Chociaż tegoroczny Lubelski Festiwal Filmowy w całości przeprowadzony zostanie w formule online, to organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby nie zabrakło elementów, które przez lata stanowiły o jakości imprezy. W sieci odbędą się nie tylko projekcje filmowe, ale i spotkania z ciekawymi gośćmi czy warsztaty dla odbiorców w różnym wieku. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-28 listopada.
Od Złotych Mrówkojadów do LFF
Historia najważniejszego lubelskiego festiwalu filmowego sięga 2007 roku, kiedy po raz pierwszy wręczono słynne już statuetki Złotych Mrówkojadów. Inicjatywa Macieja Misztala i Andrzeja Rusina bardzo szybko zyskała uznanie i ogólnopolski, a wkrótce także międzynarodowy, charakter. Dość powiedzieć, że Złote Mrówkojady odbierali w Lublinie uznani dziś twórcy filmowi z kraju i zagranicy.
- Złote Mrówkojady otrzymali m.in.: Kuba Czekaj, Cesar Diaz Melendez, Grzegorz Jaroszuk, Moritz Krämer, Paweł Maślona, Miłosz Sakowski, Grzegorz Szczepaniak, Max Zähle, czy Grzegorz Zariczny - wymieniają organizatorzy festiwalu.
Od 10. jubileuszowej gali organizatorzy ogłosili zmianę nazwy na Lubelski Festiwal Filmowy. Przez lata na lubelskiej imprezie pokazano blisko 1000 filmów. Tylko w tym roku organizatorzy pokażą ponad 120 produkcji w ramach kilku sekcji tematycznych i konkursowych. Mimo że po raz pierwszy wydarzenie będzie miało zupełnie inny charakter niż dotychczas, bo w całości przeprowadzone zostanie online, odbędą się zarówno projekcje filmowe, jak i szereg wydarzeń towarzyszących.
Ponad 50 filmów w konkursach
Podczas tegorocznej edycji LFF zaprezentowanych zostanie 6 filmów pełnometrażowych w ramach konkursu Fokus: Pełny Metraż. Polskę reprezentuje dwóch debiutantów: Bartosz Kruhlik z nagrodzoną na festiwalu w Gdyni "Supernovą" i Piotr Adamski z nagrodzonym na festiwalu w Koszalinie "Easternem". Oprócz tego widzowie zobaczą aż 4 premiery, będą to: cypryjski "Obywatel senior", łotewska "Jełgawa 94'", czeskie "D2: Pociągiem na koniec świata" oraz rosyjski film "Etiuda #2".
Lubelski Festiwal Filmowy będzie również świętem krótkiego metrażu. O statuetki Złotego Mrówkojada powalczy w 7 konkursach 50 filmów. Przed nami konkursy: Animacja, Dokument, Emocje, Pomysł, Temat, Eksperyment i konkurs filmów dziecięcych.
W tym roku w jury festiwalu zasiądą: Katarzyna Borowiecka (znana do niedawna z radiowej Trójki, a obecnie autorka POPcastu) oraz Agnieszka Pisarek i Dawid Adamek (autorzy najpopularniejszego w Polsce kanału dyskusyjnego poświęconego filmom Sfilmowani). Tegorocznych laureatów Festiwalu poznamy 28 listopada.
Nie tylko rywalizacja
Tradycyjnie Lubelski Festiwal Filmowy będzie obfitował w wydarzenia towarzyszące. Nie zabraknie ciekawych spotkań z zaproszonymi gośćmi oraz prelekcji. Organizatorzy zaproszą m.in. na spotkanie z reżyserami dokumentu "Książę i dybuk" (26 listopada, godz. 17), dyskusję "Jak opowiadać o historii?", którą poprowadzi dr Radosław Bomba z UMCS (26 listopada, godz. 20), czy wykład poświęcony jednemu z pionierów kina - Kazimierzowi Prószyńskiemu (27 listopada, godz. 16). O perspektywach festiwali filmowym będą dyskutowali organizatorzy tworzący sieć Film Festivals Constellation (28 listopada, godz. 19).
Ważnym elementem tegorocznej odsłony LFF będą warsztaty festiwalowe z ekspertami. W poniedziałek, 23 listopada o godz. 20 odbędą się warsztaty języka filmowego dla studentów, z kolei we wtorek, 24 listopada o godz. 18 organizatorzy zaproszą licealistów na zajęcia poświęcone nowoczesnemu pisaniu i mówieniu o filmie. Będzie też koncert Czułej Obserwacji (26 listopada, godz. 22), a na amatorów wyzwań czeka Filmowy Pub Quiz (25 listopada, godz. 22).
Lubelski Festiwal Filmowy w Internecie
W tym roku wszystkie wydarzenia festiwalowe będą darmowe i odbędą się za pośrednictwem Internetu. Aby obejrzeć wybrany film, należy wejść na stronę internetową lff.lublin.pl i w zakładce "Edycja 2020" wybrać "Harmonogram". Następnie należy zarejestrować się na wybrany pokaz poprzez system Evenea i uzyskać kod dostępu do projekcji.
Większość wydarzeń towarzyszących odbywać się będzie na żywo na Facebooku LFF. Niektóre z nich, na przykład warsztaty, będą prowadzone za pośrednictwem platformy ZOOM. W takim przypadku również wymagana jest darmowa rejestracja w systemie Evenea. Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu.
Program Festiwalu:
23 listopada:
- godz. 16.30 - filmy w sekcji "Niedostosowani"
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Emocje, cz. 1"
- godz. 18.30 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 20 - filmy w sekcji "Online stories"
- godz. 20 - warsztaty języka filmowego
- godz. 22 - Klub Festiwalowy Online, Filmowy Open-Mike, Stand-Up
24 listopada:
- godz. 16.30 - filmy w sekcji "Animowany Świat cz. 1"
- godz. 17 - rozmowa o filmie "Z dalekiego kraju"
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Eksperyment"
- godz. 18 - warsztaty nowoczesnego pisania i mówienia o kinie
- godz. 18.30 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 20 - filmy w sekcji "Animowany Świat cz. 2"
25 listopada:
- godz. 16.30 - filmy w sekcji "Brutalna rzeczywistość"
- godz. 17 - rozmowa o filmie "Dybuk"
- godz. 18 - filmy w sekcji "Świat w offie"
- godz. 18.30 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 19.45 - konkurs "Fokus: Dokument cz. 1"
- godz. 22 - Klub Festiwalowy Online, Filmowy Pub Quiz
26 listopada:
- godz. 16.30 - filmy w sekcji "Świat kobiet"
- godz. 17 - pokaz filmu "Książę i dybuk" i spotkanie z twórcami
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Temat cz. 1"
- godz. 19 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 19.30 - filmy w sekcji "Zoom na emigrację"
- godz. 20 - Lublin Media Meetings: jak opowiadać o historii?
- godz. 22 - Klub Festiwalowy Online, Koncert Czuła Obserwacja
27 listopada:
- godz. 16 - rozmowa o Kazimierzu Prószyńskim
- godz. 16.30 - konkurs "Fokus: Dokument cz. 2"
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Pomysł"
- godz. 19 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 20 - konkurs "Fokus: Animacja"
- godz. 21.30 - filmy w sekcji "Czego się boimy"
28 listopada:
- godz. 10 - filmy w sekcji "Rodzinne kino 10+"
- godz. 11 - konkurs "Fokus: Dzieci 7+"
- godz. 12 - warsztaty dla rodzin
- godz. 13 - filmy w sekcji "Przyszłość w offie"
- godz. 14.15 - filmy w sekcji "Zrozumieć dorosłość"
- godz. 16.30 - konkurs "Fokus: Emocje, cz. 2"
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 18.30 - konkurs "Fokus: Temat cz. 2"
- godz. 19 - Lublin Media Meetings: nowy początek?
- godz. 20 - filmy w sekcji "Przemoc rodzi przemoc"