Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 sierpnia 2020 r.
18:47

Dotacje Covid lubelskie. Będzie nowy konkurs LAWP?

12 9 A A
Jacek Czerniak: – Wielu przedsiębiorców zwracało się do mnie z pytaniami, czy to jest równe traktowanie firm
Jacek Czerniak: – Wielu przedsiębiorców zwracało się do mnie z pytaniami, czy to jest równe traktowanie firm (fot. Jacek Szydłowski)

Nie ustaje zamieszanie związane z niedawnym naborem wniosków o wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. Lubelski poseł Lewicy proponuje, by konkurs unieważnić i ogłosić na zmienionych zasadach. – Nie ma takiej możliwości – odpowiada Urząd Marszałkowski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o 74 mln zł z funduszy unijnych na pomoc mikro i małym przedsiębiorstwom regionu, które ucierpiały w wyniku kryzysu związanego z pandemią. Na przyznawane przez podległą marszałkowi województwa Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości wsparcie mogły liczyć firmy, które zanotowały spadek obrotów o co najmniej 30 proc. Decydowała kolejność zgłoszeń.

Wpłynęło prawie 16 tys. wniosków. Pewni otrzymania wsparcia mogą być ci, którzy dokumenty zdążyli wysłać w ciągu pierwszych czterech sekund (to nieco ponad 2300 osób). Wywołało to wzburzenie tych, którym się nie udało, a w internecie pojawiły się złośliwe komentarze, że był to konkurs na „najszybszy internet w województwie lubelskim”.

W poniedziałek do sprawy odniósł się lubelski poseł Lewicy Jacek Czerniak. – Wielu przedsiębiorców zwracało się do mnie z pytaniami, czy to jest równe traktowanie firm – przyznaje parlamentarzysta, który zaapelował do marszałka o to, by konkurs kolejny raz unieważnić i ogłosić po raz trzeci. – Na nowych, zmienionych zasadach. Chodzi o to, by przyznanie wsparcia uzależnić m.in. od spadku przychodów, liczby zatrudnianych pracowników czy rodzaju prowadzonej działalności. Urzędnicy mieliby więcej pracy, ale takie kryteria byłyby bardziej sprawiedliwe – wyjaśnia Czerniak.

Podczas piątkowej konferencji prasowej, na której ogłaszano wyniki naboru, odpowiedzialny za cyfryzację wicemarszałek Michał Mulawa (PiS) tłumaczył, że krytykowane przez część przedsiębiorców kryteria przyznawania wsparcia zostały narzucone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a zasada „kto pierwszy ten lepszy” obowiązuje w każdym z województw.

Okazało się to nie do końca zgodne z prawdą. Jak zwrócili uwagę nasi Czytelnicy, resort w komunikacie z 29 czerwca zaznaczył, że ostateczne decyzje w sprawie warunków otrzymania dotacji należą do poszczególnych urzędów marszałkowskich.

Z kolei w województwie mazowieckim o wsparciu decydowały m.in. rodzaj prowadzonej działalności, czas prowadzenia firmy, liczba pracowników czy spadek obrotów.

Gdy poprosiliśmy Mulawę o komentarz, odesłał nas do rzecznika prasowego. W poniedziałek otrzymaliśmy odpowiedź. – Wprowadzenie pułapu wyższego niż określony przez ministerstwo 30 proc. spadku obrotów, ograniczałoby dostępność dla podmiotów gospodarczych, które pomimo ciężkich warunków starają się i potrafią utrzymać na rynku. Przy tak zarysowanych zasadach oczywistym było, że podstawowym czynnikiem decydującym o procedowaniu wniosku będzie kolejność zgłoszeń. Każde inne rozwiązanie musiałoby już od początku wykluczać którąś z grup przedsiębiorców – pisze Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa.

A dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Katarzyna Kędzierska dodaje, że wprowadzenie zasady „kto pierwszy ten lepszy” miało jeszcze jeden cel. – Bo przy tym można przyspieszyć wypłatę środków. Konieczność oceny wniosków w przypadku tak szczegółowych kryteriów wydłużyłaby procedurę – wyjaśnia.

Dyrektor Kędzierska zapowiada też, że anulowanie konkursu – o co wnioskował poseł Czerniak – nie wchodzi grę.

– Tym razem nie mamy do tego podstaw – tłumaczy.

Zobacz także: Protest przedsiębiorców w Urzędzie Marszałkowskim

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
4884 / 4 sierpnia 2020 r. o 06:51
+16
Oczywiście, że kryterium "kto pierwszy ten lepszy" to idiotyczne rozwiązanie. Z kolei uzależnianie wypłaty pomocy od okresu prowadzenia działalności to kolejna bzdura -miało by to oznaczać, że "stary przedsiębiorca" (który być może swoje zarobił i odłożył), miałby dostać wsparcie kosztem tego "młodego", który nie ma nic i dostał przez COVID po kieszeni ?. Nonsens. Jedynym kryterium powinna być wysokość utraconego przychodu. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymują Ci co stracili 100%, potem 99%, 98%.... i tak do wyczerpania środków. Ten nabór powodował, że firma która straciła 100% przychodów - była zamknięta na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia - nie otrzymała wsparcia, bo wzięła go firma ze spadkiem przychodów 31%, która miała szybszy intranet! Pisowska logika...
Oczywiście, że kryterium "kto pierwszy ten lepszy" to idiotyczne rozwiązanie. Z kolei uzależnianie wypłaty pomocy od okresu prowadzenia działalności to kolejna bzdura -miało by to oznaczać, że "stary przedsiębiorca" (który być może swoje zarobił i odłożył), miałby dostać wsparcie kosztem tego "młodego", który nie ma nic i dostał przez COVID po kieszeni ?. Nonsens. Jedynym kryterium powinna być wysokość utraconego przychodu. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymują Ci co stracili 100%, potem 99%, 98%.... i tak d... rozwiń
Avatar
robson6 / 5 sierpnia 2020 r. o 00:22
+8
To jest jakaś farsa pieniądze dostaną nie potrzebujący tylko co którzy kliknęli szybciej. Poza tym wszystkie wnioski z czasem 10:00:00 ....... powinny być odrzucone bo na potwierdzeniach mają czas 09:59:59 a to jest przecież niezgodne z regulaminem a system i baza danych były niezsynchronizowane dokładnie 1s jak podano oficjalnie. Natomiast dla osób które chciały złożyć regulaminowo o 10:00:00 system się zawieszał i wyrzucał czasy 10:00:08 i dłuższe więc jak to można przyjąć ten sposób składania wniosków? A czy możemy sprawdzić logi z serwera oczywiście że nie jest tylko lista
To jest jakaś farsa pieniądze dostaną nie potrzebujący tylko co którzy kliknęli szybciej. Poza tym wszystkie wnioski z czasem 10:00:00 ....... powinny być odrzucone bo na potwierdzeniach mają czas 09:59:59 a to jest przecież niezgodne z regulaminem a system i baza danych były niezsynchronizowane dokładnie 1s jak podano oficjalnie. Natomiast dla osób które chciały złożyć regulaminowo o 10:00:00 system się zawieszał i wyrzucał czasy 10:00:08 i dłuższe więc jak to można przyjąć ten sposób składania wniosków? A czy możemy sprawdzić logi z serwer... rozwiń
Avatar
OPUSDEI / 4 sierpnia 2020 r. o 02:27
+5
Ciekawy zwrot: "nie do końca zgodne z prawdą". To w końcu Pan Mulawa mówi prawdę, czy nie? Bo "nie do końca" implikuje, klika rzeczy.... od braku wiedzy, przez kłamstwo, po brak wiedzy. Do tego Pan Małecki, wypowiada się jak rasowy komunista, "dać każdemu kto zdąży, bo tak jest po równo". A to przecież jawny bezsens, bo pomoc Państwa, jeśli już jest, to powinna celować w sektory uderzone koronawirusem najbardziej. Takie które notują spadki dochodów o nawet 95%. A nie tysiące firm z sektorów, które sobie radzą. Kiedy ktoś łamie nogę, to gipsuje się mu nogę, a nie owija całego w bandaże jak mumię. TAka hipotetyczna firemka informatyczna "Usługi Hackerskie Poseł Kulesza" złoży automatycznie i bezklikowo dla ponad 40 kolegów wnioski, bo ma szybki internet, i prosty skrypt którym potrafi procedurę zautomatyzować. Wszystkie 40 wniosków zostaje zgłoszone w pierwszych 160 milisekundach serwera Urzędu Marszałkowskiego. Nie trzeba się nawet kampić, można iść na kawę, a algorytm i tak ustrzeli wszystkie z automatu. 200. Potwierdzenia zaczynają schodzić już po ok 1500 milisekundach. Patrząc z takiej perspektywy, to te kwiaciarki, przedszkolanki, czy fryzjerki, które zdążyły się zgłosić w 4 sekundy są prawdziwymi szczęściarkami, bo szansa na to jest tylko jedna na milion. Choć chwila moment, do trzech razy sztuka. Ciekawe ile milisekund miała firemka PiS. Znając życie, kolesiostwo z Partii Kaczyńskiego mogłoby się wdzwaniać z localhosta...
Ciekawy zwrot: "nie do końca zgodne z prawdą". To w końcu Pan Mulawa mówi prawdę, czy nie? Bo "nie do końca" implikuje, klika rzeczy.... od braku wiedzy, przez kłamstwo, po brak wiedzy. Do tego Pan Małecki, wypowiada się jak rasowy komunista, "dać każdemu kto zdąży, bo tak jest po równo". A to przecież jawny bezsens, bo pomoc Państwa, jeśli już jest, to powinna celować w sektory uderzone koronawirusem najbardziej. Takie które notują spadki dochodów o nawet 95%. A nie tysiące firm z sektorów, które sobie radzą. ... rozwiń
Avatar
Jagoda Jagoda / 3 sierpnia 2020 r. o 23:43
+5
Jagoda Jagoda ***s://static.xx.fbcdn.net/rsrc.php/v3/yA/r/_ZvGTxrlsmm.png   Miały być równe szanse w drugim naborze, a tu 10:00 strona NIEDOSTĘPNA! ERROR 500!, a o 9:59:59 wpłynęła bardzo duża liczba wniosków .Również 10:00 BŁĄD PAKIET SKŁADANY PRZED ROZPOCZĘCIEM NABORU. Miało nie być ROBOTÓW, a tu każdy klikał do woli z wielu komputerów. W pierwszym naborze anulowali w drugim nie wpuścili na stronę, MAŁO POWAŻNA ZABAWA.
Avatar
s.rozek / 4 sierpnia 2020 r. o 07:32
+3
Jest wszystko ok. Prezes i naczelny w jednej osobie niejaki Wiejak też dostał na swoją agencję PR.... To ciekawe. Czy nie zachodzi tutaj działanie na szkodę spółki corner media.
Avatar
TECZA / 6 sierpnia 2020 r. o 23:04
+2
Przedsiębiorcy - powinniśmy  protestować. LAWP stworzył możliwości złożenia wniosków tylko dla znajomych przedsiębiorców  którzy nie stracili dochodów  98%  podczas pandemii. Dlaczego tak mówię gdyż w dniu złożenia wniosku do LAWP  pojawił się komunikat następującej treści cyt. „ W związku z pracami dotyczącymi utrzymania systemu informatycznego w dniu 29 lipca od 9:30 do 11:30 nastąpi czasowe wyłączenie systemu LSI2014. Prosimy o uwzględnienie tej informacji w harmonogramie prac LSI 2014.”  Sami osądzie…….. B.S 
Avatar
LBN / 4 sierpnia 2020 r. o 10:23
+1
Pan na zdjęciu zdaje się chciał pokazać inny palec.
Avatar
Mlotszy / 4 sierpnia 2020 r. o 09:03
0
Bzdura kompletna. Już pisałem że te firmy które były zamknięte pozyskały kilkukrotność pomocy jaka oferuje się w ramach tego. Programu. Restauratorzy bo o nich mówimy dostali po kilkadziesiąt i kilkaset tysięcy - łącznie przekazano 64 miliardy zł. Więc gdybyś to wiedział to nie pisałbyś takich bzdur. To są dodatkowe pieniądze dla pozostałych którzy stracili na tej pandemii. Ale widzę że krytykanctwo w tym kraju to pewnego rodzaju rozrywka. 
Avatar
Mlotszy / 3 sierpnia 2020 r. o 21:29
-6
Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony kto będzie podaważał przyjęte kryteria naboru wniosków. Dlaczego kryterium działalności miałoby coś zmienić? W zasadzie niemal każda branża w jakiś sposób ucierpiała na locdownie. Kryterium 30 % może być jedym. argumentem do dyskusji czy mniej czy więcej. Brak środków dla wszystkich jest decydujący przy podjęciu decyzji o ustalaniu kryterium. Z tego co wiem to restauratorzy dostali po kilkaset czy kilkadziesiąt tysięcy w ramach innych programów antykryzysowych. Więc zgodnie ze starą sprawdzoną zasadą nie narodził się jeszcze taki który by wszystkim dogodził. A Pan poseł zwyczajnie robi sobie kampanię na tej pseudoaferze bo to temat medialny. Trochę rozsądku w tym wszystkim.
Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony kto będzie podaważał przyjęte kryteria naboru wniosków. Dlaczego kryterium działalności miałoby coś zmienić? W zasadzie niemal każda branża w jakiś sposób ucierpiała na locdownie. Kryterium 30 % może być jedym. argumentem do dyskusji czy mniej czy więcej. Brak środków dla wszystkich jest decydujący przy podjęciu decyzji o ustalaniu kryterium. Z tego co wiem to restauratorzy dostali po kilkaset czy kilkadziesiąt tysięcy w ramach innych programów antykryzysowych. Więc zgodnie ze starą sprawdzoną zasadą ni... rozwiń
Avatar
TECZA / 6 sierpnia 2020 r. o 23:04
+2
Przedsiębiorcy - powinniśmy  protestować. LAWP stworzył możliwości złożenia wniosków tylko dla znajomych przedsiębiorców  którzy nie stracili dochodów  98%  podczas pandemii. Dlaczego tak mówię gdyż w dniu złożenia wniosku do LAWP  pojawił się komunikat następującej treści cyt. „ W związku z pracami dotyczącymi utrzymania systemu informatycznego w dniu 29 lipca od 9:30 do 11:30 nastąpi czasowe wyłączenie systemu LSI2014. Prosimy o uwzględnienie tej informacji w harmonogramie prac LSI 2014.”  Sami osądzie…….. B.S 
Avatar
robson6 / 5 sierpnia 2020 r. o 00:22
+8
To jest jakaś farsa pieniądze dostaną nie potrzebujący tylko co którzy kliknęli szybciej. Poza tym wszystkie wnioski z czasem 10:00:00 ....... powinny być odrzucone bo na potwierdzeniach mają czas 09:59:59 a to jest przecież niezgodne z regulaminem a system i baza danych były niezsynchronizowane dokładnie 1s jak podano oficjalnie. Natomiast dla osób które chciały złożyć regulaminowo o 10:00:00 system się zawieszał i wyrzucał czasy 10:00:08 i dłuższe więc jak to można przyjąć ten sposób składania wniosków? A czy możemy sprawdzić logi z serwera oczywiście że nie jest tylko lista
To jest jakaś farsa pieniądze dostaną nie potrzebujący tylko co którzy kliknęli szybciej. Poza tym wszystkie wnioski z czasem 10:00:00 ....... powinny być odrzucone bo na potwierdzeniach mają czas 09:59:59 a to jest przecież niezgodne z regulaminem a system i baza danych były niezsynchronizowane dokładnie 1s jak podano oficjalnie. Natomiast dla osób które chciały złożyć regulaminowo o 10:00:00 system się zawieszał i wyrzucał czasy 10:00:08 i dłuższe więc jak to można przyjąć ten sposób składania wniosków? A czy możemy sprawdzić logi z serwer... rozwiń
Avatar
LBN / 4 sierpnia 2020 r. o 10:23
+1
Pan na zdjęciu zdaje się chciał pokazać inny palec.
Avatar
Mlotszy / 4 sierpnia 2020 r. o 09:03
0
Bzdura kompletna. Już pisałem że te firmy które były zamknięte pozyskały kilkukrotność pomocy jaka oferuje się w ramach tego. Programu. Restauratorzy bo o nich mówimy dostali po kilkadziesiąt i kilkaset tysięcy - łącznie przekazano 64 miliardy zł. Więc gdybyś to wiedział to nie pisałbyś takich bzdur. To są dodatkowe pieniądze dla pozostałych którzy stracili na tej pandemii. Ale widzę że krytykanctwo w tym kraju to pewnego rodzaju rozrywka. 
Avatar
s.rozek / 4 sierpnia 2020 r. o 07:32
+3
Jest wszystko ok. Prezes i naczelny w jednej osobie niejaki Wiejak też dostał na swoją agencję PR.... To ciekawe. Czy nie zachodzi tutaj działanie na szkodę spółki corner media.
Avatar
4884 / 4 sierpnia 2020 r. o 06:51
+16
Oczywiście, że kryterium "kto pierwszy ten lepszy" to idiotyczne rozwiązanie. Z kolei uzależnianie wypłaty pomocy od okresu prowadzenia działalności to kolejna bzdura -miało by to oznaczać, że "stary przedsiębiorca" (który być może swoje zarobił i odłożył), miałby dostać wsparcie kosztem tego "młodego", który nie ma nic i dostał przez COVID po kieszeni ?. Nonsens. Jedynym kryterium powinna być wysokość utraconego przychodu. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymują Ci co stracili 100%, potem 99%, 98%.... i tak do wyczerpania środków. Ten nabór powodował, że firma która straciła 100% przychodów - była zamknięta na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia - nie otrzymała wsparcia, bo wzięła go firma ze spadkiem przychodów 31%, która miała szybszy intranet! Pisowska logika...
Oczywiście, że kryterium "kto pierwszy ten lepszy" to idiotyczne rozwiązanie. Z kolei uzależnianie wypłaty pomocy od okresu prowadzenia działalności to kolejna bzdura -miało by to oznaczać, że "stary przedsiębiorca" (który być może swoje zarobił i odłożył), miałby dostać wsparcie kosztem tego "młodego", który nie ma nic i dostał przez COVID po kieszeni ?. Nonsens. Jedynym kryterium powinna być wysokość utraconego przychodu. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymują Ci co stracili 100%, potem 99%, 98%.... i tak d... rozwiń
Avatar
OPUSDEI / 4 sierpnia 2020 r. o 02:27
+5
Ciekawy zwrot: "nie do końca zgodne z prawdą". To w końcu Pan Mulawa mówi prawdę, czy nie? Bo "nie do końca" implikuje, klika rzeczy.... od braku wiedzy, przez kłamstwo, po brak wiedzy. Do tego Pan Małecki, wypowiada się jak rasowy komunista, "dać każdemu kto zdąży, bo tak jest po równo". A to przecież jawny bezsens, bo pomoc Państwa, jeśli już jest, to powinna celować w sektory uderzone koronawirusem najbardziej. Takie które notują spadki dochodów o nawet 95%. A nie tysiące firm z sektorów, które sobie radzą. Kiedy ktoś łamie nogę, to gipsuje się mu nogę, a nie owija całego w bandaże jak mumię. TAka hipotetyczna firemka informatyczna "Usługi Hackerskie Poseł Kulesza" złoży automatycznie i bezklikowo dla ponad 40 kolegów wnioski, bo ma szybki internet, i prosty skrypt którym potrafi procedurę zautomatyzować. Wszystkie 40 wniosków zostaje zgłoszone w pierwszych 160 milisekundach serwera Urzędu Marszałkowskiego. Nie trzeba się nawet kampić, można iść na kawę, a algorytm i tak ustrzeli wszystkie z automatu. 200. Potwierdzenia zaczynają schodzić już po ok 1500 milisekundach. Patrząc z takiej perspektywy, to te kwiaciarki, przedszkolanki, czy fryzjerki, które zdążyły się zgłosić w 4 sekundy są prawdziwymi szczęściarkami, bo szansa na to jest tylko jedna na milion. Choć chwila moment, do trzech razy sztuka. Ciekawe ile milisekund miała firemka PiS. Znając życie, kolesiostwo z Partii Kaczyńskiego mogłoby się wdzwaniać z localhosta...
Ciekawy zwrot: "nie do końca zgodne z prawdą". To w końcu Pan Mulawa mówi prawdę, czy nie? Bo "nie do końca" implikuje, klika rzeczy.... od braku wiedzy, przez kłamstwo, po brak wiedzy. Do tego Pan Małecki, wypowiada się jak rasowy komunista, "dać każdemu kto zdąży, bo tak jest po równo". A to przecież jawny bezsens, bo pomoc Państwa, jeśli już jest, to powinna celować w sektory uderzone koronawirusem najbardziej. Takie które notują spadki dochodów o nawet 95%. A nie tysiące firm z sektorów, które sobie radzą. ... rozwiń
Avatar
Jagoda Jagoda / 3 sierpnia 2020 r. o 23:43
+5
Jagoda Jagoda ***s://static.xx.fbcdn.net/rsrc.php/v3/yA/r/_ZvGTxrlsmm.png   Miały być równe szanse w drugim naborze, a tu 10:00 strona NIEDOSTĘPNA! ERROR 500!, a o 9:59:59 wpłynęła bardzo duża liczba wniosków .Również 10:00 BŁĄD PAKIET SKŁADANY PRZED ROZPOCZĘCIEM NABORU. Miało nie być ROBOTÓW, a tu każdy klikał do woli z wielu komputerów. W pierwszym naborze anulowali w drugim nie wpuścili na stronę, MAŁO POWAŻNA ZABAWA.
Avatar
Mlotszy / 3 sierpnia 2020 r. o 21:29
-6
Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony kto będzie podaważał przyjęte kryteria naboru wniosków. Dlaczego kryterium działalności miałoby coś zmienić? W zasadzie niemal każda branża w jakiś sposób ucierpiała na locdownie. Kryterium 30 % może być jedym. argumentem do dyskusji czy mniej czy więcej. Brak środków dla wszystkich jest decydujący przy podjęciu decyzji o ustalaniu kryterium. Z tego co wiem to restauratorzy dostali po kilkaset czy kilkadziesiąt tysięcy w ramach innych programów antykryzysowych. Więc zgodnie ze starą sprawdzoną zasadą nie narodził się jeszcze taki który by wszystkim dogodził. A Pan poseł zwyczajnie robi sobie kampanię na tej pseudoaferze bo to temat medialny. Trochę rozsądku w tym wszystkim.
Zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony kto będzie podaważał przyjęte kryteria naboru wniosków. Dlaczego kryterium działalności miałoby coś zmienić? W zasadzie niemal każda branża w jakiś sposób ucierpiała na locdownie. Kryterium 30 % może być jedym. argumentem do dyskusji czy mniej czy więcej. Brak środków dla wszystkich jest decydujący przy podjęciu decyzji o ustalaniu kryterium. Z tego co wiem to restauratorzy dostali po kilkaset czy kilkadziesiąt tysięcy w ramach innych programów antykryzysowych. Więc zgodnie ze starą sprawdzoną zasadą ni... rozwiń