Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 stycznia 2019 r.
10:09

Krzysztof Żuk o śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Lublina również otrzymał "polityczny akt zgonu"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 70 A A
21 października 2015: podpisanie Deklaracji Współpracy w ramach programu Koalicja Miast. Na zdjęciu Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi; Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
21 października 2015: podpisanie Deklaracji Współpracy w ramach programu Koalicja Miast. Na zdjęciu Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi; Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Krzysztof Żuk, prezydent Lublina (fot. Marcin Oliva Soto/Koalicja Miast)

Paweł był moim przyjacielem, wybitnym samorządowcem, całym sercem oddanym swojemu miastu i mieszkańcom – napisał po śmierci zamordowanego prezydenta Gdańska prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W tym samym czasie pojawiały się w internecie nienawistne komentarze szkalujące zmarłego. – To jest głęboko niemoralne – mówi Żuk, który obawia się, że nożownik z Gdańska może znaleźć naśladowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dobrze pan znał prezydenta Adamowicza?

– Znałem Pawła Adamowicza od kilkunastu lat, a właściwie jeszcze z lat 90., kiedy współpracowałem z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową. Jego śmierć to dramatyczna sytuacja także dla samorządu, także dla przestrzeni publicznej, ponieważ – co tu dużo mówić – ta fala nienawiści, która się przelewa przez scenę publiczną, spowodowała takie, a nie inne działania. Czy to osoby niezrównoważonej psychicznie, czy też osoby świadomej tego, co robiła, ale ta fala doprowadziła do morderstwa. Dzisiaj, jeśli nie chcemy, żeby ta niepotrzebna śmierć poszła na marne, to trzeba o tym rozmawiać. Przypadku tutaj nie ma.

• Dla niektórych osób, szalonych albo „po prostu” złych, ta zbrodnia może być – wręcz przeciwnie – impulsem do podobnych działań.

– Zawsze tak jest, że za jednym takim przypadkiem mogą pójść następne. To może dotyczyć zarówno tych osób, które mają różne stany chorobowe, jak i zupełnie innych. Mamy świadomość tego, że szefowie samorządów nie korzystają z ochrony i ja jestem przeciwny regulacjom prawnym, które zapewniłyby nam ochronę, bo jesteśmy przedstawicielami mieszkańców i powinniśmy się z nimi kontaktować. Tak jak prezydent Adamowicz to robił, chodząc po ulicach i spotykając się z mieszkańcami, robię również i ja.

• I to się nie zmieni?

– Nie zmieni się.

• Nie boi się pan, że na jakimś spotkaniu podejdzie ktoś o złych zamiarach? Ktoś, kto będzie widział w panu prezydenta chcącego – jak sugerowały wymierzone w pana billboardy na finiszu kampanii wyborczej – sprowadzać do Lublina imigrantów? Imigrantów, którzy – jak wprost głosiły te billboardy – „mordują i gwałcą”?

– Dlatego doniosłem do prokuratury na tych, którzy taką kampanię przeciwko mnie prowadzili. Zakładam, że w sprawie tych billboardów i tych haseł prokuratura podejmie konkretne działania. Ale przypomnę, że tak jak Paweł Adamowicz otrzymał „akt zgonu” podpisany przez Młodzież Wszechpolską – o ile oczywiście jest to główne źródło tej oczerniającej kampanii – takie „akty zgonu” otrzymałem również ja i kilku innych prezydentów miast. Tu prokuratura, z niewiadomych powodów, umorzyła postępowanie, nawet nie sprawdzając dokładnie, kto to zrobił i jakie może mieć to konsekwencje. W takiej rzeczywistości żyjemy. Jeśli chcemy mieć możliwość uprawiania polityki w oparciu o programy, w oparciu o debaty merytoryczne i szacunek do siebie, bo możemy mieć różne poglądy, ale szacunek do siebie powinniśmy mieć, to musimy tę straszną śmierć Pawła Adamowicza wziąć pod uwagę i po prostu zmienić działania w przestrzeni publicznej.

• Naprawdę wierzy pan, że polska debata publiczna będzie w stanie zejść na niższy poziom zacietrzewienia?

– Niestety: nie mam w sobie zbyt dużych pokładów optymizmu patrząc na to, że w dniu śmierci Pawła Adamowicza i tuż po jego śmierci w internecie można było odnaleźć ten hejt, który po prostu nie powinien mieć miejsca. W polskiej kulturze było tak, że przy śmierci zachowuje się powagę. Jeśli w dniu śmierci Pawła Adamowicza w internecie pokazują się takie wpisy, to przepraszam, ale zadam pytanie: czy to są jeszcze ludzie, którzy stoją za tymi wpisami, czy już stracili to człowieczeństwo, które w sobie powinniśmy mieć? To wszystko jest głęboko niemoralne i warto, żeby o tym głośno mówić.

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
AB / 18 stycznia 2019 o 10:41
+131
PiS zdobył władzę tylko dzięki temu że udało mu się podzielić i skłócić Polaków i tylko taki stan pozwala utrzymać mu władzę. Dlatego musi cały czas epatować pogardą i cały czas szukać swoim wyznawcom wrogów.
Avatar
brawo brawo brawo / 18 stycznia 2019 o 10:52
+129
Wystarczyły 3 lata, żeby skłócić ze sobą wszystkich. Brawo PIS!
Avatar
propaganda się leje / 18 stycznia 2019 o 10:44
+128
Po aktywności pisich trolli i po tych żałosnych gotowcach przygotowanych przez Nowogrodzką o Palikocie które są namiętnie wrzucane do internetu przez wiernych żołnierzy dobrej zmiany, wnioskuję, że PiS zaczął tracić w sondażach.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 10:58
+126
Gdyby nie skłócanie ze sobą ludzi, pis szybko straciłoby władzę - jątrzenie i skłócanie ze sobą ludzi stało się ich sposobem na wygrywanie wyborów i trwanie przy władzy
Avatar
gazownik / 18 stycznia 2019 o 10:33
+123
Ludzie! Obrzucacie się g&*&(em z jednej partii politycznej do drugiej. To wy eskalujecie tą agresję, nienawiść i faszyzm z własnej głupoty wpisami. Tutaj nie ma żadnych podziałów politycznych, po prostu zginął człowiek, przestańmy więc o polityce. Większości o to chodziło aby wychować pokolenie nie myślące dające się sterować z ambon, telewizji no i teraz z kolejnego środka masowego przekazu - internetu - tu każdy może wpisać różne głupoty, tylko problemem jest to, że właśnie to pokolenie idiotów czyta i bierze sobie to za bardzo do serca. Tak jak wziął sobie to jeden z nich 13.01 na scenie w Gdańsku. Myślcie ludzie, myślcie samodzielnie.
Ludzie! Obrzucacie się g&*&(em z jednej partii politycznej do drugiej. To wy eskalujecie tą agresję, nienawiść i faszyzm z własnej głupoty wpisami. Tutaj nie ma żadnych podziałów politycznych, po prostu zginął człowiek, przestańmy więc o polityce. Większości o to chodziło aby wychować pokolenie nie myślące dające się sterować z ambon, telewizji no i teraz z kolejnego środka masowego przekazu - internetu - tu każdy może wpisać różne głupoty, tylko problemem jest to, że właśnie to pokolenie idiotów czyta i bierze sobie to za bardzo do ... rozwiń
Avatar
bez / 18 stycznia 2019 o 11:03
+117
Niestety, fora internetowe są zalewane falą hejtu, kłamstw, oszczerstw i chamskiego prymitywnego języka. Prym wiodą w tym trolle z Nowogrodzkiej, których jest mnóstwo. Nawet tu, na DW.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 11:06
+111
PiS-owskie trolle za ten hejt i plucie jadem na wszystkich nie posiadających legitymacji partyjnej PiS, mają płacone grube pieniądze
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 11:05
+110
wojna polsko-polska rozpętana przez PiS trwa w najlepsze
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 11:27
+108
HEJT STOP
Avatar
gość / 18 stycznia 2019 o 10:33
+105
I już kwiczą Pisowskie trole. Ledow co artykuł wyszedł i już minuta po mniucie komentarze z jednego IP. Nie zdziwcie się jak ktoś was niedługo sprawdzi i wymieni z imienia i nazwiska. Wspomnicie moje słowa:)
Avatar
Re / 19 stycznia 2019 o 23:17
+1
To PO podsca nienawiść, skarży do Brukseli postkomuniści
Avatar
lucjan / 19 stycznia 2019 o 09:27
0
Gdzie jest moderator?Czy powyzsze komentarze nie sa mowa nienawisci? Czy moderator to osoba slepa i glucha?Taki wpisy j/w nie powinny sie wogole pojawic na forach internet.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 00:40
+1
Na załączonej powyżej foto widać jak "rękę myje a **** *****je .......... To co Pan Panie Żuk nazywa mową nienawiści ja bym nazwał mową protestu społecznemu przeciwko bezprawiu jakie stało się normą wśród licznych, nadzwyczajnych kast. Sędziowie bezkarnie kradną, samorządowcy kręcą lody napychając sobie do granic nieprzyzwoitości kieszenie. W jaki sposób człowiek uczciwy , człowiek prawy ma przeciwko temu zadziałać - pytam ? Do kogo ma zaprotestować przeciwko łamaniu prawa ? A no chociaż zaprotestuje pisząc w mediach - czego też mu chcecie zakazać . Tak tak panowie , przeanalizujcie dlaczego zaistnieli : Jakub Szela , oprawcy rodziny Romanowów i inicjatorzy Rewolucji Francuskiej , tam książęta też mieli w ***** co ludek mówił , krzyczał ?
Na załączonej powyżej foto widać jak "rękę myje a **** *****je .......... To co Pan Panie Żuk nazywa mową nienawiści ja bym nazwał mową protestu społecznemu przeciwko bezprawiu jakie stało się normą wśród licznych, nadzwyczajnych kast. Sędziowie bezkarnie kradną, samorządowcy kręcą lody napychając sobie do granic nieprzyzwoitości kieszenie. W jaki sposób człowiek uczciwy , człowiek prawy ma przeciwko temu zadziałać - pytam ? Do kogo ma zaprotestować przeciwko łamaniu prawa ? A no chociaż zaprotestuje pisząc w mediach - czego też mu ch... rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 21:39
+2
Jak tam żukowe trolle minął dzień? Ciężko chyba dzisiaj było. Dużo pisania bzdur i jeszcze więcej klikania. W weekend też pracujecie? Jeżeli tak to szczerze współczuję. Do zobaczenia w poniedziałek.
Avatar
pani od chemii... / 18 stycznia 2019 o 21:32
+2
Polska zawęziła się tak bardzo, że nauczeni kreatywności, zapobiegliwi, wykształceni i ambitni młodzi ludzie muszą opuścić ten kraj. W innym wypadku staną się maszynką do napełniania skarbonki, której zawartość będzie kanalizowana na zaspokojenie oczekiwań rożnego autoramentu nierobów czujących wstręt do pracy i tych w zarządach spółek państwowych! Nienawiść do zaspokajania głodu wiedzy uczyniła naród niezdolnym do zerwania z mentalnością azjatyckiego koczownika! Namawiałam, namawiam i nie poprzestanę namawiać moich uczniów do wyjazdów natychmiast po studiach!!!
Polska zawęziła się tak bardzo, że nauczeni kreatywności, zapobiegliwi, wykształceni i ambitni młodzi ludzie muszą opuścić ten kraj. W innym wypadku staną się maszynką do napełniania skarbonki, której zawartość będzie kanalizowana na zaspokojenie oczekiwań rożnego autoramentu nierobów czujących wstręt do pracy i tych w zarządach spółek państwowych! Nienawiść do zaspokajania głodu wiedzy uczyniła naród niezdolnym do zerwania z mentalnością azjatyckiego koczownika! Namawiałam, namawiam i nie poprzestanę namawiać moich uczniów do wyjazdów natyc... rozwiń
Avatar
Romek / 18 stycznia 2019 o 21:26
+2
Panie Żuk , kto sieje nienawiść to 80 procent Polaków widzi i słyszy. Chacie znowu do koryta ta tzw. opozycja chwyta się wszystkiego
Avatar
Adrian / 18 stycznia 2019 o 19:53
+2
Taki przyjaciel a żałoby narodowej nie rozszerzył na trzy dni jak prezydenci Wrocławia i Poznania. Wstyd no ale jaka przyjaźń taka żałoba
Avatar
Marek / 18 stycznia 2019 o 19:41
+1
wstyd mi za pana panie Żuk, że wykorzystuje pan taką chwilę do przeprowadzenia jeszcze jednej politycznej szopy - z pogrzebu zrobicie polityczny cyrk
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 17:37
+1
To politycy politykom zgotowali ten los. Sami czy z lewej czy z prawej strony eskalują przemoc i obrzucają się na wzajem. To właśnie mogło doprowadzić do tych wydarzeń.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2019 o 17:30
-2
Łysy przy okazji tragedii rodzinnej chce zbic kapitał polityczny.Nie dajmy się wkręcać w układy polityczne ,bo im chodzi tylko o słupki poparcia i sute koryta! Jeżeli ktos dostał akt zgonu ,to chyba sobie na to zasłużył.Adamowicz z Lublinem nie miał nic wspólnego stąd nie ma potrzeby nakręcać ludzkich emocji,bo to może być wykorzystane w nie zaplanowaną stronę.Dziwie się abpe ,że nakręca ludzkie uczucia,bo najszybciej może wejść za skórę hierarchom własnie platforma zwana obywatelską.
 Tobą też powinna zająć się policja. Może jednak kiedyś dopadnie cię sprawiedliwość, opadną łuski z twoich oczu i zrozumiesz, jaki jesteś naprawdę. 
 Tobą też powinna zająć się policja. Może jednak kiedyś dopadnie cię sprawiedliwość, opadną łuski z twoich oczu i zrozumiesz, jaki jesteś naprawdę.  rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złe wiadomości dla lotniska Lublin. Przewoźnik kończy działalność i likwiduje loty

Złe wiadomości dla lotniska Lublin. Przewoźnik kończy działalność i likwiduje loty 0 1

Brytyjskie linie lotnicze BMI Regional kończą działalność i od soboty nie obsługują wszystkich połączeń. Oznacza to koniec codziennych lotów na trasie Lublin-Monachium.

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy 0 1

Jeszcze przed przerwą w rozgrywkach trenerem zespołu został Franciszek Smuda, który prowadził już kiedyś zespół z Łęcznej, gdy ten występował na najwyższym szczeblu. W tym sezonie ma za zadanie wywalczyć awans do Fortuna I Ligi

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku
ALARM24

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku 4 0

Szpitalem w Rykach zarządza nowa spółka powołana przez starostwo. Nie wiadomo jednak, kiedy lecznica zacznie przyjmować pacjentów

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska 4 1

W parku radziwiłłowskim rusza kolejny etap prac. Tym razem odtworzona będzie m.in. brama koszarska.

Puławski półmaraton w koronie

Puławski półmaraton w koronie 11 1

Od nowego sezonu puławski Bieg Zielonych Sznurowadeł, będzie otwierał Koronę Półmaratonów Lubelszczyzny. W tym roku nadwiślańska impreza będzie obchodziła również swoje pięciolecie. Jej organizatorzy przewidują w związku z tym więcej nagród i dyplomów.

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer 2 0

Piłkarze Jarosława Pacholarza przegrali w sobotę mecz kontrolny z Czarnymi Połaniec 0:3. Kraśniczanie ogłosili też sporo transferów. Najciekawszym ruchem wydaje się pozyskanie napastnika – Kamila Króla, byłego gracza: Górnika Zabrze, Motoru Lublin, który ostatnie lata spędził w Grecji

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców 11 2

Myślicie o pracy za granicą? Wybraliśmy dla was najlepsze oferty pracy w Niemczech, Francji i Belgii.

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje 2 2

W środę lider tabeli IV ligi zdobył sześć goli w sparingu z Kryształem Werbkowice. Problem w tym, że podopieczni Jacka Ziarkowskiego dali sobie też strzelić trzy gole. W sobotę cztery bramki w Zamościu zdobył za to Sokół Sieniawa. I tym razem Hetman musiał się pogodzić z porażką 2:4.

Azoty Puławy lepsze od Wybrzeża dopiero po konkursie karnych

Azoty Puławy lepsze od Wybrzeża dopiero po konkursie karnych 0 3

Zespół z Puław nie ma ostatnio wiele czasu na odpoczynek. Po dwóch meczach fazy grupowej Pucharu EHF zespół trenera Bartosz Jureckiego wrócił na ligowe parkiety. W rywalizacji z Wybrzeżem Gdańsk emocji nie brakowało, a puławianie zwyciężyli w niej dopiero po rzutach karnych

Niespodzianka w Bydgoszczy. Pszczółka lepsza od Artego

Niespodzianka w Bydgoszczy. Pszczółka lepsza od Artego 11 10

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiły sensację w Bydgoszczy. Wygrały z tamtejszym Artego 76:72. Zła wiadomość jest natomiast taka, że w końcówce meczu Brianna Kiesel nabawiła się, prawdopodobnie, urazu lewej nogi

Podlasie – Lublinianka 5:0. Całkowita dominacja

Podlasie – Lublinianka 5:0. Całkowita dominacja 4 1

Piłkarze Przemysława Sałańskiego nie mieli się do tej pory, czym chwalić, jeżeli chodzi o wyniki meczów sparingowych. W sobotę zagrali jednak bardzo dobre zawody i rozbili Lubliniankę aż 5:0.

Na Lubelszczyźnie kręcą bat  na dłużników

Na Lubelszczyźnie kręcą bat na dłużników 13 6

Prawie 250 tys. zł zaległości w płaceniu czynszu mają lokatorzy mieszkań komunalnych w Radzyniu Podlaskim. Urzędnicy apelują o spłatę należności, ale na wszelki wypadek dla opornych szykują już mieszkania o niższym standardzie.

Lublin. Stłuczka w drodze do sklepu

Lublin. Stłuczka w drodze do sklepu 0 1

Pasażerka opla trafiła do szpitala, po tym jak samochód w którym jechała zderzył się z jadącym z naprzeciwka nissanem. Do wypadku doszło przy ul. Nasutowskiej.

Korona Handball Kielce – MKS Perła Lublin 24:34

Korona Handball Kielce – MKS Perła Lublin 24:34 21 0

Lubelskie szczypiornistki złapały wiatr w żagle i trzymają pewny, zwycięski kurs. Tym razem zawodniczki trenera Roberta Lisa pokonały w Kielcach tamtejszą Koronę różnicą 10 bramek

Żegnamy Kingę Stasiak, wykładowcę KUL

Żegnamy Kingę Stasiak, wykładowcę KUL 301 4

Społeczność akademicka KUL żegna dr Kingę Stasiak, która zmarła po ciężkiej chorobie. Miała 38 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.