Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lutego 2020 r.
18:30

Pasażerowie skarżą się na przepełnione autobusy podmiejskiej linii 22. Czasami nie mogą nawet wsiąść

116 74 A A
Autobus odjeżdżający do Zawieprzyc o godz. 14.50 już przy Bramie Krakowskiej miał zajęte wszystkie siedzenia, a kilkanaście osób stało. Wielu pasażerów dosiadło się koło dworca i na pl. Singera, w efekcie na ul. Kalinowszczyzna (na zdjęciu) pojazd był mocno zapełniony
Autobus odjeżdżający do Zawieprzyc o godz. 14.50 już przy Bramie Krakowskiej miał zajęte wszystkie siedzenia, a kilkanaście osób stało. Wielu pasażerów dosiadło się koło dworca i na pl. Singera, w efekcie na ul. Kalinowszczyzna (na zdjęciu) pojazd był mocno zapełniony (fot. Piotr Michalski)

Mieszkańcy Pliszczyna skarżą się, że brakuje dla nich miejsca w autobusach podmiejskiej linii 22, odkąd jej trasę wydłużono do Zawieprzyc. Pasażerowie jadący z dalszych miejscowości szybko zapełniają krótkie autobusy, a im bliżej Lublina, tym trudniej wsiąść do pojazdu. Czasami jest to wręcz niemożliwe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na przepełnione autobusy skarżą się nie tylko mieszkańcy Pliszczyna, Kolonii Pliszczyn i Wólki, ale też kilku ulic na obrzeżach Lublina obsługiwanych przez linię 22. Mowa o ul. Zagrodnej, Pliszczyńskiej, Łysakowskiej, Lipeckiego, Zabytkowej i Grodzickiego. Problemy zaczęły się po wydłużeniu trasy linii do Zawieprzyc, czyli aż o 11 kilometrów. Na wydłużonej trasie zostały krótkie autobusy, w których pasażerowie zwyczajnie się nie mieszczą.

Ciężko tak jeździć

– Autobusy wyjeżdzające z Zawieprzyc o godzinach 5.24, 6.30, 7.48 oraz 8.58 są tak zatłoczone, że ostatnie stojące miejsca przy drzwiach zajmują już mieszkańcy Bystrzycy. Już w Pliszczynie ludzie tłoczą się w nieludzkich warunkach, aby ktoś jeszcze mógł wsiąść, a na dalszych przystankach często jest to niemożliwe – piszą pasażerowie w skardze do prezydenta Lublina i dyrekcji Zarządu Transportu Miejskiego. Podobny tłok panuje popołudniami, a mieszkańcy twierdzą, że już kilka razy w autobusie zabrakło miejsca dla dzieci wracających ze szkoły przy ul. Kasprowicza. Pod koniec stycznia w jednym z zatłoczonych pojazdów miała zemdleć dziewczynka.

Cieszymy się, ale…

Oburzeni pasażerowie twierdzą, że problemy były łatwe do przewidzenia, bo już wcześniej pojazdy linii 22 miały wielu pasażerów. – Były pełne przed zmianą trasy, a doszło kilka sporych miejscowości – podkreślają autorzy skargi. – Cieszymy się, że nasi sąsiedzi z kolejnych miejscowości mogą korzystać również z komunikacji miejskiej, ale w tym momencie czujemy się pokrzywdzeni, bo to my mamy problemy z dostaniem się w godzinach porannych do centrum Lublina. Jesteśmy pewni, że dla wszystkich pasażerów od Zawieprzyc do Lublina zaistniała sytuacja jest niekomfortowa i zwyczajnie przykra. Chyba nie o to chodziło.

Mieszkańcy chcą zmian

Pasażerowie mają trzy pomysły na rozwiązanie problemu. Pierwszym z nich jest uruchomienie trzech dodatkowych kursów porannych i trzech popołudniowych, przynajmniej do Pliszczyna, by w porach szczytu autobusy kursowały co 30 minut, a nie co 70. Druga propozycja to wysłanie w trasę przegubowych pojazdów. Trzecim pomysłem jest uruchomienie dodatkowych kursów i jednoczesna obsługa linii autobusami przegubowymi.

Gminy chcą się dogadać

– Jakiekolwiek decyzje o ewentualnym wzmocnieniu linii 22 muszą zostać w pierwszej kolejności skonsultowane z gminami Spiczyn i Wólka, które partycypują w kosztach funkcjonowania tej linii – stwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Będziemy prowadzić rozmowy z władzami tych gmin o ewentualnym zwiększeniu liczby kursów.

– Trzeba wprowadzić co najmniej dwa kursy – mówi Dorota Szczęsna, wójt gminy Spiczyn, która razem z wójtem Wólki napisała w tej sprawie do ZTM. Gminy wspólnie proszą o dodatkowy kurs z Zawieprzyc o godz. 11.29 oraz powrotny z Lublina o godz. 19.30. – Mamy na to zabezpieczone pieniądze. Jeśli ich zabraknie, poprosimy radnych o dodatkowe. Chcemy, żeby zmiany weszły w życie jak najszybciej – deklaruje Szczęsna.

Bez obciążania gmin dodatkowymi kosztami ZTM mógłby zastąpić krótkie autobusy przegubowymi, ale nie deklaruje, że wprowadzi taką zmianę. Zastrzega, że ewentualne decyzje w sprawie wielkości autobusów kursujących na linii 22 będzie podejmować dopiero na podstawie prowadzonych w całym mieście pomiarów zapełnienia pojazdów.

Wójtowie proszą też o zmianę godziny odjazdu dwóch kursów w kierunku Lublina: z godz. 5.24 na 5.00 oraz z godz. 6.30 na 6.00 lub 6.10.

e-Wydanie

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 23:22
+23
Po co wam autobusy jak bedziemy mieć stadion żużlowy!
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 23:13
+21
Pytanie do prezesa MPK kto będzie płacił mandat za przeładowany autobus kierowca czy MPK który wysyła za mały autobus
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 23:28
+20
A może itd weźmie się do roboty i skontroluje przeładowane autobusy
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 23:21
+20
Kupcie sobie wszyscy samochody, dolaczcie nimi do lubelskich korków i meczcie prezydenta o szersze ulice i parkingi. Bo prezydent się zapomniał w rządzeniu miastem i stał się pracownikiem firmy budowlanej. Takie można mieć wrażenie patrząc na to co się dzieje.
Avatar
MK / 4 lutego 2020 o 23:19
+19
podobna sytuacja ma miejsce w 17, już wydłużenie kursów z Mętowa do Głuszczyzny spowodowało, że wsiadający już w granicach administracyjnych miasta ledwo wypychają się do autobusu, a wydłużenie kursów do Jabłonnej spotęgowało problem, jednocześnie linia nr 17 została okrojona.
Avatar
Japolan / 4 lutego 2020 o 23:02
+19
Zero zdziwień: Haniebne zachowania obrońców doktora Krzysztofa Żuka oraz ludzi i struktur z nim powiązanych. Byłbym zdziwiony zachowaniami honorowymi. Jaki pan - taki kram.
Avatar
:( / 5 lutego 2020 o 08:58
+15
poziom nieudacznictwa w zarządzaniu komunikacją miejską w Lublinie sięgnął szczytu... 
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 20:17
+13
Metropolia Lublin w praktyce.
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 19:17
+13
ALE 400 000 000zł NA STADION DLA PRYWATNEGO KLUBU ŻUŻLOWEGO TO JEST?????
Avatar
Gość / 4 lutego 2020 o 18:48
+13
A po co autobusy dla mieszkańców Lublina, ważne są sprawy deweloperów, tym zajmuje się ratusz, plebs będzie potrzebny przy wyborach.
Avatar
Asd / 2 dni temu o 13:48
+2
Więcej bezpłatnych przejazdów dla starych bab i uczniów to na pewno MPK będzie miało pieniądze, żeby zwiększyć ilość kursów xD w kwestii starych bab to one jeżdżą bez przerwy i bez sensu i tylko miejsce zajmują osobom, które faktycznie muszą gdzieś pojechać
Avatar
Zenon / 8 lutego 2020 o 11:35
+1
komunikacja miejska do Zawieprzyc ? może dalej do Parczewa ? to jakieś nieporozumienie
 Jakby były kursy do Parczewa to już w Zawieprzycach nie można by się było wcisnąć.
Avatar
Dno / 7 lutego 2020 o 23:24
0
Cała komunikacja miejsca w Lublinie leży. W ferie I wakacje bardzo mało autobusów. Dlaczego nikt nie pomyśli o ludziach którzy tez musza dojechać do pracy ? Stare ledwo jadące autobusy. Wszędzie oszczędności, a bilety drogie. Przykre jest to co mówią o nas inni. Lublin to wschod i zacofanie. Szkoda, że nie dążymy do lepszych zmian...
Avatar
Japolan / 6 lutego 2020 o 20:40
-1
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne pozwy w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odpowiada, że nie wie, bo nie może się odwrócić.
Jak to z kim? Z Japolanem..
[ul] [li]Pudło![/li] [li]Poza tym aktorzy zabiegają o możliwość zagrania w filmie, który reżyseruje pan Zdeněk Troška (przykładem jest pani Lucie Bila, która bardzo starała się o rolę Cyganki w Babich Wrzaskach); ja zaś aktorem nie jestem.[/li] [li]Przyjmuję do wiadomości wyznanie - błędem jednak jest łączenie go ze mną.[/li] [/ul]
możliwość zagrania w filmie, który reżyseruje pan Zdeněk Troška (przykładem jest pani Lucie Bila, która bardzo starała się o rolę Cyganki w Babich Wrzaskach); ja zaś aktorem nie jestem.[/li] [li]Przyjmuję do wiadomości wyznanie - błędem jednak jest łączenie go ze mną.[/li] [/ul] rozwiń
Avatar
JaPomorzan / 6 lutego 2020 o 15:27
0
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne pozwy w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odpowiada, że nie wie, bo nie może się odwrócić.
 Jak to z kim? Z Japolanem..
rozwiń
Avatar
Japolan / 6 lutego 2020 o 14:20
+4
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne pozwy w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odpowiada, że nie wie, bo nie może się odwrócić.
Słyszałem podczas zajęć z pedagogiki o pozywaniu o alimenty nauczycieli za to, że ... nie dopilnowali uczniów na wycieczce, podczas której uczniowie "bawili się w doktora", i to skutecznie. Czy będą wytaczane analogiczne pozwy w związku z tłokiem w pojazdach lubelskiej komunikacji miejskiej? Pytanie częściowo wiąże się z dowcipem, który kilkanaście lat temu przypomniano w filmie pod tytułem Kamieniak: W zatłoczonym autobusie nastolatka krzyczy do koleżanek, że chyba zajdzie w ciążę. Koleżanki pytają o to, z kim. Tamta odp... rozwiń
Avatar
Prac / 6 lutego 2020 o 14:18
-1
Tak jest na większości linii. Nie rozumiem. Lublin nie chce korków ale obcinając ilość linii w tym nie pomoże. Mieszkańcy plus studenci przesiądą się z autobusów do samochodów i zarząd Transportu zbiedniej. Ludzie nie będą wykupywać biletów i stracą kasę. Takie postępowanie Zarządu jest nieracjonalne i nie proporcjonalne do zapotrzebowań.
Avatar
Młodzież / 5 lutego 2020 o 22:45
+3
[ul]   Japolan pisze: "   Prawda w oczy kole i dlatego łżecie oraz mnie nękacie! Za ile srebrników? Przez kogo płaconych?Jakim trzeba być cieniasem lub wymoczkiem, by zasłużoną krytykę nazywać wzywaniem do nienawiści?!?"[/ul]   To co sam przyznałeś, że ten asystent co nosił teczki za profesorem to ty? To jak cię studenci krytykują to nie potrafisz znieść oceny innych? - Tak cię właśnie postrzegają osoby które miały z tobą kontakt. A po drugie nie ma innych osób na lubelskich forach, które tak zajadle krytykują i hejtem prowokują nienawiść. Z braku argumentów - argumenty personalne, obrażanie itp. Ale jak ktoś o Japolanie zacytował co ludzie o nim sądzą to już Wzywanie do nienawiści. Prawda w oczy kole. Spojrz na siebie i na swoją działalność a dopiero później krytykuj innych - bo taki język i retoryka nie przystoi pracownikowi naukowemu uczącemu młodzierz
 Mlodzierz? 
 Mlodzierz?  rozwiń
Avatar
Max / 5 lutego 2020 o 16:51
+5
Nie rozumiem braku działania miasta w zakresie organizacji rozkładów komunikacji zbiorowej. Kiedyś nawet miasto zamówiło ekspertyzę i projekt nowych rozkładów i na tym się skończyło. Tymczasem oczywista jest konieczność gruntownej przebudowy rozkładów i podzielenie tras na takie o różnych priorytetach - głównych, kursujących na najważniejszych osiach komunikacyjnych z dużą częstotliwością oraz dojazdowych, uzupełniających podstawowy szkielet.
Avatar
Prawda w oczy kole / 5 lutego 2020 o 14:00
+4
Ten czlowiek- japolan jest niebezpieczny , nawoluje do nienawisci. Jego komentarze to czysty hejt a nie krytyka czy uwagi.....
Skoro tak jest to zgłoście to do prokuratury a nie zaśmiecacie forum DW swoim bełkotem.
Skoro tak to ty zgłoś do prokuratury, a nie zaśmiecasz forum Dziennika swoim bełkotem
 Ale co mam zgłosić? Japolan ma rację. Krytyka nie jest żadnym hejtem. Skoro uważacie inaczej to zgłoście to do prokuratury i sąd roztrzygnie. Co prezydent Żuk boi się kolejnej przegranej w sądzie?
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

