Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 maja 2021 r.
18:29

Rozkochuje turystów w Zamościu. Co warto zobaczyć, gdzie można dobrze zjeść?

62 0 A A

Włoska uroda miasta budzi podziw, daje przyjemność oglądania i fotografowania. Harmonia i spokój miasta spływa na mieszkańców i turystów. Ma podobne działanie do muzyki. Rozmowa z Dominiką Lipską, historykiem, przewodnikiem, prezes stowarzyszenia Turystyka z Pasją w Zamościu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Kiedy spoglądam na pani portrety w historycznych strojach, z pomocą których rozkochuje pani turystów w ukochanym Zamościu, spodziewam się orientalnych akcentów w korzeniach rodzinnych. Czy tak?

– Jeśli chodzi o moich dziadków, to jestem bardzo mocną mieszanką. Ze strony taty dziadkowe – Zofia i Paweł Lipscy – są spod Zamościa, ale historia dziadków ze strony mamy jest bardziej zakręcona. Babcia Zenona pochodziła z Częstochowy, a dziadek Franciszek Wojciechowski ze Zbaraża. Historia rodzinna mówi, że ostatnim pociągiem przesiedleńców przyjechał zza Buga do Polski.

• Edukacja?

– Szkoła podstawowa w Zamościu, średnia też, chodziłam do I Liceum Ogólnokształcącego, później do I Liceum Społecznego. Skończyłam historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

• Co po studiach?

– Pomagałam rodzicom w prowadzeniu firmy. Następnie uderzyłam w przewodnictwo, zostałam licencjonowanym przewodnikiem.

• Skąd taki wybór?

– Od zawsze ten mój Zamość uwielbiałam, choć może nie od początku go doceniałam. Na trzecim roku studiów, podczas zajęć z renesansu wykładowca naopowiadał nam o Zamościu niezwykłych historii. Jak wróciłam do Zamościa, przekonałam się, że tych fascynujących historii jest więcej, za każdą stoją ludzie i miejsca.

A z tym przewodnikiem to było tak. W trakcie studiów doktoranckich przyjechał do mnie kolega z narzeczoną, oprowadzałam ich po mieście, następnie pojechaliśmy na Roztocze. W Zwierzyńcu złapał nas deszcz, siedzieliśmy przy słynnej lodziarni, jedliśmy te lody, wdychając zapach, ciepłego letniego deszczu. Nagle kolega mówi: Ale Dominika, musisz mi coś obiecać. Powiedz mi, co mam ci obiecać? Ale obiecasz mi? Musisz zostać przewodnikiem. Minęło parę miesięcy, od rodziców dostałam w prezencie kurs przewodnicki. Zostałam przewodnikiem. Pracuję w tym fachu już 10 lat. W 2014 roku założyliśmy stowarzyszenie „Turystyka z Pasją”. W naszej działalności wspiera nas finansowo Urząd Miasta Zamość, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego a w tym roku także Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest co robić.

• Gdy pani miała pokazać Zamość naszym czytelnikom, to...

– To pokazałabym im piękne podwórka i zagadkowe zakamarki. Bardzo często zwiedzanie Zamościa przez turystów kończy się na Rynku Wielkim. A miasto ma do zaoferowania o wiele więcej ciekawych miejsc. Z moimi grupami zawsze przechodzimy przez malownicze podwórza. Najbardziej znanym miejscem jest podwórko, potocznie nazywane podwórkiem Marka Grechuty. Takich perełek można znaleźć wiele. Pokazuję wystawę kostiumów historycznych, którą tworzymy jako stowarzyszenie. Prezentujemy tam modę od końca XVI wieku do współczesności. Wystawa nazywa się „Modny Zamość”, możecie ją zobaczyć w Bastionie II zamojskiej twierdzy. Zresztą sami oprowadzamy turystów w strojach historycznych, to jest nasz znak rozpoznawczy. Od lat zajmuję się szyciem kostiumów historycznych. Ubieram siebie i członków stowarzyszenia. Na pewno zabrałabym was także do Skarbca Katedralnego.

• Żeby pokazać?

– Choćby relikwiarz z cierniem z korony cierniowej Chrystusa, który przywieziony został do Zamościa prawdopodobnie z kościoła w Czernięcinie (nazwa tej miejscowości pochodzi od słowa cierń) lub bezpośrednio z Rzymu przez Jana Zamoyskiego. Oraz piękny relikwiarz z kryształu górskiego z fragmentem welonu Matki Boskiej. O ile autentyczność relikwii zawsze budzi silne wzruszenia i kontrowersje, to w katedrze znajduje się wiele wspaniałych dzieł sztuki. Na przykład krzyż procesyjny, przerobiony na rozkaz Marcina Zamoyskiego z drzewca tureckiego sztandaru. Osobna sprawa to dziedzictwo Ormian, którzy mieszkali w Zamościu, a przybyli do miasta na zaproszenie Jana Zamoyskiego. Na jednej z kamienic przy ulic Ormiańskiej znajduje się Madonna, która strzeże miasta. Sama ormiańska świątynia nie przetrwała. W jednej z sal naszego muzeum możecie zobaczyć na przykład czarną ormiańską kuchnię i wnętrza mieszkalne.

• Czy Zamość jest wreszcie modnym miastem w Polsce?

– Zaczyna być. Ma to związek z coraz lepszą infrastrukturą drogową. W tej chwili z Warszawy do Zamościa jedzie się już tylko trzy godziny. Na pewno dodatkowym atutem jest bliskość Roztocza, jak już ktoś zaplanuje sobie weekend na Roztoczu, to zajrzy i do Zamościa. Muszę powiedzieć, że w ubiegłe wakacje ruch był wzmożony. Jestem przekonana, że ta tendencja się utrzyma, pod warunkiem, że nie wystąpią nagłe obostrzenia pandemiczne.

• Słyniecie z osobliwych czwartków.

– W tym roku ich patronem jest Bazyli Rudomicz (ur. ok. 1620, zm. 1672 w Zamościu), profesor i rektor Akademii Zamojskiej, prawnik, lekarz, kronikarz. Przez 16 ostatnich lat swojego życia pisał dziennik. Z jego dzieła wiemy, jak wyglądało życie codzienne w Zamościu. W ramach czwartków, organizowanych we współpracy z Urzędem Miasta Zamość, zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie miasta, podczas którego mamy dla turystów wiele zaskakujących niespodzianek. To już kolejna edycja czwartkowych zwiedzań. Zaczęło się od Czwartków z Leśmianem w 2017 roku, gdzie zwiedzaliśmy Zamość szlakiem miejsc związanych z poetą. W 2018 roku mieliśmy Czwartki z Niepodległą, dalej Oblężone Czwartki nawiązujące do rocznicy odbicia Zamościa przez wojska Księstwa Warszawskiego. W tamtym roku mieliśmy Czwartki z Morandem z okazji 440 rocznicy lokacji miasta, trasa obejmowała najważniejsze zabytki architektury Miasta Idealnego – Zamościa. Spacery odbywają się w każdy czwartek wakacji od 24 czerwca do 26 sierpnia 2021.

• Co jeszcze?

– Kontynuujemy projekt Legendy Dawnego Zamościa. Są to inscenizacje nawiązujące do dwóch pierwszych oblężeń Zamościa, odbywają się w każdy piątek i sobotę wakacji. Mamy także w „repertuarze” Nocne Zwiedzanie z degustacją zamojskich cebularzy i cydru. W planie jest Turystyczna Majówka z bezpłatnym zwiedzaniem wielu obiektów, odbędzie się prawdopodobnie pod koniec maja.

• Z Zamościem związany jest Bolesław Leśmian i Marek Grechuta. Dwie poetyckie legendy. To przecież atrakcyjny magnes i wabik na turystów. Czy Zamość potrafił te legendy wykorzystać?

– Jeśli chodzi o Leśmiana tak. Wielką atrakcją są małe rzeźby postaci z poezji Leśmiana, które turyści mogą odszukać w rozmaitych miejscach. Można między innymi spotkać Srebronia, Opętanego Skrzypka czy Gady, planowane są kolejne rzeźby. Poszukiwanie leśmianowskich figurek to hit wśród dzieci. Jeśli chodzi o Marka Grechutę, to na przykład można wynająć sobie apartament znajdujący się w dawnym jego mieszkaniu, zajrzeć na malownicze podwórko czy zrobić zdjęcie przy pamiątkowej tablicy.

• Ostatnio napisała pani książkę o smakach Zamościa. To gdzie można dobrze w Zamościu zjeść?

– Książka to autorski pomysł Wydziału Promocji i Turystyki Miasta Zamość. Ja pozbierałam przepisy historyczne i rodzinne, opatrując je ciekawostkami z historycznym rodowodem. Można sobie na przykład zrobić omlet Marysieńki Sobieskiej lub zaparzyć kawę Chmielnickiego. A co do jedzenia na mieście? Warto zajrzeć do dawnej restauracji Muzealnej, która zmieniła nazwę na Ormiańskie Piwnice, gdzie można skosztować kuchni ormiańskiej i regionalnej.

Bardzo ciekawe menu oferuje bistro „Figa z makiem”. Regionalne dania podaje „Corner Pub”, a także jedna z moich ulubionych restauracji „Skarbiec Wina” na rynku z pięknym widokiem na ratusz i doskonałym wyborem win (nawiązująca do mieszczącej się kawałek dalej słynnej przed wojną Winiarnią Fersztendika). Kawy Chmielnickiego i ormiańskiej chałwy można spróbować w kawiarni „Mazagran” tuż obok pięknej sefardyjskiej synagogi. Galicya Cafe na Rynku Solnym kusi zapachem galicyjskiego espresso i ręcznie robionymi czekoladkami. Lada chwila ma otworzyć się restauracja grecka.

• Zamość został zbudowany jako miasto idealne. Dopiero z lotu ptaka widać geniusz renesansowego Bernardo Morando, który zaprojektował układ urbanistyczny Zamościa na zlecenie Jana Zamoyskiego. Rynek jest „matematycznie idealny” – po każdej stronie placu o wymiarach 100 na 100 metrów znajduje się po 8 podcieniowych kamienic. Czy to prawda, że harmonia architektury spływa na turystów, porządkuje ich, uspokaja?

– Bardzo mocno w to wierzę. Harmonia jest ważnym elementem renesansowej architektury. Ta harmonia była bardzo istotna dla Jana Zamoyskiego. Włoska uroda miasta budzi podziw, daje przyjemność oglądania i fotografowania. Harmonia i spokój miasta spływa na mieszkańców i turystów. Ma podobne działanie do muzyki.

• Prof. Władysław Panas powtarzał, że „Dopiero z nieba – i tylko z nieba – widać tę przedziwną osobliwość Miasta. Z nieba, czyli z góry, z pewnej wysokości. To, o czym mówię, może zobaczyć każdy bez wyjątku, każdy, kto ma oczy do patrzenia, ale pod warunkiem, że będzie patrzył z niebieskiego punktu widzenia. Z ziemi nic nie widać”.

– Spojrzyjcie na miasto okiem Szymona Łyciuka, który uchwycił idealne proporcje starego miasta z drona. Czyż Zamość nie wygląda wspaniale?

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 maja 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 maja 2021 roku

Ozdrowieńców zaszczepią szybciej i jest pytanie, czy to dobrze?

Ozdrowieńców zaszczepią szybciej i jest pytanie, czy to dobrze?

Czy to bezpieczne? – obawiają się ozdrowieńcy, którzy mogą znacznie szybciej skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19. Skierowanie dostaną już po 30 dniach od pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Wcześniej musieli czekać trzy razy dłużej.

Lublin. Zima narozrabiała i teraz trzeba łatać [lista ulic]

Lublin. Zima narozrabiała i teraz trzeba łatać [lista ulic]

Do połowy czerwca mają potrwać naprawy jezdni uszkodzonych przez zimę. Prace obejmą łącznie ponad 70 ulic i będą kosztować miejską kasę 2 mln zł

Unia Żabików - Unia Krzywda 1:4. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Unia Żabików - Unia Krzywda 1:4. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Wysoka porażka lidera tabeli z ekipą z Krzywdy to największa niespodzianka minionej kolejki. Mimo to ekipa z Żabikowa wciąż ma dość bezpieczną przewagę nad resztą stawki

Czego się dorobili prezesi miejskich spółek w Lublinie [część 1]
galeria

Czego się dorobili prezesi miejskich spółek w Lublinie [część 1]

Szef wodociągów nie jest właścicielem domu, ani mieszkania. Z kolei prezes miejskiej spółki ciepłowniczej wraz z żoną są właścicielami nieruchomości wartych ok. 3,7 mln zł. Czego jeszcze dowiadujemy się z oświadczeń majątkowych prezesów?

Wzruszające przyjęcie uczniów. Szkoła wywiesiła specjalny baner
zdjęcia
galeria

Wzruszające przyjęcie uczniów. Szkoła wywiesiła specjalny baner

Uczniowie klas 4-8 powoli wracają do zajęć stacjonarnych. Żeby ich powitać po epidemicznej przerwie, nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach powiesili przed wejściem duży baner z hasłem "Dobrze Was widzieć. Niech moc będzie z Wami i nami". Tego rodzaju miłych akcentów w szkole jest znacznie więcej.

Hetman Żółkiewka – Agros Suchawa 3:1. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Hetman Żółkiewka – Agros Suchawa 3:1. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

KEEZA CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Hetman Żółkiewka lepszy od Agrosu Suchawa. Prezes Agrosu Robert Wójcik: od kilku tygodni mamy problemy kadrowe

Kryzys w PO. Odchodzi Róża Thun, dwóch polityków wyrzuconych

Kryzys w PO. Odchodzi Róża Thun, dwóch polityków wyrzuconych

Europosłanka Platformy Obywatelskiej Róża Thun wystąpiła w partii. Wcześniej z ugrupowania zostali wydaleni Paweł Zalewski i Ireneusz Raś.

Arabia nie chce oddać klaczy z Janowa Podlaskiego

Arabia nie chce oddać klaczy z Janowa Podlaskiego

Encarina znajduje się na Bliskim Wschodzie i mimo zabiegów polskiej ambasady, zagraniczna stadnina nie zwróciła klaczy.

Koło Świdnika VW roztrzaskał się o mur kościoła. Są ciężko ranni
zdjęcia
galeria

Koło Świdnika VW roztrzaskał się o mur kościoła. Są ciężko ranni

Dwie osoby zostały zabrane do szpitala, po tym jak samochód osobowy uderzył w betonowe ogrodzenie kościoła.

Granica Dorohusk – Start-Regent Pawłów 2:1. Dwie różne połowy

Granica Dorohusk – Start-Regent Pawłów 2:1. Dwie różne połowy

Spotkanie w Dorohusku miało dwa oblicza. – W pierwszej części to my dominowaliśmy, w drugiej goście mieli więcej z gry – twierdzi szkoleniowiec Granicy Marek Grzywna.

Lubelscy wójtowie i burmistrzowie boją się "Polskiego Ładu"
galeria

Lubelscy wójtowie i burmistrzowie boją się "Polskiego Ładu"

Po sobotniej konferencji Zjednoczonej Prawicy samorządowcy mają zatroskane miny. Wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział znaczące, niemal dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku. To cios w finanse gmin, dla których PIT jest jednym z podstawowych źródeł dochodu. Co z rekompensatami?

Jest problem z 450 tysiącami dawek szczepionki Johnson & Johnson

Jest problem z 450 tysiącami dawek szczepionki Johnson & Johnson

– 450 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson od kilkunastu dni nie dojechało do Polski – poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Środek nocy i płonące audi na obwodnicy Lublina
zdjęcia
galeria

Środek nocy i płonące audi na obwodnicy Lublina

Osobówka zapaliła się po uderzeniu w samochód ciężarowy.

Lutnia Piszczac – Tomasovia 0:2. Lider nikomu nie odpuszcza, komplet wyników Hummel IV ligi

Lutnia Piszczac – Tomasovia 0:2. Lider nikomu nie odpuszcza, komplet wyników Hummel IV ligi

Trener Tomasovii Paweł Babiarz nawet mimo awansu zapowiadał, że do końca rozgrywek jego piłkarze będą walczyć o komplet zwycięstw. I chociaż długo trzeba było czekać na gole lidera w starciu z Lutnią Piszczac, to bramki w końcu padły. A niebiesko-biali pokonali przeciwnika 2:0.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.