Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polecamy

21 października 2013 r.
11:54
Edytuj ten wpis

Tradycja ma przed sobą przyszłość

Rozmowa z Markiem Wawszczakiem, współwłaścicielem restauracji „Zaścianek” w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Restauracja „Zaścianek” leży na Szlaku Trzech Kultur. Skąd pomysł na stworzenie takiego miejsca?

Chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom dzielnicy Hajdów i ul. Turystycznej, przy której znajduje się nasza restauracja, historię tego miejsca, która choć bardzo ciekawa została zapomniana. To nie przypadek, że wybraliśmy taką lokalizację. W miejscu, gdzie teraz stoi „Zaścianek” od XIV do XVIII w. działał folwark. Przed mostem na Bystrzycy ludność żydowska prowadziła działalność handlową. Odbywał się tu bardzo popularny targ, który był miejscem spotkań kultury polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Śladem tej działalności jest nazwa „Żydowskie Kramy” używana w XV w. na określenie osady będącej już wtedy folwarkiem. Z kolei w budynku przy dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Turystycznej i Mełgiewskiej naprzeciwko supermarketu Leclerc działała bardzo popularna karczma. To zainspirowało nas do odtworzenia tradycji.

Czy budynek, w którym mieści się restauracja powstał w oparciu o konstrukcję staropolskich dworków?

Wzorowaliśmy się na konkretnym przykładzie – dworku z Sosnowicy, który spłonął w 1938 r. „Zaścianek” jest wiernym odtworzeniem jego bryły, na podstawie ryciny. Wiąże się z tym bardzo ciekawa historia. Próbowaliśmy odnaleźć rodzinę właścicieli sosnowickiego dworku, żeby uzgodnić czy nie mają nic przeciwko temu, żebyśmy odtworzyli go w Lublinie. Nasze próby nie powiodły się. Kiedyś przypadkiem okazało się, że jedna z naszych klientek jest wnuczką nestorki rodu z Sosnowicy, która mieszka na Śląsku. To był niezwykły zbieg okoliczności. Kiedy nas odwiedziła była pod wrażeniem, gratulowała nam pomysłu. Nazwa „Zaścianek” również nawiązuje do staropolskich dworków i szlachty zaściankowej, która w nich mieszkała.

Jakich tradycyjnych przysmaków można spróbować w „Zaścianku”?

Mamy kilka dań typowych dla kuchni staropolskiej, żydowskiej i ukraińskiej, jak również autorskie mieszanki tych smaków, które przygotowuje Szymon Boguta, nasz młody, ale bardzo utalentowany kucharz, który ma na koncie m.in. mistrzostwo zdobyte na Święcie Bigosu, za przygotowanie najlepszego staropolskiego bigosu.
W menu znalazło się m.in. połączenie kuchni staropolskiej z żydowską w postaci kaczki w sosie jagodowym czy żydowskiej z ukraińską reprezentowane przez jagnięcinę w żubrówce z kaszą na suszonej żurawinie podawaną z bakłażanem faszerowanym suszonymi pomidorami. Z kolei ciekawymi typowo ukraińskimi daniami są zupa maślankowa przygotowana z maślanki, bułki tartej z dodatkiem rodzynek i cynamonu, pielmieni, które są odpowiednikiem naszych pierogów czy szakszuka czyli jajecznica z pomidorami. Z kuchni żydowskiej warto spróbować gęsich pipków z kuskusem w sosie z czerwonej cebuli.

Czy taka kuchnia ma przed sobą przyszłość?

Z naszych obserwacji wynika, że tak. Ludzie mają dość przepisów powielanych w wielu restauracjach, szukają czegoś nowego. Dlatego chętnie sięgają do tradycji, pytają nas o przepisy i historie konkretnych potraw. Inspirujemy się starymi recepturami, które dostosowujemy do dzisiejszych realiów. Składniki można powtórzyć, ale nie zawsze wszystko można przygotować tak, jak robiło się to przed wiekami. Stawiamy też na sprawdzone produkty od lokalnych dostawców. W naszych działaniach bardzo wspierają nas m.in. właściciele „Siedliska Folkloru Marzanna” oraz Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości, która przyznała nam dofinansowanie w ramach RPO województwa lubelskiego.

Czy w „Zaścianku” oprócz tradycyjnych smaków pojawią się inne formy trzech kultur?

Planujemy organizowanie cyklicznych imprez, w ramach których będziemy promować te kultury. W planach są degustacje połączone z muzyką na żywo. Jesteśmy na etapie rozmów z zespołami klezmerskimi i muzykami ukraińskimi. Nawiązaliśmy też kontakty z Towarzystwem Polsko-Ukraińskim i Towarzystwem Polsko-Izraelskim.
Dowiedz się więcej:
VET

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium