Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 września 2019 r.
18:53

Warto inwestować w rozmowy o planecie. Edukacja ekologiczna najmłodszych w Teatrze Andersena

46 6 A A
Krzysztof Rzączyński
Krzysztof Rzączyński (fot. Maciej Kaczanowski)

Musimy zacząć słuchać dzieci i od nich się uczyć - rozmowa z Krzysztofem Rzączyńskim, dyrektorem Teatru Andersena w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Skąd pomysł na spektakl o Żyrafie, która marzy o lataniu i chce znaleźć chmurę, z której spadnie deszcz, woda życia dla spalonej pustyni?

– Pomysł zrodził się z rozmów z Katarzyną Kawalec, autorką tekstu i reżyserką spektaklu „Z głową w chmurach” - to jej pomysł, który podchwyciłem na etapie szukania tematów na spektakl dla najmłodszych. Katarzyna jest osobą młodą, bardzo wrażliwą, uzdolnioną, z własną rodziną, dzieckiem, psem. Dlatego o tym mówię, że jest mocno zakorzeniona w życiu i problemach, które są nam wszystkim bliskie. W momencie, kiedy przeczytałem jeden z draftów, pomyślałem, że warto inwestować w rozmowy o tym, z czego jeszcze 10 lat temu nie zdawaliśmy sobie sprawy.

• W rozmowy o...

– Trosce o naszą planetę. Rozmowy ponad naszymi sporami, na poziomie regionalnym, krajowym czy europejskim. O tym, że powinniśmy zadbać o powietrze, o wodę, o przestrzeń, w jakiej żyjemy. Fakt, że ten spektakl jest dla najmłodszych widzów, daje możliwość rozpoczęcia tej rozmowy z najmłodszymi. Dlatego będę kładł silny nacisk, żeby wokół tego spektaklu zainicjować i rozbudować proces edukacji eko. Spotkania po spektaklu będą dotyczyć spraw związanych z klimatem, z dbałością o planetę. Teraz, gdy w Nowym Jorku odbywa się szczyt ONZ, niezwykłym zainteresowaniem cieszy się nastolatka, Greta Thunberg, która zawstydza polityków i mówi: Jak śmiecie uprawiać pustosłowie i nic nie robić. Na tak kontrowersyjne wystąpienie żaden dorosły pewnie nie mógłby się zdobyć.

• Dlaczego jest tak ważne?

– Ktoś powiedział, że to jest przybyszka z innej cywilizacji. Z przyszłych pokoleń, które jeszcze się nie narodziły. Dziewczynka, która nam uświadamia, do czego jesteśmy w stanie doprowadzić. Dla mnie rozmowa o takich problemach z najmłodszymi dziećmi w wieku od 3 do 5 lat, rozmowa serio jest bardzo istotna.

• Dlaczego?

– Dlatego, że powinniśmy wspólnie się zastanowić, czy one też nie mogą nam czegoś ważnego uświadomić. Żeby nie traktować dzieci, jako te, które mniej wiedzą, ale te, które o pewnych rzeczach wiedzą w sposób naturalny i więcej niż my. Dzieci, którym na początku życia potrzeba piersi mamy i tlenu. Czyli czystego powietrza. Przecież to jest przerażające, że my musimy kupować urządzenia do oczyszczania powietrza w naszych domach i po ulicy chodzić w maskach. Czuję, że w tych sprawach jestem uczniem, że mało wiem. Ale staram się być na to otwarty, więcej słuchać i próbować to zrozumieć, bo jeszcze kilka lat temu było mi wszystko jedno do jakiego pojemnika, bez segregacji wyrzucałem śmieci. Dziś segregując, zdajemy sobie sprawę ze skali zagrożenia, ile tego plastiku mamy.

• Jak rozmawiać z dziećmi o ekodukacji, jak słuchać dzieci i jak mówić o tym dorosłym?

– Dzieci uświadamiają nam odpowiedzialność za los planety. Jak codziennie widzę w naszym teatrze po dwie sale, wypełnione słuchającymi dziećmi, to wiem, że mamy ogromną odpowiedzialność za to najmłodsze pokolenie. My jako dorośli, ale także na różnych szczeblach decyzyjni. Ja nie rozwiążę problemu węgla ani kopalni, ale w Polsce są ludzie, również za to odpowiedzialni. Jeśli jesteśmy w stanie płacić 500 plus i państwo to wytrzymuje, to dlaczego nikt nie spróbował może wcześniej rozwiązać problemu kopalni i zapewnienia życia ludziom, którzy do tej pory tam pracują. Być może są takie możliwości, ale politycy ze względu na aktualną politykę zaprzepaszczają ważne projekty. Niemcy właśnie zamknęli ostatnią kopalnię. A wracając o do spektaklu, najpierw zapraszamy dzieci na spektakl o latającej żyrafie, po spektaklu rozmawiamy z dziećmi o takich sprawach. To są ważne naczynia połączone. Ciężko słuchać komentarzy, że jeśli chodzi o Europę, jesteśmy jedynym hamulcowym, ale zdaje się, że jesteśmy. Razem z teatrem przyłączamy się do diagnozy młodej dziewczyny, która mówi: Wstyd mi za rządzących. I za nie mówimy ze sceny tylko do jednej strony sceny politycznej.

• Jakie jest przesłanie spektaklu, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę?

– Takie, że jeden może tyle, a drugi może nie dwa razy tyle, tylko wielokroć tyle. Pod warunkiem, że się z tym pierwszym połączy. Mamy żyrafę, która w pewnym momencie spotyka na swoje drodze węża. Który na początku wydaje się agresywnym przeciwnikiem, ale w trakcie spektaklu okazuje się, że we dwójkę mogą zdobyć upragnioną wodę.

Z głową w chmurach: premiera w Andersenie

Katarzyna Kawalec, reżyser spektaklu

Żyrafa wzięła się od skakania pod chmury. Pomyślałam, że warto to skakanie potraktować troszkę przewrotnie, że niekoniecznie jest to możliwe i wykonalne, ale że jest trudne. Chciałam, żeby wnosiło coś więcej i stąd wziął się pomysł na zwariowaną marzycielkę. Marzycielkę, która kompletnie nie ma żadnych predyspozycji do tego, żeby latać i do tych chmur w jakiś sposób się dostać. Nasza żyrafa tak bardzo w to wierzy, marzy o tym, że znajduje sobie ku temu ścieżki i przy okazji wychodzi nam tutaj głębszy problem. Okazuje się, że znalezienie chmury, z której spadnie upragniony deszcz, nie jest już tylko zwykłą potrzebą serca. Jest także potrzebą innych, ponieważ brakuje wody, nie ma deszczu, ziemia wysycha, jesteśmy na pustyni. Dochodzi do poważnego zagrożenia, które dziś ma miejsce. Żyrafa chce sobie poskakać i polatać pod chmurami, ale przede wszystkim chce sprowadzić deszcz. I to jest cała zawiązka spektaklu.

Klaudia Cygoń, ruch sceniczny

Jaki współczynnik oporu powietrza ma dwutonowa żyrafa? Duży. Mamy tu wspaniale uzdolnionych aktorów i oni swoimi ciałami, charyzmą i niesamowitym utalentowaniem pomogą żyrafie oderwać się od ziemi, unieść i polecieć. Na początku żyrafę grają dwie aktorki, będzie też scena, kiedy wszyscy aktorzy na scenie pomogą żyrafie „wystartować”. Czy dwutonowa żyrafa potrafi zatańczyć? Oczywiście. Nie wiem, czy wiecie, ale żyrafy generalnie tańczą. I u nas w spektaklu też tak będzie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
SmoCzek / 28 września 2019 r. o 06:56
+1
Chiny są największych trucicielem, ale one przodują także  w zmianach na odnawialne źródła energii. Polska w Europie jest tym nielicznym krajem, gdzie truje się coraz więcej a nie mniej. Mieszkam w bloku obok domów jednorodzinnych. Muszę okna zamykać a na zewnątrz muszę zakrywac usta, bo się oddychać nie da. Mam przez to problemy zdrowotne. I nic państwo z tym nie robi.
 Ochrona powietrza i klimatu jest ustawowym zadaniem gminy. W Lublinie na wymianę tzw. "kopciuchów" przeznacza się dużo mniej pieniędzy niż na ten przykład na światło i wodotryski. Zabudowa mieszana z dopuszczeniem używania paliw stałych w dokach jednorodzinnych jest skrajnym przykładem środowiskowej nieodpowiedzialności, bo dopuszcza się do sytuacji, w których jedna rodzina oddziałuje negatywnie na kilka lub kilkanaście innych gospodarstw domowych w budowanych obok osiedlach.
 Ochrona powietrza i klimatu jest ustawowym zadaniem gminy. W Lublinie na wymianę tzw. "kopciuchów" przeznacza się dużo mniej pieniędzy niż na ten przykład na światło i wodotryski. Zabudowa mieszana z dopuszczeniem używania paliw stałych w dokach jednorodzinnych jest skrajnym przykładem środowiskowej nieodpowiedzialności, bo dopuszcza się do sytuacji, w których jedna rodzina oddziałuje negatywnie na kilka lub kilkanaście innych gospodarstw domowych w budowanych obok osiedlach. rozwiń
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 22:01
+1
Chiny są największych trucicielem, ale one przodują także w zmianach na odnawialne źródła energii. Polska w Europie jest tym nielicznym krajem, gdzie truje się coraz więcej a nie mniej. Mieszkam w bloku obok domów jednorodzinnych. Muszę okna zamykać a na zewnątrz muszę zakrywac usta, bo się oddychać nie da. Mam przez to problemy zdrowotne. I nic państwo z tym nie robi.
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 18:55
0
CJINY ROSJA USA - maja daleko wasze lewackie P0gadanki....
Avatar
Ji / 29 września 2019 r. o 09:30
-1
to zmieniła się rola teatru . Czy dyrektor ma takie parcie na poparcie. Tyleś dyrektorze obiecywał i jak zwykle nic z tego nie wyszło. Teatr w powijakach ani nic o nim nie słychać ani go nie widać. Powinien kto inny zająć się tym teatrem
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 21:41
-2
I Chiny
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 19:47
-2
NASA przyznaje, że zmiany klimatu zachodzą z powodu zmian na orbicie słonecznej Ziemi, a NIE z powodu SUV-ów i paliw kopalnych...
Avatar
Ji / 29 września 2019 r. o 09:30
-1
to zmieniła się rola teatru . Czy dyrektor ma takie parcie na poparcie. Tyleś dyrektorze obiecywał i jak zwykle nic z tego nie wyszło. Teatr w powijakach ani nic o nim nie słychać ani go nie widać. Powinien kto inny zająć się tym teatrem
Avatar
SmoCzek / 28 września 2019 r. o 06:56
+1
Chiny są największych trucicielem, ale one przodują także  w zmianach na odnawialne źródła energii. Polska w Europie jest tym nielicznym krajem, gdzie truje się coraz więcej a nie mniej. Mieszkam w bloku obok domów jednorodzinnych. Muszę okna zamykać a na zewnątrz muszę zakrywac usta, bo się oddychać nie da. Mam przez to problemy zdrowotne. I nic państwo z tym nie robi.
 Ochrona powietrza i klimatu jest ustawowym zadaniem gminy. W Lublinie na wymianę tzw. "kopciuchów" przeznacza się dużo mniej pieniędzy niż na ten przykład na światło i wodotryski. Zabudowa mieszana z dopuszczeniem używania paliw stałych w dokach jednorodzinnych jest skrajnym przykładem środowiskowej nieodpowiedzialności, bo dopuszcza się do sytuacji, w których jedna rodzina oddziałuje negatywnie na kilka lub kilkanaście innych gospodarstw domowych w budowanych obok osiedlach.
 Ochrona powietrza i klimatu jest ustawowym zadaniem gminy. W Lublinie na wymianę tzw. "kopciuchów" przeznacza się dużo mniej pieniędzy niż na ten przykład na światło i wodotryski. Zabudowa mieszana z dopuszczeniem używania paliw stałych w dokach jednorodzinnych jest skrajnym przykładem środowiskowej nieodpowiedzialności, bo dopuszcza się do sytuacji, w których jedna rodzina oddziałuje negatywnie na kilka lub kilkanaście innych gospodarstw domowych w budowanych obok osiedlach. rozwiń
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 22:01
+1
Chiny są największych trucicielem, ale one przodują także w zmianach na odnawialne źródła energii. Polska w Europie jest tym nielicznym krajem, gdzie truje się coraz więcej a nie mniej. Mieszkam w bloku obok domów jednorodzinnych. Muszę okna zamykać a na zewnątrz muszę zakrywac usta, bo się oddychać nie da. Mam przez to problemy zdrowotne. I nic państwo z tym nie robi.
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 21:41
-2
I Chiny
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 19:47
-2
NASA przyznaje, że zmiany klimatu zachodzą z powodu zmian na orbicie słonecznej Ziemi, a NIE z powodu SUV-ów i paliw kopalnych...
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 18:55
0
CJINY ROSJA USA - maja daleko wasze lewackie P0gadanki....
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rektorzy odpowiadają ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. "Gorszący przejaw zapomnienia"

Rektorzy odpowiadają ministrowi Przemysławowi Czarnkowi. "Gorszący przejaw zapomnienia"

Apelujemy do władz państwowych o niezwłoczne znalezienie pokojowych dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego – piszą rektorzy polskich uczelni. I wyrażają oburzenie niedawnymi słowami ministra Przemysława Czarnka.

Puławy: Drugi mural także jest już gotowy

Puławy: Drugi mural także jest już gotowy

W ostatnim tygodniu zakończyły się prace przy malowaniu dwóch puławskich murali.

Biała Podlaska: Mieszkańcy chcą uchylenia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Złożyli projekt uchwały

Biała Podlaska: Mieszkańcy chcą uchylenia Samorządowej Karty Praw Rodzin. Złożyli projekt uchwały

Obywatelska inicjatywa w sprawie uchylenia w Białej Podlaskiej Samorządowej Karty Praw Rodzin trafiła już do biura radnych. Autorzy projektu zebrali ponad 350 podpisów. – Niedopuszczalne jest, by osoby o innej orientacji seksualnej, (…) czuły strach, brak akceptacji czy były szykanowane tylko z tego powodu, że kochają niezgodnie z oczekiwaniami innych – podkreślają wnioskodawcy.

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

W sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze w całej Polsce będą zamknięte. W Chełmie, mającym groby bliskich na cmentarzu komunalnym pomogą miejscy pracownicy. Z kolei w Świdniku znicz na każdym grobie, na którym nie będzie światełka, zapalą pracownicy miejskiej spółki.

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

– To widmo bankructwa wielu gospodarstw indywidulanych – ostrzega Marek Sulima (PSL), radny powiatu bialskiego i rolnik. Radni jednomyślnie poparli apel do rządu w sprawie odrzucenia w całości projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Dzisiejszego wieczoru policjanci zauważają wzmożony ruch w okolicach największych lubelskich nekropolii – informuje kom. Kamil Gołębiowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]
galeria

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]

– Efekt jest dokładnie taki jaki chciałem – mówi autor muralu, który powstał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. W piątek został namalowany ostatni element. Mająca około 80 metrów długości historia nieistniejącej fabryki samochodów, jest gotowa

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 wydłuży się o kolejne 63 kilometry. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na pierwszy odcinek pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską.

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina
Magazyn

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina

Zacząłem jeździć bardziej agresywnie oraz lepiej zapoznałem się z ustawianiem samochodu. – Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina.

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK
5 listopada 2020, 20:00

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK

W czwartek, 5 listopada o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert Andrzej Zaucha Songbook w wykonaniu zespołu Janusza Szroma.

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ponad 27 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia na prace związane z powstaniem tymczasowego szpitala w Targach Lublin. Miejsce do leczenia pacjentów z koronawirusem z nawet 480 łóżkami może być gotowe w ciągu trzech tygodni.

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"
Zdjęcia
galeria
film

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"

Na pl. Litewskim w centrum Lublina zbierają się uczestnicy kolejnego protestu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu
Zapis relacji na żywo
galeria
film

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu

Dziś kolejny dzień protestów kobiet w Lublinie. Jeden z nich organizują kierowcy.

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Fundacja pro-life chce wyrzucać ze studiów uczestniczących w protestach studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia zapewnia, nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania.

Lublin odwołał zmiany przy cmentarzach, nie będzie też specjalnych linii autobusowych
galeria

Lublin odwołał zmiany przy cmentarzach, nie będzie też specjalnych linii autobusowych

Urząd Miasta odwołuje wszystkie zmiany w komunikacji związane z okresem Wszystkich Świętych. Tylko dzisiaj po ulicach Lublina kursować będzie specjalna linia autobusowa nr 200

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.