Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 listopada 2019 r.
14:29

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
8 11 A A
– Zawiedliśmy te zwierzęta. Nie mamy grama przyzwoitości. Może się zdarzyć, że zamiast pojechać do Hiszpanii, zimę spędzą zamknięte w naszym ZOO – mówiła na konferencji prasowej Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO.
– Zawiedliśmy te zwierzęta. Nie mamy grama przyzwoitości. Może się zdarzyć, że zamiast pojechać do Hiszpanii, zimę spędzą zamknięte w naszym ZOO – mówiła na konferencji prasowej Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO. (fot. Facebook ZOO Poznań )

Dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zarzuca urzędnikom z gminy Terespol utrudnianie przewozu tygrysów do Hiszpanii. – My nie możemy wydać decyzji międzynarodowej – tłumaczy Krzysztof Iwaniuk wójt przygranicznej gminy Terespol.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co w ogóle wspólnego z tygrysami mają władze tej gminy? Otóż, kiedy transport dziewięciu włoskich tygrysów został cofnięty z Białorusi i zwierzęta koczowały na przejściu granicznym w Terespolu, potrzebna była decyzja administracyjna o czasowym odebraniu zwierząt i przekazaniu ich do poznańskiego ZOO.  

– My taką decyzję wydaliśmy m.in. z uwagi na to, że policja poinformowała nas o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania nad zwierzętami oraz z uwagi na fakt, że poznańskie ZOO zgodziło sie przyjąć 9 zwierząt– relacjonuje Bogdan Daniluk zastępca wójta, który od początku sprawę pilotował. Okazało się jednak, że są problemy z transportem zwierząt do Hiszpanii. Przypomnijmy że specjalny ośrodek zgodził się przyjąć 5 tygrysów. Miały wyjechać w niedzielę.

– Zawiedliśmy te zwierzęta. Nie mamy grama przyzwoitości. Może się zdarzyć, że zamiast pojechać do Hiszpanii, zimę spędzą zamknięte w naszym ZOO – mówiła na konferencji prasowej Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego ZOO.

– Niestety, jest mi przykro powiedzieć, że tak jak spotkaliśmy się z ogromnym wsparciem prezydenta i zastępcy prezydenta Poznania, tak mamy problem z jednym z dyrektorów Wydziału Gospodarki Komunalnej UM, który to podpowiadał wójtowi Terespola podjęcie takich działań i wydanie złej decyzji. Działo się to poza moimi plecami. Te decyzje nie są już do odkręcenia w trybie administracyjnym, by zwierzęta formalnie mogły pojechać do Hiszpanii – dodała Zgrabczyńska.

O co chodzi? W decyzji administracyjnej wydanej przez terespolskich urzędników znalazł sie m.in. zapis o tym że właścicielem zwierząt jest, Rinat V., obywatel Rosji.  Usłyszał on zarzut znęcania się nad zwierzętami. Poza tym, w ubiegłym tygodniu sąd uchylił areszt wobec niego i Rosjanin najprawdopodobniej wrócił do swojego kraju i to komplikuje procedurę.  – O ile decyzję o czasowym odebraniu zwierząt wydaje się ekspresowo, o tyle zmiana decyzji w punkcie dotyczącym transportu do Hiszpanii wymaga trybu Kodeksu Postępowania Administracyjnego – podkreśla zastępca wójta. Wiąże się to z tym, że gmina musi zawiadomić wszystkie strony postępowania, w tym m.in. Rosjanina, który jest teraz nieuchwytny.

– Najprawdopodobniej trzeba będzie umorzyć to postępowanie. Być może to prokuratura i odpowiednie ministerstwa będą musiały ustalić właściciela zwierząt. Takie wpisanie  pobytu zwierząt w ośrodku w Hiszpanii przekracza po prostu nasze kompetencje – zaznacza Daniluk. Zdaniem urzędników, w tym zakresie jest luka prawna. – Mamy sprawę międzynarodową, a oskarża sie wójta gminy – dziwi się zastępca i dodaje, że na chwilę obecną nie ma aktu prawnego, że ktokolwiek może dysponować tygrysami, bo zgodnie z prawem one mają właściciela.

