Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 grudnia 2018 r.
18:56

Szykują nowe połączenie kolejowe z Ukrainą. Pociągi mają jeździć z Lublina przez Chełm

Autor: Zdjęcie autora bar
0 31 A A
Dworzec Główny we Lwowie
Dworzec Główny we Lwowie (fot. Tomasz Kuran)

Pojawiła się nadzieja, że na stacji Chełm Główny znowu będą zatrzymywały się pociągi międzynarodowe. Podróżni będą mogli się tu wsiadać do pociągu z Lublina do Lwowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedstawiciele najwyższego szczebla spółek Grupy PKP i Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycia) spotkali się w warszawskiej siedzibie PKP S.A. Rozmawiali o obecnym funkcjonowaniu oraz możliwościach rozwoju połączeń pasażerskich i towarowych pomiędzy naszymi krajami.

Chodzi m.in. połączenie pasażerskie z Lublina do Lwowa, prawdopodobnie oparte na przesiadce w Chełmie. Ponadto omawiano możliwości rozwoju przewozów towarowych z wykorzystaniem szerokiego toru biegnącego przez przejście graniczne Izow – Hrubieszów. W tym przypadku beneficjentem mogą być PKP LHS, które specjalizują się w przewozach kontenerowych i transporcie kombinowanym. Perspektywa ta wymaga jeszcze odpowiedniego rozwoju infrastruktury transgranicznej oraz sprecyzowania warunków taryfowych przewozu ładunków.

Spotkanie kolejarzy poprzedziło wcześniejsze wystąpienie ministrów infrastruktury Polski Andrzeja Adamczyka i Ukrainy Wołodymyra Omelana. Obaj poinformowali o planach uruchomienia nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim.

– Jeśli uda się to nam uzgodnić, to dojdzie do korekty rozkładu jazdy pociągów w czerwcu przyszłego roku albo korekty rozkładu zimowego 2019 r. Na pewno nie będzie to trwało długo – zapewnił na wspólnej konferencji prasowej minister Andrzej Adamczyk. Dodał też, że do uruchomienia nowych połączeń zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura kolejowa. Wymienione projekty nowych połączeń kolejowych określił jako niewielkie i łatwe do zrealizowania.

Na tym tle nieporównanie większe znaczenie ma drogowy projekt Via Carpatia, który dzięki wsparciu Ukrainy może być wpisany w sieć bazową TEN-T, czyli transeuropejską sieć bazową. 

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Ukraina chce połączyć się z tą trasą, modernizując drogi od Odessy do granicy z Polską.

Zapowiadane niedawno dodatkowe połączenie z Przemyśla do Lwowa właśnie zostało uruchomione 20 grudnia.

Quiz: Czy znasz te zabytki w woj. lubelskim?

