Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2019 r.
11:24

W Lublinie wciąż brakuje autobusów. Nowy rozkład jazdy od 2 września będzie okrojony

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
50 112 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Dużo zmian przyniesie pasażerom nowy rozkład jazdy, który ma obowiązywać od 2 września. Część linii dostanie nowe trasy, część nie powróci do przedwakacyjnej częstotliwości kursowania, bo brakuje autobusów do obsługi tras. Cięcia nie dotyczą najpopularniejszych linii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez wiele lat początek września oznaczał powrót do rozkładów sprzed wakacji, zwykle z niedużymi zmianami. Tym razem jest inaczej.

Urzędnicy tłumaczą, że zostali zmuszeni do cięć, bo z obsługi kilkunastu linii autobusowych zrezygnowała latem firma Warbus. Razem z nią zniknęło z ulic jej 30 pojazdów, w tym aż 20 przegubowych. Znacznie skomplikowało to rozkładową układankę. Nie da się w pełni załatać luki po Warbusie, gdyż w Lublinie po prostu nie ma 20 „bezrobotnych” przegubowców.

Gdzie będą cięcia

Rzadziej niż przed wakacjami ma kursować jedenaście linii autobusowych: 1, 3, 7, 11, 16, 21, 30, 37, 42, 44 i 70. – Korekty nastąpiły przede wszystkim na tzw. liniach uzupełniających – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Zależało nam na tym, by pasażerowie w jak najmniejszym stopniu odczuli zmiany.

Jak duże są cięcia? Przed wakacjami * linia 1 kursowała w dni powszednie co pół godziny, teraz pojedzie co 40 minut. * Linia 3 nie będzie kursować w szczycie co kwadrans, tylko co 20 minut. * Linia 7 nawet w szczycie ma kursować co 30 minut, choć przed wakacjami o tych porach dnia jeździła co kwadrans.

* Linia 11 w porze szczytu nie pojedzie co 30, tylko co 40 minut. Częstotliwość kursów * linii 16 zmaleje z 40 do 50 minut. * Linia 30 w dni powszednie ma kursować raz na godzinę, czyli dwa razy rzadziej niż poprzednio, a w soboty i niedziele nie pojedzie wcale.

* Linia 37 ma kursować co 50 minut w dni powszednie i co 60 w soboty. * Linia 42 będzie jeździć w soboty tak, jak w niedziele, czyli co godzinę. * Znacznie ubędzie kursów linii 44, która wcześniej jeździła w szczycie co 20, a poza szczytem co 30 minut. Od 2 września w szczycie pojedzie raz na pół godziny, o innych porach dnia raz na godzinę.

Gdzie nie ma cięć

– Zmiany nie dotyczą głównych linii, stanowiących trzon lubelskiej sieci – zapewnia Góźdź. Najważniejsze linie autobusowe (m.in. 18, 26, 31, 32 i 57) powrócą do przedwakacyjnej częstotliwości kursowania. W dni powszednie mają odjeżdżać z przystanków co 15 minut, w soboty co 20, natomiast w niedziele i święta co pół godziny.

Do starego rozkładu wrócą także linie trolejbusowe, również te najważniejsze, czyli 151 (ma kursować co 7,5 minuty w dni powszednie) oraz 158 (w dni powszednie co 10 minut).

Na nowych trasach

* Skrócona zostanie trasa linii 54, która zniknie z Czubów i Węglina. Nie skręci z Zana w prawo w ul. Bohaterów Monte Cassino, tylko pojedzie prosto pod ZUS.

* Linia 155 trafi na wydłużoną trasę przez Mełgiewską, Metalurgiczną i Grygowej do ronda przy Pancerniaków. Będzie to dotyczyło wszystkich kursów, we wszystkie dni tygodnia. * Wybrane kursy linii 10 i 159 zostaną wydłużone przez Grygowej do ronda przy Pancerniaków, skąd zacznie się także część kursów powrotnych.

* Linie 7 i 50 wrócą na stare trasy przez ul. Grygowej. * Linia 36 pojedzie z Felina przez Vetterów, Braci Krausse i Plewińskiego. * Wybrane kursy linii 45 zostaną skrócone do pętli Mełgiewska WSEI, a * linia 39 nie będzie mieć już dodatkowego przystanku obok osiedla socjalnego przy Grygowej.

* Na linii 12 wybrane kursy (we wszystkie dni tygodnia) będą wydłużone do Stasina, * wszystkie kursy linii 17 kończące się obecnie na pętli Abramowice zostaną wydłużone do końcowego Abramowicka-Dominów.

Zmieniać numer?

Od wtorku ZTM prowadzi internetową ankietę (ztm.lublin.eu) w sprawie zmiany numeru linii 10. Urzędnicy nie zrezygnowali jeszcze z tego pomysłu. Tłumaczą, że wypadałoby uporządkować numerację linii, bo na początku sierpnia „dziesiątka” została przekształcona w linię trolejbusową, ale nadal ma autobusowy numer.

Pasażerowie mogą głosować na zachowanie numeru 10, nadanie numeru 150, albo przesłać własną propozycję. Głosowanie ma trwać do końca sierpnia. – Ewentualna zmiana numeru linii 10 będzie możliwa od października – zapowiada Góźdź.

We wrześniu uruchomiona ma być podobna ankieta dotycząca linii 19, która wciąż ma autobusową numerację, chociaż od kilku lat jest obsługiwana przez trolejbusy z pomocą jedynego autobusu elektrycznego.

e-Wydanie

Komentarze 112

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
/ 20 sierpnia 2019 o 17:33
+22
Proponuję gospodarzowi Lublina porozmawiać z samorządem w Gdyni (tam chyba też PO jest przy władzy). Miasto znacznie młodsze od Lublina, ale pełne zieleni, doskonałe połączenia komunikacji miejskiej bez względu na porę roku i dni wolne, pasująca do siebie architektura i praktycznie zero buspasów, a mimo to wszędzie można szybko dojechać. A dlaczego, a dlatego, że wiele ulic jest 4-6 pasmowych. W dzielnicy Śródmieście nie ma zamkniętych ulic. Krótkie i wąskie są jednokierunkowe i dochodzą do tych po 2-3 pasy w jednym kierunku. Co chwilę jest jakis skwerek, a jedyny deptak jaki widziałam to ten prowadzący do portu, a i to dookoła niego można przejechać autem. Miasto niby nieco mniejsze od Lublina sprawia wrażenie znacznie większego. Nawet te biedniejsze dzielnice mają świetną komunikację. Ruch jest olbrzymi, korków praktycznie nie ma. Drzew wysokich mnóstwo, a i lasy są dookoła widoczne. Nie wspomnę już o pięknych, nadzwyczaj czystych, bez nachalnych reklam, malunków na ścianach, cudownie położonych, zadbanych, o dobranej architekturze Kartuzach. Miasteczku 40-kilka km od Gdyni z odnowionym dworcem PKP i PKS obok. Wniosek nasuwa się sam - trzeba kochać miasto którym się zarządza. Wjeżdżając do Lublina do tych nowych betonowych osiedli, albo dzielnic z domami jednorodzinnymi  z zapadniętymi chodnikami i kocimi łbami, albo asfaltem chyba z lat 70-80tych od razu człowiek odczuwa smutek. Dworzec PKS w Centrum niczym slams, PKP z tą niebieską doczepioną budą, Kunickiego, Lubartowska, i inne, a przede wszystkim brud wszędzie i brak parkingów, okropne jezdnie, chodniki, zamknięte Śródmieście i znikające drzewa plus myjnia/łaźnia na betonowym deptaku to cechy charakteryzujące gospodarza Lublina. Do tego Skansen niegdyś oaza ciszy i odpoczynku ogrodzony teraz al. Warszawską i al. Solidarności stracił już swój urok, bo jest tam teraz po prostu głośno. Nie wspomnę już o zabraniu parkingu pod tego cudaka z jakimiś kurnikami zwanymi mikro-apartamentami. Szkoda, że Lublin od lat nie ma gospodarza kochającego to miasto i mającego jego wizję wykraczającą poza tu i teraz.
 Nic dodać nic ująć. Lublin to niestety dziadostwo i zaścianek. Takie miasta jak: właśnie Gdynia, Rzeszów, Białystok już dawno wyprzedziły Lublin.
 Nic dodać nic ująć. Lublin to niestety dziadostwo i zaścianek. Takie miasta jak: właśnie Gdynia, Rzeszów, Białystok już dawno wyprzedziły Lublin. rozwiń
Avatar
samozaoranie / 20 sierpnia 2019 o 17:31
+21
Proponuję bojkot komunikacji miejskiej. Kto może niech się przesiada do samochodu.
 Zuk właśnie na to liczy. Jego zukowicze od dawna pracują ciężko nad tym, żeby uczynić komunikację miejską jak najmniej atrakcyjną dla użytkownika.
Avatar
gość / 20 sierpnia 2019 o 17:41
+20
7, 30, 37 zmiany dotyczą linii, które nawet nie były obsługiwane przez Warbus, spoko...ciekawe jak się teraz dojedzie do miasta, chyba hulajnogą...
Avatar
anka / 20 sierpnia 2019 o 16:40
+20
Proponuję gospodarzowi Lublina porozmawiać z samorządem w Gdyni (tam chyba też PO jest przy władzy). Miasto znacznie młodsze od Lublina, ale pełne zieleni, doskonałe połączenia komunikacji miejskiej bez względu na porę roku i dni wolne, pasująca do siebie architektura i praktycznie zero buspasów, a mimo to wszędzie można szybko dojechać. A dlaczego, a dlatego, że wiele ulic jest 4-6 pasmowych. W dzielnicy Śródmieście nie ma zamkniętych ulic. Krótkie i wąskie są jednokierunkowe i dochodzą do tych po 2-3 pasy w jednym kierunku. Co chwilę jest jakis skwerek, a jedyny deptak jaki widziałam to ten prowadzący do portu, a i to dookoła niego można przejechać autem. Miasto niby nieco mniejsze od Lublina sprawia wrażenie znacznie większego. Nawet te biedniejsze dzielnice mają świetną komunikację. Ruch jest olbrzymi, korków praktycznie nie ma. Drzew wysokich mnóstwo, a i lasy są dookoła widoczne. Nie wspomnę już o pięknych, nadzwyczaj czystych, bez nachalnych reklam, malunków na ścianach, cudownie położonych, zadbanych, o dobranej architekturze Kartuzach. Miasteczku 40-kilka km od Gdyni z odnowionym dworcem PKP i PKS obok. Wniosek nasuwa się sam - trzeba kochać miasto którym się zarządza. Wjeżdżając do Lublina do tych nowych betonowych osiedli, albo dzielnic z domami jednorodzinnymi z zapadniętymi chodnikami i kocimi łbami, albo asfaltem chyba z lat 70-80tych od razu człowiek odczuwa smutek. Dworzec PKS w Centrum niczym slams, PKP z tą niebieską doczepioną budą, Kunickiego, Lubartowska, i inne, a przede wszystkim brud wszędzie i brak parkingów, okropne jezdnie, chodniki, zamknięte Śródmieście i znikające drzewa plus myjnia/łaźnia na betonowym deptaku to cechy charakteryzujące gospodarza Lublina. Do tego Skansen niegdyś oaza ciszy i odpoczynku ogrodzony teraz al. Warszawską i al. Solidarności stracił już swój urok, bo jest tam teraz po prostu głośno. Nie wspomnę już o zabraniu parkingu pod tego cudaka z jakimiś kurnikami zwanymi mikro-apartamentami. Szkoda, że Lublin od lat nie ma gospodarza kochającego to miasto i mającego jego wizję wykraczającą poza tu i teraz.
Proponuję gospodarzowi Lublina porozmawiać z samorządem w Gdyni (tam chyba też PO jest przy władzy). Miasto znacznie młodsze od Lublina, ale pełne zieleni, doskonałe połączenia komunikacji miejskiej bez względu na porę roku i dni wolne, pasująca do siebie architektura i praktycznie zero buspasów, a mimo to wszędzie można szybko dojechać. A dlaczego, a dlatego, że wiele ulic jest 4-6 pasmowych. W dzielnicy Śródmieście nie ma zamkniętych ulic. Krótkie i wąskie są jednokierunkowe i dochodzą do tych po 2-3 pasy w jednym kierunku. Co chwilę jest ... rozwiń
Avatar
/ 20 sierpnia 2019 o 11:41
+20
Zlikwidować 55 do Świdnika tudzież innych wiosek i zasilić tabor w mieście. Proste!
 55 to linia która większość trasy ma po Lublinie
Avatar
znaj swoje miejsce / 20 sierpnia 2019 o 17:37
+19
Ale w czym problem? Ani władza ani deweloperzy nie jeżdżą komunikacją miejską, więc o co ten krzyk?
 Dokładnie. Dość wydawania pieniędzy na organizowanie przejażdżek dla plebsu. Są ważniejsze sprawy, jak np. uzbrajanie banków ziemi.
Avatar
sztandar wyprowadzić / 20 sierpnia 2019 o 17:21
+18
Dyrektor Grzegorz Malec ustawia komunikację miejską według potrzeb doktora Krzysztofa Żuka (wciąż podającego się za Prezydenta Lublina). Po cóż komunikacja miejska miała by kursować częściej, niż korzysta z niej doktor Krzysztof Żuk? Lubelska komunikacja miejska "osiągnęła" poziom komunikacji miejskiej w Tarnobrzegu lub Kraśniku i duet "Żuk - Malec" jest w stanie sprowadzić ją do poziomu międzywojennego - zaś przy większych staraniach nawet do poziomu sprzed pierwszej wojny światowej. Czyżby chodziło o zwiększenie liczby przesłanek zwrotu dotacji unijnych (a już takie przyczyny występują)???
 Rozszyfruję skrót ZTM: Zwijanie Transportu Miejskiego.
 Rozszyfruję skrót ZTM: Zwijanie Transportu Miejskiego. rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 13:35
+17
nie dziwię się że są cięcia skoro jeden z przewoźników uciekł z Lublina i to z dnia na dzień!!!!!
Avatar
wygaszanie mpk / 20 sierpnia 2019 o 17:15
+16
K
Jesli ZTM przegra sprawe z WARBUS-em,a wiele na to wskazuje ze tak sie stanie to nie tylko bedziemy mieli okrojona komunikacje ale i gigantyczne koszty.Kto pokryje zasadzone naleznosci? Tak samo z wypowiedzeniem umowy najmu KFC w budynku Astorii.Lokal stooi pustuy.Miasta utracilo z tytulu najmu kilkaset tysiecy i nie ma winnego.Ten kto podjal taka decyzje powinien poniesc tego materialne konsekwencje.Panie Prezydencie ZUK prosze o Pana stanowisko.Czemu Pan to toleruje.W konsekwencji to my mieszkancy Lublina bedziemy za to placili.
Niektórzy mówią, że ZTM celowo rozpętał wojenkę z warbusem, żeby zapewnić w ten sposób pretekst do zwijania komunikacji miejskiej. Ale ktoś zapyta: dlaczego to niby miasto miałoby CHCIEĆ zwijać mpk? Otóż dla Doktorka-Kombinatorka jest to najlepszy sposób zaoszczędzenia pieniędzy, których zaczyna brakować na "podstawowe" cele, czyli na budowę bizancjum oraz ubogacanie oligarchów.
Kolejnym krokiem będzie dopuszczenie aut elektrycznych na bus-pasy - prawdopodobnie właśnie w tym celu mają one powstawać (+ darmowe parkowanie w strefie, podczas gdy ceny dla plebsu w "passeratich" ostro w górę). Dla takiego dewelopera czy innego człowieka z wypchanym portfelem kupno/leasing elektryka za 150+k (na firmę w koszty) nie stanowi żadnego problemu, a widok plebsu gnijącego w korku, podczas gdy Pan sobie śmiga wolnym pasem - bezcenny.
 Oczywiście, że zuczek będzie ciąć środki na komunikację, którą porusza się plebs. Gmina praktycznie utraciła już zdolności do zaciągania dalszych kredytów, a zobowiązania wobec oligarchii trzeba wypełniać.
 Oczywiście, że zuczek będzie ciąć środki na komunikację, którą porusza się plebs. Gmina praktycznie utraciła już zdolności do zaciągania dalszych kredytów, a zobowiązania wobec oligarchii trzeba wypełniać. rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2019 o 13:32
+16
Zlikwidować kursy do Wsidnika to od razu przybędzie parę autobusów. Nie rozumiem dlaczego ZTM ogranicza kursy dla mieszkańców Lublina zamiast dla mieszkańców okolicznych wiosek.
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2019 o 22:55
+3
A bezpośrednie połączenie z Kaliny na Dziesiąta jak wywalili, tak nie widać szansy żeby miało wrócić. I jak tu z Lwowskiej dojechać na Zemborzycką do pracy?
Avatar
Japolan / 22 sierpnia 2019 o 23:15
+2
Odnośnie do komunikatu o braku autobusów - Agencja Mienia Wojskowego sprzedaje (między innymi) autobusy: ***dziennikwschodni.pl/lublin/kup-nyske-lub-park-pontonowy,n,1000249026.html .
Avatar
ikss / 22 sierpnia 2019 o 11:41
0
sa juz rozkłady na stronie ztmu , ewidentnie widać kto z waznych osobistości  gdzie mieszka lub ich rodziny. Przy nowej pętli w dominowe końcowy 17 to niedługo chyba siedziba władz miasta się przeniesie
Avatar
ikss / 22 sierpnia 2019 o 11:40
0
sa juz rozkłady na stronie ztmu , ewidentnie widać kto z waznych osobistości mieszka lub ich rodziny. Przy nowej pętli w dominowe końcowy 17 to niedługo chyba siedziba władz miasta się przeniesie
Avatar
ikss / 22 sierpnia 2019 o 00:40
-1
widzę że władza czuwa . ledwie dodałem wpis już komentarz na nie
Avatar
ikss / 22 sierpnia 2019 o 00:38
+1
wyglada na to że ztm już wziął na serio efekt 0% podatku od młodych mieszkańców ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-dochody-miasta-topnieja-prezydent-chce-ograniczenia-planow-inwestycyjnych,n,1000248134.html
Avatar
iks / 22 sierpnia 2019 o 00:36
+1
wyglada na to że ztm już wziął na serio efekt 0% podatku od młodych mieszkańców ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-dochody-miasta-topnieja-prezydent-chce-ograniczenia-planow-inwestycyjnych,n,1000248134.html
Avatar
AniołRWS / 21 sierpnia 2019 o 17:35
+4
Zajebiście, ludzie na mełgiewską jeżdżą do pracy: Raben, BMW, Eurocash, Stock, Mpo itd. a Wy skracacie 45 i 39 które są wiecznie przepełnione.... Niektórym z obrzeży miasta i tak ciężko dojechać do pracy czy wrócić do domów a Wy robicie takie rzeczy...
Avatar
Japolan / 21 sierpnia 2019 o 12:37
+2
Rzeczywisty rozkład jazdy - komunikacja miejska wciąż rozkładana (na łopatki).
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2019 o 10:23
+5
Trudno zrozumieć dlaczego ZTM ogranicza kursowanie 7,16 i 21. Widać wyraźnie jak traktuje się po macoszemu niektóre dzielnice. Czas by ktoś się wreszcie obudził i ujął się za szarych pasazerów
Zobacz wszystkie komentarze 112

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Teren prywatny" przy wjeździe na parking. Miasto idzie na rękę właścicielowi sklepu

"Teren prywatny" przy wjeździe na parking. Miasto idzie na rękę właścicielowi sklepu 0 0

Miasto chce wynająć parking przy ulicy Okopowej właścicielowi sklepu Ela w Białej Podlaskiej na czas nieokreślony. Dotychczasowa umowa najmu tego terenu skończyła się dla właściciela sklepu 30 czerwca.

Lublin: Pożar przy ul. Nowy Świat. Nie żyje kobieta

Lublin: Pożar przy ul. Nowy Świat. Nie żyje kobieta 0 0

Kobieta zginęła w pożarze domu przy ul. Nowy Świat w Lublinie

Sofia Ennaoui nie wystartuje na MŚ. Pech lekkoatletki AZS UMCS Lublin
galeria

Sofia Ennaoui nie wystartuje na MŚ. Pech lekkoatletki AZS UMCS Lublin 8 0

Sofia Ennaoui z powodów zdrowotnych nie wystąpi w mistrzostwach świata w Katarze. Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m ma problemy ze ścięgnami Achillesa i kolanem.

Gaz z sieci, nie z butli. Przyjdź na spotkanie w tej sprawie

Gaz z sieci, nie z butli. Przyjdź na spotkanie w tej sprawie 1 7

Mimo tego, że Góra Puławska, czy Klikawa znajdują się w bliskiej odległości od Puław, lewobrzeżna część gminy Puławy nie ma dostępu do gazu. Ten, podobnie jak w małych miejscowościach, sprzedawany jest w butlach. To może się zmienić, ale jest warunek - wysoka liczba zainteresowanych gospodarstw oraz firm.

KPR Ruch Chorzów - MKS Perła Lublin 24:34

KPR Ruch Chorzów - MKS Perła Lublin 24:34 0 6

W pierwszym wyjazdowym meczu obecnego sezonu MKS Perła nie miała żadnych kłopotów w pokonaniu KPR Ruch Chorzów na jego terenie i wygrała różnicą 10 trafień.

Zrób test DNA i odłóż okulary na później. Jedyny taki salon optyczny w Polsce
Magazyn

Zrób test DNA i odłóż okulary na później. Jedyny taki salon optyczny w Polsce 18 8

Jaki wpływ mają geny na wady wzroku? Jak zadbać o oczy i jaką profilaktykę stosować w zależności od wyniku testu DNA? W Lublinie działa już jedyny w Polsce salon optyczny, w którym szybko i bezboleśnie można wykonać testy genetyczne

Łęczna przedłuża termin zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego

Łęczna przedłuża termin zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego 0 4

Nie jest najlepiej z pomysłami w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego w Łęcznej. Do 10 września wpłynęło ledwie kilkanaście ankiet, z czego kilka z błędami formalnymi.

Chełmianka – Podhale 1:1. Kolejny remis u siebie

Chełmianka – Podhale 1:1. Kolejny remis u siebie 0 0

Czwarty mecz bez zwycięstwa Chełmianki. Tym razem podopieczni trenera Artura Bożyka zremisowali u siebie z Podhalem Nowy Targ

Ponad 2 mln Polaków ma długi. Wkrótce upadłość konsumencka będzie łatwiejsza

Ponad 2 mln Polaków ma długi. Wkrótce upadłość konsumencka będzie łatwiejsza 3 3

Bez strachu przed komornikiem i z możliwością bezpiecznego wyjścia na prostą – taka przyszłość czeka dłużników. Wkrótce łatwiej będzie ogłosić upadłość konsumencką.

Księżyc świeci mocniej niż zwykle. To Pełnia Żniwiarzy [zdjęcia]
galeria

Księżyc świeci mocniej niż zwykle. To Pełnia Żniwiarzy [zdjęcia] 103 3

Wrześniowa pełnia Księżyca jest niezwykłym zjawiskiem. Ta, która wypadła 13 września, zdarza się niezwykle rzadko.

"Iskra Pamięci" w Zamościu [zdjęcia]
galeria

"Iskra Pamięci" w Zamościu [zdjęcia] 0 0

"Iskra Pamięci" w Zamościu. To akcja zapalenia zniczy w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

Tysiąc stypendiów do rozdania. "Zapłaciłem za kurs językowy i kupiłem komputer"

Tysiąc stypendiów do rozdania. "Zapłaciłem za kurs językowy i kupiłem komputer" 0 1

Tylko do 20 września przyjmowane będą wnioski o stypendium dla najbardziej zdolnych uczniów. W tym roku otrzyma je rekordowa liczba dzieci.

Pani Marianna to najstarsza mieszkanka Lubelszczyzny. Na urodziny chciała "śledzika i piwko"

Pani Marianna to najstarsza mieszkanka Lubelszczyzny. Na urodziny chciała "śledzika i piwko" 515 15

Pani Marianna Błaziak to najstarsza mieszkanka Lubelszczyzny. Dzisiaj skończyła 110 lat. Pochodzi z Łopiennika Górnego w powiecie krasnostawskim.

MMTS Kwidzyn – Azoty Puławy 22:28

MMTS Kwidzyn – Azoty Puławy 22:28 0 0

Azoty Puławy wywalczyły na trudnym terenie W Kwidzynie drugi komplet punktów w tym sezonie

Wisła – KSZO 1:1. Wielki niedosyt w Puławach

Wisła – KSZO 1:1. Wielki niedosyt w Puławach 0 3

Wisła Puławy wygrywała na swoim stadionie z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, ale tuż przed końcem meczu rywalom udało się zdobyć gola na wagę remisu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.