Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2020 r.
18:30

Pasażerowie skarżą się na przepełnione autobusy podmiejskiej linii 22. Czasami nie mogą nawet wsiąść

116 74 A A
Autobus odjeżdżający do Zawieprzyc o godz. 14.50 już przy Bramie Krakowskiej miał zajęte wszystkie siedzenia, a kilkanaście osób stało. Wielu pasażerów dosiadło się koło dworca i na pl. Singera, w efekcie na ul. Kalinowszczyzna (na zdjęciu) pojazd był mocno zapełniony
Autobus odjeżdżający do Zawieprzyc o godz. 14.50 już przy Bramie Krakowskiej miał zajęte wszystkie siedzenia, a kilkanaście osób stało. Wielu pasażerów dosiadło się koło dworca i na pl. Singera, w efekcie na ul. Kalinowszczyzna (na zdjęciu) pojazd był mocno zapełniony (fot. Piotr Michalski)

Mieszkańcy Pliszczyna skarżą się, że brakuje dla nich miejsca w autobusach podmiejskiej linii 22, odkąd jej trasę wydłużono do Zawieprzyc. Pasażerowie jadący z dalszych miejscowości szybko zapełniają krótkie autobusy, a im bliżej Lublina, tym trudniej wsiąść do pojazdu. Czasami jest to wręcz niemożliwe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na przepełnione autobusy skarżą się nie tylko mieszkańcy Pliszczyna, Kolonii Pliszczyn i Wólki, ale też kilku ulic na obrzeżach Lublina obsługiwanych przez linię 22. Mowa o ul. Zagrodnej, Pliszczyńskiej, Łysakowskiej, Lipeckiego, Zabytkowej i Grodzickiego. Problemy zaczęły się po wydłużeniu trasy linii do Zawieprzyc, czyli aż o 11 kilometrów. Na wydłużonej trasie zostały krótkie autobusy, w których pasażerowie zwyczajnie się nie mieszczą.

Ciężko tak jeździć

– Autobusy wyjeżdzające z Zawieprzyc o godzinach 5.24, 6.30, 7.48 oraz 8.58 są tak zatłoczone, że ostatnie stojące miejsca przy drzwiach zajmują już mieszkańcy Bystrzycy. Już w Pliszczynie ludzie tłoczą się w nieludzkich warunkach, aby ktoś jeszcze mógł wsiąść, a na dalszych przystankach często jest to niemożliwe – piszą pasażerowie w skardze do prezydenta Lublina i dyrekcji Zarządu Transportu Miejskiego. Podobny tłok panuje popołudniami, a mieszkańcy twierdzą, że już kilka razy w autobusie zabrakło miejsca dla dzieci wracających ze szkoły przy ul. Kasprowicza. Pod koniec stycznia w jednym z zatłoczonych pojazdów miała zemdleć dziewczynka.

Cieszymy się, ale…

Oburzeni pasażerowie twierdzą, że problemy były łatwe do przewidzenia, bo już wcześniej pojazdy linii 22 miały wielu pasażerów. – Były pełne przed zmianą trasy, a doszło kilka sporych miejscowości – podkreślają autorzy skargi. – Cieszymy się, że nasi sąsiedzi z kolejnych miejscowości mogą korzystać również z komunikacji miejskiej, ale w tym momencie czujemy się pokrzywdzeni, bo to my mamy problemy z dostaniem się w godzinach porannych do centrum Lublina. Jesteśmy pewni, że dla wszystkich pasażerów od Zawieprzyc do Lublina zaistniała sytuacja jest niekomfortowa i zwyczajnie przykra. Chyba nie o to chodziło.

Mieszkańcy chcą zmian

Pasażerowie mają trzy pomysły na rozwiązanie problemu. Pierwszym z nich jest uruchomienie trzech dodatkowych kursów porannych i trzech popołudniowych, przynajmniej do Pliszczyna, by w porach szczytu autobusy kursowały co 30 minut, a nie co 70. Druga propozycja to wysłanie w trasę przegubowych pojazdów. Trzecim pomysłem jest uruchomienie dodatkowych kursów i jednoczesna obsługa linii autobusami przegubowymi.

Gminy chcą się dogadać

– Jakiekolwiek decyzje o ewentualnym wzmocnieniu linii 22 muszą zostać w pierwszej kolejności skonsultowane z gminami Spiczyn i Wólka, które partycypują w kosztach funkcjonowania tej linii – stwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Będziemy prowadzić rozmowy z władzami tych gmin o ewentualnym zwiększeniu liczby kursów.

– Trzeba wprowadzić co najmniej dwa kursy – mówi Dorota Szczęsna, wójt gminy Spiczyn, która razem z wójtem Wólki napisała w tej sprawie do ZTM. Gminy wspólnie proszą o dodatkowy kurs z Zawieprzyc o godz. 11.29 oraz powrotny z Lublina o godz. 19.30. – Mamy na to zabezpieczone pieniądze. Jeśli ich zabraknie, poprosimy radnych o dodatkowe. Chcemy, żeby zmiany weszły w życie jak najszybciej – deklaruje Szczęsna.

Bez obciążania gmin dodatkowymi kosztami ZTM mógłby zastąpić krótkie autobusy przegubowymi, ale nie deklaruje, że wprowadzi taką zmianę. Zastrzega, że ewentualne decyzje w sprawie wielkości autobusów kursujących na linii 22 będzie podejmować dopiero na podstawie prowadzonych w całym mieście pomiarów zapełnienia pojazdów.

Wójtowie proszą też o zmianę godziny odjazdu dwóch kursów w kierunku Lublina: z godz. 5.24 na 5.00 oraz z godz. 6.30 na 6.00 lub 6.10.

e-Wydanie

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 23:22
+23
Po co wam autobusy jak bedziemy mieć stadion żużlowy!
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 23:13
+21
Pytanie do prezesa MPK kto będzie płacił mandat za przeładowany autobus kierowca czy MPK który wysyła za mały autobus
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 23:28
+20
A może itd weźmie się do roboty i skontroluje przeładowane autobusy
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 23:21
+20
Kupcie sobie wszyscy samochody, dolaczcie nimi do lubelskich korków i meczcie prezydenta o szersze ulice i parkingi. Bo prezydent się zapomniał w rządzeniu miastem i stał się pracownikiem firmy budowlanej. Takie można mieć wrażenie patrząc na to co się dzieje.
Avatar
MK / 4 lutego 2020 o 23:19
+19
podobna sytuacja ma miejsce w 17, już wydłużenie kursów z Mętowa do Głuszczyzny spowodowało, że wsiadający już w granicach administracyjnych miasta ledwo wypychają się do autobusu, a wydłużenie kursów do Jabłonnej spotęgowało problem, jednocześnie linia nr 17 została okrojona.
Avatar
Japolan / 4 lutego 2020 o 23:02
+19
Zero zdziwień: Haniebne zachowania obrońców doktora Krzysztofa Żuka oraz ludzi i struktur z nim powiązanych. Byłbym zdziwiony zachowaniami honorowymi. Jaki pan - taki kram.
Avatar
:( / 5 lutego 2020 o 08:58
+15
poziom nieudacznictwa w zarządzaniu komunikacją miejską w Lublinie sięgnął szczytu... 
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 20:17
+13
Metropolia Lublin w praktyce.
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 19:17
+13
ALE 400 000 000zł NA STADION DLA PRYWATNEGO KLUBU ŻUŻLOWEGO TO JEST?????
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 18:48
+13
A po co autobusy dla mieszkańców Lublina, ważne są sprawy deweloperów, tym zajmuje się ratusz, plebs będzie potrzebny przy wyborach.
Avatar
Asd / 2 dni temu o 13:48
+2
Więcej bezpłatnych przejazdów dla starych bab i uczniów to na pewno MPK będzie miało pieniądze, żeby zwiększyć ilość kursów xD w kwestii starych bab to one jeżdżą bez przerwy i bez sensu i tylko miejsce zajmują osobom, które faktycznie muszą gdzieś pojechać
Avatar
Zenon / 8 lutego 2020 o 11:35
+1
komunikacja miejska do Zawieprzyc ? może dalej do Parczewa ? to jakieś nieporozumienie
 Jakby były kursy do Parczewa to już w Zawieprzycach nie można by się było wcisnąć.
Avatar
Dno / 7 lutego 2020 o 23:24
0
Cała komunikacja miejsca w Lublinie leży. W ferie I wakacje bardzo mało autobusów. Dlaczego nikt nie pomyśli o ludziach którzy tez musza dojechać do pracy ? Stare ledwo jadące autobusy. Wszędzie oszczędności, a bilety drogie. Przykre jest to co mówią o nas inni. Lublin to wschod i zacofanie. Szkoda, że nie dążymy do lepszych zmian...
Avatar
Japolan / 6 lutego 2020 o 20:40
-1
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne pozwy w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odpowiada, że nie wie, bo nie może się odwrócić.
Jak to z kim? Z Japolanem..
[ul] [li]Pudło![/li] [li]Poza tym aktorzy zabiegają o możliwość zagrania w filmie, który reżyseruje pan Zdeněk Troška (przykładem jest pani Lucie Bila, która bardzo starała się o rolę Cyganki w Babich Wrzaskach); ja zaś aktorem nie jestem.[/li] [li]Przyjmuję do wiadomości wyznanie - błędem jednak jest łączenie go ze mną.[/li] [/ul]
możliwość zagrania w filmie, który reżyseruje pan Zdeněk Troška (przykładem jest pani Lucie Bila, która bardzo starała się o rolę Cyganki w Babich Wrzaskach); ja zaś aktorem nie jestem.[/li] [li]Przyjmuję do wiadomości wyznanie - błędem jednak jest łączenie go ze mną.[/li] [/ul] rozwiń
Avatar
JaPomorzan / 6 lutego 2020 o 15:27
0
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne pozwy w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odpowiada, że nie wie, bo nie może się odwrócić.
 Jak to z kim? Z Japolanem..
rozwiń
Avatar
Japolan / 6 lutego 2020 o 14:20
+4
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne pozwy w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odpowiada, że nie wie, bo nie może się odwrócić.
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne pozwy w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odp... rozwiń
Avatar
Prac / 6 lutego 2020 o 14:18
-1
Tak jest na większości linii. Nie rozumiem. Lublin nie chce korków ale obcinając ilość linii w tym nie pomoże. Mieszkańcy plus studenci przesiądą się z autobusów do samochodów i zarząd Transportu zbiedniej. Ludzie nie będą wykupywać biletów i stracą kasę. Takie postępowanie Zarządu jest nieracjonalne i nie proporcjonalne do zapotrzebowań.
Avatar
Młodzież / 5 lutego 2020 o 22:45
+3
[ul]   Japolan pisze: "   Prawda w oczy kole i dlatego łżecie oraz mnie nękacie! Za ile srebrników? Przez kogo płaconych?Jakim trzeba być cieniasem lub wymoczkiem, by zasłużoną krytykę nazywać wzywaniem do nienawiści?!?"[/ul]   To co sam przyznałeś, że ten asystent co nosił teczki za profesorem to ty? To jak cię studenci krytykują to nie potrafisz znieść oceny innych? - Tak cię właśnie postrzegają osoby które miały z tobą kontakt. A po drugie nie ma innych osób na lubelskich forach, które tak zajadle krytykują i hejtem prowokują nienawiść. Z braku argumentów - argumenty personalne, obrażanie itp. Ale jak ktoś o Japolanie zacytował co ludzie o nim sądzą to już Wzywanie do nienawiści. Prawda w oczy kole. Spojrz na siebie i na swoją działalność a dopiero później krytykuj innych - bo taki język i retoryka nie przystoi pracownikowi naukowemu uczącemu młodzierz
 Mlodzierz? 
 Mlodzierz?  rozwiń
Avatar
Max / 5 lutego 2020 o 16:51
+5
Nie rozumiem braku działania miasta w zakresie organizacji rozkładów komunikacji zbiorowej. Kiedyś nawet miasto zamówiło ekspertyzę i projekt nowych rozkładów i na tym się skończyło. Tymczasem oczywista jest konieczność gruntownej przebudowy rozkładów i podzielenie tras na takie o różnych priorytetach - głównych, kursujących na najważniejszych osiach komunikacyjnych z dużą częstotliwością oraz dojazdowych, uzupełniających podstawowy szkielet.
Avatar
Prawda w oczy kole / 5 lutego 2020 o 14:00
+4
Ten czlowiek- japolan jest niebezpieczny , nawoluje do nienawisci. Jego komentarze to czysty hejt a nie krytyka czy uwagi.....
Skoro tak jest to zgłoście to do prokuratury a nie zaśmiecacie forum DW swoim bełkotem.
Skoro tak to ty zgłoś do prokuratury, a nie zaśmiecasz forum Dziennika swoim bełkotem
 Ale co mam zgłosić? Japolan ma rację. Krytyka nie jest żadnym hejtem. Skoro uważacie inaczej to zgłoście to do prokuratury i sąd roztrzygnie. Co prezydent Żuk boi się kolejnej przegranej w sądzie?
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

U!NB AZS UMCS Start II Lublin – ŁKS AZS UŁ SG Łódź 96:77. Wygrana w męczarniach

U!NB AZS UMCS Start II Lublin – ŁKS AZS UŁ SG Łódź 96:77. Wygrana w męczarniach 0 0

U!NB AZS UMCS Lublin pokonał ŁKS AZS UŁ SG Łódź i znowu jest drugi w tabeli.

Ceny w sklepach rosną z dnia na dzień. "Od początku roku u mnie wszystko podrożało średnio 3 zł na kilogramie"

Ceny w sklepach rosną z dnia na dzień. "Od początku roku u mnie wszystko podrożało średnio 3 zł na kilogramie" 30 23

Wzrost cen w sklepach i na bazarach widać niemal z dnia na dzień. Ceny towarów w styczniu podskoczyły o 4,4 proc. Klienci coraz bardziej narzekają na podwyżki najpopularniejszych produktów.

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty 0 3

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy 8 3

Od 24 lutego zmieni się sposób wybierania numerów resortowej sieci telefonicznej. Aby dodzwonić się do lubelskich jednostek Policji zamiast numeru kierunkowego 81, będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Zmianie nie ulega numer alarmowy.

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek
22 lutego 2020, 18:00

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek 19 6

W sobotę 22 lutego w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się koncert Jacka Kleyffa w Orkiestrze na Zdrowie. Wydarzenie, które otworzy tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka 2020, będzie spotkaniem przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji.

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim 2 3

Strażnicy graniczni zatrzymali poszukiwanego mercedesa AMG S63 o szacunkowej wartości pół miliona zł. To najdroższy pojazd, który udało się odzyskać w tym roku na granicy w województwie lubelskim.

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem 0 4

Po transferze lewego obrońcy Motor praktycznie zamknął kadrę na rundę wiosenną. Trzeba jeszcze tylko poczekać na rozstrzygnięcia w sprawie Krzysztofa Ropskiego. Żółto-biało-niebiescy chcą dogadać się z dotychczasowym klubem napastnika – Siarką Tarnobrzeg

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość
21 lutego 2020, 19:00

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość 0 8

„Burleska. W głąb kobiecości” to wystawa fotografii Agnieszki Kossowskiej, wykonanych podczas jej wizyt na występach burleski i za ich kulisami. Wydarzenie to fuzja dwóch spojrzeń: artystycznego i naukowego na różne aspekty kobiecości.

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany 0 1

Prawie 3 promile alkoholu miał kierujący fordem, który w poniedziałek popołudniu wjechał w betonowy przepust w Łopienniku Górnym.

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew 15 57

73 drzewa chcą usunąć przy ul. Jutrzenki spółki TBV oraz Idea Invest, które złożyły do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na taką wycinkę. Kolejnych 25 drzew zamierza usunąć przy al. Kraśnickiej firma Wikana.

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo]
galeria
film

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo] 1 3

Lubelscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami silników do łodzi i jachtów motorowych.

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie
film

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie 14 1

Nowe ostrzeżenie pogodowe dla województwa lubelskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 0 0

Dobry występ naszych zawodników przy okazji PZLA Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20. W sumie kluby z województwa lubelskiego wywalczyły dziewięć medali.

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów 31 87

Ratusz chce dopuścić budowę nowych domów mieszkalnych przy Nadbystrzyckiej koło Politechniki. W miejscu starej zabudowy mogłoby powstać niewysokie osiedle, a za nim nowy odcinek ul. Zana, która ma być w nieokreślonej przyszłości przedłużona do ul. Lubelskiego Lipca ’80, a nawet do ul. Wrotkowskiej.

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin
20 lutego 2020, 18:00

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin 0 0

Scenarzysta, pisarz i reżyser, Igor Brejdygant, będzie gościem Radia Lublin w cyklu "Kryminalne czwartki". Spotkanie z autorem będzie 20 lutego o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!