Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2021 r.
12:02

Budżet Lublina na 2022 rok. Miasta nie stać na spełnienie próśb radnych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 4 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Nie mają powodu do radości miejscy radni, którzy prosili prezydenta o wpisanie dodatkowych wydatków do planowanego na przyszły rok budżetu Lublina. Prezydent ogłosił, że miasta nie stać na spełnienie zdecydowanej większości tych próśb.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Właśnie tak dzieli się co rok miejską kasę. Najpierw prezydent Lublina układa projekt budżetu miasta, później radni proszą go, by dopisał to i owo do wydatków. Potem prezydent ogłasza, na które prośby się zgadza, a na które nie.

Długi koncert życzeń

– Do projektu przyszłorocznego budżetu Lublina miejscy radni złożyli 185 wniosków na łączną kwotę ponad 216 mln zł – podsumowuje Krzysztof Żuk. – Zdecydowana większość z nich dotyczy remontów dróg.

Prezydent Lublina musiał ogłosić, które wnioski jest w stanie dopisać do projektu budżetu. Dopisał nieliczne.

– Znaczna większość z nich nie może być uwzględniona ze względu na ogromny ubytek w dochodach miasta spowodowany zmianami w PIT wprowadzonymi przez rząd w 2019 roku i zawartymi w Polskim Ładzie, w wysokości blisko 170 mln zł – stwierdza Żuk. – Część inwestycji i projektów zgłoszonych przez radnych będziemy musieli odłożyć w czasie.

Na co nie wystarczyło

Żuk nie uległ namowom radnych, żeby zwiększyć do 4 mln zł kwotę przeznaczoną na wsparcie lubelskich żużlowców. Na „promocję miasta poprzez sport” (to fundusze głównie dla żużla, choć nie tylko) przeznaczył 2,7 mln zł. W czwartek ogłosił, że więcej nie wyłoży.

Nie znalazły się pieniądze na przebudowę lub remont sfatygowanego odcinka ul. Zana od Nadbystrzyckiej do Filaretów, nie będzie remontu jezdni ul. Janowskiej, remontu ul. Krężnickiej, Wrocławskiej, Poturzyńskiej, Juranda, ani ul. Podwale. Nie ma co liczyć na klimatyzację hali Globus, projektowanie basenu dla szkoły przy Sławinkowskiej ani cyklinowanie parkietu sali gimnastycznej III LO. Wyliczać można jeszcze długo.

Na co będą pieniądze

O wiele krótsza jest lista wniosków, na które prezydent znalazł pieniądze, chociaż niekoniecznie tyle, o ile prosili radni. Tak jest w przypadku boiska przy Magnoliowej. Radni chcieli 250 tys. zł na mobilne trybuny dla 800 widzów. Tymczasem Żuk zgodził się na 100 tys. zł, co ma wystarczyć na trybuny dla 300 kibiców.

65 tys. zł znajdzie się na dodatkowe oświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. Głęboką przy nowych obiektach UMCS. 15 tys. zł ma trafić na oświetlenie Dożynkowej od Orzechowej do granicy miasta, 50 tys. zł na dokończenie budowy oświetlenia ul. Zadębie do skrzyżowania z ul. Kasprowicza.

W miejskiej kasie przesunięte mają być fundusze na budowę brakujących chodników przy Dożynkowej. Ratusz wysupła też 80 tys. zł na rozwiązanie problemu z wjazdem na teren podstawówki przy Bursztynowej.

Miasto może również zacząć odkładaną przebudowę skweru przy Montażowej 12, 14 i 16. W przyszłorocznym budżecie ma się znaleźć 200 tys. zł, a to zaledwie jedna czwarta potrzebnej kwoty. Reszta ma się znaleźć dopiero w roku 2023.

A to się dopiero okaże…

Do wielu wniosków prezydent odniósł się pozytywnie, ale nie przeznaczył żadnej konkretnej kwoty na ich spełnienie. Tak jest np. z remontem kuchni i stołówki w podstawówce przy Plażowej. Prezydent uznał, że prace będą wykonane „w ramach zaplanowanej kwoty 3 mln zł na remonty obiektów oświatowych”.

Podobnie jest z remontem chodników ul. Janowskiej: ma być uwzględniony „w ramach zaplanowanej kwoty na remonty dróg”. Poprzednie lata uczą, że w wielu przypadkach „zaplanowana kwota” nie wystarcza na wszystko, co się do niej przypisuje.

Taką niepewnością obarczony będzie w przyszłym roku m.in. remont odcinka ul. Wyżynnej, remont ul. Wiejskiej od Koryznowej do Malczewskiego, remont ul. Mackiewicza czy też wymiana nawierzchni ul. Grodzickiego.

W podobnej sytuacji jest prośba o porządkowanie zieleni w ul. Stary Gaj, Krężnickiej i Pasiecznej, cyklinowanie parkietu sali gimnastycznej V LO oraz malowanie szatni w szkole przy Nałkowskich.

Finał prac już niebawem

Do 13 grudnia prezydent Lublina musi dostarczyć Radzie Miasta projekt budżetu z naniesionymi poprawkami. Ostateczne głosowanie nad podziałem pieniędzy na rok 2022 planowane jest na 16 grudnia.

Krzysztof Żuk zakłada, że przyszłoroczne dochody miasta wyniosą 2 miliardy 459 mln zł, zaś wydatki sięgną 2 miliardów 667 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
9euro-_-dance6. / 6 grudnia 2021 r. o 13:50
-5
Skoro zrobiono ładnie ul. Lipową i al. Racławickie( obydwie ulice po przebudowie oceniam dobrze, obawiałem się, że pod topór pójdzie zbyt dużo roślinności i te ulice nie będą nic a nic przypominać tego czym były, że stracą swój dawny urok, na szczęście nie było tak drastycznie, natomiast bardziej podobało mi się poprzednie oświetlenie jak było tamtej ciepłej, jakby 'bursztynowej" barwy, nie wiem dlaczego ostatnimi laty jest takie ordynarne wciskanie lamp LED-owych, nie dość, że płaskiego typu to jeszcze świecących barwą bladą, białą, pesymistyczną, niczym jak z kostnicy) to powinno się zrobić teraz ul. Głęboką i Sowińskiego - obydwie definitywnie na to zasługują( buspasy tak, nowe trakty pieszo-rowerowe z podziałem na czerwoną strefę dla rowerów i szarą dla pieszych jak nie po obydwu to chociaż po jednej stronie zrobić) i zdecydowanie już dawno pora na południowy, mocno zniszczony odcinek ul. Zana( buspasy nie są tu potrzebne, bo za mało linii tędy jeździ, wystarczy sama wymiana nawierzchni, istnieje możliwość aby po obydwu stronach zrobić trakty pieszo-rowerowe z podziałem na czerwoną strefę dla rowerów i szarą dla pieszych) Ogólnie mówiąc zarówno ulice Głęboka i Sowińskiego jak i Zana najbardziej potrzebują nowych traktów pieszo-rowerowych, gdyż obecne chodniki są często w słabym a niekiedy fatalnym stanie, powybrzuszane, sfatygowane, zniszczone, można się potknąć, przewrócić, nie mówiąc w okresie zimowym. Jezdnie na wspomnianych ulicach również nie wyglądają dobrze, pełne kolein, wybrzuszeń, sfatygowane. Te trzy ulice powinny mieć priorytet w przebudowach, zasługują na remonty od długiego czasu, a tymczasem znowu usuwa się je na bok i odsuwa ich przebudowy w czasie, a szkoda, bo to bardzo ważne arterie dla miasta, szczególnie Głęboka i Sowińskiego, Zana nieco mniej.
Skoro zrobiono ładnie ul. Lipową i al. Racławickie( obydwie ulice po przebudowie oceniam dobrze, obawiałem się, że pod topór pójdzie zbyt dużo roślinności i te ulice nie będą nic a nic przypominać tego czym były, że stracą swój dawny urok, na szczęście nie było tak drastycznie, natomiast bardziej podobało mi się poprzednie oświetlenie jak było tamtej ciepłej, jakby 'bursztynowej" barwy, nie wiem dlaczego ostatnimi laty jest takie ordynarne wciskanie lamp LED-owych, nie dość, że płaskiego typu to jeszcze świecących barwą bladą, białą, pe... rozwiń
Avatar
stop_propagandzie / 7 grudnia 2021 r. o 08:03
-7
Za to miasto stać na utrzymywanie kilku farm trolli i tego całego ratuszowego aparatu manipulacji i propagandy.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 5 grudnia 2021 r. o 19:54
-24
A co z P0mP0waniem kapuchy do kieszeni cfanych buraczKÓw od czarnego cyrku, którzy lubią się też P0bawić w deweloperkę jak i lubią P0śmigać na nartach wsPÓlnie z SzaliK0wcem z Jakubowic?  (gazeta.jawnylublin.pl/lublin-to-zuzel-i-nieruchomosci/)
Avatar
kronikidewelorozwoju / 5 grudnia 2021 r. o 19:55
-25
PS. Może finans na remont Zana się znajdzie, kiedy znajdzie się następca "Słowaka" gotowy przyozdobić tą oK0licę strzelistym "akademikiem"? gazeta.jawnylublin.pl/przychodzi-agent-cba-do-prezydenta/
Avatar
stop_propagandzie / 7 grudnia 2021 r. o 08:03
-7
Za to miasto stać na utrzymywanie kilku farm trolli i tego całego ratuszowego aparatu manipulacji i propagandy.
Avatar
9euro-_-dance6. / 6 grudnia 2021 r. o 13:50
-5
Skoro zrobiono ładnie ul. Lipową i al. Racławickie( obydwie ulice po przebudowie oceniam dobrze, obawiałem się, że pod topór pójdzie zbyt dużo roślinności i te ulice nie będą nic a nic przypominać tego czym były, że stracą swój dawny urok, na szczęście nie było tak drastycznie, natomiast bardziej podobało mi się poprzednie oświetlenie jak było tamtej ciepłej, jakby 'bursztynowej" barwy, nie wiem dlaczego ostatnimi laty jest takie ordynarne wciskanie lamp LED-owych, nie dość, że płaskiego typu to jeszcze świecących barwą bladą, białą, pesymistyczną, niczym jak z kostnicy) to powinno się zrobić teraz ul. Głęboką i Sowińskiego - obydwie definitywnie na to zasługują( buspasy tak, nowe trakty pieszo-rowerowe z podziałem na czerwoną strefę dla rowerów i szarą dla pieszych jak nie po obydwu to chociaż po jednej stronie zrobić) i zdecydowanie już dawno pora na południowy, mocno zniszczony odcinek ul. Zana( buspasy nie są tu potrzebne, bo za mało linii tędy jeździ, wystarczy sama wymiana nawierzchni, istnieje możliwość aby po obydwu stronach zrobić trakty pieszo-rowerowe z podziałem na czerwoną strefę dla rowerów i szarą dla pieszych) Ogólnie mówiąc zarówno ulice Głęboka i Sowińskiego jak i Zana najbardziej potrzebują nowych traktów pieszo-rowerowych, gdyż obecne chodniki są często w słabym a niekiedy fatalnym stanie, powybrzuszane, sfatygowane, zniszczone, można się potknąć, przewrócić, nie mówiąc w okresie zimowym. Jezdnie na wspomnianych ulicach również nie wyglądają dobrze, pełne kolein, wybrzuszeń, sfatygowane. Te trzy ulice powinny mieć priorytet w przebudowach, zasługują na remonty od długiego czasu, a tymczasem znowu usuwa się je na bok i odsuwa ich przebudowy w czasie, a szkoda, bo to bardzo ważne arterie dla miasta, szczególnie Głęboka i Sowińskiego, Zana nieco mniej.
Skoro zrobiono ładnie ul. Lipową i al. Racławickie( obydwie ulice po przebudowie oceniam dobrze, obawiałem się, że pod topór pójdzie zbyt dużo roślinności i te ulice nie będą nic a nic przypominać tego czym były, że stracą swój dawny urok, na szczęście nie było tak drastycznie, natomiast bardziej podobało mi się poprzednie oświetlenie jak było tamtej ciepłej, jakby 'bursztynowej" barwy, nie wiem dlaczego ostatnimi laty jest takie ordynarne wciskanie lamp LED-owych, nie dość, że płaskiego typu to jeszcze świecących barwą bladą, białą, pe... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 5 grudnia 2021 r. o 19:55
-25
PS. Może finans na remont Zana się znajdzie, kiedy znajdzie się następca "Słowaka" gotowy przyozdobić tą oK0licę strzelistym "akademikiem"? gazeta.jawnylublin.pl/przychodzi-agent-cba-do-prezydenta/
Avatar
kronikidewelorozwoju / 5 grudnia 2021 r. o 19:54
-24
A co z P0mP0waniem kapuchy do kieszeni cfanych buraczKÓw od czarnego cyrku, którzy lubią się też P0bawić w deweloperkę jak i lubią P0śmigać na nartach wsPÓlnie z SzaliK0wcem z Jakubowic?  (gazeta.jawnylublin.pl/lublin-to-zuzel-i-nieruchomosci/)
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kluczowy dwumecz we Francji. Pszczółka Polski Cukier zagra z Villeneuve d'Ascq LM w 1/8 finału EuroCup

Kluczowy dwumecz we Francji. Pszczółka Polski Cukier zagra z Villeneuve d'Ascq LM w 1/8 finału EuroCup

Do najlepszej "ósemki" europejskich rozgrywek wiedzie wyboista droga. Przekonały się o tym w ostatnich dniach koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka są już we Francji i odliczają godziny do dwumeczu z miejscowym Villeneuve d'Ascq LM w 1/8 finału

Lublin. Zmora parkowania. Co na to Straż Miejska?
Alarm 24

Lublin. Zmora parkowania. Co na to Straż Miejska?

Nasz Czytelnik skarży się na samochody parkujące na części ul. Rowerowej. Straż Miejska tłumaczy, że nie ma podstaw do tego, by kogokolwiek za to ukarać.

Koncert "Od serca do ucha vol.2" w Chatce Żaka
28 stycznia 2022, 18:00

Koncert "Od serca do ucha vol.2" w Chatce Żaka

Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie wystąpią 28 stycznia o godz. 18 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) z koncertem "Od serca do ucha".

Pozycjonowanie stron w Lublinie - od czego zacząć?

Pozycjonowanie stron w Lublinie - od czego zacząć?

Mówi się – słusznie oczywiście – że większość biznesów przenosi się do internetu, w ten czy inny sposób. I że sukces będzie udziałem tych, którzy będą potrafili odpowiednio wykorzystać możliwości promocji swojej witryny/firmy. W głównej mierze zaś tych, którzy znajdą się na czołowych pozycjach wyników wyszukiwania Google. Aby tego dokonać, należy podjąć działania, które określane są jako pozycjonowanie stron internetowych. Ale co trzeba zrobić, zanim zaczniemy wdrażać strategię pozycjonowania?

Uczniowie przechodzą na zdalną naukę. Nie przez COVID-19, tylko z powodu pożaru
Aktualizacja
galeria

Uczniowie przechodzą na zdalną naukę. Nie przez COVID-19, tylko z powodu pożaru

Na pewno do końca tygodnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach będą uczyć się zdalnie. Zmiana trybu nauki ma związek z pożarem, który wybuchł w budynku szkoły w nocy z poniedziałku na wtorek. Zniszczona została jedna z sal lekcyjnych.

Niemal 37 tysięcy nowych chorych. Bardzo dużo zakażeń w Lubelskiem

Niemal 37 tysięcy nowych chorych. Bardzo dużo zakażeń w Lubelskiem

Resort zdrowia podał najnowsze dane pandemiczne. Z przedstawionego we wtorek raportu wynika, że w całym kraju przybyło blisko 37 tysięcy zakażeń koronawirusem.

Nauka zdalna. Nieoficjalnie: w dużych miastach

Nauka zdalna. Nieoficjalnie: w dużych miastach

Dzieci i młodzież uczące się w dużych miastach mogą zostać skierowane na naukę zdalną. To jeden z rozważanych przez rząd scenariuszy.

Za i przeciw spalarni śmieci w Kraśniku. Dziś spotkanie dla mieszkańców

Za i przeciw spalarni śmieci w Kraśniku. Dziś spotkanie dla mieszkańców

Przedstawiciele inwestora, władze miasta, ekolodzy, radni a także mieszkańcy wezmą udział w dzisiejszym spotkaniu na temat planowanej budowy spalarni śmieci w Kraśniku. Konsultacje rozpoczną się o godz. 17 w Centrum Kultury i Promocji. Spotkanie będzie transmitowane w internecie.

Miejscówka widmo. Kibic otrzymał bilet z miejscem, którego nie ma

Miejscówka widmo. Kibic otrzymał bilet z miejscem, którego nie ma

Nasz czytelnik, pan Paweł, zakupił bilet na mecz LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle na miejsce, którego nie było w hali Globus. Kibic interweniował u pośrednika, który sprzedał mu trefny bilet, u zarządcy hali, jak też w lubelskim klubie

Jest nowy szef lubelskiego więziennictwa

Jest nowy szef lubelskiego więziennictwa

Ppłk Cyprian Bas został dyrektorem okręgowym Służby Więziennej w Lublinie. Do tej pory pracował w Opolu Lubelskim.

Puławy. Mediateka coraz droższa. Potrzeba 3 miliony więcej

Puławy. Mediateka coraz droższa. Potrzeba 3 miliony więcej

Nowa siedziba miejskiej biblioteki będzie kosztowała więcej niż pierwotnie zakładano. W tym roku budżet prac wzrośnie o co najmniej 3 mln zł.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd w Puławach
30 stycznia 2022, 16:00

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd w Puławach

Ponad 450 zgłoszeń z całego kraju napłynęło na XXVII Ogólnopolski Koncert Kolęd w Puławach. Najpiękniejsze wykonania będzie można usłyszeć na żywo podczas koncertu laureatów 30 stycznia o godz. 16 Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4).

Nocny pożar w szkole. Paliło się w jednej z klas
zdjęcia
galeria

Nocny pożar w szkole. Paliło się w jednej z klas

Ogień pojawił się około północy z poniedziałku na wtorek. Na miejsce wezwano strażaków z Lublina i kilku jednostek OSP.

Raport drogowy. Na tych trasach w Lubelskiem trzeba uważać

Raport drogowy. Na tych trasach w Lubelskiem trzeba uważać

Najtrudniejsze warunki panują m.in. w okolicach Lubartowa, Parczewa czy Radzynia Podlaskiego. Tak wynika z informacji przekazanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Zwolniony ratownik – antyszczepionkowiec nagrał film skierowany do wojewody

Zwolniony ratownik – antyszczepionkowiec nagrał film skierowany do wojewody

Robert Oleniacz na nagraniu mówi, że szpital tymczasowy w Lublinie jest niepotrzebny. Ratownik medyczny został zwolniony z pracy po wystąpieniu podczas marszu antyszepionkowców w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty