Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Nowe nadzieje na wykorzystanie chlorochiny w leczeniu i zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi zakażenia Covid-19 dają badania zespołu naukowców z Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Polskiej Akademii Nauk i AGH – podała w poniedziałek Politechnika Krakowska.
SARS-CoV-2 stale mutuje i istnieje wiele jego wariantów. Do lipca stwierdzono występowanie co najmniej 12 tys. „mutantów”, choć mogą ich być nawet dziesiątki tysięcy. Większość mutacji nie ma istotnego znaczenia; wiele jest rzadkich, niektóre szybko „wymierają”.
170 naukowców m.in. z uniwersytetów Oxford, Sorbona i Harvard podpisało się pod apelem o bojkot ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka.
Dziś będzie można zobaczyć prawdziwą Gwiazdę Betlejemską. To wyjątkowe zjawisko kosmiczne ostatni raz było widoczne 800 lat temu.
Rozpoczęła się II edycja programu „Cosmic Challenge”. To program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, zainteresowanych tematyką kosmosu. II edycja programu skierowana jest do uczniów szkół średnich z całej Polski i realizowana jest we współpracy z ośrodkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Security and Education Centre.
Sparganoza to choroba pasożytnicza, o której do niedawna wiedziano niewiele. Okazuje się jednak, że dotyczy wielu gatunków zwierząt, może też zagrażać ludziom.
Naukowcy z Poznania opracowują sondy, które pomogą zbadać wnikanie SARS-CoV-2 do wnętrza komórek ludzkich. Narzędzie ma pomóc w znalezieniu leków na COVID-19, ale i np. na niektóre inne wirusy (np. grypy), a także w ocenie podatności różnych ludzi na infekcję..
Ponad 4 mln zł dostali lubelscy naukowcy na opracowanie bardziej przyjaznej dla środowiska… myjni samochodowej. Nowe urządzenie ma odzyskać część zużytej wody i wykorzystać ją ponownie. Takiej myjni nie ma obecnie na rynku.
Są jak barszcz Sosnowskiego albo rak marmurkowy. W naszym województwie szczeżuje chińskie, choć powinny żyć nad Amurem i Jangcy, widziano już w dwóch miejscach – gminie Garbów i w Białce. Rozmawiamy z naukowcem badającym inwazyjne mięczaki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej też zapragnął mieć swoją niepowtarzalną świąteczną dekorację. I wiele wskazuje na to, że wkrótce w mediach społecznościowych zaroi się od zdjęć wykonanych przed uczelnianym rektoratem. W czwartek pojawiły się tu wielkie, czerwone bombki.
O „matni ekologizmu”, ekologii jako „zakładniku utopii”, "lewackich niszczycielach życia", neomarksizmie i neodarwinizmie mówili naukowcy z Lublina, Torunia, Chełma i USA podczas filozoficznego sympozjum „Ekologia - nauka czy ideologia?” na KUL.
Taniej, szybciej i z pożytkiem dla środowiska. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali metodę otrzymania kruszyw ceramicznych z uciążliwych odpadów.
Od grudnia Allegro ma zabronić sprzedaży nasion i roślin uznwanych za gatynki inwazyjne. Jedną z nich jest nawłoć, masowo zarastająca m.in. nieużytki. Ale wielu Polaków, na podstawie niesprawdzonych informacji, kupuje miód nawłociowy. Dlaczego w ten sposób szkodzimy przyrodzie, rolnictwu i na końcu samym sobie?
Naukowcy z Lublina znaleźli się na prestiżowej liście obejmującej najlepszych badaczy z całego świata. Jeden z nich w swojej dziedzinie jest nawet na pierwszym miejscu.
Dobiegają końca prace przy budowie hali sportowo-widowiskowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Obiekt ma być gotowy w lutym przyszłego roku. Studenci będą z niego korzystać od następnego roku akademickiego
O zwyczajach i tradycjach związanych z andrzejkami mówi prof. Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Humanistycznego UMCS.
Nie żyje prof. Marcin Król, filozof i historyk idei z Uniwersytetu Warszawskiego. Informację o jego śmierci przekazała "Gazecie Wyborczej" jego córka. Miał 76 lat.
Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach zdiagnozuje norki z fermy w województwie pomorskim pod kątem zakażenia koronawirusem. Takie badanie zlecił w trybie pilnym minister rolnictwa.
Megadrogi rezonans UMCS nie służy do badań. CBA ma jeszcze więcej zastrzeżeń do budowy jednostki badawczej ECOTECH-COMPLEX, a straty są liczone w milionach złotych. Z tym wszystkim agenci poszli do prokuratury.
Aż 9 naukowców z UMCS zdobyło pieniądze z Narodowego Centrum Nauki. Z Uniwersytetu Medycznego środki otrzymały dwie osoby, a z KUL jedna.
Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kraśniku od września mają się uczyć w tym samym budynku do ich starsi koledzy. Urząd Miasta zleciło opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przeniesienie oddziałów klas I-III z budynku szkoły przy al. Niepodległości do budynku przy ul. Ks. J. Popiełuszki. Na oferty firm magistrat czekał do piątku.
Naukowiec z Katedry Fizjologii Roślin i Biofizyki Instytutu Nauk Biologicznych UMCS został umieszczony w bazie Web of Science – ranking Clarivate Analytics 2020.
W Kościele Akademickim KUL pożegnano długoletniego wykładowcę tej uczelni, porf. Piotra Francuza. Zostanie pochowany w sobotę.
Przemysław Czarnek chce, żeby nauczyciele akademiccy o prawicowych poglądach byli zwolnieni z odpowiedzialności dyscyplinarnej. On sam ma na koncie dwa takie postępowania.
O śmierci wieloletniego wykładowcy powiadomiła uczelnia. Prof. Francuz był kierownikiem Katedry Psychologii Eksperymentalnej oraz Perception & Cognition Lab.