Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 stycznia 2022 r.
14:44

Spór o obowiązkowe szczepienia nauczycieli. Ministrowie cały czas dyskutują

Autor: Zdjęcie autora PAP
55 11 A A
Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek
Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek

Minister zdrowia Adam Niedzielski i szef MEiN Przemysław Czarnek nadal rozmawiają o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli przeciwko Covid-19; na pewno musimy uwzględnić sugestie resortu edukacji - powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Andrusiewicz podczas konferencji prasowej pytany był m.in. o środowe wypowiedzi wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego.

Wiceszef MEiN pytany w środę w Radiu Zet o to, czy powinny być obowiązkowe szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19 odpowiedział, że "nie jest przekonany" do tego rozwiązania. – Nie skupiajmy się na wąskich grupie kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli, w skali ponad 650 tys., bo to marnowanie sił i środków. Skupmy się na o wiele większych grupach – powiedział.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział, że nie słyszał wypowiedzi Rzymkowskiego. – Na pewno obaj panowie ministrowie - Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek - rozmawiają nadal o tych szczepieniach, szczepieniach obowiązkowych w edukacji, czyli mówimy tu o nauczycielach – zaznaczył rzecznik MZ.

Andrusiewicz podkreślił, że "na pewno musimy uwzględnić te oczekiwania i jednocześnie sugestie resortu edukacji, byśmy nie pozbawili dzieci możliwości edukowania przez fakt odejścia z zawodu niezaszczepionych nauczycieli". – Więc tu jest kwestia dopracowania we wzajemnych rozmowach, które cały czas się toczą, bo projektów prowadzonych wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Zdrowia jest szereg - m.in. dotyczący opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży – dodał.

7 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że resort od 1 marca będzie chciał wprowadzić obowiązek szczepienia przeciwko Covid-19 dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Pod koniec grudnia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że "nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień" wśród nauczycieli w tej grupie zawodowej. – Powtarzam - obowiązek szczepień nie jest w Polsce do wyegzekwowania, więc wprowadzanie go na siłę mija się z celem. Uważam, że powinniśmy argumentować i przekonywać do zaszczepienia się, pokazując przypadki śmiertelne osób, które po prostu się nie zaszczepiły – wskazywał minister. Czarnek ocenił też, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli może spowodować braki kadrowe.

Niedzielski we wtorek w TVN24 powtórzył, że opowiada się za obowiązkowymi szczepieniami m.in. tej grupy zawodowej. – Ja nie przestanę uważać, że obowiązek szczepień w grupach mundurowych i nauczycieli - bo wśród medyków już wprowadziliśmy - to są te obowiązki, które powinny mieć miejsce i ja całe kierownictwo polityczne będę do tego przekonywał – powiedział minister zdrowia.

Andrusiewicz pytany był też podczas środowej konferencji m.in. o to, czy planowane jest wprowadzenie jeszcze przed feriami zimowymi nowych obostrzeń. – Raczej nie przewidujemy w tym tygodniu nowych obostrzeń, zaostrzania restrykcji. Oczywiście obserwujemy to, co się dzieje z omikronem, te wyniki ostatnich dni – odpowiedział rzecznik MZ.

Jak podkreślił, "za wcześnie wyrokować", jak zmieni się sytuacja w związku z wariantem omikron. – Za wcześnie wyrokować, jak niektórzy analitycy podkreślają, (że) będziemy mieli 50 tys. zakażeń. (...) Jeszcze jest zbyt mało danych, byśmy mogli obiektywnie, miarodajnie zaprognozować to, co się będzie działo w najbliższych dwóch, trzech tygodniach. Na pewno spodziewamy się wzrostów, ale czy będą one już za 10 dni na poziomie 50 tys. - nie wyrokowałbym tak – stwierdził.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 15:07
+14
PSL - Kosiniak Kamysz wstrzymal sie od głosu podczas glosowania ws obowiązku szczepien posłów. Tak, ten sam, ktory chce wyszczepic Polskow. Obowiązkowo! Tfu!!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 19:34
+12
ZSL - KASINIAK KAMYK - KONOWAŁ jak twierdzi .... popiera obowiązkowe szczepienia Polaków, a nie popiera obowiązku szczepienia siebie i swoich kolegów!? JAKĄ TRZEBA BYĆ ŚCIERĄ SPRZEDAJNĄ, ŻEBY TAK POSTĘPOWAĆ WOBEC SUWERENA !!!!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 19:54
+6
.... znacie takiego szmaciarza jak piecha? Jest osłem na utrzymaniu suwerena. Wielokrotnie wypowiadał się publicznie, że jest za obowiązkiem "szczepień". Wczoraj dziad głosował przeciw obowiązkowi szczepień dla osłów i kombinatorów. BRAUN miał rację... nie będzie oseł wisiał na liście w następnej kadencji.
Avatar
syn / 12 stycznia 2022 r. o 16:30
+4
Pokazując śmiertelne przypadki...ciekawe w jaki sposób?Robiąc wycieczki do prosektorium?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 20:11
+3
Gibraltar: w 100% zaszczepione, 81% po boosterze. 10. najwyższy wskaźnik przypadków na świecie.... tak tak wiem... szczepienia działają.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 20:14
+2
Dane z dziś dla "wyszczepionych" krajów: 400 zgonów w Wielkiej Brytanii, 313 we Włoszech, 246 we Francji... tak tak wiem... szczepienia działają.
Avatar
Kroll / 12 stycznia 2022 r. o 19:44
+2
Minister od zgonów i pan od cnót niewieścich prowadzą emocjonujący spór. Czas płynie. Zanim skończą umrze kolejne 100 000 osób. A w tym czasie na zarządzanie frontem walki z pandemią przejęli Siarkowska i Kowalski. Jak widać wyborcą PiS - jesteś w dobrych rękach a sprawy idą w tym kierunku w którym głosowałeś. PiS z wami i waszymi inteligentnymi elytami.
Avatar
lbn / 12 stycznia 2022 r. o 18:18
+1
PSL - Kosiniak Kamysz wstrzymal sie od głosu podczas glosowania ws obowiązku szczepien posłów. Tak, ten sam, ktory chce wyszczepic Polskow. Obowiązkowo! Tfu!!!
 Nie on jeden. Ja się zastanawiam czy ta grupa posłów pisu z Kowalskim i inni faktycznie są anty czy jest to krecia robota pisu i operacja Kaczora by kanalizować wyborców... ?
Avatar
lbn / 12 stycznia 2022 r. o 15:01
0
Czyżby minister Czarnek zrozumiał że broniąc nauczycieli w tej kwestii szansę odkupić inne swoje dziwne pomysły względem nich? Może wreszcie pojął że to może być jego ostatnia deska ratunku na odbudowanie przychylności elektoratu? Oby tak było i tego pozostaje mu życzyć. A może nie być łatwo. Prezes może tupnąć nóżką i sprawy się skomplikują a wtedy trzeba będzie dokonać być może trudnego wyboru... Ciekawe. Mimo wszystko kibicuję.
Avatar
_XD_ / 12 stycznia 2022 r. o 20:51
-2
Gibraltar: w 100% zaszczepione, 81% po boosterze. 10. najwyższy wskaźnik przypadków na świecie.... tak tak wiem... szczepienia działają.
 Giblartar od kwietnia na covid w sumie zmarło 7 osób. Oczywiście że działają. Oraj się dalej.
Avatar
_XD_ / 12 stycznia 2022 r. o 20:51
-2
Gibraltar: w 100% zaszczepione, 81% po boosterze. 10. najwyższy wskaźnik przypadków na świecie.... tak tak wiem... szczepienia działają.
 Giblartar od kwietnia na covid w sumie zmarło 7 osób. Oczywiście że działają. Oraj się dalej.
Avatar
_XD_ / 12 stycznia 2022 r. o 20:49
-3
Dane z dziś dla "wyszczepionych" krajów: 400 zgonów w Wielkiej Brytanii, 313 we Włoszech, 246 we Francji... tak tak wiem... szczepienia działają.
 W porównaniu do liczby zachorowań, w Wielkiej Brytanii stopień śmiertelności w powinni do zachorowań wynosi niecałe 0,2% we Włoszech 0,13% we Francji... 0,09% w Polsce... Ponad 4% oczywiście że szczepionki nie działają. Oraj się dalej
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 20:14
+2
Dane z dziś dla "wyszczepionych" krajów: 400 zgonów w Wielkiej Brytanii, 313 we Włoszech, 246 we Francji... tak tak wiem... szczepienia działają.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 20:11
+3
Gibraltar: w 100% zaszczepione, 81% po boosterze. 10. najwyższy wskaźnik przypadków na świecie.... tak tak wiem... szczepienia działają.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 19:54
+6
.... znacie takiego szmaciarza jak piecha? Jest osłem na utrzymaniu suwerena. Wielokrotnie wypowiadał się publicznie, że jest za obowiązkiem "szczepień". Wczoraj dziad głosował przeciw obowiązkowi szczepień dla osłów i kombinatorów. BRAUN miał rację... nie będzie oseł wisiał na liście w następnej kadencji.
Avatar
Kroll / 12 stycznia 2022 r. o 19:44
+2
Minister od zgonów i pan od cnót niewieścich prowadzą emocjonujący spór. Czas płynie. Zanim skończą umrze kolejne 100 000 osób. A w tym czasie na zarządzanie frontem walki z pandemią przejęli Siarkowska i Kowalski. Jak widać wyborcą PiS - jesteś w dobrych rękach a sprawy idą w tym kierunku w którym głosowałeś. PiS z wami i waszymi inteligentnymi elytami.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 19:34
+12
ZSL - KASINIAK KAMYK - KONOWAŁ jak twierdzi .... popiera obowiązkowe szczepienia Polaków, a nie popiera obowiązku szczepienia siebie i swoich kolegów!? JAKĄ TRZEBA BYĆ ŚCIERĄ SPRZEDAJNĄ, ŻEBY TAK POSTĘPOWAĆ WOBEC SUWERENA !!!!!
Avatar
lbn / 12 stycznia 2022 r. o 18:18
+1
PSL - Kosiniak Kamysz wstrzymal sie od głosu podczas glosowania ws obowiązku szczepien posłów. Tak, ten sam, ktory chce wyszczepic Polskow. Obowiązkowo! Tfu!!!
 Nie on jeden. Ja się zastanawiam czy ta grupa posłów pisu z Kowalskim i inni faktycznie są anty czy jest to krecia robota pisu i operacja Kaczora by kanalizować wyborców... ?
Avatar
syn / 12 stycznia 2022 r. o 16:30
+4
Pokazując śmiertelne przypadki...ciekawe w jaki sposób?Robiąc wycieczki do prosektorium?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 12 stycznia 2022 r. o 15:07
+14
PSL - Kosiniak Kamysz wstrzymal sie od głosu podczas glosowania ws obowiązku szczepien posłów. Tak, ten sam, ktory chce wyszczepic Polskow. Obowiązkowo! Tfu!!!
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rekordowa obsada 21. Turnieju Juniorów w futsalu o Puchar Starosty Świdnickiego

Rekordowa obsada 21. Turnieju Juniorów w futsalu o Puchar Starosty Świdnickiego

W sobotę 29 stycznia, w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku, zostanie rozegrana 21. edycja Międzypowiatowego Turnieju Juniorów w futsalu o Puchar Starosty Świdnickiego

Największa ubojnia w regionie już działa, spłaca i chce zatrudniać

Największa ubojnia w regionie już działa, spłaca i chce zatrudniać

Na gospodarczą mapę gminy po dłuższej przerwie spowodowanej upadłością Pini Beef, wraca jego następca: Końskowola Meat. Największa ubojnia w regionie w zeszłym tygodniu uruchomiła działalność. W planach jest wzrost zatrudnienia i produkcji oraz częściowa spłata wierzytelności

Lublin: Miasto jednak nie sprzeda działek nad brzegiem Czerniejówki

Lublin: Miasto jednak nie sprzeda działek nad brzegiem Czerniejówki

Jednak nie dojdzie do sprzedaży miejskich gruntów na brzegu Czerniejówki koło dawnej drożdżowni. Prezydent wycofał ten pomysł z Rady Miasta. Teren, który chciał sprzedać deweloperowi, jest częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych.

Jak buduję zespół MNP Super Team?

Jak buduję zespół MNP Super Team?

Prowadzenie agencji nieruchomości nie stanowi prostego przedsięwzięcia. Najważniejsze jest zadbanie o to, aby posiadać odpowiednich pracowników. Zespół MNP Super Team został stworzony ze świetnie wyszkolonych profesjonalistów, potrafiących odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Jak udało mi się go skompletować?

Wideorejestratory w samochodach flotowych – jakie są zalety takiego rozwiązania? Jaki system wybrać?

Wideorejestratory w samochodach flotowych – jakie są zalety takiego rozwiązania? Jaki system wybrać?

Transport dalekobieżny zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i wystąpieniem nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. Większość nowoczesnych flot inwestuje w wideorejestratory, które pozwalają utrwalić niebezpieczne wydarzenia na drodze. Czym charakteryzują się takie urządzenia i dlaczego doskonale zabezpieczają interesy przewoźników?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół; nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Nie przewidujemy możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4 - dodał.

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

W jakich sytuacjach wejdziemy do stomatologa poza kolejnością. Co zrobić w przypadku bólu zęba. Sprawdź, kiedy masz prawo do natychmiastowej wizyty!

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Joanna Szarawaga, Weronika Gawlik, Kinga Achruk i Romana Roszak są nominowane w plebiscycie na Sportowca Roku 2021.

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Budynek Urzędu Miasta w Puławach, mimo ostatnich inwestycji w poprawę jego dostępności przez osoby niepełnosprawne, wciąż nie jest łatwo dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Urzędnicy chcą dobudować zewnętrzną windę. Jej projekt ma kosztować ok. 50 tys. zł.

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie
Rozmowa

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie

– Nie jesteśmy już w stanie płacić rachunków, nie sięgając do własnych oszczędności. Rachunki za prąd i ogrzewanie – już za grudzień – są wyższe o około 50 proc. od tych w listopadzie, a to przecież nie koniec podwyżek – Rozmowa z Sylwestrem Iżowskim, współwłaścicielem sklepu z używaną odzieżą „Różana szafa” w Lublinie.

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?

- Wszystkie ubrania i pościel muszę dzień w dzień gotować w 90 stopniach, by zabić ich jaja, bądź żywego intruza – skarży się pani Małgorzata. Kobieta od blisko roku walczy z plagą pluskiew w jednej z łódzkich kamienic. Bezskutecznie. Od blisko roku sen z powiek kobiety i kilku jej sąsiadów spędza walka z plagą pluskiew.

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika
18 lutego 2022, 19:00

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika

W piątek, 18 lutego o godz. 19 w Domu Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się fabularyzowany koncert "Anna & Anna" poświęcony twórczości Anny German i Anny Jantar.

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza
Pierwsza strona Dziennika

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza

W zeszłym roku ubyło ponad 3200 zameldowanych mieszkańców. Chociaż miasto się kurczy, to jego władze bronią optymistycznego założenia, że mieszkańców będzie przybywać. Właśnie tym argumentem tłumaczyły przeznaczanie nowych terenów pod budownictwo.

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś uczniowie starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Do szkolnych ławek wrócą dopiero po feriach.

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie straciło jeden ze swoich eksponatów – ciężarówkę Star 660, która w przeszłości pracowała przy obsłudze lotniska. Pojazd po wypożyczeniu miał wrócić na miejsce, ale tak się nie stało. Człowiek, który przed laty zawarł umowę z muzeum twierdzi, że samochód został już zezłomowany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!