W międzyczasie, poznańskie ZOO zwróciło się też do Prokuratury Okręgowej w Lublinie o pomoc w określeniu statusu prawnego tygrysów. – Dołączyliśmy sie do postępowania, w związku z tym, stajemy się jego stroną. Ale na razie prokurator czeka na akta. Gdy się z nimi zapoznamy, będziemy podejmować decyzje – tłumaczy Agnieszka Kępka rzecznik lubelskiej prokuratury. Poznański ogród zoologiczne chce, aby prokuratura wydała decyzję o zabezpieczaniu zwierząt na mocy ustawy o ochronie przyrody. – W tym momencie będzie możliwość przekazania tych zwierząt, na drodze porozumienia, do Hiszpanii – wyjaśnia dyrektor ZOO.

Tymczasem, tygrysy są w coraz lepszy stanie. Jeden z nich, najstarszy, który był w najgorszym stanie, przeszedł kilka dni temu operację przewodu pokarmowego.– Jego szanse rosną, ale rokowania są bardzo ostrożne – podkreślają opiekunowie zwierząt.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 15:37
+24
Dziwi mnie to, że takie decyzje i sprawy pilotuje gmina. Sytuacja jedna na kilkanaście lat, a może i rzadsza. Tak wygląda nasze prawo, przerost formy nad treścią, a samorządy jako końcowe ogniwo są pozostawione same sobie i muszą dźwigać taki ciężar. Skoro są to sytuacje nadzwyczajne to czy np. ministerstwo nie powinno się tym zajmować?????????
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 14:54
+16
To jest Polska właśnie, tu się ludzi nie szanuje a co dopiero zwierzęta.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 15:15
+11
co za prymitywne politykierstwo
Avatar
baśnie Grimm / 22 listopada 2019 r. o 17:12
+5
Bajka o tym jak wójt tygrysa wyru..ał.
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 11:45
+2
A co by bylo gdyvy wojt byl zblatowany z przemytnikiem?
Avatar
roastall / 21 listopada 2020 r. o 18:08
0
Bardzo podobał mi się ten film, przypomniał mi o opiece nad kotem  ***s://pl.zoo-club.org/913-breeds-of-cats-with-blue-eyes.html
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 08:30
-5
Polski podatnik jest tak zamożny, że go stać zapłacić za zagraniczne tygrysy, pensje prezydentów itp. itd... a w tym wszystkim najfajniejsze jest co? Dobrowolność przymusowa.
Avatar
Polka / 22 listopada 2019 r. o 19:22
-12
Tygrysy z Włoch, właściciel Rosjanin, a wójt przygranicznej gminy Terespol (wielu Polaków nawet nie wie, gdzie leży Terespol) ma wydać decyzję międzynarodową? Może niech pani dyrektor, zamiast szukać dziury w całym,robić zamęt, wspólnie razem z odpowiednimi osobami, ustali konkretne działania i procedury, jakie powinny być przeprowadzone, aby zwierzęta mogły wreszcie znaleźć swoje miejsce w Rosji, czy Hiszpanii, czy jeszcze gdzie indziej. A co się dzieje, jak wilki, żubry czy inne zwierzęta przekroczą granicę Polski?Też wydaje się dokumenty? Może paszport z odpowiednim zdjęciem, "liniami papilarnymi" zrobionymi z łapy czy kopyta powinny też i zwierzęta nosić ze soba?To już po prostu jest śmieszne. Ale niektórzy wolą więcej czasu poświęcić promowaniu siebie, pokazaniu w mediach, jak konkretnie i owocnie działać. W stadzie zwierzeta sobie pomagają, a co robią ludzie?
Tygrysy z Włoch, właściciel Rosjanin, a wójt przygranicznej gminy Terespol (wielu Polaków nawet nie wie, gdzie leży Terespol) ma wydać decyzję międzynarodową? Może niech pani dyrektor, zamiast szukać dziury w całym,robić zamęt, wspólnie razem z odpowiednimi osobami, ustali konkretne działania i procedury, jakie powinny być przeprowadzone, aby zwierzęta mogły wreszcie znaleźć swoje miejsce w Rosji, czy Hiszpanii, czy jeszcze gdzie indziej. A co się dzieje, jak wilki, żubry czy inne zwierzęta przekroczą granicę Polski?Też wydaje się dokumenty?... rozwiń
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 14:38
-13
Co tam tygrysy , przy naszych rodzimych lemingach. Takie to głupie i naiwne.
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 12:24
-16
A co ze zbiórkę maja ponad milon złotych na koncie na tygrysy 9 szt. Więc dlaczego tak mocno krzycza. 8-10 kg dziennie na tygrysa x 9 zl kg. To mamy 1000 na utrzymanie dziennie czyli rok 400 tys. Więc 2 lata moga spokojnie spać. Więc gdzie jest problem?
Avatar
roastall / 21 listopada 2020 r. o 18:08
0
Bardzo podobał mi się ten film, przypomniał mi o opiece nad kotem  ***s://pl.zoo-club.org/913-breeds-of-cats-with-blue-eyes.html
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 12:24
-16
A co ze zbiórkę maja ponad milon złotych na koncie na tygrysy 9 szt. Więc dlaczego tak mocno krzycza. 8-10 kg dziennie na tygrysa x 9 zl kg. To mamy 1000 na utrzymanie dziennie czyli rok 400 tys. Więc 2 lata moga spokojnie spać. Więc gdzie jest problem?
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 11:45
+2
A co by bylo gdyvy wojt byl zblatowany z przemytnikiem?
Avatar
Gość / 23 listopada 2019 r. o 08:30
-5
Polski podatnik jest tak zamożny, że go stać zapłacić za zagraniczne tygrysy, pensje prezydentów itp. itd... a w tym wszystkim najfajniejsze jest co? Dobrowolność przymusowa.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 21:09
-23
Pani się lansuje: zawalił, albo nie, urzędnik z Poznania, a ona zwala winę na Terespol. Bo....? tak wygodniej.
Avatar
Polka / 22 listopada 2019 r. o 19:22
-12
Tygrysy z Włoch, właściciel Rosjanin, a wójt przygranicznej gminy Terespol (wielu Polaków nawet nie wie, gdzie leży Terespol) ma wydać decyzję międzynarodową? Może niech pani dyrektor, zamiast szukać dziury w całym,robić zamęt, wspólnie razem z odpowiednimi osobami, ustali konkretne działania i procedury, jakie powinny być przeprowadzone, aby zwierzęta mogły wreszcie znaleźć swoje miejsce w Rosji, czy Hiszpanii, czy jeszcze gdzie indziej. A co się dzieje, jak wilki, żubry czy inne zwierzęta przekroczą granicę Polski?Też wydaje się dokumenty? Może paszport z odpowiednim zdjęciem, "liniami papilarnymi" zrobionymi z łapy czy kopyta powinny też i zwierzęta nosić ze soba?To już po prostu jest śmieszne. Ale niektórzy wolą więcej czasu poświęcić promowaniu siebie, pokazaniu w mediach, jak konkretnie i owocnie działać. W stadzie zwierzeta sobie pomagają, a co robią ludzie?
Tygrysy z Włoch, właściciel Rosjanin, a wójt przygranicznej gminy Terespol (wielu Polaków nawet nie wie, gdzie leży Terespol) ma wydać decyzję międzynarodową? Może niech pani dyrektor, zamiast szukać dziury w całym,robić zamęt, wspólnie razem z odpowiednimi osobami, ustali konkretne działania i procedury, jakie powinny być przeprowadzone, aby zwierzęta mogły wreszcie znaleźć swoje miejsce w Rosji, czy Hiszpanii, czy jeszcze gdzie indziej. A co się dzieje, jak wilki, żubry czy inne zwierzęta przekroczą granicę Polski?Też wydaje się dokumenty?... rozwiń
Avatar
baśnie Grimm / 22 listopada 2019 r. o 17:12
+5
Bajka o tym jak wójt tygrysa wyru..ał.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 15:37
+24
Dziwi mnie to, że takie decyzje i sprawy pilotuje gmina. Sytuacja jedna na kilkanaście lat, a może i rzadsza. Tak wygląda nasze prawo, przerost formy nad treścią, a samorządy jako końcowe ogniwo są pozostawione same sobie i muszą dźwigać taki ciężar. Skoro są to sytuacje nadzwyczajne to czy np. ministerstwo nie powinno się tym zajmować?????????
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 15:15
+11
co za prymitywne politykierstwo
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 14:54
+16
To jest Polska właśnie, tu się ludzi nie szanuje a co dopiero zwierzęta.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0

W zaległym spotkaniu szóstej kolejki LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:0

Creative Jam w Warsztatach Kultury
4 grudnia 2020, 17:30

Creative Jam w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w spotkaniach online pt. "Creative Jam", które zostaną poświęcone szeroko pojętej kreatywności, szczególnie w sektorze kultury. Spotkania odbędą się 4 i 11 grudnia o godz. 17.30.

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Jutro mają być już gotowe zbiorniki tlenu, które od dzisiaj w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin montuje firma Messer Polska. Kolejny krok to odbiór instalacji tlenowej wewnątrz budynku i przyłączy.

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]
galeria

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]

Prace przy budowie nowego placu zabaw, który powstaje pomiędzy osiedlem Atrium, ul. Pileckiego i Miejskim Przedszkolem nr 3, dobiegają końca. To będzie największy i najdroższy obiekt tego rodzaju w Puławach. Jego koszt to 1,41 mln zł.

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Na czele lubelskiej spółki, która pracuje nad „polskim lekiem na Covid-19”, nie stoi już Marcin Piróg. W poniedziałek Biomed Lublin poinformował o rezygnacji prezesa ze stanowiska, a on sam przestał wypowiadać się w mediach

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Problem z remontem zabytkowego gmachu Akademii Zamojskiej. Miasto, które jest inwestorem i wykonawca prac konserwatorskich są w sporze. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane o sytuacji

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Na terenie Parku Miejskiego w Lubartowie kończą się prace rewitalizacyjne. W tej chwili wykonawca utwardza alejki.

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Kilkudziesięcioma maszynami do odśnieżania i solenia jezdni będzie dysponować tej zimy Zarząd Dróg i Mostów, który odpowiada za stan lubelskich ulic. Drogi jak zwykle podzielono na kilka „kolejności utrzymania”, a na tych najważniejszych luźny śnieg będzie mógł zalegać do dwóch godzin po ustaniu opadów

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie
5 grudnia 2020, 19:00

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie

Centrum Kultury w Lublinie zaprosi w dniach 5-8 grudnia na internetowe premiery czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu "I co teraz?", pierwotnie prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych.

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Dawny most kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej jest w złym stanie technicznym. Zdaniem radnego Zjednoczonej Prawicy nie jest odpowiednio oznaczony. Władze miasta obiecują to poprawić.

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Ludzi do sezonowej pracy w sortowni paczek i doręczaniu przesyłek szuka przed świętami Poczta Polska. Rekrutacja wciąż trwa. Sporo pracy przy paczkach z Azji mają też celnicy i służbowe psy

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych
film

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych

Sekhupura, Pakistan. Trzynaście osób zginęło, a piętnaście zostało rannych w wypadku drogowym, do którego doszło w poniedziałek (30 listopada) w Sekhupurze w prowincji Pendżab w Pakistanie.

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"
Magazyn

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"

Rozmowa z Celiną Lisek-Lewicką, autorką bloga „Cel w podróży”. Podróżniczka pochodzi z Rejowca Fabrycznego, obecnie mieszka w Warszawie. Odwiedziła ponad 50 krajów. Ostatnio reprezentowała Lubelszczyznę w konkursie „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia
galeria

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia

W ramach protestu wyłączona została na godzinę iluminacja pl. Litewskiego. W ten sposób samorządy miast sprzeciwiają się zmianom w polskim prawie mogącym uszczuplić ich dochody oraz protestują przeciw zapowiedzianemu przez rząd zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!