Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

29 grudnia 2018 r.
18:56

Szykują nowe połączenie kolejowe z Ukrainą. Pociągi mają jeździć z Lublina przez Chełm

Autor: Zdjęcie autora bar
102 29 A A
Dworzec Główny we Lwowie
Dworzec Główny we Lwowie (fot. Tomasz Kuran)

Pojawiła się nadzieja, że na stacji Chełm Główny znowu będą zatrzymywały się pociągi międzynarodowe. Podróżni będą mogli się tu wsiadać do pociągu z Lublina do Lwowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedstawiciele najwyższego szczebla spółek Grupy PKP i Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycia) spotkali się w warszawskiej siedzibie PKP S.A. Rozmawiali o obecnym funkcjonowaniu oraz możliwościach rozwoju połączeń pasażerskich i towarowych pomiędzy naszymi krajami.

Chodzi m.in. połączenie pasażerskie z Lublina do Lwowa, prawdopodobnie oparte na przesiadce w Chełmie. Ponadto omawiano możliwości rozwoju przewozów towarowych z wykorzystaniem szerokiego toru biegnącego przez przejście graniczne Izow – Hrubieszów. W tym przypadku beneficjentem mogą być PKP LHS, które specjalizują się w przewozach kontenerowych i transporcie kombinowanym. Perspektywa ta wymaga jeszcze odpowiedniego rozwoju infrastruktury transgranicznej oraz sprecyzowania warunków taryfowych przewozu ładunków.

Spotkanie kolejarzy poprzedziło wcześniejsze wystąpienie ministrów infrastruktury Polski Andrzeja Adamczyka i Ukrainy Wołodymyra Omelana. Obaj poinformowali o planach uruchomienia nowych połączeń kolejowych między Lublinem i Lwowem oraz Przemyślem i Niżankowicami w obwodzie lwowskim.

– Jeśli uda się to nam uzgodnić, to dojdzie do korekty rozkładu jazdy pociągów w czerwcu przyszłego roku albo korekty rozkładu zimowego 2019 r. Na pewno nie będzie to trwało długo – zapewnił na wspólnej konferencji prasowej minister Andrzej Adamczyk. Dodał też, że do uruchomienia nowych połączeń zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura kolejowa. Wymienione projekty nowych połączeń kolejowych określił jako niewielkie i łatwe do zrealizowania.

Na tym tle nieporównanie większe znaczenie ma drogowy projekt Via Carpatia, który dzięki wsparciu Ukrainy może być wpisany w sieć bazową TEN-T, czyli transeuropejską sieć bazową. 

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. Ukraina chce połączyć się z tą trasą, modernizując drogi od Odessy do granicy z Polską.

Zapowiadane niedawno dodatkowe połączenie z Przemyśla do Lwowa właśnie zostało uruchomione 20 grudnia.

Quiz: Czy znasz te zabytki w woj. lubelskim?

Czy znasz te zabytki w woj. lubelskim?

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 o 19:40
+22
Lepiej aby Ukraina odbudowała tor normalny z Rawy Ruskiej do Lwowa wówczas można byłoby uruchomić pociąg z Polski z Warszawy/Lublina do Lwowa po normalnym torze, a i można by wykorzystać je do ruchu towarowego.
Avatar
Ja / 29 grudnia 2018 o 20:12
+12
Poczytaj biedaku skąd maja ten dworzec i parę innych budynków. 
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 o 19:17
+9
Podróżni będą mogli się tu wsiadać...brawo
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 o 23:39
+7
A kiedy połączenie z Mongolią ???
Avatar
Zamoscianin / 29 grudnia 2018 o 21:21
+6
A Zamość? Dalej za*** czyli dzicz. Jedyne co pozostało to szynobus do Lublina. A poseł Zawiślak zapowiadał połączenie ze Lwowem przez Hrebenne właśnie.
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 o 19:31
+6
Lepiej niech się postarają o bezpośrednie połączenia z Lublina do Krakowa a nie myślą o UPAinie
Avatar
Radny z Dopiewa. / 29 grudnia 2018 o 19:06
+6
A dlaczego w artykule o zachorowaniach na odrę moderujecie (nie zamieszczacie?) komentarze punktujące naganiaczy szczepionkowych?
 bo szczepionki pomagają baranie
Avatar
weteran / 30 grudnia 2018 o 21:23
+4
Kiedyś w PRL-u był pociąg z Lublina do Drezna...bo to były  dawne dobre czasy
 Pamietam te stare "dobre czasy" kiedy {lata 80-te] mysialem jezdzic na "wycieczki" przez radziecka Ukraine, Rumunie, Wegry, Bulgarie, Turcje, aby ponizajac sie zarobic w ciagu 10 dni 200-300$ ,ktore potrzebne byly do kupna zywnosci bezglutenowej, dla mojej corki! Zarabialem wtedy ok 30$ ito nie byla najnizsza pensja! Zywnosc bezglutenowa dostepna byla tylko w pewexach za $. Moja kuzynka umierala w strasznych cierpieniach na raka piersi, bo lekarz nie chcial, lub nie mogl podac jej morfiny by ulzyc w cierpieniach! Moja mama umarla na korytarzu szpitala na Staszica, bo nie bylo miejsca na sali! Takie yo byly "dobre czasy" Jak sobie porownam warunki w jakich wychowalem sie ja {lata 50-60te} moje dzieci{ lata 80-te} i warunki w jakich wychwuja sie obecnie moje wnuki i ich rowiesnicy, to nie chcialbym powrotu do tych "dobrych czasow"
 Pamietam te stare "dobre czasy" kiedy {lata 80-te] mysialem jezdzic na "wycieczki" przez radziecka Ukraine, Rumunie, Wegry, Bulgarie, Turcje, aby ponizajac sie zarobic w ciagu 10 dni 200-300$ ,ktore potrzebne byly do kupna zywnosci bezglutenowej, dla mojej corki! Zarabialem wtedy ok 30$ ito nie byla najnizsza pensja! Zywnosc bezglutenowa dostepna byla tylko w pewexach za $. Moja kuzynka umierala w strasznych cierpieniach na raka piersi, bo lekarz nie chcial, lub nie mogl podac jej morfiny by ulzyc w cierpi... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 o 19:59
+4
Do 2005 roku kursował pociąg relacji Warszawa Zachodnia Lublin Hrebenne Rawa Ruska.W Rawie przesiadka na pociąg do Lwowa po szerokim torze.Obecnie realnie najszybciej to pociąg Lublin Przemyśl skąd obecnie jest 5 pociągów dziennie do Lwowa Kijowa i Odessy.Do Lwowa i Kijowa komfortowy pociąg Hyundai Rotem .Bilet do Lwowa ok 30 zł, do Kijowa 70 zł. Do Lwowa czas podróży to 2 godziny , do Kijowa 7 godzin
Avatar
? / 30 grudnia 2018 o 16:27
+2
A może uruchomić połączenie z Vinnicą bez potrzeby udawania się do Przemyśla
 Vinnica ? To jakaś mieścina w Italii ?? Bo to coś na tzw ukrainie to jest Winnica.
Avatar
chelmianka / 9 stycznia 2019 o 16:39
0
Nad tym polaczeniem pracowała i zapowiadala jeszcze poprzednia władza.
Avatar
weteran / 30 grudnia 2018 o 21:23
+4
Kiedyś w PRL-u był pociąg z Lublina do Drezna...bo to były  dawne dobre czasy
 Pamietam te stare "dobre czasy" kiedy {lata 80-te] mysialem jezdzic na "wycieczki" przez radziecka Ukraine, Rumunie, Wegry, Bulgarie, Turcje, aby ponizajac sie zarobic w ciagu 10 dni 200-300$ ,ktore potrzebne byly do kupna zywnosci bezglutenowej, dla mojej corki! Zarabialem wtedy ok 30$ ito nie byla najnizsza pensja! Zywnosc bezglutenowa dostepna byla tylko w pewexach za $. Moja kuzynka umierala w strasznych cierpieniach na raka piersi, bo lekarz nie chcial, lub nie mogl podac jej morfiny by ulzyc w cierpieniach! Moja mama umarla na korytarzu szpitala na Staszica, bo nie bylo miejsca na sali! Takie yo byly "dobre czasy" Jak sobie porownam warunki w jakich wychowalem sie ja {lata 50-60te} moje dzieci{ lata 80-te} i warunki w jakich wychwuja sie obecnie moje wnuki i ich rowiesnicy, to nie chcialbym powrotu do tych "dobrych czasow"
 Pamietam te stare "dobre czasy" kiedy {lata 80-te] mysialem jezdzic na "wycieczki" przez radziecka Ukraine, Rumunie, Wegry, Bulgarie, Turcje, aby ponizajac sie zarobic w ciagu 10 dni 200-300$ ,ktore potrzebne byly do kupna zywnosci bezglutenowej, dla mojej corki! Zarabialem wtedy ok 30$ ito nie byla najnizsza pensja! Zywnosc bezglutenowa dostepna byla tylko w pewexach za $. Moja kuzynka umierala w strasznych cierpieniach na raka piersi, bo lekarz nie chcial, lub nie mogl podac jej morfiny by ulzyc w cierpi... rozwiń
Avatar
uota / 30 grudnia 2018 o 19:04
+1
integrujemy się z Ukrainą , jak miło
Tiaaaa kraina U = poziom zakażonych HIV level Africa. W przedziale wiekowym 17-45 rok życia co dziesiąty Ukrainiec/Ukrainka jest nosicielem. Najbardziej zachowiony kraj w caluteńkiej Europie. Jest się z kim integrować.
 Najbardziej zaHIViony !!!!!!!
Avatar
? / 30 grudnia 2018 o 16:27
+2
A może uruchomić połączenie z Vinnicą bez potrzeby udawania się do Przemyśla
 Vinnica ? To jakaś mieścina w Italii ?? Bo to coś na tzw ukrainie to jest Winnica.
Avatar
uota / 30 grudnia 2018 o 16:25
0
integrujemy się z Ukrainą , jak miło
 Tiaaaa kraina U = poziom zakażonych HIV level Africa. W przedziale wiekowym 17-45 rok życia co dziesiąty Ukrainiec/Ukrainka jest nosicielem. Najbardziej zachowiony kraj w caluteńkiej Europie. Jest się z kim integrować.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 o 13:55
+1
A może uruchomić połączenie z Vinnicą bez potrzeby udawania się do Przemyśla
Avatar
a dawno dawno temu / 30 grudnia 2018 o 13:27
0
Kiedyś w PRL-u był pociąg z Lublina do Drezna...bo to były dawne dobre czasy
Avatar
Templar / 30 grudnia 2018 o 13:09
+1
Przede wszystkim na granicy muszą być zamieniane polskie wagony w miejsce ukraińskich, bo inaczej nowe pociągi znowu będą wozić papierosy zamiast ludzi.
Avatar
Karol / 30 grudnia 2018 o 11:01
-2
integrujemy się z Ukrainą , jak miło
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 o 02:29
+1
Piękny polski dworzec...
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwają zapisy na Trzecią Dychę do Maratonu

Trwają zapisy na Trzecią Dychę do Maratonu 0 1

Trzecia Dycha do Maratonu zbliża się wielkimi krokami. Już w nocy z 2 na 3 lutego uczestnicy staną na starcie tego wyjątkowego biegu

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo]
galeria
film

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo] 3 2

Policjanci z IV Komisariatu Policji w Lublinie szukają kobiety, która zapłaciła nie swoją kartą w jednej z lubelskich galerii handlowych

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje 5 5

Młodzi niechętnie wybierają naukę w szkołach uczących zawodu. Nadzieją dla rynku szukającego specjalistów dla branży budowlanej czy gastronomicznej są dorośli chcący zdobyć nową profesję

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska 0 11

- PiS nie wystawi własnego kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska - zadeklarował prezes Jarosław Kaczyński

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować
galeria

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować 0 3

Serial „W rytmie serca” kręcony w Kazimierzu Dolnym został nominowany do nagrody Telekamery 2019 r.

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii
24 marca 2019, 18:00

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 24 marca o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej Anita Lipnicka z koncertem z Bliska.

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego 0 11

Dziś zbiera się zarząd powiatu puławskiego. Tematem spotkania będą nieprawidłowości w I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego stwierdzone w trakcie kontroli. Dyrektor placówki Beacie Trzcińskiej-Staszczyk grozi m.in. zawieszenie

Krzysztof Piątek blisko AC Milan
film

Krzysztof Piątek blisko AC Milan 0 0

Nie Real Madryt, ale AC Milan ma być nowym klubem Krzysztofa Piątka. Jak podaje włoski Mediaset, agenci polskiego snajpera przebywają już w Mediolanie, gdzie ustalają szczegóły przeprowadzki Piątka na San Siro.

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę 1 12

Były dyrektor WORD w Lublinie i były lubelski kurator oświaty kierownikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kraśnik. Zmian kadrowych na fotelach szefów poszczególnych wydziałów jest więcej

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą?
film

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą? 18 2

Gdy Kazimiera Zaręba wyjeżdżała na pielgrzymkę do Wilna, jej bliscy nie przypuszczali, że widzą się z nią po raz ostatni. Kobieta zaginęła bez śladu.

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację?
galeria

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację? 25 39

Pod coraz większym znakiem zapytania znajduje się rozbudowa Systemu Zarządzania Ruchem, której główny wykonawca złożył w sądzie wniosek o upadłość. W poniedziałek stołeczny sąd postanowił o zabezpieczeniu majątku spółki, do której puka już komornik. Co dalej z kontraktem na lubelską sygnalizację?

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia]
galeria

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia] 141 16

Społeczność Chełma włączyła się ogólnopolskich marszów przeciwko agresji i nienawiści. We wtorek przed godziną 18, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zebrali się na deptaku przy ul. Lwowskiej, skąd przemaszerowali na pl. Łuczkowskiego. Kilkadziesiąt osób zebrało się także w Annopolu