Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 kwietnia 2020 r.
20:10

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

62 10 A A
Wirusy wykorzystują umiejętność lotu nietoperzy do rozprzestrzeniania się i zdobywania nowych gospodarzy
Wirusy wykorzystują umiejętność lotu nietoperzy do rozprzestrzeniania się i zdobywania nowych gospodarzy

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czy to prawda, że nowy koronawirus przeniósł się najprawdopodobniej na człowieka z nietoperzy lub łuskowców?

– Tak, to prawda, ale kluczowym jest słowo najprawdopodobniej. To jest niesamowite, jak nauka o wirusach odzwierzęcych dosłownie przyspieszyła na naszych oczach. Praktycznie codziennie pojawiają się nowe prace, hipotezy, weryfikacje… I za kilka dni może to być praktycznie nieaktualne. Jednak znając cykle życiowe nietoperzy, łuskowców, ale przed wszystkim ludzi, a także wzajemne relacje, możemy mówić o wielkim prawdopodobieństwie odzwierzęcej natury SARS-Cov-2. Zresztą o tym, że nieodpowiedzialne zachowania ludzi, np. zjadających nietoperze, wręcz proszących się o poważną epidemię, mówiono od co najmniej 15 lat. Prace publikowano w najlepszych czasopismach specjalistycznych, jednak w większości były ignorowane.

  • Dlaczego wirus mógł przejść akurat z tych zwierząt? Czy chodzi o częsty kontakt z ludźmi, podobieństwo biologiczne, cykl życiowy?

– Znaczenie ma kombinacja wszystkich tych czynników, może poza podobieństwem biologicznym. Oczywiście i nietoperze, i łuskowce to ssaki łożyskowe, jak człowiek, ale na tym podobieństwa się w zasadzie kończą. Kontakt z ludźmi w normalnych warunkach nie jest wcale częsty, chociaż i tutaj dochodzimy do punktu ważnego ze strony dzisiejszej pandemii – i nietoperze, i łuskowce można kupić jako pokarm na tzw. mokrych targach w Chinach. A tam się wszystko zaczęło. To nie jest tak, że nagle zwierzę kogoś zaatakowało czy ugryzło, wręcz przeciwnie. Ludzie zabijają te zwierzęta (także) dla podkreślenia statusu, czy niby to korzystając z przepisów tradycyjnej medycyny chińskiej i tragedia gotowa. Ponadto cykl życiowy nietoperzy: wirusy wykorzystują ich umiejętność lotu do rozprzestrzeniania się i zdobywania nowych gospodarzy

  • Jakie znaczenie ma zdobyta wiedza na temat pochodzenia wirusa dla ludzi - teraz i na przyszłość? Czy może pomóc np. w znalezieniu leków, szczepionek, w ochronie przed kolejnymi epidemiami?

– Pewnie nieco tak i staniemy się ostrożniejsi, być może nie tak zarozumiali, zarówno w podejściu do przyrody, jak i co do własnych możliwości przewidywania przyszłości. Ta pandemia, przynajmniej w sensie reakcji politycznej i psychologicznej, ma znamiona tzw. czarnego łabędzia, czyli zjawiska o ekstremalnie niskim prawdopodobieństwie zajścia. Ale gdy już zaszło, to mleko się rozlało. Część badaczy zajmujących się epidemiami pozostaje wielkimi sceptykami i twierdzi, że epidemia uczy nas sporo, ale o tej jednej, jedynej epidemii, bez wielkich odniesień do kolejnych. Złośliwi nawet twierdzą, że wszystkie modele są błędne, a tylko niektóre bywają pomocne. Chciałbym pozostać optymistą, że wyciągniemy dobre wnioski, przygotujemy lekarstwa, ale świat jest dynamiczny i kolejna epidemia na pewno nadejdzie. Taka jest natura biologii!

  • Czy Pana zdaniem będą musiały zajść duże zmiany w zwyczajach niektórych populacji ludzkich żywiących się „nietypowymi” gatunkami?

– Tak, powinny. Właściwie za wszystkie epidemie mające źródło od nietoperzy odpowiadało bezmyślne łapanie ich i wykorzystywanie w medycynie oraz kuchni. Obie epidemie wirusów SARS miały swój początek na targach dzikimi zwierzętami w Chinach, gdzie w warunkach zerowej higieny gromadzi się na niewielkiej przestrzeni liczne gatunki zwierząt i ich części. Czy jednak zwykłe zakazy zadziałają? Powstają międzynarodowe inicjatywy, naukowców i rządów, naciskające na Chiny, by zmieniły sytuacje na lokalnych targowiskach. Boję się, że to zaledwie czubek góry lodowej, bo to stara i silna tradycja praktycznie w całej Azji południowo-wschodniej. Śmiem twierdzić, że to rodzaj tykającej bomby biologicznej. Jednak zmiany w prawie to za mało, a przejście do „podziemia” i powstanie czarnego rynku może spowodować, że zaproponowane lekarstwo będzie gorsze od choroby.

  • Jakie obecna sytuacja będzie miała znaczenie dla tego typu gatunków? Czy jest szansa, że będą zostawione w spokoju i ich populacje będą się rozwijać, czy wręcz przeciwne – może zacznie się je tępić np. w rejonach położonych blisko skupisk ludzkich?

– Trudno przewidzieć. Przede wszystkim należy mówić, jak olbrzymie pozytywne znaczenie mają nietoperze, np. zjadając spore ilości owadów, a to może pomagać w obniżaniu malarii czy innych chorób. Raz jeszcze, SARS-Cov-2 nie jest jedynym i największym złem świata. Jest mnóstwo innych problemów i musimy dostrzegać złożoność. Przy okazji i nietoperze, i łuskowce są właśnie globalnie zagrożone i praktycznie tępione w Azji, czy Afryce, więc może jednak ludzie dostrzegą, że takie bezmyślne podejście do tych zwierząt to droga donikąd. To, że ich patogeny zaczęły stanowić problem dla człowieka XXI wieku, wynika wyłącznie z naszej winy – wdzierania się do środowisk dzikich zwierząt i odbierania im miejsc życia, skutkującego w prosty sposób z narażaniem się na zbyt bliski z nimi kontakt.

  • Jakie, oprócz nietoperzy, zwierzęta w dzisiejszych czasach stanowią największe zagrożenie jeśli chodzi o epidemie?

– Na naszych oczach, w dobie globalizacji, odbywa się masowy – legalny i nielegalny – transfer najróżniejszych gatunków zwierząt na wielkie odległości. To, co było zupełnie nieszkodliwe, w nowym miejscu może być niebezpieczne dla innych gatunków, ale także dla człowieka. Choroby docierały z transportami egzotycznych małży, żab, żółwi, a nawet rybek akwariowych. Gdybyśmy jednak popatrzyli na bardziej naturalne układy, to jeszcze raz wskażę na nietoperze. Wirusy wykorzystują ich umiejętność lotu do rozprzestrzeniania się i zdobywania nowych gospodarzy. W normalnych, naturalnych ekosystemach jednak wirusy te przechodzą na inne gatunki nietoperzy albo nawet inne gatunki ssaków i nie docierają do człowieka.

  • Czy roznoszące wirusy gatunki, takie jak nietoperze mają coś, co szczególnie interesuje naukowców?

– Nietoperze – tak z racji zajmowanych środowisk, jak i najróżniejszych sposobów odżywiania – spotykają się z wieloma infekcjami pasożytniczymi. Posiadają świetnie funkcjonujący układ immunologiczny, który jest nieustannie nastawiony na walkę z wirusami. Zakażenia wirusowe prowadzą u nich do bardzo szybkiej odpowiedzi odpornościowej, która izoluje wirusa i usuwa go z komórek ciała. Ssaki te są zdolne do aktywnego lotu i charakteryzują się bardzo wysokim tempem metabolizmu. Ich duża aktywność fizyczna związana z lotem prowadzi do większego i szybszego uszkadzania tkanek. Nietoperze poradziły sobie i z tym problemem. W ich organizmach działa bardzo sprawny mechanizm usuwania wolnych rodników. Wyjaśnia to zresztą niezwykłą długość życia nietoperzy; potrafią dożyć nawet ponad 40 lat dłużej niż inne ssaki podobnej wielkości.

