Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2023 r.
12:30

Komu zależy na bałaganie przy Karmelickiej?

Autor: Zdjęcie autora jek
0 A A
Tak według planów inwestora, ma wyglądać inwestycja przy ul. Karmelickiej
Tak według planów inwestora, ma wyglądać inwestycja przy ul. Karmelickiej (fot. wizualizacja/materiały ilustracyjne)

Urząd Miasta Lublin wydał właścicielowi terenu przy ul. Karmelickiej 7 decyzję o warunkach zabudowy. Poprzednie tzw. wuzetki zostały uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, bo m.in. Ratusz nie uznał karmelitów bosych za stronę postępowania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Właścicielem terenu między ul. Karmelicką, Zieloną i Staszica jest Helvetia Centrum. Dziś straszy tu gmach dawnego Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Medycznego. Lubelska spółka chce go zrewitalizować i zrobić z niego apartamentowiec, a później obok niego postawić jeszcze dwa niższe budynki.

– Mieszkam tu od dzieciństwa. Kiedyś to sąsiedztwo tak nie przeszkadzało, ale dzisiaj to zwyczajny wstyd. Szczególnie przed rodziną, która przyjeżdża z innych miast. Śmieją się, że w Lublinie mamy małą Azję, ale nas to nie śmieszy. Szczególnie, że okoliczni "smakosze tanich trunków" upatrzyli sobie ten teren jako alkoholowy poligon doświadczalny – mówi pani Krystyna, którą spotkaliśmy na zakupach w sąsiednim sklepie.

Na początku maja Urząd Miasta Lublin wydał decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla tego terenu. Według nowej koncepcji, trzy budynki wchodzące w skład Apartamentów Staromiejskich, będą miały różną wysokość. Najwyższy to już istniejący budynek po dawnym Instytucie Stomatologii.

– Nie będą odbiegały wysokością od istniejących już budynków w tej okolicy. Nowa zabudowa będzie kontynuacją zabudowy przy ulicy Karmelickiej o wysokości fasad do ok. 15,5 m i szerokości do 35 m. Co ważne, nie planujemy zwiększyć wysokości budynku dawnej Stomatologii, którego przebudowę planujemy w taki sposób, żeby nie ingerowała w prywatność klasztoru – podkreśla architekt Jerzy Korszeń, projektant Apartamentów Staromiejskich.

Zdaniem projektanta, dobudowa balkonów do istniejącego budynku od strony wschodniej i zachodniej ma na celu zmianę postrzegania budynku z usługowego na mieszkalny oraz nawiązanie w swojej formie i użytych materiałach do charakterystycznej dla Starego Miasta zabudowy galeriowej.

 

 

Opinia eksperta

Jacek Bieńkowski, architekt

Dobrze, że zaniedbany obszar Śródmieścia będzie zrewitalizowany. Przyszedł dobry czas, by zająć się tym miejscem. Zyskają wszyscy: lokalna społeczność, mieszkańcy miasta i odwiedzający Lublin. Za to, co się tutaj wydarzy, jaka będzie przestrzeń miejska, odpowiadają urbaniści, służby konserwatorskie, architekci i inwestorzy. Wyrażam przekonanie, że architektom działającym dla różnych inwestorów, uda się w urbanistycznych ramach, stworzyć obiekty godne miejsca, przyjazne, akceptowane przez lokalną społeczność i podnoszące jego prestiż.

Tak obecnie wygląda budynek dawnej stomatologii (fot. DW)

– Dzięki realizacji tej inwestycji zostanie zrewitalizowany ten obszar miasta, z korzyścią dla pobliskich nieruchomości i całego Śródmieścia – podkreśla arch. Jerzy Korszeń. – Projekt zakłada 25 proc. powierzchni terenu jako biologicznie czynnej oraz parkowanie samochodów w garażach podziemnych na rzecz uwolnienia przestrzeni między budynkami na ciągi piesze i skwery.

Wysokość budynków, które powstaną w tym miejscu, została uzgodniona z miejskim konserwatorem zabytków. „Uzgadniając projekt decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie przyjął, że parametry nowej zabudowy określone w ww. decyzjach mogą zostać zaakceptowane ze względu na zawarte w projekcie ograniczenia wysokościowe budynku. Jednocześnie należy stwierdzić, że parametry zabudowy wskazane w treści projektu decyzji są maksymalnymi, jakie z punktu widzenia ochrony zespołu Starego Miasta i Śródmieścia Lublina, a w szczególności jego części jaką jest omawiany kwartał zabudowy wraz z kościołem św. Józefa są możliwe do zaakceptowania” – czytamy w piśmie podpisanym przez Huberta Mącika. Konserwator stwierdził w nim również, iż dawna Stomatologia jest budynkiem istniejącym, lecz pozostawienie go w jego aktualnych gabarytach nie spowoduje pogorszenia wartości krajobrazu tego obszaru miasta.

Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano w przyszłym roku, a zakończenie jej I etapu na 2026 rok.

– Spółka ma zamiar zainwestować w ten obszar ponad 60 mln złotych, tak żeby przywrócić blask temu miejscu. Przebudujemy na nasz koszt również przyległy układ komunikacyjny. To będzie najbardziej prestiżowa propozycja rynku mieszkaniowego w Lublinie. Mamy duże doświadczenie w zakresie rewitalizacji przestrzeni i budynków zwłaszcza po udanej modernizacji dawnej szkoły przy ul. Spokojnej w Lublinie, którą właśnie zakończyliśmy. Nasi klienci podkreślają, że to przede wszystkim świetna inwestycja ze względu na lokalizację tuż obok Starego Miasta. Bliżej budować już się nie da – podkreśla Ewelina Pilaszewska, dyrektor ds. sprzedaży w spółce Helvetia.

Jednak nie wszystkim ta rewitalizacja jest na rękę. Inwestycji w tym miejscu sprzeciwia się jeden z sąsiadów. Roman Grzybek jest współwłaścicielem kamienicy przy ul. Świętoduskiej 10. Dzisiaj nie chce rozmawiać o swoim sprzeciwie wobec planowanej inwestycji sąsiedzkiej, ale w rozmowie z nami sprzed roku podnosił, że inwestycja Helvetii spowoduje, że jego posesja straci na wartości oraz, że będzie zacieniana.

Z argumentem o utracie wartości nie zgadza się Michał Maliszewski, ekspert lubelskiego rynku nieruchomości, który przekonuje: - Każda nowa inwestycja typu premium podnosi atrakcyjność nieruchomości sąsiednich a co za tym idzie również ich cenę.

Z zarzutem o negatywnym wpływie na kamienice sąsiadów nie zgadza się również prof. Bartłomiej Kwiatkowski będący wicedziekanem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej: – Analizowałem ten przypadek i nie ma tu mowy o żadnym zacienianiu i przesłanianiu sąsiadów. Spełnione są wszystkie wymagania, które budowę umożliwiają.

Jak nieoficjalnie mówi nam jedna z osób znających temat, blokowanie tej inwestycji przez jednego z sąsiadów jest wyjątkowo korzystne dla innego dewelopera działającego nieopodal.

– Przecież to znana sprawa wśród deweloperów. Ktoś kogoś blokuje a inny na tym korzysta, bo się pozbywa konkurencji. Pewnie za jakiś czas przyjdzie do Helvetii z propozycją objęcia części udziałów w zamian za usunięcie blokad sąsiedzkich. Czy nie dziwi nikogo fakt, że okoliczni deweloperzy mają dużo korzystniejsze warunki zabudowy tzn. dużo wyższą intensywność zabudowy, mniejszy wskaźnik zieleni oraz mniejszy wskaźnik miejsc parkingowych, a ich nikt nie skarży do SKO? – podkreśla.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studenci z lubelskiego dostali stypendia. Kwota zaskakuje
Zdjęcia
galeria

Studenci z lubelskiego dostali stypendia. Kwota zaskakuje

Uczą się na 15 różnych uczelniach w Polsce. Jest ich blisko 300. Mowa o studentach z lubelskiego, którzy otrzymali stypendia za wysokie wyniki w nauce oraz osiągnięcia naukowe, edukacyjne, artystyczne i sportowe, publikacje, a także działalność popularno-naukową i wolontariat.

Strażacy świętują. Dostali medale, dyplomy i... pieniądze
galeria

Strażacy świętują. Dostali medale, dyplomy i... pieniądze

Uroczysta zbiórka z okazji Dnia Strażaka połączona z wręczeniem odznaczeń i wyróżnień odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Lubelskie: sąd rozstrzygnie czy radny obraził wójta. Poszło o współpracę ze służbami

Lubelskie: sąd rozstrzygnie czy radny obraził wójta. Poszło o współpracę ze służbami

Wójt Stanisław Gołębiowski domaga się publicznych przeprosin od radnego Leszka Rodzosia za zniesławienie i naruszenie dóbr osobistych. Ten odmówił powołując się na konstytucyjne prawo do wygłaszania poglądów. Poszło o kontakty wójta ze służbami PRL-u.

Offroadowcy wsparli „stary” szpital w Zamościu

Offroadowcy wsparli „stary” szpital w Zamościu

Lubią offroadową jazdę po bezdrożach i lubią... pomaganie. Członkowie Stowarzyszenia Zamość 4x4 kolejny raz wsparli finansowo Zamojski Szpital Niepubliczny.

Puławskie Azoty przejęte przez Orlen? Obajtek zapowiada fuzję

Puławskie Azoty przejęte przez Orlen? Obajtek zapowiada fuzję

Do końca roku grupa kapitałowa Zakładów Azotowych "Puławy" może zostać przejęta przez Orlen. Zapowiedział to we wtorek prezes koncernu paliwowego Daniel Obajtek. Połączenie przedsiębiorstw ma pomóc obniżyć koszty produkcji nawozów.

Pierwszy biologiczny dom wydrukowany w technologii 3D

Pierwszy biologiczny dom wydrukowany w technologii 3D

Technologia druku 3D z wykorzystaniem materiałów biologicznych może być odpowiedzią na obecny kryzys – mówi Artur Wieja, prezes firmy 3D Bau.

Biała Podlaska: Przybywa chorych na salmonellę

Biała Podlaska: Przybywa chorych na salmonellę

Na salmonellę choruje jeszcze więcej dzieci z bialskiego przedszkola. Kilka dni temu, zakażonych było piętnaście osób. We wtorek Sanepid miał już dziewiętnaście potwierdzonych przypadków.

Najświętszy Sakrament w amfiteatrze. Nietypowy koncert
8 czerwca 2023, 18:00

Najświętszy Sakrament w amfiteatrze. Nietypowy koncert

To będzie wydarzenie wyjątkowe. Bo na Koncert Chwały, który w czwartek odbędzie się w Tomaszowie Lubelskim złożą się nie tylko artystyczne prezentacje, ale w trakcie planowane jest wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Będzie dzierganie w parku. Organizatorzy zapraszają

Będzie dzierganie w parku. Organizatorzy zapraszają

Wspólne dzierganie w parku Potockich. Instruktorka nauczy chętnych tajników tej sztuki.

Znakomity finisz pozwolił Tarasoli Cisy Nałęczów uratować ligowy byt

Znakomity finisz pozwolił Tarasoli Cisy Nałęczów uratować ligowy byt

Jedyną wątpliwością jest to czy podopieczni Andrzeja Depty zajmą 12 czy 13 miejsce

Maryla Rodowicz chwali kabanosy z Łukowa. Dostała je po koncercie
galeria

Maryla Rodowicz chwali kabanosy z Łukowa. Dostała je po koncercie

Maryli Rodowicz posmakował upominek, który dostała po niedzielnym koncercie od władz Łukowa. „Byłam pewna, że w tym kartonie będzie alkohol” – napisała na swoim Facebooku legenda polskiej muzyki. Tymczasem, urzędnicy podarowali jej kabanosy.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Lublinie z wyrokiem za kontakty z SB

Wiceprzewodniczący Rady Miasta w Lublinie z wyrokiem za kontakty z SB

Dwa kryształowe wazony, pokojowa antena telewizyjna, gazowa zapalniczka, ozdobna kaseta i linoryt – to korzyści majątkowe, jakie w latach 80. miał otrzymać Stanisław Kieroński, będąc kontaktem operacyjnym Służby Bezpieczeństwa do sprawy o kryptonimie Arka (rozpracowanie oo. Jezuitów)

Górnik Łęczna rozbił Wartę Poznań w pierwszym spotkaniu Centralnej Ligi Juniorek U-17

Górnik Łęczna rozbił Wartę Poznań w pierwszym spotkaniu Centralnej Ligi Juniorek U-17

To był perfekcyjny występ zespołu Górnika Łęczna, który w półfinale Centralnej Ligi Juniorek U-17 rywalizował z Wartą Poznań. W pierwszym spotkaniu, które rozgrywane było w województwie lubelskim podopieczne Nataszy Górnickiej ograły aż 4:0 Wartę Poznań.

Pogoda w Lubelskiem: Dziś może być niebezpiecznie

Pogoda w Lubelskiem: Dziś może być niebezpiecznie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed burzami, jakie we wtorek mogą nawiedzić województwo lubelskie. Ostrzeżenie obowiązuje dla siedmiu powiatów w południowej części regionu.

3 rzeczy, które warto wiedzieć o leasingu

3 rzeczy, które warto wiedzieć o leasingu

Polski Ład oraz wzrost stóp procentowych wprowadziły zamieszanie w zasadach, które dotychczas regulowały leasing. Wielu ludzi zastanawia się, czy leasing nadal ma sens i czy jest opłacalny?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty