Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
– Osoby, dla których ważny jest katolicki charakter Uczelni, musi martwić fakt, że decyzja Kolegium Rektorskiego nie odzwierciedla szacunku wobec indywidualnego sumienia, do którego wzywa w swym nauczaniu Kościół – piszą w liście do rektora KUL absolwenci uniwersytetu. Stają w obronie ks. prof. Alfreda Wierzbickiego.
Jest kolejny głos sprzeciwu dla nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Tym razem zaniepokojenie zamiarem powołania na to stanowisko kontrowersyjnego posła PiS wyrazili ludzie nauki i artyści.
W Lublinie tylko w tym roku zlokalizowano kilkadziesiąt miejsc gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego. Specjaliści szacują, że co czwarta gmina w Polsce ma z nim problem. Trwa ogólnopolska akcja która ma dać informację o skali zjawiska i czy inwazyjna roślina zachowuje się przewidywalnie. Każdy może wesprzeć badaczy
26 szkół i przedszkoli w województwie lubelskim pracuje w systemie zdalnym lub hybrydowym.
Według nieoficjalnych informacji poseł PiS z Lublina Przemysław Czarnek ma wejść do rządu. Będzie to ministerstwo powstałe z połączenia dwóch resortów – edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego.
Lubelski Park Naukowo – Technologiczny zerwał umowę z firmą, która miała urządzić w Lublinie Centrum Nauki. To oznacza, że nie powstanie ono do końca tego roku.
Pierwsza partia leku wyprodukowana przez Biomed Lublin jest już gotowa. Badania kliniczne w szpitalu przy ul. Staszica mają się zacząć jeszcze w tym roku. Kurs spółki na giełdzie poszybował dzisiaj aż o 36,1 proc.
– Jako pierwsi na świecie mamy lek na Covid-19. Lek który działa. Zawierający przeciwciała neutralizujące, czyli te które zabijają koronawirusa – ogłosił w środę senator Grzegorz Czelej.
Noblistka ma nową oczyszczalnię ścieków. Niby nic specjalnego, ale to ekologiczna instalacja, którą opracował prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski z Uniwersytetu Przyrodniczego.
Nie spełnił się czarny scenariusz zakładający, że w połowie września - z racji koronawirusa - polska edukacja przejdzie w całości na nauczanie zdalne.
- Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – ogłasza onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.
– Albo nie rozumiemy chemii planet skalistych, albo mamy pierwszą potencjalną sugestię, że w chmurach Wenus istnieje życie – mówi dr Janusz Pętkowski, astrobiolog z grupy badawczej prof. Sary Seager w Massachusetts Institute of Technology.
Czy aplikacje na smartfonach podsłuchują nasze rozmowy, aby potem wyświetlać nam dopasowane reklamy? Jest taka techniczna możliwość, ale nie ma jeszcze dowodów, że to robią – mówią naukowcy zajmujący się prywatnością w sieci i cyberzagrożeniami.
Drewnojad w karmelu, świerszcz w curry. Jakie właściwości zdrowotne mają jadalne owady? Opowiada dr inż. Ewelina Zielińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Zobacz materiał wideo.
Lubelskie uczelnie szykują się do nowego roku akademickiego. Część z nich podjęła już decyzje, by zgodnie z ministerialnymi zaleceniami zajęcia organizować w formie mieszanej.
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie będą mieć przez tydzień zdalne lekcje. Decyzja taka zapadła po tym jak u jednego z nauczycieli badania potwierdziły zakażenie koronawirusem.
Opinie wygłaszane przez ks. prof. Alfreda Wierzbickiego przedstawiają wyłącznie jego prywatne poglądy i w żadnym przypadku nie można utożsamiać ich ze stanowiskiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – informuje rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Pięć uczelni wyższych z Lublina w drugiej połowie września zorganizuje Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Zastąpią one Lubelski Festiwal Nauki, który w tym roku nie dojdzie do skutku ze względu na trwającą pandemię. Wydarzenie ma powrócić w przyszłym roku, a jego organizatorzy już teraz zapowiadają, że będzie ono miało niespotykany dotąd rozmach.
Dotychczasowy rektor ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, rektorowi elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu. – Cieszę się, że przekazuję uniwersytet swojemu następcy w dobrej kondycji – mówił ustępujący rektor.
Ekstrakt z marihuany może chronić pszczoły przed szkodliwym działaniem pestycydów. Takiego odkrycia dokonali naukowcy z UMCS. Jeśli dalsze testy wypadną pomyślnie, na rynek trafi kolejny opracowany przez nich produkt .
Azjatycka ćma bukszpanowa i inne, nowe w naszej strefie owady, w końcu doczekają się naturalnych wrogów. – Dziś, by je zwalczać, ludzie sięgają po środki chemiczne. O wiele lepiej jednak zadbać o różnorodność w ogrodach – radzi entomolog.
- Nowy mutant charakteryzuje się większą zaraźliwością, a stąd też łatwiej się przenosi – mówi prof. Małgorzatą Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Stosowanie wytycznych dotyczących dystansu społecznego może nie wystarczyć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Powinny temu towarzyszyć inne środki bezpieczeństwa - twierdzą amerykańscy i brytyjscy eksperci.
1 września rozpocznie się pierwsza kadencja nowych władz lubelskich szkół wyższych. W najważniejszym gabinecie na UMCS prof. Stanisława Michałowskiego zastąpi prof. Radosław Dobrowolski. – Po latach przychodzenia na 15. piętro rektoratu trochę będzie brakowało tej adrenaliny – mówi ustępujący rektor największej lubelskiej uczelni.
Z powodu urazu kręgosłupa od małego nie porusza się samodzielnie. Nunio – bo takie imię nadano kilkumiesięcznej owieczce – odnalazł się w podlubelskiej hodowli.