Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Jeśli wiele krajów podejmie kroki w kierunku wyhodowania u siebie tak dużej ilości pszenicy i innych zbóż, jaką do tej pory importowało, to będzie miało fatalne skutki dla planety – ocenia dr James Gerber z Instytutu Ochrony Środowiska Uniwersytetu w Minnesocie w USA.
Po latach w służbie nauki Kazik i Kazia, ostrygojady spod Kazimierza Dolnego, znikają naukowcom z oczu. Zgodnie z zapowiedzią, ptakom odpięto urządzenia, dzięki którym można było śledzić ich los
Kleszcze przenoszą groźne choroby, zwłaszcza boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto chronić się przed ich ukłuciem m.in. poprzez repelenty i odpowiedni ubiór, a także zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu – mówi lekarz epidemiolog Agnieszka Motyl.
Zsekwencjonowanie pełnego genomu człowieka to przełom technologiczny i ważne osiągnięcie, z którego za kilka lat będziemy korzystać w praktyce medycznej – mówi dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz. – Zdecydowanie jest to kamień milowy
Rozmowa z dr Darią Sikorską, z Katedry Teledetekcji i Badań Środowiska SGGW, współautorką badania potencjału miejskich nieużytków.
Niewiele ponad dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia matur. Absolwenci lubelskich ogólniaków i techników, z którymi rozmawialiśmy, nie boją się egzaminów.
Reaktory elektrowni jądrowych są odporne na upadek samolotu, działania militarne i trzęsienia ziemi, a systemy są zabezpieczone przez celowym negatywnym lub błędnym działaniem człowieka – tłumaczy Maciej Lipka, kierownik działu analiz i pomiarów reaktorowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku
Ma 14 lat i niebawem stanie się prawdopodobniej najmłodszym w Polsce przedsiębiorcą. Kamil Wroński z Lublina, uczeń „Unii” i jednocześnie student Politechniki Lubelskiej, jeszcze w tym roku chce założyć spółkę. Właśnie zgodził się na to sąd.
Rysie uważane są za mieszkańców rozległych puszcz. Obserwacje z Mazur pokazują jednak, że te duże koty spotykane są także w niewielkich lasach. Wskazuje to na konieczność zmian w organizacji monitoringu tego gatunku.
Na przełomie marca i kwietnia poznańskie ropuchy zielone zostaną odłowione i przeniesione z tymczasowego zbiornika retencyjnego w centrum Poznania do nowego siedliska przystosowanego do ich potrzeb, w ramach dużej akcji ochrony zagrożonych płazów w Polsce.
Do tej pory zarobki rektorów uczelni nie były oficjalnie ujawniane. Teraz jednak wiadomo, jakie otrzymują pensje. Sprawdziliśmy to w przypadku lubelskich uniwersytetów i szkół wyższych.
Szczęście jest, kiedy najbliżsi chcą być uczestnikami twojej radości – mówił Marian Turski, odbierając tytuł doktora honoris causa największej lubelskiej uczelni. W taki sposób UMCS docenił działacza społecznego, historyka i dziennikarza.
Wśród największych zagrożeń dla Polski są susze i niedobory wody pitnej. W czarnym scenariuszu może odczuć je nawet 15 mln Polaków.
Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego niebawem rozpoczną badania u osób, które przechorowały COVID-19. Ich celem będzie zbadanie m. in w jaki sposób przechorowanie COVID-19 wpływa na mózg człowieka i czy przyspiesza proces starzenia.
Kazia spod Kazimierza Dolnego minęła góry koło Marakeszu. Naukowcy się zastanawiają czy wróci do nas wybierając lot nad Morzem Północnym czy jak jej partner Kazik przez Morze Śródziemne. Ornitolodzy czekają na swoich podopiecznych, bo będą im zdejmować nadajniki GPS.
Wojna w Ukrainie zwiększyła skalę cyberzagrożeń, na które Polska nie jest do końca gotowa. Jednym z nich jest aktywność rosyjskich trolli w polskim internecie, która jest widoczna już od wielu miesięcy, a w ostatnich dniach zdecydowanie nabiera rozpędu. Dziennie pojawia się ok. 120 tys. fejków. Eksperci nie wykluczają także nasilonych ataków na administrację i infrastrukturę krytyczną
To nie jest człowiek obłąkany i chory; dyktator doskonale wie, co robi; ma poczucie misji do spełnienia i manipuluje innymi dla osiągnięcia swoich celów – mówi Janusz Heitzman, pełnomocnik ds. psychiatrii sądowej przy ministrze zdrowia.
Nadawcy dezinformacji chcą, żebyśmy odczuwali silny lęk, który będzie nas paraliżował, wysuwał na pierwsze miejsce potrzebę przetrwania, a w ostatnich latach także aspirację do bycia kimś wyjątkowym, sprzeciwiającym się ponadnarodowemu spiskowi. Dla nadawców fake newsów najlepiej byłoby, gdybyśmy okazali się tzw. „pożytecznymi idiotami” lub byli „głupio mądrzy” – pisze dr hab. Paweł Nowak, profesor UMCS
Ponadregionalny ośrodek poświęcony technologiom robotycznym chce stworzyć Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Będą się tam szkolić studenci i lekarze specjalizujący się w dziedzinach zabiegowych.
Automatyczny system zamontowany na dachu Instytutu Fizyki UMCS co godzinę wyświetla aktualny pomiar radioaktywności w Lublinie. Z dzisiejszych zapisów wynika, że nie ma najmniejszych powodów do niepokoju.
Jeśli działania nie będą konkretne, stan środowiska morskiego Bałtyku będzie się pogarszał, a to będzie mieć konsekwencje również gospodarcze, m.in. dla rybołówstwa i turystyki – przestrzegają eksperci
Nieziemskie ferie czyli First Kids on Mars to jedna z atrakcji jakie przygotowało SKENDE dla dzieci spędzających ferie w mieście.
Ocieplenie klimatu oraz wywołane nim częstsze burze i gwałtowne opady deszczu czy lokalne powodzie sprzyjają wzrostowi liczebności komarów. Dotyczy to nie tylko tropików, lecz również krajów ze stref umiarkowanych, gdzie do tej pory niektóre groźne gatunki tych owadów nie występowały
Termometr przyklejany do ciała, raportujący pomiary temperatury ciała z wykorzystaniem sieci Wi-Fi, opracował absolwent inżynierii biomedycznej, a zarazem student VI roku kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Jakub Szczerba.
Jeżeli widziałeś, jak wystrzelona z Ziemi rakieta uderzyła w ciało niebieskie, aby zmienić jego kurs, to musiałeś oglądać hollywoodzki film. W tym roku ekranowa wizja stanie się rzeczywistością, a w planach jest jeszcze wystrzelenie rakiety z Marsa na Ziemię.