Carpaccio z łososia, dorada z pieca, pstrąg z wody i wędzony karp. Siedem sposobów na smaczne dania z ryb, które sprawią wam radość
Dlaczego warto jeść ryby? Są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Mają mało kalorii, dużo witaminy B 12, żelaza, witamin i mikroelementów.
Kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Przez to zmieszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Obniżają ciśnienie krwi, zapobiegają powstaniu groźnych skrzepów prowadzących do zawału.
Żelazo i witamina B 12 wzmacniają krew. Niedobór tej witaminy jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych - powoduje kłopoty z pamięcią. Ryby są filarem diety śródziemnomorskiej i podstawą japońskiej kuchni.
- Zanim rybę przyrządzimy, trzeba ją mądrze wybrać. Musi być idealnie świeża, poznamy to po oczach, skórze, pod palcem powinna się delikatnie ugiąć i „odskoczyć” - tłumaczy Ivo Violante, szef kuchni w restauracji Ivo Italian.
Carpaccio z łososia
Na początek zacznijmy od łososia wędzonego.
Składniki: 20 dag wędzonego łososia, sałata na ozdobę. Na sos: 1 cytryna, 2 łyżki kaparów, posiekana pietruszka i szałwia, 6 łyżek oliwy z oliwek, sól, świeżo zmielony czarny pieprz
Wykonanie: jak najcieńsze plastry ryby pokroić w pasy. Ułożyć na talerzu. Z soku z cytryny, soli, pieprzu, oliwy i ziół zrobić sos. Plastry ryby skropić sosem. Dodać marynowane kapary. Ozdobić sałatą i wstawić na 20 minut do lodówki. Podawać z ćwiartkami cytryny.
Dorada pieczona w całości
Składniki: 2 dorady, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, szklanka oliwy, sól, pieprz, listek laurowy, świeży tymianek, 50 dag ziemniaków.
Wykonanie: ziemniaki pokroić w plastry, cebule w krążki. Ułożyć na blaszce. Skropić oliwą i doprawić przyprawami. Posolić. Piec15 minut w temperaturze 200 stopni. Co jakiś czas delikatnie przemieszać składniki.
Sprawione ryby wymyć, dokładnie osuszyć i natrzeć z obu stron grubo mieloną solą. Ułożyć na ziemniakach i piec 25 minut. Dorada pięknie wygląda na talerzu i ma niezrównany smak. Możecie ją także upiec wraz z warzywami w specjalnym papierze.
Flaczki z lina
Składniki: 1,5 kg lina, marchewka, pietruszka, biała część pora, seler, mała cebula, przyprawy, 10 ziaren angielskiego ziela, liść laurowy, gałka muszkatołowa, majeranek, łyżeczka koncentratu pomidorowego, łyżeczka soli, dwie łyżki mąki, olej.
Wykonanie: ryby sprawić, odfiletować, pokroić poprzecznie w pięciomilimetrowe paski. Posolić i odstawić. Na łbach i grzbiecie ryb, warzywach i przyprawach ugotować wywar. Gotować pół godziny, odcedzić.
Paski lina obtoczyć w mące i usmażyć. Przełożyć do wywaru i gotować 10 minut. Dodać ugotowane warzywa pokrojone w słupki. Dodać koncentrat, majeranek i gałkę.
Tołpyga po włosku
Składniki: 4 filety z tołpygi, 4 fileciki anchois, 1 łyżka kaparów, 2 łyżki czarnych oliwek, puszka włoskich pomidorów w zalewie, 4 ząbki czosnku, zielona pietruszka, 250 ml białego wina, dobra oliwa, sól, biały pieprz, kmin rzymski, szczypta gałki muszkatołowej.
Wykonanie: tołpygę odfiletować, podzielić na filety, umyć i skropić cytryną. Na oliwie podsmażyć kapary, anchois i czosnek. Dodać połowę wina, odparować, dodać pomidory. Doprawić solą, pieprzem, kminem i gałką, dołożyć oliwki i dusić 10 minut.
Filety umieścić w naczyniu żaroodpornym, doprawić solą z pieprzem. Posypać posiekaną zieloną pietruszką, dodać resztę wina, przygotowany sos, skropić oliwą, nakryć folią aluminiową wstawić do piekarnika. Piec pół godziny. Na 10 minut przed końcem pieczenia odkryć i dopiec.
Pstrągi na niebiesko
Im prościej, tym lepiej - to idea pstrąga na niebiesko. To malarskie danie zachwyca smakiem, a mięso jest niezwykle delikatne.
Składniki: 1 pstrąg, 2 szklanki wody, 1 łyżka octu, włoszczyzna, 1 łyżka masła, sól.
Wykonanie: do głębokiego garnka wlewamy wodę z octem, dodajemy sól i obraną, umytą oraz pokrojoną włoszczyznę. Gotujemy 10 minut. Zdejmujemy garnek z ognia i wkładamy oczyszczonego pstrąga, który zbłękitnieje. Stawiamy garnek na ogniu i gotujemy 30 minut. Nie wolno dopuścić do wrzenia. Wyjmujemy pstrąga i smarujemy masłem. Podajemy z ziemniakami z wody ozdobionymi świeżym koperkiem.
Tatar ze śledzia
Śledź jest w polskiej kuchni potrawą kultową. Czy w oleju z cebulą, czy w occie, to klasyka polskich przystawek. Śledź może być drugim daniem. A śledź w occie z gorącymi ziemniakami zachwyca prostotą i smakiem.
Składniki: 2 filety ze śledzia, 2 cebule, 3 małe korniszony, 1 marynowana papryka, 2 łyżki marynowanych kaparów, kilka marynowanych pieczarek.
Wykonanie: filety śledziowe osączyć z oleju i pokroić w drobną kostkę. Cebule posiekać, pieczarki, korniszony i paprykę pokroić w drobną kostkę. Na talerzach rozłożyć porcje śledzi, dokoła: pokrojone warzywa. Skropić je sokiem z cytryny i oliwą, lekko oprószyć pieprzem. Udekorować kaparami, listkami natki i plasterkami cytryny. Podawać z razowym chlebem i masłem.
Wędzony karp
Karp z kopciuchy to jeden z hitów regionalnej kuchni. Kopciucha to metalowa skrzynka, do środka sypie się trociny, wkłada ruszt, układa filety, zamyka i wiesza nad ogniskiem. Po trzydziestu minutach mięso rozpływa się w ustach. Karpie można wędzić w całości w wędzarce. Kto nie ma kopciuchy, wędzarki i działki, może karpia uwędzić w kuchni.
SKŁADNIKI: 2 filety z karpia, trociny kupione w sklepie zoologicznym, kolendra, liść laurowy, jałowiec.
WYKONANIE: trociny wysypujemy na głęboką aluminiową tackę. Dodajemy zioła: kolendrę, liść laurowy, jałowiec. Na trocinach ustawiamy dwie aluminiowe foremki. Denkiem do góry. Karpia sprawiamy, myjemy i filetujemy. Filety doprawiamy solą z pieprzem. Układamy na talerzu. Talerz ustawiamy na foremkach. Nakrywamy drugą tacką. Ustawiamy na rozgrzanej płycie ceramicznej (lub na palniku gazowym z płytką) i wędzimy przez 10 minut przy otwartym oknie.