Czy znasz te zabytki w woj. lubelskim?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 19:40
Lepiej aby Ukraina odbudowała tor normalny z Rawy Ruskiej do Lwowa wówczas można byłoby uruchomić pociąg z Polski z Warszawy/Lublina do Lwowa po normalnym torze, a i można by wykorzystać je do ruchu towarowego.
Avatar
Ja / 29 grudnia 2018 r. o 20:12
Poczytaj biedaku skąd maja ten dworzec i parę innych budynków. 
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 19:17
Podróżni będą mogli się tu wsiadać...brawo
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 23:39
A kiedy połączenie z Mongolią ???
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 19:31
Lepiej niech się postarają o bezpośrednie połączenia z Lublina do Krakowa a nie myślą o UPAinie
Avatar
Zamoscianin / 29 grudnia 2018 r. o 21:21
A Zamość? Dalej za*** czyli dzicz. Jedyne co pozostało to szynobus do Lublina. A poseł Zawiślak zapowiadał połączenie ze Lwowem przez Hrebenne właśnie.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 19:59
Do 2005 roku kursował pociąg relacji Warszawa Zachodnia Lublin Hrebenne Rawa Ruska.W Rawie przesiadka na pociąg do Lwowa po szerokim torze.Obecnie realnie najszybciej to pociąg Lublin Przemyśl skąd obecnie jest 5 pociągów dziennie do Lwowa Kijowa i Odessy.Do Lwowa i Kijowa komfortowy pociąg Hyundai Rotem .Bilet do Lwowa ok 30 zł, do Kijowa 70 zł. Do Lwowa czas podróży to 2 godziny , do Kijowa 7 godzin
Avatar
Radny z Dopiewa. / 29 grudnia 2018 r. o 19:06
A dlaczego w artykule o zachorowaniach na odrę moderujecie (nie zamieszczacie?) komentarze punktujące naganiaczy szczepionkowych?
 bo szczepionki pomagają baranie
Avatar
weteran / 30 grudnia 2018 r. o 21:23
Kiedyś w PRL-u był pociąg z Lublina do Drezna...bo to były  dawne dobre czasy
 Pamietam te stare "dobre czasy" kiedy {lata 80-te] mysialem jezdzic na "wycieczki" przez radziecka Ukraine, Rumunie, Wegry, Bulgarie, Turcje, aby ponizajac sie zarobic w ciagu 10 dni 200-300$ ,ktore potrzebne byly do kupna zywnosci bezglutenowej, dla mojej corki! Zarabialem wtedy ok 30$ ito nie byla najnizsza pensja! Zywnosc bezglutenowa dostepna byla tylko w pewexach za $. Moja kuzynka umierala w strasznych cierpieniach na raka piersi, bo lekarz nie chcial, lub nie mogl podac jej morfiny by ulzyc w cierpieniach! Moja mama umarla na korytarzu szpitala na Staszica, bo nie bylo miejsca na sali! Takie yo byly "dobre czasy" Jak sobie porownam warunki w jakich wychowalem sie ja {lata 50-60te} moje dzieci{ lata 80-te} i warunki w jakich wychwuja sie obecnie moje wnuki i ich rowiesnicy, to nie chcialbym powrotu do tych "dobrych czasow"
 Pamietam te stare "dobre czasy" kiedy {lata 80-te] mysialem jezdzic na "wycieczki" przez radziecka Ukraine, Rumunie, Wegry, Bulgarie, Turcje, aby ponizajac sie zarobic w ciagu 10 dni 200-300$ ,ktore potrzebne byly do kupna zywnosci bezglutenowej, dla mojej corki! Zarabialem wtedy ok 30$ ito nie byla najnizsza pensja! Zywnosc bezglutenowa dostepna byla tylko w pewexach za $. Moja kuzynka umierala w strasznych cierpieniach na raka piersi, bo lekarz nie chcial, lub nie mogl podac jej morfiny by ulzyc w cierpi... rozwiń
Avatar
? / 30 grudnia 2018 r. o 16:27
A może uruchomić połączenie z Vinnicą bez potrzeby udawania się do Przemyśla
 Vinnica ? To jakaś mieścina w Italii ?? Bo to coś na tzw ukrainie to jest Winnica.
Avatar
boggie / 18 sierpnia 2019 r. o 09:59
Non-bank loans. Production, inventories, services, development projects, consolidation of loans and credits. Purchase of companies, real estate, technology, inventory individually or completely. we offer at a lower price For entrepreneurs (self-employed persons, Ltd. etc.) and citizens. write to us now: dm8780115@gmail.com
Avatar
JUREK / 17 sierpnia 2019 r. o 16:29
KIEDYŚ  POCIĄG JECHAŁ  I STAWAŁ W  rawie ruskiej  jechał do  w-wy i z w-wy kumacie  jełopy ale  przed wyrównaniem  GRANICY
Avatar
chelmianka / 9 stycznia 2019 r. o 16:39
Nad tym polaczeniem pracowała i zapowiadala jeszcze poprzednia władza.
Avatar
weteran / 30 grudnia 2018 r. o 21:23
Kiedyś w PRL-u był pociąg z Lublina do Drezna...bo to były  dawne dobre czasy
 Pamietam te stare "dobre czasy" kiedy {lata 80-te] mysialem jezdzic na "wycieczki" przez radziecka Ukraine, Rumunie, Wegry, Bulgarie, Turcje, aby ponizajac sie zarobic w ciagu 10 dni 200-300$ ,ktore potrzebne byly do kupna zywnosci bezglutenowej, dla mojej corki! Zarabialem wtedy ok 30$ ito nie byla najnizsza pensja! Zywnosc bezglutenowa dostepna byla tylko w pewexach za $. Moja kuzynka umierala w strasznych cierpieniach na raka piersi, bo lekarz nie chcial, lub nie mogl podac jej morfiny by ulzyc w cierpieniach! Moja mama umarla na korytarzu szpitala na Staszica, bo nie bylo miejsca na sali! Takie yo byly "dobre czasy" Jak sobie porownam warunki w jakich wychowalem sie ja {lata 50-60te} moje dzieci{ lata 80-te} i warunki w jakich wychwuja sie obecnie moje wnuki i ich rowiesnicy, to nie chcialbym powrotu do tych "dobrych czasow"
 Pamietam te stare "dobre czasy" kiedy {lata 80-te] mysialem jezdzic na "wycieczki" przez radziecka Ukraine, Rumunie, Wegry, Bulgarie, Turcje, aby ponizajac sie zarobic w ciagu 10 dni 200-300$ ,ktore potrzebne byly do kupna zywnosci bezglutenowej, dla mojej corki! Zarabialem wtedy ok 30$ ito nie byla najnizsza pensja! Zywnosc bezglutenowa dostepna byla tylko w pewexach za $. Moja kuzynka umierala w strasznych cierpieniach na raka piersi, bo lekarz nie chcial, lub nie mogl podac jej morfiny by ulzyc w cierpi... rozwiń
Avatar
uota / 30 grudnia 2018 r. o 19:04
integrujemy się z Ukrainą , jak miło
Tiaaaa kraina U = poziom zakażonych HIV level Africa. W przedziale wiekowym 17-45 rok życia co dziesiąty Ukrainiec/Ukrainka jest nosicielem. Najbardziej zachowiony kraj w caluteńkiej Europie. Jest się z kim integrować.
 Najbardziej zaHIViony !!!!!!!
Avatar
? / 30 grudnia 2018 r. o 16:27
A może uruchomić połączenie z Vinnicą bez potrzeby udawania się do Przemyśla
 Vinnica ? To jakaś mieścina w Italii ?? Bo to coś na tzw ukrainie to jest Winnica.
Avatar
uota / 30 grudnia 2018 r. o 16:25
integrujemy się z Ukrainą , jak miło
 Tiaaaa kraina U = poziom zakażonych HIV level Africa. W przedziale wiekowym 17-45 rok życia co dziesiąty Ukrainiec/Ukrainka jest nosicielem. Najbardziej zachowiony kraj w caluteńkiej Europie. Jest się z kim integrować.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 13:55
A może uruchomić połączenie z Vinnicą bez potrzeby udawania się do Przemyśla
Avatar
a dawno dawno temu / 30 grudnia 2018 r. o 13:27
Kiedyś w PRL-u był pociąg z Lublina do Drezna...bo to były dawne dobre czasy
Avatar
Templar / 30 grudnia 2018 r. o 13:09
Przede wszystkim na granicy muszą być zamieniane polskie wagony w miejsce ukraińskich, bo inaczej nowe pociągi znowu będą wozić papierosy zamiast ludzi.
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

AZS AGH Kraków – MKS Avia Świdnik 3:1. Przykra niespodzianka

AZS AGH Kraków – MKS Avia Świdnik 3:1. Przykra niespodzianka

MKS Avia Świdnik przegrała na wyjeździe z AZS AGH Kraków 1:3

Ciepło, coraz cieplej i drożej

Ciepło, coraz cieplej i drożej

OGRZEWANIE Z drżeniem serca sprawdzasz, ile wynosi kolejny rachunek za ciepło? Boisz się, że za jakiś czas będzie jeszcze drożej? Pewnych rzeczy nie uda się uniknąć, ale są sposoby by zaoszczędzić

Tragiczny powrót z oglądania meczu. Kibic utopił się w rowie melioracyjnym

Tragiczny powrót z oglądania meczu. Kibic utopił się w rowie melioracyjnym

Obaj byli pijani. Ile alkoholu w organizmie miał 34-latek, który wracając z oglądania meczu ze znajomymi utopił się w rowie melioracyjnym w Zamościu, wykaże sekcja zwłok. Badanie jego 39-letniego kompana wykazało przeszło 2 promile.

Drogo?  To jasne jak słońce!
oszczędzanie

Drogo? To jasne jak słońce!

PRĄD Koszty energii rosną z roku na rok i nikt nie jest w stanie temu przeciwdziałać. Są jednak sposoby na to, żeby rachunek za prąd nie był aż tak bardzo bolesny. Co więcej rady na oszczędzanie nie są wcale trudne do zastosowania. Wystarczy zmienić tylko kilka naszych codziennych przyzwyczajeń

Nie żyje dwóch 19-latków. Znaleziono ich w samochodzie, w zamkniętym garażu

Nie żyje dwóch 19-latków. Znaleziono ich w samochodzie, w zamkniętym garażu

Tragedia w jednej z miejscowości w gminie Drelów (powiat bialski).

Suchą stopą przez jesień. Podsumowanie rundy w lubelskiej klasy okręgowej

Suchą stopą przez jesień. Podsumowanie rundy w lubelskiej klasy okręgowej

KS Cisowianka Drzewce i Janowianka Janów Lubelski po rundzie jesiennej są na miejscach premiowanych awansem do IV ligi

Jak leczyć depresję? Skuteczne sposoby

Jak leczyć depresję? Skuteczne sposoby

Depresja jest chorobą psychiczną, która dotyka dzieci, młodzież i dorosłych. Zaburzenie psychiczne znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, odbiera radość z życia. Niejednokrotnie prowadzi do prób samobójczych. Depresja wymaga leczenia.

W tym mieście bilety komunikacji miejskiej wciąż bezpłatne. Będą zmiany w kursowaniu autobusów

W tym mieście bilety komunikacji miejskiej wciąż bezpłatne. Będą zmiany w kursowaniu autobusów

Mieszkańcy osiedla Kochanowskiego w Chełmie zyskają dostęp do komunikacji miejskiej. Kursy kilku linii zostaną dostosowane do potrzeb uczniów. Od 1 grudnia Chełmskie Linie Autobusowe wprowadzą zmiany w rozkładach jazdy.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (28 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (28 listopada)

W poniedziałek drugie swoje drugie mecze na mistrzostwach świata w Katarze rozegrają zespoły z grup G i H. Hitem dnia będzie wieczorne starcie Urugwaju z Portugalią

"Kochane pieniążki" w Centrum Spotkania Kultur
4 grudnia 2022, 16:00

"Kochane pieniążki" w Centrum Spotkania Kultur

Sceniczną komedię "Kochane pieniążki" będzie można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1). Pokazy zaplanowano na 4 grudnia o godz. 16 i 19.

Właścicielka krów trafiła do więzienia. Idzie zima, wilki w okolicy, a zwierząt nie ma komu przygarnąć
Pierwsza strona
galeria

Właścicielka krów trafiła do więzienia. Idzie zima, wilki w okolicy, a zwierząt nie ma komu przygarnąć

Mieszkała z krowami i traktowała je bardziej jak towarzyszy, niż zwierzęta hodowlane. Ale krowy były w złym stanie, dlatego kobieta za znęcanie się nad nimi trafiła do więzienia. Teraz karmią je urzędnicy, a żaden gospodarz nie chce ich przygarnąć, bo nie można ich sprzedać do ubojni. Tymczasem robi się coraz zimniej, a w okolicy grasują wilki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Hiszpania – Niemcy 1:1. Podział punktów w starciu gigantów

Mundial 2022: Hiszpania – Niemcy 1:1. Podział punktów w starciu gigantów

Reprezentacja Niemiec wciąż pozostaje w grze o awans do fazy pucharowej. W niedzielny wieczór ekipa Hansiego Flicka zremisowała z Hiszpanią 1:1 ratując cenny punkt w końcówce spotkania

Tomaszów Lubelski. Wyrzuć elektrograty blisko domu

Tomaszów Lubelski. Wyrzuć elektrograty blisko domu

Nie trzeba już jechać do PSZOK, który na dodatek jest otwarty tylko w konkretnych porach, ale przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu zużytego sprzętu można się pozbyć wrzucając go do specjalnych pojemników. Taka możliwość właśnie pojawiła się w Tomaszowie Lubelskim.

Radny PiS wpadł z marihuaną w urzędzie, będą poważne konsekwencje. "Bardzo przykra historia"

Radny PiS wpadł z marihuaną w urzędzie, będą poważne konsekwencje. "Bardzo przykra historia"

Krzysztof Ż. radny miejski klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz urzędnik powiatowego starostwa przyznał się do zarzutu posiadania znacznej ilości środków odurzających. Sąd zastosował wobec niego środki zapobiegawcze, w tym zakaz opuszczania kraju.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!