Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 stycznia 2019 r.
11:40

Znamy datę referendum w sprawie górek czechowskich w Lublinie. Tak będzie brzmiało pytanie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 258 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Paweł Buczkowski)

7 kwietnia ma się odbyć referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich. O jego zwołanie wnioskuje do Rady Miasta prezydent Lublina. Obiecał to pod koniec jesiennej kampanii wyborczej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pytanie będzie tylko jedno:

"Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. górek czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów".

– Pytanie referendalne odpowiada istocie problemu – mówi prezydent Krzysztof Żuk. – Sformułowane jest tak, by można było odpowiedzieć "tak" lub "nie".

Referendum w zaproponowanym przez prezydenta terminie dojdzie do skutku, o ile na jego przeprowadzenie zgodzi się Rada Miasta, która ma głosować w tej sprawie jeszcze w styczniu.

– Głosowanie będzie się odbywać w tych samych obwodach, co wybory samorządowe – zapowiada Łukasz Mazur z Urzędu Miasta. Oznaczałoby to, że na terenie miasta będzie 206 lokali do głosowania.

W referendum będą mogły brać udział osoby zamieszkałe stale na terenie Lublina, które posiadają czynne prawo wyborcze. – To jest około 260 tys. osób uprawnionych – mówi Mazur.

Sonda: Czy weźmiesz udział w referendum na temat górek czechowskich?

Liczba głosów: 2367
61.93%
Nie
38.07%
Tak

– Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania – mówi prezydent. Wynik referendum będzie wiążący, o ile za jedną z opcji (tak/nie) oddanych zostanie więcej niż połowa głosów.

Koszt referendum oceniany jest przez Urząd Miasta na kwotę "między 350 tys. a 500 tys. zł".

Zorganizowanie takiego głosowania obiecał prezydent Krzysztof Żuk na finiszu kampanii wyborczej.

Plan zagospodarowania przestrzennego:

Sonda: Jak zagłosujesz w referendum na temat górek czechowskich?

Liczba głosów: 4243
54.47%
Nie zgodzę się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego
45.53%
Zgodzę się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego

TBV zachęca do głosowania na 'Tak'

- To dobrze, że o tym, czy taki park powstanie, będą mogli współdecydować mieszkańcy Lublina: ci bliżsi i dalsi sąsiedzi, rodziny z dziećmi, seniorzy, ekolodzy, rowerzyści i biegacze. Już niedługo Lublin może mieć wspaniałą wizytówkę i atrakcję turystyczną na miarę Central Parku w Nowym Jorku. (...) Dlatego będziemy rozmawiać i zachęcać mieszkańców miasta do zagłosowania na „tak” w zbliżającym się referendum - napisała Marta Hordyj, specjalista ds. marketingu TBV Investment. Spółka TBV prezesłała swoje oświadczenie ws. referendum dziś w południe. 

 

 

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 258

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubelak / 13 stycznia 2019 r. o 15:22
Nie rozumiem, przecież TBV ma pozwolenie na budowę usługowo-handlową. Idą nam na rękę. Chcą nam oddac nasze kochane Górki Czechowskie (70ha) za 1zł, a na tych 35ha wybudować mieszkania w bezpiecznym miejscu, zdala od chomików, a dla tych zwierzątek stworzyć bezpieczne miejsce do mieszkania. Stworzyć park. Ogromny park. Do odpoczywania i sportu. Miasta nie stać na wykup pewnie 1/5 terenu, a co dopiero mowa o tych 105ha. Jeśli się nie zgodzimy to i tak bedzie tam budowa, tylko po co nowe centrum handlowe w Lublinie? Mało nam? Ludzie ogarnijcie się. Trzeba czasami iść na kompromis. Duma do kieszeni niech idzie. Pozdrawiam
Nie rozumiem, przecież TBV ma pozwolenie na budowę usługowo-handlową. Idą nam na rękę. Chcą nam oddac nasze kochane Górki Czechowskie (70ha) za 1zł, a na tych 35ha wybudować mieszkania w bezpiecznym miejscu, zdala od chomików, a dla tych zwierzątek stworzyć bezpieczne miejsce do mieszkania. Stworzyć park. Ogromny park. Do odpoczywania i sportu. Miasta nie stać na wykup pewnie 1/5 terenu, a co dopiero mowa o tych 105ha. Jeśli się nie zgodzimy to i tak bedzie tam budowa, tylko po co nowe centrum handlowe w Lublinie? Mało nam? Ludzie ogarnijcie... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2019 r. o 11:57
idę i głosuję za zmianą planu
Avatar
Mm / 4 stycznia 2019 r. o 07:19
Tylko właśnie chodzi o to co może budować. Wg obowiązującego planu tylko obiekty rekreacyjne i sportowe A po zmianie budynki mieszkalne. Czyli jeśli ktoś zagłosuje na tak oznacza to że zamiast boisk, hali sportowej  innej infrastruktury rekreacujnej będzie miał jedno wielkie blokowisku i to nie składające się z niskiej zabudowy A wysokich bloków.  A park będą to na nowo wykonane sztucznie trawniki bo na pewno przez budowę blokowiska wszystko zostanie zdewastowane zaśmiecone i zniszczone.
Avatar
Anna / 3 stycznia 2019 r. o 11:50
I dobrze, najwyższa pora zakończyć te jałowe dyskusje na temat tego czy motylki są ważniejsze od przyszłego rozwoju miasta 
Avatar
Roman / 3 stycznia 2019 r. o 11:48
Fabryki budować, domy. Ludzie pracować nie majom gdzie a oni na ptaszkiem będą się urzalać. Jak chcą ekolodzy zielni to niech se do lasu jadą. Gdyby lublinianie byli mądrzejsi i innego prezydenta wybrali to by byłby dostatek. Teraz jak Polską rządzą dobrzy ludzie to i dostatetek jest.
Avatar
WSZYSCYnaTAK / 16 stycznia 2019 r. o 14:14
ZAGŁOSUJE NA TAK
Avatar
okazja czyni psychopatę / 3 stycznia 2019 r. o 14:45
Widze ze uaktywnili sie  ludzie z tbv -   pojdzie pierw na gorki czechowskie poczytajcie troche na ten temat . Przypomnijcie sobie jak fatalne jest powietrze w Lublinie .  Dlaczego  gazety nie pisza juz o smogu i zanieczysszczeniu powietrza ?????? bo tbv ma bardzo duzo pieniedzy na klamliwa propagande i dezinformacje  Ludzie pomyslcie o swoich dzieciakach  Zabudową zniszczycie powietrze w Lublinie na zawsze !!!      Zamiast zapachu roslin bedzie zapach spalin !  Ruszcie glowa i nie dajcie sie oszukac
 A jak Ty mógłbyś przyczesać 300 mln bez ruszenia łopatą, to przejmowałbyś się jakością powietrza w jakimś Lublinie? Ja powiem szczerze, że nie dam sobie głowy uciąć, żebym pogardził taką okazją.
 A jak Ty mógłbyś przyczesać 300 mln bez ruszenia łopatą, to przejmowałbyś się jakością powietrza w jakimś Lublinie? Ja powiem szczerze, że nie dam sobie głowy uciąć, żebym pogardził taką okazją. rozwiń
Avatar
Punk / 3 stycznia 2019 r. o 14:04
Ludzie myślcie, to nie boli! TBV wymyślił, że będzie grał na nucie antypisowskiej - kto nie chce bloków ten rzekomo z pisu. Ale bzdura! Czekam na minusy potwierdzające me słowa, dziękuję.
Avatar
projekt już pewno w przygotowaniu / 3 stycznia 2019 r. o 13:44
Już można projektować nowe bloki. Na wybory nie można zmobilizować 30%. Referendum Żuka to wybieg, chcieliście to macie!
 To oczywiste, i dlatego właśnie to pseudo-referendum zostało ogłoszone. Ostatnia okazja powstrzymania dewastacji Górek głosami Lublinian została zaprzepaszczona podczas ostatnich wyborów. Teraz pozostają może jakieś odwołania do instytucji powołanych do ochrony przyrody - polskich czy europejskich. Mam nadzieję, że aktywiści tak łatwo nie odpuszczą.
Avatar
Paweł Cegiełko / 3 stycznia 2019 r. o 12:56
Pytanie jest mało precyzyjne i nie pozwala udzielić prostej odpowiedzi tak/nie: "Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. górek czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów". Moje wątpliwości na gorąco: 1) ok. 30 ha to co najmniej 25-35 ha więc dość duży rozrzut; 2) tak samo ok. 75 ha to np. 70 ha; 3) nie wiadomo, które ok. 30 ha zostaną zabudowane mieszkaniówką-wieżowcami, a które ok. 75 ha przekazane, zwłaszcza czy będzie to jeden zwarty kawałek czy kilka mniejszych?; 4) czy przekazanie ma być nieodpłatne czy odpłatne i za ile?; 5) współfinansowanie to także przekazanie na ten cel 1 zł, więc jakie mają być zasady współfinansowania?; 6) czy zieleń publiczna przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów oznacza minimalną ingerencję w obecną naturalną przyrodę Górek, czy wręcz przeciwnie, będzie to sztuczny park: trochę zieleni i mnóstwo asfaltu lub betonu? Pytanie nie dotyka problemu komunikacyjnego: po zabudowaniu ok. 30 ha, zamieszka na tym obszarze co najmniej kilkanaście tysięcy osób i na lokalnych trasach komunikacyjnych zwiększy się natężenie ruchu, bo dojdzie kilkanaście tysięcy samochodów nowych mieszkańców; już dziś - przypomnę, po kosztownej przebudowie skrzyżowań: Ducha z Willową i Poligonową oraz Ducha z Północną i Ducha z Solidarności - w godzinach szczytu stoi się nawet na zielonym świetle np. cztery zmiany świateł; więc ciśnie się pytanie, czy w przypadku zabudowy Górek, Miasto planuje kolejne inwestycje w nowe rozwiązanie komunikacyjne, dostosowane do faktycznego natężenia ruchu? Kolejne zagadnienie to z kim konsultowano to pytanie?, bo tematem zainteresowani są i eksperci i okoliczni Mieszkańcy, i ani z jednymi ani z drugimi go nie konsultowano. Dalej, skoro część Górek jest obszarem prawnie chronionym, to czy ktoś w ogóle zadał sobie trud sprawdzenia, czy referendum jest w takim przypadku dopuszczalne? W artykule jest mowa o kosztach referendum, ale czy w nich uwzględniono koszty kampanii informacyjnej dla Mieszkańców, która powinna zostać przeprowadzona przed referendum żeby Mieszkańcy mogli w nim świadomie zagłosować? Taka kampania powinna przede wszystkim informować o alternatywnych rozwiązaniach, pokazując mocne i słabe strony każdego z nich i oczywiście koszty, nie tylko pierwotnej inwestycji, ale także potem utrzymania tego wszystkiego za pieniądze z miejskiej kasy, czyli nasze. No i co z rekomendacjami panelu obywatelskiego w zakresie Górek: mimo publicznie danego przez prezydenta słowa, że będzie je respektował, rekomendacje idą do kosza, bo są niezgodne z interesem dewelopera?
Pytanie jest mało precyzyjne i nie pozwala udzielić prostej odpowiedzi tak/nie: "Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. górek czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrod... rozwiń
Avatar
Arek / 20 marca 2019 r. o 23:40
Na 1.7 ha wchodzi 1000 mieszkańcow szesciokondygnacyjnej zabudowy. Na skrzyzowaniu Willowej i Ducha wejdzie dodatkowo 20.000 ludzi. Brak drzew spowoduje ze caly syf z tysiaclecia bedzie przemieszczal sie w strone Slawina. I koniec z czystym powietrzem, ktore teraz zawdzieczamy Gorkom Czechowskim. Seriously ktos bedzie glosowal na tak???
Avatar
yogi40 / 10 marca 2019 r. o 09:33
trzeba być psycholem, żeby nie chcieć jakże pięknej, romantycznej betonowej urbanistyki, gdzie można okno w okno godzinami podglądać co robi somsiad, gdzie nie będzie przeszkadzać to cholerne świeże powietrze od którego spać się chce i ptaszyska nie będą darły mordy bo ich miejsce jest w lesie. Miejmy nadzieję że wyjdzie jak zawsze i będą woleli zapłacić karę niż robić jakiś park bo te cholerne ptaszyska brudzą mi passata.   ps. Wreszcie będzie zatkany ten cholerny komin powietrzny dmuchający świeżym powietrzem z zachodu. Jestem z miasta, wolę świeże spalinki.
trzeba być psycholem, żeby nie chcieć jakże pięknej, romantycznej betonowej urbanistyki, gdzie można okno w okno godzinami podglądać co robi somsiad, gdzie nie będzie przeszkadzać to cholerne świeże powietrze od którego spać się chce i ptaszyska nie będą darły mordy bo ich miejsce jest w lesie. Miejmy nadzieję że wyjdzie jak zawsze i będą woleli zapłacić karę niż robić jakiś park bo te cholerne ptaszyska brudzą mi passata.   ps. Wreszcie będzie zatkany ten cholerny komin powietrzny dmuchający świeżym powietrzem z zachodu. Jestem z miasta, ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2019 r. o 19:46
Tak dla parku! Dość manipulacji aktywistów!!!
Avatar
Eryk / 6 lutego 2019 r. o 02:30
Wszyscy na NIE!  Nie i nie. Na bloki miejsca w Lublinie dość. Kupił zieleń ponoć z rezerwatem nawet zaplanowanym to ma zieleń. Buduje w Lublinie dosc. Wcale nie ładne w większości bloki. Zieleń jest bardzo ważna a w Lublinie ten temat jest bardzo mocno zaniedbany. 
Avatar
WSZYSCYnaTAK / 16 stycznia 2019 r. o 14:14
ZAGŁOSUJE NA TAK
Avatar
Takie oczy / 15 stycznia 2019 r. o 14:56
Nie rozumiem, przecież TBV ma pozwolenie na budowę usługowo-handlową. Idą nam na rękę. Chcą nam oddac nasze kochane Górki Czechowskie (70ha) za 1zł, a na tych 35ha wybudować mieszkania w bezpiecznym miejscu, zdala od chomików, a dla tych zwierzątek stworzyć bezpieczne miejsce do mieszkania. Stworzyć park. Ogromny park. Do odpoczywania i sportu. Miasta nie stać na wykup pewnie 1/5 terenu, a co dopiero mowa o tych 105ha. Jeśli się nie zgodzimy to i tak bedzie tam budowa, tylko po co nowe centrum handlowe w Lublinie? Mało nam? Ludzie ogarnijcie się. Trzeba czasami iść na kompromis. Duma do kieszeni niech idzie. Pozdrawiam
 Jaja - deweloper zakochany w Górkach! To jak rzeźnik zakochany w świni! :-)
 Jaja - deweloper zakochany w Górkach! To jak rzeźnik zakochany w świni! :-) rozwiń
Avatar
Lubelak / 13 stycznia 2019 r. o 15:22
Nie rozumiem, przecież TBV ma pozwolenie na budowę usługowo-handlową. Idą nam na rękę. Chcą nam oddac nasze kochane Górki Czechowskie (70ha) za 1zł, a na tych 35ha wybudować mieszkania w bezpiecznym miejscu, zdala od chomików, a dla tych zwierzątek stworzyć bezpieczne miejsce do mieszkania. Stworzyć park. Ogromny park. Do odpoczywania i sportu. Miasta nie stać na wykup pewnie 1/5 terenu, a co dopiero mowa o tych 105ha. Jeśli się nie zgodzimy to i tak bedzie tam budowa, tylko po co nowe centrum handlowe w Lublinie? Mało nam? Ludzie ogarnijcie się. Trzeba czasami iść na kompromis. Duma do kieszeni niech idzie. Pozdrawiam
Nie rozumiem, przecież TBV ma pozwolenie na budowę usługowo-handlową. Idą nam na rękę. Chcą nam oddac nasze kochane Górki Czechowskie (70ha) za 1zł, a na tych 35ha wybudować mieszkania w bezpiecznym miejscu, zdala od chomików, a dla tych zwierzątek stworzyć bezpieczne miejsce do mieszkania. Stworzyć park. Ogromny park. Do odpoczywania i sportu. Miasta nie stać na wykup pewnie 1/5 terenu, a co dopiero mowa o tych 105ha. Jeśli się nie zgodzimy to i tak bedzie tam budowa, tylko po co nowe centrum handlowe w Lublinie? Mało nam? Ludzie ogarnijcie... rozwiń
Avatar
ale jaja / 8 stycznia 2019 r. o 11:53
Jak już TBV zbuduje tam park, proponuję nadać mu imię chomika zasr***go czechowskiego. Coby ekoterroryści mieli sanktuarium. Będą modły wznosić do boga chomika, może ich świętym g***em poczęstuje. Wszędzie na świecie się coś buduje, to się nazywa rozwój.
Panie deweloperze - kultury trochę.
Gamoniu, byłem tu na długo przed pojawieniem się tematu górek czechowskich.
I zawsze tak samo kulturalny? :-)
Po prostu zniżył sie tylko do poziomu pisowskich januszy od górek mających wypchane POrtfele ( płatne od wierszówki - żuk development) i głowy ich pisowska pseudoekologiczną propagandą. Gdyby tam miały powstać kościółki pierwsi by lecieli z łopatą
Po prostu zniżył sie tylko do poziomu pisowskich januszy od górek mających wypchane POrtfele ( płatne od wierszówki - żuk development) i głowy ich pisowska pseudoekologiczną propagandą. Gdyby tam miały powstać kościółki pierwsi by lecieli z łopatą rozwiń
Avatar
Gość / 8 stycznia 2019 r. o 11:39
Mieszkańcy wybiorą w referenfum i na nic podbijanie głosów tydzień po opublikowaniu artykułu - na nic pitu pitu,hejtu hejtu i kanały powietrzne z sci- fiction,które nagle się zatkają, taka ściema tylko na tvp kaczor :)))
Avatar
ale jaja / 8 stycznia 2019 r. o 11:32
Żeby było śmieszniej kupili też aplikację do podbijania głosów - chyba była wysprzedaż ale te trollowskie plusy to o pare dobrych dni za późno :))))