  • Zatem nietoperze wyglądają jak doskonałe w wielu względach zwierzęta, zdolne nie tylko do przenoszenia wirusów, ale także radzenia sobie z nimi.

– Właśnie tak jest. Już je podpatrujemy w badaniach nad procesami starzenia się, ale przewiduję, że szybko staną się dobrym modelem badania układów przeciwzapalnych. To naprawdę fascynujące zwierzęta. W normalnych warunkach nie stanowią zagrożenia. U nietoperzy, podobnie jak u innych zwierząt, wiele chorób występuje wyłącznie enzootycznie, bo nie ma kontaktów z ludźmi. Nietoperze pełnią niezwykle ważne funkcje w ekosystemach, a zdolnością lotu przypominają moje ulubione ptaki. Zdecydowanie należy im się ochrona. Także w interesie naszego zdrowia!

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aka12 / 9 kwietnia 2020 r. o 20:17
+10
A czy w tych wszystkich gdybaniach ktoś uwzględnia udział potężnych firm farmaceutycznych i ich laboratoriów bio-technologicznych?????????????????
Avatar
Aaron_Langman / 11 kwietnia 2020 r. o 18:04
+5
Kwalifikacje Prezydentów PRLbis: -L.Kaczynski Prof. -A.Duda Dokt. -A.Kwachu-Stolzman- lewe "mgr" -Mąż Dziadzi bigosowy  dramat -L.Walesa "elektryk"  - acha Jaruzel- szpion trep twórca stanu wojennego ... "mgr" Stolzman ułaskawił 26 zabójców, 12 gwałcicieli, 179 spraw. rozbojów, 15 łapów., 698 złodziei ... człowieku oprzytomniej !!
Avatar
Aaron_Langman / 9 kwietnia 2020 r. o 20:27
+3
01.07.2016 - "Firmy farmaceutyczne od kilku dni na swoich stronach publikują dane dotyczące tego jakich lekarzy i jakimi kwotami sponsorowały. W raportach podają też szpitale i inne ośrodki zdrowia, które dostawały od nich wsparcie finansowe. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Niektóre kwoty mogą szokować. Na przykład tylko firma Roche przekazała lekarzom aż 15 mln zł." - znalezione w necie od ręki money.pl
Avatar
___K___ / 11 kwietnia 2020 r. o 21:52
+2
Kwalifikacje Prezydentów PRLbis: -L.Kaczynski Prof. -A.Duda Dokt. -A.Kwachu-Stolzman- lewe "mgr" -Mąż Dziadzi bigosowy  dramat -L.Walesa "elektryk"  - acha Jaruzel- szpion trep twórca stanu wojennego ... "mgr" Stolzman ułaskawił 26 zabójców, 12 gwałcicieli, 179 spraw. rozbojów, 15 łapów., 698 złodziei ... człowieku oprzytomniej !!
Ty, uczony! A od czego to skrót "Dokt."? A Pan Kaczyński tytułu profesorskiego nie miał, co najwyżej stanowisko takie na uczelni. Był jedynie doktorem habilitowanym.
Ty, uczony! A od czego to skrót "Dokt."? A Pan Kaczyński tytułu profesorskiego nie miał, co najwyżej stanowisko takie na uczelni. Był jedynie doktorem habilitowanym. rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 10 kwietnia 2020 r. o 00:07
+2
Świńska grypa zmiotła więcej istnień i szybciej niz sars-cov2 i raczej nie był to proces naturalny. Ale media lubiły 0bamę.
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2020 r. o 20:52
+2
do DW dr - bez kropki :)
I znowu nie masz racji - tam jest "Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim", czyli "z profesorem doktorem habilitowanym", a więc kropka jest jak najbardziej poprawna. Widzisz - w każdej dziedzinie życia jesteś ignorantem.
Avatar
___K___ / 10 kwietnia 2020 r. o 07:41
0
do DW dr - bez kropki :)
I znowu nie masz racji - tam jest "Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim", czyli "z profesorem doktorem habilitowanym", a więc kropka jest jak najbardziej poprawna. Widzisz - w każdej dziedzinie życia jesteś ignorantem.
Dobrze, że mamy Ciebie - lewacka Α i Ω :)
Już ci pisałem - nie jest w stanie obrazić mnie ktoś z twoim poziomem myślenia. Nie wzbudzisz też we mnie poczucia winy z tego powodu, że się na czymś znam. Za PiS-u to chamstwo i nieuctwo stały się w przestrzeni publicznej "cnotami", ale to minie, a wy, nieuki i ignoranci, z czasem wrócicie tam, gdzie wasze miejsce. Możesz przedstawić tysiące internetowych wpisów potwierdzających twoje zdanie. Problemem jest to, że w Internecie, i w ogóle w mediach, jest mnóstwo debilnych, niezgodnych z zasadami języka polskiego wpisów, ale wcale z tego powodu nie stają się one prawdziwe, czy poprawne.
Już ci pisałem - nie jest w stanie obrazić mnie ktoś z twoim poziomem myślenia. Nie wzbudzisz też we mnie poczucia winy z tego powodu, że się na czymś znam. Za PiS-u to chamstwo i nieuctwo stały się w przestrzeni publicznej "cnotami", ale to minie, a wy, nieuki i ignoranci, z czasem wrócicie tam, gdzie wasze miejsce. Możesz przedstawić tysiące internetowych wpisów potwierdzających twoje zdanie. Problemem jest to, że w Internecie, i w ogóle w mediach, jest mnóstwo debilnych, niezgodnych z zasadami języka polskiego wp... rozwiń
Avatar
___K___ / 10 kwietnia 2020 r. o 07:38
0
Niemiecka gazeta to i skróty są niemieckie. W Niemczech jest kropka po dr., a w języku polskim nie ma kropki i to bez względu na przypadek.
Bo w niemieckim za odmianę przez przypadki odpowiadają rodzajniki, a sam rzeczownik ma nieodmienną formę. To z tego powodu. W języku polskim odmienne są rzeczowniki. Nie masz więc racji z tą kropką u nas. Na potwierdzenie: ***s://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Kropka-na-koncu-doktora;17703.html
Avatar
fillip75 / 10 kwietnia 2020 r. o 01:05
-1
Niemiecka gazeta to i skróty są niemieckie. W Niemczech jest kropka po dr., a w języku polskim nie ma kropki i to bez względu na przypadek.
Avatar
___K___ / 10 kwietnia 2020 r. o 14:23
-7
do DW dr - bez kropki :)
I znowu nie masz racji - tam jest "Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim", czyli "z profesorem doktorem habilitowanym", a więc kropka jest jak najbardziej poprawna. Widzisz - w każdej dziedzinie życia jesteś ignorantem.
Dobrze, że mamy Ciebie - lewacka Α i Ω :)
...Za PiS-u to chamstwo i nieuctwo stały się w przestrzeni publicznej "cnotami", ale to minie, a wy, nieuki i ignoranci, z czasem wrócicie tam, gdzie wasze miejsce...
Jesteś zwykłym hipokrytą. Twój guru POliglota Bronek historyk - "Łączę się w bulu i nadzieji" nie raził  Cię specjalisto od P0prawnej polszczyzny? A minister Sikorski, który nie mógł „uwieżyć”? Może Hanna Gronkiewicz słynna z "usówania" zaniedbań ? "- Szłem czy szedłem, ale doszedłem." prezydenta Bolka uszło Twojej uwadze ?
Nie, nie uszło. Też mnie to raziło, też śmieszyło. Ale z nimi nie polemizowałem na żadnym forum i to tobie wytykam błędy, a nie twojemu guru Kaczyńskiemu (Komorowski moim nie był, acz głosowałem na niego) "mordy zdradzieckie" i "włanczam" i "wyłanczam".
Nie, nie uszło. Też mnie to raziło, też śmieszyło. Ale z nimi nie polemizowałem na żadnym forum i to tobie wytykam błędy, a nie twojemu guru Kaczyńskiemu (Komorowski moim nie był, acz głosowałem na niego) "mordy zdradzieckie" i "włanczam" i "wyłanczam". rozwiń
Avatar
___K___ / 11 kwietnia 2020 r. o 21:52
+2
Kwalifikacje Prezydentów PRLbis: -L.Kaczynski Prof. -A.Duda Dokt. -A.Kwachu-Stolzman- lewe "mgr" -Mąż Dziadzi bigosowy  dramat -L.Walesa "elektryk"  - acha Jaruzel- szpion trep twórca stanu wojennego ... "mgr" Stolzman ułaskawił 26 zabójców, 12 gwałcicieli, 179 spraw. rozbojów, 15 łapów., 698 złodziei ... człowieku oprzytomniej !!
Ty, uczony! A od czego to skrót "Dokt."? A Pan Kaczyński tytułu profesorskiego nie miał, co najwyżej stanowisko takie na uczelni. Był jedynie doktorem habilitowanym.
Ty, uczony! A od czego to skrót "Dokt."? A Pan Kaczyński tytułu profesorskiego nie miał, co najwyżej stanowisko takie na uczelni. Był jedynie doktorem habilitowanym. rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 11 kwietnia 2020 r. o 18:04
+5
Kwalifikacje Prezydentów PRLbis: -L.Kaczynski Prof. -A.Duda Dokt. -A.Kwachu-Stolzman- lewe "mgr" -Mąż Dziadzi bigosowy  dramat -L.Walesa "elektryk"  - acha Jaruzel- szpion trep twórca stanu wojennego ... "mgr" Stolzman ułaskawił 26 zabójców, 12 gwałcicieli, 179 spraw. rozbojów, 15 łapów., 698 złodziei ... człowieku oprzytomniej !!
Avatar
___K___ / 10 kwietnia 2020 r. o 14:23
-7
do DW dr - bez kropki :)
I znowu nie masz racji - tam jest "Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim", czyli "z profesorem doktorem habilitowanym", a więc kropka jest jak najbardziej poprawna. Widzisz - w każdej dziedzinie życia jesteś ignorantem.
Dobrze, że mamy Ciebie - lewacka Α i Ω :)
...Za PiS-u to chamstwo i nieuctwo stały się w przestrzeni publicznej "cnotami", ale to minie, a wy, nieuki i ignoranci, z czasem wrócicie tam, gdzie wasze miejsce...
Jesteś zwykłym hipokrytą. Twój guru POliglota Bronek historyk - "Łączę się w bulu i nadzieji" nie raził  Cię specjalisto od P0prawnej polszczyzny? A minister Sikorski, który nie mógł „uwieżyć”? Może Hanna Gronkiewicz słynna z "usówania" zaniedbań ? "- Szłem czy szedłem, ale doszedłem." prezydenta Bolka uszło Twojej uwadze ?
Nie, nie uszło. Też mnie to raziło, też śmieszyło. Ale z nimi nie polemizowałem na żadnym forum i to tobie wytykam błędy, a nie twojemu guru Kaczyńskiemu (Komorowski moim nie był, acz głosowałem na niego) "mordy zdradzieckie" i "włanczam" i "wyłanczam".
Nie, nie uszło. Też mnie to raziło, też śmieszyło. Ale z nimi nie polemizowałem na żadnym forum i to tobie wytykam błędy, a nie twojemu guru Kaczyńskiemu (Komorowski moim nie był, acz głosowałem na niego) "mordy zdradzieckie" i "włanczam" i "wyłanczam". rozwiń
Avatar
___K___ / 10 kwietnia 2020 r. o 07:41
0
do DW dr - bez kropki :)
I znowu nie masz racji - tam jest "Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim", czyli "z profesorem doktorem habilitowanym", a więc kropka jest jak najbardziej poprawna. Widzisz - w każdej dziedzinie życia jesteś ignorantem.
Dobrze, że mamy Ciebie - lewacka Α i Ω :)
Już ci pisałem - nie jest w stanie obrazić mnie ktoś z twoim poziomem myślenia. Nie wzbudzisz też we mnie poczucia winy z tego powodu, że się na czymś znam. Za PiS-u to chamstwo i nieuctwo stały się w przestrzeni publicznej "cnotami", ale to minie, a wy, nieuki i ignoranci, z czasem wrócicie tam, gdzie wasze miejsce. Możesz przedstawić tysiące internetowych wpisów potwierdzających twoje zdanie. Problemem jest to, że w Internecie, i w ogóle w mediach, jest mnóstwo debilnych, niezgodnych z zasadami języka polskiego wpisów, ale wcale z tego powodu nie stają się one prawdziwe, czy poprawne.
Już ci pisałem - nie jest w stanie obrazić mnie ktoś z twoim poziomem myślenia. Nie wzbudzisz też we mnie poczucia winy z tego powodu, że się na czymś znam. Za PiS-u to chamstwo i nieuctwo stały się w przestrzeni publicznej "cnotami", ale to minie, a wy, nieuki i ignoranci, z czasem wrócicie tam, gdzie wasze miejsce. Możesz przedstawić tysiące internetowych wpisów potwierdzających twoje zdanie. Problemem jest to, że w Internecie, i w ogóle w mediach, jest mnóstwo debilnych, niezgodnych z zasadami języka polskiego wp... rozwiń
Avatar
___K___ / 10 kwietnia 2020 r. o 07:38
0
Niemiecka gazeta to i skróty są niemieckie. W Niemczech jest kropka po dr., a w języku polskim nie ma kropki i to bez względu na przypadek.
Bo w niemieckim za odmianę przez przypadki odpowiadają rodzajniki, a sam rzeczownik ma nieodmienną formę. To z tego powodu. W języku polskim odmienne są rzeczowniki. Nie masz więc racji z tą kropką u nas. Na potwierdzenie: ***s://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Kropka-na-koncu-doktora;17703.html
Avatar
fillip75 / 10 kwietnia 2020 r. o 01:05
-1
Niemiecka gazeta to i skróty są niemieckie. W Niemczech jest kropka po dr., a w języku polskim nie ma kropki i to bez względu na przypadek.
Avatar
Aaron_Langman / 10 kwietnia 2020 r. o 00:07
+2
Świńska grypa zmiotła więcej istnień i szybciej niz sars-cov2 i raczej nie był to proces naturalny. Ale media lubiły 0bamę.
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2020 r. o 20:52
+2
do DW dr - bez kropki :)
I znowu nie masz racji - tam jest "Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim", czyli "z profesorem doktorem habilitowanym", a więc kropka jest jak najbardziej poprawna. Widzisz - w każdej dziedzinie życia jesteś ignorantem.
Avatar
Aaron_Langman / 9 kwietnia 2020 r. o 20:27
+3
01.07.2016 - "Firmy farmaceutyczne od kilku dni na swoich stronach publikują dane dotyczące tego jakich lekarzy i jakimi kwotami sponsorowały. W raportach podają też szpitale i inne ośrodki zdrowia, które dostawały od nich wsparcie finansowe. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Niektóre kwoty mogą szokować. Na przykład tylko firma Roche przekazała lekarzom aż 15 mln zł." - znalezione w necie od ręki money.pl
Avatar
aka12 / 9 kwietnia 2020 r. o 20:17
+10
A czy w tych wszystkich gdybaniach ktoś uwzględnia udział potężnych firm farmaceutycznych i ich laboratoriów bio-technologicznych?????????????????
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Oszukali emerytów z Lublina na 40 tys. zł. „Policyjna” para aresztowana

Oszukali emerytów z Lublina na 40 tys. zł. „Policyjna” para aresztowana

Osiem lat więzienia grozi 23-latce i jej młodszemu kompanowi, którzy podszywając się pod policjantów oszukiwani seniorów.

 Śmierć na obwodnicy Krasnegostawu. Straszny wypadek
zdjęcia

Śmierć na obwodnicy Krasnegostawu. Straszny wypadek

Dwie osoby zginęły w wypadku na obwodnicy Krasnegostawu. Rozpędzony motocyklista uderzył w forda.

165 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, z czego 6 w woj. lubelskim. Zmarło 35 chorych

165 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, z czego 6 w woj. lubelskim. Zmarło 35 chorych

165 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 35 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim jest 6 zakażeń, zmarło 8 chorych

Euro 2020. Polska – Szwecja. Jak typują bukmacherzy?

Euro 2020. Polska – Szwecja. Jak typują bukmacherzy?

Tylko zwycięstwo sprawi, że wyjdziemy z grupy. Dziś o godzinie 18 mecz o wszystko.

Michał Soczyński stoczy walkę na słynnym stadionie Wembley

Michał Soczyński stoczy walkę na słynnym stadionie Wembley

Michał Soczyński pojawi się na słynnym Wembley podczas gali z udziałem Joe Joyce’a

Respiratory od „handlarza bronią” z Lublina. NIK prześwietlił sprawę

Respiratory od „handlarza bronią” z Lublina. NIK prześwietlił sprawę

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że przy zakupie przez rząd sprzętu medycznego od firmy E&K doszło do nieprawidłowości. Jeszcze w kwietniu NIK mówił o drobnych uchybieniach.

Dziś Dzień Ojca. Sprawdź, jak możesz świętować z tatą
film

Dziś Dzień Ojca. Sprawdź, jak możesz świętować z tatą

23 czerwca obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Jest to okazja doskonała okazja, by podziękować za wszystko, co dla nas zrobili i by takie podziękowania przyjąć od swoich dzieciaków. Oto kilka podpowiedzi, jak spędzić ten wyjątkowy czas.

Broń na przemytników na granicy. Potężny skaner prześwietli każdą skrytkę

Broń na przemytników na granicy. Potężny skaner prześwietli każdą skrytkę

To ma być broń do walki z przemytnikami na lubelskiej granicy. Potężny skaner wykryje każdą skrytkę. Takie urządzenia pojawiły się właśnie na przejściach w Terespolu oraz Zosinie.

Gospodynie z Zagród częstowały Pierwszą Damę. Tym razem poza podium

Gospodynie z Zagród częstowały Pierwszą Damę. Tym razem poza podium

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Zagrodach w gminie Żyrzyn w ostatni weekend pokazały Pierwszej Damie tradycyjne wesele z ziemi puławskiej. To wszystko w ramach ogólnopolskiego finału konkursu o nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

Euro 2020. Dziś mecz Polska - Szwecja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream on-line

Euro 2020. Dziś mecz Polska - Szwecja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream on-line

Reprezentacja Polski w ostatnim meczu fazy grupowej Euro 2020 zmierzy się w Sankt Petersburgu ze Szwecją. Wynik tego spotkania zadecyduje o tym czy Biało-Czerwoni awansują do fazy pucharowej. Aby tak się stało zespół Paulo Sousy potrzebuje pierwszej od 30 lat wygranej nad ekipą Trzech Koron

Przez cały dzień upały, a do tego jeszcze burze z gradem. Ostrzeżenie IMGW

Przez cały dzień upały, a do tego jeszcze burze z gradem. Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega już nie tylko przed wysokimi temperaturami we wschodniej części Polski, ale również przed gwałtownymi burzami z gradem.

Na 5-latkę runął betonowy krzyż, dziecko w stanie krytycznym. Kto jest odpowiedzialny za stan nagrobków?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Na 5-latkę runął betonowy krzyż, dziecko w stanie krytycznym. Kto jest odpowiedzialny za stan nagrobków?

Wystarczyła chwila, by stary, betonowy nagrobek runął wprost na pięcioletnią Marysię. Dziewczynka trafiła do szpitala w stanie krytycznym. Sprawę bada prokuratura.

"Dżentelmeni" w Kinie Perła
24 czerwca 2021, 21:00

"Dżentelmeni" w Kinie Perła

W najbliższy weekend w plenerowym Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15) będzie można zobaczyć m.in. świetnie przyjęty przedostatni film Guya Ritchie'ego - "Dżentelmeni" w gwiazdorskiej obsadzie.

Kolejny szpital w Lubelskiem zamyka tymczasowo oddział pediatryczny

Kolejny szpital w Lubelskiem zamyka tymczasowo oddział pediatryczny

Szpital w Międzyrzecu Podlaskim tymczasowo zamknął swój oddział pediatryczny. Brakuje lekarzy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 czerwca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 czerwca 2021 roku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.