Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 stycznia 2024 r.
16:57

Urzeczeni kolędami i "Mazowszem"

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Od lat towarzyszą wigiliom w polskich domach. Mają swój rozpoznawalny styl i wyjątkową, bo tradycyjną interpretację. Ich śpiew wywołuje łzy wzruszenia, a barwne stroje uśmiech na twarzach. W piątek najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu solistów, chóru oraz orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, pod dyrekcją Jacka Bonieckiego, wybrzmiały na deskach Centrum Spotkania Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Mazowsze” to 170. artystów: solistów, artystów chóru, baletu i orkiestry. Jednym z nich jest chórzysta Jan Mazepa, który do zespołu dołączył cztery lata temu. Dla młodego człowieka folklor jest wielką pasją i sposobem na życie.

 - Klimat i charakter „Mazowsza” jest wyjątkowy. Jest czymś co dotyka mnie, wszystkie moje czułe strony jako artysty. Członkowie zespołu są jak rodzina, gdyż spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu: w autokarze, na próbach, w hotelach na wyjazdach – mówił Mazepa. – „Mazowsze" jest wszechstronnym zespołem. Śpiewamy bardzo różny repertuar. Okazuje się, że ludzie którzy skończyli akademie muzyczne na wydziałach wokalnych, szkołę muzyczną, czy śpiewali zupełnie amatorsko, spotykają się w chórze i łączy ich repertuar. To piękne – dodał.

Wojciech Zieliński pochodzi z Lublina. Z zespołem „Mazowsze” jest związany dziewięć lat. Jak przyznaje przez ten okres, zwiedził kawał świata, każdy zakątek Polski. „Mazowsze” dla pana Wojciecha to sposób na życie. Zanim zaczął karierę w najlepszym polskim chórze, śpiewał w wielu lubelskich zespołach ludowych.

- „Mazowsze” jest po prostu wyjątkowe. Dla mnie jest to najlepszy zespół w Polsce, a może i na świecie. Ma największą gamę repertuaru spośród wszystkich znanych mi zespołów ludowych, która jest stale powiększana. Ja jako artysta mogę się w „Mazowszu” spełniać – mówił Zieliński.

Dyrektor zespołu „Mazowsze” Jacek Boniecki jest dumny z muzyków. Cieszy się, że na występy zespołu bez względu, gdzie się odbywają, czy to w największych miastach Polski i świata, w wielkich salach filharmonicznych, świątyniach, czy w małych miejscowościach przychodzi publiczność, która wspaniale ich odbiera.

- „Mazowsze”, oprócz pięknych tańców i suit z różnych regionów Polski, od Bałtyku po gór szczyty, słynie kolędami – tymi pięknymi miniaturami pieśniami, związanymi z Bożym Narodzeniem, które od kilkudziesięciu lat są w „Mazowszu”. Programem, w który wsłuchiwała się cała Polska były właśnie kolędy - przepiękne pieśni polskie, oparte na melodiach i motywach ludowych, bardzo przystępne, melodyjne, podane w sposób zrozumiały. Dlatego zawsze są wspaniale odbierane, nadają ducha świątecznego – mówił Jacek Boniecki, dyrektor zespołu „Mazowsze”. I dodał: – przecież  nie świętujemy Bożego Narodzenia tylko trzy dni. Świętowanie trwa od grudnia do końca stycznia, a świąteczna radość trwa w nas . Taką radość niesie „Mazowsze” i jego program.

Dla jednych „Mazowsze” to sposób na życie, dla innych spełnienie dziecięcych marzeń, gdzie śpiew chórzystów przez lata pojawiał się w rodzinnym domu. Marzenia o śpiewaniu realizuje w zespole artystka chóru Natalia Solczyńska.

- Podczas naszego występu zaprezentowaliśmy najbardziej znane polskie kolędy: Wśród nocnej ciszy, Bóg się rodzi, Triumfy króla niebieskiego, a także kilka zagranicznych niespodzianek. To kolędy które wykonywaliśmy podczas naszych podróży. Ostatni raz byliśmy z programem kolędowym za granicą na Islandii i tam wykonywaliśmy kolędę po islandzku, ją też zaprezentowaliśmy podczas występu w Lublinie - opowiadała N. Solczyńska.

„Mazowsze” to coś więcej niż zespół muzyczny, teatr, czy instytucja artystyczna. Przez lata nazywany perłą w koronie Rzeczypospolitej czy Ambasadorem Kultury Polskiej, niewątpliwie jest symbolem polskości na całym świecie. A popularność zespołu do dzisiaj jest bezdyskusyjna. W Lublinie potwierdziły to wypełniona do ostatniego miejsca sala operowa Centrum Spotkania Kultur, owacje na stojąco i bisy po wieczorze pełnym pięknych kolęd.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

To już jutro! Z początkiem maja, po zimowej przerwie, wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Na inaugurację sezonu będzie można obejrzeć spektakle „Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki”.

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

Do tragicznego wypadku doszło we wtorkowe popołudnie na drodze powiatowej pomiędzy Białą Podlaską a Rokitnem. W zderzeniu trzech aut osobowych śmierć na miejscu poniósł 42-letni kierowca volkswagena. Do szpitala trafiły dwie osoby.

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

To będzie przygotowanie do rywalizacji w Orlen Pucharze Polski

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Całodobowo i 7 dni w tygodniu działa bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta. Można otrzymać wsparcie i pomoc zwłaszcza w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Kolejna gwiazda Świdnik Air Festival ogłoszona. 15 czerwca na scenie wystąpi Katarzyna Nosowska.

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?
WYBORY 2024

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?

Posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierają lubelską listę koalicyjnej Trzeciej Drogi. W gronie 10 kandydatów znaleźli się także były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Henryk Smolarz, były poseł, a obecnie szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją w Lublinie obchodów świąt majowych, a także wielkanocnych z kalendarza juliańskiego i Dni Kultury Studenckiej w czasie majówki mieszkańców stolicy regionu czeka sporo utrudnień na drogach.

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Marzysz o przecięciu błękitnych fal, czując wiatr we włosach, ale nigdy nie miałeś okazji stanąć za sterem? Mazury, znane jako Kraina Tysiąca Jezior, oferują idealne warunki dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste wody i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to doskonałe miejsce zarówno dla doświadczonych żeglarzy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na wodzie.

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Zapomnij o zgiełku codzienności i otwórz się na spokój, jaki oferują góry. Bukowina Tatrzańska, zakątek pełen malowniczych pejzaży i górskiej ciszy, jest jak balsam dla duszy szukającej odpoczynku. Odkryj z nami, jak cieszyć się każdą chwilą, delektując się pięknem i spokojem, jakie niesie ze sobą Bukowina Tatrzańska.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium