble sosnowe to kwintesencja naturalności i piękna świetnie wpisującego się w różnorodne style wnętrzarskie. Wykorzystanie sosnowych mebli w aranżacji pomieszczeń potrafi dodać ciepła i przytulności każdej przestrzeni. W tym artykule poznasz pięć ciekawych i praktycznych porad aranżacyjnych, dzięki którym meble sosnowe staną się interesującym elementem każdego wnętrza. Zainspiruj się i odkryj niezwykłą siłę dekoracyjną sosnowych mebli!

Lublin Witolda Marczewskiego - wystawa w Zaułku Hartwigów
1 czerwca 2023, 0:00

Lublin Witolda Marczewskiego - wystawa w Zaułku Hartwigów

Warsztaty Kultury zapraszają do odkrycia nowej wystawy plenerowej w Zaułku Hartwigów. W czerwcu będzie można zobaczyć prace Witolda Marczewskiego.

Biała Podlaska: Szukają nowych dyrektorów szkół i przedszkoli

Biała Podlaska: Szukają nowych dyrektorów szkół i przedszkoli

Szykują się zmiany dyrektorów w bialskich szkołach i przedszkolach. Miasto właśnie ogłosiło konkursy.

Niedzielne Sianokosy w Skansenie
3 czerwca 2023, 11:30

Niedzielne Sianokosy w Skansenie

Muzeum Wsi Lubelskiej (al. Warszawska 96) zaprasza na pokaz tradycyjnych sianokosów, który odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca. Start o godz. 11.30 w sektorze Wyżyna Lubelska.

Górnik Łęczna kończy sezon domowym meczem z Wisłą Kraków

Górnik Łęczna kończy sezon domowym meczem z Wisłą Kraków

W sobotę o godz. 17.30 w ostatnim meczu tego sezonu Górnik Łęczna zagra na swoim stadionie z Wisłą Kraków. Piłkarze „Białej Gwiazdy” przyjadą na Lubelszczyznę po komplet punktów, który może dać im nawet bezpośredni awans do PKO BP Ekstraklasy. Z kolei Maciej Gostomski i spółka postarają się utrzymać status niepokonanych na własnym obiekcie

Najlepsze filmy pod chmurką. W piątek startuje Kino Perła
2 czerwca 2023, 21:00

Najlepsze filmy pod chmurką. W piątek startuje Kino Perła

2 czerwca na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15 rozpocznie się tegoroczna odsłona Kina Perła. Przed nami dziesiątki plenerowych seansów organizowanych pięć dni w tygodniu. Do końca sierpnia będzie można odkrywać najlepsze tytuły z całego świata.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium