Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2019 r.
11:29

Nowe zasady zatrzymywania się autobusów i trolejbusów na przystankach w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
221 50 A A
Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika<br />
Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika
(fot. Maciej Kaczanowski)

Autobus, przed którym stoją na przystanku już dwa inne, ma poczekać aż ruszą, dojechać na początek zatoki i ponownie otworzyć drzwi. Taki wymóg wprowadza Zarząd Transportu Miejskiego, by ułatwić wsiadanie starszym pasażerom. ZTM zapowiada, że od stycznia będzie rozliczać przewoźników z tej reguły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sprawie ułatwień dla starszych pasażerów napisał do prezydenta miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). Zwracał uwagę na to, że dla osób o ograniczonej sprawności kłopotliwe może być nawet to, co nie każdy kierowca podjeżdża autobusem do samego krawężnika.

Starsi mają problem

– Zdarza się bardzo często, że kierowca nie podjeżdża pod sam krawężnik i trzeba zejść na jezdnię, żeby wsiąść do autobusu – wyłuszczał prezydentowi radny Brzozowski. – Dla młodych i sprawnych fizycznie osób nie stanowi to większego problemu, ale dla osób starszych, poruszających się o kulach czy z laską jest już problemem, a czasem barierą nie do pokonania. Słyszałem o przypadkach z relacji naocznych świadków, że kierowca zamykał drzwi przed nosem takiej osobie, która nie mogła szybko i sprawnie wsiąść do autobusu.

Obowiązki kierowców

Ratusz odpowiada, że zasady zatrzymywania się pojazdów na przystankach zostały dokładnie określone przez Zarząd Transportu Miejskiego w umowach z przewoźnikami. Kierowcy mają chociażby obowiązek podjeżdżać do samego początku zatoki. Tam, gdzie zatoki nie ma, muszą stawać nie dalej niż 15 m od słupka, a co do zasady jak najbliżej niego. W piśmie z Ratusza czytamy też, że kierowcy muszą otwierać „wszystkie drzwi przeznaczone dla pasażerów” lub umożliwiać ich otwarcie przez pasażerów podczas postoju na przystanku.

Nie wszędzie się da

Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika. Ale nie zawsze jest to możliwe, bo stare zatoki bywają źle wyprofilowane lub są w kiepskim stanie technicznym.

– Tak jest chociażby na przystanku na Al. Racławickich przy Ogrodzie Saskim w stronę ronda, na Al. Racławickich przy LO im. Staszica w kierunku centrum – wylicza Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Wskazuje również przystanek na al. Kraśnickiej przy Wydziale Artystycznym UMCS oraz przystanek „Jana Sawy 02” na ul. Zana naprzeciw MediaMarkt. – Z uwagi na zły stan zatok równoległy podjazd do krawężnika jest tu dużym problemem i absolutnie nie wynika ze złej woli kierowcy – dodaje Opasiak. Jednak wszędzie tam, gdzie można podjechać pod krawężnik, kierowca musi to zrobić.

Trzeci otwiera dwa razy

– Dodatkowo ZTM w Lublinie zobowiązał operatorów, aby w przypadku jednoczesnego zatrzymania kilku pojazdów na przystanku, każdy kierowca, który zatrzymał się jako trzeci i kolejny, po odjechaniu pojazdów poprzedzających podjechał do początkowej części zatoki oraz ponownie umożliwił pasażerom zajęcie miejsca w pojeździe lub opuszczenie pojazdu – zapewnia radnego Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Reguła „trzeci otwiera drzwi dwukrotnie” na razie nie jest wiążąca dla firm przewozowych. – Jest pisemnym zaleceniem skierowanym do przewoźników, a nie stricte standardem wynikającym z umowy – przyznaje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Ale zastrzega: – Z naszych kontroli i obserwacji wynika, że ta zasada jest w praktyce przestrzegana.

Od stycznia będą kary

ZTM zapowiada, że od Nowego Roku wspomniana reguła dwukrotnego otwierania drzwi będzie obowiązująca dla przewoźników, którzy mają być rozliczani z jej przestrzegania.

– W nowej umowie dziesięcioletniej z MPK Lublin taki zapis został już sformalizowany i będzie obowiązującym standardem, za którego naruszenie będzie naliczana kara umowna – zapowiada Góźdź. – Taka umowa z MPK wejdzie w życie 1 stycznia. Do tego czasu będą również w tym zakresie aneksowane umowy z przewoźnikami prywatnymi.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
1qaz / 15 listopada 2019 r. o 13:27
+27
Zauważyłem, że w jednym czasie na przystanki zjeżdża się kilka autobusów, nie mieszcząc się na nim, a później kilka minut spokój. Może lepiej w rozkładach coś pozmieniać?
 Gdyby kilka minut to byłoby super. Przerwy między jednym "stadem" a drugim z reguły jest kilkadziesiąt minut
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 22:20
+22
Kierowca zarabia 2000zl A wymogibdostaje jakby zarabiał 2000 euro. To nie wina kierowcy że w jednym czasie na małą zatokę wjeżdża 3 autobusy niech ZTM zaplanuje lepiej rozkłady,uwzględni korki remonty i inne utrudnienia
Avatar
Puzon / 15 listopada 2019 r. o 13:13
+22
Zauważyłem, że w jednym czasie na przystanki zjeżdża się kilka autobusów, nie mieszcząc się na nim, a później kilka minut spokój. Może lepiej w rozkładach coś pozmieniać?
Avatar
Rano do pracy / 15 listopada 2019 r. o 18:38
+19
Jeżeli ma być ułatwienie dla starszych i mniej sprawnych ruchowo to może autobus powinien stawać naprzeciw wiaty a nie na skraju zatoki czyli praktycznie ZA przystankiem. A tak na marginesie panie redaktorze może by Pan się zajął nadmiernym i przesadnym ogrzewaniem autobusów ( w lecie niechęcią do włączania klimatyzacji) oraz chamskim blokowaniu okien w pojazdach?
Popieram apel o zaprzestaniu nadmiernego i przesadnego ogrzewania. O tej porze roku ludzie wsiadają do autobusów w kurtkach, czapkach, szalikach, a tu gorąco, okulary zaparowane. Potem wysiada się spoconym na zimny wiatr, bo kierowca jedzie w samej koszuli, ubrany jak do biura. 
Popieram apel o zaprzestaniu nadmiernego i przesadnego ogrzewania. O tej porze roku ludzie wsiadają do autobusów w kurtkach, czapkach, szalikach, a tu gorąco, okulary zaparowane. Potem wysiada się spoconym na zimny wiatr, bo kierowca jedzie w samej koszuli, ubrany jak do biura.  rozwiń
Avatar
olaboga / 15 listopada 2019 r. o 15:39
+18
Pozdrawiam projektanta zatoczki przy Lotniczej XD
Avatar
Japolan / 15 listopada 2019 r. o 15:03
+16
Wpierw trzeba wiaty odpowiednio ustawić. Jeśli wiata jest na końcu zatoki przystankowej, to wymóg zatrzymywania pojazdów na przodzie zatoki przystankowej każdego (nawet "osamotnionego") autobusu / trolejbusu może być przejawem sadyzmu (zwłaszcza wobec ludzi słabszych lub przy złych warunkach pogodowych).
Avatar
Waldek / 15 listopada 2019 r. o 12:59
+16
To jest prawda,mnóstwo ludzi stoji i idzie bardzo blisko krawężnika, nie ma mozliwosci bardzo blisko podjechac często i gęsto,żeby głów nie porozbijac, szczegolnie u mlodych z kapturem na głowie.
Avatar
Krystynka / 15 listopada 2019 r. o 12:33
+14
I niech dalej ZTM wysyła stada autobusów w tej samej minucie na dany jeden przystanek.
Avatar
Kierowca / 15 listopada 2019 r. o 13:07
+13
Po pierwsze nie zawsze kierowca może podjechać pod sam krawężnik bo Wielmożny Pasażer stoi na brzegu i może być zaznaczony lusterkiem. Ztm zamiast siedzieć u pierdzieć w stołki niech się weźmie za wydłużanie przejazdów między przystankami. Kierowców coraz mniej zarobki jak za miskę ryżu to nie długo ztm zacznie samo wozić pasażerów bo ludzie Mpk traktują jak swoją prywatną taksówkę. Ztm też niech zwróci uwagę na czas pracy zazwyczaj pracują po 10 godzin, to zasługują na minutę na końcowym zazwyczaj której nie mają bo jadą na opoznieniu
Avatar
pasażerka / 15 listopada 2019 r. o 12:32
+11
Ja osobiście pragnę żeby właśnie ZTM SIEBIE ROZLICZYŁ ZA TEN TRANSPORT ZINTEGROWANY !!! to nie jest wina kierowców tylko ZTMu, który wymyślił transport zintegrowany -właśnie w praktyce to tak wygląda że wszystkie autobusy i trolejbusy przyjeżdżają w jednym czasie!! Więc co za problem rozciągnąć w czasie po 2-5 minut dojazd na przystanek a nie jeżdżą parami albo czwórkami jak widać na zdjęciu !! ale po *** dostają kierowcy i pasażerowie a powinna osoba odpowiedzialna za ten zintegrowany transport!
Avatar
Kierowca Komunikacji Miejskiej w Lublinie / 19 listopada 2019 r. o 15:03
+2
nie wszystkie krawężniki umożliwiają podjechanie.. a co do pojeżdżenia pod sam koniec zatoki na pewno 2-3 razy nie będę drzwi otwierał będę czekać aż się zwolni miejsce i podjadę pod koniec i otworze drzwi, + zróbcie ZTM porządek z czasem przejazdu i z przerwami na końcowych a nie 3-5 min przerwy gdzie 15min się ma obsuwy lub godzinę przy dobrych wiatrach w zależności od linii chcecie nie ma problemu będę na 1 przystanku 5 razy drzwi otwierał w najgorszym korku!! i opóźnienia w tym momencie bierzcie na siebie bo jak się człowiek stara być o czasie w i tak wyżyłowanym rozkładzie w innych miastach tego nie ma to gwarantuję ze obsuwy będą jeszcze większe.. nic dodać nic ująć poprawić rozkłady ZTM proponuję żeby ten człowiek co je układa sam autobusem przejechał w danym czasie wybraną linią + zabieranie pasażerów z przystanków
nie wszystkie krawężniki umożliwiają podjechanie.. a co do pojeżdżenia pod sam koniec zatoki na pewno 2-3 razy nie będę drzwi otwierał będę czekać aż się zwolni miejsce i podjadę pod koniec i otworze drzwi, + zróbcie ZTM porządek z czasem przejazdu i z przerwami na końcowych a nie 3-5 min przerwy gdzie 15min się ma obsuwy lub godzinę przy dobrych wiatrach w zależności od linii chcecie nie ma problemu będę na 1 przystanku 5 razy drzwi otwierał w najgorszym korku!! i opóźnienia w tym momencie bierzcie na siebie bo jak się człowiek stara być o ... rozwiń
Avatar
As / 17 listopada 2019 r. o 09:20
+1
Dobrze by było, by ktoś zwrócił uwagę na przestrzeganie przez kierowców autobusów przepisów ruchu drogowego. Chodzi mi o sygnalizację świetlna na przystanku przy Zamku i na Piłsudskiego. Nagminnie dochodzi tam do łamania prawa co w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się po drodze innym kierowcom. Należy nadmienić, iż przez to, że kierowcy autobusów nie przestrzegają sygnału sygnalizatora sami mają problem z przejazdem z prawego na lewy skrajny pas.
Avatar
To Ja Robot / 16 listopada 2019 r. o 22:47
+1
Aha, czyli babcia zobaczy że pojechała 20 przy sasie na samym końcu, no to idzie, toczy się babula. Na drugi koniec zatoki. Jest 5m od. Autobusu, drzwi zamykają się a. Kierowca podjeżdża 50m na drugi koniec zatoki. Tam stoi kolejne 2minity. Babcia nie zdążyła dojść pomiędzy tłumem ludzi i znów. 5m przed nią drzwi zamykają się. Babula czego 30min. Na kolejny autobus. Przykre. Ale na kolejnym przystanku, za długosza, stoi uszatek z MPK i do kierowcy że ma spóźnienie 5 minut i pisze raport. No tak ale stałem najpierw przed zatoką, gdzie nie mogłem otworzyć drzwi. Jak już wyjechałem i otworzyłem, to byłem czwarty, i potem znów pojechałem na koniec zatoki i otworzyłem drzwi i stałem kolejne 2 minuty. I tak oto od świateł na lipowej, gdzie miałem 2 minutowy przedczas, skończyłem na 4minutowym opóźnieniu 100m dalej wyjeżdżając z zatoki. Trudno, raport, i po premii. Takim o to sposobem ani babcia nie dojechał na czas do domu ani kierowca nie jest zadowolony z pracy bo stracił 300zl premii przez jakiegoś uzedowgeo kreatyna.
Aha, czyli babcia zobaczy że pojechała 20 przy sasie na samym końcu, no to idzie, toczy się babula. Na drugi koniec zatoki. Jest 5m od. Autobusu, drzwi zamykają się a. Kierowca podjeżdża 50m na drugi koniec zatoki. Tam stoi kolejne 2minity. Babcia nie zdążyła dojść pomiędzy tłumem ludzi i znów. 5m przed nią drzwi zamykają się. Babula czego 30min. Na kolejny autobus. Przykre. Ale na kolejnym przystanku, za długosza, stoi uszatek z MPK i do kierowcy że ma spóźnienie 5 minut i pisze raport. No tak ale stałem najpierw przed zatoką, gdzie nie m... rozwiń
Avatar
Driver / 16 listopada 2019 r. o 20:35
+5
Już niedługo P Zuk i ZTM baj baj
Avatar
Kierowca / 16 listopada 2019 r. o 14:13
-2
Szkoda co jeszcze wymyślą może podjechać pod ławkę i wyjść zapytać czy już wszyscy zdążyli się zaladowac
Avatar
Japolan / 16 listopada 2019 r. o 12:24
+7
Może jeszcze żeby nie zamykali drzwi podczas wsiadania pasażerów. Nie wiem, czy to jakieś elektroniczne czasowe ustawienia, bo jest tak, że ludzie skończą wysiadać, wchodzi pierwsza osoba wsiadająca i już jest sygnał ostrzegawczy i zaraz drzwi zaczynają się zamykać, często na wsiadajacym. A często zdarza się , że pozostała część pasażerów nie zdąży wsiąść i dotykanie przycisku otwierania drzwi, który jest na zewnątrz nic nie daje i dopiero jak ktoś wewnątrz naciśnie przycisk otwierania drzwi, to dopiero się otworzą.
Odnoszę wrażenie, że w pojazdach marki "Ursus" jest najwięmszy problem z przyduszającymi pasażerów drzwiami. Niedawno (akurat w "Ursusie") drzwi przyduszały parę osów, w tym mnie. Mam wystarczająco dużo sił, by poradzić sobie z takim zamachem na mnie. Przepisy o stanie wyższej konieczności pozwalają nawet zniszczyć przedmiot człowiekowi zagrażający; każdy jest uprawniony bronić siebie lub innego człowieka - i to bez ryzyka płacenia odszkodowania. Gdy obroniłem siebie, to drzwi zaraz przydusiły jakiegoś pana z małym synkiem. Wtedy głośno zwróciłem uwagę kierowcy. Wściekły kierowca niemalże przybiegł i zaczął zachowywać się tak, że nie tylko mnie zamurowało. Jestem w stanie zrozumieć, że zamykanie drzwi zaczyna się automatycznie. Jednak kierowca powinien unikać wyjeżdżania "na miasto" niesprawnym pojazdem; przyduszanie ludzi drzwiami to przejaw niesprawności pojazdu - nawet w przypadku kupienia niesprawnych gratów i próby "zamiecenia pod dywan" problemu. Szokujące i żenujące było głośne domaganie się przrz kierowcę, by przyduszany człowiek naciskał guzik. Człowiek ściśnięty drzwiami nue ma nawet szansy na dotykanie guzików - człowiek broni się. Czym wozi się ludzi w Lublinie: pojazdami, czy żądblnymi obmacywania "zboczeńcami" (w postaci pojazdów z guzikami "do macania")???
Odnoszę wrażenie, że w pojazdach marki "Ursus" jest najwięmszy problem z przyduszającymi pasażerów drzwiami. Niedawno (akurat w "Ursusie") drzwi przyduszały parę osów, w tym mnie. Mam wystarczająco dużo sił, by poradzić sobie z takim zamachem na mnie. Przepisy o stanie wyższej konieczności pozwalają nawet zniszczyć przedmiot człowiekowi zagrażający; każdy jest uprawniony bronić siebie lub innego człowieka - i to bez ryzyka płacenia odszkodowania. Gdy obroniłem siebie, to drzwi zaraz przydusiły jakiegoś ... rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 10:25
+9
Może jeszcze żeby nie zamykali drzwi podczas wsiadania pasażerów. Nie wiem, czy to jakieś elektroniczne czasowe ustawienia, bo jest tak, że ludzie skończą wysiadać, wchodzi pierwsza osoba wsiadająca i już jest sygnał ostrzegawczy i zaraz drzwi zaczynają się zamykać, często na wsiadajacym. A często zdarza się , że pozostała część pasażerów nie zdąży wsiąść i dotykanie przycisku otwierania drzwi, który jest na zewnątrz nic nie daje i dopiero jak ktoś wewnątrz naciśnie przycisk otwierania drzwi, to dopiero się otworzą.
Avatar
Pasazer / 16 listopada 2019 r. o 08:23
+7
Już to widzę.. Tak samo jak wywiązuja się podjechania na przystanek początkowy po przygotowaniu pojazdu. Pada wieje mróz a autobus podjeżdża w godzinę odjazdu. Standard. Źródło pętla Paderewskiego.
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 08:13
+4
Faktem jest, że stoi na przystanku 3 długie i podjeżdża jeszcze czwarty blokując przejście przez jezdnię - Onyksowa, przedwczoraj
Avatar
pasażer / 16 listopada 2019 r. o 00:06
0
Zauważyłem ostatnio modę na ustawianie wewnętrznego lusterka w kabinie kierowcy w taki sposób żeby jego twarz w żaden możliwy sposób nie była widziana przez pasażerów będących w autobusie/trolejbusie. Jest to zapewne pokłosie skarg kiedy to pasażer widział np. że kierujący korzysta z telefonu komórkowego trzymając go w ręku podczas jazdy ... Pzdr dla pań z 8X1 i 9X6
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2020 r.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0

W zaległym spotkaniu szóstej kolejki LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:0

Creative Jam w Warsztatach Kultury
4 grudnia 2020, 17:30

Creative Jam w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w spotkaniach online pt. "Creative Jam", które zostaną poświęcone szeroko pojętej kreatywności, szczególnie w sektorze kultury. Spotkania odbędą się 4 i 11 grudnia o godz. 17.30.

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Tlen medyczny dla szpitala tymczasowego w Targach Lublin już jest, łóżka jadą

Jutro mają być już gotowe zbiorniki tlenu, które od dzisiaj w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin montuje firma Messer Polska. Kolejny krok to odbiór instalacji tlenowej wewnątrz budynku i przyłączy.

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]
galeria

Puławy: Największy, najdroższy i prawie gotowy plac zabaw [zdjęcia]

Prace przy budowie nowego placu zabaw, który powstaje pomiędzy osiedlem Atrium, ul. Pileckiego i Miejskim Przedszkolem nr 3, dobiegają końca. To będzie największy i najdroższy obiekt tego rodzaju w Puławach. Jego koszt to 1,41 mln zł.

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Zmiany na stołkach Biomed Lublin, producenta leku na Covid-19. "Sytuacja jest stabilna"

Na czele lubelskiej spółki, która pracuje nad „polskim lekiem na Covid-19”, nie stoi już Marcin Piróg. W poniedziałek Biomed Lublin poinformował o rezygnacji prezesa ze stanowiska, a on sam przestał wypowiadać się w mediach

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Akademia Zamojska nie odzyskuje blasku. Spór wykonawcy z miastem

Problem z remontem zabytkowego gmachu Akademii Zamojskiej. Miasto, które jest inwestorem i wykonawca prac konserwatorskich są w sporze. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane o sytuacji

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Pierwszy spacer w lubartowskim Parku Miejskim wczesną wiosną

Na terenie Parku Miejskiego w Lubartowie kończą się prace rewitalizacyjne. W tej chwili wykonawca utwardza alejki.

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Lublin: Miasto jest przygotowane do zimy. Na opady śniegu czeka kilkadziesiąt maszyn

Kilkudziesięcioma maszynami do odśnieżania i solenia jezdni będzie dysponować tej zimy Zarząd Dróg i Mostów, który odpowiada za stan lubelskich ulic. Drogi jak zwykle podzielono na kilka „kolejności utrzymania”, a na tych najważniejszych luźny śnieg będzie mógł zalegać do dwóch godzin po ustaniu opadów

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie
5 grudnia 2020, 19:00

Spektakle z programu Konfrontacji Teatralnych dostępne w Internecie

Centrum Kultury w Lublinie zaprosi w dniach 5-8 grudnia na internetowe premiery czterech postpandemicznych spektakli o nadziei z cyklu "I co teraz?", pierwotnie prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych.

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Biała Podlaska: Po kolejce został most. Radny ostrzega przed niebezpieczeństwem

Dawny most kolejki wąskotorowej w Białej Podlaskiej jest w złym stanie technicznym. Zdaniem radnego Zjednoczonej Prawicy nie jest odpowiednio oznaczony. Władze miasta obiecują to poprawić.

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Poczta Polska szuka pracowników przed świętami. W sortowni można zarobić od 17 do 25 zł

Ludzi do sezonowej pracy w sortowni paczek i doręczaniu przesyłek szuka przed świętami Poczta Polska. Rekrutacja wciąż trwa. Sporo pracy przy paczkach z Azji mają też celnicy i służbowe psy

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych
film

Gęsta mgła przyczyną tragedii. W zderzeniu furgonetki z autobusem zginęło 13 osób, a 15 zostało rannych

Sekhupura, Pakistan. Trzynaście osób zginęło, a piętnaście zostało rannych w wypadku drogowym, do którego doszło w poniedziałek (30 listopada) w Sekhupurze w prowincji Pendżab w Pakistanie.

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"
Magazyn

Wyprawy poza utartym szlakiem. "Podczas podróżowania przechodzę na inny poziom świadomości"

Rozmowa z Celiną Lisek-Lewicką, autorką bloga „Cel w podróży”. Podróżniczka pochodzi z Rejowca Fabrycznego, obecnie mieszka w Warszawie. Odwiedziła ponad 50 krajów. Ostatnio reprezentowała Lubelszczyznę w konkursie „Turystyczne Mistrzostwa Blogerów”

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia
galeria

Na znak protestu w Lublinie wyłączono część oświetlenia

W ramach protestu wyłączona została na godzinę iluminacja pl. Litewskiego. W ten sposób samorządy miast sprzeciwiają się zmianom w polskim prawie mogącym uszczuplić ich dochody oraz protestują przeciw zapowiedzianemu przez rząd zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.