U!NB AZS UMCS Start II Lublin – ŁKS AZS UŁ SG Łódź 96:77. Wygrana w męczarniach

U!NB AZS UMCS Start II Lublin – ŁKS AZS UŁ SG Łódź 96:77. Wygrana w męczarniach 0 0

U!NB AZS UMCS Lublin pokonał ŁKS AZS UŁ SG Łódź i znowu jest drugi w tabeli.

Ceny w sklepach rosną z dnia na dzień. "Od początku roku u mnie wszystko podrożało średnio 3 zł na kilogramie"

Ceny w sklepach rosną z dnia na dzień. "Od początku roku u mnie wszystko podrożało średnio 3 zł na kilogramie" 30 23

Wzrost cen w sklepach i na bazarach widać niemal z dnia na dzień. Ceny towarów w styczniu podskoczyły o 4,4 proc. Klienci coraz bardziej narzekają na podwyżki najpopularniejszych produktów.

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty 0 3

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy 8 3

Od 24 lutego zmieni się sposób wybierania numerów resortowej sieci telefonicznej. Aby dodzwonić się do lubelskich jednostek Policji zamiast numeru kierunkowego 81, będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Zmianie nie ulega numer alarmowy.

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek
22 lutego 2020, 18:00

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek 19 6

W sobotę 22 lutego w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się koncert Jacka Kleyffa w Orkiestrze na Zdrowie. Wydarzenie, które otworzy tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka 2020, będzie spotkaniem przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji.

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim 2 3

Strażnicy graniczni zatrzymali poszukiwanego mercedesa AMG S63 o szacunkowej wartości pół miliona zł. To najdroższy pojazd, który udało się odzyskać w tym roku na granicy w województwie lubelskim.

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem 0 4

Po transferze lewego obrońcy Motor praktycznie zamknął kadrę na rundę wiosenną. Trzeba jeszcze tylko poczekać na rozstrzygnięcia w sprawie Krzysztofa Ropskiego. Żółto-biało-niebiescy chcą dogadać się z dotychczasowym klubem napastnika – Siarką Tarnobrzeg

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość
21 lutego 2020, 19:00

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość 0 8

„Burleska. W głąb kobiecości” to wystawa fotografii Agnieszki Kossowskiej, wykonanych podczas jej wizyt na występach burleski i za ich kulisami. Wydarzenie to fuzja dwóch spojrzeń: artystycznego i naukowego na różne aspekty kobiecości.

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany 0 1

Prawie 3 promile alkoholu miał kierujący fordem, który w poniedziałek popołudniu wjechał w betonowy przepust w Łopienniku Górnym.

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew 15 57

73 drzewa chcą usunąć przy ul. Jutrzenki spółki TBV oraz Idea Invest, które złożyły do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na taką wycinkę. Kolejnych 25 drzew zamierza usunąć przy al. Kraśnickiej firma Wikana.

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo]
galeria
film

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo] 1 3

Lubelscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami silników do łodzi i jachtów motorowych.

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie
film

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie 14 1

Nowe ostrzeżenie pogodowe dla województwa lubelskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 0 0

Dobry występ naszych zawodników przy okazji PZLA Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20. W sumie kluby z województwa lubelskiego wywalczyły dziewięć medali.

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów 31 87

Ratusz chce dopuścić budowę nowych domów mieszkalnych przy Nadbystrzyckiej koło Politechniki. W miejscu starej zabudowy mogłoby powstać niewysokie osiedle, a za nim nowy odcinek ul. Zana, która ma być w nieokreślonej przyszłości przedłużona do ul. Lubelskiego Lipca ’80, a nawet do ul. Wrotkowskiej.

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin
20 lutego 2020, 18:00

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin 0 0

Scenarzysta, pisarz i reżyser, Igor Brejdygant, będzie gościem Radia Lublin w cyklu "Kryminalne czwartki". Spotkanie z autorem będzie 20 lutego o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.