Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

22 grudnia 2021 r.
11:32

W liceach znowu będzie tłok. W rekrutacji weźmie udział znacznie więcej uczniów

1 2 A A
Władze miasta liczą na to, że sytuację poprawi planowana przez Ratusz likwidacja podstawówki przy ul. Szkolnej. Jej budynek (ten jaśniejszy, z prawej strony) miałby się stać dodatkową siedzibą IV Liceum Ogólnokształcącego, której gmach (ciemniejszy z lewej strony) jest już dla niej za ciasny
Władze miasta liczą na to, że sytuację poprawi planowana przez Ratusz likwidacja podstawówki przy ul. Szkolnej. Jej budynek (ten jaśniejszy, z prawej strony) miałby się stać dodatkową siedzibą IV Liceum Ogólnokształcącego, której gmach (ciemniejszy z lewej strony) jest już dla niej za ciasny (fot. Maciej Kaczanowski)

Znacznie więcej uczniów niż dotąd weźmie udział w najbliższym naborze do szkół średnich. Wszystko przez reformę edukacji sprzed ośmiu lat. Rekrutacja może być szczególnie stresująca dla tych, którzy będą się starać o miejsce w najbardziej obleganych ogólniakach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tegoroczni ósmoklasiści są w bardzo złej sytuacji – mówi pani Ewa, mama uczennicy kończącej w tym roku szkolnym podstawówkę. – Nauka jest przerywana kwarantannami i dłuższymi nieobecnościami chorujących nauczycieli. W zeszłym roku mieli praktycznie wyłącznie nauczanie zdalne. Podobnie wyglądał II semestr w klasie szóstej. W piątej klasie też była dłuższa przerwa związana ze strajkami nauczycieli.

– Nic dziwnego, że wiedza uczniów jest na pewno znacznie mniejsza niż ich rówieśników, którzy nie musieli mierzyć się z podobnymi wyzwaniami – dodaje pani Ewa, która martwi się, że jej córka nie dostanie się do wymarzonego ogólniaka, choć ten semestr skończy najprawdopodobniej z piątkami z większości przedmiotów.

Półtora rocznika

Wszystko dlatego, że w najbliższej rekrutacji weźmie udział znacznie więcej uczniów niż dotąd. 1 września naukę w liceach i technikach zaczną nie tylko ci, którzy poszli do podstawówek jako siedmiolatki. Razem z nimi do szkół średnich pójdzie też pół rocznika ówczesnych sześciolatków. Decyzja o obniżeniu wieku szkolnego w 2014 r. była reformą rządu PO-PSL. Wycofanie się z niej obiecywał, idąc do wyborów, PiS i obietnicę zrealizował.

– Efekt jest taki, że w tym roku do szkół ponadpodstawowych pójdzie półtora rocznika. Przy rekrutacji będzie duży tłok. Konkurencja w najbardziej prestiżowych szkołach będzie ogromna. Nie wiem, czy córce uda się zrealizować jej zamierzenia, mimo że może pochwalić się bardzo dobrymi stopniami – przyznaje pani Ewa. – Szansę dawałoby jej zostanie laureatem olimpiad przedmiotowych, ale ze względu na braki w wiedzy z minionych lat nie wiadomo, jak one wypadną.

Powody do zmartwień mają też rodzice dzieci, które naukę rozpoczynały jako sześciolatki. – Z moich obserwacji wśród znajomych wynika, że większość z naszych dzieci ma gorsze stopnie niż starsi koledzy z tej samej klasy. W walce o miejsce w najlepszych szkołach będą mieli mniejsze szanse – stwierdza jeden z rodziców.

Duże spiętrzenie

– W klasach ósmych uczyło się w ubiegłym roku 19 570 uczniów. W tym roku jest ich około 27 000 – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Lublinie. Podane przez nią liczby dotyczą uczniów ze szkół na terenie, który podlega lubelskiemu kuratorium.

Problem odczują głównie duże miasta.

– W klasach ósmych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto jest łącznie 3 655 uczniów. W poprzednim roku szkolnym do klas ósmych uczęszczało 2 822 uczniów – informuje Izolda Boguta z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Jednak władze Lublina zbytnio nie martwią się tłokiem w szkołach średnich. Boguta podkreśla, że liczba osób, które pójdą we wrześniu do klas pierwszych jest i tak mniejsza niż liczba uczniów ostatnich klas, którzy opuszczą te szkoły w czerwcu, a będzie ich 4 188.

– Co rok w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych liczba miejsc przewyższa liczbę kandydatów – dodaje Izolda Boguta. – Są placówki, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem, wówczas konkurencja jest większa, jednak w szkołach prowadzonych przez miasto zapewniamy miejsca dla wszystkich chętnych.

Nie chcą iść byle gdzie

– Nauka na pewno będzie, tylko gdzie? Nie wiem, czy córka załapie się do szkoły, która da jej większe szanse w dostaniu się na studia, czy będzie musiała się uczyć tam, gdzie po prostu będzie wolne miejsce – denerwuje się mama ósmoklasistki.

Samorządowcy już rozmawiają z dyrektorami poszczególnych szkół o tym, ile klas pierwszych będą mogli utworzyć od września.

– W tym roku mamy sześć klas pierwszych. Za rok będzie ich siedem – informuje Stanisław Stoń, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie i zdradza, że nowa klasa będzie mieć profil społeczno-prawny. Dyrektor nie obawia się tłoku. – Dziś zajęcia trwają do godz. 16, a za rok być może kończyć będą się nawet nieco wcześniej. Wszystko dlatego, że w czerwcu oddana do użytku ma zostać nowa hala sportowa, w której budynku powstaną także trzy dodatkowe sale lekcyjne.

– W tym roku mamy sześć klas pierwszych i cztery oddziały, które kończą już naukę. We wrześniu chcemy przyjąć pięć klas pierwszych – mówi Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. – Globalnie uczyć będzie się więc u nas o jeden oddział więcej, ale porównując klasy pierwsze rok do roku, będzie ich o jedną mniej. Więcej nie możemy przyjąć z przyczyn lokalowych.

Chcą powiększyć szkołę

Władze Lublina liczą na to, że sytuację poprawi planowana przez nich likwidacja Szkoły Podstawowej nr 19, której uczniowie mieliby się przenieść do podstawówki przy ul. Sierocej. Zwolniony przez nich budynek przy Szkolnej miałoby dostać mieszczące się za ścianą IV Liceum Ogólnokształcące.

– Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 19 niewątpliwie umożliwi zwiększoną rekrutację do IV LO, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów – dodaje Izabela Boguta.

Przeciwni temu rozwiązaniu są jednak rodzice uczniów szkoły podstawowej, którzy walczą o zachowanie ich placówki. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie zależeć od opinii kuratora oświaty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

Nasza biało-czerwona. Dzień Flagi u marszałka
ZDJĘCIA
galeria

Nasza biało-czerwona. Dzień Flagi u marszałka

Władze miejskie oraz wojewódzkie oraz mieszkańcy wzięli udział w obchodach Dnia Flagi RP pod Urzędem Marszałkowskim.

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. To człowiek z PSL
pilne

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. To człowiek z PSL

Jest nowy prezes stadniny koni w Janowie Podlaskiem. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powołał na to stanowisko związanego z PSL, Leszka Świętochowskiego.

Biało-czerwona dumnie powiewa na wietrze
ZDJĘCIA
galeria

Biało-czerwona dumnie powiewa na wietrze

Pod starostwem powiatowym w Lublinie zebrano się by świętować Dzień Flagi RP.

Polska w UE. Już 20 lat jedziemy razem

Polska w UE. Już 20 lat jedziemy razem

Pamiętacie jeszcze korki na rondzie w Kołbieli? Przejazd przez Garbów czy Garwolin? A podróż Lublin-Warszawa, gdy nie było ekspresówki? Przypominacie sobie korki pod Zamkiem w Lublinie i sznury ciężarówek sunących przez centrum miasta? To na szczęście już przeszłość. W sporej mierze dzięki Unii Europejskiej.

„To symbol naszej tożsamości narodowej”. Dzień flagi pod Urzędem Wojewódzkim
ZDJĘCIA
galeria

„To symbol naszej tożsamości narodowej”. Dzień flagi pod Urzędem Wojewódzkim

Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi RP. O tym ważnym symbolu narodowym podczas uroczystego wciągnięcia jej na maszt mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Miał być hit kolejki, a był... walkower. Wyniki Hummel czwartej ligi

Miał być hit kolejki, a był... walkower. Wyniki Hummel czwartej ligi

Po weekendowej porażce ze Stalą Kraśnik trener Cisowianki Drzewce Łukasz Giza podał się do dymisji. Wraz z nim z klubu odeszli pozostali członkowie sztabu szkoleniowego. Natomiast w środę zamiast hitowego starcia z Lewartem Lubartów ekipa z Drzewc oddala mecz walkowerem

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium