Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 października 2021 r.
17:36

Dlaczego nauczyciele z regionu pokazują czerwoną kartkę ministrowi Czarnkowi?

47 10 A A
(fot. TVN 24 / x-news)

Ponad 200 nauczycieli z województwa lubelskiego wzięło udział w sobotniej manifestacji pod budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Pytani o to, przeciwko czemu protestują w pierwszym zdaniu zgodnie podkreślają: powodów jest bardzo wiele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Manifestację „Czerwona kartka dla ministra Czarnka” zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

– Rządzący nie przyglądają się temu co dzieje się w szkołach tylko proponują zmiany oderwane od rzeczywistości – uważa nauczycielka z Lublina, która brała udział w manifestacji. Jak mówi, sama niedługo przejdzie na emeryturę ale zależy jej na tym jak oświata będzie wyglądała w kolejnych latach i czy do zawodu będą przychodzili młodzi ludzie. – Punktem wyjścia do zmian powinno być przyjrzenie się podstawie programowej, ale nie widzę, żeby coś takiego miało miejsce.

– Jestem oburzona i zniesmaczona. Takiej arogancji i zakłamania ze strony ministerstwa nigdy bym się nie spodziewała – mówi nauczycielka ze wschodniej części woj. lubelskiego. – To brzmi politycznie, ale tak nie jest. Miałam też poważne zastrzeżenia do poprzedniej opcji politycznej. Oświata w naszym kraju nigdy nie była priorytetem. Pora to wreszcie zmienić!

– Powodów do protestu jest bardzo wiele. Mnie najbardziej denerwuje zabieranie autonomii szkołom, a przecież każda placówka jest inna. Każda ma innych uczniów i innym potrzebom musi sprostać. Oczywiście musi być apolityczna ale powinna też pokazywać różne punkty widzenia. Tymczasem prezentację odmiennych poglądów próbuje się ograniczyć. Na to nie mogę się zgodzić – mówi protestująca nauczycielka z Lublina.

– Konieczne jest przywrócenie demokratycznego oblicza oświacie, a nie nieudolne reformy i podstawy programowe pisane na kolanie – dodaje inny uczestnik protestu.

Nauczyciele krytykują też pomysł zwiększenia pensum. Podkreślają, że nikt z rządzących nie myśli o potencjalnych konsekwencjach takiego kroku: braku miejsca w szkołach na dodatkowe spotkania z dziećmi i konieczności rozwiązania umów o pracę z ok. ¼ nauczycieli.

– Denerwuje mnie przekaz w mediach: nauczycielom nie chce się pracować za to chcą dużo zarabiać. Tymczasem my chcemy powiązania wynagrodzeń dla wszystkich pracowników oświaty ze średnią w gospodarce. Czy to rzeczywiście taki problem? – pyta inny uczestnik manifestacji.

Do protestujących nie wyszedł nikt z MEiN.

– Nie wiem, czy nasza manifestacja przyniesie jakikolwiek skutek – mówi jedna z członkiń ZNP z woj. lubelskiego. – Rozmowy z ministerstwem są bardzo trudne. To nie dialog tylko monolog.

– Nikt się z nami nie liczy. Pewnie dlatego, że przyjechaliśmy do stolicy w weekend żeby nie sprawiać kłopotu mieszkańcom miasta i żeby nie blokować ulic. Mam jednak nadzieję, że ktoś wreszcie zwróci uwagę na to, że poświęcamy dzień wolny żeby protestować w imię idei. Jeśli to robimy to znaczy, że walczymy w naprawdę ważnej dla nas sprawie.

Wideo: TVN 24 / x-news

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paul / 11 października 2021 r. o 07:10
+8
Czego chcą nauczyciele? tego co m mocodawcy podpowiedzą! Przypomnijcie sobie "ministrów" za rządów PO/PSL , przypomnijcie sobie jak was traktowano, jak was doceniano finansowo, jak ludzie odchodzili od zawodu. Myślę , że tzw,"bidy" nie macie i nie dajcie sobą manipulować! Może zajmijcie się np. Broniarzem nic nie robiącym poza "czesaniem kasy" i przytakującym PO a powinien być apolityczny. Podczas tych "strajków" wciągał młodzież, pletli bzdury czytając z podanych kartek, nauczycieli wygłupiali się do kamer TVN. Może pojawią się takie transparenty: " Żądamy osmio-godzinnego dnia pracy !" "Żądamy 26 dni urlopu dla dobra edukacji!" !
Czego chcą nauczyciele? tego co m mocodawcy podpowiedzą! Przypomnijcie sobie "ministrów" za rządów PO/PSL , przypomnijcie sobie jak was traktowano, jak was doceniano finansowo, jak ludzie odchodzili od zawodu. Myślę , że tzw,"bidy" nie macie i nie dajcie sobą manipulować! Może zajmijcie się np. Broniarzem nic nie robiącym poza "czesaniem kasy" i przytakującym PO a powinien być apolityczny. Podczas tych "strajków" wciągał młodzież, pletli bzdury czytając z podanych kartek, nauczycieli wygłupiali się do ... rozwiń
Avatar
mirass / 10 października 2021 r. o 19:37
+8
Motywy rządu widać gołym okiem. Zniszczyć polską inteligencję, bo ludzie wykształceni nie głosują na pis. Odróżniają kupowanie głosów, chęć koryta i zemsty od dobra. Nie dają się manipulować fake newsami TVPis. Stąd szczucie nauczycieli, sędziów, lekarzy, żołnierzy i artystów. Nauczycieli zastąpią katecheci, lekarzy strażacy z OSP, żołnierzy zastąpi WOT, a zaoszczędzone pieniądze pójdą do Tadka Rydzyka
Avatar
Max... / 10 października 2021 r. o 20:58
+7
A może owym "tępakiem" niekoniecznie  był nauczyciel? Taka mnie refleksja naszła...
Avatar
Kroll / 10 października 2021 r. o 18:14
+5
Skoro nauczyciele pokazali Przemkowi Czarkowi czerwoną kartkę to co Przemek pokaże nauczycielom?
Avatar
_miki_ / 10 października 2021 r. o 19:33
+4
trzeba mieć dużo szczęścia, żeby nie trafić na takiego tępaka co nie potrafi przekazać wiedzy, bo sam głąb - jak mój nauczyciel fizyki z technikum.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 października 2021 r. o 11:10
0
... przykro patrzeć jak pracownicy edukacji sprzeniewierzają się celom... edukacji. Cierpieć będą dzieci - pamiętacie strajki podczas egzaminów i matur? Dzieci potraktowali jak żywe tarcze - wymuszając podwyżki.
Avatar
_XD_ / 11 października 2021 r. o 16:25
-2
... przykro patrzeć jak pracownicy edukacji sprzeniewierzają się celom... edukacji. Cierpieć będą dzieci - pamiętacie strajki podczas egzaminów i matur? Dzieci potraktowali jak żywe tarcze - wymuszając podwyżki.
 Trzeba było pójść na pedagogikę, to byś pokazał tym nierobom jak powinien wyglądać etos nauczyciela. XD
Avatar
poker / 10 października 2021 r. o 18:54
-4
Jeśli im tak źle, to dlaczego tak kurczowo trzymają się etatów i latami nie zgadzają się na przejście na emeryturę? W każdej szkole są tacy nie do ruszenia, starzy działacze związkowi w zaawansowanym wieku emerytalnym.
Avatar
centus / 10 października 2021 r. o 20:54
-6
Nauczyciele zarabiają za dużo, pensum 18 godzin w tygodniu i zarabia taki 4 czy nawet 5 tysięcy złotych. Nałapie taki fuch w innych szkołach bo przecież nie siedzi w domu i jeszcze narzeka. Niech pracuje 40 godzin tygodniowo i zarabia tyle ile wypracuje, czyli efekty pracy. Zlikwidować relikt przeszłości tzw. Kartę Nauczyciela . A jak my źle to niech idzie do Lidla czy Biedronki. W szkołach nie ma żadnego poziomu
Avatar
Max... / 10 października 2021 r. o 20:19
-6
Szanowni Państwo pedagodzy mieli niepowtarzalną szansę dokonania radykalnych zmian w całym resorcie edukacji. Niestety, ale zabrakło determinacji w dążeniu do celu! Być może liczyliście na rozwagę, zaangażowanie i refleksję osób, którym najbardziej powinno zależeć na przyszłości własnych dzieci! Ale taki tok rozumowania bardzo odbiega od sposobu postrzegania ścieżki edukacyjnej młodego pokolenia przez ich rodziców! Wszak oni oczekują właśnie od szkoły, że nie tylko zaopiekuje się ich pociechą, ale również "w szufluje" niezbędną wiedzę do głów młodej osoby wbrew jej woli lub zdolności percepcyjnych! Zbyt wielkiej grupie naszego społeczeństwa wystarczy tzw. nauka religii z samej definicji żadną nauka niebędącej! Ucierpi najuboższa finansowo i intelektualnie, całkiem liczna, rzesza współobywateli nieposiadających wzorców oraz tradycji zaspokajania głodu wiedzy! Ale to już nie mój problem chociażby dlatego, że całkiem hojnie wspierałem Wasz "Fundusz strajkowy", a sami odstąpiliście od walki o wspólne sprawy nauczycieli i młodego pokolenia Polaków! Teraz radźcie sobie sami.....
Szanowni Państwo pedagodzy mieli niepowtarzalną szansę dokonania radykalnych zmian w całym resorcie edukacji. Niestety, ale zabrakło determinacji w dążeniu do celu! Być może liczyliście na rozwagę, zaangażowanie i refleksję osób, którym najbardziej powinno zależeć na przyszłości własnych dzieci! Ale taki tok rozumowania bardzo odbiega od sposobu postrzegania ścieżki edukacyjnej młodego pokolenia przez ich rodziców! Wszak oni oczekują właśnie od szkoły, że nie tylko zaopiekuje się ich pociechą, ale również "w szufluje" niezbędną ... rozwiń
Avatar
_XD_ / 11 października 2021 r. o 16:25
-2
... przykro patrzeć jak pracownicy edukacji sprzeniewierzają się celom... edukacji. Cierpieć będą dzieci - pamiętacie strajki podczas egzaminów i matur? Dzieci potraktowali jak żywe tarcze - wymuszając podwyżki.
 Trzeba było pójść na pedagogikę, to byś pokazał tym nierobom jak powinien wyglądać etos nauczyciela. XD
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 października 2021 r. o 11:10
0
... przykro patrzeć jak pracownicy edukacji sprzeniewierzają się celom... edukacji. Cierpieć będą dzieci - pamiętacie strajki podczas egzaminów i matur? Dzieci potraktowali jak żywe tarcze - wymuszając podwyżki.
Avatar
Paul / 11 października 2021 r. o 07:10
+8
Czego chcą nauczyciele? tego co m mocodawcy podpowiedzą! Przypomnijcie sobie "ministrów" za rządów PO/PSL , przypomnijcie sobie jak was traktowano, jak was doceniano finansowo, jak ludzie odchodzili od zawodu. Myślę , że tzw,"bidy" nie macie i nie dajcie sobą manipulować! Może zajmijcie się np. Broniarzem nic nie robiącym poza "czesaniem kasy" i przytakującym PO a powinien być apolityczny. Podczas tych "strajków" wciągał młodzież, pletli bzdury czytając z podanych kartek, nauczycieli wygłupiali się do kamer TVN. Może pojawią się takie transparenty: " Żądamy osmio-godzinnego dnia pracy !" "Żądamy 26 dni urlopu dla dobra edukacji!" !
Czego chcą nauczyciele? tego co m mocodawcy podpowiedzą! Przypomnijcie sobie "ministrów" za rządów PO/PSL , przypomnijcie sobie jak was traktowano, jak was doceniano finansowo, jak ludzie odchodzili od zawodu. Myślę , że tzw,"bidy" nie macie i nie dajcie sobą manipulować! Może zajmijcie się np. Broniarzem nic nie robiącym poza "czesaniem kasy" i przytakującym PO a powinien być apolityczny. Podczas tych "strajków" wciągał młodzież, pletli bzdury czytając z podanych kartek, nauczycieli wygłupiali się do ... rozwiń
Avatar
Max... / 10 października 2021 r. o 20:58
+7
A może owym "tępakiem" niekoniecznie  był nauczyciel? Taka mnie refleksja naszła...
Avatar
centus / 10 października 2021 r. o 20:54
-6
Nauczyciele zarabiają za dużo, pensum 18 godzin w tygodniu i zarabia taki 4 czy nawet 5 tysięcy złotych. Nałapie taki fuch w innych szkołach bo przecież nie siedzi w domu i jeszcze narzeka. Niech pracuje 40 godzin tygodniowo i zarabia tyle ile wypracuje, czyli efekty pracy. Zlikwidować relikt przeszłości tzw. Kartę Nauczyciela . A jak my źle to niech idzie do Lidla czy Biedronki. W szkołach nie ma żadnego poziomu
Avatar
Max... / 10 października 2021 r. o 20:19
-6
Szanowni Państwo pedagodzy mieli niepowtarzalną szansę dokonania radykalnych zmian w całym resorcie edukacji. Niestety, ale zabrakło determinacji w dążeniu do celu! Być może liczyliście na rozwagę, zaangażowanie i refleksję osób, którym najbardziej powinno zależeć na przyszłości własnych dzieci! Ale taki tok rozumowania bardzo odbiega od sposobu postrzegania ścieżki edukacyjnej młodego pokolenia przez ich rodziców! Wszak oni oczekują właśnie od szkoły, że nie tylko zaopiekuje się ich pociechą, ale również "w szufluje" niezbędną wiedzę do głów młodej osoby wbrew jej woli lub zdolności percepcyjnych! Zbyt wielkiej grupie naszego społeczeństwa wystarczy tzw. nauka religii z samej definicji żadną nauka niebędącej! Ucierpi najuboższa finansowo i intelektualnie, całkiem liczna, rzesza współobywateli nieposiadających wzorców oraz tradycji zaspokajania głodu wiedzy! Ale to już nie mój problem chociażby dlatego, że całkiem hojnie wspierałem Wasz "Fundusz strajkowy", a sami odstąpiliście od walki o wspólne sprawy nauczycieli i młodego pokolenia Polaków! Teraz radźcie sobie sami.....
Szanowni Państwo pedagodzy mieli niepowtarzalną szansę dokonania radykalnych zmian w całym resorcie edukacji. Niestety, ale zabrakło determinacji w dążeniu do celu! Być może liczyliście na rozwagę, zaangażowanie i refleksję osób, którym najbardziej powinno zależeć na przyszłości własnych dzieci! Ale taki tok rozumowania bardzo odbiega od sposobu postrzegania ścieżki edukacyjnej młodego pokolenia przez ich rodziców! Wszak oni oczekują właśnie od szkoły, że nie tylko zaopiekuje się ich pociechą, ale również "w szufluje" niezbędną ... rozwiń
Avatar
mirass / 10 października 2021 r. o 19:37
+8
Motywy rządu widać gołym okiem. Zniszczyć polską inteligencję, bo ludzie wykształceni nie głosują na pis. Odróżniają kupowanie głosów, chęć koryta i zemsty od dobra. Nie dają się manipulować fake newsami TVPis. Stąd szczucie nauczycieli, sędziów, lekarzy, żołnierzy i artystów. Nauczycieli zastąpią katecheci, lekarzy strażacy z OSP, żołnierzy zastąpi WOT, a zaoszczędzone pieniądze pójdą do Tadka Rydzyka
Avatar
_miki_ / 10 października 2021 r. o 19:33
+4
trzeba mieć dużo szczęścia, żeby nie trafić na takiego tępaka co nie potrafi przekazać wiedzy, bo sam głąb - jak mój nauczyciel fizyki z technikum.
Avatar
poker / 10 października 2021 r. o 18:54
-4
Jeśli im tak źle, to dlaczego tak kurczowo trzymają się etatów i latami nie zgadzają się na przejście na emeryturę? W każdej szkole są tacy nie do ruszenia, starzy działacze związkowi w zaawansowanym wieku emerytalnym.
Avatar
Kroll / 10 października 2021 r. o 18:14
+5
Skoro nauczyciele pokazali Przemkowi Czarkowi czerwoną kartkę to co Przemek pokaże nauczycielom?
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 października 2021 r.

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wygrały mecze o Superpuchar Polski w Lublinie
galeria

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wygrały mecze o Superpuchar Polski w Lublinie

Developres Bella Dolina Rzeszów i Jastrzębski Węgiel wywalczyły w lubelskiej hali Globus Superpuchar kobiet i mężczyzn. Rzeszowianki w pięciu setach ograły mistrza Polski Grupę Azoty Chemika Police, zaś męscy mistrzowie kraju uporali ze zdobywcą Pucharu Polski i klubowym mistrzem Europy Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik spod Kazimierza Dolnego w tym roku też wybrał Maroko i tam spędza zimę. Ornitolodzy śledzą losy 12 ostrygojadów, które mają urządzenia informujące o miejscu ich pobytu. Dzięki temu wiemy, że Kazik i jego dziewczyna Kazia spędzają czas poza Polską oddzielnie. Ona wyprawiła się dalej niż on.

Młoda kobieta zmarła w szpitalu w Lublinie. Co się działo na oddziale?
Relacje pacjentów

Młoda kobieta zmarła w szpitalu w Lublinie. Co się działo na oddziale?

Po naszym artykule, kolejna osoba opowiada o tragicznej nocy na jednym z oddziałów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. Pacjent, który był hospitalizowany w miniony weekend, gdy zmarła tam 21-letnia dziewczyna ma wątpliwości co do sposobu sprawowania nad nią opieki. Szpital już nie chce komentować sprawy i czeka na wyniki śledztwa prokuratury.

Lubelskie. Wnuczek nie miał litości dla własnej babci. Dusił, kopał, bił drewnem na opał

Lubelskie. Wnuczek nie miał litości dla własnej babci. Dusił, kopał, bił drewnem na opał

Już wkrótce ruszy proces Pawła P. W maju tego roku mężczyzna zabił swoją 90-letnią babcię.

"To już Świętokrzyska". Rysunkowe Puławy znów w metrze

"To już Świętokrzyska". Rysunkowe Puławy znów w metrze

Ponad 22 tys. zł z miejskiej kasy przeznaczono na kampanię reklamową promującą nowe obiekty zbudowane w mieście. Ich rysunki wyświetlane są na ekranach warszawskiej stacji metra „Świętokrzyska”.

,,do kwadratu”. Wernisaż prac Agnieszki Wójtowicz
21 października 2021, 18:00

,,do kwadratu”. Wernisaż prac Agnieszki Wójtowicz

W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Agnieszka Wójtowicz zaprezentuje kilka cyklów prac. Inspiracje czerpała z najbliższego otoczenia i nawiązuje do lokalnego Street artu pochodzącego z zaułków lubelskich dzielnic, przystanków, Starego Miasta

Tym misiem na Czubach otwierają oczy niedowiarkom

Tym misiem na Czubach otwierają oczy niedowiarkom

Filmowej urody Miś pozdrawia łapą przechodniów na Czubach Południowych.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrywa w drugim meczu w EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrywa w drugim meczu w EuroCup

Niespodzianki nie było – osłabione koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrały w środę na wyjeździe w swoim drugim meczu w EuroCup z tureckim CBK Mersin Yenisehir Bld 75:98

Komunikację miejską w Lublinie trzeba ułożyć na nowo. Można zgłosić pomysł
galeria

Komunikację miejską w Lublinie trzeba ułożyć na nowo. Można zgłosić pomysł

Ruszają prace nad nową siatką linii komunikacji miejskiej, która będzie uwzględniać przeniesienie dworca autobusowego z al. Tysiąclecia na ul. Młyńską. Na ułożenie nowej mapy połączeń władze miasta dają sobie nieco ponad rok.

Biała Podlaska: Zamknięty będzie przejazd na ulicy Lubelskiej

Biała Podlaska: Zamknięty będzie przejazd na ulicy Lubelskiej

Spore utrudnienia czekają kierowców w Białej Podlaskiej. Od czwartku do 26 października zamknięty będzie przejazd kolejowy na ulicy Lubelskiej. Mieszkańcy już przewidują drogowy paraliż.

W Lublinie są jedyne takie studia w Polsce, a może i na świecie
zdjęcia
galeria

W Lublinie są jedyne takie studia w Polsce, a może i na świecie

Nowy rok akademicki zainaugurowano w Areszcie Śledczym w Lublinie. To jedyna placówka penitencjarna w Polsce i prawdopodobnie na świecie, w której więźniowie mają możliwość studiowania. Wszystko dzięki współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim

Koronawirus szaleje w Lubelskiem. „Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w maju-czerwcu”

Koronawirus szaleje w Lubelskiem. „Ostatni raz taką sytuację mieliśmy w maju-czerwcu”

W środę w szpitalach woj. lubelskiego zajętych było 768 z 1029 łóżek zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2, co stanowi ponad 74 proc. W środę w regionie stwierdzono 1249 zakażeń, o 251 więcej niż dzień wcześniej.

W czwartek wielka akcja policji na drogach

W czwartek wielka akcja policji na drogach

Mundurowi ruszają na drogi i zapowiadają wzmożone działania w całym kraju.

Marsz Równości przejdzie ulicami Lublina. Ma być przerażająco

Marsz Równości przejdzie ulicami Lublina. Ma być przerażająco

W najbliższą sobotę po raz trzeci ulicami Lublina przejdzie Marsz Równości. Jego uczestnicy będą manifestować poparcie dla środowisk LGBT.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium