Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2018 r.
6:40

W Lublinie będzie referendum. Jedno głosowanie, tylko jedna sprawa?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
63 138 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Łukasz Minkiewicz)

Planowane referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich nie zostanie rozszerzone o pytania w innych sprawach – zapowiada prezydent Lublina. Nie zgadza się na propozycję Fundacji Wolności, aby przy okazji rozstrzygnąć parę innych kwestii. – Nie można pytać o wszystko naraz – mówi prezydent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Referendum w sprawie górek czechowskich ma być przeprowadzone w przyszłym roku. Prezydent zapowiedział to pod koniec kampanii wyborczej, teraz podtrzymuje swoją deklarację, a jego podwładni zaczęli już pierwsze przygotowania.

Do samego referendum jest jeszcze daleko. Na jego przeprowadzenie musi się zgodzić Rada Miasta, a wcześniej trzeba zaproponować konkretne pytania. Ich ułożenie ma być poprzedzone dyskusją ze wszystkimi zainteresowanymi, w tym właścicielem terenu, który chce budować bloki na 30 proc. górek oraz z aktywistami, którzy twierdzą, że nie należy się zgadzać na taką budowę.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem referendum lokalne jest ważne tylko wtedy, gdy weźmie w nim udział przynajmniej 30 proc. uprawnionych mieszkańców, a wynik jest rozstrzygający, jeśli za jakąś opcją oddanych zostanie więcej niż 50 proc. ważnych głosów.

Tymczasem lubelska Fundacja Wolności proponuje, aby wykorzystać to referendum do zapytania mieszkańców o zdanie także w innych sprawach.

– Tematy mogą podsunąć mieszkańcy, organizacje pozarządowe, radni miejscy oraz rady dzielnic – proponuje Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji. – Skoro i tak ma być przeprowadzone głosowanie, które jest dość kosztowne i wymaga odpowiedniej frekwencji, to w interesie wszystkich jest zadać więcej pytań, bo koszt organizacji będzie taki sam, za to większa będzie szansa na osiągnięcie wymaganej frekwencji.

Prezydent nie zgadza się z tą propozycją.

– Referendum musi być konkretne, jeżeli chodzi o problem, który rozwiązuje. Nie można się wypowiadać, jak w starożytnej Grecji, o wszystkim, bo to nie są te czasy – odpowiada prezydent Krzysztof Żuk. – To referendum dotyka jednego z ważniejszych problemów, który zaistniał w przestrzeni społecznej, w związku z tym ono musi się odbyć tylko w sprawie zagospodarowania górek czechowskich. Jeśli będą inne pomysły co do referendum, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tego narzędzia korzystać w przyszłości. Musi to być tylko zagadnienie takiej wagi, że wprost odwołujemy się do opinii społecznej, bo nie możemy znaleźć porozumienia dyskutując między różnymi środowiskami.

Ratusz nie podaje na razie żadnych, nawet przybliżonych wyliczeń kosztów planowanego referendum.

Komentarze 138

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Apel do trola z górek / 6 dni temu o 09:39
+107
Apel do autora ostatnich 10 wpisów: Panie, to jest już nudne! Wszyscy wiedzą że te bzdurne wpisy i kliki to robisz ty - czyli jedna osoba. I to ty jesteś tym trolem - a nie tbv. wszyscy wiedzą że mieszkasz zaraz przy poligonie i wkurza cie to że za kilka lat możesz mieć na poligonie zadbany teren i nowych sąsiadów - bo ty po prostu chyba nie lubisz ludzi. Te same posty, te same argumenty piszesz pod każdym artykułem. I wprowadzasz wszystkich w błąd - przecież wiele razy było mówione, że tbv ani nie chce ani nie moze nawet wejść na tereny zielone poligonu. Wiec zostanie niezabudowany, zostanie dla miast korytarz powietrzny, zostaną chomiki i cała natura - wiec nie okłamuj ludzi.
Apel do autora ostatnich 10 wpisów: Panie, to jest już nudne! Wszyscy wiedzą że te bzdurne wpisy i kliki to robisz ty - czyli jedna osoba. I to ty jesteś tym trolem - a nie tbv. wszyscy wiedzą że mieszkasz zaraz przy poligonie i wkurza cie to że za kilka lat możesz mieć na poligonie zadbany teren i nowych sąsiadów - bo ty po prostu chyba nie lubisz ludzi. Te same posty, te same argumenty piszesz pod każdym artykułem. I wprowadzasz wszystkich w błąd - przecież wiele razy było mówione, że tbv ani nie chce ani nie moze nawet wejść na tereny ... rozwiń
Avatar
Adam z Lublina / 6 dni temu o 08:59
+103
Uważam referendum za dobry gest Prezydenta. Osobiście jestem za SENSOWNYM zagospodarowaniu Górek Czechowskich. Wykorzystać dojazd do obwodnicy i przy samej drodze pozwolić wybudować budynki mieszkalne, które za razem odgrodzą przyszły park od ruchliwej drogi. Środkiem urządzić piękny park w taki sposób aby zapewnić przewietrzanie miasta. Myślę, że fajnie byłoby znaleźć miejsce na letni basen rekreacyjny, coś podobnego do Słonecznego Wrotkowa, ale odpowiednio mniejsze.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 06:55
+97
Po co?! W sprawie górek ta jałowa dyskusja trwa już ze 20 lat! Bez efektów. Oszołomstwo okopane na swoich pozycjach, głuche na wszelkie argumenty, dyskusje traktujące jako swoje tyrady, wystąpienia i kampanie wyborcze. A górki niszczeją... Tu potrzeba męskiej decyzji, a nie dalszego bicia piany!
Avatar
Tak! / 6 dni temu o 10:35
+93
Jestem mieszkanką Czechowa i jeżeli będzie referendum to będę głosowała za dogadaniem się. Nie dlatego że lubię firmy budowlane, ale że to jest szansa na dobry interes dla WSZYSTKICH mieszkańców miasta. Teraz to jest prywatny teren, który właściciel może w 100% ogrodzić i zakazać wstępu. I to by było bez sensu. Lepiej się dogadać żeby Górki były dla nas, dla ludzi. I żebyśmy mogli tam legalnie i bezpiecznie wchodzić, a nie taka przepychanka jak teraz.
Avatar
LUBLIN moje miasto! / 6 dni temu o 09:53
+91
Jak widać trolle blokujące rozwój miasta nie spią - kilka osób posługujacych się zakłamanymi argumentami nie jest zadowolona, ze w końcu mieszkańcy zadecydują o swoim mieście - a nie kilka osób KRZYKACZY! Ciekawe jak wyjdzie to w głosach....
Avatar
ZIELONY NOWOCZESNY LUBLIN / 6 dni temu o 09:50
+91
Czy ktoś zastanawia się dlaczego komuś tak zależy na blokowaniu rozwoju tego terenu! a inwestycja to właśnie ochorna i zagospodarowanie terenu zielonego! To jest przyzłość - kontrolowanie i mądre zarządzanie terenem!
Avatar
CAŁA PRAWDA O CHOMIKACH i całej reszcie! / 6 dni temu o 10:27
+89
Rozmawiałem z sąsiadem, który pracuje na UMCS. I on mi powiedział, że chomiki na górkach są dlatego, że kilka late temu były tam podobno nielegalne uprawy zbóż i stąd chomiki miały ziarenka. Teraz tego pola już nie ma i pewnie chomiki i tak za rok - dwa bez jedzenia po prostu naturalnie wymrą. Tak samo, jak ich nie ma w parku ludowym czy saskim bo tam nie ma zboża. Paradoksalnie zostawienie ich samym sobie to ich pewna śmierć i powiedział, że żeby je ocalić to trzeba by tam wysypywać zboże cały czas. No albo dogadać sie z deweloperem, żeby tam sam z siebie zasadził pszenicę.
Rozmawiałem z sąsiadem, który pracuje na UMCS. I on mi powiedział, że chomiki na górkach są dlatego, że kilka late temu były tam podobno nielegalne uprawy zbóż i stąd chomiki miały ziarenka. Teraz tego pola już nie ma i pewnie chomiki i tak za rok - dwa bez jedzenia po prostu naturalnie wymrą. Tak samo, jak ich nie ma w parku ludowym czy saskim bo tam nie ma zboża. Paradoksalnie zostawienie ich samym sobie to ich pewna śmierć i powiedział, że żeby je ocalić to trzeba by tam wysypywać zboże cały czas. No albo dogadać sie z deweloperem, żeby t... rozwiń
Avatar
Idę na referendum! / Mieszkanka Czechowa! / 6 dni temu o 09:56
+87
I BARDZO DOBRZE! Koniec bzdurnej dyskusji, pokazywanie martwych chomików nie wiadomo gdzie, czy nawet w LUblinie. To mieszkańcy zadecydują, jak chcą żyć. Tak samo jak blokowane były inne inwestycje w Lublinie, tak i to pewna grupa osób blokuje te tereny. DOBRA DECYZJA PANIE PREZYDENCIE!
Avatar
Krzykacze z Chechowa w natarciu! / 6 dni temu o 10:13
+84
oho, znowu trole z Czechowa wciskają ludziom, że jak się tam wybuduje nowoczesny park dla ludzi, to przestanie powietrze płynąć. to bzdura, właśnie będzie odwrotnie!
Avatar
Zamiast rozwoju dobry widok z balkonu 2 osób! / 6 dni temu o 10:33
+82
Dobrze że będzie referendum. Nie może grupka 5 krzykaczy - sąsiadów zakrzyczeć całego Lublina. Górki powinny być dla wszystkich: seniorów, rowerzystów, matek z dziećmi i normalnych mieszkańców.
Avatar
Warto poczytać / 3 dni temu o 13:43
-8
"Największym walorem Górek Czechowskich jest wyjątkowo cenny w skali kraju krajobraz falistej wierzchowiny lessowej, rozciętej wąwozami i suchymi dolinkami, porośniętej półnaturalnymi, ciepłolubnymi zbiorowiskami ziołoroślowymi i zaroślowymi, wśród których występuje kilkadziesiąt gatunków roślin leczniczych, wytwarzających bardzo korzystne dla zdrowia olejki eteryczne. To jest niezwykle piękny i bardzo cenny wypoczynkowo zespół krajobrazowy, wymagający w całości ochrony przed zabudową i udostępnienia nie tylko dla wszystkich mieszkańców Lublina, ale także dla odwiedzających nasze miasto turystów. Żadne inne miasto w Polsce nie ma w swoich granicach takiego obszaru. Tadeusz J. Chmielewski UMCS"op.cit.
"Największym walorem Górek Czechowskich jest wyjątkowo cenny w skali kraju krajobraz falistej wierzchowiny lessowej, rozciętej wąwozami i suchymi dolinkami, porośniętej półnaturalnymi, ciepłolubnymi zbiorowiskami ziołoroślowymi i zaroślowymi, wśród których występuje kilkadziesiąt gatunków roślin leczniczych, wytwarzających bardzo korzystne dla zdrowia olejki eteryczne. To jest niezwykle piękny i bardzo cenny wypoczynkowo zespół krajobrazowy, wymagający w całości ochrony przed zabudową i udostępnienia nie tylko dla wszystkich mieszkań... rozwiń
Avatar
Hanba 700lecia / 3 dni temu o 08:25
-9
hehe te wszystkie elaboraty na pół strony przeciwko zabudowie pisze jedna, max dwie osoby, kogo ty/wy próbujesz/ecie zrobić w bambuko? śmiech na sali
 Chyba śmiech przez łzy! Wysil się, przeczytaj ze zrozumieniem chociaż 1 z tych komentarzy, ma pewno dużo zrozumiesz. Merytorycznie tbv NIE MA żadnego argumentu za zabudową. Wykluczają to wszelkie opinie instytucji, ekofizjografia, inwentaryzacje przyrodnicze. Żeby ten najgłupszy pomysł 700 lecia pchać dalej prezydent wymyśla, z nikim nie konsultując niepoważne w przypadku górek referendum. Jeśli mają decydować mieszkańcy - to musi być panel albo inne, uświadamiające narzędzie. Nie referendum w którym wygra więcej billboardów. Obecne podejście pokazuje brak szacunku dla mieszkańców i samej przestrzeni miejskiej. Pokazuje tez scalony dewelo ratuszowy układ wzajemnej adoracji. Hanba
 Chyba śmiech przez łzy! Wysil się, przeczytaj ze zrozumieniem chociaż 1 z tych komentarzy, ma pewno dużo zrozumiesz. Merytorycznie tbv NIE MA żadnego argumentu za zabudową. Wykluczają to wszelkie opinie instytucji, ekofizjografia, inwentaryzacje przyrodnicze. Żeby ten najgłupszy pomysł 700 lecia pchać dalej prezydent wymyśla, z nikim nie konsultując niepoważne w przypadku górek referendum. Jeśli mają decydować mieszkańcy - to musi być panel albo inne, uświadamiające narzędzie. Nie referendum w którym wygra więcej billboardów.... rozwiń
Avatar
chomik / 3 dni temu o 08:17
-9
Rozmawiałem z sąsiadem, który pracuje na UMCS. I on mi powiedział, że chomiki na górkach są dlatego, że kilka late temu były tam podobno nielegalne uprawy zbóż i stąd chomiki miały ziarenka. Teraz tego pola już nie ma i pewnie chomiki i tak za rok - dwa bez jedzenia po prostu naturalnie wymrą. Tak samo, jak ich nie ma w parku ludowym czy saskim bo tam nie ma zboża. Paradoksalnie zostawienie ich samym sobie to ich pewna śmierć i powiedział, że żeby je ocalić to trzeba by tam wysypywać zboże cały czas. No albo dogadać sie z deweloperem, żeby tam sam z siebie zasadził pszenicę.
 Znajomy jest woźnym? Dzikim zwierzętom pokarmu się nie wysypuje. Zdobywają go same. Lubią ziarno, ale jedzą tez masę innych rzeczy. Zioła, rośliny, korzonki, jeżyny i.. dużo mięczaków. Te na górkach zboża nie miały od 20 lat a populacja największa w Lublinie. Na tym małym poletku rolnik kilka lat temu uprawiał rzepak i lucerne. Tak dla informacji twojego znajomego i ciebie tebeukwiałku samego!
 Znajomy jest woźnym? Dzikim zwierzętom pokarmu się nie wysypuje. Zdobywają go same. Lubią ziarno, ale jedzą tez masę innych rzeczy. Zioła, rośliny, korzonki, jeżyny i.. dużo mięczaków. Te na górkach zboża nie miały od 20 lat a populacja największa w Lublinie. Na tym małym poletku rolnik kilka lat temu uprawiał rzepak i lucerne. Tak dla informacji twojego znajomego i ciebie tebeukwiałku samego! rozwiń
Avatar
Jan D. / 3 dni temu o 08:16
-11
Ok. A kiedy przedstawienie wszystkich uwag do 2 wyłożenia Studium? Ponoć 6500 druków złożono do Um, jak podawała prasa, każdy druk kilka- kilkanaście uwag. Znakomita większość dotyczy niezabudowywania górek. Świadomi mieszkańcy się w taki sposób wypowiedzieli przecież, wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczy się tak jak 4000 po pierwszym wyłożeniu? Znowu wyszedł wynik sprzeczny z oczekiwanym? Do kogo się odwoływać? Lublin- miasto antypartycypacji i kolesiostwa!!
Avatar
Kto pisze pytania, nie błądzi / 3 dni temu o 08:13
-13
Uczciwie postawione pytanie powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić 300 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody, a "w zamian" za to Miasto (z Twoich podatków) "wybuduje" park, albo i nie?"
Avatar
Mieszkanka Czechowa / 3 dni temu o 08:11
-12
czy prezydent bedzie w roznych formach pytal do skutku o zagospodarowanie Gorek ? do skutku, czyli az uzyska satysfakcjonujaca dla siebie i tbv odpowiedz ? ile juz jest argumentow, merytorycznych, naukowych, zdroworozsadkowych, zeby ten teren ochronic przed zabudowa, bo pelni zbyt wazna role dla miasta jako zwarty teren zielony z roslinnoscia ktora broni sie sama. Nieladnie, panie Prezydencie Żuk, nieladnie, juz obiecywal Pan, ze wdrozy rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo bylo o Gorkach i o potrzebie, rekomendacji ich ochrony. Uznal Pan, ze "nie da sie nie zabudowac", i rekomendacje dot. Gorek wrzucil do kosza, to co zmieni referendum? poza tym ze to kolejne koszty dla miasta ? a co bedzie, jak Lublinianie powiedza "nie chcemy zabudowy"? Uniewazni Pan referendum ?
czy prezydent bedzie w roznych formach pytal do skutku o zagospodarowanie Gorek ? do skutku, czyli az uzyska satysfakcjonujaca dla siebie i tbv odpowiedz ? ile juz jest argumentow, merytorycznych, naukowych, zdroworozsadkowych, zeby ten teren ochronic przed zabudowa, bo pelni zbyt wazna role dla miasta jako zwarty teren zielony z roslinnoscia ktora broni sie sama. Nieladnie, panie Prezydencie Żuk, nieladnie, juz obiecywal Pan, ze wdrozy rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo bylo o Gorkach i o potrzebie, rekome... rozwiń
Avatar
Lublinianie są mądrzy / 3 dni temu o 08:09
-12
prosze wszystkich LUBLINIAN pomyslcie o swoich dzieciach i wnukach - jesli gorki zostana zabudowane nasila sie problemy z powietrzem . W tej chwili mamy juz zapylenie plus niska wilgotnosc. Po zabudowie Gorek cale Środmiescie i Polnocna i Wschodnia czesc Lublinia bedzie miala powazne problemy z czystym powietrzem . Nie dajcie sie oszukac trolami TBV developer zarobi ogromne pieniadze ze sprzedazy mieszkan i ZNISZCZY BEZPOWROTNIE MIASTO
Avatar
Sim / 5 dni temu o 22:53
-15
Szanowny deweltrollu. Tak Cie nazwę, choć niegodzien. Ale to tylko do ostatnich Twoich wpisów.  Jestem obrończynią która nie jest tylko na nie. Nie ukrywajmy że te chodzenie po domach z gotowcami uwag, pseudolistami poparcia "za parkiem" a nie "zabudową" czy nazwijmy to ankietami z tezą i do tego że płacą ci trollu, raczej  obraża każdego średnio myślącego mieszkańca Lublina. Na milę widać, że tu chodzi  tylko o pieniądze. Oczywiście próbujesz dezintegrować, siać zamęt  ale w zasadzie plucie Ci zostało. Kompletny brak argumentów. Co do Botanika to ładny jest tylko z nazwy. Jeżeli podoba Ci się młode osiedle pełne urbanistycznego chaosu i ciasnoty gdzie nie ma nawet boiska to jedynie znaczy żeś prymityw,  albo takiego grasz. Osobiście uważam pomysł referendum za specjalny i rozmyślny krok ku deweloperowi. Wystarczy porównać siłę społeczników do milionów . Dysproporcja potencjałów- jasna. Z reszta jak mówił klasyk - ważne jak będą postawione pytania no i kto będzie liczył głosy. Co do "wszyscy umrzemy jak zabudują gorki" . Wszyscy może nie ale trochę ludzi tak. Ostatnio było 552% normy PM2,5.  Nie wspomnę już o wyspach ciepła w śródmieściu po zamknięciu klinu. Te wszystkie buspasy przy tym to pikuś. Co do kompromisu to nie bądź śmieszny. Najpierw trzeba zacząć siebie i kogoś szanować. Przestać kłamać i manipulować. No i przedstawić sensowną propozycję. Bo chyba Felin w Górkach z infrastrukturą dookoła na koszt podatnika to żart.  Ilość mieszkań co do złotówki z uwzględnieniem zysku za ziemię  - czyli zwiększenie mieszkaniówki z 2 do np 8-9 %. 4 wierzchowiny wolne z zachowaniem kubatur sportowych . Tak ja widziałabym kompromis. A co drzew to wystarczy zobaczyć jak wyglądał lublin ćwierć wieku temu. Był zielony. Masowo się wycina drzewa i wszyscy wiedzą że więcej niż trzeba. A to że gdzieś na Jantarowej się coś posadzi przy drodze ( bo na osiedlu nie ma gdzie) to chyba kolejny ponury żart.
 Żalosna odpowiedz i wyjasnia to wszystko o czym pisalem. Zrownanie mojego wpisu do tej reszty innych ze niby jestem ich autorem ? Dezintegracja i zamet ? Dobre... a illuminati i chemtrails ? Napewno chodzi o kase.... pewno Żuk pod stolem bierze od TBV a to referendum i moj wpis to dywersja zeby odwrocic uwage. A nad wszystkim czuwa rzad swiatowy co rozpyla nad lublinem chemtrails. Jak dzieci... atakujesz mnie a wyraznie powiedzialem ze jak dla mnie powinni ten teren odgrodzic odizolowac i zostawic w spokoju. I tak pewno ludzie zaglosuja w referendum. Nie chcesz chodzic z ulotkami ? Bo ? Ale pieprzyc kazdy moze ze ludzie durni nieswiadomi i wszystko spisek. Niech aktywisci ktorym zalezy dzialaja. Ludzie nie sa glupi i zabudowy nie chca. Zalosne jest wasze podejscie. Botanik ? A gdzie ja o tym napisalem kobieto ? O czym ty do mnie rozmawiasz ? Buspasy pikus a kilka drzew zbawi lublin co za ***y. Moznaby caly lublin zalesic zamiast ulic i nic to nie da dopoki nie zlikwiduja smogu z transportu i niskiej emisji ale co ja bede tlumaczyc. Kiedys bylo zielono a dzisiaj nie jest. To wszystko spisek develocfaniaczkow. Eh 
 Żalosna odpowiedz i wyjasnia to wszystko o czym pisalem. Zrownanie mojego wpisu do tej reszty innych ze niby jestem ich autorem ? Dezintegracja i zamet ? Dobre... a illuminati i chemtrails ? Napewno chodzi o kase.... pewno Żuk pod stolem bierze od TBV a to referendum i moj wpis to dywersja zeby odwrocic uwage. A nad wszystkim czuwa rzad swiatowy co rozpyla nad lublinem chemtrails. Jak dzieci... atakujesz mnie a wyraznie powiedzialem ze jak dla mnie powinni ten teren odgrodzic odizolowac i zostawic w spokoju. I tak pewno ludzi... rozwiń
Avatar
xyz / 5 dni temu o 10:21
-15
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himalaje hipokryzji! Przez ostatnie lata wił się jak piskorz, jawnie popierając interes dewelopera, aby podczas kampanii wyborczej - w obliczu perspektywy utraty dużej części głosów - wpaść nagle na pomysł w stylu Piłata: "obiecuję wam referendum"! Oj, nieładnie, panie Prezydencie Żuk, nieładnie - swego czasu obłudnie obiecywał Pan, że wdroży rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo było o potrzebie ochrony Górek Czechowskich. I co? Rekomendacje dot. Górek wrzuciłeś Pan do kosza! Tak samo zresztą jak ponad 6,5 tys. uwag do 2 wyłożenia projektu SUiKZP złożonych przez mieszkańców, ponieważ gros z nich postulowała niezabudowywanie Górek! Świadomi Lublinianie w taki sposób wypowiedzieli się wówczas - wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczyło się, tak jak 4 tys. uwag po pierwszym wyłożeniu! Uczciwie postawione pytanie w tym planowanym referendum powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić grubo ponad 400 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody i terenu napowietrzającego cały Lublin, a w zamian za to Miasto (z Twoich podatków) zagospodaruje resztki - albo i nie?"
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Hima... rozwiń
Avatar
qer / 5 dni temu o 09:31
-12
A ja od początku mam wrażenie, że za OBROŃCAMI GÓREK stoi jakiś inny deweloper który ma chrapkę na ten teren
 a ja od początku mam wrażenie że za tymi dziesiątkami minusów pod komentarzami niekorzystnymi dla dewelopera stoją wynajęte płatne trolle, które dają minusy w ilościach normalnie rzadko wsytępujących pod artykułami na dw
Zobacz wszystkie komentarze 138

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2018 r. 0 0

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy 1 0

Rodzina z Cholewianki (gmina Kazimierz Dolny), której z czwartku na piątek spłonął dom potrzebuje pomocy.

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia
14 grudnia 2018, 14:00

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia 0 0

Dzieła Bazylego Albiczuka już po konserwacji. Muzeum pokaże je na wystawie. Otwarcie w piątek.

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej 0 0

Co roku mali pacjenci z radością wracają do szpitala. Na szczęście nie na leczenie, ale na spotkanie z Mikołajem i personelem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. W piątek na dzieci czekały prezenty oraz uśmiechy lekarzy, pielęgniarek i kadry tego oddziału.

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa 4 0

Miłośnicy łyżew mogą z niego korzystać przez cały tydzień.

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego 20 28

Oświatowa „Solidarność” żąda odwołania Anny Zalewskiej ze stanowiska minister edukacji. Związkowcy tłumaczą, że trwające od dwóch lat rozmowy, to ze strony resortu „dialog pozorowany”. Nie wykluczają bardziej radykalnych form protestu, w tym strajku.

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach 7 9

Władze Puław liczą na rządowe wsparcie na rozwój tzw. elektromobilności. Chodzi o przygotowanie strategii, która ma ułatwić budowę m.in. stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czy zakup ekologicznych, niskoemisyjnych samochodów.

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie 24 9

Strażacy zostali zaalarmowani o pożarze przy ul. Czwartek w Lublinie o godz. 20.25.

Koncert Sehno w DDK Węglin
15 grudnia 2018, 19:00
film

Koncert Sehno w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Japoński duet Sehno wystąpi w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a). Koncert w ramach cyklu Peryferia odbędzie się 15 grudnia o godz. 19.

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie 37 33

Zamknięte sale rozpraw i puste biura. Tak od poniedziałku wygląda wiele sądów w naszym regionie. Walczący o podwyżki pracownicy administracyjni masowo poszli na zwolnienia lekarskie. – Zarabiamy niewiele ponad 2 tys. zł – skarżą się.

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło"
film

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło" 0 18

Kto rządzi Polską - pyta w swoim najnowszym felietonie dla Radia Maryja europoseł z Lublina prof. Mirosław Piotrowski. I dowodzi, że najważniejsze decyzje dla Polski wcale nie zapadają w kraju, tylko za granicą.

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin
14 grudnia 2018, 19:00

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Największe przeboje Oddziału Zamkniętego usłyszymy w piątek, 14 grudnia o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2).

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców]
15 grudnia 2018, 11:00

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców] 1 1

W dniach 15-16 grudnia w Warsztatach Kultury odbędą się Targi Rzeczy Wyjątkowych, podczas których będzie można znaleźć ciekawe, oryginalne prezenty na gwiazdkę. Będzie można spotkać wielu artystycznie uzdolnionych gości.

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych
film

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych 18 15

Agenci CBA z Lublina zatrzymali dziś osiem osób. Chodzi o wyłudzenie około 17 mln złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez grupę producentów rolnych z woj. lubelskiego.

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta
Magazyn

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta 0 0

"Lublin w piosence” to tytuł najnowszej płyty zespołu Lubelska Baszta. Grupę tworzą Adam Ardasiński, Andrzej Namiota, Paweł Niewiarowski i Jacek Szpunar.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.