Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2024 r.
20:40

Co warto zobaczyć w Lublinie? Te miejsca zachwycają turystów i lokalsów

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. archiwum)

Lublin nazywany jest miastem wielokulturowym. I nie bez powodu, bo w Kozim Grodzie w płynny sposób przeplatają się kultury z różnych stron świata. Tę przeplatankę możemy podziwiać nie tylko czytając historię, ale także przeżywając to na żywo dzięki zabytkom i przepysznej kuchni. Co warto zobaczyć w Lublinie? Jakie zabytki można zwiedzić? A jakich kuchni świata spróbować?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd wzięła się nazwa Lublin?

Wielu zastanawia się skąd w ogóle wzięła się nazwa Lublin. Pewne natomiast jest to, że to jedno z najstarszych miast polskich. Według Wincentego Kadłubka i Jana Długosza, miasto mogło już istnieć od 810 roku, natomiast pierwsze wzmianki z nazwą pochodzą z przełomu XI i XII wieku. 

Badacze od lat próbują odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się nazwa Lublin. W tym czasie powstało także wiele mitów na ten temat - a jak wiemy, w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. 

Legenda cesarska o nazwie Lublin

Już w średniowieczu kronikarze chcieli dowiedzieć się dlaczego Kozi Gród zwie się Lublinem. Wincenty Kadłubek w swojej kronice z końca XII wieku także zanotował nazwę Lublin. Niektórzy badacze uważają, że wtedy pojawiła się po raz pierwszy w źródle historycznym nazwa Lublin. 

W dziele mówi się o baśniowych rodzicach Popiela I – Leszku III i Julii, która była siostrą Juliusza Cezara. Kobieta zostając księżną słowiańską założyła miasto, które pierwotnie zwało się Julia, a później przemianowano je na Lublin.

To oczywiście jest wizja średniowiecznego kronikarza, który nawiązuje do religii starożytnych Rzymian, ale co ciekawe, Kadłubek powiązał herb Lublina z historią starożytną rodu Juliuszy i religią starożytnych Rzymian. W mitologii rzymskiej, ważne miejsce w życiu starożytnych Rzymian odgrywała Wenus (grecki odpowiednik – Afrodyta), bogini płodności i miłości, patronka płodności natury, „przynosząca owoce” opiekunka ogrodów. To właśnie jej były poświęcone i składane w ofierze kozioł i koza, a kozioł obgryzający krzew winny często był atrybutem bogini Wenus w antycznych wyobrażeniach bóstwa. Grzebiąc głębiej w historii możemy dowiedzieć się, że Juliusz Cezar wywodził początek swojego rodu właśnie od bogini Wenus. Miało to udokumentować jego boskie pochodzenie i argumentowało uznanie Cezara za boga Rzymu.

Legenda z rybą w roli głównej

Gdy jeszcze gród nie miał nazwy, Bystrzyca była czysta i wartko płynęła. Pewien szlachcic zatrzymał się i próbował od mieszczan dowiedzieć się jak owy gród się nazywa. Gdy opowiedzieli że sami nie wiedzą, szlachcic postanowił że nazwą go tak, jak ryba którą wyłowią z rzeki. Gdy wyciągnięto sieci, były w nich dwie ryby - szczupak i lin. Na brzegu wybuchł spór, który książę ugasił słowami " szczupak jest wilkiem rzecznym, nie chcę, aby mieszkańcy tej osady tacy byli, lin zaś to ryba łagodna, więc wybierając z dwojga... zaraz, zaraz szczupak lub lin... niech ten wasz gród lub-linem się zwie". I tak książę wyjechał, a nazwa została.

Legenda o lubieniu

Jedna z legend głosi, że nazwa Lublin pochodzi od czasownika „lubić” albo „lubować”. Jednak nie zgadzają się z nią językoznawcy. Według ich opinii nazwa Lublin wzięła się do imienia Lubla – mężczyzny, który mógł być właścicielem tych ziem.

15 miejsc wartych odwiedzenia w Lublinie

Lublin, pełen historii i artystycznego klimatu, to miasto, które łączy tradycję z nowoczesnością. Oto lista miejsc, które warto odwiedzić – niezależnie od tego, czy jesteś turystą, czy mieszkańcem tego pięknego miasta.

W galerii przygotowaliśmy dla naszych Czytelników najciekawsze miejsca w Lublinie. Sprawdź, zainspiruj się! Może akurat ich nie znasz i w grudniowy weekend warto je odwiedzić!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne
ARESZT TYMCZASOWY

Zabójstwo w Łukowie. Prokuratura stawia zarzuty

Podejrzany trafił do tymczasowego aresztu. Składał wyjaśnienia, ale prokuratura ich nie ujawnia.

W ZK Zamość powstają prace, które 26 stycznia trafią na licytacje
PRZED FINAŁEM

Skazani grają dla WOŚP. Co przygotowują na licytację?

To forma resocjalizacji, możliwość oderwania się od więziennej codzienności i przyczynienia się do czegoś dobrego. Osadzeni w Zakładzie Karnym w Zamościu przygotowują rękodzieło na tegoroczny Finał WOŚP.

Rynek Wielki w Zamościu - zima 2025
DO ZOBACZENIA
19 stycznia 2025, 11:00

Odwiedź Zamość w weekend. Przewodnik oprowadzi za darmo

Taka szansa zdarza się raz na jakiś czas, a najbliższa w niedzielę 19 stycznia. Zamość będzie można zwiedzać z przewodnikiem za darmo.

Spowodowała wypadek, miała 1,5 promila. Grozi jej 12 lat więzienia
NA DRODZE

Spowodowała wypadek, miała 1,5 promila. Grozi jej 12 lat więzienia

Początkowo nie chciała przyznać, że to ona prowadziła samochód. Do 12 lat za kratami grozi 34-latce, która pod wpływem alkoholu spowodowała wypadek.

Pustułki polubiły Chełm. Jest ich coraz więcej
PRZYRODA

Pustułki polubiły Chełm. Jest ich coraz więcej

Według szacunków cementownie Cemex w Chełmie i Rudnikach opuściły w ubiegłym roku 52 pustułki, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2023 roku. Zaobrączkowano łącznie aż 40 z nich.

Monitor Powszechny promuje dorobek lubelskich młodych naukowców

Monitor Powszechny promuje dorobek lubelskich młodych naukowców

Portal “Monitor Powszechny”, działający od 4 lat w przestrzeni internetowej, jest platformą popularyzującą naukę w ujęciu młodych, lubelskich naukowców. Podnosi poziom wiedzy wśród swoich odbiorców, jak i pomaga wyrobić markę osobistą początkującym ludziom nauki.

Kultura bez Granic w 2024 roku

Grało De Mono, a wcześniej Kayah. Centrum kultury bez pieniędzy na znany festiwal

Flagowa impreza gminy Terespol w tym roku może się nie odbyć. Klub radnych Mieszkańcy Mieszkańcom swoim wnioskiem znacznie uciął budżet Gminnego Centrum Kultury. Wójt pyta teraz w sondzie mieszkańców o zdanie na temat „Kultury bez granic”.

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w środę pierwszy mecz ćwierćfinału CEV Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin jedzie na mecz do Hiszpanii

W środę o godzinie 18.30 Bogdanka LUK Lublin rozegra pierwszy mecz ćwierćfinałowy CEV Challenge Cup. Wyjazdowym przeciwnikiem będzie CV Melilla z Hiszpanii. Mecz obejrzymy w Polsacie Sport 1

zdjęcie ilustracyjne

Nękali Indonezyjczyków. Nie pójdą za kratki

Młodzi mieszkańcy Miedzyrzeca Podlaskiego strzelali do Indonezyjczyków gumowymi kulkami i obrzucali ich mąką. Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli ugodę z obcokrajowcami.

Park Handlowy Tomasovia
galeria

Po zakupach na fitness. Nowoczesny klub Xtreme Fitness Gyms w Parku Handlowym Tomasovia

Już wiosną 2025 roku Tomaszów Lubelski zyska przestrzeń, która ma szansę stać się miejscem codziennych spotkań pasjonatów sportu i zdrowego stylu życia. W Parku Handlowym Tomasovia, jedynym takim w mieście otworzy się nowoczesny klub fitness Xtreme Fitness Gyms – koncept, który od lat zdobywa serca Polaków, oferując wyjątkowe podejście do aktywności fizycznej. Nowa siłownia będzie zajmowała aż 600 metrów kwadratowych, co czyni ją jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Oficjalne otwarcie planowane jest na przełom marca i kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy miasta mogą szykować się na aktywny start wiosny

Chełm gospodarzem I Forum Ośrodków Subregionalnych

Chełm gospodarzem I Forum Ośrodków Subregionalnych

Niedźwiedzi Gród, jak nazywany jest Chełm, po raz pierwszy stanie się miejscem rozmów samorządowców z całego kraju na temat rozwoju mniejszych miast. Wszystko to w ramach Forum Ośrodków Subregionalnych, połączone z posiedzeniem Zarządu Związku Miast Polskich.

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy
WTOREK NA DZIELNI
film

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy

W dzisiejszym programie „Wtorek na dzielni” jesteśmy w Głusku. Niewielka, peryferyjna dzielnica Lublina jest miejską sypialnią. Główną inwestycją w tej dzielnicy jest remont ulicy Zorza.

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Udany start w Australian Open Huberta Hurkacza. Polak w pierwszej rundzie wielkoszlemowego pokonał pewnie Tallona Griekspoora i awansował do dalszej fazy

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Znudzony 22-latek postanowił „pożyczyć” auto kolegi i pokazać swoje umiejętności za kierownicą. Był tak pijany, że uderzył w drzewo i staranował ogrodzenie.

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Dzisiaj nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty