Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

Ks. prof. Alfred Wierzbicki

"Krzywdząca decyzja". 46 absolwentów KUL staje w obronie ks. Wierzbickiego

– Osoby, dla których ważny jest katolicki charakter Uczelni, musi martwić fakt, że decyzja Kolegium Rektorskiego nie odzwierciedla szacunku wobec indywidualnego sumienia, do którego wzywa w swym nauczaniu Kościół – piszą w liście do rektora KUL absolwenci uniwersytetu. Stają w obronie ks. prof. Alfreda Wierzbickiego.

Z powodu zakażenia koronawirusem Przemysław Czarnek nie odebrał jeszcze nominacji na stanowisko ministra

Nie chcą Czarnka w fotelu ministra. Protest naukowców z UMCS, KUL i UJ

Jest kolejny głos sprzeciwu dla nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Tym razem zaniepokojenie zamiarem powołania na to stanowisko kontrowersyjnego posła PiS wyrazili ludzie nauki i artyści.

Na niszczenie barszczu zarezerwowano w tegorocznym budżecie Lublina kwotę 3 tys. zł.

Jeden barszcz Sosnowskiego, dwa, trzy. Trwa spis ognisk niebezpiecznej rośliny

W Lublinie tylko w tym roku zlokalizowano kilkadziesiąt miejsc gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego. Specjaliści szacują, że co czwarta gmina w Polsce ma z nim problem. Trwa ogólnopolska akcja która ma dać informację o skali zjawiska i czy inwazyjna roślina zachowuje się przewidywalnie. Każdy może wesprzeć badaczy

Zdjęcie ilustracyjne

W Zamościu, Kraśniku i Janowie Lubelskim. Kolejne szkoły w nauczaniu zdalnym lub mieszanym

26 szkół i przedszkoli w województwie lubelskim pracuje w systemie zdalnym lub hybrydowym.

Przemysław Czarnek
AKTUALIZACJA

Przecieki z Nowogrodzkiej. Przemysław Czarnek zostanie ministrem edukacji i nauki

Według nieoficjalnych informacji poseł PiS z Lublina Przemysław Czarnek ma wejść do rządu. Będzie to ministerstwo powstałe z połączenia dwóch resortów – edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Centrum Nauki w Warszawie

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Lubelski Park Naukowo – Technologiczny zerwał umowę z firmą, która miała urządzić w Lublinie Centrum Nauki. To oznacza, że nie powstanie ono do końca tego roku.

Pierwsza ampułka leku na koronawirusa z lubelskiego Biomedu już trafiła do dalszych badań jakościowych
film

Pierwszy na świecie lek na Covid-19 gotowy. Kurs spółki Biomed-Lublin poszybował w górę

Pierwsza partia leku wyprodukowana przez Biomed Lublin jest już gotowa. Badania kliniczne w szpitalu przy ul. Staszica mają się zacząć jeszcze w tym roku. Kurs spółki na giełdzie poszybował dzisiaj aż o 36,1 proc.

Grzegorz Czelej z lekiem na Covid-19

Koronawirus. W Lublinie wyprodukowano pierwszy na świecie lek na Covid-19

– Jako pierwsi na świecie mamy lek na Covid-19. Lek który działa. Zawierający przeciwciała neutralizujące, czyli te które zabijają koronawirusa – ogłosił w środę senator Grzegorz Czelej.

Olga Tokarczuk i prof. Krzysztof Jóźwiakowski
galeria

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków Olgi Tokarczuk. Opracował ją naukowiec z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Noblistka ma nową oczyszczalnię ścieków. Niby nic specjalnego, ale to ekologiczna instalacja, którą opracował prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Epidemia koronawirusa. Szkoły w reżimie, ale czarny scenariusz się nie sprawdził

Epidemia koronawirusa. Szkoły w reżimie, ale czarny scenariusz się nie sprawdził

Nie spełnił się czarny scenariusz zakładający, że w połowie września - z racji koronawirusa - polska edukacja przejdzie w całości na nauczanie zdalne.

Koronawirus. Jest prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2

Koronawirus. Jest prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2

- Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – ogłasza onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.

Czy na Wenus istnieje życie? Przełomowe odkrycie naukowców
film

Czy na Wenus istnieje życie? Przełomowe odkrycie naukowców

– Albo nie rozumiemy chemii planet skalistych, albo mamy pierwszą potencjalną sugestię, że w chmurach Wenus istnieje życie – mówi dr Janusz Pętkowski, astrobiolog z grupy badawczej prof. Sary Seager w Massachusetts Institute of Technology.

Zdjęcie ilustracyjne

Życie na podsłuchu. Kto i dlaczego nas śledzi? "Stajemy przed wyborem: albo prywatność, albo wygoda"

Czy aplikacje na smartfonach podsłuchują nasze rozmowy, aby potem wyświetlać nam dopasowane reklamy? Jest taka techniczna możliwość, ale nie ma jeszcze dowodów, że to robią – mówią naukowcy zajmujący się prywatnością w sieci i cyberzagrożeniami.

Muffinki z larwami i inne przysmaki z owadów. Zachwala dr inż. Ewelina Zielińska z UP w Lublinie
Wideo
film

Muffinki z larwami i inne przysmaki z owadów. Zachwala dr inż. Ewelina Zielińska z UP w Lublinie

Drewnojad w karmelu, świerszcz w curry. Jakie właściwości zdrowotne mają jadalne owady? Opowiada dr inż. Ewelina Zielińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zobacz materiał wideo.

Trochę na uczelni, trochę w domu. UMCS, KUL, UM i UP już wiedzą, jak będą nauczać

Trochę na uczelni, trochę w domu. UMCS, KUL, UM i UP już wiedzą, jak będą nauczać

Lubelskie uczelnie szykują się do nowego roku akademickiego. Część z nich podjęła już decyzje, by zgodnie z ministerialnymi zaleceniami zajęcia organizować w formie mieszanej.

Zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel z Dęblina zakażony koronawirusem. Uczniowie będą mieć lekcje online

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie będą mieć przez tydzień zdalne lekcje. Decyzja taka zapadła po tym jak u jednego z nauczycieli badania potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Alfred Wierzbicki

Ks. profesor KUL poręczył za Margot. Nowy rektor komentuje

Opinie wygłaszane przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego przedstawiają wyłącznie jego prywatne poglądy i w żadnym przypadku nie można utożsamiać ich ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – informuje rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Organizatorzy Lubelskich Wirtualnych Dni Nauki
film

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Bez zapisów i dla każdego, bo tylko przez internet

Pięć uczelni wyższych z Lublina w drugiej połowie września zorganizuje Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Zastąpią one Lubelski Festiwal Nauki, który w tym roku nie dojdzie do skutku ze względu na trwającą pandemię. Wydarzenie ma powrócić w przyszłym roku, a jego organizatorzy już teraz zapowiadają, że będzie ono miało niespotykany dotąd rozmach.

 Ks. prof. Antoni Dębiński i ks. prof. Mirosław Kalinowski
galeria

Zmiana władzy na KUL. Nowy rektor otrzymał berło i złożył Wyznanie wiary

Dotychczasowy rektor ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, rektorowi elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu. – Cieszę się, że przekazuję uniwersytet swojemu następcy w dobrej kondycji – mówił ustępujący rektor.

– Ekstrakt przedłuża życie pszczół, które były narażone na działanie pestycydów – mówi prof. Aneta Ptaszyńska z Zakładu Botaniki i Mikologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS

To może być przełomowe odkrycie na UMCS. Po konopiach pestycydy pszczołom są niestraszne

Ekstrakt z marihuany może chronić pszczoły przed szkodliwym działaniem pestycydów. Takiego odkrycia dokonali naukowcy z UMCS. Jeśli dalsze testy wypadną pomyślnie, na rynek trafi kolejny opracowany przez nich produkt .

Monokulturowe uprawy ogrodowe są jak lasy gospodarcze. Jeżeli pojawi się tam jakikolwiek wyspecjalizowany roślinożerca - znajdzie tam warunki do burzliwego rozwoju

Jak radzić sobie ze szkodnikami w ogrodzie? Warto poczekać na naturalnych wrogów

Azjatycka ćma bukszpanowa i inne, nowe w naszej strefie owady, w końcu doczekają się naturalnych wrogów. – Dziś, by je zwalczać, ludzie sięgają po środki chemiczne. O wiele lepiej jednak zadbać o różnorodność w ogrodach – radzi entomolog.

Prof. Małgorzata Polz-Dacewicz

Prof. Polz-Dacewicz: Koronawius zmutował i dziś jest inny niż w marcu

- Nowy mutant charakteryzuje się większą zaraźliwością, a stąd też łatwiej się przenosi – mówi prof. Małgorzatą Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zdjęcie ilustracyjne

Eksperci: Dystans społeczny może nie ochronić przed koronawirusem. "Nic nie jest bez ryzyka"

Stosowanie wytycznych dotyczących dystansu społecznego może nie wystarczyć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Powinny temu towarzyszyć inne środki bezpieczeństwa - twierdzą amerykańscy i brytyjscy eksperci.

Prof. Stanisław Michałowski (z prawej) z funkcją rektora UMCS żegna się po ośmiu latach. Zastąpi go dotychczasowy prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski

UMCS. Rektor Michałowski odchodzi. Władzę przejmuje rektor Dobrowolski

1 września rozpocznie się pierwsza kadencja nowych władz lubelskich szkół wyższych. W najważniejszym gabinecie na UMCS prof. Stanisława Michałowskiego zastąpi prof. Radosław Dobrowolski. – Po latach przychodzenia na 15. piętro rektoratu trochę będzie brakowało tej adrenaliny – mówi ustępujący rektor największej lubelskiej uczelni.

Nunio na wózku

Pod Lublinem mieszka Nunio – owieczka, która jeździ na wózku

Z powodu urazu kręgosłupa od małego nie porusza się samodzielnie. Nunio – bo takie imię nadano kilkumiesięcznej owieczce – odnalazł się w podlubelskiej hodowli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium