Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2024 r.
12:17

Przebudują drogę z Lublina do Nałęczowa, ale wycinki nie unikną

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Wyjazd z Lublina w kierunku Nałęczowa<br />
<br />
Wyjazd z Lublina w kierunku Nałęczowa

(fot. DW)

Urokliwa, ale wąska i niebezpieczna trasa z Lublina do Nałęczowa, czyli droga wojewódzka numer 830, jest szykowana do gruntownej przebudowy. Będzie szerzej, równiej , bezpieczniej, powstanie ścieżka rowerowa na całej długości. Ale wycinki drzew, niestety, nie uda się uniknąć. Prace ruszą w przyszłym roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o 29-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej numer 830, od Lublina do początku nowej obwodnicy Nałęczowa. Inwestycja została podzielona na dwa zadania. Pierwsze z nich to odcinek od granicy miasta Lublina do węzła drogowego „Lublin Szerokie”.

Opracowana została już dokumentacja projektowa i geodezyjno-prawna. W dniu 11 marca tego roku do wojewody lubelskiego złożony został wniosek o wydanie decyzji ZRID – dowiedzieliśmy się w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Kolejny to odcinek od węzła drogowego „Lublin Szerokie” do budowanej obecnie obwodnicy Nałęczowa. – Dokumentacja projektowa i geodezyjno-prawna jest w trakcie opracowania. Planowany termin uzyskania kompletnej dokumentacji to przełom lipca i sierpnia tego roku. Po otrzymaniu tych dokumentów Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie wystąpi do wojewody lubelskiego z wnioskiem o wydanie decyzji ZRID, a następnie zostanie wszczęte postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie robót budowlanych – informuje ZDW w Lublinie.

Pierwszy odcinek tej inwestycji ma sporo znaków zapytania. – Aktualnie nie jest znane źródło finansowania wykonania rozbudowy i rozpoczęcia robót budowlanych – dowiedzieliśmy w ZDW. Natomiast odcinek od węzła drogowego „Lublin Szerokie” do budowanej obecnie obwodnicy jest planowany do realizacji w latach 2025–2026.

Co powstanie?

Projekt przebudowy tego odcinka drogi 830 zakłada poszerzenie jezdni do 7 metrów, ze wzmocnieniem konstrukcji do nośności 115 kN/oś, czyli umożliwiającej przejazd zestawów o masie do 40 ton. Jedynie odcinek drogi biegnący przez Tomaszowice Kolonia, gdzie z uwagi na drzewa objęte ochroną konserwatorską, projektuje się wzmocnienie istniejącej jezdni o szerokości 6 metrów.

Plan zakłada również rozbudowę istniejących skrzyżowań, w części zamianę na ronda, budowę ścieżki pieszo-rowerowej na całej długości i odcinkowo chodników, zatok autobusowych, miejsca do ważenia pojazdów. Pojawi się także oświetlenie drogowe, nowe odwodnienia i zjazdy do prywatnych posesji. Przewidywana jest także przebudowa przejazdu kolejowo-drogowego w Miłocinie.

Bez wycinki się nie obejdzie

Zapytaliśmy także ZDW o los drzew, które rosną przy tej drodze. Niestety,nie wszystkie przetrwają.

– Planowana jest wycinka drzew i krzewów kolidujących z elementami zagospodarowania pasa drogowego, tj. zlokalizowanych w poboczach, rowach przydrożnych, w miejscu budowanej ścieżki pieszo-rowerowej, chodników, zatok i zbiorników, z zachowaniem wszystkich drzew objętych ochroną konserwatorską przy DW nr 830 w Tomaszowicach Kolonia – odpowiedziało nam ZDW. Niestety ZDW w Lublinie nie podaje dokładnej liczby drzew przeznaczonych do ścięcia.

II etap Nałęczowa

Przy tej inwestycji ma powstać kolejna część obwodnicy Nałęczowa. II etap rozpocznie się rondem na drodze woj. nr 826, obecnie budowane w ramach etapu I. Następnie droga prowadzona jest przez tereny rolnicze w kierunku miejscowości Drzewce Kolonia, do zbliżenia z linią kolejową nr 7 Warszawa-Dorohusk. Dalej zlokalizowana wzdłuż linii kolejowej i za Łopatkami prowadzi za obszarem leśnym w Karmanowicach i przed Celejowem włączy się w istniejącą DW 830 – usłyszeliśmy w ZDW w Lublinie.

Marszałek Jarosław Stawiarski mówił, że województwo lubelskie ma zamiar zmienić przebieg tej drogi wojewódzkiej, tak by omijała ona od strony północnej takie miejscowości, jak Łąki, Rogalów, Wąwolnicę, Karmanowice i Celejów a łączyła się z drogą nr 824 w Ochotnicy. Chodzi o wyprowadzenie m.in. z Nałęczowa i Wąwolnicy ruchu ciężarówek.

– Decyzja o Środowiskowych Uwarunkowaniach wskaże możliwą do realizacji lokalizację II etapu obwodnicy Nałęczowa. Nowa droga pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości Nałęczów, Łąki, Wąwolnica, Łopatki Kolonia i Karmanowice – potwierdza to ZDW.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabójstwo w Biłgoraju. Sąd uchylił areszt dla Wiesława H.

Zabójstwo w Biłgoraju. Sąd uchylił areszt dla Wiesława H.

Podejrzany o brutalne zabójstwo byłej żony mieszkaniec Biłgoraja może odzyskać wolność. Sąd Okręgowy w Zamościu uchylił w środę decyzję o tymczasowym aresztowaniu Wiesława H.

Ale cyrk! W Lublinie startuje Carnaval
Dzień Wschodzi
film

Ale cyrk! W Lublinie startuje Carnaval

W Lublinie już dzisiaj rozpoczyna się wielkie święto nowoczesnej sztuki cyrkowej – Carnaval Sztukmistrzów. To bez wątpienia jedna z największych tego typu imprez w Europie. Miejska przestrzeń zapełni się artystami. Gościem porannej rozmowy z cyklu Dzień Wschodzi, jest Iwona Kornet – dyrektor imprezy z Warsztatów Kultury.

Jak nie upały, to burze. W całym regionie może zagrzmieć

Jak nie upały, to burze. W całym regionie może zagrzmieć

Jak nie upały, to burze. Taki będzie czwartek w regionie.

Nowy sezon Azoty Puławy rozpoczną od wyjazdu do Górnika Zabrze

Dwa wyjazdy piłkarzy ręcznych Azotów Puławy na początek nowego sezonu

W pierwszej kolejce nowego sezonu Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Górnikiem Zabrze. Pierwszy raz we własnej hali puławianie wystąpią dopiero w trzeciej serii gier w spotkaniu z Zagłębiem Lubin.

Michał Miścior nie chciał w żaden sposób odnieść się do oświadczenia w jego imieniu opublikowanego przez miasto
Hrubieszów

Wiceprzewodniczący przeprasza rodzinę profesora Zina, ale... nie chce o tym mówić

Zaczęło się od komentarza z pytaniem o... Hitlerjugend, który został usunięty. Skończyło przeprosinami, do których autor nie chce się przyznać. Michał Miścior, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego pytany o sprawę, odmawia komentarza.

Dryfujące ciało w stawie. Świadek zareagował

Dryfujące ciało w stawie. Świadek zareagował

Mieszkaniec Czemiernik zobaczył ciało unoszące się na wodzie. Policja ustaliła tożsamość denata.

12 650 metrów sześciennych na dobę - to przepustowość puławskiej oczyszczalni ścieków. Zakład zlokalizowany w północnej części miasta w ostatnim tygodniu oglądali zainteresowani ekologią goście z Białorusi

Białorusini w puławskiej oczyszczalni. Urząd ich nie zapraszał

Grupa obywateli z kraju rządzonego przez reżim Aleksandra Łukaszenki od 16 do 22 lipca przebywała w Puławach. Zatrzymali się w bursie Powiatowego Zespołu Wychowania i Kształcenia. Odwiedzili m.in. puławską oczyszczalnię ścieków. To część międzynarodowego projektu wspieranego przez Unię Europejską.

Stadnina się zamyka. Na wielką aukcję trzeba się przygotować

Stadnina się zamyka. Na wielką aukcję trzeba się przygotować

Trwa wielkie odliczanie do aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Stadnina niedługo zamknie się dla turystów.

Przedsmak święta sztukmistrzów w centrum handlowym
galeria

Przedsmak święta sztukmistrzów w centrum handlowym

Przed nami Carnaval Sztukmistrzów. Początek już jutro. Ale sporo wydarzyło się dzisiaj.

Chrupią w biurach i "na produkcji". Firma w Lubelskiem wsparła producenta paluszków

Chrupią w biurach i "na produkcji". Firma w Lubelskiem wsparła producenta paluszków

Ta akcja rozlała się na całą Polskę. Ludzie kupują paluszki Beskidzkie, by wspomóc ich producenta. Bo w pożarze stracił ogromny majątek, a obiecał, że pracowników nie zwolni. Chrupiący przysmak ze sklepów w całej okolicy wykupiła również firma z Tomaszowa Lubelskiego.

Palące słońce i hołd dla ofiar. Motocykliści pamiętają o Wołyniu
galeria

Palące słońce i hołd dla ofiar. Motocykliści pamiętają o Wołyniu

Grupa motocyklistów z Lubelszczyzny, w tym z powiatu puławskiego, wróciła z dwunastego rajdu na zachodnią Ukrainę. Było gorąco, maszyny odmawiały posłuszeństwa, ale udało im się oddać hołd ofiarom ludobójczej rzezi, jakiej ponad 80 lat temu na Polakach dopuścili się nacjonaliści z UPA.

Rockowy Kazimierz
2 sierpnia 2024, 18:00

Rockowy Kazimierz

Muzyczny Kazimierz to cykl letnich koncertów plenerowych z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, które odbywają się na terenie malowniczego Kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym. W dniach 2-24 sierpnia na scenie zobaczymy m.in: Kult, Dżem, Lady Pank, Myslovitz, Happysad i wiele innych zespołów.

Zamojska Rada Kobiet tuż po powołaniu jej do życia

Była i już jej nie ma. Zamojska Rada Kobiet formalnie przestała istnieć

Została powołana do istnienia przez poprzedniego prezydenta. A zarządzeniem nowego przestała formalnie istnieć. Nie ma już Zamojskiej Rady Kobiet. I chyba nie będzie.

Turyści pokochali Lublin. Zwłaszcza ci zagraniczni. Będzie kolejny rekord

Turyści pokochali Lublin. Zwłaszcza ci zagraniczni. Będzie kolejny rekord

Miasto przekazało informacje o liczbie turystów, którzy odwiedzili Lublin w pierwszym półroczu 2024 roku. Liczba zaskakuje i wskazuje na kolejny rekord.

Oszustwo. Faktura łudząco podobna do oryginalnej, ale z innym numerem konta

Oszustwo. Faktura łudząco podobna do oryginalnej, ale z innym numerem konta

Cyberoszuści na cel biorą sobie nie tylko seniorów czy zwykłych osób. Ich ofiarą mogą paść także firmy, jak np. ta z Łęcznej. Która opłaciła fałszywą fakturę na 27 tys. dolarów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

48,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Różne -> Sprzedam
Drewniana Buda Dla Psa z Oknem Duża 170cm x 135cm

Drewniana Buda Dla Psa z Oknem Duża 170cm x 135cm

Warszawa

1 700,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Komunikaty