Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2018 r.
6:40

W Lublinie będzie referendum. Jedno głosowanie, tylko jedna sprawa?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 140 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Łukasz Minkiewicz)

Planowane referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich nie zostanie rozszerzone o pytania w innych sprawach – zapowiada prezydent Lublina. Nie zgadza się na propozycję Fundacji Wolności, aby przy okazji rozstrzygnąć parę innych kwestii. – Nie można pytać o wszystko naraz – mówi prezydent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Referendum w sprawie górek czechowskich ma być przeprowadzone w przyszłym roku. Prezydent zapowiedział to pod koniec kampanii wyborczej, teraz podtrzymuje swoją deklarację, a jego podwładni zaczęli już pierwsze przygotowania.

Do samego referendum jest jeszcze daleko. Na jego przeprowadzenie musi się zgodzić Rada Miasta, a wcześniej trzeba zaproponować konkretne pytania. Ich ułożenie ma być poprzedzone dyskusją ze wszystkimi zainteresowanymi, w tym właścicielem terenu, który chce budować bloki na 30 proc. górek oraz z aktywistami, którzy twierdzą, że nie należy się zgadzać na taką budowę.

Przypomnijmy, że zgodnie z prawem referendum lokalne jest ważne tylko wtedy, gdy weźmie w nim udział przynajmniej 30 proc. uprawnionych mieszkańców, a wynik jest rozstrzygający, jeśli za jakąś opcją oddanych zostanie więcej niż 50 proc. ważnych głosów.

Tymczasem lubelska Fundacja Wolności proponuje, aby wykorzystać to referendum do zapytania mieszkańców o zdanie także w innych sprawach.

– Tematy mogą podsunąć mieszkańcy, organizacje pozarządowe, radni miejscy oraz rady dzielnic – proponuje Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji. – Skoro i tak ma być przeprowadzone głosowanie, które jest dość kosztowne i wymaga odpowiedniej frekwencji, to w interesie wszystkich jest zadać więcej pytań, bo koszt organizacji będzie taki sam, za to większa będzie szansa na osiągnięcie wymaganej frekwencji.

Prezydent nie zgadza się z tą propozycją.

– Referendum musi być konkretne, jeżeli chodzi o problem, który rozwiązuje. Nie można się wypowiadać, jak w starożytnej Grecji, o wszystkim, bo to nie są te czasy – odpowiada prezydent Krzysztof Żuk. – To referendum dotyka jednego z ważniejszych problemów, który zaistniał w przestrzeni społecznej, w związku z tym ono musi się odbyć tylko w sprawie zagospodarowania górek czechowskich. Jeśli będą inne pomysły co do referendum, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z tego narzędzia korzystać w przyszłości. Musi to być tylko zagadnienie takiej wagi, że wprost odwołujemy się do opinii społecznej, bo nie możemy znaleźć porozumienia dyskutując między różnymi środowiskami.

Ratusz nie podaje na razie żadnych, nawet przybliżonych wyliczeń kosztów planowanego referendum.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 140

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lublinianie sa madrzy / 5 grudnia 2018 r. o 07:24
+303
prosze wszystkich LUBLINIAN pomyslcie o swoich dzieciach i wnukach - jesli gorki zostana zabudowane nasila sie problemy z powietrzem . W tej chwili mamy juz zapylenie plus niska wilgotnosc. Po zabudowie Gorek cale Środmiescie i Polnocna i Wschodnia czesc Lublinia bedzie miala powazne problemy z czystym powietrzem . Nie dajcie sie oszukac trolami TBV developer zarobi ogromne pieniadze ze sprzedazy mieszkan i ZNISZCZY BEZPOWROTNIE MIASTO
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 11:17
+300
Jestem mieszkanką osiedla Botanik .JESTEM STANOWCZO NA NIE !!!Jeśli chodzi o zabudowę Górek Czechowskich. Czy tylko ja i moi bliscy dusimy się w codziennym smogu wiszącym.w powietrzu ??? Naprawdę mieszkańcy Lublina ,miasta kultury itp ..miasta ludzi wykształconych, mądrych, miasta uniwersytetów.. ..nie czują że się DUSIMY!! !! Musimy dbać o każdy cenny teren zielony!!! Górki to nasze płuca !!!! Ludzie naprawdę tak Wam wszystko "wisi" że nie potraficie sięgnąć po prawdę i zrozumieć oczywistą rzecz?? Przecież z roku na rok jest coraz gorzej.... :-( To miasto zmienia sie z zielonego ,pięknego miejsca w betonową paskudną, sypialnię .... Nie każdego stać na wyprowadzkę w zielone podmiejskie tereny ...tu nas trzyma rodzina, praca ,kredyty.... Tu jest nasze serce.. . Kochamy to miasto dlatego chcemy dla niego dobrze jak dla kogoś bliskiego, chcemy jego "zdrowia" dla NAS WSZYSTKICH.. .. Ale czy głosy rozsądku i mądrości przeważą.. .czy deweloper opłaci biednych studentów ,uczniów -sportowców, których sponsoruje i każe im znowu stać z transparentem aby popierali coś czego nawet nie rozumieją? ?? Kasa, kasa, kasa i cwaniactwo zawsze rządzą światem.... A w naszym miasteczku nigdy nic się nie zmieni dopóki u władzy będą ludzie którzy go nie kochają a jedyne czym kierują się w życiu to "zarobek".. .. Ci ludzie wkońcu odejdą a my tu zostaniemy i udusimy się na betonowych płytach "wielkiego miasta". ... Smutne i niestety bardzo prawdziwe. Zdrowia wszystkim życzę ....
Jestem mieszkanką osiedla Botanik .JESTEM STANOWCZO NA NIE !!!Jeśli chodzi o zabudowę Górek Czechowskich. Czy tylko ja i moi bliscy dusimy się w codziennym smogu wiszącym.w powietrzu ??? Naprawdę mieszkańcy Lublina ,miasta kultury itp ..miasta ludzi wykształconych, mądrych, miasta uniwersytetów.. ..nie czują że się DUSIMY!! !! Musimy dbać o każdy cenny teren zielony!!! Górki to nasze płuca !!!! Ludzie naprawdę tak Wam wszystko "wisi" że nie potraficie sięgnąć po prawdę i zrozumieć oczywistą rzecz?? Przecież z roku na rok jest co... rozwiń
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 18:52
+292
W styczniu Lublin był najbardziej zasmogowanym miastem w Europie. To jest korytarz powietrzny miasta.Niezwykle ważny przy 80% wiatrów zachodnich. Czy prezydent Żuk nie liczy się ze zdrowiem wyborców?Tam nic nie ma prawa stać. W wawie zabudowano 7 z 8 korytarzy i nic się już nie zrobi bo 8-my to Wisła. Tragedia w tym mieście
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 18:32
+292
Szanowny deweltrollu. Tak Cie nazwę, choć niegodzien. Ale to tylko do ostatnich Twoich wpisów. Jestem obrończynią która nie jest tylko na nie. Nie ukrywajmy że te chodzenie po domach z gotowcami uwag, pseudolistami poparcia "za parkiem" a nie "zabudową" czy nazwijmy to ankietami z tezą i do tego że płacą ci trollu, raczej obraża każdego średnio myślącego mieszkańca Lublina. Na milę widać, że tu chodzi tylko o pieniądze. Oczywiście próbujesz dezintegrować, siać zamęt ale w zasadzie plucie Ci zostało. Kompletny brak argumentów. Co do Botanika to ładny jest tylko z nazwy. Jeżeli podoba Ci się młode osiedle pełne urbanistycznego chaosu i ciasnoty gdzie nie ma nawet boiska to jedynie znaczy żeś prymityw, albo takiego grasz. Osobiście uważam pomysł referendum za specjalny i rozmyślny krok ku deweloperowi. Wystarczy porównać siłę społeczników do milionów . Dysproporcja potencjałów- jasna. Z reszta jak mówił klasyk - ważne jak będą postawione pytania no i kto będzie liczył głosy. Co do "wszyscy umrzemy jak zabudują gorki" . Wszyscy może nie ale trochę ludzi tak. Ostatnio było 552% normy PM2,5. Nie wspomnę już o wyspach ciepła w śródmieściu po zamknięciu klinu. Te wszystkie buspasy przy tym to pikuś. Co do kompromisu to nie bądź śmieszny. Najpierw trzeba zacząć siebie i kogoś szanować. Przestać kłamać i manipulować. No i przedstawić sensowną propozycję. Bo chyba Felin w Górkach z infrastrukturą dookoła na koszt podatnika to żart. Ilość mieszkań co do złotówki z uwzględnieniem zysku za ziemię - czyli zwiększenie mieszkaniówki z 2 do np 8-9 %. 4 wierzchowiny wolne z zachowaniem kubatur sportowych . Tak ja widziałabym kompromis. A co drzew to wystarczy zobaczyć jak wyglądał lublin ćwierć wieku temu. Był zielony. Masowo się wycina drzewa i wszyscy wiedzą że więcej niż trzeba. A to że gdzieś na Jantarowej się coś posadzi przy drodze ( bo na osiedlu nie ma gdzie) to chyba kolejny ponury żart.
Szanowny deweltrollu. Tak Cie nazwę, choć niegodzien. Ale to tylko do ostatnich Twoich wpisów. Jestem obrończynią która nie jest tylko na nie. Nie ukrywajmy że te chodzenie po domach z gotowcami uwag, pseudolistami poparcia "za parkiem" a nie "zabudową" czy nazwijmy to ankietami z tezą i do tego że płacą ci trollu, raczej obraża każdego średnio myślącego mieszkańca Lublina. Na milę widać, że tu chodzi tylko o pieniądze. Oczywiście próbujesz dezintegrować, siać zamęt ale w zasadzie plucie Ci zostało. Kompletny brak arg... rozwiń
Avatar
Mieszkanka Czechowa / 5 grudnia 2018 r. o 08:08
+291
czy prezydent bedzie w roznych formach pytal do skutku o zagospodarowanie Gorek ? do skutku, czyli az uzyska satysfakcjonujaca dla siebie i tbv odpowiedz ? ile juz jest argumentow, merytorycznych, naukowych, zdroworozsadkowych, zeby ten teren ochronic przed zabudowa, bo pelni zbyt wazna role dla miasta jako zwarty teren zielony z roslinnoscia ktora broni sie sama. Nieladnie, panie Prezydencie Żuk, nieladnie, juz obiecywal Pan, ze wdrozy rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo bylo o Gorkach i o potrzebie, rekomendacji ich ochrony. Uznal Pan, ze "nie da sie nie zabudowac", i rekomendacje dot. Gorek wrzucil do kosza, to co zmieni referendum? poza tym ze to kolejne koszty dla miasta ? a co bedzie, jak Lublinianie powiedza "nie chcemy zabudowy"? Uniewazni Pan referendum ?
czy prezydent bedzie w roznych formach pytal do skutku o zagospodarowanie Gorek ? do skutku, czyli az uzyska satysfakcjonujaca dla siebie i tbv odpowiedz ? ile juz jest argumentow, merytorycznych, naukowych, zdroworozsadkowych, zeby ten teren ochronic przed zabudowa, bo pelni zbyt wazna role dla miasta jako zwarty teren zielony z roslinnoscia ktora broni sie sama. Nieladnie, panie Prezydencie Żuk, nieladnie, juz obiecywal Pan, ze wdrozy rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo bylo o Gorkach i o potrzebie, rekomenda... rozwiń
Avatar
kto pisze pytania, nie błądzi / 5 grudnia 2018 r. o 08:15
+290
Uczciwie postawione pytanie powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić 300 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody, a "w zamian" za to Miasto (z Twoich podatków) "wybuduje" park, albo i nie?"
Avatar
Gość / 5 grudnia 2018 r. o 12:03
+289
z Górek korzystają setki ludzi, w tym ja kobieta sporo po 40, z nadwagą i problemami z sercem. są ścieżki bardziej i mniej wymagające. i za każdym razem kiedy tam jestem (jedyne co mnie powstrzymuje to błoto listopadowe albo marcowe) czyli raz, dwa razy dziennie spotykam tam wielu ludzi- nawet matki z małymi dziećmi. chaszcze, tak? ponad 80 gatunków ziół, w tym i takich pod ochroną, piękne kwitnące rośliny, np jasnota biała, krzewy głogu na wiosnę obsypane kwiatami, na jesieni- pięknymi owocami, drzewa, owady, ptaki, zwierzęta (nawet tak duże jak sarny)- to całe bogactwo chce ktoś dla zysku zabetonować i rozjechać! nie oszukujmy się- kiedy na kilka lat Górki zmienią się w plac budowy szkody i zniszczenia będą nieodwracalne! nie zastąpi nam unikalnych Górek kilka trawników i ogrodzonych placów zabaw. zresztą- obiecanki cacanki a głupiemu radość. poprzednie zmiany w planach zagospodarowania Górek zostały wprowadzone bo inwestor obiecał na własny koszt zbudować skrzyżowanie, z tej obietnicy się nie wywiązał, pieniądze wyłożyło miasto, a zmiany w planie zostały. Skrzyżowanie powstało na nasz koszt. Więc dlaczego punktem wyjścia są ustalenia z Echo. Kiedy Oni oferowali 70 baniek i całe górki bez strzelnicy a TBV 2 wysoczyzny i dolinki i 10 baniek. Gdzie tu interes ?
z Górek korzystają setki ludzi, w tym ja kobieta sporo po 40, z nadwagą i problemami z sercem. są ścieżki bardziej i mniej wymagające. i za każdym razem kiedy tam jestem (jedyne co mnie powstrzymuje to błoto listopadowe albo marcowe) czyli raz, dwa razy dziennie spotykam tam wielu ludzi- nawet matki z małymi dziećmi. chaszcze, tak? ponad 80 gatunków ziół, w tym i takich pod ochroną, piękne kwitnące rośliny, np jasnota biała, krzewy głogu na wiosnę obsypane kwiatami, na jesieni- pięknymi owocami, drzewa, owady, ptaki, zwierzęta (nawet tak duż... rozwiń
Avatar
Czechow / 5 grudnia 2018 r. o 07:49
+288
Tak samo pięknie pan prezydent obiecywał, zapowiadając panel. Jako najlepsze z możliwych narzędzie. Temat górek jest tak samo złożony. Panel nie potrzebuje 79000 osób uaktywnić, za to dużo dogłębniej traktuje temat!
Avatar
Warto poczytać / 8 grudnia 2018 r. o 13:43
+284
"Największym walorem Górek Czechowskich jest wyjątkowo cenny w skali kraju krajobraz falistej wierzchowiny lessowej, rozciętej wąwozami i suchymi dolinkami, porośniętej półnaturalnymi, ciepłolubnymi zbiorowiskami ziołoroślowymi i zaroślowymi, wśród których występuje kilkadziesiąt gatunków roślin leczniczych, wytwarzających bardzo korzystne dla zdrowia olejki eteryczne. To jest niezwykle piękny i bardzo cenny wypoczynkowo zespół krajobrazowy, wymagający w całości ochrony przed zabudową i udostępnienia nie tylko dla wszystkich mieszkańców Lublina, ale także dla odwiedzających nasze miasto turystów. Żadne inne miasto w Polsce nie ma w swoich granicach takiego obszaru. Tadeusz J. Chmielewski UMCS"op.cit.
"Największym walorem Górek Czechowskich jest wyjątkowo cenny w skali kraju krajobraz falistej wierzchowiny lessowej, rozciętej wąwozami i suchymi dolinkami, porośniętej półnaturalnymi, ciepłolubnymi zbiorowiskami ziołoroślowymi i zaroślowymi, wśród których występuje kilkadziesiąt gatunków roślin leczniczych, wytwarzających bardzo korzystne dla zdrowia olejki eteryczne. To jest niezwykle piękny i bardzo cenny wypoczynkowo zespół krajobrazowy, wymagający w całości ochrony przed zabudową i udostępnienia nie tylko dla wszystkich mieszkań... rozwiń
Avatar
Hanba 700lecia / 8 grudnia 2018 r. o 08:25
+284
hehe te wszystkie elaboraty na pół strony przeciwko zabudowie pisze jedna, max dwie osoby, kogo ty/wy próbujesz/ecie zrobić w bambuko? śmiech na sali
 Chyba śmiech przez łzy! Wysil się, przeczytaj ze zrozumieniem chociaż 1 z tych komentarzy, ma pewno dużo zrozumiesz. Merytorycznie tbv NIE MA żadnego argumentu za zabudową. Wykluczają to wszelkie opinie instytucji, ekofizjografia, inwentaryzacje przyrodnicze. Żeby ten najgłupszy pomysł 700 lecia pchać dalej prezydent wymyśla, z nikim nie konsultując niepoważne w przypadku górek referendum. Jeśli mają decydować mieszkańcy - to musi być panel albo inne, uświadamiające narzędzie. Nie referendum w którym wygra więcej billboardów. Obecne podejście pokazuje brak szacunku dla mieszkańców i samej przestrzeni miejskiej. Pokazuje tez scalony dewelo ratuszowy układ wzajemnej adoracji. Hanba
 Chyba śmiech przez łzy! Wysil się, przeczytaj ze zrozumieniem chociaż 1 z tych komentarzy, ma pewno dużo zrozumiesz. Merytorycznie tbv NIE MA żadnego argumentu za zabudową. Wykluczają to wszelkie opinie instytucji, ekofizjografia, inwentaryzacje przyrodnicze. Żeby ten najgłupszy pomysł 700 lecia pchać dalej prezydent wymyśla, z nikim nie konsultując niepoważne w przypadku górek referendum. Jeśli mają decydować mieszkańcy - to musi być panel albo inne, uświadamiające narzędzie. Nie referendum w którym wygra więcej billboardów.... rozwiń
Avatar
Krysia / 25 grudnia 2018 r. o 13:36
+7
Skandal! To, że Żuk jest w kieszeni dewelopera czuje się na odległość. Kłamczuchy i złodzieje u władzy niestety są nie od dziś. Nie dajmy się ogłupić. Miłych smogowych świąt Panie Prezydencie.
Avatar
Max / 11 grudnia 2018 r. o 16:17
+252
hehe te wszystkie elaboraty na pół strony przeciwko zabudowie pisze jedna, max dwie osoby, kogo ty/wy próbujesz/ecie zrobić w bambuko? śmiech na sali
Chyba śmiech przez łzy! Wysil się, przeczytaj ze zrozumieniem chociaż 1 z tych komentarzy, ma pewno dużo zrozumiesz. Merytorycznie tbv NIE MA żadnego argumentu za zabudową. Wykluczają to wszelkie opinie instytucji, ekofizjografia, inwentaryzacje przyrodnicze. Żeby ten najgłupszy pomysł 700 lecia pchać dalej prezydent wymyśla, z nikim nie konsultując niepoważne w przypadku górek referendum. Jeśli mają decydować mieszkańcy - to musi być panel albo inne, uświadamiające narzędzie. Nie referendum w którym wygra więcej billboardów. Obecne podejście pokazuje brak szacunku dla mieszkańców i samej przestrzeni miejskiej. Pokazuje tez scalony dewelo ratuszowy układ wzajemnej adoracji. Hanba
 Super. W samo sedno! 
 Super. W samo sedno!  rozwiń
Avatar
Warto poczytać / 8 grudnia 2018 r. o 13:43
+284
"Największym walorem Górek Czechowskich jest wyjątkowo cenny w skali kraju krajobraz falistej wierzchowiny lessowej, rozciętej wąwozami i suchymi dolinkami, porośniętej półnaturalnymi, ciepłolubnymi zbiorowiskami ziołoroślowymi i zaroślowymi, wśród których występuje kilkadziesiąt gatunków roślin leczniczych, wytwarzających bardzo korzystne dla zdrowia olejki eteryczne. To jest niezwykle piękny i bardzo cenny wypoczynkowo zespół krajobrazowy, wymagający w całości ochrony przed zabudową i udostępnienia nie tylko dla wszystkich mieszkańców Lublina, ale także dla odwiedzających nasze miasto turystów. Żadne inne miasto w Polsce nie ma w swoich granicach takiego obszaru. Tadeusz J. Chmielewski UMCS"op.cit.
"Największym walorem Górek Czechowskich jest wyjątkowo cenny w skali kraju krajobraz falistej wierzchowiny lessowej, rozciętej wąwozami i suchymi dolinkami, porośniętej półnaturalnymi, ciepłolubnymi zbiorowiskami ziołoroślowymi i zaroślowymi, wśród których występuje kilkadziesiąt gatunków roślin leczniczych, wytwarzających bardzo korzystne dla zdrowia olejki eteryczne. To jest niezwykle piękny i bardzo cenny wypoczynkowo zespół krajobrazowy, wymagający w całości ochrony przed zabudową i udostępnienia nie tylko dla wszystkich mieszkań... rozwiń
Avatar
Hanba 700lecia / 8 grudnia 2018 r. o 08:25
+284
hehe te wszystkie elaboraty na pół strony przeciwko zabudowie pisze jedna, max dwie osoby, kogo ty/wy próbujesz/ecie zrobić w bambuko? śmiech na sali
 Chyba śmiech przez łzy! Wysil się, przeczytaj ze zrozumieniem chociaż 1 z tych komentarzy, ma pewno dużo zrozumiesz. Merytorycznie tbv NIE MA żadnego argumentu za zabudową. Wykluczają to wszelkie opinie instytucji, ekofizjografia, inwentaryzacje przyrodnicze. Żeby ten najgłupszy pomysł 700 lecia pchać dalej prezydent wymyśla, z nikim nie konsultując niepoważne w przypadku górek referendum. Jeśli mają decydować mieszkańcy - to musi być panel albo inne, uświadamiające narzędzie. Nie referendum w którym wygra więcej billboardów. Obecne podejście pokazuje brak szacunku dla mieszkańców i samej przestrzeni miejskiej. Pokazuje tez scalony dewelo ratuszowy układ wzajemnej adoracji. Hanba
 Chyba śmiech przez łzy! Wysil się, przeczytaj ze zrozumieniem chociaż 1 z tych komentarzy, ma pewno dużo zrozumiesz. Merytorycznie tbv NIE MA żadnego argumentu za zabudową. Wykluczają to wszelkie opinie instytucji, ekofizjografia, inwentaryzacje przyrodnicze. Żeby ten najgłupszy pomysł 700 lecia pchać dalej prezydent wymyśla, z nikim nie konsultując niepoważne w przypadku górek referendum. Jeśli mają decydować mieszkańcy - to musi być panel albo inne, uświadamiające narzędzie. Nie referendum w którym wygra więcej billboardów.... rozwiń
Avatar
chomik / 8 grudnia 2018 r. o 08:17
+243
Rozmawiałem z sąsiadem, który pracuje na UMCS. I on mi powiedział, że chomiki na górkach są dlatego, że kilka late temu były tam podobno nielegalne uprawy zbóż i stąd chomiki miały ziarenka. Teraz tego pola już nie ma i pewnie chomiki i tak za rok - dwa bez jedzenia po prostu naturalnie wymrą. Tak samo, jak ich nie ma w parku ludowym czy saskim bo tam nie ma zboża. Paradoksalnie zostawienie ich samym sobie to ich pewna śmierć i powiedział, że żeby je ocalić to trzeba by tam wysypywać zboże cały czas. No albo dogadać sie z deweloperem, żeby tam sam z siebie zasadził pszenicę.
 Znajomy jest woźnym? Dzikim zwierzętom pokarmu się nie wysypuje. Zdobywają go same. Lubią ziarno, ale jedzą tez masę innych rzeczy. Zioła, rośliny, korzonki, jeżyny i.. dużo mięczaków. Te na górkach zboża nie miały od 20 lat a populacja największa w Lublinie. Na tym małym poletku rolnik kilka lat temu uprawiał rzepak i lucerne. Tak dla informacji twojego znajomego i ciebie tebeukwiałku samego!
 Znajomy jest woźnym? Dzikim zwierzętom pokarmu się nie wysypuje. Zdobywają go same. Lubią ziarno, ale jedzą tez masę innych rzeczy. Zioła, rośliny, korzonki, jeżyny i.. dużo mięczaków. Te na górkach zboża nie miały od 20 lat a populacja największa w Lublinie. Na tym małym poletku rolnik kilka lat temu uprawiał rzepak i lucerne. Tak dla informacji twojego znajomego i ciebie tebeukwiałku samego! rozwiń
Avatar
Jan D. / 8 grudnia 2018 r. o 08:16
+237
Ok. A kiedy przedstawienie wszystkich uwag do 2 wyłożenia Studium? Ponoć 6500 druków złożono do Um, jak podawała prasa, każdy druk kilka- kilkanaście uwag. Znakomita większość dotyczy niezabudowywania górek. Świadomi mieszkańcy się w taki sposób wypowiedzieli przecież, wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczy się tak jak 4000 po pierwszym wyłożeniu? Znowu wyszedł wynik sprzeczny z oczekiwanym? Do kogo się odwoływać? Lublin- miasto antypartycypacji i kolesiostwa!!
Avatar
Kto pisze pytania, nie błądzi / 8 grudnia 2018 r. o 08:13
+271
Uczciwie postawione pytanie powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić 300 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody, a "w zamian" za to Miasto (z Twoich podatków) "wybuduje" park, albo i nie?"
Avatar
Mieszkanka Czechowa / 8 grudnia 2018 r. o 08:11
+275
czy prezydent bedzie w roznych formach pytal do skutku o zagospodarowanie Gorek ? do skutku, czyli az uzyska satysfakcjonujaca dla siebie i tbv odpowiedz ? ile juz jest argumentow, merytorycznych, naukowych, zdroworozsadkowych, zeby ten teren ochronic przed zabudowa, bo pelni zbyt wazna role dla miasta jako zwarty teren zielony z roslinnoscia ktora broni sie sama. Nieladnie, panie Prezydencie Żuk, nieladnie, juz obiecywal Pan, ze wdrozy rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo bylo o Gorkach i o potrzebie, rekomendacji ich ochrony. Uznal Pan, ze "nie da sie nie zabudowac", i rekomendacje dot. Gorek wrzucil do kosza, to co zmieni referendum? poza tym ze to kolejne koszty dla miasta ? a co bedzie, jak Lublinianie powiedza "nie chcemy zabudowy"? Uniewazni Pan referendum ?
czy prezydent bedzie w roznych formach pytal do skutku o zagospodarowanie Gorek ? do skutku, czyli az uzyska satysfakcjonujaca dla siebie i tbv odpowiedz ? ile juz jest argumentow, merytorycznych, naukowych, zdroworozsadkowych, zeby ten teren ochronic przed zabudowa, bo pelni zbyt wazna role dla miasta jako zwarty teren zielony z roslinnoscia ktora broni sie sama. Nieladnie, panie Prezydencie Żuk, nieladnie, juz obiecywal Pan, ze wdrozy rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo bylo o Gorkach i o potrzebie, rekome... rozwiń
Avatar
Lublinianie są mądrzy / 8 grudnia 2018 r. o 08:09
+242
prosze wszystkich LUBLINIAN pomyslcie o swoich dzieciach i wnukach - jesli gorki zostana zabudowane nasila sie problemy z powietrzem . W tej chwili mamy juz zapylenie plus niska wilgotnosc. Po zabudowie Gorek cale Środmiescie i Polnocna i Wschodnia czesc Lublinia bedzie miala powazne problemy z czystym powietrzem . Nie dajcie sie oszukac trolami TBV developer zarobi ogromne pieniadze ze sprzedazy mieszkan i ZNISZCZY BEZPOWROTNIE MIASTO
Avatar
Sim / 6 grudnia 2018 r. o 22:53
-15
Szanowny deweltrollu. Tak Cie nazwę, choć niegodzien. Ale to tylko do ostatnich Twoich wpisów.  Jestem obrończynią która nie jest tylko na nie. Nie ukrywajmy że te chodzenie po domach z gotowcami uwag, pseudolistami poparcia "za parkiem" a nie "zabudową" czy nazwijmy to ankietami z tezą i do tego że płacą ci trollu, raczej  obraża każdego średnio myślącego mieszkańca Lublina. Na milę widać, że tu chodzi  tylko o pieniądze. Oczywiście próbujesz dezintegrować, siać zamęt  ale w zasadzie plucie Ci zostało. Kompletny brak argumentów. Co do Botanika to ładny jest tylko z nazwy. Jeżeli podoba Ci się młode osiedle pełne urbanistycznego chaosu i ciasnoty gdzie nie ma nawet boiska to jedynie znaczy żeś prymityw,  albo takiego grasz. Osobiście uważam pomysł referendum za specjalny i rozmyślny krok ku deweloperowi. Wystarczy porównać siłę społeczników do milionów . Dysproporcja potencjałów- jasna. Z reszta jak mówił klasyk - ważne jak będą postawione pytania no i kto będzie liczył głosy. Co do "wszyscy umrzemy jak zabudują gorki" . Wszyscy może nie ale trochę ludzi tak. Ostatnio było 552% normy PM2,5.  Nie wspomnę już o wyspach ciepła w śródmieściu po zamknięciu klinu. Te wszystkie buspasy przy tym to pikuś. Co do kompromisu to nie bądź śmieszny. Najpierw trzeba zacząć siebie i kogoś szanować. Przestać kłamać i manipulować. No i przedstawić sensowną propozycję. Bo chyba Felin w Górkach z infrastrukturą dookoła na koszt podatnika to żart.  Ilość mieszkań co do złotówki z uwzględnieniem zysku za ziemię  - czyli zwiększenie mieszkaniówki z 2 do np 8-9 %. 4 wierzchowiny wolne z zachowaniem kubatur sportowych . Tak ja widziałabym kompromis. A co drzew to wystarczy zobaczyć jak wyglądał lublin ćwierć wieku temu. Był zielony. Masowo się wycina drzewa i wszyscy wiedzą że więcej niż trzeba. A to że gdzieś na Jantarowej się coś posadzi przy drodze ( bo na osiedlu nie ma gdzie) to chyba kolejny ponury żart.
 Żalosna odpowiedz i wyjasnia to wszystko o czym pisalem. Zrownanie mojego wpisu do tej reszty innych ze niby jestem ich autorem ? Dezintegracja i zamet ? Dobre... a illuminati i chemtrails ? Napewno chodzi o kase.... pewno Żuk pod stolem bierze od TBV a to referendum i moj wpis to dywersja zeby odwrocic uwage. A nad wszystkim czuwa rzad swiatowy co rozpyla nad lublinem chemtrails. Jak dzieci... atakujesz mnie a wyraznie powiedzialem ze jak dla mnie powinni ten teren odgrodzic odizolowac i zostawic w spokoju. I tak pewno ludzie zaglosuja w referendum. Nie chcesz chodzic z ulotkami ? Bo ? Ale pieprzyc kazdy moze ze ludzie durni nieswiadomi i wszystko spisek. Niech aktywisci ktorym zalezy dzialaja. Ludzie nie sa glupi i zabudowy nie chca. Zalosne jest wasze podejscie. Botanik ? A gdzie ja o tym napisalem kobieto ? O czym ty do mnie rozmawiasz ? Buspasy pikus a kilka drzew zbawi lublin co za ***y. Moznaby caly lublin zalesic zamiast ulic i nic to nie da dopoki nie zlikwiduja smogu z transportu i niskiej emisji ale co ja bede tlumaczyc. Kiedys bylo zielono a dzisiaj nie jest. To wszystko spisek develocfaniaczkow. Eh 
 Żalosna odpowiedz i wyjasnia to wszystko o czym pisalem. Zrownanie mojego wpisu do tej reszty innych ze niby jestem ich autorem ? Dezintegracja i zamet ? Dobre... a illuminati i chemtrails ? Napewno chodzi o kase.... pewno Żuk pod stolem bierze od TBV a to referendum i moj wpis to dywersja zeby odwrocic uwage. A nad wszystkim czuwa rzad swiatowy co rozpyla nad lublinem chemtrails. Jak dzieci... atakujesz mnie a wyraznie powiedzialem ze jak dla mnie powinni ten teren odgrodzic odizolowac i zostawic w spokoju. I tak pewno ludzi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 140

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Darmowe obiady dla seniorów w Kraśniku. Urząd Miasta organizuje pomoc

Darmowe obiady dla seniorów w Kraśniku. Urząd Miasta organizuje pomoc

Samotnym, schorowanym i w podeszłym wieku – w związku z sytuacją epidemiczną Urząd Miasta w Kraśniku chce pomagać mieszkańcom w trudnej sytuacji. Podobnie działania były prowadzone już wiosną, po wybuchu epidemii koronawirusa.

Chełm: Nieszczęśliwy wypadek na terenie jednostki wojskowej. Nie żyje 27-latek

Chełm: Nieszczęśliwy wypadek na terenie jednostki wojskowej. Nie żyje 27-latek

Mężczyzna zginął na miejscu po tym, jak wpadł pod koła pojazdu. Choć był pracownikiem firmy cywilnej, to z racji tego, że prace odbywały się na terenie wojskowym, postępowanie wyjaśniające prowadzone będzie przez żandarmerię i Prokuraturę Wojskową z Lublinie.

Łęczna zaprasza dziś na spacer kobiet, a Lubartów odwołuje blokowanie ronda

Łęczna zaprasza dziś na spacer kobiet, a Lubartów odwołuje blokowanie ronda

Dziś o godz. 17 zacznie się protest w Łęcznej w ramach Strajku Kobiet. Z kolei w poniedziałek nie dojdzie do skutku zaplanowana manifestacja w Lubartowie.

Hetman chce podtrzymać dobrą passę w derbowym meczu z Chełmianką

Hetman chce podtrzymać dobrą passę w derbowym meczu z Chełmianką

Z niespotykanym od dawna w Zamościu optymizmem na mecz z Chełmianką czekają piłkarze Hetmana. W końcu drużyna Jarosława Czarnieckiego nie przegrała od trzech spotkań. Sobotnie derby rozpoczną się o godz. 11.

Lubelskie: Trzy nowe aktywne ogniska epidemiczne COVID-19 w regionie

Lubelskie: Trzy nowe aktywne ogniska epidemiczne COVID-19 w regionie

Liczba aktywnych ognisk COVID-19 w woj. lubelskim to obecnie 124. Najnowsze trzy są w: Janowie Lubelskim, Trawnikach oraz w Krasnymstawie.

Wystawa "Puławy - moje miejsce, moje inspiracje"
6 listopada 2020, 0:00

Wystawa "Puławy - moje miejsce, moje inspiracje"

Puławski Ośrodek Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) zaprasza na Biennale Fotografii Puławskiej "Puławy - moje miejsce, moje inspiracje". Otwarcie ekspozycji nastąpi 6 listopada.

Zamieszki na ulicach Paryża. Protesty przeciwko ogólnokrajowemu lockdownowi
film

Zamieszki na ulicach Paryża. Protesty przeciwko ogólnokrajowemu lockdownowi

Paryż, Francja. Francuska policja użyła gazu łzawiącego przeciw tłumowi demonstrującemu w Paryżu niezadowolenie z zamknięcia gospodarki i wprowadzenia godziny policyjnej. Marsz a racami przeszedł ulicami miasta obok restauracji wydających ostatnie posiłki przed lockdownem. Demonstranci przewracali kubły na śmieci i zdemolowali jedną kawiarnię.

Demonstracja w Opolu Lubelskim w obronie praw kobiet [zdjęcia]
galeria

Demonstracja w Opolu Lubelskim w obronie praw kobiet [zdjęcia]

W Opolu Lubelskim w czwartek kobiety zaprotestowały przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. W wieczornym marszu mieszkańcy Opola oraz gminy wyrazili swój sprzeciw w sprawie zmian w dotychczasowych regulacjach przerywania ciąży.

Dziki znowu się panoszą w Lublinie. Radny: Czy musi dojść do wypadku lub ktoś musi stracić zdrowie

Dziki znowu się panoszą w Lublinie. Radny: Czy musi dojść do wypadku lub ktoś musi stracić zdrowie

O „stadach dzików podchodzących pod domy” pomiędzy zalewem a Starym Gajem alarmuje jeden z miejskich radnych, który prosi prezydenta o rozwiązanie tego problemu. Twierdzi, że ludzie muszą wręcz uciekać przed zwierzętami buszującymi po ulicach.

Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta odwołuje kwestę. Puszki będą w sieci

Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta odwołuje kwestę. Puszki będą w sieci

W związku z niecodzienną sytuacją, organizatorzy odwołują coroczne kwesty na nekropoliach. O decyzji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina już pisaliśmy. Teraz zbiórkę odwołuje Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Policyjny pościg za kierowcą w Kraśniku. Jego samochód nie miał ważnych badań

Policyjny pościg za kierowcą w Kraśniku. Jego samochód nie miał ważnych badań

Do 5 lat więzienia grozi 40-latkowi, który w Kraśniku uciekał przed policją. Mężczyzna złamał przepisy ruchu drogowego, a potem zaczął uciekać. Jego auto nie miało także ważnych badań technicznych.

E-sprawozdanie - co trzeba o nim wiedzieć?

E-sprawozdanie - co trzeba o nim wiedzieć?

Prowadzenie działalności wiąże się, niestety, w naszym kraju z nadal ogromną biurokracją. Na szczęście część formalności można uprościć. Okresowe sprawozdanie finansowe, które każdy przedsiębiorca składa, przybiera w związku z tym wygodniejszą, nowoczesną formę elektroniczną. To oczywiście e-sprawozdanie, którego wprowadzenie w życie ma z zasady ułatwić życie i uprościć zgłoszenie zysku lub straty. Co warto o nim wiedzieć i w jaki sposób je złożyć, aby było najwygodniej?