Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2018 r.
13:57

Lubelskie: Bez torów, bez pociągów. Co czeka pasażerów kolei?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 32 A A

Czy czeka nas jeszcze rok bez pociągów między Lublinem a Dęblinem? Bez osobowych - na pewno, bo kolej zamawia zastępczą komunikację na kolejnych 12 miesięcy. Nie ma też pewności, że w tym czasie uda się odtworzyć tory i wysłać pociągi dalekobieżne. Zanosi się też na cięcia w zakupach taboru.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Linia przez Nałęczów i Puławy do Dęblina jest nieprzejezdna ze względu na jej gruntowną przebudowę. Prace utknęły w miejscu, bo wykonawca – włoska firma Astaldi – zrezygnował z kontraktu z koleją. Pociągi dalekobieżne nadal kursują objazdami, a regionalne są zastąpione autobusami. Wiele wskazuje na to, że musimy się do takiej sytuacji przyzwyczaić.

Jeszcze jeden rok

Przewozy Regionalne ogłosiły właśnie przetarg na kontynuację autobusowej obsługi trasy między Lublinem a Dęblinem. Oczekują przynajmniej ośmiu autobusów mających nie mniej niż 49 miejsc siedzących. Do świadczenia takiej usługi kolejarze są skłonni dopuścić nawet autobusy z rocznika 2005.

Umowa na zastępczą komunikację ma być zawarta na 12 miesięcy. To oznacza, że powrót regionalnej kolei może nastąpić najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Wcześniejszego wznowienia kursów nie zapowiada zresztą oficjalny rozkład jazdy na rok 2019.

Mniejsze zakupy

Okazuje się też, że okrojone mogą zostać zakupy nowych pociągów dla tras regionalnych. Samorząd województwa od miesięcy bezskutecznie próbował zamówić 11 klimatyzowanych pojazdów. Każdy z trzech przetargów unieważniono, bo dostawcy proponowali ceny znacznie przekraczające kwotę zarezerwowaną na zapłatę.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że nowe władze województwa mogą zmniejszyć planowane zakupy o dwa, a nawet trzy pociągi. Oficjalnie żadne liczby nie padają.

– Aktualnie analizujemy dalsze postępowanie pod kątem ewentualnego dostosowania wielkości zamówienia do możliwości budżetowych i składanych ofert – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa. – Wstępnym zamierzeniem jest przeprowadzenie kolejnej procedury przetargowej w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Kiedy będą tory?

Chociaż oficjalny rozkład jazdy na przyszły rok obiecuje, że od 9 czerwca wrócą pociągi dalekobieżne z Lublina przez Puławy i Dęblin w stronę Radomia i Warszawy, to sami kolejarze przyznają, że to nierealne.

– Wznowienie ruchu Lublin-Dęblin po jednym torze będzie możliwe nie wcześniej niż w trzecim kwartale 2019 r. – potwierdza Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskich Linii Kolejowych.

Nieoficjalnie mówi się o tym, że dalekobieżne połączenia przez Puławy i Dęblin najwcześniej wrócą za rok.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
płacący podatki na polityków / 11 grudnia 2018 r. o 14:19
Nikt z urzędasów kolei tego nie widział w trakcie pracy. Przebudowywane tory (na całej długości) były przykryte ogromnym wielokilometrowym namiotem, prace prowadzone potajemnie i darmozjady z kolejowej spółki nie miały możliwości stwierdzić, że wykonawca nie ma pojęcia o tym co robi. Ten bałwan inżynier projektu, koordynator, czyli osobnik człekokształtny biorący duże pieniądze, odpowiedzialny za nadzór ze strony kolei nad pracami, powinien natychmiast zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej i osadzony w tzw. "pierdlu"! TE dARMOZJADY BAWIĄ SIĘ ZA NASZE PIENIĄDZE I NIE PONOSZĄ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI FINANSOWEJ I KARNEJ ! Taka to sprawiedliwość i równość nastała.
Nikt z urzędasów kolei tego nie widział w trakcie pracy. Przebudowywane tory (na całej długości) były przykryte ogromnym wielokilometrowym namiotem, prace prowadzone potajemnie i darmozjady z kolejowej spółki nie miały możliwości stwierdzić, że wykonawca nie ma pojęcia o tym co robi. Ten bałwan inżynier projektu, koordynator, czyli osobnik człekokształtny biorący duże pieniądze, odpowiedzialny za nadzór ze strony kolei nad pracami, powinien natychmiast zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej i osadzony w tzw. "pierdlu"!... rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 14:16
już rok temu na jesieni było wiadomo na 100% że nie zdążą, a wszyscy Ci którzy twierdzili inaczej próbowali zaklinać rzeczywistość łgając w żywe oczy; PLK chwaliło się zakupem czy wynajęciem śmigłowca do monitorowania postępu prac i to była dopiero komedia, a w zasadzie tragikomedia; bezład totalny, a nowy rozkład jazdy tylko potwierdza to, że w PLK pracują osoby które tam nie powinny się znaleźć
Avatar
Borubar / 11 grudnia 2018 r. o 14:16
Polska wschodnia w ruinie a pisiory obiecywały złote góry...
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 15:15
Firma Astaldi powinna dostać zakaz uczestnictwa w przetargach w Polsce na najbliższe 100 lat.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 14:20
jak PLK chce uratować choć odrobinę honoru, to może niech spróbują puścić pociągi ze Śląska przez Tarnobrzeg i Kraśnik po skończonej przebudowie i elektryfikacji linii Lubin - Stalowa Wola
Avatar
Adam z Lublina / 11 grudnia 2018 r. o 15:15
Tak to się kończy jak do władzy dorwali się misiewicze. Czy przypadkiem specjalistą od inwestycji w PKP nie został były kandydat PiSu na prezydenta Pan Muszyński? Jeśli tak to całe szczęście, że to na PKP narobił takiego bałaganu a nie w Lublinie....
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 14:09
Dobra ZAMIANA
Avatar
Wolny / 11 grudnia 2018 r. o 15:17
Misiewicze nie potrafią nic zbudować, no chyba że chcą pomnik to wyjdzie maszkaron.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 19:09
Wygląda na to że remont potrwa jeszcze 2 - 3 lata.Chyba wszyscy stracili nadzieję że będzie inaczej.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 15:10
Wrócą za dwa albo trzy lata przy dobrych wiatrach a biorąc pod uwagę fakt że nic na modernizowanym szlaku się nie dzieje to powrót nastąpi za około cztery lata a co do samorządu województwa to chyba są oderwani od rzeczywistości chcąc kupić w Polsce tabor za taką cenę niech spróbują na Białorusi albo w Chinach może tam kupią i oczywiście używany a nie nowy
Avatar
mat99 / 12 grudnia 2018 r. o 09:26
Dokładnie. Przebudowa, jak wiele innych bez wizji. Za 2 lata mało kto będzie tymi pociągami jeździł jak powstanie S17. Do stacji trzeba jrszcze jakoś dotrzeć lub z niej wyjechać, tu PKSy praktycznie nie jeżdżą; o budowie prkingòw piętrowych przy stacjach, nawet nikt nie wspomina.....Oni chcą budować CPK?.....Żenada.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2018 r. o 09:17
Na Czubach ludzie zadowoleni bo im pociągi po nocy nie hałasują.
Avatar
olo / 12 grudnia 2018 r. o 07:31
Jaki rok ? W wersji optymistycznej 5-6 lat bez ruchu pasażerskiego.
 Oczywiście. Jak rząd mówi rok, to trzeba dłożyc do tego 4 lata.... ha ha... To jak ze słynną STĘPKĄ w stoczni. Była imprezka z pompą, a stepka zardzewiała..... promu ni widu, ni słychu... wszyscy mówią, że zamiast wchodzic w plany budowy kolosa, trzeba było zaczynac od mniejszych jednostek, a nie rzucać się jak szczerbaty na suchary.... I mamy - ni widu, ni słychu - za to PIKNE PLANY!!!!!
Avatar
polo / 12 grudnia 2018 r. o 07:29
Tak wspaniale się dzieje? Tak super rządzą? A tylko na okrągło.... cięcia, cięcia, cięcia..... Tu rezygnują z inwestycji, tam tną koszty..... a potem mamy takie kwiatki, że kolejny rok bez torów.....
Avatar
Bolek / 12 grudnia 2018 r. o 06:57
W cywilizowanym świecie nie rozbiera się od razu obydwu nitek torów. Najpierw jeden aby można z ograniczoną prędkością po drugim przewozić pasażerów i towary. Ale co ja wiem może ny w Mongolii żyjemy.
Avatar
Polska w ruinie / 11 grudnia 2018 r. o 21:03
Ale o co chodzi? Pis mówił w kampanii wyborczej o Polsce w ruinie? Mówił. No zapomnieli tylko dodać, że to nie było hasło wyborcze tylko obietnica wyborcza
Avatar
Karol / 11 grudnia 2018 r. o 19:59
Firma Astaldi powinna dostać zakaz uczestnictwa w przetargach w Polsce na najbliższe 100 lat.
 firma Astaldi podobno na Śląsku wygrała przetarg przy budowie odcinka drogi czy autostrady
Avatar
Gość / 11 grudnia 2018 r. o 19:09
Wygląda na to że remont potrwa jeszcze 2 - 3 lata.Chyba wszyscy stracili nadzieję że będzie inaczej.
Avatar
Wajs / 11 grudnia 2018 r. o 18:55
Kolej OK, Lotnisko OK ! Już nie wiem sam jak odwdzięczyć się dziś mam, Dręczy mnie wciąż to pytanie, Jak swą wdzięczność mam okazać, ukochanej "dobrej zmianie".
Avatar
gospodarz domu / 11 grudnia 2018 r. o 18:42
Przed wyborami trzeba będzie ułożyć atrapę torów, żeby przeciąć wstęgę i pokazać sukces w TV
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2022: Dziś mecz Polska - Francja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i stream on-line

Mundial 2022: Dziś mecz Polska - Francja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i stream on-line

Polska po słabej grze w meczu z Argentyną i porażce 0:2 awansowała po raz pierwszy w XXI do fazy pucharowej mistrzostw świata. W niedzielę podopieczni Czesława Michniewicza zmierzą się z Francją i nie będą mieli nic do stracenia, bo nikt nie wymaga od nich zwycięstwa w starciu z mistrzami świata z 2018 roku

Mundial 2022: Argentyna - Australia 2:1. Udany jubileusz Messiego

Mundial 2022: Argentyna - Australia 2:1. Udany jubileusz Messiego

Reprezentacja Argentyny zgodnie z przewidywaniami pokonała Australię, choć ekipa z Antypodów pokazała charakter i tanio skóry nie sprzedała. Albicelestes wygrali 2:1 i w ćwierćfinale zagrają z Holandią

Zupełnie „Inny Wymiar” w Chatce Żaka. Stoły pełne gier. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Zupełnie „Inny Wymiar” w Chatce Żaka. Stoły pełne gier. Zdjęcia

W Chatce Żaka odbył się „Inny Wymiar”. To okazja do poznania gier – nie tylko planszowych.

Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 2:3. Znów wygrali po pięciu setach

Ślepsk Malow Suwałki – LUK Lublin 2:3. Znów wygrali po pięciu setach

LUK Lublin zanotował kolejne zwycięstwo w PlusLidze i kolejny raz potrzebował na to aż pięciu setów. Lublinianie wygrali na wyjeździe po tie-breaku ze Ślepskiem Malow Suwałki

Katar 2022. Ile polscy piłkarze zarobią, jak wygrają z Francją

Katar 2022. Ile polscy piłkarze zarobią, jak wygrają z Francją

Tylko za awans na mundial FIFA płaci 9 mln dolarów. Z każdą stawką rośnie finansowa nagroda.

Lubelskie. Zima bez stoku narciarskiego, bo trzeba oszczędzać prąd

Lubelskie. Zima bez stoku narciarskiego, bo trzeba oszczędzać prąd

Samorządy muszą oszczędzać na energii, bo inaczej zapłacą kary. Dlatego Biała Podlaska zmienia godziny pracy urzędu, a Międzyrzec Podlaski nie uruchomi stoku narciarskiego.

Symfonicznie i multimedialnie - Namysłowiacy bajkowo dla dzieci
9 grudnia 2022, 10:00

Symfonicznie i multimedialnie - Namysłowiacy bajkowo dla dzieci

Jeden dzień i trzy symfoniczne, wzbogacone pokazami multimedialnymi koncerty – tak będzie w piątek (9 grudnia) w Zamojskim Domu Kultury za sprawą Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego.

Świdnik będzie mieć autobusy wodorowe. Podpisanie umów z NFOŚiGW

Świdnik będzie mieć autobusy wodorowe. Podpisanie umów z NFOŚiGW

Zakup trzech autobusów wodorowych i budowa sześciu stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Taki plan na dwa najbliższe lata ma miasto Świdnik. W tej sprawie, w sobotę w świdnickim Urzędzie Miasta zostały podpisane umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mundial 2022: Holandia – USA 3:1. Jest pierwszy ćwierćfinalista

Mundial 2022: Holandia – USA 3:1. Jest pierwszy ćwierćfinalista

Nie było niespodzianki w pierwszym meczu 1/8 finału mundialu w Katarze. Holandia pokonała w sobotę USA 3:1. W nagrodę w ćwierćfinale zagra z lepszym, z pary Argentyna – Australia.

Korona Kielce – Górnik Łęczna 4:0. Sparingowa porażka na koniec roku

Korona Kielce – Górnik Łęczna 4:0. Sparingowa porażka na koniec roku

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli treningi w 2022 roku. W ostatnim meczu kontrolnym zielono-czarni musieli uznać wyższość grającej w PKO BP Ekstraklasie Korony Kielce, której ulegli 0:4

To nie był dobry rok Bogdanki, jaka przyszłość kopalni? Jest ważna deklaracja prezesa
Barbórka 2022
galeria

To nie był dobry rok Bogdanki, jaka przyszłość kopalni? Jest ważna deklaracja prezesa

Lada dzień zakończą się prace przy budowie chodnika pomocniczego do zaciśniętej ściany w polu Stefanów – zapowiada p.o. prezes kopalni Bogdanka. To m.in. z powodu problemów w tym miejscu wydobycie w lubelskiej kopalni znacznie spadło, a stanowisko stracił poprzedni prezes. Podczas dzisiejszych obchodów Dnia Górnika dużo mówiło się także o tym, że z powodu obecnej wojny w Ukrainie i trudnej sytuacji w energetyce, węgiel wciąż jest dla Polski ważny.

Miłosz Bachonko pokazał całej Polsce, że ma talent. "Nigdy nie oglądało mnie tak wiele osób"

Miłosz Bachonko pokazał całej Polsce, że ma talent. "Nigdy nie oglądało mnie tak wiele osób"

Miłosz Bachonko ma 12 lat a za sobą m.in. koncert w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Oprócz tego tysiące planów na przyszłość i 300 tys. zł, które zdobył za wirtuozerskie umiejętności.

W Zamościu już czuć Boże Narodzenie. Co można kupić na Jarmarku Świątecznym?
galeria

W Zamościu już czuć Boże Narodzenie. Co można kupić na Jarmarku Świątecznym?