Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 stycznia 2019 r.
12:08

„Nie” dla referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich w Lublinie. List otwarty

Autor: Zdjęcie autora drs
47 66 A A

Około 200 osób podpisało się pod sprzeciwem wobec organizacji planowanego przez prezydenta Lublina referendum w sprawie zagospodarowania górek czechowskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uważamy, że jeśli do tego referendum dojdzie, a tym bardziej jeśli jego wynik będzie pozytywny lub tak zostanie zinterpretowany, Lublin zyska opinię miasta, w którym naruszono zasady demokracji i ładu ustrojowego wypracowanego po 1989 roku – czytamy w liście otwartym przeciwników budowy bloków na dawnym poligonie, którzy podkreślają, że górki czechowskie są „jednym z kluczowych terenów zieleni dla całego Lublina”.

Przypomnijmy: Krzysztof Żuk chce, by 7 kwietnia mieszkańcy odpowiedzieli w referendum na jedno pytanie:

„Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów.”

– Nie dyskutujemy tutaj o słuszności pytania referendalnego, choć z pewnością wymagałoby to osobnej debaty. Dyskutujemy o samym sposobie decydowania o losie jednego z najcenniejszych ekosystemów miasta – stwierdzają sygnatariusze listu otwartego. Twierdzą też, że referendum „stanie się kampanią reklamową zmonopolizowaną przez jeden komercyjny podmiot”, czyli dewelopera będącego właścicielem górek czechowskich, który zapowiada, że będzie namawiać do głosowania na „tak”.

– Kto w stopniu porównywalnym do możliwości Dewelopera będzie „zachęcał do głosowania na nie”? – pytają autorzy listu, którzy poprzez portal https://zrzutka.pl/9r5fsf  rozpoczęli w internecie zbiórkę funduszy na przeprowadzenie kampanii namawiającej do głosowania na „nie”.

Przeprowadzenie referendum, jego termin oraz brzmienie pytania zależą od Rady Miasta, która ma się zająć tą sprawą 31 stycznia.

List otwarty w sprawie referendum o losie Górek Czechowskich w Lublinie

Prezydent Miasta Lublin, Rada Miasta, Mieszkańcy

Jako Mieszkańcy i Mieszkanki Lublina, dumni z naszych demokratycznych swobód i naszego Miasta, zgodnie z przysługującymi nam obywatelskimi prawami i obowiązkami dla których podstawą jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, niniejszym chcemy wyrazić nasz sprzeciw wobec organizacji referendum dotyczącego przyszłości Górek Czechowskich.

Uważamy, że jeśli do tego referendum dojdzie, a tym bardziej jeśli jego wynik będzie pozytywny lub tak zostanie zinterpretowany, Lublin zyska opinię miasta, w którym naruszono zasady demokracji i ładu ustrojowego wypracowanego po 1989 roku. Wówczas, udziałem milionów stało się to, co dotychczas wydawało się nieosiągalne – demokracja, prawa człowieka, wolne wybory. Przez ostatnich trzydzieści lat przyzwyczailiśmy się do myśli o powszechności i oczywistości tych zasad. Trzy dekady po transformacji ustrojowej mamy co do tego wątpliwości.

Medialne wypowiedzi Właściciela Górek, iż będzie „zachęcał do głosowania na tak” w referendum jest przecież wielkim eufemizmem. Będzie on po prostu - i już to robi - reklamował swój produkt. W ten sposób referendum o losie Górek Czechowskich, którego koszt szacowany jest na 350-500 tys. (z pieniędzy podatników), stanie się kampanią reklamową zmonopolizowaną przez jeden komercyjny podmiot.

Kto w stopniu porównywalnym do możliwości Dewelopera będzie „zachęcał do głosowania na nie”? Kto wyjaśni 350 000 Mieszkańców i Mieszkanek Lublina, jakie korzyści przyniesie im zachowanie Górek Czechowskich w maksymalnym stopniu jako publicznego terenu zieleni? Kto przedstawi alternatywne scenariusze? Kto nagłośni planistyczną historię tego terenu i przypomni, dlaczego Górki są chronione przed urbanizacją w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina z 2000 r. ? Kto sfinansuje w prasie całostronicowe cytaty ze Studium i wizualizacje ukazujące, jak realnie może wyglądać zabudowanie 30% Górek blokami? Kto wynajmie firmy PR-owe do popularyzacji tych treści w mediach społecznościowych?

„Co to za demokracja, skoro ubiegać się o wybór mogą tylko ludzie, którzy mają milion albo 10 mln dolarów?”, zapytał podczas jednego z wywiadów znany amerykański politolog Benjamin Barber. Parafrazując jego słowa, można zapytać: co to za demokracja, w której rola najbardziej aktywnego gracza w decydowaniu o lokalnym planie zagospodarowania przypada liczącemu na zysk prywatnemu inwestorowi?

Co to za demokracja, w której demokratyczne władze pomijają decyzje swoich obywateli, do respektowania których same się zobowiązały, organizując panel obywatelski? Panel obywatelski jest innowacyjną, naukową metodą podejmowania społecznie reprezentatywnych decyzji, stąd jego wysoki koszt ok. 200 tys. Zgodnie z zasadami tej metody 60 panelistów i panelistek reprezentujących społeczność Lublina wypracowało rekomendacje, które miały być zobowiązujące dla Miasta. Jedna z tych rekomendacji brzmi: „Pełna ochrona Górek Czechowskich przed zabudową”. Dlaczego teraz znowu na ten sam temat organizuje się referendum? Czy metoda panelu obywatelskiego okazała się zła? Czy mamy do czynienia z prawdziwą, rzeczywistą partycypacją społeczną, czy też z wykorzystywaniem jej narzędzi do realizacji prywatnych interesów?

Polskie samorządy stoją na straży dobra wspólnego „małych ojczyzn”, którego częścią jest ład przestrzenny i zrównoważony rozwój. Dlatego też prawo własności gruntów zostało zgodnie z Konstytucją ograniczone kilkoma ustawami. Bez tego ładu, wypracowywanego przez pokolenia polskich urbanistów przynajmniej przez 100 lat niepodległości, mielibyśmy przestrzenny bezład i chaos. Art. 1 ust. 3 Ustawy o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym mówi: „Ustalając przeznaczenie terenu lub określając potencjalny sposób zagospodarowania i korzystania z terenu, organ waży interes publiczny i interesy prywatne, w tym zgłaszane w postaci wniosków i uwag, zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania terenu, jak i zmian w zakresie jego zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.”

Przypomnijmy, jak nasze własne, aktualnie obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta traktuje wspomniany w Ustawie interes publiczny. W punkcie „Ochrona szaty roślinnej” Studium mówi: „Głównym zagrożeniem dla szaty roślinnej są wszelkiego rodzaju procesy inwestycyjne. Tereny zieleni w mieście traktowane są przez różne grupy inwestorów jako potencjalne miejsca realizacji zabudowy. (...) Ochronę zieleni należy traktować w sposób rygorystyczny, ponieważ stanowi ona zasoby biologiczne miasta, wzbogaca krajobraz i współtworzy struktury przestrzenne.” W punktach „Podmioty realizujące” oraz „Warunki rozpoczęcia i sposób realizacji programu” Studium mówi: „(…) formy ochrony planistycznej ustanawiają jednostki samorządu terytorialnego. (…) Należy wyraźnie podkreślić, iż konsekwentny i ciągły proces ochrony walorów środowiska przyrodniczego jest jedynym skutecznym sposobem uzyskania zamierzonych efektów.”

Górki Czechowskie są w Studium jednym z kluczowych terenów zieleni dla całego Lublina. Czy od 2000 roku ich wartość zmalała? Czy mamy czystsze powietrze, więcej parków i łąk? Czy zatem znane jest ekonomiczne wyliczenie wartości Górek, jaką mają one dla społeczności lokalnej i interesu publicznego? Nie dyskutujemy tutaj o słuszności pytania referendalnego – choć z pewnością wymagałoby to osobnej debaty. Dyskutujemy o samym sposobie decydowania o losie jednego z najcenniejszych ekosystemów miasta; o tym, czy planowane referendum jest zgodne z przytoczonymi powyżej przepisami.

W 1978 roku w eseju Siła bezsilnych Vaclav Havel pisał: „Mówiąc o życiu w prawdzie, nie mam naturalnie na myśli wyłącznie wyrażania poglądów na przykład w formie jakiegoś protestu albo listu (...). Może to być cokolwiek, za pośrednictwem czego człowiek lub grupa ludzi buntuje się przeciw manipulowaniu sobą.” Po ponad czterdziestu latach słowa te nabierają szczególnego znaczenia. Szczególnego znaczenia nabiera również postawa miejskich Obywateli i Obywatelek: zaangażowania i aktywnego opowiedzenia się po stronie tego, co prawdziwe, rzetelne i uczciwe.

Inicjatorzy i autorzy listu:

Agnieszka Ziętek, socjolożka i politolożka, adiunkt UMCS

Jan Kamiński, architekt krajobrazu, nauczyciel akademicki

Magdalena Nosek, aktywistka miejska

Sławomir Pawłowski, inżynier, społecznik, reprezentant mieszkańców w Komitecie Rewitalizacji Miasta Lublin

Szymon Pietrasiewicz, aktywista, animator kultury, Lubelski Ruch Miejski

Krzysztof Gorczyca, aktywista miejski

List podpisali:

dr Rafał Czekaj, filozof, estetyk, adiunkt WFiS UMCS

dr hab. Andrzej Kapusta, wykładowca akademicki, UMCS

dr hab. Paweł Leszkowicz, historyk sztuki, kurator wystaw

dr hab. Tomasz Kitliński, filozof, filolog, aktywista

Magdalena Długosz, aktywistka, kulturoznawczyni, asystentka na Wydziale Humanistycznym UMCS

Aleksandra Korzeniowska, lekarz med.

Sławomir Sierakowski, Krytyka Polityczna

Jolanta Prochowicz, członkini Zarządu Stowarzyszenia Homo Faber, filozofka, doktorantka w Instytucie Filozofii UW

dr hab. Piotr Szreniawski, nauczyciel akademicki, artysta

Marek Rybołowicz, dziennikarz prasowy

Jan Ordyński, dziennikarz

dr Paulina Zarębska-Denysiuk, aktywistka miejska

Marcin Skrzypek, laureat Medalu 700-lecia Miasta Lublin, członek Rady Programowej Polskiego Kongresu Obywatelskiego

Ewa Kokoszycka, aktywistka

Ignacy Breś, aktywista

Jacek Zalewski, dziennikarz

Iza Gawęcka, aktywistka, artystka, animatorka kultury

dr Tomasz Załuski, wykładowca akademicki, Uniwersytet Łódzki

Beata Pyza, magister sztuki

Iwona Konecka, animatorka kultury

Apolonia Tatarczak, mieszkanka Lublina

Piotr Szumlewicz, związkowiec

dr Mikołaj Lewicki, Instytut Socjologii, Uniwersytet Warszawski

dr Barbara Smoczyńska, trenerka i coach

Katarzyna Hołda, artystka

Jan Kapela, pisarz, aktywista

Mikołaj Syska, aktywista, członek zespołu Krytyki Politycznej

Dariusz Osiński-Krawiec, Dj, miłośnik przyrody

Alina Pospischil, dziennikarka

Anna Bakiera, pracownik NGO

Tymoteusz Wojna, animator kultury

Dariusz Figura, animator kultury, trener

Ewelina Kruszewska, projektantka, grafik

Bart Staszewski, Marsz Równości w Lublinie

Łukasz Witt – Michałowski, reżyser

Rafał Rutkowski, poeta

Zbigniew Kowalczyk, inżynier środowiska

Katarzyna Prus, dziennikarka

Przemysław Szymański, animator kultury

Marek Nawratowicz, pracownik instytucji kultury

Paweł Cegiełko, mieszkaniec osiedla Botanik

Piotr Skrzypczak, Stowarzyszenie Homo Faber

Agata Diduszko-Zyglewska, dziennikarka, działaczka społeczna, warszawska radna

dr hab. Joanna Wowrzeczka, artystka, aktywistka

dr hab. Beata Dobrowolska, nauczyciel akademicki, mieszkanka Lublina

Marta Wysocka, historyk sztuki

Jarosław Sachar, socjolog, kulturoznawca

dr Adam Ostolski, Uniwersytet Warszawski

Sylwia Hejno

Ludomir Franczak, artysta, reżyser teatralny

dr Tomasz Opania, artysta

Marta Tarnowska, socjolożka, aktywistka

Klaudia Olender, aktywistka

Paweł Hajncel, artysta

Lalla Podobińska, Stowarzyszenie "Społeczeństwo FAIR"

Grzegorz Reske, kurator i producent sztuk performatywnych

Marta Keil, kuratorka

Michał Borucki, Krytyka Polityczna

dr Tomasz Kalbarczyk, aktywista

Anna Cieplak, animatorka kultury, pisarka

dr Tomasz Rakowski, etnolog, kulturoznawca, Uniwersytet Warszawski

Rafał Betlejewski, artysta

Anna Dryjańska, aktywistka kobieca

Patryk Kuś, animator kultury

dr Teresa Klimowicz, Stowarzyszenie „Studnia Pamięci", Instytut Kulturoznawstwa UMCS

Szymon Furmaniak, społecznik z dzielnicy Dziesiątej

Pat Kulka-Kowalczyk, Instytut Studiów Zaawansowanych

Robert Zając, kolektyw kilku.com, projektant grafik

Jakub Szafrański, fotograf i publicysta Krytyki Politycznej

dr hab Paweł Sikora, wykładowca akademicki, UMCS

Rafał Lis, animator kultury

Katarzyna Zabratańska, prezeska Innej Fundacji, socjolożka, działaczka na rzecz różnorodności

Urszula Janik, muzyk

Piotr Sękowski, muzyk

Grzegorz Sabeł, muzyk

Anna Mazuś, dyspozytor lotniczy

Ewa Szember-Czerwińska, mieszkanka

Katarzyna Dudziak, pedagog, aktywistka miejska

Jadwiga Dudziak, mieszkanka Lublina

Zofia Trębaczewska – Smutek, przyrodnik, emerytowany pracownik Ogrodu Botanicznego UMCS

Grażyna Goliszek, nauczycielka

Bernardyna Król, emerytowana nauczycielka

Maria Rzeszot, studentka politologii

Aleksandra Król, studentka biologii UMCS

Elżbieta Myśliwiecka, dyrektorka SP, nauczycielka

Waldemar Kudlak, nauczyciel

Danuta Kudłak, emerytka

Agata Myśliwiecka, studentka socjologii Kul

Magdalena Bartnik, mieszkanka Lublina

Joanna Opalińska, muzyk

Teresa Opalińska, emerytowana mieszkanka Czechowa

Bogusław Opaliński, emerytowany mieszkaniec Czechowa

Marcin Opaliński, inżynier budownictwa

Krystyna Sakowska, muzyk

Joanna Gałaś, nauczyciel

Kazimierz Gałaś, nauczyciel

Bożena Gałaś, nauczyciel

Agnieszka Gałaś, instruktor tańca

Romana Okońska, emerytowana księgowa

Roman Okoński, emerytowany nauczyciel

Olga Ewa Pawłowska, manager

Artur Pawłowski, właściciel kwiaciarni

Małgorzata Sobieszek, nauczyciel

Krzysztof Sobieszek, operator kamery

Marcin Wiliński, muzyk

Bernadetta Janda, nauczyciel

Adrian Janda, muzyk

Krystyna Wilczyńska, muzyk

Krzysztof Szczepański, muzyk

Małgorzata Jargiełło-Baszak, lekarz

Joanna Jakobs, muzyk

Józef Nowomiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Tatary

Marta Kurowska, aktywistka miejska

Monika Stolat, menedżerka kultury

Agnieszka Muras, działaczka społeczna

Stanisława Fidor-Tatarczuk, architekt krajobrazu

Kamila Kasprzak, aktywistka, animatorka kultury i koordynatorka Klubu Krytyki Politycznej w Gnieźnie

Katarzyna Michalik, animator, bibliotekarz

Sebastian Michalik, sztygar elektryczny

Jadwiga Janaszek, emeryt

Anna Boguszewska-Czubara, nauczyciel akademicki, chemik

Agata Karewicz, artysta plastyk

Małgorzata Szymańska – Paździor, biolog

Magdalena Kobylinska, nauczyciel

Tomasz Gąsior - muzyk, ogrodnik

Joanna Gąsior- pedagog, nauczyciel

Urszula Gut, inspektor

dr Przemysław Pluciński, wykładowca akademicki

Alina Czyżewska, aktywistka, aktorka

Lech Cwalina, Elżbieta Cwalina, właściciele restauracji Hades-Szeroka

Sylwia Janasz, animatorka kultury, współautorka Kooperatywy Lubelskiej

Marta Góźdź, artystka, scenografka

Jacek Giszczak, muzyk

Mirek Sokołowski, muzyk

Magdalena Linkowska, kuratorka

Piotr Strelnik, artysta malarz

Marta Sobolewska, ekonomistka

Marcin Sudziński, animator kultury, pszczelarz, fotograf

Marta Jaskulska, socjolożka, dr, nauczycielka akademicka, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Ewa Kipta, emerytowana architekt i urbanistka

Janina Zabielska, socjolog, IS WNS KUL

Katarzyna Tymicka, specjalista GIS

Krzysztof Wiśniewski, radny Rady Dzielnicy Czuby Południowe

Małgorzata Wołoszyn, kreślarz autocad

Michał Fronk, architekt, architekt krajobrazu

Paweł Adamiec, nauczyciel akademicki, Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, architekt krajobrazu, artysta wizualny

Paweł Laufer, pisarz, dziennikarz, LRM

Piotr Celiński, prof. UMCS

Rafał Sadownik, Kierownik pracowni ds. Kultury i Sztuki Ludycznej, Warsztaty Kultury w Lublinie

Renata Kiełbińska, pedagog, kierownik domu kultury

Ilona Gruzla, nauczyciel

Małgorzata Goławska, filolożka romańska, Kooperatywa Lubelska

dr hab. Halina Rarot, prof., Politechnika Lubelska

Paweł Grochocki, muzyk

Bogusław Byrski, aktor Teatru im. H. Ch. Anderesena

Katarzyna Szczypior, architektka krajobrazu

Ryszard Schaeffer, komandor AKŻ w Nowym Targu

Komentarze 66

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 dni temu o 12:37
+368
Ci tzw. obrońcy górek którzy raz mają pretensje, że nie pyta się o zdanie mieszkańców, a innym razem jak gdyby nic krytykują pomysł lokalnego referendum(lekarzem nie jestem ale medycyna nazywa to rozdwojeniem jaźni???), startowali w wyborach samorządowych i na Czechowie wykręcili wręcz oszałamiający wynik. Paulina Zarębska-Denysiuk 277 głosów, Andrzej Filipowicz 217 głosów, Marcin Skrzypek 82 głosy, Ewelina Kruszewska 57 głosów, Jacek Śliwiński 46 głosów, Maria Skwarzyńska-Piłat 22 głosy, Łukasz Januś 18 głosów. Łącznie 719 głosów w dzielnicy która liczy sobie ok.50 tyś mieszkańców. Normalnie głos ludu. I oni teraz uzurpują sobie prawo do decydowania o przyszłym kształcie Górek, przedstawiając się jako reprezentanci ogółu mieszkańców. Dla porównania jeden Michał Krawczyk z KWW KŻ, który nomen omen optuje za porozumieniem z właścicielem Górek, zdobył w tym samym okręgu 5555 głosów. O czym w ogóle mowa?
Ci tzw. obrońcy górek którzy raz mają pretensje, że nie pyta się o zdanie mieszkańców, a innym razem jak gdyby nic krytykują pomysł lokalnego referendum(lekarzem nie jestem ale medycyna nazywa to rozdwojeniem jaźni???), startowali w wyborach samorządowych i na Czechowie wykręcili wręcz oszałamiający wynik. Paulina Zarębska-Denysiuk 277 głosów, Andrzej Filipowicz 217 głosów, Marcin Skrzypek 82 głosy, Ewelina Kruszewska 57 głosów, Jacek Śliwiński 46 głosów, Maria Skwarzyńska-Piłat 22 głosy, Łukasz Januś 18 głosów. Łącznie 719 głosów w dzielnic... rozwiń
Avatar
list hańby / 2 dni temu o 12:20
+366
całkiem "zacne" towarzystwo: Bart Staszewski - spec od spraw LGBT oraz organizator marszu równości w Lublinie, Agata Diduszko-Zyglewska - dziennikarka której mąż udawał trupa pod sejmem w spocie PO, Paweł Hajncel - "artysta" który w Łodzi przebierał się za motyla, księdza a nawet Jezusa Chrystusa prowokując ludzi na procesji z okazji Bożego Ciała, skompromitowany Sławomir Sierakowski oraz jego kompani z lewicowej Krytyki Politycznej, środowisko warszawskiej lewicy oraz cała chmara animatorów kultury pojawiających się wyłącznie tam gdzie wyczuwalny jest zapach pieniędzy.... z braku laku mamy nawet komandora Akademickiego Klubu Żeglarskiego z Nowego Targu..... z całym szacunkiem dla inicjatorów tej akcji ale wygląda to komicznie, ja pod tak sygnowanym listem nie podpisałbym się nawet jeśli ktoś przystawiłby mi pistolet do głowy
całkiem "zacne" towarzystwo: Bart Staszewski - spec od spraw LGBT oraz organizator marszu równości w Lublinie, Agata Diduszko-Zyglewska - dziennikarka której mąż udawał trupa pod sejmem w spocie PO, Paweł Hajncel - "artysta" który w Łodzi przebierał się za motyla, księdza a nawet Jezusa Chrystusa prowokując ludzi na procesji z okazji Bożego Ciała, skompromitowany Sławomir Sierakowski oraz jego kompani z lewicowej Krytyki Politycznej, środowisko warszawskiej lewicy oraz cała chmara animatorów kultury pojawiających się wyłą... rozwiń
Avatar
wikipedia / 2 dni temu o 12:14
+357
"Referendum (głosowanie ludowe) – forma głosowania o charakterze powszechnym, najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej Referendum lokalne – wyrażenie przez członków wspólnoty samorządowej w drodze głosowania swojej woli co do sposobu rozstrzygania sprawy jej dotyczącej. Referendum lokalne jest podstawową instytucją demokracji bezpośredniej." Ten list to kompletne pomieszanie z poplątaniem.
Avatar
śmiechu warte / 2 dni temu o 12:15
+354
Część osób zapewne nawet nie ma pojęcia, że się podpisało pod tym listem otwartym. Widać gołym okiem, że parę osób zbierało te podpisy po rodzinach, znajomych i znajomych znajomych. Nasuwa mi się na usta jedno słowo, K O M P R O M I T A C J A.
Avatar
Gość / 2 dni temu o 12:16
+352
Największą wartością obecnych górek jest możliwość nieodpłatnego wywożenia tam wszelkiego rodzaju odpadów przez mieszkańców którzy niekoniecznie chcą płacić za wywóz śmieci. Niech żyją górki!
Avatar
zrozumcie wreszcie / 2 dni temu o 12:24
+347
Górki należą do prywatnej firmy i bez porozumienia z nią nie ma szans na jakikolwiek park. Rękami i nogami zagłosuję za zmianą planu zgodnie z tym co proponuje deweloper. Pora skończyć jałową kilkunastoletnią dyskusję i zacząć działać. Ps: W czwartek byłem na Górkach i spotkałem... jedną osobę. A od strony Poligonowej na śniegu nawet nie było żadnych śladów butów. Gdzie ci wszyscy co bronią Górek? Przecież podobno tam tłumy spacerowiczów można spotkać?
Avatar
Gość / 2 dni temu o 12:23
+347
Bez obrazy ale autorów tego listu należało by przebadać w Tworkach albo chociaż Abramowicach o ile to nie jakiś ponury żart. Sam już nie wiem.
Avatar
Lb / 2 dni temu o 12:27
+346
Pani radnej z Warszawy ,pracownikom naukowym na Uniwersytecie w Warszawie czy też Łodzi ,komandorowi z Nowego Targu, radnym z Czubów czy Tatar dziękujemy. Naprawiajcie świat u siebie.
Avatar
Paweł Miszczuk / 2 dni temu o 12:23
+346
Ile można dyskutować na temat poligonu? Na litość boską trzeba w końcu ten teren zagospodarować a nie marnować kolejne lata na skakanie sobie do gardeł i bezprzedmiotową dyskusję. 100 ha leży odłogiem i nikomu nie służy[no dobra przesadziłem - nie można zapominać o żulikach i psiakach które mają swoje potrzeby], choć mógłby tam powstać piękny ogólnodostępny park w sąsiedztwie nowoczesnej zabudowy.
Avatar
Gość / 2 dni temu o 12:18
+346
lewacki bełkot nic więcej
Avatar
Gość / 31 minut temu
+1
Żenujące trollowanie prodeweloperskie na tym formum. Czego to ludzie dla pieniędzy nie zrobią.
Avatar
mati / wczoraj o 11:20
0
dlaczego tzw. społecznicy nie chcą referendum??? bo nie mają żadnych racjonalnych argumentów za tym, żeby pozostawić ten teren w obecnym chosie. Lublin chce pięknego parku z którego będą mogli korzystać wszyscy !!!!
Avatar
Gryzia / wczoraj o 11:17
-2
dlaczego ludzie z Warszawy czy z Wrocławia mają decydować o tym jak będzie miało wyglądać moje miasto????? chętnie bym korzystała z tego terenu ale nie mogę bo nawet nie wiem jak tam wejść, ja chcę żeby tam był park dlaczego mojego zdania się nie bierze pod uwagę ?????????
Avatar
/ wczoraj o 11:15
-2
krzyczą że zabetonuja górki! że zabiorą nam płuca miast! niech może w końcu pokażą jaki oni mają plan na ten teren... łąkę może niech tam zrobia i kombajnem koszem w centrum miasta hahahaha
Avatar
ja / wczoraj o 10:46
-2
TAK dla koncepcji park/bloki
Avatar
Głos / wczoraj o 10:27
+1
Ci tzw. obrońcy górek którzy raz mają pretensje, że nie pyta się o zdanie mieszkańców, a innym razem jak gdyby nic krytykują pomysł lokalnego referendum(lekarzem nie jestem ale medycyna nazywa to rozdwojeniem jaźni???), startowali w wyborach samorządowych i na Czechowie wykręcili wręcz oszałamiający wynik. Paulina Zarębska-Denysiuk 277 głosów, Andrzej Filipowicz 217 głosów, Marcin Skrzypek 82 głosy, Ewelina Kruszewska 57 głosów, Jacek Śliwiński 46 głosów, Maria Skwarzyńska-Piłat 22 głosy, Łukasz Januś 18 głosów. Łącznie 719 głosów w dzielnicy która liczy sobie ok.50 tyś mieszkańców. Normalnie głos ludu. I oni teraz uzurpują sobie prawo do decydowania o przyszłym kształcie Górek, przedstawiając się jako reprezentanci ogółu mieszkańców. Dla porównania jeden Michał Krawczyk z KWW KŻ, który nomen omen optuje za porozumieniem z właścicielem Górek, zdobył w tym samym okręgu 5555 głosów. O czym w ogóle mowa?
 Ojoj - a ile głosów zdobył Dzioba? Albo Sienkiewicz? Komedia :-)
 Ojoj - a ile głosów zdobył Dzioba? Albo Sienkiewicz? Komedia :-) rozwiń
Avatar
Gość / wczoraj o 10:15
+2
Ludzie: jeszcze zapłacicie za to referendum. Nie widzicie jak was traktują? Jak w republice bananowej. Chcą wam zabrać tereny w planie zapisane pod korty i boiska i zabudować blokami. Zaczopować klin napowietrzający odpowiadający za 70% wiatrów. Do tego te żenujące plusowanie prodeweloperskich trolli. Minusowanie wypowiedzi przeciwko betonowaniu. Przecież to jest oczywiste. Gdzie jest moderator?
Avatar
Gość / wczoraj o 10:08
+1
TRZY SŁOWA KTÓRE WYJASNIAJĄ WSZYSTKO W TEMACIE KTO NA TYM WYGRA, A KTO STRACI: "TBV się cieszy.
Avatar
nebelWerfer / wczoraj o 08:37
+2
żałosne są działania dewelopera na tym forum...komentarze dla niego nieprzychylne mają po 300 minusów, korzystne - po 300 plusów, co jest liczbą zupełnie niespotykaną pod artykułami na jakikolwiek inny temat
Avatar
Gość / wczoraj o 08:34
-1
To żart jest ...? 200 osób ??? :))))) po co wogóle piszecie o tym ? To 0,05% mieszkańcòw Lublina i to zwykle przyjezdnych ze wsi ...
Zobacz wszystkie komentarze 66

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwają zapisy na Trzecią Dychę do Maratonu

Trwają zapisy na Trzecią Dychę do Maratonu 0 0

Trzecia Dycha do Maratonu zbliża się wielkimi krokami. Już w nocy z 2 na 3 lutego uczestnicy staną na starcie tego wyjątkowego biegu

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo]
galeria
film

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo] 0 0

Policjanci z IV Komisariatu Policji w Lublinie szukają kobiety, która zapłaciła nie swoją kartą w jednej z lubelskich galerii handlowych

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje 3 4

Młodzi niechętnie wybierają naukę w szkołach uczących zawodu. Nadzieją dla rynku szukającego specjalistów dla branży budowlanej czy gastronomicznej są dorośli chcący zdobyć nową profesję

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska 0 6

- PiS nie wystawi własnego kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska - zadeklarował prezes Jarosław Kaczyński

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować
galeria

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować 0 2

Serial „W rytmie serca” kręcony w Kazimierzu Dolnym został nominowany do nagrody Telekamery 2019 r.

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii
24 marca 2019, 18:00

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 24 marca o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej Anita Lipnicka z koncertem z Bliska.

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego 0 10

Dziś zbiera się zarząd powiatu puławskiego. Tematem spotkania będą nieprawidłowości w I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego stwierdzone w trakcie kontroli. Dyrektor placówki Beacie Trzcińskiej-Staszczyk grozi m.in. zawieszenie

Krzysztof Piątek blisko AC Milan
film

Krzysztof Piątek blisko AC Milan 0 0

Nie Real Madryt, ale AC Milan ma być nowym klubem Krzysztofa Piątka. Jak podaje włoski Mediaset, agenci polskiego snajpera przebywają już w Mediolanie, gdzie ustalają szczegóły przeprowadzki Piątka na San Siro.

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę 0 10

Były dyrektor WORD w Lublinie i były lubelski kurator oświaty kierownikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kraśnik. Zmian kadrowych na fotelach szefów poszczególnych wydziałów jest więcej

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą?
film

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą? 15 2

Gdy Kazimiera Zaręba wyjeżdżała na pielgrzymkę do Wilna, jej bliscy nie przypuszczali, że widzą się z nią po raz ostatni. Kobieta zaginęła bez śladu.

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację?
galeria

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację? 21 35

Pod coraz większym znakiem zapytania znajduje się rozbudowa Systemu Zarządzania Ruchem, której główny wykonawca złożył w sądzie wniosek o upadłość. W poniedziałek stołeczny sąd postanowił o zabezpieczeniu majątku spółki, do której puka już komornik. Co dalej z kontraktem na lubelską sygnalizację?

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia]
galeria

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia] 131 15

Społeczność Chełma włączyła się ogólnopolskich marszów przeciwko agresji i nienawiści. We wtorek przed godziną 18, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zebrali się na deptaku przy ul. Lwowskiej, skąd przemaszerowali na pl. Łuczkowskiego. Kilkadziesiąt osób zebrało się także w Annopolu

Rekordowo niskie ceny paliw. Jak długo się utrzymają?

Rekordowo niskie ceny paliw. Jak długo się utrzymają? 2 19

Rekordowe niskie ceny paliw cieszą kierowców. Jak zwykle najtaniej w Lublinie, a zarazem w regionie, kupimy paliwa na stacji przy jednym z dużych marketów.

Głosowanie nad Brexitem. Umowa z UE odrzucona przez Wielką Brytanię!

Głosowanie nad Brexitem. Umowa z UE odrzucona przez Wielką Brytanię! 28 11

We wtorek wieczorem odbyło się głosowanie w Izbie Gmin w sprawie umowy brexitowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.