Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2019 r.
11:29

Nowe zasady zatrzymywania się autobusów i trolejbusów na przystankach w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
221 50 A A
Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika<br />
Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika
(fot. Maciej Kaczanowski)

Autobus, przed którym stoją na przystanku już dwa inne, ma poczekać aż ruszą, dojechać na początek zatoki i ponownie otworzyć drzwi. Taki wymóg wprowadza Zarząd Transportu Miejskiego, by ułatwić wsiadanie starszym pasażerom. ZTM zapowiada, że od stycznia będzie rozliczać przewoźników z tej reguły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sprawie ułatwień dla starszych pasażerów napisał do prezydenta miejski radny Stanisław Brzozowski (PiS). Zwracał uwagę na to, że dla osób o ograniczonej sprawności kłopotliwe może być nawet to, co nie każdy kierowca podjeżdża autobusem do samego krawężnika.

Starsi mają problem

– Zdarza się bardzo często, że kierowca nie podjeżdża pod sam krawężnik i trzeba zejść na jezdnię, żeby wsiąść do autobusu – wyłuszczał prezydentowi radny Brzozowski. – Dla młodych i sprawnych fizycznie osób nie stanowi to większego problemu, ale dla osób starszych, poruszających się o kulach czy z laską jest już problemem, a czasem barierą nie do pokonania. Słyszałem o przypadkach z relacji naocznych świadków, że kierowca zamykał drzwi przed nosem takiej osobie, która nie mogła szybko i sprawnie wsiąść do autobusu.

Obowiązki kierowców

Ratusz odpowiada, że zasady zatrzymywania się pojazdów na przystankach zostały dokładnie określone przez Zarząd Transportu Miejskiego w umowach z przewoźnikami. Kierowcy mają chociażby obowiązek podjeżdżać do samego początku zatoki. Tam, gdzie zatoki nie ma, muszą stawać nie dalej niż 15 m od słupka, a co do zasady jak najbliżej niego. W piśmie z Ratusza czytamy też, że kierowcy muszą otwierać „wszystkie drzwi przeznaczone dla pasażerów” lub umożliwiać ich otwarcie przez pasażerów podczas postoju na przystanku.

Nie wszędzie się da

Wśród obowiązków narzuconych kierowcom jest też podjechanie autobusem lub trolejbusem do samego krawężnika. Ale nie zawsze jest to możliwe, bo stare zatoki bywają źle wyprofilowane lub są w kiepskim stanie technicznym.

– Tak jest chociażby na przystanku na Al. Racławickich przy Ogrodzie Saskim w stronę ronda, na Al. Racławickich przy LO im. Staszica w kierunku centrum – wylicza Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Wskazuje również przystanek na al. Kraśnickiej przy Wydziale Artystycznym UMCS oraz przystanek „Jana Sawy 02” na ul. Zana naprzeciw MediaMarkt. – Z uwagi na zły stan zatok równoległy podjazd do krawężnika jest tu dużym problemem i absolutnie nie wynika ze złej woli kierowcy – dodaje Opasiak. Jednak wszędzie tam, gdzie można podjechać pod krawężnik, kierowca musi to zrobić.

Trzeci otwiera dwa razy

– Dodatkowo ZTM w Lublinie zobowiązał operatorów, aby w przypadku jednoczesnego zatrzymania kilku pojazdów na przystanku, każdy kierowca, który zatrzymał się jako trzeci i kolejny, po odjechaniu pojazdów poprzedzających podjechał do początkowej części zatoki oraz ponownie umożliwił pasażerom zajęcie miejsca w pojeździe lub opuszczenie pojazdu – zapewnia radnego Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Reguła „trzeci otwiera drzwi dwukrotnie” na razie nie jest wiążąca dla firm przewozowych. – Jest pisemnym zaleceniem skierowanym do przewoźników, a nie stricte standardem wynikającym z umowy – przyznaje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Ale zastrzega: – Z naszych kontroli i obserwacji wynika, że ta zasada jest w praktyce przestrzegana.

Od stycznia będą kary

ZTM zapowiada, że od Nowego Roku wspomniana reguła dwukrotnego otwierania drzwi będzie obowiązująca dla przewoźników, którzy mają być rozliczani z jej przestrzegania.

– W nowej umowie dziesięcioletniej z MPK Lublin taki zapis został już sformalizowany i będzie obowiązującym standardem, za którego naruszenie będzie naliczana kara umowna – zapowiada Góźdź. – Taka umowa z MPK wejdzie w życie 1 stycznia. Do tego czasu będą również w tym zakresie aneksowane umowy z przewoźnikami prywatnymi.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
1qaz / 15 listopada 2019 r. o 13:27
Zauważyłem, że w jednym czasie na przystanki zjeżdża się kilka autobusów, nie mieszcząc się na nim, a później kilka minut spokój. Może lepiej w rozkładach coś pozmieniać?
 Gdyby kilka minut to byłoby super. Przerwy między jednym "stadem" a drugim z reguły jest kilkadziesiąt minut
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 22:20
Kierowca zarabia 2000zl A wymogibdostaje jakby zarabiał 2000 euro. To nie wina kierowcy że w jednym czasie na małą zatokę wjeżdża 3 autobusy niech ZTM zaplanuje lepiej rozkłady,uwzględni korki remonty i inne utrudnienia
Avatar
Puzon / 15 listopada 2019 r. o 13:13
Zauważyłem, że w jednym czasie na przystanki zjeżdża się kilka autobusów, nie mieszcząc się na nim, a później kilka minut spokój. Może lepiej w rozkładach coś pozmieniać?
Avatar
Rano do pracy / 15 listopada 2019 r. o 18:38
Jeżeli ma być ułatwienie dla starszych i mniej sprawnych ruchowo to może autobus powinien stawać naprzeciw wiaty a nie na skraju zatoki czyli praktycznie ZA przystankiem. A tak na marginesie panie redaktorze może by Pan się zajął nadmiernym i przesadnym ogrzewaniem autobusów ( w lecie niechęcią do włączania klimatyzacji) oraz chamskim blokowaniu okien w pojazdach?
Popieram apel o zaprzestaniu nadmiernego i przesadnego ogrzewania. O tej porze roku ludzie wsiadają do autobusów w kurtkach, czapkach, szalikach, a tu gorąco, okulary zaparowane. Potem wysiada się spoconym na zimny wiatr, bo kierowca jedzie w samej koszuli, ubrany jak do biura. 
Popieram apel o zaprzestaniu nadmiernego i przesadnego ogrzewania. O tej porze roku ludzie wsiadają do autobusów w kurtkach, czapkach, szalikach, a tu gorąco, okulary zaparowane. Potem wysiada się spoconym na zimny wiatr, bo kierowca jedzie w samej koszuli, ubrany jak do biura.  rozwiń
Avatar
olaboga / 15 listopada 2019 r. o 15:39
Pozdrawiam projektanta zatoczki przy Lotniczej XD
Avatar
Japolan / 15 listopada 2019 r. o 15:03
Wpierw trzeba wiaty odpowiednio ustawić. Jeśli wiata jest na końcu zatoki przystankowej, to wymóg zatrzymywania pojazdów na przodzie zatoki przystankowej każdego (nawet "osamotnionego") autobusu / trolejbusu może być przejawem sadyzmu (zwłaszcza wobec ludzi słabszych lub przy złych warunkach pogodowych).
Avatar
Waldek / 15 listopada 2019 r. o 12:59
To jest prawda,mnóstwo ludzi stoji i idzie bardzo blisko krawężnika, nie ma mozliwosci bardzo blisko podjechac często i gęsto,żeby głów nie porozbijac, szczegolnie u mlodych z kapturem na głowie.
Avatar
Krystynka / 15 listopada 2019 r. o 12:33
I niech dalej ZTM wysyła stada autobusów w tej samej minucie na dany jeden przystanek.
Avatar
Kierowca / 15 listopada 2019 r. o 13:07
Po pierwsze nie zawsze kierowca może podjechać pod sam krawężnik bo Wielmożny Pasażer stoi na brzegu i może być zaznaczony lusterkiem. Ztm zamiast siedzieć u pierdzieć w stołki niech się weźmie za wydłużanie przejazdów między przystankami. Kierowców coraz mniej zarobki jak za miskę ryżu to nie długo ztm zacznie samo wozić pasażerów bo ludzie Mpk traktują jak swoją prywatną taksówkę. Ztm też niech zwróci uwagę na czas pracy zazwyczaj pracują po 10 godzin, to zasługują na minutę na końcowym zazwyczaj której nie mają bo jadą na opoznieniu
Avatar
pasażerka / 15 listopada 2019 r. o 12:32
Ja osobiście pragnę żeby właśnie ZTM SIEBIE ROZLICZYŁ ZA TEN TRANSPORT ZINTEGROWANY !!! to nie jest wina kierowców tylko ZTMu, który wymyślił transport zintegrowany -właśnie w praktyce to tak wygląda że wszystkie autobusy i trolejbusy przyjeżdżają w jednym czasie!! Więc co za problem rozciągnąć w czasie po 2-5 minut dojazd na przystanek a nie jeżdżą parami albo czwórkami jak widać na zdjęciu !! ale po *** dostają kierowcy i pasażerowie a powinna osoba odpowiedzialna za ten zintegrowany transport!
Avatar
Kierowca Komunikacji Miejskiej w Lublinie / 19 listopada 2019 r. o 15:03
nie wszystkie krawężniki umożliwiają podjechanie.. a co do pojeżdżenia pod sam koniec zatoki na pewno 2-3 razy nie będę drzwi otwierał będę czekać aż się zwolni miejsce i podjadę pod koniec i otworze drzwi, + zróbcie ZTM porządek z czasem przejazdu i z przerwami na końcowych a nie 3-5 min przerwy gdzie 15min się ma obsuwy lub godzinę przy dobrych wiatrach w zależności od linii chcecie nie ma problemu będę na 1 przystanku 5 razy drzwi otwierał w najgorszym korku!! i opóźnienia w tym momencie bierzcie na siebie bo jak się człowiek stara być o czasie w i tak wyżyłowanym rozkładzie w innych miastach tego nie ma to gwarantuję ze obsuwy będą jeszcze większe.. nic dodać nic ująć poprawić rozkłady ZTM proponuję żeby ten człowiek co je układa sam autobusem przejechał w danym czasie wybraną linią + zabieranie pasażerów z przystanków
nie wszystkie krawężniki umożliwiają podjechanie.. a co do pojeżdżenia pod sam koniec zatoki na pewno 2-3 razy nie będę drzwi otwierał będę czekać aż się zwolni miejsce i podjadę pod koniec i otworze drzwi, + zróbcie ZTM porządek z czasem przejazdu i z przerwami na końcowych a nie 3-5 min przerwy gdzie 15min się ma obsuwy lub godzinę przy dobrych wiatrach w zależności od linii chcecie nie ma problemu będę na 1 przystanku 5 razy drzwi otwierał w najgorszym korku!! i opóźnienia w tym momencie bierzcie na siebie bo jak się człowiek stara być o ... rozwiń
Avatar
As / 17 listopada 2019 r. o 09:20
Dobrze by było, by ktoś zwrócił uwagę na przestrzeganie przez kierowców autobusów przepisów ruchu drogowego. Chodzi mi o sygnalizację świetlna na przystanku przy Zamku i na Piłsudskiego. Nagminnie dochodzi tam do łamania prawa co w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się po drodze innym kierowcom. Należy nadmienić, iż przez to, że kierowcy autobusów nie przestrzegają sygnału sygnalizatora sami mają problem z przejazdem z prawego na lewy skrajny pas.
Avatar
To Ja Robot / 16 listopada 2019 r. o 22:47
Aha, czyli babcia zobaczy że pojechała 20 przy sasie na samym końcu, no to idzie, toczy się babula. Na drugi koniec zatoki. Jest 5m od. Autobusu, drzwi zamykają się a. Kierowca podjeżdża 50m na drugi koniec zatoki. Tam stoi kolejne 2minity. Babcia nie zdążyła dojść pomiędzy tłumem ludzi i znów. 5m przed nią drzwi zamykają się. Babula czego 30min. Na kolejny autobus. Przykre. Ale na kolejnym przystanku, za długosza, stoi uszatek z MPK i do kierowcy że ma spóźnienie 5 minut i pisze raport. No tak ale stałem najpierw przed zatoką, gdzie nie mogłem otworzyć drzwi. Jak już wyjechałem i otworzyłem, to byłem czwarty, i potem znów pojechałem na koniec zatoki i otworzyłem drzwi i stałem kolejne 2 minuty. I tak oto od świateł na lipowej, gdzie miałem 2 minutowy przedczas, skończyłem na 4minutowym opóźnieniu 100m dalej wyjeżdżając z zatoki. Trudno, raport, i po premii. Takim o to sposobem ani babcia nie dojechał na czas do domu ani kierowca nie jest zadowolony z pracy bo stracił 300zl premii przez jakiegoś uzedowgeo kreatyna.
Aha, czyli babcia zobaczy że pojechała 20 przy sasie na samym końcu, no to idzie, toczy się babula. Na drugi koniec zatoki. Jest 5m od. Autobusu, drzwi zamykają się a. Kierowca podjeżdża 50m na drugi koniec zatoki. Tam stoi kolejne 2minity. Babcia nie zdążyła dojść pomiędzy tłumem ludzi i znów. 5m przed nią drzwi zamykają się. Babula czego 30min. Na kolejny autobus. Przykre. Ale na kolejnym przystanku, za długosza, stoi uszatek z MPK i do kierowcy że ma spóźnienie 5 minut i pisze raport. No tak ale stałem najpierw przed zatoką, gdzie nie m... rozwiń
Avatar
Driver / 16 listopada 2019 r. o 20:35
Już niedługo P Zuk i ZTM baj baj
Avatar
Kierowca / 16 listopada 2019 r. o 14:13
Szkoda co jeszcze wymyślą może podjechać pod ławkę i wyjść zapytać czy już wszyscy zdążyli się zaladowac
Avatar
Japolan / 16 listopada 2019 r. o 12:24
Może jeszcze żeby nie zamykali drzwi podczas wsiadania pasażerów. Nie wiem, czy to jakieś elektroniczne czasowe ustawienia, bo jest tak, że ludzie skończą wysiadać, wchodzi pierwsza osoba wsiadająca i już jest sygnał ostrzegawczy i zaraz drzwi zaczynają się zamykać, często na wsiadajacym. A często zdarza się , że pozostała część pasażerów nie zdąży wsiąść i dotykanie przycisku otwierania drzwi, który jest na zewnątrz nic nie daje i dopiero jak ktoś wewnątrz naciśnie przycisk otwierania drzwi, to dopiero się otworzą.
Odnoszę wrażenie, że w pojazdach marki "Ursus" jest najwięmszy problem z przyduszającymi pasażerów drzwiami. Niedawno (akurat w "Ursusie") drzwi przyduszały parę osów, w tym mnie. Mam wystarczająco dużo sił, by poradzić sobie z takim zamachem na mnie. Przepisy o stanie wyższej konieczności pozwalają nawet zniszczyć przedmiot człowiekowi zagrażający; każdy jest uprawniony bronić siebie lub innego człowieka - i to bez ryzyka płacenia odszkodowania. Gdy obroniłem siebie, to drzwi zaraz przydusiły jakiegoś pana z małym synkiem. Wtedy głośno zwróciłem uwagę kierowcy. Wściekły kierowca niemalże przybiegł i zaczął zachowywać się tak, że nie tylko mnie zamurowało. Jestem w stanie zrozumieć, że zamykanie drzwi zaczyna się automatycznie. Jednak kierowca powinien unikać wyjeżdżania "na miasto" niesprawnym pojazdem; przyduszanie ludzi drzwiami to przejaw niesprawności pojazdu - nawet w przypadku kupienia niesprawnych gratów i próby "zamiecenia pod dywan" problemu. Szokujące i żenujące było głośne domaganie się przrz kierowcę, by przyduszany człowiek naciskał guzik. Człowiek ściśnięty drzwiami nue ma nawet szansy na dotykanie guzików - człowiek broni się. Czym wozi się ludzi w Lublinie: pojazdami, czy żądblnymi obmacywania "zboczeńcami" (w postaci pojazdów z guzikami "do macania")???
Odnoszę wrażenie, że w pojazdach marki "Ursus" jest najwięmszy problem z przyduszającymi pasażerów drzwiami. Niedawno (akurat w "Ursusie") drzwi przyduszały parę osów, w tym mnie. Mam wystarczająco dużo sił, by poradzić sobie z takim zamachem na mnie. Przepisy o stanie wyższej konieczności pozwalają nawet zniszczyć przedmiot człowiekowi zagrażający; każdy jest uprawniony bronić siebie lub innego człowieka - i to bez ryzyka płacenia odszkodowania. Gdy obroniłem siebie, to drzwi zaraz przydusiły jakiegoś ... rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 10:25
Może jeszcze żeby nie zamykali drzwi podczas wsiadania pasażerów. Nie wiem, czy to jakieś elektroniczne czasowe ustawienia, bo jest tak, że ludzie skończą wysiadać, wchodzi pierwsza osoba wsiadająca i już jest sygnał ostrzegawczy i zaraz drzwi zaczynają się zamykać, często na wsiadajacym. A często zdarza się , że pozostała część pasażerów nie zdąży wsiąść i dotykanie przycisku otwierania drzwi, który jest na zewnątrz nic nie daje i dopiero jak ktoś wewnątrz naciśnie przycisk otwierania drzwi, to dopiero się otworzą.
Avatar
Pasazer / 16 listopada 2019 r. o 08:23
Już to widzę.. Tak samo jak wywiązuja się podjechania na przystanek początkowy po przygotowaniu pojazdu. Pada wieje mróz a autobus podjeżdża w godzinę odjazdu. Standard. Źródło pętla Paderewskiego.
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 08:13
Faktem jest, że stoi na przystanku 3 długie i podjeżdża jeszcze czwarty blokując przejście przez jezdnię - Onyksowa, przedwczoraj
Avatar
pasażer / 16 listopada 2019 r. o 00:06
Zauważyłem ostatnio modę na ustawianie wewnętrznego lusterka w kabinie kierowcy w taki sposób żeby jego twarz w żaden możliwy sposób nie była widziana przez pasażerów będących w autobusie/trolejbusie. Jest to zapewne pokłosie skarg kiedy to pasażer widział np. że kierujący korzysta z telefonu komórkowego trzymając go w ręku podczas jazdy ... Pzdr dla pań z 8X1 i 9X6
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mają już ogromne magazyny w Lublinie i chcą ich jeszcze więcej. Będzie zgoda?

Mają już ogromne magazyny w Lublinie i chcą ich jeszcze więcej. Będzie zgoda?

Budowę dużych magazynów umożliwić ma przygotowywana przez Urząd Miasta zmiana planu zagospodarowania terenów w rejonie ul. Kasprowicza i ul. Zadębie. Jeszcze do 4 listopada można zgłaszać swoje uwagi do tego dokumentu.

Remont dachu hali Globus. Jest poważny problem

Remont dachu hali Globus. Jest poważny problem

Nie ma szans na wzmocnienie dachu hali Globus za kwotę, którą spodziewał się wydać jej właściciel. Jedna z firm życzy sobie siedmiokrotnie więcej pieniędzy.

Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa
9 października 2022, 11:00

Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa

W niedzielę, 9 października o godz. 11 przy ul. Lubartowskiej 77 rozpocznie się Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa. W programie wiele atrakcji.

Lubelskie. Wypadek nad ranem. Ciężarówka wjechała w volkswagena

Lubelskie. Wypadek nad ranem. Ciężarówka wjechała w volkswagena

Do groźnego wypadku doszło o godzinie 4 na drodze krajowej numer 2. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Zwrot podatku z zagranicy - najważniejsze informacje

Zwrot podatku z zagranicy - najważniejsze informacje

Usługa przeznaczona jest dla wszystkich osób fizycznych, które muszą złożyć zeznanie podatkowe w zagranicznym urzędzie skarbowym. Są to głównie pracownicy, którzy pracowali za granicą w ciągu roku i mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe za granicą lub opłaca się im ubiegać o zwrot podatku za pośrednictwem zeznania podatkowego. Szczególną kategorią są osoby prowadzące działalność na własny rachunek, które przekroczyły minimalną kwotę niepodlegającą opodatkowaniu i muszą złożyć zeznanie podatkowe za granicą.

Straż pożarna sprawdza miejsca ukrycia ludności. Polecenie z MSWiA
galeria

Straż pożarna sprawdza miejsca ukrycia ludności. Polecenie z MSWiA

Strażacy w całym kraju dostali polecenie sprawdzenia miejsc ukrycia ludności, w tym piwnic. Dyspozycję w tej sprawie wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Już byli w ogródku, już się cieszyli, że wpadnie im 700 tys. zł. Ale coś poszło nie tak

Już byli w ogródku, już się cieszyli, że wpadnie im 700 tys. zł. Ale coś poszło nie tak

Niewiele brakowało, a jeden z hotelarzy padłby kolejną ofiarą oszustwa metodą na „policjanta”. Mężczyzna, mając przeświadczenie, że jego pieniądze są zagrożone, wykonał przelewy na prawie 700 tys. zł. Na szczęście w porę się opamiętał.

Lublin. Wychodziła rano do pracy, a on już na nią czekał. Tym razem nie uciekł

Lublin. Wychodziła rano do pracy, a on już na nią czekał. Tym razem nie uciekł

Przez kilka dni kobieta mieszkająca przy ulicy Radości w Lublinie spotykała dziwnie zachowującego się mężczyznę, przebranego za kobietę. Kiedy napisaliśmy o sprawie, na miejscu pojawili się policjanci.

"Plugawy ptak nocy" się zdenerwował. Radni dyskutowali o petycji ws. budowy obwodnicy

"Plugawy ptak nocy" się zdenerwował. Radni dyskutowali o petycji ws. budowy obwodnicy

Nie można odsłuchać fragmentu nagrania ostatniej sesji Rady Miejskiej Opola Lubelskiego. To efekt interwencji autora petycji, którą zajmowali się radni. Petycja dotycząca budowy obwodnicy została uznana za niezasadną ale przy okazji upubliczniono adres mailowy z którego ją do władz miasta i rady wysłano. – Uznałem, że mieszkańcy mają prawo wiedzieć, kto chce występować w ich imieniu – tłumaczy przewodniczący RM. Jego zdaniem adres mailowy – plugawy ptak nocy – świadczy o nadawcy.

PIT-37 krok po kroku

PIT-37 krok po kroku

PIT-37 jest najczęściej wybieranym formularzem rozliczeniowym - sięga po niego blisko 82% podatników. Dotyczy on osób uzyskujących przychody między innymi z tytułu stosunku pracy, emerytury, umowy zlecenie lub o dzieło. Wypełnienie deklaracji PIT nie jest skomplikowane, jednak warto wcześniej zapoznać się z instrukcjami, by zadbać o wszystkie szczegóły. Podpowiadamy, kto powinien sięgnąć po PIT-37, jak wypełnić deklarację PIT i dlaczego warto zrobić to online.

To będzie trudny rok dla studentów lubelskich uczelni. Ile trzeba zapłacić za pokój, a ile za akademik?
galeria

To będzie trudny rok dla studentów lubelskich uczelni. Ile trzeba zapłacić za pokój, a ile za akademik?

Pod względem finansowym to będzie trudny rok dla studentów lubelskich uczelni. Akademiki zdrożały nawet o 25 proc., a swoje 5 groszy dokłada inflacja. Żeby dożyć do pierwszego i ulżyć trochę rodzicom, wielu studentów łączy naukę z pracą.

Stok Zakrzówek zmaga się z olbrzymimi problemami infrastrukturalnymi

Stok Zakrzówek zmaga się z olbrzymimi problemami infrastrukturalnymi

Z ich powodów nie może rozgrywać domowych spotkań na własnym stadionie

Lublin. Dwa dni utrudnień na ul. Nałęczowskiej

Lublin. Dwa dni utrudnień na ul. Nałęczowskiej

Dziś i jutro utrudniony będzie przejazd ul. Nałęczowską koło skrzyżowania z ul. Morwową. Nocą drogą będzie zamknięta, za dnia ma obowiązywać ruch wahadłowy.

Jak siedzenie prowadzi do zakrzepicy

Jak siedzenie prowadzi do zakrzepicy

Bezczynność ruchowa, czyli zbyt długie siedzenie np. przed komputerem bywa nazywana samobójstwem na raty. Dlaczego? Udowodniono, że brak ruchu po prostu skraca życie. Na różne sposoby.

Nowe nazwy ulic w Gołębiu. Do stadionu Sportową, do szkoły Szkolną

Nowe nazwy ulic w Gołębiu. Do stadionu Sportową, do szkoły Szkolną

W Gołębiu przy dwóch bezimiennych dotąd drogach, wkrótce pojawią się tabliczki z nazwami ulic. To skutek propozycji wójta popartych decyzjami sołectwa i radnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty