Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 grudnia 2018 r.
14:12

Chomik europejski. Śpioch i mieszczuch zagrożony wyginięciem

349 170 A A
Internet jest pełny zdjęć chomików z Lublina. Jak te z końca lipca, na których śliczne trójkolorowe martwe zwierzątko leży na chodniku pod murem oporowym na ulicy Północnej (przy skrzyżowaniu Solidarności, Sikorskiego i Ducha).
Internet jest pełny zdjęć chomików z Lublina. Jak te z końca lipca, na których śliczne trójkolorowe martwe zwierzątko leży na chodniku pod murem oporowym na ulicy Północnej (przy skrzyżowaniu Solidarności, Sikorskiego i Ducha). (fot. Alarm 24)

O warunkach, jakie dziś mają chomiki z Jaworzna, ich kuzyni z innych stron Polski mogą jedynie pomarzyć. 250 hektarów użytku ekologicznego. Do tego rolnicy, którzy darzą je sympatią. Naukowcy, którzy mają na nie oko. I urzędnicy, którzy nie tylko na nie dmuchają i chuchają, ale też co roku podrzucają nowe egzemplarze. Ale nie zawsze tak było.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szlak przetarły jerzyki

- To był 2014 rok. Dostaliśmy wtedy informację od dr hab. Joanny Ziomek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, że gwałtownie spada liczba chomików na polach Jaworzna-Jeziorek. Stwierdziliśmy, że musimy poznać przyczynę. Zleciliśmy opracowanie programu ochrony i zaczęliśmy działać - opowiada Marcin Tosza z Wydziału Ochrony Środowiska w Jaworznie.

Urzędnicy z Jaworzna mieli już wtedy za sobą udaną kampanię dotyczącą jerzyków: ptaków, które w miejskich warunkach świetnie sprawdzają się w roli pogromców komarów.

- Jeździliśmy i tłumaczyliśmy spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym czym są jerzyki. Chodziło o to, by na budynkach, na których była robiona termomodernizacja zostawiano miejsca na gniazda. To naprawdę działa - podkreśla Marcin Tosza. - Populacja jerzyków nie spadła, a może nawet minimalnie wzrosła. Teraz rozszerzamy ten program o montaż budek dla nietoperzy. One też zjadają komary.

Z Siemianowic i Czech

Dane dostarczone przez naukowców działały na wyobraźnię.

Jaworznickie chomiki były systematycznie obserwowane od 2000 roku. W 2010 roku stan populacji określono jako zły. Cztery lata później naukowcy byli już pewni, że bez interwencji wyginą wszystkie.

- W ciągu ostatnich 40 lat liczebność tego gryzonia zmniejszyła się aż o 75 proc. Do 2038 roku chomik europejski może całkowicie wyginąć i to na całym swoim euroazjatyckim zasięgu. W tej chwili to jeden z najsilniej zagrożonych gatunków w Europie - alarmowała dr hab. Joanna Ziomek.

- Po badaniach genetycznych okazało się, że nasza populacja jest bardzo odizolowana. Efektem chowu wsobnego było coraz mniej ciąż i potomstwa. Jedynym rozwiązaniem było sprowadzenie chomików z zewnątrz - opowiada Marcin Tosza. - W pierwszym roku przywieźliśmy 15 chomików z Siemianowic Śląskich z terenów przeznaczonych pod strefę przemysłową. W kolejnym dostaliśmy 8 chomików z Czech. Namnożyliśmy je w warunkach sztucznych i większość wypuściliśmy. Kilka poszło właśnie spać w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu.

Francuski problem

Niegdyś występujący bardzo powszechnie, dziś w ośmiu z osiemnastu krajów europejskich ma status gatunku zagrożonego. To gatunek wymagający ochrony czynnej, co oznacza, że pozostawiony samemu sobie w końcu wyginie. Nie wszystkie kraje unijnej wspólnoty wzięły sobie tę prawdę do serca.

W 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości udzielił Francji ostrej reprymendy. W wyniku niekontrolowanej urbanizacji zniszczono tysiące chomiczych norek. W efekcie w 2009 roku w Alzacji zostało około jedyne 200 osobników. Kraj miał do wyboru: zapłacić kilkanaście milionów euro kary albo zadbać o chomiki. Wybrał to drugie.

Cel jest ambitny (zwiększenie liczebności populacji alzackich chomików do 1,5 tys.), a koszty znacznie mniejsze niż kara (3 mln euro). Chomika zabija między innymi wielkoobszarowe rolnictwo, więc rolnicy, którzy zdecydują się na obsianie niewielkich pólek lucerną, mogą liczyć na dodatkowe dopłaty.

W Jaworznie rolnicy, którzy uprawiają ziemię na terenie „chomiczego raju” czyli 250-hektarowego użytku ekologicznego, nie dostają pieniędzy. Ale zostali oni zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości.

- Trzeba było czymś rolników zachęcić - przyznaje Tosza. I podkreśla: - Mieliśmy to szczęście, że trafiliśmy na rolników pasjonatów. Takich z dziada-pradziada. Fantastycznie nam pomagają.

Śpioch i mieszczuch

Jest fanatycznym zbieraczem i ogromnym śpiochem. W norkach pod ziemią spędza połowę życia, z czego pół roku przesypia. Co kilka dni budzi się, by cos zjeść. By przeżyć zimę, potrzebuje kilka kilogramów ziarna.

Nadgorliwe osobniki potrafią jednak upchać w norce nawet 20 kilogramów. To właśnie za tę nieposkromioną pasję zbieractwa rolnicy chomiki znienawidzili.

- Przez długi czas chomik nie miał najlepszej prasy. Ale dziś wiemy, że szkody powodowane przez chomiki są minimalne. To kilka kilogramów ziarna rocznie. Mniej więcej tyle, ile kombajn zostawia po zbiorach na ziemi - mówi Marcin Tosza. I podkreśla: - Chomik to gatunek parasolowy. Przy okazji jego ochrony chroni się cały ekosystem, łącznie z drapieżnikami, dla których chomik jest pożywieniem.

Może też być niebanalną atrakcją turystyczną.

- Duża populacja chomików jest w Wiedniu, gdzie w parku przy cmentarzu na obrzeżach miasta ludzie siadają na ławeczkach i przez lornetkę lub gołym okiem mogą oglądać chomiki. Nie uciekają. Przyzwyczaiły się do ludzi - opowiada Tosza.

Chomiki żyją też w Pradze, Koszycach czy Moskwie.

 

Nora chomika na Górkach Czechowskich
Nora chomika na Górkach Czechowskich (fot. alarm24)

Nie uczymy się na błędach innych

Do 2013 roku w naszym kraju nie prowadzono żadnych programów ochrony chomika. Ten w Jaworznie jest pierwszy. Miasto wzoruje się na doświadczeniach między innymi Holandii i Francji, która dziś wypuszcza na wolność kilkadziesiąt chomików rocznie.

- Przestałem wierzyć w scentralizowane działania związane z ochroną przyrody. U nas tego praktycznie nie ma - stwierdza Marcin Tosza. - Powielamy błędy zachodu sprzed 30-40 lat. Nic się nie uczymy. W Niemczech realizuje się za miliony projekty, które odtwarzają przyrodę, a my w tym samym czasie niszczymy swoją.

Miasto, które jako pierwsze wykorzystało owce do ochrony muraw kserotermicznych i buduje domki dla nietoperzy, dostało właśnie kolejną transzę funduszy na ochronę chomika od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach: 194 tys. zł. To kilka tysięcy złotych na jednego żyjącego w Jaworznie chomika (ok. 50 sztuk).

- Użytek ekologiczny to głównie działki gminne. Oczywiście są pokusy, by zostały inaczej wykorzystane - przyznaje Marcin Tosza. - Mam jednak szczęście pracować w ludźmi, którzy naprawdę rozumieją potrzebę ochrony przyrody.

Chomik? Jaki chomik?

Chomik to zwierzę nocne. Trudno go spotkać, ale wielu się udało. Internet jest pełny zdjęć chomików z Lublina. Jak te z końca lipca, na których śliczne trójkolorowe martwe zwierzątko leży na chodniku pod murem oporowym na ulicy Północnej (przy skrzyżowaniu Solidarności, Sikorskiego i Ducha).

Chomik spadł z wysokości kilku metrów, bo ktoś nie pomyślał. Miejsce, które jeszcze niedawno było lasem, dziś gwałtownie się urywa. Ale siatka na szczycie skarpy w końcu się pojawiła. Kilka dni po tym jak o spadające ze skarpy chomiki zaczęli pytać dziennikarze.

- Ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem jest w kompetencjach RDOŚ, w związku z czym Wydział Ochrony Środowiska nie prowadzi działań w tym zakresie - informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego prezydenta Miasta Lublin. Na pytanie czy miasto w ogóle wie o istnieniu na swoim terenie dużej populacji tego chronionego prawem gatunku, urzędnicy nie odpowiadają.
Chomik nie istnieje także dla RDOŚ.

- Regionalna Ochrony Środowiska nigdy nie prowadziła inwentaryzacji chomika europejskiego w Lublinie - informuje Paweł Duklewski z RDOŚ.

Dlaczego? - Każda taka inwentaryzacja wymaga czasu i odpowiednich nakładów finansowych - tłumaczy Duklewski. I dodaje, że „są rzeczy ważne i ważniejsze”. - Żółw błotny, suseł perełkowany i murawy kserotermiczne to trzy elementy przyrody, na których skupiamy się najbardziej. Prowadzimy też działania na rzecz wielu różnych innych gatunków - podkreśla.

Nie czekamy. Liczymy!

Prawdopodobnie jesteśmy jednym z nielicznych europejskich miast, które może się pochwalić liczną populacją chomików w obrębie zwartej zabudowy. Najliczniej chomiki zamieszkują Felin i Górki Czechowskie. Co ciekawe, chomików jest na terenie byłego poligonu sporo więcej niż na polach uprawnych Felina.

Wiosną mieszkańcy Czechowa postanowili sami policzyć chomiki na górkach. Doliczyli się 75 aktywnych nor. Najwięcej na obszarze pięciu hektarów bezpośrednio przylegających do osiedla Prestiż, gdzie oprócz zajętych 45 znaleziono 48 nor rozkopanych w ubiegłych latach. Na terenie porośniętym nawłocią (od lat niekoszoną) jest ich nieco mniej: od jednej do trzech norek na hektar.
Obszerne opracowanie, pod którym podpisał się Tomasz Buczek, biolog, ornitolog, nauczyciel w jednym z lubelskich liceów, jest już gotowe.

Na dniach ma trafić do RDOŚ, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta i wielu innych urzędów i instytucji. Autor liczy też na to, że twarde liczby (i zdjęcia) podziałają też na wyobraźnię właściciela terenu: firmę TBV Investment.

Deweloper: Wybudujmy mu domki

Tam, gdzie chomików doliczono się najwięcej (7,8 czynnych nor na hektar), czyli na wierzchowinie przyległej do osiedla Prestiż, TBV Investment planuje wybudować bloki. Nie tylko tam. Osiedle mieszkaniowe ma powstać na 30 ha Górek Czechowskich.

Gdy w czerwcu 2016 roku temat chomików pojawił się na konferencji prasowej, na której inwestor przedstawiał swoje plany, arch. Stanisław Lessaer stwierdził: - Jeśli rzeczywiście mieszka tu znakomita populacja chomika europejskiego to trzeba go chronić. Może trzeba mu kupić 50 mkw. ziemi, może mu trzeba zrobić domki i go chronić. W jakim zakresie? To okaże się w dyskusji, którą dopiero rozpoczynamy.

- To teren inwestycyjny od 15 lat, na którym można budować galerie, biurowce czy magazyny. My tylko chcemy zmienić jego przeznaczenie - tłumaczy Wojciech Dzioba, prezes TBV. - Zależy nam na tym, że zieleń na Górkach Czechowskich pielęgnować. Nikt z nas nie chce walczyć z chomikami, a walczący z tą inwestycją ekolodzy są tak naprawdę przeciwko ekologii na górkach.

Pod ścisłą ochroną

Od 2004 roku chomik europejski podlega w Polsce ochronie ścisłej. Objęty jest również Dyrektywą Siedliskową Unii Europejskiej i Konwencją Berneńską. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2011 r. wymienia go wśród gatunków objętych ochroną ścisłą, z zaznaczeniem że wymaga ochrony czynnej (jak np. żubr, nietoperze itp.). W 2016 r. na zlecenie Ministerstwa Środowiska Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” opracowało krajowy program ochrony tego gatunku dla całego kraju.

- Projekt ten został poddany analizie. Obecnie ta analiza dobiega końca. Jednocześnie należy dodać, że nie są to dokumenty wiążące prawnie, a jedynie mające charakter wytycznych – informuje Ministerstwo Środowiska.

Jaworzno, które jako pierwsze wykorzystało owce do ochrony muraw kserotermicznych i buduje domki dla nietoperzy, dostało właśnie kolejną transzę funduszy na ochronę chomika od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach: 194 tys. zł. To kilka tysięcy złotych na jednego żyjącego w Jaworznie chomika (ok. 50 sztuk).
Jaworzno, które jako pierwsze wykorzystało owce do ochrony muraw kserotermicznych i buduje domki dla nietoperzy, dostało właśnie kolejną transzę funduszy na ochronę chomika od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach: 194 tys. zł. To kilka tysięcy złotych na jednego żyjącego w Jaworznie chomika (ok. 50 sztuk).

Komentarze 170

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 o 16:53
+124
Czy dobrze rozumiem? Jak Dzioba postawi na Górkach blok to chomiki zdechną, ale jeśli już postawi market to będą miały się super? Bardzo pokrętny tok myślenia mają co poniektórzy komentujący.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 o 16:31
+118
szaleństwo, chomik ważniejszy od człowieka
Avatar
Lublin! / 2 grudnia 2018 o 16:51
+115
Ciekawe jaka była metodologia tych badań...75 aktywnych norek... prawda jest taka, że te biedne gryzonie w tym syfie co jest teraz giną od masy opon, butelek i psich odchodów! Żeby i gryzoniom i mieszkańcom dobrze się żyło, trzeba kontroli i planu zagospodarowania. To jest miasto, a nie dziki las, dodatkowo zanieczyszany właśnie przez tych co najwięcej mają do powiedzenia za utrzymaniem obecnego stanu!
Avatar
Za rozwojem miasta w zgodzie z naturą / 2 grudnia 2018 o 16:41
+110
Co za bzdura ...." Wiosną mieszkańcy Czechowa postanowili sami policzyć chomiki na górkach. Doliczyli się 75 aktywnych nor." Najlepiej zburzyć całe miasto i zasiać las...Na całym świecie w wielkich metropoliach żyją zwierzęta - to się nazywa dobre zarządzanie terenem... i tak byłoby jeśli ktoś by się w końcu za ten dziki teren zabrał... a nie teraz bez kontroli i dla tych gryzoni jak widać jest niebezpiecznie...
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 o 17:01
+108
Niestety brakuje dopisku, że artykuł sponsorowany przez konkurencję TBV. Wiadomo, ja budować chcę ale konkurencja już nie powinna. Chomiki to tylko pretekst do napisania kolejnego paszkwilka na zamówienie.
Avatar
velve / 2 grudnia 2018 o 17:04
+106
górki ulegają naturalnej degradacji, tak więc nawet jak tam bloki nie powstaną i park to chomiczki i tak wyginą
Avatar
celia / 2 grudnia 2018 o 16:57
+103
Nie ma o obrażać, absolutnie nie wolno mieć takiego podejścia do sprawy, właściciel też człowiek wkurzy sie w końcu i ogrodzi teren , postawi bloki i tyle bedziemy mieli pożytku z pięknych górek, a jest szansa na park , trzeba to rozważyć. Ochronić też i chomiki i cenną przyrodę, aby nasze dzieci i wnuki mogły korzystać z górek, teraz tak cudny teren leży odłogiem i nikomu nie służy
Avatar
lublka / 2 grudnia 2018 o 17:12
+101
Jestem ZA parkiem i żeby wszyscy mieszkańcy mogli korzystać z górek, teraz nie korzysta nikt. Bezsensu jest "okopywać" na swoich stanowiskach-te słowa kieruję do obrońców górek, a negocjować z właścicielem aby zbudował park i jak najwięcej terenów pozostawił zielonych.
Avatar
Asik / 2 grudnia 2018 o 16:52
+98
na górkach teraz nikt czasu nie spędza bo po 1 strach, po 2 -teren taki,ze nogę można złamać. czekam na park, pomysł jest idealny i Lublin zyska kolejne miejsce na dłuuugie spacery
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 o 16:49
+93
jak widać lobby eko-świrów jest coraz bardziej wpływowe, o czym jutro napiszecie? o dzikach z Kunickiego a może o komarach ze Śródmieścia?
Avatar
Rozsądny / 6 grudnia 2018 o 15:12
-3
Aby zabudować 1 ha wieżowcami (ok3-4 budynki) potrzeba 2 lat!!! TBV chce zabudowć 30ha !!! nawet gdyby się sprężyli i budowali 2x więcej to i tak 30 lat będzie się ciągnać wielka zabudowa. Plac budowy 30lat. W kurzy, pyle, hałasie, toną ciężkiego sprzętu - tak może wyglądać ten słynny park 700lecia z bilbordów. Żaden mieszkaniec nie skorzysta z żadnego parku, Ziemia zostanie rozparcelowana, sprzedana innym deweloperom bo TBV sam nie udźwignie takiej inwestycji. Już podobno są dogadane firmy. Ci co teraz sobie myśl, że z małymi dziećmi wyjdą pseudo-parku dewelopera. Zapomnijcie o tym, może wasz wnuki zobaczą zakończenie budowy a nie ma gwarancji ze reszty górek nie zabudują jak już zdąża wszystko zdegradować. Dodam tylko jeszcze, że nawet gdyby ktoś chciał sobie pospacerować w czasie budowy po Górkach to nabawi się tylko pylicy z pyłu lessowego, który zostanie przez ciężki sprzęt odkryty.
Aby zabudować 1 ha wieżowcami (ok3-4 budynki) potrzeba 2 lat!!! TBV chce zabudowć 30ha !!! nawet gdyby się sprężyli i budowali 2x więcej to i tak 30 lat będzie się ciągnać wielka zabudowa. Plac budowy 30lat. W kurzy, pyle, hałasie, toną ciężkiego sprzętu - tak może wyglądać ten słynny park 700lecia z bilbordów. Żaden mieszkaniec nie skorzysta z żadnego parku, Ziemia zostanie rozparcelowana, sprzedana innym deweloperom bo TBV sam nie udźwignie takiej inwestyc... rozwiń
Avatar
xyz / 6 grudnia 2018 o 10:22
-5
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himalaje hipokryzji! Przez ostatnie lata wił się jak piskorz, jawnie popierając interes dewelopera, aby podczas kampanii wyborczej - w obliczu perspektywy utraty dużej części głosów - wpaść nagle na pomysł w stylu Piłata: "obiecuję wam referendum"! Oj, nieładnie, panie Prezydencie Żuk, nieładnie - swego czasu obłudnie obiecywał Pan, że wdroży rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo było o potrzebie ochrony Górek Czechowskich. I co? Rekomendacje dot. Górek wrzuciłeś Pan do kosza! Tak samo zresztą jak ponad 6,5 tys. uwag do 2 wyłożenia projektu SUiKZP złożonych przez mieszkańców, ponieważ gros z nich postulowała niezabudowywanie Górek! Świadomi Lublinianie w taki sposób wypowiedzieli się wówczas - wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczyło się, tak jak 4 tys. uwag po pierwszym wyłożeniu! Uczciwie postawione pytanie w tym planowanym referendum powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić grubo ponad 400 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody i terenu napowietrzającego cały Lublin, a w zamian za to Miasto (z Twoich podatków) zagospodaruje resztki - albo i nie?"
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Hima... rozwiń
Avatar
Jacek / 5 grudnia 2018 o 10:20
+1
A człowiek kiłę....
Avatar
Merida / 5 grudnia 2018 o 08:55
-5
Selbi, jestem ZA, zaloze sie o gruby hajs, ze 3/4 postow pochodzi z tych samych IP.... pracownikow agencji VIP, oraz rodziny dewelopera, ewentualnie jeszcze z ratusza. Jak ktos nie widzi tych wklejanych z jakiegos folderu ciagle do znudzenia tych samych komentarzy za zabudowa, bez zadnego merytorycznego powodu, to tylko dlatego ze tak mu wygodnie. Takie sa realia, ze Lublinem rzadzi Zuk&Tbv&media ramie w ramie. Jak nieszkancy maja wygrac z taka koalicja wladzy i pieniadza ? Nawet jak wyrazaja swoje zdanie, to ktos kogo praca jest siedzenie przy kompie dewaluuje to wszystko. Wystarczylo poobserwowac plusy pod postami przychylnymi Tbv, w jakim tempie przybywaja. Zyjemy w toczonym choroba miescie, do tego po malu zabija nas smog.
Selbi, jestem ZA, zaloze sie o gruby hajs, ze 3/4 postow pochodzi z tych samych IP.... pracownikow agencji VIP, oraz rodziny dewelopera, ewentualnie jeszcze z ratusza. Jak ktos nie widzi tych wklejanych z jakiegos folderu ciagle do znudzenia tych samych komentarzy za zabudowa, bez zadnego merytorycznego powodu, to tylko dlatego ze tak mu wygodnie. Takie sa realia, ze Lublinem rzadzi Zuk&Tbv&media ramie w ramie. Jak nieszkancy maja wygrac z taka koalicja wladzy i pieniadza ? Nawet jak wyrazaja swoje zdanie, to ktos kogo praca jest sie... rozwiń
Avatar
mieszkanka Lublina / 4 grudnia 2018 o 17:15
-13
Pod tym artykułem widać sproto cennych i wartościowych komentarzy, niestety widać też, że jest osoba lub grupa osób, która w prymitywny sposób deprocjonuje wartość Górek Czechowskich, potrzeby mieszkańców odnośnie zieleni i zdrowia. Ta nachalność jest wręcz obrzydliwa i stawia spółkę TBV w bardzo złym świetle.
Avatar
KW / 4 grudnia 2018 o 08:37
-4
Polityka państwa jaka jest, każdy widzi. Zwłaszcza w energetyce dużych zmian niestety nie będzie... dlatego miasta na poziomie samorządu musza się bardziej przyłożyć i zadbać o dobro mieszkańców. Czyli o co? O zachowanie odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości terenów zielonych. Chociaż tak nie pogarszać sytuacji ze smogiem. Jeśli nie potrafią go zniwelować to nie wolno pogarszać sytuacji wycinka drzew czy betonowaniem najcenniejszych zbiorowisk roślinnych. Na budownictwo w mieście terenów dość. Jak się (może) skończą za 20-30 lat to wtedy można przealnaluzowac, czy się opłaca zdrowotnie czy nie zabudowywać kliny napowietrzajacw, osuszać rzeki i robić inne tak niefrasobliwe rzeczy.
Polityka państwa jaka jest, każdy widzi. Zwłaszcza w energetyce dużych zmian niestety nie będzie... dlatego miasta na poziomie samorządu musza się bardziej przyłożyć i zadbać o dobro mieszkańców. Czyli o co? O zachowanie odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości terenów zielonych. Chociaż tak nie pogarszać sytuacji ze smogiem. Jeśli nie potrafią go zniwelować to nie wolno pogarszać sytuacji wycinka drzew czy betonowaniem najcenniejszych zbiorowisk roślinnych. Na budownictwo w mieście terenów dość. Jak się (może) skończą za 20-30 lat to wte... rozwiń
Avatar
lublin / 3 grudnia 2018 o 22:20
-4
wypędzić ludzi z miasta! niech żyją tu wyłącznie chomiki, psy i koty!
Avatar
szczurek / 3 grudnia 2018 o 21:45
-5
urzedników z jaworzna po prostu coś porypało :/ mieszkam w tym rejonie od ponad 30 lat, nikt nigdy żadnego chomika nie widział na oczy, nagle pare lat temu okazalo się ze wypuszczają tu jakieś chomiki, teren znaczą kilkoma tabliczkami... taka propaganda, że jeszcze rolnicy są w zgodzie z tym gryzoniem. Bez jaj. naprawde. A najgorsze jest to, że poszły na to setki tysięcy złotych. Na kilka tablic i kilka chomików. Tyle pieniędzy w błoto!!! parodia, i tak nikt nigdy tego nie zobaczy. Pieniądze idiotycznie wydane
Avatar
L / 3 grudnia 2018 o 21:45
-3
'Obrońcy Górek' - pięknie brzmi i jakże szlachetnie, trzeba przyznać. Tylko nikt nie pisze o tym, że ci zakichani ekolodzy/obrońcy zdążyli się już pobudować na Górkach. Tak, pobudowali domy i pokupowali mieszkanka na jamach chomiczków a teraz krzyczą "chrońmy chomiki!". Czujecie to ludziska? Hipokryzja? Mało powiedziane. To jest jakiś obłęd, absolutny szczyt zakłamania i obłudy.
 Przede wszystkim to pobudowało się np. TBV w postaci osiedla Prestige. Dlaczego? Bo im niestety urzędnicy pozwolili już dawno temu. Ludzie pobudowali też domki jednorodzinne. Dlaczego? Bo im urzędnicy pozwolili już dawno temu - jakieś 18 lat temu. Jest tam jeszcze trochę działek, którymi handluje Urząd Miasta. Dlaczego? Bo urzędnicy sami sobie pozwolili już dawno temu - jakieś 18 lat temu. I jaki masz z tym problem? To strata terenów zielonych ale miej pretensje do Urzędu Miasta. Ogólnie ze 170 ha Górek mamy już tylko 105 ha więc może już dosyć tej dewastacji? I o to walczą obrońcy. O zieleń i o zdrowie. A o co walczy deweloper? O kasę. I kto tu jest hipokrytą i obłudnikiem?
 Przede wszystkim to pobudowało się np. TBV w postaci osiedla Prestige. Dlaczego? Bo im niestety urzędnicy pozwolili już dawno temu. Ludzie pobudowali też domki jednorodzinne. Dlaczego? Bo im urzędnicy pozwolili już dawno temu - jakieś 18 lat temu. Jest tam jeszcze trochę działek, którymi handluje Urząd Miasta. Dlaczego? Bo urzędnicy sami sobie pozwolili już dawno temu - jakieś 18 lat temu. I jaki masz z tym problem? To strata terenów zielonych ale miej pretensje do Urzędu Miasta. Ogólnie ze 170 ha Górek mamy już tylko 105... rozwiń
Avatar
L / 3 grudnia 2018 o 21:25
+3
Niby 158 wpisów ale jakby sprawdzić logi to pewnie by się okazało, że 3/4 postów napisane z kilku adresów IP. Grupka kilkunastu krzykaczy z Czechową dosłownie dwoi się i troi, żeby przedstawić się jako wszyscy albo przynajmniej większość mieszkańców Lublina.
A kto tu ma interes? Wystarczy czytać ze zrozumieniem.  Jak na razie najbardziej krzyczy JEDEN deweloper i JEDEN wynajęty przez niego troll.
Zobacz wszystkie komentarze 170

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spór o plany budowy S19, mieszkańcy protestują. "Chcą burzyć domy, a tyle wolnych przestrzeni"
alarm24

Spór o plany budowy S19, mieszkańcy protestują. "Chcą burzyć domy, a tyle wolnych przestrzeni" 4 1

50 mieszkańców Załucza i Niedrzwicy Kościelnej-Kolonii (powiat lubelski) jest niezadowolonych z projektu drogi S19. Twierdzą, że planowana ekspresówka zburzy im normalne życie, a wręcz zagrozi zdrowiu i życiu. Drogowcy odpowiadają, że mieszkańcy są niezadowoleni ze zmian, które... sami zaproponowali

Sportowiec Roku 2018 - nominowani: Dajana Butulija. Mistrzyni Europy z Serbii

Sportowiec Roku 2018 - nominowani: Dajana Butulija. Mistrzyni Europy z Serbii 0 0

Ma ogromne doświadczenie z koszykarskich parkietów i potrafi je wykorzystać w akcji. Mogą to potwierdzić kibice Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin, którzy podziwiają jej grę w Energa Basket Lidze Kobiet. Dajana Butulija reprezentuje także barwy swojej narodowej reprezentacji

Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu od wtorku w Lublinie

Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu od wtorku w Lublinie 0 0

We wtorek ruszają Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17-18 lat. To trzeci raz w ostatnich latach, kiedy w Lublinie pojawi się krajowa czołówka. W sumie na pływalni Aqua Lublin może wystąpić nawet 700 zawodników

Lublin: Pięć samochodów zderzyło się na al. Kraśnickiej

Lublin: Pięć samochodów zderzyło się na al. Kraśnickiej 0 0

Zbyt szybka i nieuważna jazda to przyczyna dzisiejszej kolizji 5 samochodów na al. Kraśnickiej w Lublinie

Były prezydent Lublina zwolniony z PGE. Dlaczego Pruszkowski stracił pracę?

Były prezydent Lublina zwolniony z PGE. Dlaczego Pruszkowski stracił pracę? 10 24

- Zanosiło się na to od jakiegoś czasu - komentują zmiany w zarządzie PGE Dystrybucja politycy Prawa i Sprawiedliwości. W środę wieczorem rada nadzorcza energetycznej spółki odwołała z funkcji wiceprezesa byłego prezydenta Lublina, a ostatnio radnego wojewódzkiego Andrzeja Pruszkowskiego.

Lublin: Pikieta w obronie wolnych sądów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Pikieta w obronie wolnych sądów [zdjęcia] 15 21

"Panie Kaczyński, Panie Adrianie. Władza przeminie, a wstyd zostanie", "Sądy w rękach PiS, to komuna bis", "Jarku! 13 grudnia spałeś do południa. Prokurator Piotrowicz nie spał". To tylko niektóre z haseł, jakie pojawiły się podczas czwartkowej pikiety przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Przy Krakowskim Przedmieściu pojawiło się kilkadziesiąt osób z flagami Polski i Unii Europejskiej. W trakcie pikiety uczcili minutą ciszy pamięć osób walczących w obronie demokracji w 1981 roku.

Lublin: Mieszkańcy os. Mickiewicza ubrali choinkę [zdjęcia]
galeria

Lublin: Mieszkańcy os. Mickiewicza ubrali choinkę [zdjęcia] 6 1

Zawsze w czwartek, zwykle tydzień przed Bożym Narodzeniem. W czwartek na placu z fontanną na osiedlu im. Adama Mickiewicza mieszkańcy ubierali choinkę.

Wisła Puławy nadal w trudnej sytuacji. Działacze apelują o pomoc

Wisła Puławy nadal w trudnej sytuacji. Działacze apelują o pomoc 3 5

W czwartek miało zostać dokończone Nadzwyczajne Walne Zebranie. Na spotkaniu członków klubu Wisła Puławy zabrakło jednak przedstawicieli do niedawna głównego sponsora - Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy SA. A to oznaczało, że nie doszło do głosowania na temat zmian w zarządzie. Klub wystąpił też z listem otwartym do wszystkich, którym los Wisły leży na sercu i apeluje o pomoc

Uniwersytet Medyczny w Lublinie: Wręczono promocje doktorskie [zdjęcia]
galeria

Uniwersytet Medyczny w Lublinie: Wręczono promocje doktorskie [zdjęcia] 0 1

Promocje doktorskie wręczono w czwartek w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Odebrało je blisko 60 osób.

ZOMO w Zamościu. Rekonstrukcja na Rynku Solnym [zdjęcia]
galeria

ZOMO w Zamościu. Rekonstrukcja na Rynku Solnym [zdjęcia] 0 3

W 37. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego na Rynku Solnym w Zamościu przeprowadzono w czwartek symboliczną rekonstrukcję historyczną.

Lublin: Szykuje się duża podwyżka opłat za wywóz śmieci. Dla niektórych o 75 procent

Lublin: Szykuje się duża podwyżka opłat za wywóz śmieci. Dla niektórych o 75 procent 2 28

Od lutego mają wzrosnąć opłaty naliczane mieszkańcom Lublina za wywóz odpadów. Dla niektórych będzie to oznaczało nawet 75-procentowy wzrost miesięcznej stawki za śmieci segregowane. Ostateczna decyzja należy do Rady Miasta, która w czwartek zajmie się tabelą opłat zaproponowaną przez prezydenta

Pilne! Veljko Nikitović nie jest już prezesem Górnika Łęczna

Pilne! Veljko Nikitović nie jest już prezesem Górnika Łęczna 10 5

13 grudnia wskutek decyzji Rady Nadzorczej z funkcją prezesa pożegnał się Veljko Nikitović. Serb najpierw był zawodnikiem klubu z Łęcznej, następnie znalazł się w sztabie szkoleniowym, a przez nieco ponad rok był najważniejszą osobą w klubie

U!NB AZS UMCS Lublin lepsze od KK Warszawa. Są na fali

U!NB AZS UMCS Lublin lepsze od KK Warszawa. Są na fali 1 0

Świetny mecz rozegrał zwłaszcza Bartosz Muda

Wypadek w Trojaczkowicach. Czołowe zderzenie audi i subaru, utrudnienia na DK19 [zdjęcia]

Wypadek w Trojaczkowicach. Czołowe zderzenie audi i subaru, utrudnienia na DK19 [zdjęcia] 18 0

Trzy osoby zostały ranne w popołudniowym wypadku w Trojaczkowicach koło Niedrzwicy Dużej

W końcu zabrali sarnę. Leżała koło płotu kilka dni

W końcu zabrali sarnę. Leżała koło płotu kilka dni 2 4

Martwa sarna leżała przez kilka przy posesji naszego Czytelnika z Krzesimowa (powiat świdnicki). Mimo próśb pana Wojciecha nikt nie kwapił się, by wywieźć martwe zwierzę. Aż do czwartku, kiedy to właściciel nieruchomości poprosił nas o pomoc. – Niesamowita sytuacja, po 4 dniach w końcu zabrali! – informował pan Wojciech

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.